روحانی چه باید می‌گفت که نگفت؟

عبدالله گنجی،   3970610031 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
روحانی چه باید می‌گفت که نگفت؟

چرا حربه «حقایق را بگو»، «بگم‌بگم»، «پشت پرده را بگو»، «موانع را بگو»، «مصلحت را بگو»، «واقعیت را به مردم بگو» در کشور ما به دالانی برای فرار از کم‌کاری، بی‌تدبیری، بی‌برنامگی، پوشاندن ضعف‌ها و در یک کلام فرار از پاسخگویی تبدیل شده است؟

روزنامه جوان در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: ابتدا به تیتر‌های یک روزنامه‌های فردای سوال از رئیس‌جمهور و برخی عبارات دیگر توجه فرمایید: «حسن سخن نگفت»، «پاسخ‌های سفارشی»، «فدایی مصلحت»، «روحانی سخن نگفت»، صادق زیبا کلام: «آقای رئیس‌جمهور با هر مصیبتی بود موفق شدند یک سطل حلبی پرآب به مجلس بیاورند و آن را با جسارت و شهامت کم‌نظیری ریختند بر سر همه امید‌ها و انتظاراتی که پیرامون حرف زدن ایشان ماه‌هاست در سطح جامعه به وجود آمده است» و سرباز ملکه در بی‌بی‌سی نوشت: «مهم‌ترین بخش صحبت‌های امروز روحانی در مجلس این بود: امیدوارم که بتوانم نقاط مورد نظر مقام معظم رهبری را که در توصیه‌هایی که نسبت به جلسه امروز به من فرمودند: دقیقاً مراعات کنم / به نظر می‌رسد برای تحلیل جنس صحبت آقای روحانی در مجلس همین یک جمله کفایت کند.» در میان این عبارات رازآلود و ابهام‌ساز، زیباکلام تا حدودی منظور خود را در مطلبی دیگر روشن می‌کند و پاسخ به سوال از رئیس‌جمهور را اینگونه توجیه می‌کند: «چرا به مردم توضیح نمی‌دهید که چه میزان از بحران اقتصادی محصول سیاست خارجی ما و اصرار بر دشمنی با امریکا و از بین بردن اسرائیل و صدور انقلاب است.»

وجه مشترک عدم رضایت بی‌بی‌سی، روشنفکران و اصلاح‌طلبان از سخنان روحانی چیست؟ و چرا حربه «حقایق را بگو»، «بگم‌بگم»، «پشت پرده را بگو»، «موانع را بگو»، «مصلحت را بگو»، «واقعیت را به مردم بگو» در کشور ما به دالانی برای فرار از کم‌کاری، بی‌تدبیری، بی‌برنامگی، پوشاندن ضعف‌ها و در یک کلام فرار از پاسخگویی تبدیل شده است؟ این حقایق چیست و چه کسی مانع روحانی برای حل مسائل کشور است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید «مسئله» را شناخت. الآن مسئله کشور چیست؟ مسئله اصلی رشد سرسام‌آور قیمت طلا، ارز، مسکن، خودرو، کالا‌ها و... و ورود چندهزار خودروی قاچاق به کشور که رئیس‌جمهور شخصاً مسببین را به دستگاه قضا معرفی کرد و دست داشتن افرادی در بانک مرکزی و وزارت صمت در توزیع رانتی و بی‌حساب و کتاب طلا و ارز که البته این موضوع به اثبات رسیده است. آیا حل این مسائل به حضور در سوریه یا عدم به رسمیت شناختن اسرائیل بستگی دارد؟ آیا با امریکا مذاکره نکردیم؟ و روحانی حال حاضر را برای مذاکره مساعد می‌داند؟ اگر خروج امریکا از برجام اثر روانی به قیمت‌ها دارد باید به عنوان «حقایق پشت پرده» و «موانع رئیس‌جمهور» به خورد ملت داده شود؟ واقعاً پشت پرده‌ای که دولت را معاف از پاسخگویی و بی‌گناه، بی‌تقصیر و فاقد اختیار در حل مسائل معرفی می‌کند، چیست؟ قیمت ارز، طلا، خودرو و مسکن مربوط به نظارت استصوابی است؟ مربوط به سوریه است؟ سپاه ارز و سکه را آن طور به حراج گذاشته؟ سیاست منطقه‌ای ما قاچاق را سامان‌یافته کرده است؟ بیت رهبری فرمان رشد قیمت‌ها را صادر کرده است؟ رهبری مانع کنترل قیمت‌ها و توزیع درست ارز و سکه است؟ آیا قیمت دلار در ترکیه هم مربوط به سپاه و بیت رهبری و نظارت استصوابی است؟ از قضا «مسئله امروز» کشور صددرصد مرتبط با خود دولت است. نه‌تن‌ها دولت فاقد تدبیر و طرح و برنامه کارآمد برای پیشگیری و کنترل و اصلاح است که مدیران و کارکنان دولت در گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت محور خیانت و فساد موجودند و مرکزیت دولت نیز منکر این نیست؟

حال از روحانی می‌خواهید بی‌عرضگی را پشت کدام راز مخفی کند؟ پشت کدام حقایق پنهان شود؟ مردم را دنبال کدام نخود سیاه بفرستد؟ آیا آیت‌الله جنتی روحانی را تهدید کرده است که اگر سکه، ارز، مسکن و خودرو را گران نکنید، بیچاره خواهی شد؟ یک بار برای همیشه این بازی را که ریشه آن در بی‌تقوایی از یک سو و پنهان کردن بی‌عرضگی‌ها از سوی دیگر است تمام کنید. بله اگر عده‌ای از جنس زیباکلام‌ها معتقدند به رغم خروج ترامپ از برجام و صد‌ها توهین و تهمت به نظام جمهوری اسلامی شما بروید زانو بزنید که «ما غلط کردیم و هر چه شما بفرمایید» حق با ایشان است و حتماً رهبری مانع خواهد شد، اما همه نابسامانی‌های موجود قبل از ۱۶ مرداد که موعد تحریم امریکا بود شروع شد. نه درآمد ارزی کاهش یافته و نه فروش نفت منتفی است. پس مشکل کجاست؟ آیا رهبری و... به روحانی گفته‌اند بگذار مردم بیچاره شوند، اما نگو توصیه ماست؟ حربه نخ‌نما و حقه‌بازانه «نمی‌گذارند» را تمام کنید. ما فقط یک نمی‌گذارند داریم و آن هم عدم به رسمیت شناختن کشوری به نام اسرائیل است که جایگاهش در نزد ملت نیز روشن است. اگر مانع این است روحانی بلند بگوید. گرچه بعید است روحانی در باطن هم چنین تمایلی داشته باشد و پشت به امام کرده باشد. واقعاً باید روحانی صریح و بی‌پرده هر دستی را که مانع ایشان در کنترل قیمت‌ها و قاچاق است با رعایت تقوا اعلام کند، اما کسی حق ندارد برای فرار از پاسخگویی، «رازآلودگی» برای «عبور از فشارها» را توصیه کند.

امثال زیباکلام بحمدالله به خاطر ضعف منطق فقط موجب انبساط خاطر جوانان در فضای مجازی‌اند، اما یک جو انصاف اگر داشتند یک بار از دشمنی امریکا با ایران سخن می‌گفتند و ۱۰‌بار از دشمنی ایران با امریکا. ما کی و کجا امریکا را تهدید کرده‌ایم؟ کشتی به ساحل او فرستادیم؟ در همسایگی او نیروی نظامی و ناو برده‌ایم؟ هواپیمایش را سرنگون کرده‌ایم؟ اقلیت‌های آنان را تحریک کرده‌ایم؟ شخصیت‌های آنان را ترور کرده‌ایم؟ آنان را تحریم کرده‌ایم؟ جنگ هشت‌ساله علیه‌شان به راه انداخته‌ایم؟ ما نمی‌توانیم اگر امریکا به زور قصد تجاوز داشت از تجاوز لذت ببریم. هر کس می‌خواهد این لذت را بچشد به جای ابهام‌سازی و رازگویی به کاخ سفید سفر کند، زیرا آنجا لذتش تضمین شده است. قطعاً توصیه رهبری به روحانی این بوده است که نباید فضای دولت و مجلس به گونه‌ای باشد که ملت آزرده و دشمنان خوشحال شوند و روحانی هم واقعاً چنین کرد. جرم روحانی از نگاه این جماعت اساس تعلق به نظام است و بس. روحانی کوچک نشد که بزرگ شد، اما حتماً سربازان ملکه و تجدیدنظرطلبان راضی نخواهند شد.

روحانی هم نحوه ثبت تاریخ آینده را خوب می‌داند و هم علت عصبانیت و بغض امریکا و انگلیس و پیاده‌نظام بومی آنان را می‌داند. هرچند پرستیژ روشنفکرانه‌اش مانع به زبان آوردن توقعات آلودگان می‌شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۲۲۱۵۴۰۸:۲۸:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۱۰
حقیقت
ناشناس۵۲۲۲۶۳۰۹:۴۱:۴۴ ۱۳۹۷/۶/۱۰
: متواضعانه از مردم معذرت میخوام و استعفا میدم و میرم به روستاهای سرخه.
ناشناس۵۲۲۷۷۶۱۳:۳۳:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۱۰
احسنت اگه این کار رو بکنی میبخشیمت روحانی
ناشناس۵۲۲۲۷۷۰۹:۵۱:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۱۰
باید بگه نقدینگی نسبت به مرداد 92 چهار برابر شده، طبیعی است که ریال ضعیف می‌شود ‌ش کافیه بدانید رشد نقدینگی ما از 60 کشور آفریقایی بیشتر بوده است و دقیق نمی دانم ولی حداقل ده برابر آلمان و ژاپن است خلاصه جز چند کشور آفریقایی و آمریکا جنوبی از همه جلوتر بودیم چرا؟ مجلس تو این مدت چه می کرده؟ که الآن مدعی شده؟ مجلس چرا پیشگیری نکرده؟
مریوانی۵۲۲۳۱۶۱۰:۱۷:۲۱ ۱۳۹۷/۶/۱۰
باید میگفت : عذرخواهی میکنم و استعفا میدهم که نگفت
بیگی29۵۲۲۴۴۶۱۱:۱۷:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۱۰
سفسطه
ناشناس۵۲۲۴۷۴۱۱:۲۹:۳۰ ۱۳۹۷/۶/۱۰
حقیفت اینه که برادر رئیس جمهور ومعاون اول ایشان تخلفات اقتصادی گسترده داشته اند!!! حقیقت اینه که دولت در افزایش قیمت سکه و ارز نقش داشته(بنا به اعتراف سیف ، رئیس سابق بانک مرکزی) !!!! حقیقت اینه که آقای روحانی آب خوردن مردم را هم به برجام گره زد و با برجام رای گرفت. ولی الان دستش خالیه !!!! حقیقت اینه نه تیم اقتصادی دولت توان لازم را دارد و نه آقای روحانی برنامه ای برای حل مشکلاات اقتصادی مردم!!! و .... واقعاً به نظر شما آقای روحانی حاضر بود این حقایق را با مردم در میان بگذارد و عذرخواهی کند؟
ناشناس۵۲۲۱۶۸۰۸:۳۸:۰۷ ۱۳۹۷/۶/۱۰
امیدوارم منتشر کنی. خب، از نظر افراطیون اصلاحات معلومه چی باید می‌گفت. او باید گرونی‌ها رو ربط می‌داد به حضور ایران در سوریه و حمایت از انصارالله در یمن! او باید نوسانات ارزی رو ربط می‌داد به فعالیت اقتصادی قرارگاه خاتم! او باید تورم رو ربط می‌داد به خطبه‌های نمازجمعه علم‌الهدی. او باید فروپاشی برجام رو ربط می‌داد به سرمقاله‌های حسین شریعتمداری در کیهان! به طور کلی، او باید می‌گفت هر وقت اصلاح‌طلب و کارگزار و اعتدال سر کاره تمام تقصیرات ناشی از «دولت در سایس» و هر وقت رقیب سرکاره پنچری لاستیک ماشین مردم هم تقصیر دولت می‌شه. اگه این حرفا رو می‌زد، دل این حضرات خنک و قند تو دل بی بی سی آب می‌شد.
ناشناس۵۲۲۸۶۹۱۴:۱۲:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۱۰
اینا فقط میتونن دیدگاه یک مخالف از جنس ستون پنجم باشه بیخودی تفرقه میان احزاب نندازین متاسفم براتون
ناشناس۵۲۲۱۶۹۰۸:۴۰:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۱۰
روحانی باید این حقیقت میگفت که بیشتر مشکلاتِ کشور را نهادهایی به وجود آوردند که از پاسخگویی معاف هستند
ناشناس۵۲۲۲۱۶۰۹:۱۴:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۱۰
کسی که کلید دستش بود کجاست ؟ این یکی قفل دستشه هی پشت هم میزنه به بخت این مردم
ناشناس۵۲۲۲۲۵۰۹:۲۰:۲۱ ۱۳۹۷/۶/۱۰
یکی دو تا از همین مشکلات رو ذکر بفرمایید. گرونی دلار؟ تورم؟ فساد؟
ناشناس۵۲۲۳۱۸۱۰:۱۸:۴۵ ۱۳۹۷/۶/۱۰
پاسخ 522216 و522225 دوستان این که کسی یا کسانی در یک مملکت پاسخگو نباشند در برابر مجلس، خواه نا خواه فساد آور است این یک امر بدیهی است شک در این مورد جایز نیست
محمد قاسمی۵۲۲۴۴۲۱۱:۱۶:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۱۰
انتصاب سیف به ریاست بانک مرکزی انتصاب عراقچی ( 36 ساله و بی تجربه) به معاونت ارزی بانک مرکزی(نفر پنجم اقتصاد ایران) چاپ 1000 هزار میلیارد تومن پول بدون پشتوانه اعطای 260 هزار میلیارد تومن سود بانکی موهوم و بدون پشتوانه عجله در مذاکرات برجام و نابودی زیرساخت های اصلی هسته ای قفل صنعت خودروسازی فروش ذخایر طلا و ارز کشور به دوستان وارد کننده و دلال مسکوت گذارادن کلیه طرح های مسکن برای اقشار متوسط و پایین و راکد نمودن مسکن مهر نا معلوم بودن سرنوشت 150 میلیارد دلار بلوکه شده و 240 میلیارد دلار نفت صادر شده پالس های منفی از وضعیت کشور به بیگانه و دهها اقدام دیگه ...
ناشناس۵۲۲۴۹۵۱۱:۴۲:۰۷ ۱۳۹۷/۶/۱۰
اتفاقا افراطیونی که باهمین حرفهای بی مبنا و با برجام مردم را برای رای گرفتن ، فریب دادند باید پاسخگو باشند که البته نیستند. مگر بانک مرکزی ، وزارت اقتصاد ، سازمان برنامه ، وزارت تجارت وصنعت ، وزارت کار ورفاه ، همه اینها تحت امر رئیس جمهور نیست. کسانیکه بهانه را برای فرار دولت از پاسحگویی فراهم می کنند احتمالاً دستشان در جیب متخلفان اقتصای است.
ناشناس۵۲۲۱۷۹۰۸:۵۰:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۱۰
احسنت! عالی بود
ناشناس۵۲۲۱۸۲۰۸:۵۱:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۱۰
آقای نویسنده که انقلابی و ارزشی و اهل مقاومت هستی. اگر در اثر تحریم‌ها فروش نفت به صفر رسید حاضرید از بودجه نجومی نهادی که برای آن کار میکنید فقط ده درصد کم شود یا فریاد وامصیبتا سر خواهید داد
ناشناس۵۲۲۲۹۹۱۰:۰۷:۰۸ ۱۳۹۷/۶/۱۰
اون زمان که ایران ذیل بند 7 شورای امنیت بود و اروپا هم ضد ما بود و سازمان ملل بر ضد ما قطعنامه داده بود و چین و روسیه هم یا ممتنع بودند یا ضد ما، آمریکا نتوانست صادرات نفت ما را صفر کند، چه برسد به الان که هیچ کدام از موارد بالا نیست، آمریکا هرگز نمی تواند صادرات نفت مارا صفر کند خودش هم می داند که نمی تواند اما تنها هدفش از مطرح کردن این موضوع ترساندن دولت و مردم ایران است که البته در مورد بعضی ها تاحدودی موفق هم شده!
از سار کاشان۵۲۲۴۸۵۱۱:۳۷:۲۶ ۱۳۹۷/۶/۱۰
خیلی ها زبانی انقلابی تیری هستند اما وقت عمل و دادن هزینه خاموشند و صحنه را ترک می کنند. خوبه نیروهای انقلاب در این شرایط جنگ اقتصادی و جنگ عظیم روانی نیمی از بودجه و حقوق خود را نگیرند
ناشناس۵۲۲۱۸۵۰۸:۵۳:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۱۰
علت اصلی به یکباره گرانی سکه و ارز که تبع ان تمامی اجناس و کالاها به یکباره گران شد ایا نرخ ارز از چندین سال قبل مصنوعی کنترل شده بوده یا نه
ناشناس۵۲۲۱۸۸۰۸:۵۵:۱۰ ۱۳۹۷/۶/۱۰
مشخصه چی رو باید بگه همه میدونن فقط رسما گفته نشده
ناشناس۵۲۲۱۹۱۰۸:۵۷:۴۷ ۱۳۹۷/۶/۱۰
روحانی و غیره و فلانی نداره خانه از پایبست ویران است
ناشناس۵۲۲۵۲۵۱۱:۵۷:۱۷ ۱۳۹۷/۶/۱۰
چرا قبل رای دادن بهش اینو نمیگفتی؟؟!
مهدی غلامعلیان۵۲۲۱۹۶۰۹:۰۴:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۱۰
آفرین به نویسنده این متن احسنت... چقدر منطقی و با زبان نرم و قابل فهم مطلب را رساند
ناشناس۵۲۲۱۹۹۰۹:۰۴:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۱۰
پانزدهم ماه جاری جناب روحانی قراره تشریف بیاره ارومیه اگه وزیر محترم علوم هرچه سریعتر اقدام نفرمایند و به دوست بازیشون ادامه بدن مردم ارومیه با بنرها و تابلوها و سخنانشان امکان استیضاح یا استعفای وزیر محترم را فراهم خواهند نمود طی نامه های متفاوت همه اینها به جناب قائم مقام وزارت آقای باقری اعلام شده همه چیز آماده است و هر روز صحبتش تو مجامع مختلف بنده به عنوان یه ایرانی ولایتمدار خواستم اطلاع رسانی کنم چون دلم به حال کشورم میسوزه و نمیخوام یه سوژه سیاسی طعمه شبکه های اجتماعی ایجاد بشه
seyed jazayeri۵۲۲۲۲۱۰۹:۱۹:۰۵ ۱۳۹۷/۶/۱۰
با سلام من هم چند سوال دارم ایا بارش باران و عدم نزول رحمت الهی درست استکبار و آمریکا است / ایا خشکسالی و قحطی توسط ایدای کفر انجام شده است ائمه ما ( می گوییم ما چون یقین دارم مسئولین مملکت خدا و امامانشان با من تفاوت دارند ) همه چیز برایمان به ارمغان گذاشته اند می فرمایند امام رضا (ع) می فرمایند: هرگاه حاکمان دروغ بگویند باران نمی‌بارد. میزان الحکمه جلد ۳ صفحه ۲۸۶ حضرت رسول (ص) فرمود: هر گاه زمامدار ستم کند باران کم می‏شود و هر گاه اهل ذمّه را فریب دهند و نیرنگ بازی کنند دشمنانشان بر آنان آشکار گردد و هر گاه کارهای زشت و ناپسندید آشکار شود زمین لرزه ایجاد شود و هر گاه امر بخوبی و معروف و پیشگیری از محرّمات کم شود محرمات مباح شمرده شود همانا گناه بجای ثواب و ثواب بجای گناه قرار گیرد بعد اندیشه کنند پس از فکر و اندیشه پشیمانی و بازگشت است. نهج الفصاحه - مجموعه کلمات قصار حضرت رسول (ص) صفحه ۱۹۷ ودر آخر الملک یبقی مع الکفر ولایبقی مع الظلم
ناشناس۵۲۲۴۴۵۱۱:۱۷:۰۹ ۱۳۹۷/۶/۱۰
ممنون ولی 1درصد فکر می کنی اینها به این چیزها اعتقاد دارند؟
ناشناس۵۲۲۲۲۴۰۹:۱۹:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۱۰
هر رئیس جمهوری آمده پول مردم را خاکستر کرده و رفته به عبارت ساده دلار را 3 تا 4 برابر کردن 300 تا 400 درصد کاهش ارزش ریال هر کسی باشد دچار شک میشه.
ناشناس۵۲۲۲۳۱۰۹:۲۳:۱۷ ۱۳۹۷/۶/۱۰
زیبا کلام را به امثال عبد الله گنجی ترجیح میدهم
ناشناس۵۲۲۲۳۳۰۹:۲۳:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۱۰
صد نفر به اندازه نصف بودجه عمومی کشور وام گرفته، پس نمی دهند این کم حرفی نیست
ناشناس۵۲۲۲۴۲۰۹:۲۶:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۱۰
اگر روحانی حقایق را کامل و بدون پرده پوشی میگفت محبوبیت او سر به فلک می‌کشید
حامد۵۲۲۵۱۰۱۱:۵۱:۲۱ ۱۳۹۷/۶/۱۰
البته حقیقت بی کم و کاست. حتی راجع به خود و حلقه مشاوران و اطرافیان.
ناشناس۵۲۲۲۶۹۰۹:۴۶:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۱۰
سلام . ببین دوست من . هواپیمای کشور دچار نقص فنی شده و تنها از خلبان ( روحانی) کاری ساخته نیست همه باید به او کمک کنیم که هواپیما را سالم به زمین بنشاند همین و بس.
ناشناس۵۲۲۳۰۶۱۰:۱۱:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۱۰
الان همین قیمت خودرو در بازار که با احتکار خودرو توسط شرکتهای خودروساز و نمایندگی هاشون سر به فلک کشیده، تقصیر کیه؟ آیا دولت و مشخصا وزارت صنعت در مورد شرکت های خودرو سازی مسئول نیستند؟ این هم تقصیر فلان نهاد یا فلان امام جمعه هست؟ تا کی فرافکنی؟ تا کی نپذیرفتن مسئولیت؟
ناشناس۵۲۲۵۵۴۱۲:۰۸:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۱۰
یه قدم برو عقب تر متوجه میشی. چرا قیمت خودرو سر به فلک کشیده؟ چرا احتکار خودرو سود داره؟ چرا یه سال پیش احتکار خودرو نه تنها سود نداشت که زیان هم داشت.
سیدرضا۵۲۲۴۸۱۱۱:۳۴:۵۰ ۱۳۹۷/۶/۱۰
با عرض سلام واحترام مشکلات اقتصادی کشور شامل دسه بخش کلی است.ولی نویسنده محترم سعی کرده تنهابخش اول را القا کندواز پرداختن به بخش دوم وسوم خود داری کرده است. 1- بخشی از مشکلات اقتصادی کشور بدلیل بی تدبیری مسئولین دولتی است.نمونه بارز آن سیاست های ارزی غلط 6ماهه اول سال،رانت های ارزی به دولتی ها،خودرو وغیره 2-بخش دیگر مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم است 3-بخش سوم مشکلات اقتصادی بدلیل دخالت سایر اورگانها در امور اقتصادی کشور است
نعمت الله جوکارنامیوندی۵۲۲۶۶۲۱۲:۵۲:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۱۰
روحانی بعد شکست برجام هیچ رغبت وانگیزه ای ندارد ودولت وملت را دردستهای نه چندان پاک دوحزب کارگزاران سازندگی واعتدال وتوسعه رها کزده است .بنظرم شرافتمندانه عذرناتوانی خودش رابخواهد وکناره گیری کند.
ناشناس۵۲۲۹۵۱۱۴:۴۰:۳۶ ۱۳۹۷/۶/۱۰
از نویسنده این مقاله بسیار سپاسگزارم. خداوند به شما خیر دهد. به امثال زیباکلام هم توصیه میکنم با خود و خدای خود خلوت کنند. این هایی که دوروبر شما جمع شدند و به به میکنند، شما را جوگیر کرده اند. به داشتن این به اصطلاح سواد ننازید. ایمان و اعتقاد را تقویت کنید.
ناشناس۵۲۳۶۴۳۲۳:۲۸:۴۵ ۱۳۹۷/۶/۱۰
باید بگه اون ده ها میلیارد دلار که پس از برجام آزاد شد کجا رفت؟

پربحث‌های اخیر

 1. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 2. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 3. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 4. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 5. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 6. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 7. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 8. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 9. واکنش کی‌روش به اتفاقات اخیر: حرف‌هایی در دهان من می‌گذارند تا ذهن مردم را گمراه کنند

 10. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 11. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 12. کاپیتان عمان: ایران، برزیل نیست که از آن بترسیم

 13. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 14. تناسب نقد و مسئولیت، شرط زیبایی کلام است!

 15. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 16. آیا شرط بندی یک طرفه حرام است؟  

 17. مدارسی که فردا تعطیل است

 18. رشد 52 درصدی بودجه شرکت‌های دولتی در سال آینده

 19. دادستان تهران: گرانی با گرانفروشی فرق دارد

 20. ۶۱۸ کیلوگرم هروئین پیش از ارسال به اروپا کشف و ضبط شد

 21. قیمت طلا، سکه و نرخ ارز امروز

 22. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 23. دلار ارزان شد

 24. خاص‌ترین BMW ایران  

 25. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 8. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 9. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 10. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 11. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 12. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 13. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 14. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 15. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 16. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 17. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 18. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 19. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 20. نقدی بر یک آمار قابل تامل از حوزه فرهنگی کشور

 21. واکنش کی‌روش به اتفاقات اخیر: حرف‌هایی در دهان من می‌گذارند تا ذهن مردم را گمراه کنند

 22. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 23. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 24. ضرورت حمایت از موضع مستقل مالزی در برابر اسرائیل

 25. پرونده بوی بد در تهران بدون اعلام نتیجه مختومه شد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 12. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 13. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 14. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 15. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 16. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 17. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 18. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 19. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 20. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 21. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 22. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. آن‌گاه که مرگ فرا رسد...  

پربحث‌های اخیر

 1. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 2. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 3. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 4. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 5. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 6. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 7. بیم ها و امیدهای SPV

 8. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 9. احمد توکلی: برای بررسی «پالرمو» جلسه فوق‌العاده تشکیل خواهد شد

 10. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 11. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 12. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 13. حاجی دلیگانی: راه ورود مستضعفان به مجلس را نبندید

 14. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 15. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 16. جهانگیری: ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور‌های همسایه است

 17. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 18. تعطیلی بحث برانگیز ادارات دولتی در یک شهرستان

 19. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

 20. مراسم تشییع پیکر سردار احمد فضائلی صبح فردا برگزار می‌شود

 21. قاسمی: هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی ونزوئلا غیرسازنده است

 22. تشکیل بیش از 100 پرونده زمین خواری در کمیسیون اصل 90 مجلس

 23. شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی فراقوه ای است

 24. عطریانفر: جهانگیری به اندازه دولت یازدهم اختیارات دارد

 25. برخی آتش به اختیارها، آتش به فرمان‌اند  

پربحث‌های دیروز

 1. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 2. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 3. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 4. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 5. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 6. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 7. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 8. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 9. سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

 10. واکنش مهدی چمران به اظهارات اخیر موسوی خوئینی‌ها علیه شهید چمران و امام موسی صدر

 11. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 12. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 13. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 14. ناگفته‌های میرسلیم از آخرین جلسه با مرحوم هاشمی در روز آخر حیات/ نامزدی جهانگیری ظاهرسازی بود

 15. آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

 16. بیم ها و امیدهای SPV

 17. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 18. احمد توکلی: برای بررسی «پالرمو» جلسه فوق‌العاده تشکیل خواهد شد

 19. حاجی دلیگانی: راه ورود مستضعفان به مجلس را نبندید

 20. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 21. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 22. جهانگیری: ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور‌های همسایه است

 23. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 24. تعطیلی بحث برانگیز ادارات دولتی در یک شهرستان

 25. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

پربحث‌های هفته

 1. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 2. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 3. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 4. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 5. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 6. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 7. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در عراق/ معنای سفر ظریف و پمپئو به بغداد چیست؟

 10. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 11. روحانی: کشور در شرایط سخت قرار دارد/ نمی توان مشکلات را صفر کرد

 12. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 13. مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸

 14. اختلاف هاشمی و رهبری درباره مشارکت مردم در انتخابات/ پاسخ داماد روحانی به اصلاح‌طلبان/ تغییر شرایط حصر موسوی و کروبی

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 17. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 18. روحانی: ملّت قدرشناس ایران در ۲۲ بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان خواهد داد

 19. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 20. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 21. چالش اصلاح‌طلبان با روحانی و فرصت طلبی برای انتخابات۹۸ و ۱۴۰۰

 22. افشاگری بی‌سابقه موسوی‌خویینی‌ها/رهبری به‌دنبال مشارکت بیشتر ولی هاشمی به‌دنبال مهندسی انتخابات بود

 23. چرا ظریف باید بماند؟

 24. ۴ وزیر و ۴۱ مشاور

 25. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

آخرین عناوین