شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

گروه اقتصادی الف،   3970523010 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

وزیر صنعت، معدن و تجارت از احیای سازمان نظارت و بازرسی خبر داد و گفت: تقاضای ثبت سفارش طی چهار ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است و اگر فرض کنید که همه این ثبت سفارش‌های انجام شده را بخواهیم وارد کنیم به ۲۵۰ میلیارد دلار می‌رسد که قابل تصور نیست.

محمد شریعتمداری در گفتگو با ایسنا و در پاسخ به اینکه با توجه به وضعیت کنونی بازار، مشکل نوسانات در بازار را ناشی از چه عواملی می‌دانید و این دغدغه مردم چگونه حل می‌شود؟ اظهار کرد: یکی از خواسته‌های مردم که در انتخابات سال ۱۳۹۶ هم ابراز می‌شد، علاوه بر این‌که انتظار داشتند دولت کارآمدی بر سر کار بیاید شفافیت و صداقت با مردم است که دولت دوازدهم در نظر این خواسته مردم را پاسخ دهد.

وی افزود: در حال حاضر بازار با یک عامل برون‌زایی به نام پمپاژ عدم قطعیت به اذهان ایرانیان مواجه است، به این معنی که با ایجاد فضای تردید در اذهان اعم از تولیدکننده، واردکننده، صادرکننده و مصرف‌کننده مواجه‌ هستیم.  این مشکل سبب می‌شود رفتار همه تغییرکند. این‌که در آینده ممکن است با چه تصمیم و تغییراتی مواجه باشیم، روند حرکت اقتصاد در کشور را کند می‌کند که سبب برهم خوردن عرضه و تقاضا نیز می‌شود. در چنین شرایطی است که تولیدکننده کمتر تولید می‌کند، عرضه‌کننده محصولش را کمتر عرضه می‌کند و نهایتا منجر به افزایش قیمت یک کالا می‌شود که ما با ایجاد بسته‌ها و به کارگیری روش‌های حمایتی، تلاش در افزایش تولید و تنظیم بازار داریم.

‌خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

شریعتمداری گفت: در این زمینه نباید تصور نادرست و بزرگ‌نمایی شده‌ای در اذهان مردم شکل بگیرد و از اتفاقی به نام خروج "ترامپ" از برجام که تنها یکی از کشورهای ۱+۵ که با ما درباره برجام مذاکره داشته، تصویر بزرگ‌تر و غیر واقعی بسازیم و نباید از یک‌گلوله برف، بهمن بسازیم.  

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از مشکلات و عوامل برون‌زا قدری که خارج می‌شویم به حوزه سودجویی وارد می‌شویم که برخی از این آب گل آلود تلاش می‌کنند برای خودشان ماهی بگیرند؛ به عنوان مثال تقاضای ثبت سفارش طی چهار ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است و اگر فرض کنید که همه این ثبت سفارش‌های انجام شده را بخواهیم وارد کنیم به ۲۵۰ میلیارد دلار می‌رسد که قابل تصور نیست.

به گفته وی، این امر به دلیل این است که احساس دسترسی به یک رانت و سود قابل ملاحظه در برخی باعث ایجاد این تقاضای غیرمتعارف شده بود.

شریعتمداری اظهار کرد: دولت باید با کارآمدی، این مساله را مدیریت کند و با اتخاذ تصمیمات به موقع نگذارد اهداف این سودجویان محقق شود. به عنوان مثال برای ثبت سفارش به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که برای درخواست ثبت سفارش، اهلیت متقاضی باید بررسی شود.  میزان واردات انجام شده و سابقه او در گذشته در این بررسی نیز رصد می‌شود و باید آنهایی واردات انجام دهند که حداقل سابقه آن را داشته باشند تا بخشی از سودجویی‌ها را از بازار واردات حذف کنیم.

‌بعضی از واردکنندگان با ارز دولتی تخلف کردند

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: پس از ثبت سفارش، متقاضیان به بانک مرکزی برای دریافت ارز مراجعه می‌کنند که قبلا همه آنها یک ارز واحد ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کردند که قبل از اعلام بسته جدید ارزی اکثرا نظرشان بر این بود که نباید یکسان‌سازی در این زمینه شکل بگیرد و با یک نگاه به کالاهای غیرضروری و اساسی نگریست و برای آنها برنامه‌ریزی کرد که در بسته جدید ارزی دولت، تصمیم گرفته شد کالاهای ضروری و اساسی در لیست دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار بگیرند و مابقی کالاها در بازار ثانویه تامین ارز کنند.

به گفته وی، در شکل سابق سودجویی‌هایی اتفاق افتاد.  یعنی بعضی از آنهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالای خود را وارد کردند با همین نرخ آن را در بازار عرضه نکردند که نظارت بر بازار و مبارزه با احتکار تشدید شد اما با این وجود، سودجویی‌هایی صورت گرفت که در این زمینه برخوردها و نظارت‌ها تشدید شده است.

‌قیمت فولاد و پتروشیمی در بورس گران‌ نماند

‌شریعتمداری همچنین در خصوص سیاستگذاری‌های اخیر بورسی برای جلوگیری از نوسانات قیمتی، گفت: برخی از کالاهای مهم مانند فولاد و محصولات پتروشیمی در بورس وارد شدند و قیمت ارز آن‌ها بر مبنای فوب خلیج فارس به اضافه چند درصد سود برای معاملات بورسی در نظر گرفته شد.  اما در نوسانات اخیر با افزایش نرخ ارز ناگهان قیمت این کالاها در بورس افزایش یافت و نهایتا دولت به سرعت اعلام کرد که قیمت این کالاها با همان دلار ۴۲۰۰ تومان است و پس از چند روز از اتخاذ این تصمیم، تعادل به این بازار برگشت.

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در قدم بعدی، برخی تولیدکنندگان با در نظر گرفتن سود آتی، تاخیر و خلل در عرضه به وجود می‌آورند، چرا که تصور می‌کردند اگر عرضه کمتری در بورس انجام دهند، سود بیشتری خواهند برد.  نهایتا به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که آن‌ها مکلف شدند عرضه‌ کالای خود را به میزان معینی در بورس انجام دهند و در غیر این‌صورت، اجازه سود به آن‌ها داده نمی‌شد. همین عامل منجر به عرضه ۲۷۰ هزار تن فولاد در بازار بورس و کاهش قابل توجه قیمت‌ها شد.

‌سازمان حمایت موظف به پاسخگویی است

شریعتمداری اعلام کرد: یکی دیگر از کارهایی که در راستای جلوگیری از سودجویی انجام دادیم این بود که به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کردیم که موظف است بر همه کسانی که از بورس کالا خرید دارند، نظارت کنند و بورس باید هر کس خرید کالا دارد را با اسم و میزان قیمت اعلام کند تا مردم بدانند و بتوانند در صورت تخلف، شکایت ‌کنند و دستگاه‌های نظارتی نیز در این شفافیت بهتر عمل کنند.

‌وی همچنین درباره نظارت سازمان حمایت در بازار تصریح کرد: در آینده نزدیک با تغییرات صورت گرفته در حوزه رسانه، شاهد شفافیت و پاسخگویی بهتر و بیشتر از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهید بود.  همه دستگاه‌ها و زیرمجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید در رابطه با اقداماتشان پاسخگو باشند.

‌صفر شدن ۷ میلیارد دلار کالای یارانه‌ای؛ باید برخی یارانه‌ها را برگردانیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره ساختار نظارتی دولت ادامه داد: مساله‌ دیگر این است که اقتصاد کشور به سمت اقتصاد آزاد و کنترل بازار بر بازار حرکت می‌کرد و قانون حمایت از مصرف‌کنندگان نیز همین مساله را بیان می‌کند و با این نگاه نهادهایی مانند بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بعضی دیگر بخش‌های نظارتی دولتی در گذشته منحل شدند و در نتیجه نظاماتی که مجموعه آن سبب می‌شد دخالت حداکثری در بازار شکل بگیرد و قابلیت اعمال پیدا کند، در دوره سه ساله‌ای از بین رفت.

‌وی با بیان اینکه علی رغم تغییر در سیستم نظارتی، اقتصاد از حالت یارانه‌ای خارج شده است، اظهار کرد: در گذشته هفت میلیارد دلار کالای یارانه‌ای میان مردم توزیع می شد که تقریبا به صفر رسیده و این در حالی است که شرایط تحریم، ما را به موقعیتی برگردانده که باید برخی از یارانه‌ها را به اقتصاد برگردانیم که احتمال سوء‌استفاده افزایش می‌یابد، در نتیجه باید نظارت بیشتری انجام دهیم.

‌سازمان نظارت و بازرسی احیا می‌شود

‌شریعتمداری اضافه کرد: در این راستا نظامات کنترلی دولت یکی پس از دیگری در حال تقویت است و به عنوان مثال احیای سازمان نظارت و بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت را در دستور کار قرار دادیم و تا آن زمان این حوزه را به معاونت ارتقاء می‌دهیم تا در حوزه نظارت بر بازار بتوانند مستقیما با استاندار کار کنند. در چنین شرایطی باید نظارت‌های خود را افزایش داده و مردم نیز باید در این زمینه به ما کمک کنند و وقتی می‌گوییم در سامانه ۱۲۴ همه باید قیمت‌های خود را ثبت کنند، به همین معناست.

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که همه اسامی صادرکنندگان و واردکنندگان باید با شفافیت اعلام شود و سامانه شفافیت نیز در همین راستا راه‌اندازی شده که به زودی از آن رونمایی می‌شود و تحولی در عرصه اطلاع‌رسانی به مردم است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که چگونه می‌خواهید در حوزه بازار مدیریت خود اعمال کنید، چراکه دولت از سویی برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه کرده و از سوی دیگر مطالبات مردم را در بر داشته است، تاکید کرد: بسیاری از دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی در این زمینه طرح شده که دغدغه مردم نیز است و اقدامات موثری رخ داده خصوصا در تشدید مبارزه با احتکار که به بازرسی از انبارهای مختلف تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان اختصاص دارد و شاهد هستید که مردم روزانه اخبار متعددی از کشف انبارهای احتکار می‌شنوند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

محمد۴۹۲۷۲۶۰۵:۴۳:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ثبت ۲۵۰میلیارددلار واردات در ۴ماه؟؟؟؟ پس تا حداقل ۳سال تولید داخلی را نابود کردید!
ناشناس۴۹۳۰۰۸۱۰:۰۵:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر البته برای آقایلن که درآمدهای کلان دارند گلوله برفی هست مردم الان زیر بهمن دفن هستند
آریابان۴۹۳۳۸۰۱۲:۲۰:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
همه شنیدند که ترامپ فقط یک گلوله برفی ِ حرفی !!!! ..... پس چه کسانی در داخل این بهمن ویرانگر را بر سر عامه مردم آوار کردند ؟!؟!؟!؟!؟ و شما چرا نوشدارو را پس از مرگ اقتصاد بکار گرفتید ؟!؟!؟!؟!؟ آیا نباید از همون ابتدا، کار واردات را به وارد کنندگان واقعی می سپردید ؟!؟!؟!؟ آیا مگرسازمان نظارت و بازرسی حذف شده بوده که قرار است پس از اینهمه غارت و چپاول !!!! در آینده !!!! احیا شود ؟
ناشناس۴۹۳۶۹۵۱۴:۲۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
گلوله برفیه اقتصاد کشورو نابود کرده! بهمن بود چی می شد؟؟!!
ناشناس۴۹۳۰۱۴۱۰:۰۷:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر شما اینقدر ارز دارید که قیمت دلار باید 900 تومان باشد نه 10500 تومان؟ چرا تزریق ارز را به بازار قطع کرده بودید تا قیمت دلار مصنوعی بالا رود و مردم زیر فشار اقتصادی له شوند؟
ناشناس۴۹۳۱۳۳۱۰:۴۶:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بر مبنای سه ماه برای یکسال محاسبه شده اکثریت ثبت سفارشات نیز باطل شده اند
ناشناس۴۹۳۴۷۳۱۲:۵۴:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
هرچی الان می کشیم از دولتی ها و مدیران زمان هاشمی و خاتمی است تمام مدیرانی که امروز در صنعت خودرو ومافیای خودرو ... صاحب پست و مقام هستند از زمان... به این پست ها دست پیدا کردند . حلقه مدیران بسته و ... تمام سدسازی های غیر اصولی و ساخت کارخانه فولاد و کاشی و سرامیک در نقاط مرکزی و بی اب همه در ..... انجام شده .
ناشناس۴۹۲۷۵۴۰۶:۵۵:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
کل اقتصاد ایران چقدره که تو چهار ماه ۲۵۰ میلیارد ثبت سفارش شده ؟
dayani۴۹۲۸۱۷۰۸:۰۴:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
'گلوله برفی و بهمن. آقای وزیر آیا وزن امریکا با تک تک کشورهای دیگری عضو برجام برابر است . یا اینکه وزن امریکا بیشتر از وزن همه آنهاست . تشبیه گلوله برفی و نه بهمن نادرست است.
ناشناس۴۹۲۸۷۸۰۸:۴۹:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
وقتی یک گلوله برفی این کار را با اقتصاد ما می کند ، باید فقط از خدا بخواهیم بهمن نیاید !
الف۴۹۲۹۱۶۰۹:۱۸:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای وزیر برای شما و امثال شما اثرش به اندازه گلوله برفی است ولی برای قشر متوسط اندازه اش از کوه هم بزرگتره. ضمنا مردم مشکلات را با تمام وجود لمس می کنند و در توهم نیستند و اینکه شما اثر تحریم ها را به اندازه گردو بدانید یا کره ماه روی ذهنیت مردم اثری ندارد
ناشناس۴۹۲۹۹۲۱۰:۰۲:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۲۳
برادر مهم این است که ارزش پولی که با هزار بدبختی به دست آمده با تحریم های 90 و 97 به یک دهم رسیده، بر فرض مثال با یک میلیون سال 89 می شد دو و نیم سکه خرید امروز میشه ده میلیون. آیا این را قبول دارید؟ آیا این خسارت نیست؟ چه کسی این 9 میلیون را باید به من بپردازد؟ حقوق دانان پاسخ دهند
ناشناس۴۹۳۷۹۸۱۵:۱۴:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر بگی آن یک دهم باقی مانده را با ترفند ازت می گیرند
ناشناس۴۹۲۹۹۹۱۰:۰۳:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر ایران می خواهد در مقابل تهدید های آمریکا مقاومت کند باید جلوی خروج ارز را از همین فردا بگیرد. ارز برای واردات کالاهای لوکس و ارز مسافرتی که فقط باعث رونق توریسم دبی و ترکیه و تایلند و کانادا شد و باید جلوی آنها را بگیرد.
ناشناس۴۹۳۴۰۰۱۲:۲۷:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ارز را کسانی از مملکت خارج کردند که ثبت سفارش صوری انجام دادند . ارز مسافرتی در سال به ۲۰۰ میلیون دلار هم نمی رسد.
ناشناس۴۹۳۰۱۶۱۰:۰۷:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ذوب آهن اصفهان فولاد مبارکه آلومینیوم اراک چرا بازار را بهم ریخته اند محصولاتشان را براساس قیمت جهانی با دلار 8 تا ده هزار تومان به بازار عرضه میکنند .
ناشناس۴۹۳۰۴۶۱۰:۱۵:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای شریعتمداری ، با مجموع عملکردهای اعضای کابینه دولت تدبیر و امید و به ویژه به ویژه به ویژه (( آقای جهانگیری و جنابعالی و آقای سیف + کل زیر مجموعه های وزارت صمت و بانک مرکزی )) در مقابله با این گوله برف ، بخش بسیار عظیمی از ذخایره ارزی و طلای کشور را به ثمن بخس واگذار کردید و با این سیاست های اقتصادی اگر روزی قرار شود با بهمن ویرانگری مقابله کنید قطعا دیگر نه ایرانی باقی خواهید گذاشت و نه هیچ ایرانی .
ناشناس۴۹۳۱۴۴۱۰:۵۰:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بهتر است بگوييد بعضي وارد كنندگان تخلف نكردند بدترين تصميم اقتصادي اين است كه فضاي رانت و ويژه براي شياطين اقتصادي در كشور ايجاد كنيد دولت و حكومت بايد بشدت با رانت و تبعيض و احتكار و رشوه و ارتشا برخورد كند بايد هر مجوزي كه صادر شده است مجددا رسيدگي شود ايا اين مجوز سالم است و يا با رشوه و رانت و سوء استفاده مخلوط شده است همه مجوزهايي كه در وزارتخانه ها و شهرداريها و كمسيون ماده ٥ ها و همه جا بايد يك بار ديگر بررسي شوند .
ناشناس۴۹۳۴۵۶۱۲:۴۸:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
هدف دولت کنترل قیمت ها بود که عده ای سودجو مانع شدن و به سمت ثبت سفارش نجومی رفتن . با ارز 12000 تومن قیمت ها 4 برابر میشه و تورم بیشتر
جلال۴۹۳۱۸۰۱۱:۰۲:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
.. با کمال خونسردی برامون آمار هم میدهد ..... چون وزرا به هیچکس پاسخگو نیستند
ناشناس۴۹۳۳۸۲۱۲:۲۱:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این ها همش ....حرف است از خارج گود . دولت تمام تلاش خود را کرد که به مردم فشار وارد نشه ولی یک عده سود جو 250 میلیارد ثبت سفارش انجام دادن تا طرح کلا شکست بخوره . الان دیگه ارز ارزان قیمتی نیست و بدون شک تورم بالای در انتظار کشور
ن۴۹۳۳۹۲۱۲:۲۴:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
پس آقای وزیرهم می دانندکه مردم زیرفشاربوده وبه نوعی دراین گیرودارها رها شده اندوتاکنون اقدام عملی مؤثری درحمایت ازآنان صورت نگرفته است.
ناشناس۴۹۳۳۹۹۱۲:۲۷:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
برادر عزیز شما آدم تازه وارد در این سمت نبودی. قبلا هم وزیر بود. آنهم وزیر بازرگانی و همه ترفندهای سودجویان بی تعهد را میشناختی. نتیجه اینکه اینهمه اشتباهات در ماجراهای اخیر نمیتواند سهوی باشد.
ناشناس۴۹۳۴۰۳۱۲:۲۸:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این دولتی که همه می گویند کجاست؟
علی۴۹۳۴۲۵۱۲:۳۷:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بهتر است دیگر دولتمردان در مورد ارزان شدن صحبت نکنند که حرفشان مانند چ.....هیچ اعتباری نزد مردم ندارد دولت با ایجاد بازار ثانویه ارز بدنبال تثبیت قیمت دلار در مرز 10000 تومان بود که به آن رسید تمام کالاهایی که با این ارز تهیه و تولید شود قیمت آنها سرسام آور بالا خواهد رفت حالا دولت کماکان در آن سمت شیپور بدمد که نرخ تورم 10 درصد است با ازاد شدن نرخ خودرو باید منتظر رویگردانی مردم از خرید خودرو بود آیا بازهم دولت برای نجات خودروسازان از خزانه کشور مایه خواهد گذاشت ؟
ناشناس۴۹۳۴۳۵۱۲:۴۱:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این را به کارشناسان خودتان در وزارت بازرگانی و بانک مرکزی و ثبت سفارش و گمرک و جهاد بگوئید که 5 ماه است از ترس این گلوله برف مملکت را با این بخشنامه ها و سامانه های یک شبه طراحی شده قفل کرده اند خود تحریمی که این افراد در سیستم بوجود آورده اند به همراه ترس از مسئولیت پذیری و بازخواست شدن در آینده در این 4 ماه کاری با صنعت و تجارت کرده که ترامپ صد سال سیاه قدرت آن را نداشت در این روزها در دولت فرهنگی حاکم شده که اگر کاری انجام ندهی کسی تو را بازخواست نمی کند ولی اگر کاری انجام دهی باید در آینده جواب ده تا ارگان را بدهی پس کار نکن و حقوقت را بگیر
ناشناس۴۹۳۵۱۹۱۳:۱۹:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
البته یک نکته که ایشان یا نمی دانند (که وای بر ما) یا به روی خودشان نمی آورند (که باز هم وای بر ما) این است که بسیاری از واردکنندگان به طور معمول کم اظهاری می کنند ولی در طمع دریافت ارز دولتی با قیمت های واقعی ثبت سفارش کرده اند. الان که از ارز 4200 تومانی خبری نیست آن ثبت سفارش ها را لغو می کنند و دوباره با کم اظهاری ثبت سفارش خواهند کرد. منتظر باشید که چند هفته دیگر تشریف بیاورند و بگویند میزان واردات کم شد و تولید ملی افزایش یافت.
ناشناس۴۹۳۶۷۶۱۴:۱۹:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بودجۀ کُلّ سال 97 ایران 1194 تریلیون تومان محاسبه شده و با احتساب دلار 3500 تومانی (نرخی که در محاسبه بودجه 97 در نظر گرفته شده) معادل 340 میلیارد دلار است. اونوقت چجوری میشه ظرف 4 ماه 250 میلیارد دلار ثبت سفارش انجام بشه؟! یعنی میزان ثبت و سفارش در این 4 ماهه اول سال 73% بودجه کشور در سال 1397 است؟!!! به عقل جور درنمیاد. جناب وزیر کمی در ارائه اعداد دقت کنید.
علی۴۹۳۷۹۹۱۵:۱۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بنظر من این بالابردن ارزش ارز و طلا کار خود دولت بود و از ابنکار دو نتیجه برای خودش گرفت . ۱ جمع اوری مقداری از نقدینگی در دست مردم را . ۲ جلوگیری از خروج ارز در بازار توسط مردم که بخاطر عدم امنیت از اوضاع سیاسی مالی کشور قصد خروج ثروت و خرید خانه و سرمایه گذاری در خارج را داشتند . که در نتیجه این مردم طبقه فقیر و متوسط رو به پایین بودند که نابود شدند و حقوقشان کفاف هزینه های ده روزه خوراکشان راهم نمی کند . اینکار دولت عملا دست در جیب مردم کردن بود با سفته بازی ..... تفاوتی نداشته است .
ناشناس۴۹۳۹۵۷۱۶:۴۴:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
جالبه جناب وزیر میگویند نظارت وبازرسی تعطیل بود واقتصاد باز ،یعنی کی به کیه هرکسی هر کاری خواست انجام بده نگاه لیبرالی دراقتصاد ...سرانجامش فقر کم درامدها وغنای ثروتمندان ورانت
ناشناس۴۹۴۰۸۳۱۸:۱۷:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بله معلومه دولاراز۳۷۰۰تومن به ۱۲۰۰۰تومن وسکه از۱۲۰۰هزارتومن به۴میلیون تومن رسیدایناهمه ارپیامدهای گلوله برفی ترامپ ،الان خدامیدونه باشروع تحریم ها... چه بلایی سرما ملت خواهدآورد
ناشناس۴۹۴۳۹۳۲۲:۲۶:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
می دانید که پدیده گلوله برفی مخرب است. یک گلوله کوچک از کوه راه می افتد و در راه به حجمش همواره اضافه میشود و قدرت تخریبش بسیار بالاست
ناشناس۴۹۴۴۷۴۲۳:۲۰:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای محترم!!!!! این گلوله برفیه که باعث کاهش حداقل ۵۰ درصدی دارایی مردم شده. هزینه های زندگی رو ۱۰۰ درصد افزایش داده، ماشین، مسکن، طلا، خوردوخوراک و..... سرسام اور افزایش پیدا کردند. اگه این گلوله برفیه پس وای به حالمان اگه تبدیل به بهمن بشه. البته برای شما و آقازاده ها خبری نیست.

پربحث‌های امروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 6. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 7. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 8. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 9. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 10. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 11. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 12. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 13. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 14. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 15. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 16. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 17. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 18. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 19. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 20. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 21. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 22. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

 23. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 24. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 25. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 6. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 7. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 8. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 11. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 12. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 13. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 14. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 15. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 16. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 17. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 18. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 19. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 20. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 21. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 22. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 23. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

 24. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 25. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 7. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 8. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 9. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 10. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 11. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 12. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 13. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 14. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 15. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 16. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 17. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 18. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 19. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 20. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 21. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 22. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 23. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 24. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 25. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

پربحث‌های امروز

 1. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 2. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 3. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 4. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 5. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 6. ابهام جدید در ماجرای افزایش حقوق ۹۸/ تایید مصوبه دولت از طرف هیئت تطبیق قوانین مجلس

 7. لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود

 8. زنگنه: من نگفتم مشتری‌های نفتی ما جاسوس هستند

 9. توضیحات حجتی درباره افزایش قیمت لبنیات

 10. تهدید نماینده آمل در صورت واردات برنج در فصل برداشت/با وزرا بی حساب و کتاب نمی مانیم

 11. ادامه کاهش قیمت ارز/ دلار امروز چند؟

 12. تبدیل برنج خارجی به برنج گران قیمت ایرانی در ۴۰ ثانیه!  

 13. کارکنان دولت خانه‌دار می‌شوند؟

 14. مجلس در نامه‌‌ای اعلام کرد: تخلف دوباره سازمان خصوصی‌‌سازی در واگذاری «کشت‌وصنعت مغان»

 15. پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰تومانی و پرداخت یارانه نقدی به دهک‌های پایین

 16. نرخ سود بانکی تغییر می‌کند؟

 17. رییس بانک مرکزی: نرخ نیمایی حذف نمی شود

 18. بیت‌کوین در ایران چقدر هزینه دارد!

 19. موافقت یواشکی وزرا با بازگشت کوپن/ روحانی هنوز مخالف است

 20. دنیا به دنبال راهی برای سم‌زدایی از دلاریزه شدن

 21. وزیر نیرو: صنایع برای تولید و توسعه خود از پساب استفاده کنند

 22. حناچی: پروژه هایی داریم که از ابتدا با یک طرح مسئله غلط آغاز شد

 23. تجارت اروپا با آمریکا افزایش یافت/تجارت اروپا و چین کم شد

 24. ابلاغ آیین‌نامه پرداخت پاداش بازنشستگان و بازخرید کارکنان

 25. انتشار ارز مجازی توسط فیس‌بوک با پشتوانه اوراق قرضه

پربحث‌های دیروز

 1. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 2. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 3. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

 4. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 5. مرندی: ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند

 6. نحوه تولید پلاک خودروها  

 7. دسترسی سریع به منابع مالی با اصلاح نظام یارانه‌ها در کنار تامین حداقل معیشت مردم

 8. آشفتگی بازار سیب‌زمینی و سکوت مسئولان؛ قیمت ۸۰۰۰ تومان!

 9. پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال/ واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟

 10. یارانه نقدی هر ایرانی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر می‌شود؟

 11. زنگنه مطرح کرد: وضع فعلی بازار نفت به نفع هیچکس نیست/ موافقت مشروط ایران با تغییر زمان برگزاری نشست اوپک

 12. صدور ۵۰ هزار مجوز استخدام در وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان

 13. ۱۰ نماینده مجلس عملکرد وزیر نفت را بررسی کردند

 14. انتقاد شدید از واردات بی رویه برخی تجهیزات به کشور

 15. شنبه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل

 16. تعیین تکلیف دلار ۴۲۰۰ تومانی تا پایان این هفته تکذیب شد/ هیچگونه تصمیم یا زمانبندی خاصی اعلام نشده است

 17. سرعت قطار سریع السیر تهران-اصفهان به ۳۰۰ کیلومتر می‌رسد

 18. وزیر نیرو: بازار ۲۰۰ میلیون نفری در انتظار ایران است

 19. ارزش دلار به کمترین میزان در سه ماه گذشته کاهش یافت

 20. حذف پاداش‌ها درشستا

 21. حجم مبادلات ایران و روسیه7.4 درصد رشد داشته است

 22. آذری‌جهرمی: مخالف فعالیت پوسته‌های تلگرام بودم

 23. حراج‌های دقیقه ۹۰

 24. جایگزینی برای صادرات نفت عراق از طریق خلیج فارس وجود ندارد

 25. صنعت پوشاک کشور مشکل تامین مواد اولیه دارد/ ۹۰ درصد دکمه‌های لباس وارداتی است

پربحث‌های هفته

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. اعتراف صادقانه وزیر صنعت؛ حتی در پراید و سمند هم کامل خودکفا نیستیم

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. خبر خوب وزیر اقتصاد برای مردم ایران

 5. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 6. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 7. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 8. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 9. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 10. خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بیش از 2.5 دلار بالا برد

 11. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 12. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 13. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 14. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 15. پاسخ دندان شکن پکن به آمریکا: بدون توجه به شرایط به توسعه روابط خود با ایران ادامه می‌دهیم

 16. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 17. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 18. ماجرای حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت‎پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟+سند

 19. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 20. نرخ جدید شیرخام و لبنیات ابلاغ شد

 21. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 22. به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید

 23. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 24. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 25. خبر خوش برای بی‌خانمان‎ها/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

آخرین عناوین