شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

گروه اقتصادی الف،   3970523010 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

وزیر صنعت، معدن و تجارت از احیای سازمان نظارت و بازرسی خبر داد و گفت: تقاضای ثبت سفارش طی چهار ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است و اگر فرض کنید که همه این ثبت سفارش‌های انجام شده را بخواهیم وارد کنیم به ۲۵۰ میلیارد دلار می‌رسد که قابل تصور نیست.

محمد شریعتمداری در گفتگو با ایسنا و در پاسخ به اینکه با توجه به وضعیت کنونی بازار، مشکل نوسانات در بازار را ناشی از چه عواملی می‌دانید و این دغدغه مردم چگونه حل می‌شود؟ اظهار کرد: یکی از خواسته‌های مردم که در انتخابات سال ۱۳۹۶ هم ابراز می‌شد، علاوه بر این‌که انتظار داشتند دولت کارآمدی بر سر کار بیاید شفافیت و صداقت با مردم است که دولت دوازدهم در نظر این خواسته مردم را پاسخ دهد.

وی افزود: در حال حاضر بازار با یک عامل برون‌زایی به نام پمپاژ عدم قطعیت به اذهان ایرانیان مواجه است، به این معنی که با ایجاد فضای تردید در اذهان اعم از تولیدکننده، واردکننده، صادرکننده و مصرف‌کننده مواجه‌ هستیم.  این مشکل سبب می‌شود رفتار همه تغییرکند. این‌که در آینده ممکن است با چه تصمیم و تغییراتی مواجه باشیم، روند حرکت اقتصاد در کشور را کند می‌کند که سبب برهم خوردن عرضه و تقاضا نیز می‌شود. در چنین شرایطی است که تولیدکننده کمتر تولید می‌کند، عرضه‌کننده محصولش را کمتر عرضه می‌کند و نهایتا منجر به افزایش قیمت یک کالا می‌شود که ما با ایجاد بسته‌ها و به کارگیری روش‌های حمایتی، تلاش در افزایش تولید و تنظیم بازار داریم.

‌خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

شریعتمداری گفت: در این زمینه نباید تصور نادرست و بزرگ‌نمایی شده‌ای در اذهان مردم شکل بگیرد و از اتفاقی به نام خروج "ترامپ" از برجام که تنها یکی از کشورهای ۱+۵ که با ما درباره برجام مذاکره داشته، تصویر بزرگ‌تر و غیر واقعی بسازیم و نباید از یک‌گلوله برف، بهمن بسازیم.  

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از مشکلات و عوامل برون‌زا قدری که خارج می‌شویم به حوزه سودجویی وارد می‌شویم که برخی از این آب گل آلود تلاش می‌کنند برای خودشان ماهی بگیرند؛ به عنوان مثال تقاضای ثبت سفارش طی چهار ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است و اگر فرض کنید که همه این ثبت سفارش‌های انجام شده را بخواهیم وارد کنیم به ۲۵۰ میلیارد دلار می‌رسد که قابل تصور نیست.

به گفته وی، این امر به دلیل این است که احساس دسترسی به یک رانت و سود قابل ملاحظه در برخی باعث ایجاد این تقاضای غیرمتعارف شده بود.

شریعتمداری اظهار کرد: دولت باید با کارآمدی، این مساله را مدیریت کند و با اتخاذ تصمیمات به موقع نگذارد اهداف این سودجویان محقق شود. به عنوان مثال برای ثبت سفارش به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که برای درخواست ثبت سفارش، اهلیت متقاضی باید بررسی شود.  میزان واردات انجام شده و سابقه او در گذشته در این بررسی نیز رصد می‌شود و باید آنهایی واردات انجام دهند که حداقل سابقه آن را داشته باشند تا بخشی از سودجویی‌ها را از بازار واردات حذف کنیم.

‌بعضی از واردکنندگان با ارز دولتی تخلف کردند

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: پس از ثبت سفارش، متقاضیان به بانک مرکزی برای دریافت ارز مراجعه می‌کنند که قبلا همه آنها یک ارز واحد ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کردند که قبل از اعلام بسته جدید ارزی اکثرا نظرشان بر این بود که نباید یکسان‌سازی در این زمینه شکل بگیرد و با یک نگاه به کالاهای غیرضروری و اساسی نگریست و برای آنها برنامه‌ریزی کرد که در بسته جدید ارزی دولت، تصمیم گرفته شد کالاهای ضروری و اساسی در لیست دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار بگیرند و مابقی کالاها در بازار ثانویه تامین ارز کنند.

به گفته وی، در شکل سابق سودجویی‌هایی اتفاق افتاد.  یعنی بعضی از آنهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالای خود را وارد کردند با همین نرخ آن را در بازار عرضه نکردند که نظارت بر بازار و مبارزه با احتکار تشدید شد اما با این وجود، سودجویی‌هایی صورت گرفت که در این زمینه برخوردها و نظارت‌ها تشدید شده است.

‌قیمت فولاد و پتروشیمی در بورس گران‌ نماند

‌شریعتمداری همچنین در خصوص سیاستگذاری‌های اخیر بورسی برای جلوگیری از نوسانات قیمتی، گفت: برخی از کالاهای مهم مانند فولاد و محصولات پتروشیمی در بورس وارد شدند و قیمت ارز آن‌ها بر مبنای فوب خلیج فارس به اضافه چند درصد سود برای معاملات بورسی در نظر گرفته شد.  اما در نوسانات اخیر با افزایش نرخ ارز ناگهان قیمت این کالاها در بورس افزایش یافت و نهایتا دولت به سرعت اعلام کرد که قیمت این کالاها با همان دلار ۴۲۰۰ تومان است و پس از چند روز از اتخاذ این تصمیم، تعادل به این بازار برگشت.

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در قدم بعدی، برخی تولیدکنندگان با در نظر گرفتن سود آتی، تاخیر و خلل در عرضه به وجود می‌آورند، چرا که تصور می‌کردند اگر عرضه کمتری در بورس انجام دهند، سود بیشتری خواهند برد.  نهایتا به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که آن‌ها مکلف شدند عرضه‌ کالای خود را به میزان معینی در بورس انجام دهند و در غیر این‌صورت، اجازه سود به آن‌ها داده نمی‌شد. همین عامل منجر به عرضه ۲۷۰ هزار تن فولاد در بازار بورس و کاهش قابل توجه قیمت‌ها شد.

‌سازمان حمایت موظف به پاسخگویی است

شریعتمداری اعلام کرد: یکی دیگر از کارهایی که در راستای جلوگیری از سودجویی انجام دادیم این بود که به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کردیم که موظف است بر همه کسانی که از بورس کالا خرید دارند، نظارت کنند و بورس باید هر کس خرید کالا دارد را با اسم و میزان قیمت اعلام کند تا مردم بدانند و بتوانند در صورت تخلف، شکایت ‌کنند و دستگاه‌های نظارتی نیز در این شفافیت بهتر عمل کنند.

‌وی همچنین درباره نظارت سازمان حمایت در بازار تصریح کرد: در آینده نزدیک با تغییرات صورت گرفته در حوزه رسانه، شاهد شفافیت و پاسخگویی بهتر و بیشتر از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهید بود.  همه دستگاه‌ها و زیرمجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید در رابطه با اقداماتشان پاسخگو باشند.

‌صفر شدن ۷ میلیارد دلار کالای یارانه‌ای؛ باید برخی یارانه‌ها را برگردانیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره ساختار نظارتی دولت ادامه داد: مساله‌ دیگر این است که اقتصاد کشور به سمت اقتصاد آزاد و کنترل بازار بر بازار حرکت می‌کرد و قانون حمایت از مصرف‌کنندگان نیز همین مساله را بیان می‌کند و با این نگاه نهادهایی مانند بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بعضی دیگر بخش‌های نظارتی دولتی در گذشته منحل شدند و در نتیجه نظاماتی که مجموعه آن سبب می‌شد دخالت حداکثری در بازار شکل بگیرد و قابلیت اعمال پیدا کند، در دوره سه ساله‌ای از بین رفت.

‌وی با بیان اینکه علی رغم تغییر در سیستم نظارتی، اقتصاد از حالت یارانه‌ای خارج شده است، اظهار کرد: در گذشته هفت میلیارد دلار کالای یارانه‌ای میان مردم توزیع می شد که تقریبا به صفر رسیده و این در حالی است که شرایط تحریم، ما را به موقعیتی برگردانده که باید برخی از یارانه‌ها را به اقتصاد برگردانیم که احتمال سوء‌استفاده افزایش می‌یابد، در نتیجه باید نظارت بیشتری انجام دهیم.

‌سازمان نظارت و بازرسی احیا می‌شود

‌شریعتمداری اضافه کرد: در این راستا نظامات کنترلی دولت یکی پس از دیگری در حال تقویت است و به عنوان مثال احیای سازمان نظارت و بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت را در دستور کار قرار دادیم و تا آن زمان این حوزه را به معاونت ارتقاء می‌دهیم تا در حوزه نظارت بر بازار بتوانند مستقیما با استاندار کار کنند. در چنین شرایطی باید نظارت‌های خود را افزایش داده و مردم نیز باید در این زمینه به ما کمک کنند و وقتی می‌گوییم در سامانه ۱۲۴ همه باید قیمت‌های خود را ثبت کنند، به همین معناست.

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که همه اسامی صادرکنندگان و واردکنندگان باید با شفافیت اعلام شود و سامانه شفافیت نیز در همین راستا راه‌اندازی شده که به زودی از آن رونمایی می‌شود و تحولی در عرصه اطلاع‌رسانی به مردم است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که چگونه می‌خواهید در حوزه بازار مدیریت خود اعمال کنید، چراکه دولت از سویی برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه کرده و از سوی دیگر مطالبات مردم را در بر داشته است، تاکید کرد: بسیاری از دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی در این زمینه طرح شده که دغدغه مردم نیز است و اقدامات موثری رخ داده خصوصا در تشدید مبارزه با احتکار که به بازرسی از انبارهای مختلف تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان اختصاص دارد و شاهد هستید که مردم روزانه اخبار متعددی از کشف انبارهای احتکار می‌شنوند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

محمد۴۹۲۷۲۶۰۵:۴۳:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ثبت ۲۵۰میلیارددلار واردات در ۴ماه؟؟؟؟ پس تا حداقل ۳سال تولید داخلی را نابود کردید!
ناشناس۴۹۳۰۰۸۱۰:۰۵:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر البته برای آقایلن که درآمدهای کلان دارند گلوله برفی هست مردم الان زیر بهمن دفن هستند
آریابان۴۹۳۳۸۰۱۲:۲۰:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
همه شنیدند که ترامپ فقط یک گلوله برفی ِ حرفی !!!! ..... پس چه کسانی در داخل این بهمن ویرانگر را بر سر عامه مردم آوار کردند ؟!؟!؟!؟!؟ و شما چرا نوشدارو را پس از مرگ اقتصاد بکار گرفتید ؟!؟!؟!؟!؟ آیا نباید از همون ابتدا، کار واردات را به وارد کنندگان واقعی می سپردید ؟!؟!؟!؟ آیا مگرسازمان نظارت و بازرسی حذف شده بوده که قرار است پس از اینهمه غارت و چپاول !!!! در آینده !!!! احیا شود ؟
ناشناس۴۹۳۶۹۵۱۴:۲۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
گلوله برفیه اقتصاد کشورو نابود کرده! بهمن بود چی می شد؟؟!!
ناشناس۴۹۳۰۱۴۱۰:۰۷:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر شما اینقدر ارز دارید که قیمت دلار باید 900 تومان باشد نه 10500 تومان؟ چرا تزریق ارز را به بازار قطع کرده بودید تا قیمت دلار مصنوعی بالا رود و مردم زیر فشار اقتصادی له شوند؟
ناشناس۴۹۳۱۳۳۱۰:۴۶:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بر مبنای سه ماه برای یکسال محاسبه شده اکثریت ثبت سفارشات نیز باطل شده اند
ناشناس۴۹۳۴۷۳۱۲:۵۴:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
هرچی الان می کشیم از دولتی ها و مدیران زمان هاشمی و خاتمی است تمام مدیرانی که امروز در صنعت خودرو ومافیای خودرو ... صاحب پست و مقام هستند از زمان... به این پست ها دست پیدا کردند . حلقه مدیران بسته و ... تمام سدسازی های غیر اصولی و ساخت کارخانه فولاد و کاشی و سرامیک در نقاط مرکزی و بی اب همه در ..... انجام شده .
ناشناس۴۹۲۷۵۴۰۶:۵۵:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
کل اقتصاد ایران چقدره که تو چهار ماه ۲۵۰ میلیارد ثبت سفارش شده ؟
dayani۴۹۲۸۱۷۰۸:۰۴:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
'گلوله برفی و بهمن. آقای وزیر آیا وزن امریکا با تک تک کشورهای دیگری عضو برجام برابر است . یا اینکه وزن امریکا بیشتر از وزن همه آنهاست . تشبیه گلوله برفی و نه بهمن نادرست است.
ناشناس۴۹۲۸۷۸۰۸:۴۹:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
وقتی یک گلوله برفی این کار را با اقتصاد ما می کند ، باید فقط از خدا بخواهیم بهمن نیاید !
الف۴۹۲۹۱۶۰۹:۱۸:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای وزیر برای شما و امثال شما اثرش به اندازه گلوله برفی است ولی برای قشر متوسط اندازه اش از کوه هم بزرگتره. ضمنا مردم مشکلات را با تمام وجود لمس می کنند و در توهم نیستند و اینکه شما اثر تحریم ها را به اندازه گردو بدانید یا کره ماه روی ذهنیت مردم اثری ندارد
ناشناس۴۹۲۹۹۲۱۰:۰۲:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۲۳
برادر مهم این است که ارزش پولی که با هزار بدبختی به دست آمده با تحریم های 90 و 97 به یک دهم رسیده، بر فرض مثال با یک میلیون سال 89 می شد دو و نیم سکه خرید امروز میشه ده میلیون. آیا این را قبول دارید؟ آیا این خسارت نیست؟ چه کسی این 9 میلیون را باید به من بپردازد؟ حقوق دانان پاسخ دهند
ناشناس۴۹۳۷۹۸۱۵:۱۴:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر بگی آن یک دهم باقی مانده را با ترفند ازت می گیرند
ناشناس۴۹۲۹۹۹۱۰:۰۳:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر ایران می خواهد در مقابل تهدید های آمریکا مقاومت کند باید جلوی خروج ارز را از همین فردا بگیرد. ارز برای واردات کالاهای لوکس و ارز مسافرتی که فقط باعث رونق توریسم دبی و ترکیه و تایلند و کانادا شد و باید جلوی آنها را بگیرد.
ناشناس۴۹۳۴۰۰۱۲:۲۷:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ارز را کسانی از مملکت خارج کردند که ثبت سفارش صوری انجام دادند . ارز مسافرتی در سال به ۲۰۰ میلیون دلار هم نمی رسد.
ناشناس۴۹۳۰۱۶۱۰:۰۷:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ذوب آهن اصفهان فولاد مبارکه آلومینیوم اراک چرا بازار را بهم ریخته اند محصولاتشان را براساس قیمت جهانی با دلار 8 تا ده هزار تومان به بازار عرضه میکنند .
ناشناس۴۹۳۰۴۶۱۰:۱۵:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای شریعتمداری ، با مجموع عملکردهای اعضای کابینه دولت تدبیر و امید و به ویژه به ویژه به ویژه (( آقای جهانگیری و جنابعالی و آقای سیف + کل زیر مجموعه های وزارت صمت و بانک مرکزی )) در مقابله با این گوله برف ، بخش بسیار عظیمی از ذخایره ارزی و طلای کشور را به ثمن بخس واگذار کردید و با این سیاست های اقتصادی اگر روزی قرار شود با بهمن ویرانگری مقابله کنید قطعا دیگر نه ایرانی باقی خواهید گذاشت و نه هیچ ایرانی .
ناشناس۴۹۳۱۴۴۱۰:۵۰:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بهتر است بگوييد بعضي وارد كنندگان تخلف نكردند بدترين تصميم اقتصادي اين است كه فضاي رانت و ويژه براي شياطين اقتصادي در كشور ايجاد كنيد دولت و حكومت بايد بشدت با رانت و تبعيض و احتكار و رشوه و ارتشا برخورد كند بايد هر مجوزي كه صادر شده است مجددا رسيدگي شود ايا اين مجوز سالم است و يا با رشوه و رانت و سوء استفاده مخلوط شده است همه مجوزهايي كه در وزارتخانه ها و شهرداريها و كمسيون ماده ٥ ها و همه جا بايد يك بار ديگر بررسي شوند .
ناشناس۴۹۳۴۵۶۱۲:۴۸:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
هدف دولت کنترل قیمت ها بود که عده ای سودجو مانع شدن و به سمت ثبت سفارش نجومی رفتن . با ارز 12000 تومن قیمت ها 4 برابر میشه و تورم بیشتر
جلال۴۹۳۱۸۰۱۱:۰۲:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
.. با کمال خونسردی برامون آمار هم میدهد ..... چون وزرا به هیچکس پاسخگو نیستند
ناشناس۴۹۳۳۸۲۱۲:۲۱:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این ها همش ....حرف است از خارج گود . دولت تمام تلاش خود را کرد که به مردم فشار وارد نشه ولی یک عده سود جو 250 میلیارد ثبت سفارش انجام دادن تا طرح کلا شکست بخوره . الان دیگه ارز ارزان قیمتی نیست و بدون شک تورم بالای در انتظار کشور
ن۴۹۳۳۹۲۱۲:۲۴:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
پس آقای وزیرهم می دانندکه مردم زیرفشاربوده وبه نوعی دراین گیرودارها رها شده اندوتاکنون اقدام عملی مؤثری درحمایت ازآنان صورت نگرفته است.
ناشناس۴۹۳۳۹۹۱۲:۲۷:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
برادر عزیز شما آدم تازه وارد در این سمت نبودی. قبلا هم وزیر بود. آنهم وزیر بازرگانی و همه ترفندهای سودجویان بی تعهد را میشناختی. نتیجه اینکه اینهمه اشتباهات در ماجراهای اخیر نمیتواند سهوی باشد.
ناشناس۴۹۳۴۰۳۱۲:۲۸:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این دولتی که همه می گویند کجاست؟
علی۴۹۳۴۲۵۱۲:۳۷:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بهتر است دیگر دولتمردان در مورد ارزان شدن صحبت نکنند که حرفشان مانند چ.....هیچ اعتباری نزد مردم ندارد دولت با ایجاد بازار ثانویه ارز بدنبال تثبیت قیمت دلار در مرز 10000 تومان بود که به آن رسید تمام کالاهایی که با این ارز تهیه و تولید شود قیمت آنها سرسام آور بالا خواهد رفت حالا دولت کماکان در آن سمت شیپور بدمد که نرخ تورم 10 درصد است با ازاد شدن نرخ خودرو باید منتظر رویگردانی مردم از خرید خودرو بود آیا بازهم دولت برای نجات خودروسازان از خزانه کشور مایه خواهد گذاشت ؟
ناشناس۴۹۳۴۳۵۱۲:۴۱:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این را به کارشناسان خودتان در وزارت بازرگانی و بانک مرکزی و ثبت سفارش و گمرک و جهاد بگوئید که 5 ماه است از ترس این گلوله برف مملکت را با این بخشنامه ها و سامانه های یک شبه طراحی شده قفل کرده اند خود تحریمی که این افراد در سیستم بوجود آورده اند به همراه ترس از مسئولیت پذیری و بازخواست شدن در آینده در این 4 ماه کاری با صنعت و تجارت کرده که ترامپ صد سال سیاه قدرت آن را نداشت در این روزها در دولت فرهنگی حاکم شده که اگر کاری انجام ندهی کسی تو را بازخواست نمی کند ولی اگر کاری انجام دهی باید در آینده جواب ده تا ارگان را بدهی پس کار نکن و حقوقت را بگیر
ناشناس۴۹۳۵۱۹۱۳:۱۹:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
البته یک نکته که ایشان یا نمی دانند (که وای بر ما) یا به روی خودشان نمی آورند (که باز هم وای بر ما) این است که بسیاری از واردکنندگان به طور معمول کم اظهاری می کنند ولی در طمع دریافت ارز دولتی با قیمت های واقعی ثبت سفارش کرده اند. الان که از ارز 4200 تومانی خبری نیست آن ثبت سفارش ها را لغو می کنند و دوباره با کم اظهاری ثبت سفارش خواهند کرد. منتظر باشید که چند هفته دیگر تشریف بیاورند و بگویند میزان واردات کم شد و تولید ملی افزایش یافت.
ناشناس۴۹۳۶۷۶۱۴:۱۹:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بودجۀ کُلّ سال 97 ایران 1194 تریلیون تومان محاسبه شده و با احتساب دلار 3500 تومانی (نرخی که در محاسبه بودجه 97 در نظر گرفته شده) معادل 340 میلیارد دلار است. اونوقت چجوری میشه ظرف 4 ماه 250 میلیارد دلار ثبت سفارش انجام بشه؟! یعنی میزان ثبت و سفارش در این 4 ماهه اول سال 73% بودجه کشور در سال 1397 است؟!!! به عقل جور درنمیاد. جناب وزیر کمی در ارائه اعداد دقت کنید.
علی۴۹۳۷۹۹۱۵:۱۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بنظر من این بالابردن ارزش ارز و طلا کار خود دولت بود و از ابنکار دو نتیجه برای خودش گرفت . ۱ جمع اوری مقداری از نقدینگی در دست مردم را . ۲ جلوگیری از خروج ارز در بازار توسط مردم که بخاطر عدم امنیت از اوضاع سیاسی مالی کشور قصد خروج ثروت و خرید خانه و سرمایه گذاری در خارج را داشتند . که در نتیجه این مردم طبقه فقیر و متوسط رو به پایین بودند که نابود شدند و حقوقشان کفاف هزینه های ده روزه خوراکشان راهم نمی کند . اینکار دولت عملا دست در جیب مردم کردن بود با سفته بازی ..... تفاوتی نداشته است .
ناشناس۴۹۳۹۵۷۱۶:۴۴:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
جالبه جناب وزیر میگویند نظارت وبازرسی تعطیل بود واقتصاد باز ،یعنی کی به کیه هرکسی هر کاری خواست انجام بده نگاه لیبرالی دراقتصاد ...سرانجامش فقر کم درامدها وغنای ثروتمندان ورانت
ناشناس۴۹۴۰۸۳۱۸:۱۷:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بله معلومه دولاراز۳۷۰۰تومن به ۱۲۰۰۰تومن وسکه از۱۲۰۰هزارتومن به۴میلیون تومن رسیدایناهمه ارپیامدهای گلوله برفی ترامپ ،الان خدامیدونه باشروع تحریم ها... چه بلایی سرما ملت خواهدآورد
ناشناس۴۹۴۳۹۳۲۲:۲۶:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
می دانید که پدیده گلوله برفی مخرب است. یک گلوله کوچک از کوه راه می افتد و در راه به حجمش همواره اضافه میشود و قدرت تخریبش بسیار بالاست
ناشناس۴۹۴۴۷۴۲۳:۲۰:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای محترم!!!!! این گلوله برفیه که باعث کاهش حداقل ۵۰ درصدی دارایی مردم شده. هزینه های زندگی رو ۱۰۰ درصد افزایش داده، ماشین، مسکن، طلا، خوردوخوراک و..... سرسام اور افزایش پیدا کردند. اگه این گلوله برفیه پس وای به حالمان اگه تبدیل به بهمن بشه. البته برای شما و آقازاده ها خبری نیست.

پربحث‌های امروز

 1. کودتا در ونزوئلا علیه مادورو/ کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد/ گوآیدو: نروید!/ حمایت چین، روسیه و ایران از دولت و ملت ونزوئلا

 2. ونزوئلا روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کرد/مادورو: تسلیم نمی‌شوم

 3. «مرضیه هاشمی» بعد از ۱۱ روز بازداشت در آمریکا آزاد شد

 4. روسیه و حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ایران در سوریه

 5. آشوب در ونزوئلا‎  

 6. اشتباه رسانه‌ها در انتشار تصویر همسر شاهزاده سعودی+ عکس

 7. فساد آمریکا از این سیستماتیک‌تر؟!

 8. اصطلاحاتی که فقط سربازها می‌دانند!

 9. مشروعیت‌زدایی به سبک اینستاگرام!

 10. بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟

 11. گام پنجم ایران برای قهرمانی در آسیا با طعم انتقام ۱۵ ساله/ شکست چین به لذت یک ضربه «چیپ»

 12. ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران

 13. واکنش کشورهای آمریکایی به اعلام ریاست‌جمهوری گوآیدو در ونزوئلا

 14. نماینده مجلس: سهمیه‌بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

 15. راه‌آهن تهران - مشهد کی برقی می‌شود؟

 16. عامل انتحاری پمپ بنزینی در لنگرود فاقد سلامت روان بوده است

 17. آلومینیوم المهدی به مدیریت جدید تحویل داده شد

 18. پمپئو: دیپلمات هایمان را از کاراکاس خارج نمی کنیم

 19. خواهش فوتبالیست ساکن واشنگتن از کادر فنی تیم ملی

 20. بیماری های عامل چاقی را بشناسید

 21. آمریکا به دنبال مجاب کردن فرانسه برای تحریم هواپیمایی ماهان است

 22. فرانسه: درباره ونزوئلا با شرکای اروپایی رایزنی می‌کنیم

 23. پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

 24. محدودیت های ترافیکی در محورهای اصلی منتهی به استان مازندران

 25. بازی دوسر باخت در آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 5. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 6. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 7. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 8. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 9. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 12. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 13. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 14. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 15. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 16. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 17. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 18. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 19. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 20. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 21. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 22. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 23. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 24. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 25. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟

 2. نماینده مجلس: سهمیه‌بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

 3. راه‌آهن تهران - مشهد کی برقی می‌شود؟

 4. آلومینیوم المهدی به مدیریت جدید تحویل داده شد

 5. معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

 6. عضو کمیسیون برنامه و بودجه: قیمت بنزین در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد

 7. قیمت گوشت، مرغ و برنج در بازار

 8. آیا حساب‌های مردم برای واریز سبد حمایتی چِک می‌شود؟! + سند

 9. جدیدترین قیمت خودروهای خارجی در بازار

 10. آیا گرانی به اقلام اساسی شب عید می‌رسد؟

 11. زنگنه: روند اجرایی فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تسریع می‌شود

 12. افزایش دلار و سکه پایان یافت/ زمان موازنه در معاملات ارز

 13. فشار نظام پزشکی برای اجرا نشدن قانون مالیات

 14. واردات نفت توسط ژاپن به کمترین میزان رسید

 15. دلار کاهشی شد

 16. مهلت ثبت سفارش‌ واردات ۳ ماه زیاد می‌شود

 17. تناقض مسئولان درباره مشمولان بسته حمایتی

 18. پنج آمار گازی طی ۴۰ سال

 19. ۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!

 20. از سیم‌کارتی‌ که بدون اطلاع شما ثبت‌شده خبر دارید؟!

 21. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 22. یورش تشدید شده غول های خودروسازی جهان به کارگران

 23. با ۱۰ میلیون تومان چه خودروهایی می‌توان خرید؟

 24. آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

پربحث‌های دیروز

 1. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 2. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 3. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 4. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 5. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 6. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 7. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 8. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 9. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 10. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 11. دهقان خبرداد: قاچاق ۱۷۰۰ کانتینر ظروف کریستال از طریق کارت‌های اجاره‌ای توسط آقای ه.الف+ عکس

 12. نسل جدید کابینت روشویی ها

 13. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 14. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 15. پاسخ وزارت نفت به مطالبه مردمی درباره مدیران پروازی/ فراخوان دیده‌بان: مدیران پروازی را معرفی کنید

 16. آغاز مذاکرات دستمزد ۹۸ از هفته آینده

 17. فروش بلیت‌های سیستمی به صورت چارتری ممنوع شد

 18. موضوع افزایش قیمت بنزین در کمیسیون انرژی مطرح نیست

 19. معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

 20. از نظر سوئیفت تحریم‌های آمریکا مهم‌تر است یا استانداردهای FATF؟

 21. پاسخ سازمان برنامه و بودجه کشوربه برخی خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی

 22. داستان رزمایش قطع اینترنت از زبان آذری جهرمی

 23. زنگنه: چاه اکتشافی آبادان به نفت رسیده است/ درباره میزان تولید نفت حرف نمی‌زنم

 24. با ۱۰ میلیون تومان چه خودروهایی می‌توان خرید؟

 25. آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

پربحث‌های هفته

 1. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 2. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 3. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 4. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 5. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 8. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 9. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 10. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 11. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 12. مردم در تنگنا هستند

 13. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 14. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 15. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 16. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 17. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 18. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 19. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 20. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 21. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 22. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 23. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 24. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 25. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

آخرین عناوین