شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

گروه اقتصادی الف،   3970523010 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

وزیر صنعت، معدن و تجارت از احیای سازمان نظارت و بازرسی خبر داد و گفت: تقاضای ثبت سفارش طی چهار ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است و اگر فرض کنید که همه این ثبت سفارش‌های انجام شده را بخواهیم وارد کنیم به ۲۵۰ میلیارد دلار می‌رسد که قابل تصور نیست.

محمد شریعتمداری در گفتگو با ایسنا و در پاسخ به اینکه با توجه به وضعیت کنونی بازار، مشکل نوسانات در بازار را ناشی از چه عواملی می‌دانید و این دغدغه مردم چگونه حل می‌شود؟ اظهار کرد: یکی از خواسته‌های مردم که در انتخابات سال ۱۳۹۶ هم ابراز می‌شد، علاوه بر این‌که انتظار داشتند دولت کارآمدی بر سر کار بیاید شفافیت و صداقت با مردم است که دولت دوازدهم در نظر این خواسته مردم را پاسخ دهد.

وی افزود: در حال حاضر بازار با یک عامل برون‌زایی به نام پمپاژ عدم قطعیت به اذهان ایرانیان مواجه است، به این معنی که با ایجاد فضای تردید در اذهان اعم از تولیدکننده، واردکننده، صادرکننده و مصرف‌کننده مواجه‌ هستیم.  این مشکل سبب می‌شود رفتار همه تغییرکند. این‌که در آینده ممکن است با چه تصمیم و تغییراتی مواجه باشیم، روند حرکت اقتصاد در کشور را کند می‌کند که سبب برهم خوردن عرضه و تقاضا نیز می‌شود. در چنین شرایطی است که تولیدکننده کمتر تولید می‌کند، عرضه‌کننده محصولش را کمتر عرضه می‌کند و نهایتا منجر به افزایش قیمت یک کالا می‌شود که ما با ایجاد بسته‌ها و به کارگیری روش‌های حمایتی، تلاش در افزایش تولید و تنظیم بازار داریم.

‌خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

شریعتمداری گفت: در این زمینه نباید تصور نادرست و بزرگ‌نمایی شده‌ای در اذهان مردم شکل بگیرد و از اتفاقی به نام خروج "ترامپ" از برجام که تنها یکی از کشورهای ۱+۵ که با ما درباره برجام مذاکره داشته، تصویر بزرگ‌تر و غیر واقعی بسازیم و نباید از یک‌گلوله برف، بهمن بسازیم.  

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از مشکلات و عوامل برون‌زا قدری که خارج می‌شویم به حوزه سودجویی وارد می‌شویم که برخی از این آب گل آلود تلاش می‌کنند برای خودشان ماهی بگیرند؛ به عنوان مثال تقاضای ثبت سفارش طی چهار ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است و اگر فرض کنید که همه این ثبت سفارش‌های انجام شده را بخواهیم وارد کنیم به ۲۵۰ میلیارد دلار می‌رسد که قابل تصور نیست.

به گفته وی، این امر به دلیل این است که احساس دسترسی به یک رانت و سود قابل ملاحظه در برخی باعث ایجاد این تقاضای غیرمتعارف شده بود.

شریعتمداری اظهار کرد: دولت باید با کارآمدی، این مساله را مدیریت کند و با اتخاذ تصمیمات به موقع نگذارد اهداف این سودجویان محقق شود. به عنوان مثال برای ثبت سفارش به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که برای درخواست ثبت سفارش، اهلیت متقاضی باید بررسی شود.  میزان واردات انجام شده و سابقه او در گذشته در این بررسی نیز رصد می‌شود و باید آنهایی واردات انجام دهند که حداقل سابقه آن را داشته باشند تا بخشی از سودجویی‌ها را از بازار واردات حذف کنیم.

‌بعضی از واردکنندگان با ارز دولتی تخلف کردند

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: پس از ثبت سفارش، متقاضیان به بانک مرکزی برای دریافت ارز مراجعه می‌کنند که قبلا همه آنها یک ارز واحد ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کردند که قبل از اعلام بسته جدید ارزی اکثرا نظرشان بر این بود که نباید یکسان‌سازی در این زمینه شکل بگیرد و با یک نگاه به کالاهای غیرضروری و اساسی نگریست و برای آنها برنامه‌ریزی کرد که در بسته جدید ارزی دولت، تصمیم گرفته شد کالاهای ضروری و اساسی در لیست دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار بگیرند و مابقی کالاها در بازار ثانویه تامین ارز کنند.

به گفته وی، در شکل سابق سودجویی‌هایی اتفاق افتاد.  یعنی بعضی از آنهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالای خود را وارد کردند با همین نرخ آن را در بازار عرضه نکردند که نظارت بر بازار و مبارزه با احتکار تشدید شد اما با این وجود، سودجویی‌هایی صورت گرفت که در این زمینه برخوردها و نظارت‌ها تشدید شده است.

‌قیمت فولاد و پتروشیمی در بورس گران‌ نماند

‌شریعتمداری همچنین در خصوص سیاستگذاری‌های اخیر بورسی برای جلوگیری از نوسانات قیمتی، گفت: برخی از کالاهای مهم مانند فولاد و محصولات پتروشیمی در بورس وارد شدند و قیمت ارز آن‌ها بر مبنای فوب خلیج فارس به اضافه چند درصد سود برای معاملات بورسی در نظر گرفته شد.  اما در نوسانات اخیر با افزایش نرخ ارز ناگهان قیمت این کالاها در بورس افزایش یافت و نهایتا دولت به سرعت اعلام کرد که قیمت این کالاها با همان دلار ۴۲۰۰ تومان است و پس از چند روز از اتخاذ این تصمیم، تعادل به این بازار برگشت.

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در قدم بعدی، برخی تولیدکنندگان با در نظر گرفتن سود آتی، تاخیر و خلل در عرضه به وجود می‌آورند، چرا که تصور می‌کردند اگر عرضه کمتری در بورس انجام دهند، سود بیشتری خواهند برد.  نهایتا به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که آن‌ها مکلف شدند عرضه‌ کالای خود را به میزان معینی در بورس انجام دهند و در غیر این‌صورت، اجازه سود به آن‌ها داده نمی‌شد. همین عامل منجر به عرضه ۲۷۰ هزار تن فولاد در بازار بورس و کاهش قابل توجه قیمت‌ها شد.

‌سازمان حمایت موظف به پاسخگویی است

شریعتمداری اعلام کرد: یکی دیگر از کارهایی که در راستای جلوگیری از سودجویی انجام دادیم این بود که به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کردیم که موظف است بر همه کسانی که از بورس کالا خرید دارند، نظارت کنند و بورس باید هر کس خرید کالا دارد را با اسم و میزان قیمت اعلام کند تا مردم بدانند و بتوانند در صورت تخلف، شکایت ‌کنند و دستگاه‌های نظارتی نیز در این شفافیت بهتر عمل کنند.

‌وی همچنین درباره نظارت سازمان حمایت در بازار تصریح کرد: در آینده نزدیک با تغییرات صورت گرفته در حوزه رسانه، شاهد شفافیت و پاسخگویی بهتر و بیشتر از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهید بود.  همه دستگاه‌ها و زیرمجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید در رابطه با اقداماتشان پاسخگو باشند.

‌صفر شدن ۷ میلیارد دلار کالای یارانه‌ای؛ باید برخی یارانه‌ها را برگردانیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره ساختار نظارتی دولت ادامه داد: مساله‌ دیگر این است که اقتصاد کشور به سمت اقتصاد آزاد و کنترل بازار بر بازار حرکت می‌کرد و قانون حمایت از مصرف‌کنندگان نیز همین مساله را بیان می‌کند و با این نگاه نهادهایی مانند بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بعضی دیگر بخش‌های نظارتی دولتی در گذشته منحل شدند و در نتیجه نظاماتی که مجموعه آن سبب می‌شد دخالت حداکثری در بازار شکل بگیرد و قابلیت اعمال پیدا کند، در دوره سه ساله‌ای از بین رفت.

‌وی با بیان اینکه علی رغم تغییر در سیستم نظارتی، اقتصاد از حالت یارانه‌ای خارج شده است، اظهار کرد: در گذشته هفت میلیارد دلار کالای یارانه‌ای میان مردم توزیع می شد که تقریبا به صفر رسیده و این در حالی است که شرایط تحریم، ما را به موقعیتی برگردانده که باید برخی از یارانه‌ها را به اقتصاد برگردانیم که احتمال سوء‌استفاده افزایش می‌یابد، در نتیجه باید نظارت بیشتری انجام دهیم.

‌سازمان نظارت و بازرسی احیا می‌شود

‌شریعتمداری اضافه کرد: در این راستا نظامات کنترلی دولت یکی پس از دیگری در حال تقویت است و به عنوان مثال احیای سازمان نظارت و بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت را در دستور کار قرار دادیم و تا آن زمان این حوزه را به معاونت ارتقاء می‌دهیم تا در حوزه نظارت بر بازار بتوانند مستقیما با استاندار کار کنند. در چنین شرایطی باید نظارت‌های خود را افزایش داده و مردم نیز باید در این زمینه به ما کمک کنند و وقتی می‌گوییم در سامانه ۱۲۴ همه باید قیمت‌های خود را ثبت کنند، به همین معناست.

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که همه اسامی صادرکنندگان و واردکنندگان باید با شفافیت اعلام شود و سامانه شفافیت نیز در همین راستا راه‌اندازی شده که به زودی از آن رونمایی می‌شود و تحولی در عرصه اطلاع‌رسانی به مردم است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که چگونه می‌خواهید در حوزه بازار مدیریت خود اعمال کنید، چراکه دولت از سویی برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه کرده و از سوی دیگر مطالبات مردم را در بر داشته است، تاکید کرد: بسیاری از دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی در این زمینه طرح شده که دغدغه مردم نیز است و اقدامات موثری رخ داده خصوصا در تشدید مبارزه با احتکار که به بازرسی از انبارهای مختلف تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان اختصاص دارد و شاهد هستید که مردم روزانه اخبار متعددی از کشف انبارهای احتکار می‌شنوند.

عناوین مرتبط

۲۵ آبان ۱۳۹۷گزارش IMF از ۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌/ذخایر ارز ۱۰۰ میلیارد دلار
۲۲ آبان ۱۳۹۷پایان فعالیت معاونت اجرایی روحانی در دولت دوازدهم
۲۲ آبان ۱۳۹۷وزیر دفاع: تا حدود زیادی از مشکلات اقتصادی عبور کرده‌ایم
۲۲ آبان ۱۳۹۷بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟
۲۲ آبان ۱۳۹۷پیش بینی ناامید کننده از آینده اقتصاد ایران
۲۲ آبان ۱۳۹۷توطئه سعودی علیه اقتصاد ایران
۲۲ آبان ۱۳۹۷رضا رحمانی: هر کسی که مسئولیت می‌پذیرد باید پاسخگو باشد/ باید همه چیز را به مردم بگوییم
۲۲ آبان ۱۳۹۷از "عیدانه" تا "جبرانی"
۲۱ آبان ۱۳۹۷روزنامه انگلیسی: تحریم‌ها اقتصاد ایران را نابود نخواهد کرد
۲۱ آبان ۱۳۹۷بسته‎های حمایتی دولت رسید + جزئیات
۲۱ آبان ۱۳۹۷شریعتمداری: به دلیل تحریم‌ها ممکن است مشکلات ما بیشتر شده باشد اما تلاش مان را بیشتر خواهیم کرد
۲۱ آبان ۱۳۹۷ربیعی: با جهانگیری آمدم و با جهانگیری هم می‌روم/ دوران تلخی را می‌گذراند/ برای شریعتمداری آرزوی مقاومت می‌کنم

دیدگاه کاربران

محمد۴۹۲۷۲۶۰۵:۴۳:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ثبت ۲۵۰میلیارددلار واردات در ۴ماه؟؟؟؟ پس تا حداقل ۳سال تولید داخلی را نابود کردید!
ناشناس۴۹۳۰۰۸۱۰:۰۵:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر البته برای آقایلن که درآمدهای کلان دارند گلوله برفی هست مردم الان زیر بهمن دفن هستند
آریابان۴۹۳۳۸۰۱۲:۲۰:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
همه شنیدند که ترامپ فقط یک گلوله برفی ِ حرفی !!!! ..... پس چه کسانی در داخل این بهمن ویرانگر را بر سر عامه مردم آوار کردند ؟!؟!؟!؟!؟ و شما چرا نوشدارو را پس از مرگ اقتصاد بکار گرفتید ؟!؟!؟!؟!؟ آیا نباید از همون ابتدا، کار واردات را به وارد کنندگان واقعی می سپردید ؟!؟!؟!؟ آیا مگرسازمان نظارت و بازرسی حذف شده بوده که قرار است پس از اینهمه غارت و چپاول !!!! در آینده !!!! احیا شود ؟
ناشناس۴۹۳۶۹۵۱۴:۲۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
گلوله برفیه اقتصاد کشورو نابود کرده! بهمن بود چی می شد؟؟!!
ناشناس۴۹۳۰۱۴۱۰:۰۷:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر شما اینقدر ارز دارید که قیمت دلار باید 900 تومان باشد نه 10500 تومان؟ چرا تزریق ارز را به بازار قطع کرده بودید تا قیمت دلار مصنوعی بالا رود و مردم زیر فشار اقتصادی له شوند؟
ناشناس۴۹۳۱۳۳۱۰:۴۶:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بر مبنای سه ماه برای یکسال محاسبه شده اکثریت ثبت سفارشات نیز باطل شده اند
ناشناس۴۹۳۴۷۳۱۲:۵۴:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
هرچی الان می کشیم از دولتی ها و مدیران زمان هاشمی و خاتمی است تمام مدیرانی که امروز در صنعت خودرو ومافیای خودرو ... صاحب پست و مقام هستند از زمان... به این پست ها دست پیدا کردند . حلقه مدیران بسته و ... تمام سدسازی های غیر اصولی و ساخت کارخانه فولاد و کاشی و سرامیک در نقاط مرکزی و بی اب همه در ..... انجام شده .
ناشناس۴۹۲۷۵۴۰۶:۵۵:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
کل اقتصاد ایران چقدره که تو چهار ماه ۲۵۰ میلیارد ثبت سفارش شده ؟
dayani۴۹۲۸۱۷۰۸:۰۴:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
'گلوله برفی و بهمن. آقای وزیر آیا وزن امریکا با تک تک کشورهای دیگری عضو برجام برابر است . یا اینکه وزن امریکا بیشتر از وزن همه آنهاست . تشبیه گلوله برفی و نه بهمن نادرست است.
ناشناس۴۹۲۸۷۸۰۸:۴۹:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
وقتی یک گلوله برفی این کار را با اقتصاد ما می کند ، باید فقط از خدا بخواهیم بهمن نیاید !
الف۴۹۲۹۱۶۰۹:۱۸:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای وزیر برای شما و امثال شما اثرش به اندازه گلوله برفی است ولی برای قشر متوسط اندازه اش از کوه هم بزرگتره. ضمنا مردم مشکلات را با تمام وجود لمس می کنند و در توهم نیستند و اینکه شما اثر تحریم ها را به اندازه گردو بدانید یا کره ماه روی ذهنیت مردم اثری ندارد
ناشناس۴۹۲۹۹۲۱۰:۰۲:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۲۳
برادر مهم این است که ارزش پولی که با هزار بدبختی به دست آمده با تحریم های 90 و 97 به یک دهم رسیده، بر فرض مثال با یک میلیون سال 89 می شد دو و نیم سکه خرید امروز میشه ده میلیون. آیا این را قبول دارید؟ آیا این خسارت نیست؟ چه کسی این 9 میلیون را باید به من بپردازد؟ حقوق دانان پاسخ دهند
ناشناس۴۹۳۷۹۸۱۵:۱۴:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر بگی آن یک دهم باقی مانده را با ترفند ازت می گیرند
ناشناس۴۹۲۹۹۹۱۰:۰۳:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر ایران می خواهد در مقابل تهدید های آمریکا مقاومت کند باید جلوی خروج ارز را از همین فردا بگیرد. ارز برای واردات کالاهای لوکس و ارز مسافرتی که فقط باعث رونق توریسم دبی و ترکیه و تایلند و کانادا شد و باید جلوی آنها را بگیرد.
ناشناس۴۹۳۴۰۰۱۲:۲۷:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ارز را کسانی از مملکت خارج کردند که ثبت سفارش صوری انجام دادند . ارز مسافرتی در سال به ۲۰۰ میلیون دلار هم نمی رسد.
ناشناس۴۹۳۰۱۶۱۰:۰۷:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ذوب آهن اصفهان فولاد مبارکه آلومینیوم اراک چرا بازار را بهم ریخته اند محصولاتشان را براساس قیمت جهانی با دلار 8 تا ده هزار تومان به بازار عرضه میکنند .
ناشناس۴۹۳۰۴۶۱۰:۱۵:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای شریعتمداری ، با مجموع عملکردهای اعضای کابینه دولت تدبیر و امید و به ویژه به ویژه به ویژه (( آقای جهانگیری و جنابعالی و آقای سیف + کل زیر مجموعه های وزارت صمت و بانک مرکزی )) در مقابله با این گوله برف ، بخش بسیار عظیمی از ذخایره ارزی و طلای کشور را به ثمن بخس واگذار کردید و با این سیاست های اقتصادی اگر روزی قرار شود با بهمن ویرانگری مقابله کنید قطعا دیگر نه ایرانی باقی خواهید گذاشت و نه هیچ ایرانی .
ناشناس۴۹۳۱۴۴۱۰:۵۰:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بهتر است بگوييد بعضي وارد كنندگان تخلف نكردند بدترين تصميم اقتصادي اين است كه فضاي رانت و ويژه براي شياطين اقتصادي در كشور ايجاد كنيد دولت و حكومت بايد بشدت با رانت و تبعيض و احتكار و رشوه و ارتشا برخورد كند بايد هر مجوزي كه صادر شده است مجددا رسيدگي شود ايا اين مجوز سالم است و يا با رشوه و رانت و سوء استفاده مخلوط شده است همه مجوزهايي كه در وزارتخانه ها و شهرداريها و كمسيون ماده ٥ ها و همه جا بايد يك بار ديگر بررسي شوند .
ناشناس۴۹۳۴۵۶۱۲:۴۸:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
هدف دولت کنترل قیمت ها بود که عده ای سودجو مانع شدن و به سمت ثبت سفارش نجومی رفتن . با ارز 12000 تومن قیمت ها 4 برابر میشه و تورم بیشتر
جلال۴۹۳۱۸۰۱۱:۰۲:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
.. با کمال خونسردی برامون آمار هم میدهد ..... چون وزرا به هیچکس پاسخگو نیستند
ناشناس۴۹۳۳۸۲۱۲:۲۱:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این ها همش ....حرف است از خارج گود . دولت تمام تلاش خود را کرد که به مردم فشار وارد نشه ولی یک عده سود جو 250 میلیارد ثبت سفارش انجام دادن تا طرح کلا شکست بخوره . الان دیگه ارز ارزان قیمتی نیست و بدون شک تورم بالای در انتظار کشور
ن۴۹۳۳۹۲۱۲:۲۴:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
پس آقای وزیرهم می دانندکه مردم زیرفشاربوده وبه نوعی دراین گیرودارها رها شده اندوتاکنون اقدام عملی مؤثری درحمایت ازآنان صورت نگرفته است.
ناشناس۴۹۳۳۹۹۱۲:۲۷:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
برادر عزیز شما آدم تازه وارد در این سمت نبودی. قبلا هم وزیر بود. آنهم وزیر بازرگانی و همه ترفندهای سودجویان بی تعهد را میشناختی. نتیجه اینکه اینهمه اشتباهات در ماجراهای اخیر نمیتواند سهوی باشد.
ناشناس۴۹۳۴۰۳۱۲:۲۸:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این دولتی که همه می گویند کجاست؟
علی۴۹۳۴۲۵۱۲:۳۷:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بهتر است دیگر دولتمردان در مورد ارزان شدن صحبت نکنند که حرفشان مانند چ.....هیچ اعتباری نزد مردم ندارد دولت با ایجاد بازار ثانویه ارز بدنبال تثبیت قیمت دلار در مرز 10000 تومان بود که به آن رسید تمام کالاهایی که با این ارز تهیه و تولید شود قیمت آنها سرسام آور بالا خواهد رفت حالا دولت کماکان در آن سمت شیپور بدمد که نرخ تورم 10 درصد است با ازاد شدن نرخ خودرو باید منتظر رویگردانی مردم از خرید خودرو بود آیا بازهم دولت برای نجات خودروسازان از خزانه کشور مایه خواهد گذاشت ؟
ناشناس۴۹۳۴۳۵۱۲:۴۱:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این را به کارشناسان خودتان در وزارت بازرگانی و بانک مرکزی و ثبت سفارش و گمرک و جهاد بگوئید که 5 ماه است از ترس این گلوله برف مملکت را با این بخشنامه ها و سامانه های یک شبه طراحی شده قفل کرده اند خود تحریمی که این افراد در سیستم بوجود آورده اند به همراه ترس از مسئولیت پذیری و بازخواست شدن در آینده در این 4 ماه کاری با صنعت و تجارت کرده که ترامپ صد سال سیاه قدرت آن را نداشت در این روزها در دولت فرهنگی حاکم شده که اگر کاری انجام ندهی کسی تو را بازخواست نمی کند ولی اگر کاری انجام دهی باید در آینده جواب ده تا ارگان را بدهی پس کار نکن و حقوقت را بگیر
ناشناس۴۹۳۵۱۹۱۳:۱۹:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
البته یک نکته که ایشان یا نمی دانند (که وای بر ما) یا به روی خودشان نمی آورند (که باز هم وای بر ما) این است که بسیاری از واردکنندگان به طور معمول کم اظهاری می کنند ولی در طمع دریافت ارز دولتی با قیمت های واقعی ثبت سفارش کرده اند. الان که از ارز 4200 تومانی خبری نیست آن ثبت سفارش ها را لغو می کنند و دوباره با کم اظهاری ثبت سفارش خواهند کرد. منتظر باشید که چند هفته دیگر تشریف بیاورند و بگویند میزان واردات کم شد و تولید ملی افزایش یافت.
ناشناس۴۹۳۶۷۶۱۴:۱۹:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بودجۀ کُلّ سال 97 ایران 1194 تریلیون تومان محاسبه شده و با احتساب دلار 3500 تومانی (نرخی که در محاسبه بودجه 97 در نظر گرفته شده) معادل 340 میلیارد دلار است. اونوقت چجوری میشه ظرف 4 ماه 250 میلیارد دلار ثبت سفارش انجام بشه؟! یعنی میزان ثبت و سفارش در این 4 ماهه اول سال 73% بودجه کشور در سال 1397 است؟!!! به عقل جور درنمیاد. جناب وزیر کمی در ارائه اعداد دقت کنید.
علی۴۹۳۷۹۹۱۵:۱۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بنظر من این بالابردن ارزش ارز و طلا کار خود دولت بود و از ابنکار دو نتیجه برای خودش گرفت . ۱ جمع اوری مقداری از نقدینگی در دست مردم را . ۲ جلوگیری از خروج ارز در بازار توسط مردم که بخاطر عدم امنیت از اوضاع سیاسی مالی کشور قصد خروج ثروت و خرید خانه و سرمایه گذاری در خارج را داشتند . که در نتیجه این مردم طبقه فقیر و متوسط رو به پایین بودند که نابود شدند و حقوقشان کفاف هزینه های ده روزه خوراکشان راهم نمی کند . اینکار دولت عملا دست در جیب مردم کردن بود با سفته بازی ..... تفاوتی نداشته است .
ناشناس۴۹۳۹۵۷۱۶:۴۴:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
جالبه جناب وزیر میگویند نظارت وبازرسی تعطیل بود واقتصاد باز ،یعنی کی به کیه هرکسی هر کاری خواست انجام بده نگاه لیبرالی دراقتصاد ...سرانجامش فقر کم درامدها وغنای ثروتمندان ورانت
ناشناس۴۹۴۰۸۳۱۸:۱۷:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بله معلومه دولاراز۳۷۰۰تومن به ۱۲۰۰۰تومن وسکه از۱۲۰۰هزارتومن به۴میلیون تومن رسیدایناهمه ارپیامدهای گلوله برفی ترامپ ،الان خدامیدونه باشروع تحریم ها... چه بلایی سرما ملت خواهدآورد
ناشناس۴۹۴۳۹۳۲۲:۲۶:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
می دانید که پدیده گلوله برفی مخرب است. یک گلوله کوچک از کوه راه می افتد و در راه به حجمش همواره اضافه میشود و قدرت تخریبش بسیار بالاست
ناشناس۴۹۴۴۷۴۲۳:۲۰:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای محترم!!!!! این گلوله برفیه که باعث کاهش حداقل ۵۰ درصدی دارایی مردم شده. هزینه های زندگی رو ۱۰۰ درصد افزایش داده، ماشین، مسکن، طلا، خوردوخوراک و..... سرسام اور افزایش پیدا کردند. اگه این گلوله برفیه پس وای به حالمان اگه تبدیل به بهمن بشه. البته برای شما و آقازاده ها خبری نیست.

پربحث‌های امروز

 1. کاهش ۳۰ درصدی تولید آیفون ارزان قیمت

 2. مورد عجیب «خانم یایا»

 3. گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

 4. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 5. آیا بحران نفتی سال ۲۰۱۴ تکرار می‌شود؟

 6. انتقاد واتیکان از تحریم های امریکا علیه ایران

 7. چهارمین کنگره حزب اتحاد برگزار شد

 8. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 9. کردستان عراق واردات از ایران را تکذیب کرد

 10. دسترسی کودکان و بزرگسالان به اینترنت باید متفاوت باشد

 11. رای مثبت سازمان ملل به قطعنامه حمایت از حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین

 12. تونل کارون 4 در در محور شهرکرد - خوزستان بسته شد

 13. عفو بین الملل: نتایج تحقیقات دادستان عربستان نامعتبر است

 14. روسیه میزبان والیبال قهرمانی جهان ۲۰۲۲ شد

 15. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 16. خداحافظی رونی از بازی‌های ملی

 17. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 18. برگزاری هفته فرهنگی روسیه در ایران درسال آینده

 19. معرفی نامزدهای جشنواره کتاب و رسانه

 20. مصدومیت 26 نفر در تصادف اتوبوس در اتوبان تهران - اصفهان

 21. آخرین رهبران خمرهای سرخ به حبس ابد محکوم شدند

 22. انتظار سه‌ساله «سند زبان فارسی در دنیای مجازی»

 23. سالانه 4 درصد تهرانی‌ها به دیابت مبتلا می‌شوند

 24. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 25. بالا گرفتن جنگ لفظی استرالیا و مالزی بر سر طرح انتقال سفارت استرالیا به قدس

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 9. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 10. همدردی ایران با مردم آمریکا

 11. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 12. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 13. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 14. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 15. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 16. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 17. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 18. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 19. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 20. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 21. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 22. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 23. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 24. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 25. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های دیروز

 1. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 2. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 3. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 4. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 5. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 6. قیمت نفت با احتمال کاهش عرضه در بازار افزایش یافت

 7. مذاکرات اوپک برای کاهش تولید بیش از یک میلیون بشکه نفت

 8. ایران ۶۰ هزار تن برنج از هند خریداری می‌کند

 9. شرکت رکورددار تاخیر‌های پروازی مهرماه

 10. دلار باید این تهدید را جدی بگیرد!

 11. آیا ارزهای دیجیتال رسمی می شوند؟

 12. جزئیات بیکاری در ۳۱ استان در ۸ سال گذشته

 13. استرس نفتی در بورس تهران

 14. شکست مرز روانی دلار و سکه

 15. آیا ریزش قیمت در بازار مسکن در راه است؟

 16. روحانی با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

 17. قیمت نفت با ابهامات تحریم‌های ایران وفق می‌یابد

 18. توکلی: امسال بیشتر بر قاچاق، گمرک و بانک تمرکز می‌کنیم/ واکنش نسبت به اعدام سلطان سکه

 19. کره‌جنوبی روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌تواند از ایران خریداری کند

 20. قیمت آپارتمان در نقاط مختلف تهران

 21. قیمت ها در بازار خودرو آرام است، جز این چند مورد

 22. نباید از طیب‌نیا انتطار معجزه داشت/ بانک مرکزی بدهی خود از سیستم بانکی را طلب کند

 23. دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست

 24. ایران هیچ تعهدی برای افشا اطلاعات بانکی خود به وزارت خزانه داری آمریکا نداده است

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 2. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 3. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 4. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 5. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 6. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

 7. اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد

 8. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 9. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 10. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 11. سقوط قیمت دلار به مرز ۱۲ هزار تومان

 12. جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا ۳۰۰ هزار تومان/ گوشت و مرغ و برنج در سبد

 13. روسیه: فروش سوخو به ایران منوط به صدور مجوز آمریکاست/ چین گزینه قطعی برای خرید هواپیما نیست

 14. بازار شیر تو شیر قیمت شیر/ قیمت‌ها روزانه بالا می‌رود!

 15. ساندرو‌های مخفی در انبار به امید گرانی!

 16. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 17. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 18. وزیر اقتصاد: در مقابله با تحریم‌ها کارکشته شده‌ایم

 19. اقامت در ایران برای خارجی‌ها «مفت» شده است/ قیمت اتاق هتل ۳ستاره ایرانی اندازه همبرگر اروپایی!؟

 20. بانک مرکزی: سوئیفت نقشی در نگهداری حساب‌ها و تسویه ارزی ندارد /خللی در مبادلات ارزی ایجاد نمی شود

 21. تصاویر منتشر شده از لحظاتی قبل از اعدام سلطان سکه  

 22. پولشویی در ایران؛ واقعیت چیست؟

 23. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 24. افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند/کمیته مزد هفته آینده تشکیل می شود

 25. افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

آخرین عناوین