شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

گروه اقتصادی الف،   3970523010 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

وزیر صنعت، معدن و تجارت از احیای سازمان نظارت و بازرسی خبر داد و گفت: تقاضای ثبت سفارش طی چهار ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است و اگر فرض کنید که همه این ثبت سفارش‌های انجام شده را بخواهیم وارد کنیم به ۲۵۰ میلیارد دلار می‌رسد که قابل تصور نیست.

محمد شریعتمداری در گفتگو با ایسنا و در پاسخ به اینکه با توجه به وضعیت کنونی بازار، مشکل نوسانات در بازار را ناشی از چه عواملی می‌دانید و این دغدغه مردم چگونه حل می‌شود؟ اظهار کرد: یکی از خواسته‌های مردم که در انتخابات سال ۱۳۹۶ هم ابراز می‌شد، علاوه بر این‌که انتظار داشتند دولت کارآمدی بر سر کار بیاید شفافیت و صداقت با مردم است که دولت دوازدهم در نظر این خواسته مردم را پاسخ دهد.

وی افزود: در حال حاضر بازار با یک عامل برون‌زایی به نام پمپاژ عدم قطعیت به اذهان ایرانیان مواجه است، به این معنی که با ایجاد فضای تردید در اذهان اعم از تولیدکننده، واردکننده، صادرکننده و مصرف‌کننده مواجه‌ هستیم.  این مشکل سبب می‌شود رفتار همه تغییرکند. این‌که در آینده ممکن است با چه تصمیم و تغییراتی مواجه باشیم، روند حرکت اقتصاد در کشور را کند می‌کند که سبب برهم خوردن عرضه و تقاضا نیز می‌شود. در چنین شرایطی است که تولیدکننده کمتر تولید می‌کند، عرضه‌کننده محصولش را کمتر عرضه می‌کند و نهایتا منجر به افزایش قیمت یک کالا می‌شود که ما با ایجاد بسته‌ها و به کارگیری روش‌های حمایتی، تلاش در افزایش تولید و تنظیم بازار داریم.

‌خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

شریعتمداری گفت: در این زمینه نباید تصور نادرست و بزرگ‌نمایی شده‌ای در اذهان مردم شکل بگیرد و از اتفاقی به نام خروج "ترامپ" از برجام که تنها یکی از کشورهای ۱+۵ که با ما درباره برجام مذاکره داشته، تصویر بزرگ‌تر و غیر واقعی بسازیم و نباید از یک‌گلوله برف، بهمن بسازیم.  

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از مشکلات و عوامل برون‌زا قدری که خارج می‌شویم به حوزه سودجویی وارد می‌شویم که برخی از این آب گل آلود تلاش می‌کنند برای خودشان ماهی بگیرند؛ به عنوان مثال تقاضای ثبت سفارش طی چهار ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است و اگر فرض کنید که همه این ثبت سفارش‌های انجام شده را بخواهیم وارد کنیم به ۲۵۰ میلیارد دلار می‌رسد که قابل تصور نیست.

به گفته وی، این امر به دلیل این است که احساس دسترسی به یک رانت و سود قابل ملاحظه در برخی باعث ایجاد این تقاضای غیرمتعارف شده بود.

شریعتمداری اظهار کرد: دولت باید با کارآمدی، این مساله را مدیریت کند و با اتخاذ تصمیمات به موقع نگذارد اهداف این سودجویان محقق شود. به عنوان مثال برای ثبت سفارش به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که برای درخواست ثبت سفارش، اهلیت متقاضی باید بررسی شود.  میزان واردات انجام شده و سابقه او در گذشته در این بررسی نیز رصد می‌شود و باید آنهایی واردات انجام دهند که حداقل سابقه آن را داشته باشند تا بخشی از سودجویی‌ها را از بازار واردات حذف کنیم.

‌بعضی از واردکنندگان با ارز دولتی تخلف کردند

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: پس از ثبت سفارش، متقاضیان به بانک مرکزی برای دریافت ارز مراجعه می‌کنند که قبلا همه آنها یک ارز واحد ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کردند که قبل از اعلام بسته جدید ارزی اکثرا نظرشان بر این بود که نباید یکسان‌سازی در این زمینه شکل بگیرد و با یک نگاه به کالاهای غیرضروری و اساسی نگریست و برای آنها برنامه‌ریزی کرد که در بسته جدید ارزی دولت، تصمیم گرفته شد کالاهای ضروری و اساسی در لیست دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار بگیرند و مابقی کالاها در بازار ثانویه تامین ارز کنند.

به گفته وی، در شکل سابق سودجویی‌هایی اتفاق افتاد.  یعنی بعضی از آنهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالای خود را وارد کردند با همین نرخ آن را در بازار عرضه نکردند که نظارت بر بازار و مبارزه با احتکار تشدید شد اما با این وجود، سودجویی‌هایی صورت گرفت که در این زمینه برخوردها و نظارت‌ها تشدید شده است.

‌قیمت فولاد و پتروشیمی در بورس گران‌ نماند

‌شریعتمداری همچنین در خصوص سیاستگذاری‌های اخیر بورسی برای جلوگیری از نوسانات قیمتی، گفت: برخی از کالاهای مهم مانند فولاد و محصولات پتروشیمی در بورس وارد شدند و قیمت ارز آن‌ها بر مبنای فوب خلیج فارس به اضافه چند درصد سود برای معاملات بورسی در نظر گرفته شد.  اما در نوسانات اخیر با افزایش نرخ ارز ناگهان قیمت این کالاها در بورس افزایش یافت و نهایتا دولت به سرعت اعلام کرد که قیمت این کالاها با همان دلار ۴۲۰۰ تومان است و پس از چند روز از اتخاذ این تصمیم، تعادل به این بازار برگشت.

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در قدم بعدی، برخی تولیدکنندگان با در نظر گرفتن سود آتی، تاخیر و خلل در عرضه به وجود می‌آورند، چرا که تصور می‌کردند اگر عرضه کمتری در بورس انجام دهند، سود بیشتری خواهند برد.  نهایتا به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که آن‌ها مکلف شدند عرضه‌ کالای خود را به میزان معینی در بورس انجام دهند و در غیر این‌صورت، اجازه سود به آن‌ها داده نمی‌شد. همین عامل منجر به عرضه ۲۷۰ هزار تن فولاد در بازار بورس و کاهش قابل توجه قیمت‌ها شد.

‌سازمان حمایت موظف به پاسخگویی است

شریعتمداری اعلام کرد: یکی دیگر از کارهایی که در راستای جلوگیری از سودجویی انجام دادیم این بود که به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کردیم که موظف است بر همه کسانی که از بورس کالا خرید دارند، نظارت کنند و بورس باید هر کس خرید کالا دارد را با اسم و میزان قیمت اعلام کند تا مردم بدانند و بتوانند در صورت تخلف، شکایت ‌کنند و دستگاه‌های نظارتی نیز در این شفافیت بهتر عمل کنند.

‌وی همچنین درباره نظارت سازمان حمایت در بازار تصریح کرد: در آینده نزدیک با تغییرات صورت گرفته در حوزه رسانه، شاهد شفافیت و پاسخگویی بهتر و بیشتر از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهید بود.  همه دستگاه‌ها و زیرمجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید در رابطه با اقداماتشان پاسخگو باشند.

‌صفر شدن ۷ میلیارد دلار کالای یارانه‌ای؛ باید برخی یارانه‌ها را برگردانیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره ساختار نظارتی دولت ادامه داد: مساله‌ دیگر این است که اقتصاد کشور به سمت اقتصاد آزاد و کنترل بازار بر بازار حرکت می‌کرد و قانون حمایت از مصرف‌کنندگان نیز همین مساله را بیان می‌کند و با این نگاه نهادهایی مانند بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بعضی دیگر بخش‌های نظارتی دولتی در گذشته منحل شدند و در نتیجه نظاماتی که مجموعه آن سبب می‌شد دخالت حداکثری در بازار شکل بگیرد و قابلیت اعمال پیدا کند، در دوره سه ساله‌ای از بین رفت.

‌وی با بیان اینکه علی رغم تغییر در سیستم نظارتی، اقتصاد از حالت یارانه‌ای خارج شده است، اظهار کرد: در گذشته هفت میلیارد دلار کالای یارانه‌ای میان مردم توزیع می شد که تقریبا به صفر رسیده و این در حالی است که شرایط تحریم، ما را به موقعیتی برگردانده که باید برخی از یارانه‌ها را به اقتصاد برگردانیم که احتمال سوء‌استفاده افزایش می‌یابد، در نتیجه باید نظارت بیشتری انجام دهیم.

‌سازمان نظارت و بازرسی احیا می‌شود

‌شریعتمداری اضافه کرد: در این راستا نظامات کنترلی دولت یکی پس از دیگری در حال تقویت است و به عنوان مثال احیای سازمان نظارت و بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت را در دستور کار قرار دادیم و تا آن زمان این حوزه را به معاونت ارتقاء می‌دهیم تا در حوزه نظارت بر بازار بتوانند مستقیما با استاندار کار کنند. در چنین شرایطی باید نظارت‌های خود را افزایش داده و مردم نیز باید در این زمینه به ما کمک کنند و وقتی می‌گوییم در سامانه ۱۲۴ همه باید قیمت‌های خود را ثبت کنند، به همین معناست.

‌وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که همه اسامی صادرکنندگان و واردکنندگان باید با شفافیت اعلام شود و سامانه شفافیت نیز در همین راستا راه‌اندازی شده که به زودی از آن رونمایی می‌شود و تحولی در عرصه اطلاع‌رسانی به مردم است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که چگونه می‌خواهید در حوزه بازار مدیریت خود اعمال کنید، چراکه دولت از سویی برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه کرده و از سوی دیگر مطالبات مردم را در بر داشته است، تاکید کرد: بسیاری از دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی در این زمینه طرح شده که دغدغه مردم نیز است و اقدامات موثری رخ داده خصوصا در تشدید مبارزه با احتکار که به بازرسی از انبارهای مختلف تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان اختصاص دارد و شاهد هستید که مردم روزانه اخبار متعددی از کشف انبارهای احتکار می‌شنوند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ شهریور ۱۳۹۷چرایی نابسامانی‌های اقتصادی و مدیریتی
۲۷ شهریور ۱۳۹۷دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد
۲۷ شهریور ۱۳۹۷وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است
۲۷ شهریور ۱۳۹۷بورس نفت از رویا تا واقعیت
۲۶ شهریور ۱۳۹۷شریعتمداری: مراجع اقتصادی باید قیمت جدید ارز را اعلام کنند/ فولاد قیمت‌گذاری می‌شود
۲۶ شهریور ۱۳۹۷تدوین پیش‌نویس بخشنامه بودجه ۹۸ از سوی سازمان برنامه و بودجه
۲۶ شهریور ۱۳۹۷سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین
۲۶ شهریور ۱۳۹۷گمرک: روند واردات عادی شده است
۲۶ شهریور ۱۳۹۷نرخ رشد اقتصادی؛ چه بخش‌هایی رشد داشتند؟/ کاهش ۴/۵درصدی رشد صنعت و معدن
۲۶ شهریور ۱۳۹۷مسئله‌ای فراتر از نرخ ارز/ ضرورتی که دولت فراموش کرده است!
۲۵ شهریور ۱۳۹۷اقدام انحصارجویانه شرکت واردات کننده مواد اولیه پوشک عامل تعطیلی کارخانجات تولیدی سلولزی + سند
۲۵ شهریور ۱۳۹۷آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

محمد۴۹۲۷۲۶۰۵:۴۳:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ثبت ۲۵۰میلیارددلار واردات در ۴ماه؟؟؟؟ پس تا حداقل ۳سال تولید داخلی را نابود کردید!
ناشناس۴۹۳۰۰۸۱۰:۰۵:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر البته برای آقایلن که درآمدهای کلان دارند گلوله برفی هست مردم الان زیر بهمن دفن هستند
آریابان۴۹۳۳۸۰۱۲:۲۰:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
همه شنیدند که ترامپ فقط یک گلوله برفی ِ حرفی !!!! ..... پس چه کسانی در داخل این بهمن ویرانگر را بر سر عامه مردم آوار کردند ؟!؟!؟!؟!؟ و شما چرا نوشدارو را پس از مرگ اقتصاد بکار گرفتید ؟!؟!؟!؟!؟ آیا نباید از همون ابتدا، کار واردات را به وارد کنندگان واقعی می سپردید ؟!؟!؟!؟ آیا مگرسازمان نظارت و بازرسی حذف شده بوده که قرار است پس از اینهمه غارت و چپاول !!!! در آینده !!!! احیا شود ؟
ناشناس۴۹۳۶۹۵۱۴:۲۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
گلوله برفیه اقتصاد کشورو نابود کرده! بهمن بود چی می شد؟؟!!
ناشناس۴۹۳۰۱۴۱۰:۰۷:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر شما اینقدر ارز دارید که قیمت دلار باید 900 تومان باشد نه 10500 تومان؟ چرا تزریق ارز را به بازار قطع کرده بودید تا قیمت دلار مصنوعی بالا رود و مردم زیر فشار اقتصادی له شوند؟
ناشناس۴۹۳۱۳۳۱۰:۴۶:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بر مبنای سه ماه برای یکسال محاسبه شده اکثریت ثبت سفارشات نیز باطل شده اند
ناشناس۴۹۳۴۷۳۱۲:۵۴:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
هرچی الان می کشیم از دولتی ها و مدیران زمان هاشمی و خاتمی است تمام مدیرانی که امروز در صنعت خودرو ومافیای خودرو ... صاحب پست و مقام هستند از زمان... به این پست ها دست پیدا کردند . حلقه مدیران بسته و ... تمام سدسازی های غیر اصولی و ساخت کارخانه فولاد و کاشی و سرامیک در نقاط مرکزی و بی اب همه در ..... انجام شده .
ناشناس۴۹۲۷۵۴۰۶:۵۵:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
کل اقتصاد ایران چقدره که تو چهار ماه ۲۵۰ میلیارد ثبت سفارش شده ؟
dayani۴۹۲۸۱۷۰۸:۰۴:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
'گلوله برفی و بهمن. آقای وزیر آیا وزن امریکا با تک تک کشورهای دیگری عضو برجام برابر است . یا اینکه وزن امریکا بیشتر از وزن همه آنهاست . تشبیه گلوله برفی و نه بهمن نادرست است.
ناشناس۴۹۲۸۷۸۰۸:۴۹:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
وقتی یک گلوله برفی این کار را با اقتصاد ما می کند ، باید فقط از خدا بخواهیم بهمن نیاید !
الف۴۹۲۹۱۶۰۹:۱۸:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای وزیر برای شما و امثال شما اثرش به اندازه گلوله برفی است ولی برای قشر متوسط اندازه اش از کوه هم بزرگتره. ضمنا مردم مشکلات را با تمام وجود لمس می کنند و در توهم نیستند و اینکه شما اثر تحریم ها را به اندازه گردو بدانید یا کره ماه روی ذهنیت مردم اثری ندارد
ناشناس۴۹۲۹۹۲۱۰:۰۲:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۲۳
برادر مهم این است که ارزش پولی که با هزار بدبختی به دست آمده با تحریم های 90 و 97 به یک دهم رسیده، بر فرض مثال با یک میلیون سال 89 می شد دو و نیم سکه خرید امروز میشه ده میلیون. آیا این را قبول دارید؟ آیا این خسارت نیست؟ چه کسی این 9 میلیون را باید به من بپردازد؟ حقوق دانان پاسخ دهند
ناشناس۴۹۳۷۹۸۱۵:۱۴:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر بگی آن یک دهم باقی مانده را با ترفند ازت می گیرند
ناشناس۴۹۲۹۹۹۱۰:۰۳:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگر ایران می خواهد در مقابل تهدید های آمریکا مقاومت کند باید جلوی خروج ارز را از همین فردا بگیرد. ارز برای واردات کالاهای لوکس و ارز مسافرتی که فقط باعث رونق توریسم دبی و ترکیه و تایلند و کانادا شد و باید جلوی آنها را بگیرد.
ناشناس۴۹۳۴۰۰۱۲:۲۷:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ارز را کسانی از مملکت خارج کردند که ثبت سفارش صوری انجام دادند . ارز مسافرتی در سال به ۲۰۰ میلیون دلار هم نمی رسد.
ناشناس۴۹۳۰۱۶۱۰:۰۷:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۳
ذوب آهن اصفهان فولاد مبارکه آلومینیوم اراک چرا بازار را بهم ریخته اند محصولاتشان را براساس قیمت جهانی با دلار 8 تا ده هزار تومان به بازار عرضه میکنند .
ناشناس۴۹۳۰۴۶۱۰:۱۵:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای شریعتمداری ، با مجموع عملکردهای اعضای کابینه دولت تدبیر و امید و به ویژه به ویژه به ویژه (( آقای جهانگیری و جنابعالی و آقای سیف + کل زیر مجموعه های وزارت صمت و بانک مرکزی )) در مقابله با این گوله برف ، بخش بسیار عظیمی از ذخایره ارزی و طلای کشور را به ثمن بخس واگذار کردید و با این سیاست های اقتصادی اگر روزی قرار شود با بهمن ویرانگری مقابله کنید قطعا دیگر نه ایرانی باقی خواهید گذاشت و نه هیچ ایرانی .
ناشناس۴۹۳۱۴۴۱۰:۵۰:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بهتر است بگوييد بعضي وارد كنندگان تخلف نكردند بدترين تصميم اقتصادي اين است كه فضاي رانت و ويژه براي شياطين اقتصادي در كشور ايجاد كنيد دولت و حكومت بايد بشدت با رانت و تبعيض و احتكار و رشوه و ارتشا برخورد كند بايد هر مجوزي كه صادر شده است مجددا رسيدگي شود ايا اين مجوز سالم است و يا با رشوه و رانت و سوء استفاده مخلوط شده است همه مجوزهايي كه در وزارتخانه ها و شهرداريها و كمسيون ماده ٥ ها و همه جا بايد يك بار ديگر بررسي شوند .
ناشناس۴۹۳۴۵۶۱۲:۴۸:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
هدف دولت کنترل قیمت ها بود که عده ای سودجو مانع شدن و به سمت ثبت سفارش نجومی رفتن . با ارز 12000 تومن قیمت ها 4 برابر میشه و تورم بیشتر
جلال۴۹۳۱۸۰۱۱:۰۲:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
.. با کمال خونسردی برامون آمار هم میدهد ..... چون وزرا به هیچکس پاسخگو نیستند
ناشناس۴۹۳۳۸۲۱۲:۲۱:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این ها همش ....حرف است از خارج گود . دولت تمام تلاش خود را کرد که به مردم فشار وارد نشه ولی یک عده سود جو 250 میلیارد ثبت سفارش انجام دادن تا طرح کلا شکست بخوره . الان دیگه ارز ارزان قیمتی نیست و بدون شک تورم بالای در انتظار کشور
ن۴۹۳۳۹۲۱۲:۲۴:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
پس آقای وزیرهم می دانندکه مردم زیرفشاربوده وبه نوعی دراین گیرودارها رها شده اندوتاکنون اقدام عملی مؤثری درحمایت ازآنان صورت نگرفته است.
ناشناس۴۹۳۳۹۹۱۲:۲۷:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
برادر عزیز شما آدم تازه وارد در این سمت نبودی. قبلا هم وزیر بود. آنهم وزیر بازرگانی و همه ترفندهای سودجویان بی تعهد را میشناختی. نتیجه اینکه اینهمه اشتباهات در ماجراهای اخیر نمیتواند سهوی باشد.
ناشناس۴۹۳۴۰۳۱۲:۲۸:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این دولتی که همه می گویند کجاست؟
علی۴۹۳۴۲۵۱۲:۳۷:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بهتر است دیگر دولتمردان در مورد ارزان شدن صحبت نکنند که حرفشان مانند چ.....هیچ اعتباری نزد مردم ندارد دولت با ایجاد بازار ثانویه ارز بدنبال تثبیت قیمت دلار در مرز 10000 تومان بود که به آن رسید تمام کالاهایی که با این ارز تهیه و تولید شود قیمت آنها سرسام آور بالا خواهد رفت حالا دولت کماکان در آن سمت شیپور بدمد که نرخ تورم 10 درصد است با ازاد شدن نرخ خودرو باید منتظر رویگردانی مردم از خرید خودرو بود آیا بازهم دولت برای نجات خودروسازان از خزانه کشور مایه خواهد گذاشت ؟
ناشناس۴۹۳۴۳۵۱۲:۴۱:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
این را به کارشناسان خودتان در وزارت بازرگانی و بانک مرکزی و ثبت سفارش و گمرک و جهاد بگوئید که 5 ماه است از ترس این گلوله برف مملکت را با این بخشنامه ها و سامانه های یک شبه طراحی شده قفل کرده اند خود تحریمی که این افراد در سیستم بوجود آورده اند به همراه ترس از مسئولیت پذیری و بازخواست شدن در آینده در این 4 ماه کاری با صنعت و تجارت کرده که ترامپ صد سال سیاه قدرت آن را نداشت در این روزها در دولت فرهنگی حاکم شده که اگر کاری انجام ندهی کسی تو را بازخواست نمی کند ولی اگر کاری انجام دهی باید در آینده جواب ده تا ارگان را بدهی پس کار نکن و حقوقت را بگیر
ناشناس۴۹۳۵۱۹۱۳:۱۹:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۳
البته یک نکته که ایشان یا نمی دانند (که وای بر ما) یا به روی خودشان نمی آورند (که باز هم وای بر ما) این است که بسیاری از واردکنندگان به طور معمول کم اظهاری می کنند ولی در طمع دریافت ارز دولتی با قیمت های واقعی ثبت سفارش کرده اند. الان که از ارز 4200 تومانی خبری نیست آن ثبت سفارش ها را لغو می کنند و دوباره با کم اظهاری ثبت سفارش خواهند کرد. منتظر باشید که چند هفته دیگر تشریف بیاورند و بگویند میزان واردات کم شد و تولید ملی افزایش یافت.
ناشناس۴۹۳۶۷۶۱۴:۱۹:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بودجۀ کُلّ سال 97 ایران 1194 تریلیون تومان محاسبه شده و با احتساب دلار 3500 تومانی (نرخی که در محاسبه بودجه 97 در نظر گرفته شده) معادل 340 میلیارد دلار است. اونوقت چجوری میشه ظرف 4 ماه 250 میلیارد دلار ثبت سفارش انجام بشه؟! یعنی میزان ثبت و سفارش در این 4 ماهه اول سال 73% بودجه کشور در سال 1397 است؟!!! به عقل جور درنمیاد. جناب وزیر کمی در ارائه اعداد دقت کنید.
علی۴۹۳۷۹۹۱۵:۱۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بنظر من این بالابردن ارزش ارز و طلا کار خود دولت بود و از ابنکار دو نتیجه برای خودش گرفت . ۱ جمع اوری مقداری از نقدینگی در دست مردم را . ۲ جلوگیری از خروج ارز در بازار توسط مردم که بخاطر عدم امنیت از اوضاع سیاسی مالی کشور قصد خروج ثروت و خرید خانه و سرمایه گذاری در خارج را داشتند . که در نتیجه این مردم طبقه فقیر و متوسط رو به پایین بودند که نابود شدند و حقوقشان کفاف هزینه های ده روزه خوراکشان راهم نمی کند . اینکار دولت عملا دست در جیب مردم کردن بود با سفته بازی ..... تفاوتی نداشته است .
ناشناس۴۹۳۹۵۷۱۶:۴۴:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
جالبه جناب وزیر میگویند نظارت وبازرسی تعطیل بود واقتصاد باز ،یعنی کی به کیه هرکسی هر کاری خواست انجام بده نگاه لیبرالی دراقتصاد ...سرانجامش فقر کم درامدها وغنای ثروتمندان ورانت
ناشناس۴۹۴۰۸۳۱۸:۱۷:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بله معلومه دولاراز۳۷۰۰تومن به ۱۲۰۰۰تومن وسکه از۱۲۰۰هزارتومن به۴میلیون تومن رسیدایناهمه ارپیامدهای گلوله برفی ترامپ ،الان خدامیدونه باشروع تحریم ها... چه بلایی سرما ملت خواهدآورد
ناشناس۴۹۴۳۹۳۲۲:۲۶:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
می دانید که پدیده گلوله برفی مخرب است. یک گلوله کوچک از کوه راه می افتد و در راه به حجمش همواره اضافه میشود و قدرت تخریبش بسیار بالاست
ناشناس۴۹۴۴۷۴۲۳:۲۰:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
آقای محترم!!!!! این گلوله برفیه که باعث کاهش حداقل ۵۰ درصدی دارایی مردم شده. هزینه های زندگی رو ۱۰۰ درصد افزایش داده، ماشین، مسکن، طلا، خوردوخوراک و..... سرسام اور افزایش پیدا کردند. اگه این گلوله برفیه پس وای به حالمان اگه تبدیل به بهمن بشه. البته برای شما و آقازاده ها خبری نیست.
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. عراق، سفیر خود در ایران را فراخواند

 2. بوسه‌ی رهبر انقلاب بر سر حاج قاسم سلیمانی   

 3. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 4. هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری

 5. اعتراض به سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن سخنرانی مقام آمریکایی را مختل کرد+ فیلم

 6. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 7. «مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟

 8. ایران خواستار محکومیت تهدید هسته ای رژیم صهیونیستی از سوی سازمان ملل شد

 9. لندن درباره سفر اتباع ایرانی-انگلیسی به ایران هشدار داد

 10. تشییع و تدفین پیکر محمد تولایی، طلبه جوان مشهدی  

 11. تشکیل کارگروه ویژه برای «فروش نفت» در دوران تحریم

 12. اسد در پیامی به پوتین: اسرائیل مسبب انهدام هواپیمای روسیه بود

 13. معاملات مسکن در شهریورماه چگونه بود؟

 14. توافق ترکیه و روسیه برای انتقال عناصر جبهه النصره از استان ادلب به عفرین سوریه

 15. توجه سایت فیفا به لیگ قهرمانان آسیا و صعود پرسپولیس به نیمه نهایی+عکس

 16. واکنش خواهر رونالدو به اخراج این بازیکن

 17. زنگنه: دوعضو اوپک علیه ایران فعالیت‌ می‌کنند/ ترامپ فهمید نمی‌تواند تولید نفت ایران را صفر کند

 18. ترامپ به متحدانش در منطقه: امنیتتان وابسته به ماست، قیمت نفت را پایین بیاورید

 19. وزیر راه: توسعه قطارهای حومه‌ای راه‌حل برون‌رفت تهران از مشکلات فعلی است

 20. نکونام: تمام تلاشم را برای برد استقلال انجام می دهم

 21. تعاونی ها و معجزه انقلاب سفید در هندوستان

 22. هشدار وقوع سیلاب در مناطق کوهپایه‌ای/ سرمای ۴ درجه در بام ایران

 23. طنین فریاد «یا حسین» 3 میلیون زائر سوگوار در آسمان سرخ کربلا

 24. اعتراض بغداد به دخالت سفیر انگلیس در امور داخلی عراق

 25. واکنش آمریکا به خروج «فولکس واگن» از ایران

پربحث‌های دیروز

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 3. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 4. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 5. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 6. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 7. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 8. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 9. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 10. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 11. پیکر طلبه مشهدی در مشهد تشییع شد

 12. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 13. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 14. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 15. زنگنه در نشست اوپک شرکت نمی‌کند

 16. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 17. عباس(ع)، جوانمردی که امان‌نامه را نپذیرفت

 18. ماکرون با ترامپ و روحانی در سازمان ملل دیدار می‌کند

 19. طوفان در استان گلستان/ شکسته‌شدن درختان و تیرهای برق در گرگان+ تصاویر

 20. رشد اقتصادی به 1.7 درصد کاهش یافت

 21. نگاهی به دیدارهای سران ۲ کره برای رسیدن به صلح پایدار

 22. ۸ کتاب عاشورایی که باید خواند

 23. آخرین اشتباه قذافی چه بود؟

 24. 4 تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مشخص شدند+برنامه مسابقات

 25. تامین مالی پروژه‌های نیمه‌تمام با ابزار صندوق سرمایه‌گذاری پروژه

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 18. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 19. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 20. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 21. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 22. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 23. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 24. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 25. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

پربحث‌های هفته

 1. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 2. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 3. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 4. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 5. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 6. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 7. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 8. آخوندی: شرکت هواپیمایی ATR غرامت پرداخت نمی‌کند

 9. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 10. نوبخت: ۱۲ برنامه برای مقابله با تحریم‌ها داریم که یکی از آنها تنظیم بازار ارز است

 11. به خودمان رحم کنیم

 12. این آمارها حقیقت دارد

 13. اقدام انحصارجویانه شرکت واردات کننده مواد اولیه پوشک عامل تعطیلی کارخانجات تولیدی سلولزی + سند

 14. ردپای آمریکا در اغتشاش بازار ارزی ایران

 15. نعمتی: نباید همه کارت‌هایمان را برای روس‌ها روی میز بگذاریم، آنها خیلی قابل اعتماد نیستند

 16. مردم منتظر افزایش حقوق نباشند، امکان ندارد

 17. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 18. رشد قیمت مسکن متوقف شد

 19. سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین

 20. مسئله‌ای فراتر از نرخ ارز/ ضرورتی که دولت فراموش کرده است!

 21. کالا کارت می‌آید؟

 22. دو سناریوی تلخ برای اقتصاد ایران،رشد اقتصادی منفی می‌شود

 23. جریمه ۹۹۲ میلیاردی قاچاقچی ۶۰۰ کیلوگرم طلای خارجی در اردبیل

 24. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 25. پتروشیمی‌ها باز هم عرضه ارز را کم کردند

آخرین عناوین