بسته جدیدی ارزی دولت و ضعف‌های آن

محسن زنگنه،   3970518084 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
بسته جدیدی ارزی دولت و ضعف‌های آن

بعد از حدود پنج ماه تلاطم در بازار ارز و سکه ، بانک مرکزی ، اوایل هفته جاری از بسته ارزی خود رونمایی کرد. عمده راهکارهای بسته عبارتند از: تبعیت بازار ثانویه ارز از طریق اجبار کلیه صادرکنندگان به ویژه صنایع پتروشیمی و فلزات به عرضه ارز خود ازطریق بازار ثانویه، تثبیت نرخ ۴۲۰۰ تومان ارز دولتی برای کالاهای اساسی و دارو، مجوز خرید و فروش ارز توسط صرافی ها و در نهایت عزم دولت برای مبارزه با فساد و افزایش نظارت برای جلوگیری از رانت های ارزی.

ضمن آن که همه این اقدامات، اقداماتی مثبت و صحیح است و جا داشت که از چند ماه پیش مورد توجه مدیران بانک مرکزی قرار می گرفت تا شاهد این مقدار آسیب به اقتصاد کشور نمی بودیم، اما به نظر می رسد اگر ایرادات این بسته رفع نشود در دراز مدت و حتی میان مدت می تواند آثار سوئی بر اقتصاد بگذارد که به اختصار در این نوشته به آن اشاره می شود.

تعمیق بازار ثانویه و آزاد گذاشتن صنایع پتروشیمی و صنایع فلزی و صادر کنندگان عمده برای فعالیت در بازار ثانویه، آزادی صرافی ها در خرید و فروش ارز، حمایت از کالاهای اساسی و دارو و توجه به قشر آسیب پذیر و اهتمام دولت به اعمال نظارت و مبارزه با فساد و رانت خواری و ایجاد فضای روانی و آرامش بخشی به جامعه از نقاط قوت این بسته است.

آن چه از محتوای بسته و سخنان رئیس جدید بانک مرکزی و نیز سخنان رئیس جمهور در گفت وگوی ویژه خبری برمی آید، دولت به جای حل اساسی و اصولی بحران پیش آمده، عملا به دنبال به تاخیر انداختن آثار این بحران و حفظ ثبات ظاهری بازار و اطمینان بخشی به مردم برای کوتاه مدت است.

اقتصاد امروز دنیا اثبات کرده است، راه حل های ایستا و خطی برای رفع یک مشکل چاره ساز نیست. در حالی که دولت ها در ارائه راه حل های اقتصادی برای برون رفت از مشکلات، حتی مسائل اجتماعی و فرهنگی جامعه و تأثیرات آن بر شاخص های اقتصادی را نیز مدنظر قرار می دهند.بسته ارائه شده حتی از منظر اصول اقتصادی نیز دچار ضعف های اساسی است که با هدف ترمیم و اصلاح آن به برخی موارد اشاره می شود.

1 - تجربه ۴۰ ساله بعد از انقلاب نشان داده است که وجود ارز دونرخی» (آزاد و دولتی) امکان ایجاد رانت و فساد را فراهم می کند و امکان نظارت و کنترل به صورت کامل وجود ندارد و این موضوع موجب رشد فساد و رانت خواری خواهد شد و در نتیجه اعتماد عمری و سرمایه اجتماعی کشور را دچار خدشه خواهد کرد. آن چه امروز بیش از تورم و قیمت ارز و دلار مردم را ناراحت و سرخورده می کند، وجود بی عدالتی ها و رانت خواری هایی است که عمدتا به دلیل ضعف سیستم ها و قوانین پیش می آید.

2 - دولت محترم اعلام کرده است که مانع افزایش قیمت ۲۵ کالای اساسی تا پایان سال ۹۷ از طریق تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی، خواهد شد و بر همین اساس به مردم امیدواری می دهد که نگران تورم نباشند. در این خصوص باید بدانیم اقتصاد یک شبکه به هم متصل است. یک کارخانه مواد لبنی نمی تواند صرفا به دلیل تامین ارز دولتی برای علوفه دامی، قیمت محصولات خود را ثابت نگه دارد. وقتی هزینه های زندگی اعم از مسکن، خودرو ، خدمات و ... افزایش یابد، نیروی کار اعم از متخصص و ساده ، هزینه خود را افزایش می دهد . علاوه بر آن هزینه های خرید و نگهداری تجهیزات و دیگر مواد اولیه نیز برای تولید کننده افزایش می یابد بنابراین تولید کننده هم برای حفظ سود سابق اش ناچار به افزایش بهای تولیدات خود است و به تدریج بهای کالاهای اساسی هم در کنار دیگر کالاها افزایش خواهد یافت و پیش بینی می شود در میان مدت شاهد تورم دو رقمی در حدود  در۲۰ درصدیا بالاتر خواهیم بود و دولت تنها با افزایش یارانه ارزی از بیت المال می تواند این افزایش تورم را به تاخیر بیندازد.

3 - بسته ارزی با توجه به فهرست بانک مرکزی که شامل 25 کالا برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی است در میان مدت، اقتصاد بخش کشاورزی و دامی را با رکود و مشکلات سنگین مواجه خواهد کرد و تعطیلی و رکود کشاورزی و دام داری و صنایع وابسته را به دنبال خواهد داشت. برنج، چای، گندم، جو،ذرت،حبوبات، دانه های روغنی، شکر، گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ و روغن های خوراکی از جمله کالاهایی هستند که مشمول دریافت ارز دولتی برای واردات می شوند.

پیش بینی می شود با توجه به تورم ایجاد شده (که از هم اکنون چهره خود را نشان داده است)، از یک سو هزینه های تولید در بخش کشاورزی و دام داری و صنایع غذایی افزایش خواهد یافت و از سوی دیگر این بخش حق افزایش قیمت های خود را به دلیل یارانه ارزی نخواهند داشت بنابراین به تدریج تولید داخل کاهش می یابد و نیاز کشور بیشتر از طریق واردات تامین می شود. عقلانی نیست وقتی هزینه های تولید افزایش یافته است و همان محصول با ارز دولتی و قیمتی به مراتب ارزان تر وارد کشور می شود، تولید کننده با همان قیمت به عرضه ادامه دهد بنابراین به کاهش تولید یا توقف آن مبادرت می کند و این یعنی وابستگی کشور در تولید کالاهای اساسی.

4 - هرچند بازار و مکانیسم عرضه و تقاضا برای کشف قیمت ارز (و حتی دیگر کالاها) مکانیسمی علمی و مورد قبول و اجماع خبرگان اقتصادی است اما تجربه های مکرر نشان داده است که اگر ملزومات و پیش نیازهای این بازار فراهم نباشد، اهداف مد نظر محقق نخواهد شد. پیش بینی می شود بدون حضور دولت و بانک مرکزی و بازار گردانی آن، ارز در قیمتی بالاتر از قیمت واقعی خود داد و ستد خواهد شد و در نهایت بازار سکه و کل اقتصاد را به دنبال خود خواهد کشاند. دولت نمی تواند از زیر بار تعیین قیمت ارز در بازار ثانویه شانه خالی و با شعار اقتصاد آزاد، این بازار را به حال خود رها کند.

الگوهای بازار آزاد و کاهش حضور دولت و قدرت بانک مرکزی، نسخه های تاریخ گذشته ای است که بیشتر به یک ژست سیاسی شبیه است تا یک راهکار اقتصادی و در دولت هایی که خود طراحان و مروجان این سیاست ها هستند امروز بدان عمل نمی کنند یا حداقل الزامات قانونی و نهادهای مورد نیاز را تامین و تقویت کرده اند. پیش بینی می شود بازار ثانویه به رغم تعمیق آن، بدون بازار گردانی هوشمندانه بانک مرکزی نمی تواند در جهت ثبات بازار ارز و پیشگیری از حباب قیمتی آن حرکت کند.

5 - بخشی از اقتصاد ما متاثر از موضع گیری ها و سیاست ها و اقدامات دیگر کشورها به خصوص آمریکا و اتحادیه اروپاست. اظهارات اخیر ترامپ و اقدام وی در بازگرداندن بخشی از تحریم ها نشان از یک جنگ تمام عیار اقتصادی دارد. این بسته راهکارهای لازم را برای تقابل با اقدامات احتمالی دشمنان خارجی تدارک ندیده است. باید تمهیداتی اندیشیده شود که با یک موضع گیری خارجی، شاخص های بازار ارز و سکه دچار تلاطم نشود  که احتمال تحقق آن در مدل ارائه شده کم است.

به طور خلاصه اجرای این بسته در کوتاه مدت ممکن است یک فضای روانی در جامعه ایجاد کند و موجب ثبات نسبی بازار ارز در قیمت های کشف شده در بازار ثانویه شود اما در میان مدت موجب افزایش تورم و رکود و آسیب  در بخش کشاورزی و صنایع غذایی و کالاهای اساسی خواهد شد و در دراز مدت، مشکلات موجود را در حجم گسترده تری موجب می شود و نسخه دایمی و اصولی برای برون رفت از آسیب های اقتصادی کشور نیست اما می توان با یک نگاه سیستمی و جامع و رفع نواقص و تبدیل تهدید تحریم به فرصت، این بسته را ارتقا بخشید. از آن جا که هدف همه در این برهه حساس، باید کمک به دولت باشد، هر نقدی نیز باید همراه راه حل باشد و نگارنده نیز در مجالی دیگر به ارائه راهکارها می پردازد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۳۹۶۴۱۱:۳۴:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۸
ضعف هاش وقتی بیست تومن شد برطرف میشه
mostafa.kamali95@yahoo.com۴۸۴۱۲۶۱۲:۵۷:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۸
دولت باید سیستم کوپنی را دوباره احیا کند و الا اقشار ضعیف با این تورم و تورم های اینده خرد و له لورده خواهند شد و سود جویان نیز به ثروت های افسانه ای جدیدی خواهند رسید
کارشناس مالیاتی۴۸۴۱۳۲۱۳:۰۰:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۸
با توجه به اینکه امثال مالکین واحد های مسکونی فشار زیادی به مستاجرین اورده و اجاره های بسیار سنگینی می گیرند لذا سازمان مالیاتی باید مالیات های زیادی از موجرین بگیرد و این مالیات ها را صرفا صرف ساخت مسکن اجتماعی نماید
ناشناس۴۸۴۱۳۵۱۳:۰۱:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۸
و رانتها همچنان ادامه دارد چون کلا این دولت رانتی است
ناشناس۴۸۴۴۶۳۱۴:۴۹:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۸
با اعلام قیمت ۲.۸ میلیونی برای سکه‌های ودیعه‌ای توسط بانک مرکزی، بار دیگر قیمت سکه در بازار سقوط کرد. امروز در بازار آزاد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت نسبت به روز قبل ۳ میلیون و ۶۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۲ میلیون و ۹۰۶ هزار تومان معامله شد. هر قطعه نیم‌بهار آزادی امروز شاهد کاهش قیمت بود به‌نحوی که در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان، ربع سکه ۸۲۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۴۶۰ هزار تومان فروخته می‌شد.
ناشناس۴۸۴۵۶۳۱۵:۴۳:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۱۸
یک ماه دارند میگن قراره ازاد بشه بعد میبینی ازاد که نشده همان شرایط قبلی برای دلار 4200 تومنی قبلی بوده گویا هنوز باید خیلی گرانتر بشه تا ازاد بشه مثل قبل و یا معنی ازاد شدن عوض شده ما خبر نداریم مردم را مسخره کردن این جماعت هر چه گرانتر شود مثل باتلاقی خواهد بود که بیشتر اقتصاد را نابود خواهد کرد و مقصر انهایی هستند که این کارها را کردن بایدروزی جوابگوی مردم باشند و ان روز دور نیست
ناشناس۴۸۳۹۶۸۱۱:۳۶:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۸
شما همش مشکلات رو مطرح می کنید ولی راهکاری براش ندارید !!! شما راهکارتون رو ارائه کنید !!!
ناشناس۴۸۴۱۴۶۱۳:۰۳:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۸
دقت کنید،‌آخر مطلب گفته شد که راه کار هم ارائه خواهد شد ... صبور باشید
ناشناس۴۸۴۲۷۱۱۳:۳۳:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۱۸
راهکاربی ندارن شما اگر دقت کنید برای تحریمهای قبل 91 هم فقط انتقاد داشتن هدف هعم اینه که دولت ناکارامد نشون داده بشه
علی۴۸۴۰۰۵۱۱:۵۶:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۸
چند شب پیش مطمئن بودم دوباره بازار به هم خواهد ریخت هروقت اقای روحانی با ارامش صحبت کرد معلومه که اوضاع خرابه ایشان هروقت اوضاع خوبه هجومی وبی پرده صحبت میکنند
ناشناس۴۸۴۰۰۷۱۱:۵۹:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۸
يكي از بخشهاي اين مصوبه بند 5 آن است كه كليه كالاهايي كه ارز بانكي و نيمايي براي آنها حواله شده است و ليكن هنوز از گمرك ترخيص نشده باشند بايد مابه تفاوت ارز دولتي و آزاد آن توسط واردكننده پرداخت شود. اين در حالي است كه بخش عمده اي از اين كالاها ممكن مواد اوليه شركتهاي توليدي و يا ماشين آلات خطوط توليد باشد كه شركتهاي توليدي بر مبناي ارز بانكي تصميم به واردات گرفته اند و اين مسئله لطمه مالي سنگيني به آنها وارد مي كند و بعضا باعث ورشكستگي واحدهاي توليدي و بيكاري هزاران كارگر مي شود اين موضوع كاملا مغاير با شعار حمايت و از توليد و واحدهاي توليدي است
ناشناس۴۸۴۰۴۰۱۲:۱۸:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۸
مشخص هست که این دولت دشمن داخلی دارد و تا سرنگونی ان هم این وضعیت همچنان ادامه خواهد داشت .
ناشناس۴۸۴۳۰۲۱۳:۴۳:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۱۸
دشمن این دولت مدیران وتصمیم گیران بی تجربه و سطحی نگر اون هستند که وسعت دیدشون فقط نوک دماغشون هستش...
علی۴۸۴۰۴۷۱۲:۲۲:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۱۸
این بسته هم جواب نمیدهد دلار امروز ۱۰۸۰۰ تومان شد بللاتر هم میرود. امیدی به این دولت و سیستم نیست
ناشناس۴۸۴۲۱۸۱۳:۱۹:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۱۸
دلار 10000 تومن الان ساعت 13
ناشناس۴۸۴۰۸۹۱۲:۴۱:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۸
دلار دوباره نزدیک ده تومن شد و سکه نزدیک چهار میلیون و بزودی رکوردهای جدید ثبت خواهد شد.
امیر حامد۴۸۴۰۹۸۱۲:۴۴:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۸
راه درست اینست که: 1- به هیچ شکلی چند نرخ نداشته باشیم. 2- نرخ را بازار آزاد تعیین بکند. 3- به تولید کنندگان کالای اساسی مستقیما سوبسید ریالی بدهیم. 4- بانک مرکزی در مواقع لازم با تزریق ارز به بازار از طریق صرافی بانکها و مجاز نوسانات را کنترل کند. 5- از طریق تعیین تعرفه های منطقی گمرکی با قاچاق مبارزه کنیم. 6- سوبسید های کمک به مصرف کننده فقط از طریق کالاهایی باشد که قابل قاچاق شدن نیستند، مانند برق و گاز، .. 7- نرخ بنزین و گازوییل واقعی شود. 8- نرخ دارو با همکاری بیمه تامین اجتماعی و سایر بیمه ها تعیین شود و ورود داروی ساخته شده خارجی فقط در انحصار آنها باشد.
جمشید۴۸۴۱۰۱۱۲:۴۵:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۱۸
تو رو خدا یه کاری کنید. قشنگ بانک مرکزی آخره هفته رفته تعطیلات دلار آزاد شده ۱۱ هزار تومان همان آش و همان کاشه
ناشناس۴۸۴۱۲۷۱۲:۵۸:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۸
نصف تجارت الکترونیک ایران بخاطر تحریم ها فلج شده . شما انتقال کار بین المللی ندارید چون ویزا کارت و مستر کارت و پی پال و خیلی سایت های فری لنسر و ... کاربران ایران تحریم کردن . هیچ کس هم به فکر حل مشکلات نیست
ناشناس۴۸۴۱۶۴۱۳:۰۷:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۱۸
تا زمانی که دولت از همه ظرفیتها و نظرات دلسوزانه کارشناسان استفاده نکند و اهتمام جدی در رفع معضل فساد و رانتخواری نداشته باشد، مشکلات حل نخواهد شد ... تنها راه نجات کشور، تکیه به جوانان انقلابی و استفاده از ظرفیتهای کشور است ...
ناشناس۴۸۴۲۶۳۱۳:۳۱:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۸
رییس جمهور عراق گفته تحریم های امریکا رو بر ضد ایران اجرا میگنه . چه کسی پاسخگویی است
ناشناس۴۸۴۳۴۷۱۳:۵۶:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۸
نوکران امریکا باز جلسه می گذارند که از چه راه به دامن امریکا بیافتند تا اقتصاد را درست کند. مشتی بی سواد با مدارک قلابی که ایده ای برای مدیریت کشور ندارند. این وطن فروشان برای اداره کشور باید از امریکا دستور بگیرند.
ناشناس۴۸۴۳۵۰۱۳:۵۷:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۸
راه حل برخورد جدی با مفسدین و رانخواران در هر پست و مقامی است با هر گونه وابستگی، بصورت علنی و مجازات فوری است. کاری که صورت نمیگیرد.
جواد۴۸۴۳۵۵۱۳:۵۸:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۸
یک پیش گویی واقع بینانه از سال 1404 ؛ با اجرایی شدن بسته جدید ارزی، دلار رسمی که تا 10800تومان پیش رفته بود، بار دیگر با کاهش بیش از 4۰۰ تومانی امروز به 10400 تومان برگشت.در سیاست جدید ارزی به غیر از کالاهای اساسی و دارو که با نرخ 10400تومان وارد می‌شود، تمامی کالاهای وارداتی دیگر که مورد تایید وزارت صــمــت قرار می‌گیرد، بر اساس نرخ تعیین شده در بازار ثانویه وارد خواهند شد. بازار ثانویه محلی برای عرضه ارز ناشی از صادرات غیرنفتی و با نرخ توافقی بین واردکننده و صادرکننده و با نظارت بانک مرکزی انجام می‌شود. در بازار دوم بعضی پتروشیمی‌ها که عمده‌ترین عرضه کنندگان در این بازار بودند، ارز خود را به قیمت 20125 تومان فروختند. نرخ هر دلار امریکا با کاهش در بازارفردوسی در محدوده 21هزار و 100 خرید می شود، اما بین 22000تا 22500 به فروش می رسد. امروز در بازار آزاد سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت نسبت به روز قبل8 میلیون و 528 هزار تومان و سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم 8 میلیون و 100هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای 18عیار نیز امروز 700هزار و ۵۰۰تومان ارزشگذاری شده بود. با اجرای این بسته آرامش به بازار برگشت!!!!!
عوام۴۸۴۴۰۴۱۴:۱۸:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۸
نکته جالب اینجاست که بندهایی برای هزینه‌‌ ثبت نام دانشگاه و هزینه‌ فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شده ولی به این موضوع توجه نشده است که دانشجوی در حال تحصیل علاوه بر هزینه‌ ثبت نام دانشگاه، هزینه‌های دیگری هم مانند خورد و خوراک، رفت و آمد، محل اقامت و غیره هم دارد و این هزینه‌ها بزای دانشجویان متاهل که همراه خانواده برای تحصیل آمده‌اند دوچندان است. همچنین برای کسانی که در خارج مشغول کار هستند و برای خانواده خود پول حواله میکنند راهکاری مشخص تشده است.
ناشناس۴۸۴۴۲۳۱۴:۳۱:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۸
90% تولیدات داخلی مونتاژ جنس چینی و اروپایی و هندی . مواد اولیه وقتی وارد نشه کدام تولید ؟
ناشناس۴۸۴۴۴۷۱۴:۴۴:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۸
از این انشاها خسته شدیم
سارا*۴۸۴۵۲۵۱۵:۱۴:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۸
راهکارهای هیئتی و کیلویی نتایج هئیتی و کیلویی به همراه دارد. ماه‌هاست این ممکلت با مشکل افزایش روازنه نرخ ارز رو به روست، مسئولین خوابند، بعد یک شبه رئیس بتنک مرکزی عوض می‌شه و از توی جیبش بسته ارزی در میاره! تا کی باید بازیچه و ملعبه‌ی خیمه شب‌بازی های مثلا مسئول باشیم
ناشناس۴۸۴۵۵۲۱۵:۳۶:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۸
بدون توجه به مکانیزم های پذیرفته شده جهانی در خصوص انتقال ارز وتبدیل ارز ها به یکدیگر و نحوه تسویه حساب بین بانکی به اتکاء یک نرم افزار داخلی و تعدادی صرافی که خود نیز متکی به چند صرافی محدود در امارات می باشند نمی توان بازرگانی خارجی کشور را در قرن بیست ویکم مدیریت کرد. مکانیزم عرضه و تقاضای ارز در محدوده یک کشور رابطه نرخ برابری را تعریف نمی کند و اگر بازار ثانویه به همین نحو مدیریت گردد قیمت ارز ها فارغ از نرخهای برابری پذیرفته شده کشف خواهند شد یعنی اتکاء بیشتر به دو کشور
ناشناس۴۸۴۵۸۴۱۵:۵۴:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۸
بزرگ‌ترین دارنده دلار دولت است و از افزایش هر چه بیش‌تر ارزش آن و کاهش ارزش پول ملی حمایت می کند چون می خواهد کسری بودجه را جبران کند. حقوق ها و پاداش های نجومی به ژن خوب‌ها پرداخت کند و ...
ناشناس۴۸۴۶۲۰۱۶:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۸
قیمت کالاهای اساسی مدتهاست دو و سه برابر شده.چه جوری دولت میخواد جلو افزایش قیمت کالاهای اساسی را بگیره؟!
ناشناس۴۸۴۶۲۵۱۶:۳۸:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۱۸
با شرایط جدید برای ثبت سفارش گروهای کالا دوم و سوم و سپردن ۵۰ در صد مبلغ سفارش بعلاوه صد در صد مبلغ دلاری سفارش عملا دلار اگر ۸۸۰۰ قیمت دارد برای وارد کننده با پرداخت حقوق کمرگی و سود و مالیات و هزینها جانبی و سود پول که حد اقل شش ماه خوابیده دو برابر یا به عبارتی حد اقل ۱۶ هزار تومان نمیدانم بعضی ها به انید چی ارزانی ماندن
ناشناس۴۸۴۶۹۴۱۷:۴۰:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۸
راهکار تثبیت نرخ ارز...فقط روش "گرز رستم" است و بس...نه شمشیر عدالت و لبخند تدبیر...
ناشناس۴۸۴۷۱۷۱۷:۵۱:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۸
خب اگر از دولت بود که سال 91 هم همین اتفاق رخ داد این پیداست یک مشکلی خارج از دولته احتمالا تنش و درگیری بین المللی و روابط بد با دنیا شاید باعثش باشه

پربحث‌های امروز

 1. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 2. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 3. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 4. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 5. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 6. عوارض مصرف نمک های دریایی

 7. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 8. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 9. خطرات مصرف گوشت قرمز

 10. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 11. زندگی لاکچری

 12. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. افزایش حجم بار ترافیک برای بعد از ظهر امروز

 15. تازه‌ترین جزئیات از فوت یک مادر در همدان/تزریق آمپول آنتی‌بیوتیک ‌به دستور پزشک ‌بود‌

 16. هشدار روحانی و امنیتی که اروپا ممکن است از دست بدهد

 17. هیلی: دولت سعودی و بن‌سلمان مسئول قتل خاشقچی‌ هستند

 18. مادر از خون فرزندش گذشت

 19. کی روش: بازیکنانم باید همیشه صحبتشان را در زمین انجام دهند

 20. چین خواستار آزادی بی قید و شرط مدیر هوآوی شد

 21. از تابستان سرد ایرانی تا پاییز داغ فرانسوی!

 22. تاثیر وعده صبحانه در کاهش ریسک بیماری قلبی

 23. جزییات راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران محرمانه است

 24. پیشنهاد وکیل باقری‌درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام

 25. صف‌های طولانی «کلیه»

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 4. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 5. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 6. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 7. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 8. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 9. دلار ۹ هزار تومان شد

 10. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 11. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 12. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

 13. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 14. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 15. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 16. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 17. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 18. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 19. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 20. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 21. وطن‌فروشی دختر خیابان انقلاب  

 22. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 23. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 24. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 25. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 16. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 17. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های اخیر

 1. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 2. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 3. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 4. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 5. پیشنهاد وکیل باقری‌درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام

 6. روند صعودی طلا متوقف شد

 7. تغییر لایحه بودجه ۹۸ در وقت اضافه

 8. ردپای هیجان در بازار سهام

 9. جواب ادعای علی مطهری درباره «مردم موافق گران کردن بنزین هستند»

 10. بهانه دلار برای قیمت نجومی خانه

 11. اطلاعیه مهم گمرک در خصوص رجیستری

 12. نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

 13. احتمالات افزایش حقوق کارگران

 14. قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 15. اطلاعیه مهم بانک ملی در خصوص گروه ملی فولاد

 16. کاهش ۷۶۰ واحدی شاخص صنعت در بورس تهران

 17. نگاهی به نوسانات نرخ دلار پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

 18. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 19. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 20. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 21. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 22. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 23. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 24. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

پربحث‌های دیروز

 1. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 2. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 3. دلار ۹ هزار تومان شد

 4. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 5. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 6. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 7. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 8. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 9. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 10. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 11. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

 12. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 13. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 14. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 15. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 16. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 17. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 18. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

 19. با اعلام بانک مرکزی؛ آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز مردم

 20. معرفی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازار طب

 21. بانک مرکزی: شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها آماده خرید ارز هستند

 22. شاخص بورس تهران سقوط کرد

 23. حجتی: سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می‌کند

 24. سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

 25. ارز مسافرتی امروز چند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 12. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 13. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 14. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 15. دلار ۹ هزار تومان شد

 16. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 17. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 18. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 19. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 20. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 21. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 22. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 23. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 24. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 25. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

آخرین عناوین