۱۴ پیشنهاد «نعمت‌زاده» برای درمان ارزی کشور

گروه اقتصادی الف،   3970517098 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
۱۴ پیشنهاد «نعمت‌زاده» برای درمان ارزی کشور

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای سرگشاده به برخی از مسئولان دولتی پیشنهادهایی برای بازگشت آرامش به بازار ارزبه ویژه ایجاد شرایطی برای تسهیل عرضه ارز حاصل از صادرات محصولات غیر نفتی و پتروشیمی ارائه کرده است.

«محمدرضا نعمت زاده» وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای سرگشاده به برخی از مسئولان دولتی پیشنهادهایی برای بازگشت آرامش به بازار ارز و به ویژه ایجاد شرایطی برای تسهیل و تسریع در عرضه ارز حاصل از صادرات محصولات غیر نفتی و پتروشیمی ارائه کرده است.

وی در این نامه با بیان اینکه برای برگشت آرامش به بازار ارز و فعالیت‌های اقتصادی، لازم است در دو زمینه بازسازی و جلب اعتماد عمومی و اصلاح تصمیمات چهارماهه سال جاری و تدوین روش حساب شده و شفاف مدیریت بازار ارز اقدام شود ، پیشنهادهایی به شرح زیر ارائه داده است.

الف - بازسازی و جلب اعتماد عمومی

جهت بازسازی و جلب اعتماد عمومی اقدامات کلی زیر پیشنهاد می‌شود. انجام هر یک از این اقدامات کلی مستلزم طراحی برنامه‌های اجرائی و اقدامات عملی مناسب می‌باشد:

1- پذیرش اشتباهات در تصمیم گیری‌های چند ماهه گذشته که موجب آشفتگی بازار ارز و طلا شد و عذرخواهی از مردم بابت اشتباهات مزبور. پذیرش اشتباهات و عذرخواهی بابت آن می‌تواند توسط رئیس کل فعلی بانک مرکزی با بیان دلایل و تحلیل اشتباهات صورت پذیرد.

2- تدوین برنامه‌های عملی مقابله با تحریم و اعلام قسمت‌هایی از برنامه که می‎توان به صورت عموم اعلام کرد. بدین منظور لازم است فرد مجرب و با دانشی به عنوان مسئول تدوین و پیگیری برنامه‌ها، زیر نظر معاون اول رئیس جمهور تعیین و به جامعه معرفی شود. در این رابطه دولت آمریکا وزیر خزانه داری را بعنوان مسئول اعمال تحریم اقتصادی بر علیه ایران معرفی نموده است. فرد تعیین شده با مشورت افراد ذیصلاح و مطلع، برنامه‎های مقابله با تحریم‎ها را تدوین و به تصویب هیئت دولت برساند و سپس اجرای برنامه‎ها را با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی پیگیری و عملی نماید. در این رابطه از هرگونه اظهارات و تشتت آراء باید بطورجد خودداری شود .

3- تقویت و ارتقاء روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای دوست و اطلاع رسانی عمومی آن برای تقویت روحیه فعالین اقتصادی و کمک به توسعه صادرات.

4- اعلام برنامه شفاف برای مدیریت بازار ارز به شرحی که در قسمت ب ارائه می‌شود.

ب- اصلاح تصمیمات گذشته و تدوین مقررات مناسب ارزی

متاسفانه طی چند ماه گذشته سال جاری تصمیمات نسنجیده و اغلب مطالعه نشده و خلق الساعه و ناهماهنگ و بدون توجه به واقعیات تجاری و تولیدی و مصرفی کشور از طریق ابلاغیه‌های رسمی و تصمیمات کار گروه مستقر در بانک مرکزی و یا مسئولین ذیربط گرفته شد که موجب:

* نابسامانی شدید در عرضه و تقاضای ارز و نرخ آن

* کاهش تولید

* انباشت کالای وارداتی در گمرکات

* نرسیدن مواد اولیه و قطعات به کارخانجات

* عدم امکان فروش ارز صادر کنندگان عمده و دریافت ریال به سامانه نیما

* ایجاد فساد در خرید محصولات از بورس کالا

* ایجاد فساد در شبکه رسمی و غیر رسمی صرافی‌های کشور

* از کار افتادن سامانه اعلام نرخ خرید و فروش ارز آزاد

* ایجاد بوروکراسی غیر ضرور و فراوان

* تشدید فرار سرمایه

* عدم عرضه کالا توسط واحدهای تولیدی و وارد کنندگان

* ایجاد فساد مالی در واحدهای فروش صنایع پتروشیمی

* دو و نیم برابر شدن فروش ریالی در بورس کالا نسبت به دوره مشابه سال قبل بالا رفتن قیمت کالا در سطح بازار

* افزایش غیر عادی اجاره بهاء و قیمت مسکن

* تخریب اخلاق تجاری و مالی جامعه

* سایر موارد

با توجه به تغییر ریاست بانک مرکزی، فرصت خوبی است که بدون فوت وقت نسبت به اصلاح امور و ترمیم شرایط نابسامان موجود، علاوه بر ضرورت بازسازی و جلب اعتماد عمومی، طراحی و اقدام شود. در این رابطه پیشنهادات زیر جهت توجه و بهره برداری ارائه می‌شود:

1- تعریف ارز به دو نوع ارز نرخ دولتی مشابه ارز مبادله ای قبل، و ارز متقاضی و یا حاصل از صادرات و یا آزاد.

2- رفع هرگونه محدودیت مقرراتی و کمی نسبت به ورود ارز و طلا از خارج از کشور و امکان عرضه و فروش آزاد آن به نظام بانکی و یا صرافی‌ها و یا به متقاضیان.

3- مشخص نمودن تعرفه کالاهائی که قابلیت ورود با ارز آزاد و یا متقاضی را دارند (مشابه رویه گذشته). در نتیجه الباقی تعرفه‌ها می‎توانند از ارز دولتی استفاده نمایند. در نتیجه لغو گروه بندی سه گانه کالای موجود.

4- آزاد سازی ورود کالا و خدمات شامل شمش طلا به کشور با ارز متقاضی با رعایت تعرفه‌های گمرکی.

5- الزام فروش 90 درصد درصد ارز حاصل از صادرات صنایع عمده پتروشیمی، فولاد و فلزات رنگین (مس و آلومینیوم) به حساب اعلام شده توسط بانک مرکزی بنحوی که همزمان با واریز ارز، موفق به دریافت معادل ریالی آن باشند. عدم انجام این امر یکی از موانع فروش ارز محصولات پتروشیمی به سامانه نیما می‌باشد.

6- لغو فروش مستقیم یا غیر مستقیم ارز صادرکنندگان عمده به صرافی‌ها.

7- لغو بوروکراسی و عنوان "بازار ثانویه" از ارز حاصل از صادرات که عملاً مانع استفاده روان از داد و ستد و نقل و انتقال ارز آزاد شده و نرخ حاشیه علاوه بر نرخ بازار ثانویه بوجود آورده است.

8- لغو اجازه تعیین نرخ توافقی توسط صرافی‌ها که موجب فساد و افزایشی نرخ شده است.

9- آزاد سازی خرید و فروش، نقل و انتقال و تبدیل انواع ارزهای نرخ آزاد توسط صرافی‌های مجاز در قالب دستورالعملی مشابه دستورالعمل سال 1396 با اضافه نمودن قیود ضرورت اعلام اسامی اشخاص خریدار و فروشنده، نوع و نرخ ارز و محل نقل و انتقال در سامانه جامع صرافی‌ها.

10- آزاد سازی خرید و فروش، نقل و انتقال انواع ارزهای نرخ آزاد توسط بانک‌های عامل.

11- فعال و عملیاتی نمودن سامانه جامع صرافی‌ها و اعلام نرخ خرید و فروش ارز توسط صرافی‌ها ماننده قبل از سال جاری.

12- الزام نظام بانکی به دریافت ارز حاصل از صادرات غیر از صادرات شرکت‌های عمده (نوع اول) در شعب خارج از کشور و تحویل ریال به نرخ ارز در داخل کشور.

13- لغو قیمت گذاری دولتی برای کالاهای تولید داخل، بجز کالا و خدماتی که با استفاده از ارز نرخ دولتی تولید شده باشند، ممنوعیت نرخ گذاری دولتی به معنی عدم الزام به الصاق برچسب قیمت مطابق قانون در شبکه توزیع نمی‌باشد.

14- لزوم جدی گرفتن جلوگیری از ورود کالای قاچاق در مرزهای کشور بالاخص از طریق کوله بری، مناطق آزاد، ته‌لنجی، تعاونی‌های مرزنشینی و ملوانی، توسط عوامل وزارت کشور، نیروی انتظامی، مرزبانی‌ها و مراجع قضائی که در غیر اینصورت امکان شاهد ساماندهی صحیح وضع ارزی کشور نخواهیم شد.

طبعاً علاوه بر تصمیمات چهار ماهه اخیر که موجب تشدید نابسامانی در بازار ارز و ریال گردید، اظهارات و اقدامات خصمانه دولت آمریکا، مسائل بنیادی نظام پولی و بانکی کشور، عدم انسجام ملی در هماهنگی مسائل سیاسی و اقتصادی و کم توجهی به نقش اقتصاد در کشور نیز در ایجاد شرایط نامطلوب نقش دارد که می‌بایست طی برنامه‌های مشخص در سامان دادن آن‌ها نیز اقدام شود.

به گزارش فارس، نعمت زاده در انتهای این نامه با ابراز امیدواری نسبت به استفاده تصمیم سازان و تصمیم گیران اقتصادی کشور پیرامون پیشنهادات وی، از همفکری و همکاری خود در این زمینه سخن گفته است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۲۱۷۹۱۱:۵۹:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
راه ديگر براي كمك به كشور بخشي از ثروت شما براي كمك به مردم كشور بحشيده شود
ناشناس۴۸۲۲۸۸۱۲:۳۵:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
... شما خودت با وزارت صنایع چه کردی جز پسگرد و رانت و رکود؟
ناشناس۴۸۲۵۱۱۱۴:۱۴:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
آقای نعمت زاده موجود کاربلدی است ، البته برای خودش و خانواده اش ، نه منافع کشور.
بیگی29۴۸۲۳۹۰۱۳:۲۲:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
آقای نعمت زاده فراموش کردید که جنگ ها ارز میخواهد جبران هزینه ها هم ارز لازم دارد؟در شرایط تنگنا های فعلی حکایت سپلشک آیدو.......... است.به این پارامتر ها که در گفتار ها در خط قرمز قراردارند و اشاره نمیشود پس مسئولین بیخود تز ندهند.
ناشناس۴۸۲۴۵۷۱۳:۴۹:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ایشان خودشون چندتا پرونده دارن و فکر نمیکنم صلاحیت صحبت در مورد کشور رو داشته باشند .
ناشناس۴۸۲۸۲۲۱۶:۳۵:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اگر طبیب بودی زمان خود دوا نمودی
جعفر۴۸۳۴۷۰۰۰:۴۵:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۸
خانواده اقای نعمت زاده قبل از انقلاب چندین کارخانه بزرگ تو تبریز داشته اند. پدر بزرگ من اگر میخواست بگه کسی سرمایه داره به اینها تشبیه میکرد
ناشناس۴۸۲۱۸۰۱۲:۰۰:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
آقای نعمت زاده شما اگه کاربلد بودی تو هم چهار سالی که وزیر صنعت بودی کاری برای کشور میکردی!! الان خارج گود نشستی....!!!
ناشناس۴۸۲۱۹۱۱۲:۰۴:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
خوب آقای وزیر محترم میلیاردر اینها همه که گفتی یعنی تجربه اش را قبلا بدست آوردی و ... اگر شما اینکاره بودی چرا زمان وزارت جلوی این همه فساد و رانت را در وزارتخانه مهم صنعت معدن و تجارت را نگرفتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مردم دارای شعور بالایی هستند البته ...........
ناشناس۴۸۲۲۰۷۱۲:۱۱:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
.. واقعا یادآوری اش هم ناراحتم می کنه که یک پیرمرد 80 ساله وزیر کشور بشه و جوانهای پر انرژی با تقوی و تخصص بیکار باشند... واقعا روحانی جوانگرایی کرده بود
ناشناس۴۸۲۲۰۹۱۲:۱۱:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ایشون دوتا هدف داره: اول تسویه حساب سیاسی با رقبا و کاهش اعتبار شون (به خصوص اعتبار وزیر جایگزین) و حفظ بیش از پیش منافع شخصیشون در شرکتهای خانوادگیشون که البته ایشون رو به سلطان پتروشیمی ایران تبدیل کرده. در کل ایشون نگران امپراتوری کوچک خودشون هستند!!
ناشناس۴۸۲۲۲۷۱۲:۱۶:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
گرت راهی نماید راست چون تیر: از آن برگرد و راه دست چپ گیر!!!
ناشناس۴۸۲۲۲۹۱۲:۱۶:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
خدا رو شکر مسئولین احساس میکنند اگر خدمت نکنند مردم از نعماتشان محروم می مانند. همگی هم پاسخ جمیع مشکلات را میدانند! فقط سوال اینجاست که چرا در زمان مسئولیتشان فاجعه هایی به بار آورده اند که تا سالها رایحه اش استشمام میشود!
مهرداد۴۸۲۲۴۷۱۲:۲۲:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
پیشنهاد آقای نعمت زاده برای بازگشت آرامش به بازار ارز هر چند بهتر از وضعیت کنونی است اما نواقصی دارد و علیرغم پیشنهاد حذف برخی بروکراسی ها و حذف موانع کافی به نظر نمی رسد زیرا همچنان برخی از موارد تبعیضات ناروا و انحصار در آن ملاحظه میگردد.
علی۴۸۲۲۷۴۱۲:۳۲:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
البته ایشان بلد بودند ولی واسه خودشون و خانواده محترمشون خوب کار کردند . واقعا برای چه از ایشان نظر خواهی و راه حل می پرسید ؟
ناشناس۴۸۲۲۷۶۱۲:۳۳:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
وضعیت امروز ما حاصل تلاش نعمت زاده و امثالهم در زمانهای نه چندان دور بوده است . وضعیت آشفته بازار ایران در سالهای اخیر دست پخت نعمت زاده و آقایان هم نهاد و هم کیش ایشان است . به نظرم اگر نظرات این شخص و اشخاص مشابه ایشان کار ساز بود ما به اینجا کشیده نمی شدیم . بهتر است نظرات کارشناسان واقعی و نه استصوابی را جامه عمل بپوشانید . استفاده از نظرات نعمت زاده یعنی بازگشت به عقب و تکرار تجربیات بد گذشته . به قولی کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی . نعمت زاده اگر کار کن بود ان زمان که وزیر بود باید اوضاع را درست می کرد که نکرد و بدتر هم کرد. بهتر است دیگر از این افراد استفاده نشود . افراد جوان و خوش فکر به کار گرفته شوند.
سعید تمر۴۸۲۳۲۰۱۲:۵۱:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بازم دمش گرم غیرت کرده پیشنهاد داده
ناشناس۴۸۲۳۹۸۱۳:۲۵:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
غیرت داشته باشه بگه چطور یک همچین سرمایه ای رو واز چه طریقی جمع کرده..
ناشناس۴۸۲۳۳۷۱۳:۰۰:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ایشون بگن دخترشون بدهیاشو بیاد به دولت بده نمیخواد راه حل بدن
ناشناس۴۸۲۳۵۶۱۳:۰۹:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ایشان با توجه به سن جوانشان چند نکته را فراموش کردن.۱.خطاب کردن تمام مردم ایران به عنوان ضد انقلاب.۲.انتساب دخترانش به عنوان وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی در راستای جوانگرایی......
حمید۴۸۲۳۶۸۱۳:۱۴:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شما اگر می خواهی کمک کنی بگو دخترت بدهیهای میلیاردی اش را پس بدهد
ناشناس۴۸۲۳۷۲۱۳:۱۴:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این اقا یه شرکت دارویی برای پولشویی هاش راه انداخته بود و چند ماه هم پول کارکناش رو نداد و بعدش هم شرکت رو تعطیل کرد. به نظرتون این ادم به فکر داروی ملت هست؟
ناشناس۴۸۲۳۸۶۱۳:۲۱:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شما همون مشاوره نفتی رو به اقای ژنرال زنگنه بدهید در اقتصاد لازم نیست نظر بدهید در ضمن اگه مدیریت داشتین الان حال روز مملکت این نبود
محمود۴۸۲۴۴۱۱۳:۴۳:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اشتباه نکنید ایشون کار بلد هستند بنظر من اگه یک آدم کاربلد توسیستم هست ایشونه کاشکی علم میتونست چند سالی جوون بشن جدی میگم. مگه تودوران وزارتشون چه مشکلی بود؟ مثلا" وزیر فعلی بهتر هستند!!!
ناشناس۴۸۲۵۲۹۱۴:۱۹:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
کار بلد برای پر کردن جیب های خود و خانواده و دوستان است
ناشناس۴۸۲۶۳۰۱۵:۰۴:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
چرا میزان ثروت مسئولین به مردم اطلاع رسانی نمی شود ؟ امثال این اقا این همه ثروت را از کجا اورده ؟ چرا روزنامه های زنجیره ای اصلاحطلب درباره پیگیری میزان ثروت مسئولین تیترهای درشت نمی زنند
ناشناس۴۸۲۶۳۶۱۵:۰۷:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شما دوغ تو بنوووووووووووووووش ، احتمالا این نوسانات باعث شده خدشه ناچیزی به اموال شرکت های ات بزنه شاکی شدی ببین ملت بدبخت چه زلزله ای به درآمد و ارزش پولشون وارد شده
ناشناس۴۸۲۶۴۹۱۵:۱۵:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
به نظر من نعمتزاده که کوخ نشین بود یوهو کاخ نشین شد و ثروت کلانی از بیت المال با رانت چپاول کرد البته امثال ایشان زیاد هستند .اونوقت اقتصاد و مشکل مردم حل میشه
ناشناس۴۸۲۸۱۸۱۶:۳۳:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
برای حل مشکل اقتصادی ایران، کشور باید همانند چین عمل کنه. هم از نظر بازنگری سیاستهایش، و هم تمامی کسانی که شفافیت اقتصادی ندارند را اعدام کند. در عرض چند سال چین توانست کشوری فاسد را به کشوری پویا تبدیل کند. یعنی کسی را می خواهد که خودش دلش برای ایران بسوزد و دوست و فامیلبازی را کنار بگذارد. کار درست می شود...
ناشناس۴۸۳۱۸۰۲۱:۲۹:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مهمترین نکته مشروعیت سنجی اموال برخی وزرای سابق و مصادره اموال نامشروع است
شهروند۴۸۳۴۲۲۰۰:۰۹:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۸
شما حرف نزنید،...

پربحث‌های امروز

 1. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 2. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 3. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 4. توییت امام جمعه لواسان درباره فساد مدیران   

 5. طرح نمایندگان برای تغییر نام یک وزارتخانه + متن

 6. مقصر آقای پول است!

 7. رحمانی اعلام کرد: معادل سازی خودروهای ثبت نامی/ دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

 8. آماده‌سازی پرداخت مرحله دوم بسته حمایتی

 9. مردم در تنگنا هستند

 10. دفاع ابطحی از موسوی خوئینی ها: پاسخ تاریخی به حرفهای او بدهید

 11. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 12. جزئیات حادثه حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله در لواسان + عکس

 13. روزهایی که خانه‌دار شدن‌ رویا نبود

 14. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 15. نوبخت: از سال آینده پرداخت یارانه‌ها ‌استانی می‌شود

 16. تشییع پیکر زنده‌یاد«حسین محب‌اهری»  

 17. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 18. وعده جدید اروپا برای تجارت پساتحریمی با ایران

 19. پشت پرده جدایی کی‌روش از تیم‌ملی

 20. شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟

 21. "پیام" به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید/"سفیر" حامل "دوستی" می‌شود

 22. چرا برای برجام جشن تولد سه سالگی نمی‌گیرید؟

 23. نماینده مجلس: با طناب پوسیده‌ اروپا به چاه برجام رفتیم

 24. قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

 25. منظم‌ترین شهر ایران  

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 3. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 4. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 5. حسین محب اهری درگذشت

 6. در ماه های آینده چه توطئه هایی در پیش است؟

 7. فیلمی از لحظه جدا شدن ماهواره پیام از ماهواره بر سیمرغ  

 8. واکنش روحانی به قرار نگرفتن ماهواره "پیام "در جایگاه خود

 9. نماینده ای که در چادر و کانکس زندگی می کند + تصاویر

 10. نگرانیم اما امیدواریم

 11. تصویری عجیب از رونالدو در عربستان!  

 12. واکنش عباس عبدی به مناظره جنجالی زاکانی و تاجزاده

 13. روحانی: سال‌ها در فقر زندگی کردم   

 14. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 15. سرلشکر جعفری: جمهوری اسلامی ایران آنچه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد/ با دم شیر بازی نکنید!

 16. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 17. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 18. مناظره تاج‌زاده و زاکانی برای کشور مفید بود؟/ روایت نماینده مجلس هشتم از تصویب اعتبارنامه خدادادی/ انتقاد آیت‌الله جنتی از هجمه‌های اخیر به شورای نگهبان

 19. طنز/ واقعا هدف برجام چه بود؟ زنو ناوین!  

 20. وزیر راه و شهرسازی: اقشار بی‌مسکن ۸۰ درصد درآمد را صرف اجاره بها می‌کنند

 21. ریس سازمان فضایی: طی شش تا هشت ماه می توانیم ماهواره با کیفیت بهتر از پیام بسازیم

 22. پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی منطبق نیست

 23. واکنش یک نماینده به پیشنهاد حذف پتروشیمی کرمان

 24. تشییع پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷  

 25. چه تعداد ایرانی یارانه می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. درباره صحبت های بازیکن مشهور راجع به افغانستانی ها

 4. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. تشویق دختران به رقص، شگرد عجیب خوانندگان نوپا

 8. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 9. بی حجابی اجباری!

 10. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 11. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 12. وعده حجاریان برای اغتشاش از جنوب تا شمال تهران

 13. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 14. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 15. با این شرایط، عقل نمی گوید: ازدواج کن

 16. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. نامه عجیب استاندار اصفهان به رئیس جمهور

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 24. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 25. روحانی: نه شلاق ساواک و نه شلاق بر آبرو، نتوانست هاشمی را به زانو درآورد/ به موشک های دفاعی و علمی خود فخر می کنیم؛ بزودی دو ماهواره به فضا خواهیم فرستاد

پربحث‌های امروز

 1. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 2. رحمانی اعلام کرد: معادل سازی خودروهای ثبت نامی/ دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

 3. آماده‌سازی پرداخت مرحله دوم بسته حمایتی

 4. مردم در تنگنا هستند

 5. روزهایی که خانه‌دار شدن‌ رویا نبود

 6. نوبخت: از سال آینده پرداخت یارانه‌ها ‌استانی می‌شود

 7. قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

 8. چرا دیروز معامله گران ارز نتوانستند قیمت ارز را بالا ببرند؟

 9. آیا کاهش قیمت نفت نگران کننده است؟

 10. آغاز پیش‌فروش خودرو با قیمت‌های جدید

 11. سرانه مصرف آب ایران ۷۰ لیتر بالاتر از استانداردهای جهانی/ بیشترین مصرف به حمام و شستشو اختصاص دارد

 12. ازبکستان به استرالیا رسید؛ژاپن منتظر مصاف عربستان و قطر

 13. حذف صفر از پولی ملی با کدام هدف؟

 14. پرداخت 4 هزار و 500 میلیارد تومان در مرحله اول بسته‌های حمایتی

 15. توقف پروازهای مهرآباد به دلیل ‌شرایط جوی‌ و کاهش دید افقی

 16. چند درصد مردم یارانه می گیرند

 17. افزایش ۱۴۰ تومانی نرخ دلار/ سکه ۳ میلیون و ۹۲۸ هزار تومان+ جدول

 18. پاتک چینی به رکود مسکن

 19. تب چند میلیاردی قیمت زمین در پایتخت/ چرا زمین‌های ارزان در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد؟

 20. پالادیوم رکورد زد؛ قیمت طلا بالا ماند

 21. آپارتمان هایی با قیمت کمتر از یک میلیارد در تهران+ جدول

 22. چراغ سبز بانک آمریکایی به افزایش 10 دلاری قیمت نفت

 23. سه باور اشتباه معامله‌گران ارز

 24. همتی: سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می‌شود

 25. آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

پربحث‌های دیروز

 1. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 2. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 3. نگرانیم اما امیدواریم

 4. وزیر راه و شهرسازی: اقشار بی‌مسکن ۸۰ درصد درآمد را صرف اجاره بها می‌کنند

 5. پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی منطبق نیست

 6. چه تعداد ایرانی یارانه می‌گیرند؟

 7. معرفی واحد جدید پول ایران در تلویزیون

 8. آیا آب طلا برای رفع ترس مفید است

 9. سن استخدام افزایش می‌یابد؟

 10. واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو

 11. کشف فساد ۲۲ میلیون دلاری در مازندران

 12. در نظام مالیاتی باید از فرد محوری به سمت سیستم محوری حرکت  کنیم

 13. مزایای برگزاری مجالس در باغ عروسی

 14. ایران در بدبینانه‌ترین حالت چقدر نفت صادر می‌کند؟

 15. بسته حمایتی افراد تحت پوشش تامین اجتماعی از شنبه واریز می‌شود

 16. سکه امروز با چه قیمتی معامله شد؟

 17. همتی: بانک‌مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تامین می‎کند

 18. حذف صفرها از پول، نیازمند استدلال محکم و مستدل است

 19. پوری حسینی از یک پست مهم برکنار شد

 20. بهره‌برداری از 2 هزار نیروگاه کوچک مقیاس در سطح کشور

 21. دیدار مدیرعامل بانک انصار با معاون توسعه مدیریت‌وجذب‌سرمایه معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری

 22. قیمت طلا کاهش یافت

 23. موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

 24. سازمان اداری و استخدامی شفاف سازی کند/ پست سازمانی " سطح امور" چیست؟ + سند

 25. یارانه نقدی دی امشب واریز می‎شود

پربحث‌های هفته

 1. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 2. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 3. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 4. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 5. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 6. قیمت جدید انواع محصولات سایپا اعلام شد/ پراید ۳۰ میلیون تومان

 7. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 8. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 9. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 10. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 11. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 12. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 13. ۸۵ ‌درصد بودجه برای ۱۵ ‌درصد شاغلان

 14. ۳۰ نکته درباره بودجه ۹۸

 15. ۵ شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

 16. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 17. توکلی: دولت بجای خریدار آلومینیوم المهدی و هرمزال اقساط «ساچه» ایتالیا را داد تا آبرویش نرود

 18. کلاه گشادی که در مزایده «مغان»بر سر دولت رفت

 19. جزئیات پرواز ۱۴ فروند بوئینگ ۷۰۷‌ در ایران‌/توقف تولید‌ ۷۰۷ از سال ۱۹۷۹ ‌

 20. نگرانیم اما امیدواریم

 21. سایپا: پراید ارزان ترین خودرو جهان است

 22. افزایش چند ده درصدی قیمت خودروهای داخلی تورم‌زاست

 23. اعلام دور جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو

 24. روایت‌های متناقض از فروش آلومینیوم المهدی و هرمزال؛ تاراج یا حراج؟

 25. ۵.۵ میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر تحویل شبکه شد

آخرین عناوین