نسخه داخلی حرف‌های ترامپ - پمپئو

بیژن مقدم، گروه سیاسی الف،   3970515032 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
نسخه داخلی حرف‌های ترامپ - پمپئو

صبح نو در یادداشتی از بیژن مقدم روزنامه نگار به نقد اظهارات یکی نماینده پرداخته است . متن کامل یادداشت را در ادامه می خوانید.

پرده اول
حرف‌های امثال ترامپ، جان بولتون و پمپئو آنقدر آزاردهنده نیست که حرف‌های برخی داخلی‌ها هم انسان را نگران می‌کند، هم ناراحت.

گاهی نمی‌فهمیم کسانی که در داخل همان حرف‌های دشمن ملت را تکرار می‌کنند از روی آگاهی است یا واقعاً نمی‌فهمند!

اگر مقام، مسوولیت و سطح سواد آن‌ها را ملاک قرار دهیم باید بگوییم آگاهانه یک حرف غلط را زده‌اند که آن‌وقت باید درباره آن‌ها به‌گونه‌ای دیگر قضاوت کنیم. اگر به خود حرف نگاه کنیم خواهیم گفت: نه می‌فهمند و نه به تبعات و لوازم سخن خود آگاهی دارند.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا چندی پیش در سخنانی در اندیشکده (هریتیج) ۱۲‌شرط آمریکا برای توافق جدید (پس از خروج از برجام) را برشمرد. خلاصه این شروط در دو محور کلی قابل بیان است.

۱- ایران باید با صنعت هسته‌ای و موشکی خود خداحافظی کند.

2- ایران باید به حضور منطقه‌ای خود پایان داده و کمک به گروه‌های جهادی را متوقف کند.

پرده دوم

شرایط اقتصادی کشور ملتهب است. قیمت ارز و سکه هر روز بالاتر می‌رود. دولت ساکت است. رییس‌جمهوری سخن نمی‌گوید. بی‌تدبیری در سیاست‌های ارزی دولت آشکار شده، رسوایی رانت و فساد در دستگاه‌های دولتی رییس‌جمهوری را به «‌فساد هماهنگ» در دستگاه‌های دولتی رسانده است.

همه جریان‌های سیاسی از رییس‌جمهوری روحانی خواسته‌اند وزرای ناکارآمد و تیم اقتصادی مسوول شرایط موجود را تغییر دهد. واکنش دولت و رییس‌جمهوری به این درخواست فعلاً در حد استعفا (و نه برکناری) سیف رییس بانک مرکزی بوده است. چند وزیر در صف استیضاح قرار دارند که دست قدرتمند برخی نمایندگان وزیری را از ته صف استیضاح، به اول صف می‌کشاند تا احیاناً با یک قربانی، دیگران که اتفاقاً مسوولیت بیشتری دارند نجات پیدا کنند.

از سوی دیگر هیات‌رییسه مجلس بالاخره رضایت داد سوال از رییس‌جمهوری در مجلس مطرح شود.

سوالی که از نظر رییس‌جمهوری در چارچوب قانون اساسی نیست. بر اساس اخبار منتشره امضای هیچ یک از نمایندگان تهران که مردم با هزار امید و آرزو به آن‌ها رأی داده‌اند پای سؤال از روحانی نیست. یعنی آن‌ها از رییس‌جمهوری هیچ سوالی ندارند؟ یا فکر می‌کنند سوال در این شرایط درست نیست و به تضعیف رییس‌جمهوری می‌انجامد. شاید هم برخی فکر می‌کنند اصلاً به روحانی چه مربوط که باید پاسخ دهد. دیگران، دست‌های پشت پرده، صاحبان اصلی قدرت (که هیچ نشانی از آن‌ها ارائه نمی‌دهند) باید پاسخگو باشند. این نمایندگان زرنگ برای امضاء نکردن توجیهاتی بیش از این نیز دارند.

پرده سوم

«‌به نظر من تا زمانی که تکلیف مسائلی از جمله حضور منطقه‌ای ما مشخص نشود، نباید امیدی به اصلاح وضعیت اقتصادی کشور داشت.»( روزنامه فرهیختگان 13 مرداد 97)بله، این جمله آشنا به نظر می‌رسد و شبیه حرف‌های ترامپ و پمپئو است، اما از زبان آقای علی نوبخت، عضو فراکسیون امید و نماینده تهران در مجلس.

تا وقتی نمایندگانی از این دست در مجلس داریم؛ طبیعی است که امیدی به اصلاح نداشته باشیم. وقتی امثال آقای نوبخت به‌جای سؤال از رییس‌جمهوری معتقد است وضع بد اقتصادی کشور محصول ناکارآمدی قوه‌قضاییه است؛ باید هم شاهد سکوت کسانی باشیم که قرار بوده با حضور در مجلس مدافع حقوق مردم باشند.

برخی دیگر نیز ساده‌انگارانه آتش‌زدن پرچم کشورهای یاغی نظیر آمریکا و اسراییل را (که واکنش حداقلی مردم به جنایات این دو دولت است) دلیل مشکلات امروز می‌دانند.

آدرس‌های غلط مربوط به امروز و دیروز نیست، همیشه هستند عده‌ای که با فرافکنی مسائل اصلی را به فراموشی می‌سپارند تا مردم از حقایق دور بمانند.

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۷۷۹۳۸۰۸:۱۵:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۵
لطفا مذاکره کنید .
ناشناس۴۷۸۱۰۲۰۹:۴۵:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۵
مذاکره کردیم...
ناشناس۴۷۸۱۷۴۱۰:۲۶:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۵
اسمش مذاکره است معنی اش باج دادن همیشگی
جویبار۴۷۸۲۴۴۱۰:۵۶:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۵
با کی مذاکره کنیم؟ با کسانی که به عهد و پیمان خود وفا نمیکنند؟ برجام یادتون رفته؟
فرناز۴۷۸۴۰۸۱۱:۵۲:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۵
چاره یک چیز است ولاغیر. اصل 59 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران. مذاکره و ارتباط با آمریکا را به رای عمومی ملت بگذارید. امیدوارم منتشر کنید.
ناشناس۴۷۸۸۲۱۱۴:۲۳:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۵
مگه ترامپ برای تحریم ایران و یا خروج از برجام از مردم آمریکا نظر خواهی کرد ؟
ناشناس۴۷۹۰۶۶۱۶:۱۸:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۵
هیچ آدم عاقلی از یک سوراخ دو بار گزیده نمیشه. حتی اگر ملت رای بدن که باید گزیده بشی!!!
ناشناس۴۷۸۵۶۰۱۲:۴۵:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۱۵
اگر مشکلات با مذاکره حل میشه پس چرا حل نشد؟
رشید۴۷۸۸۰۹۱۴:۱۸:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۵
مذاکره زمانی شکل میگیرد که منافع ملی ما ایجاب کند و تشخیص این امر هم در صلاحیت دستگاه دیپلماسی کشور است . اقای روحانی و ظریف هر دو مذاکره با امریکا را در شرایط فعلی به مصلحت کشور نمی دانند.
ناشناس۴۷۸۸۲۷۱۴:۲۶:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۵
مذاکره کردیم . گفتیم و خندیدیم . با جان کری قدم زدیم . شام خوردیم . اخرش توافق کردیم و بر جام رو امضا کردیم اما زدن زیرش . هر وقت برگشتن به برجام اونوقت میریم مذاکره میکنیم
ظریف۴۷۸۹۹۳۱۵:۴۳:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۵
ظریف 15 مرداد 97: برجام با تلاش بسیار به دست آمد و وزیر خارجه آمریکا برای اولین بار 18 روز خارج از کشورش حضور داشت و 9 ساعت بدون توقف مذاکره کردیم که این نیز در تاریخ بی‌سابقه بوده است. بعد از همه این‌ها، مذاکرات را باطل کردند و آیا با این آدم‌ می‌شود مذاکره کرد؟ یعنی این جز یک نمایش تبلیغاتی نیست، ایران همواره نشان داده طرفدار مذاکره است اما آمریکا باید نشان دهد ارزش مذاکره را دارد. مذاکره‌ای انجام شده که نتیجه آن قطعنامه شورای امنیت شده است
ناشناس۴۷۹۱۹۸۱۷:۰۹:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۵
شما بیا در خصوص فروش خانه ات با من مذاکره کن البته قول بده با شیوه برجام مذاکره کنی
ناشناس۴۷۷۹۸۸۰۸:۴۱:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۵
اگر نمایندگان تهران اعتقاد دارند که سوال مطرح شده سیاسی است و دغدغه مردم نیست، خودشان سوالات واقعی مردم را تهیه کرده و از رئیس جمهور بپرسند. اگر این کار را نکنند معنی اش این است که یا مردم سوال ندارند یا اینکه این عزیزان خودشان هستند که دارند حرکت سیاسی و خطی می کنند.
ناشناس۴۷۸۰۱۳۰۸:۵۳:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۵
به ابن میگن استفاده سیاسی از مشکلات اقتصادی...چیز جدیدی هم نیست توی برجام هم همین بود...
farhad m۴۷۸۵۶۵۱۲:۴۶:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۵
بعضی پیام ها اونقدر دوپهلو است که آدمی رو به اشتباه می اندازه!مثل همین که اشتباهی مثبت دادم!!
محمد قاسمی۴۷۸۰۳۵۰۹:۰۲:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۵
حضور منطقه ای ایران کاملا قابل دفاعه ولی اگه الع منتشر کنه عملکرد قوه قضاییه به هیچ وجه طوری که خود اقای اژه ای هم گفت
علی۴۷۸۰۹۷۰۹:۳۸:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۱۵
آخر به روحانی چه ربطی دارد. افراد دیگری ماجراجویی می کنند بعد این وضعیت که پیش آمد همان افراد طلبکار می شوند که دولت چه کار می کند؟
ناشناس۴۷۹۰۷۵۱۶:۲۰:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۱۵
میشه بفرمایید اساسا از نظر شما چی به آقای رییس جمهور ربط داره؟!!! اقتصاد؟ سیاست؟ اجتماع؟ یا چی؟!!!
ناشناس۴۷۸۱۲۲۱۰:۰۲:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۵
پرده اول: بسیاری از مشکلات گذشته و حال ما ناشی از نوع نگاه ما به دنیاست، اینکه سیاست را سیاه و سفید میبینیم و نه خاکستری و هنر سیاستمند بودن. پرده دوم: علی رغم اینکه دولت کنونی مسئول وضعیت اقتصادی کنونی هست اما ریشه مشکلات اقتصادی امروز در دولتهای گذشته هم بوده و مجموعه ای از تصمیم گیرندگان در آن نقش دارند. پرده سوم: از قدیم گفتن یا زنگی زنگ یا رومی روم، نمیشه اعلام صریح دشمنی کرد و انتظار داشت بقیه تماشاچی باشند.
علی۴۷۸۱۳۵۱۰:۰۸:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۵
کشور های غربی هرگاه به تنهایی در این چهل سال با ایران مواجه شدن نتیجه مورد انتظار انها را نداشته. اما برجام ثابت کرد که با همکاری عناصر داخلی خیلی راحت می توان از ایران امتیاز گرفت. اتفاقات کنونی هم در راستای ایجاد فشار داخلی برای دادن امتیاز بیشتر است.
عدالت۴۷۸۲۰۰۱۰:۳۶:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۵
تا زمانی که فساد سیستمی وجود دارد، کل شرایط آنها را هم بپذیریم باز شرایط به مراتب بدتر خواهد شد، چاره، عزل و اعدام و توقیف اموال مفسدان به نفع مردم در هر رده و مقامی
ناشناس۴۷۸۴۷۶۱۲:۱۴:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۵
هر کس برای مردم هزینه درست کنید باید پاسخگو باشد چه با موشک چه با شعار
سید۴۷۸۷۸۵۱۴:۰۶:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۱۵
موشکهای روحانی حسن روحانی رییس جمهور :ما می شنویم که یک موشکی از خاک ایران حرکت کرد و مراکز تروریستی را هدف قرار داد، آنهایی که این موشک را پرتاب کردند و در این راه تلاش کردند، اما این موشک را چه کسی درست کرد. سازنده این موشک دولت است. وزارت دفاع جزئی از دولت است، پولش را چه کسی تامین کرد؟ بخش اقتصادی کشور آن را تامین می کند، کار بزرگی در دولت یازدهم انجام شد، وزیر دفاع اعلام کرد سلاح های راهبردی که در این دولت ساخته شده 80 درصد کل سلاح هایی است که در دولت های قبل ساخته شده است.سه‌شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶
ناشناس۴۷۹۲۴۷۱۷:۴۰:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۵
موشک زدن به داعش ربطی به شعار نویسی روی موشک نداره
ناشناس۴۷۸۴۸۳۱۲:۱۷:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۵
مطلبی نه چندان بلند ولی گویا.... گویای حقایقی تلخ در خصوص برخی نمایندگان......البته متأسفانه!!
ناشناس۴۷۸۶۳۰۱۳:۱۳:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۵
فرموده‌اید «برخی دیگر نیز ساده‌انگارانه آتش‌زدن پرچم کشورهای یاغی نظیر آمریکا و اسراییل را (که واکنش حداقلی مردم به جنایات این دو دولت است) دلیل مشکلات امروز می‌دانند.» بله. اما ریشه مشکل آن چیزی که شما فکر می‌کنید نیست. ریشه مشکل سطح تفکری است که یک مثلا دیپلمات یا نماینده مجلس بخواهد با پرچم آتش زدن دیپلماسی بورزد!
محمود۴۷۸۸۶۲۱۴:۳۹:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۵
براي يك مذاكره ساده اينقدر نبايد تابو درست كرد مذاكره اي كه در آن از سياست هاي كشور دفاع كرد كه اشكالي ندارد الان توپ در زمين ماست بايد مذاكره كرده و از حق خود دفاع كنيم
ناشناس۴۷۹۰۸۵۱۶:۲۳:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۵
کی میگه توپ توی زمین ماست؟!!! اتفاقا الان توپ توی زمین آمریکاست و باید توضیح بده که چرا نتیجه رسمی یک مذاکره چندجانبه سطح بالای بین المللی رو زیر پا گذاشته... نباید هارت و پورت قلدرها رو جدی گرفت بلکه حتی اگر لازم شد باید گوشمالیشون هم داد...
رضا۴۷۹۰۸۷۱۶:۲۵:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۵
خب آخه مذاکره هم بلد نیستین! اینقدر هم قیافه میگیرین!! مذاکره چند ساله شما ایران را چندین سال عقب انداخت!.... هروقت آمریکا به برجام برگشت، مذاکره قابل مذاکره هست!!. اگر بعضی از مسئولین اینقدر خار و خفیف و ساده لوح هستند عمده مردم ما اینطور نیستند.
ناشناس۴۷۸۹۹۵۱۵:۴۴:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۵
آتش زدن پرچم يعني توهين به يك ملت و كشور حالا شما بيا هي بگو ما با دولتش مشكل داريم مگه دنيا ازت قبول ميكنه؟ حالا پرچم اسراييل كه اصلا بعنوان كشور قبولش نداريم مشكلي نداره ولي پرچم آمريكا را نبايد آتش زد..
ناشناس۴۷۹۱۶۱۱۶:۵۲:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۱۵
همه مشکلات کار دشمن نه بیکاری هم کار دشمن ؟ دشمن اختلاس کرده ؟

پربحث‌های امروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 3. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 4. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 5. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 6. راز یک شعف

 7. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 8. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 9. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 10. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 11. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 12. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 13. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 14. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 15. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 16. طرح اعزام ۸ هزار ایرانی تحصیل‌کرده بیکار به خارج کشور در سال ۹۸

 17. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 18. جزئیات جسله بازار متشکل ارزی با رئیس بانک مرکزی

 19. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 20. از ۱۰ هزار میلیارد تخلف بانک سرمایه چه خبر؟

 21. حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد+عکس  

 22. موافقت ۵۰ درصدی پایتخت‌نشینان با لغو طرح زوج و فرد

 23. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 24. سارق با حوصله   

 25. انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌های مجلس/ تکیه حضرتی بر ریاست کمیسیون اقتصادی/ زاهدی جایگزین عارف شد

پربحث‌های دیروز

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 4. حضور بانوان در تماشای مسابقات والیبال ایران و کانادا  

 5. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 6. توکلی: دلار ۴۲۰۰تومانی من‌دَرآوردی بود/ دولت چاره‌ای جز توزیع کالابرگ الکترونیکی ندارد/ قدرت خرید حقوق یک میلیون و ۳۵۰هزار تومانی کارگر در سال۹۷ حدود ۶۵۰هزار تومان شد

 7. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 8. پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستند  

 9. تهیه‌کننده شهرزاد، گوشت هم وارد می‌کرد!/ پای هادی رضوی چطور به واردات گوشت باز شد؟

 10. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 11. تاثیر سفر شینزو آبه بر بازار ارز و بورس

 12. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 13. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 14. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 15. سعید معروف مصدوم شد

 16. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 17. در این تصویر چند قایق وجود دارد؟  

 18. فراخوان رئیس قوه قضاییه در رابطه با فضای مجازی

 19. پورابراهیمی: تحریم‌ها بی‌خاصیت شده/ آمریکا توانایی یک روز جنگ با ایران را ندارد

 20. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 21. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 22. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 23. نامه عذرخواهی فدراسیون والیبال به خاطر رفتارهای کوبیاک  

 24. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 25. ناگفته‌هایی از درگیری مسئولان وقت دانشگاه آزاد با خانواده «هادوی»  

پربحث‌های هفته

 1. موج حمایت از راننده قانونمدار اسنپ چگونه به‌راه افتاد؟ + عکس

 2. تولد فرزند رامبد جوان در کانادا با دلار ۱۰ هزار تومانی چقدر می‌شود؟

 3. وزیر نیرو: چینی‌ها با یک وعده غذا هم سیرند؛ ما زیاد می‌خوریم و می‌پوشیم!

 4. طبق دستور قرآن مثل سایر مسلمان، مهریه را زمان عقد بگیرید و جوانان را نجات دهید

 5. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 6. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 7. به آبه امیدی نیست

 8. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 9. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 10. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 11. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 12. پرستو یا آشیانه!؟

 13. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 14. مسافر هنجارشکن یا راننده متخلف

 15. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 16. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 17. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 18. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 19. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 20. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 21. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 22. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 23. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 24. ورشکستگی بیمه‌ها و افزایش هزینه‌های مردم تبعات افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی

 25. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

پربحث‌های امروز

 1. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 2. راز یک شعف

 3. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 4. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 5. درخواست تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد با 18 محور

 6. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 7. انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌های مجلس/ تکیه حضرتی بر ریاست کمیسیون اقتصادی/ زاهدی جایگزین عارف شد

 8. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 9. تاج‌زاده و باز هم توجیه مذاکره با آمریکا

 10. ورودی سفارت ایران در لندن توسط چند معترض مسدود شد + عکس

 11. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 12. مطهری: اموال و دارایی خود را با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای» اعلام می‌کنم

 13. شلیک به خود

 14. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 15. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 16. آرایش نهایی کمیسیون‌های پارلمان در آخرین سال مجلس دهم + جدول

 17. پیرهادی: هدف قالیباف سرلیستی در انتخابات نیست

 18. ابوترابی مدعی شد: انتقاد روحانی به زنگنه در جلسه هیات دولت/ جایگزین وزیر نفت انتخاب شده است

 19. انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی به هفته آینده موکول شد

 20. دیدار هیئت بلندپایه حماس با وزیر اطلاعات کشورمان

 21. آخرین خبر از تجمع مقابل سفارت ایران در لندن

 22. آخرین اقدامات تداوم کاهش تعهدات برجامی فردا اعلام می‌شود

 23. ۱۱ سوال اعضای مجمع تشخیص از رئیس‌جمهور درباره CFT و پالرمو

 24. آیا اقدام کمیسیون امور داخلی و شورا‌ها در این دوره از مجلس به سرانجام خواهد رسید؟

 25. نماینده مجلس: وزیر راه به اعتماد مردم آتش نزند

پربحث‌های دیروز

 1. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 2. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 3. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 4. علی لاریجانی در نقش هاشمی رفسنجانی/ اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه/ رئیسی و تلاش برای استفاده از فضای مجازی

 5. ذوالنور: نباید مشکلات کشور را به گردن نظام انداخت/ مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند/ برخی از مسئولان توجهی به مشکلات ‌ندارند

 6. حسین شریعتمداری: موسای ما عصا انداخت

 7. عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است

 8. هرجا مسئولان زندگی‌ می‌کنند، آسمان آبی‌تر، آب گواراتر، درختان سبزتر

 9. لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است

 10. مشاور محمود احمدی‌نژاد خودکشی کرده؟

 11. تهیه طرح استیضاح حجتی با ۲۰ محور و ۵۳امضا+ اسامی امضا کنندگان و متن کامل محورها

 12. ترامپ تحقیر و خاک شد

 13. فلاحت پیشه: آمریکایی‌ها به خوبی از توان دفاعی ایران آگاهی دارند/ امکان جنگ با ایران وجود ندارد

 14. واکنش مشاور دولت احمدی‌نژاد به شایعه خودکشی   

 15. کدخدایی: انتخابات ۸۸، انتخابات سالمی بود/ محمدرضا خاتمی برود حرف‌هایی که زده‌ ثابت کند، ما هم پاسخ می‌دهیم

 16. حاجی‌بابایی: باید برای مردم شغل ایجاد کرد

 17. راز وقار ایران و استراگیجی آمریکا

 18. دیدار رئیس‌جمهور با تولیت آستان قدس رضوی +عکس  

 19. لاریجانی: تحریم باعث توجه به تولید داخل شد

 20. مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان تغییر کرد

 21. رئیس جمهور در سفر غیر رسمی به مشهد سفر کرد

 22. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور منصوب شد

 23. توضیحات معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص انتخاب استاندار گلستان

 24. روحانی تاجیکستان را به مقصد کشورمان ترک کرد

 25. جلالی: راهبرد ایران در مقابل آمریکا، مقاومت است

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. مقامات بلندپایه از اروپا تا شرق آسیا در تهران چه می‌خواهند؟

 7. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 8. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 9. پرونده نجفی و اصلاح طلبان

 10. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 11. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 12. واکنش کاربران به اظهارنظر وزیر نیرو/ تو مثل دولت چین کار کن، من همون تک وعده غذا هم نمی‌خورم

 13. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 14. عقب نشینی مطهری در ماجرای نجفی/ توافق عجیب بر سر ریاست کمیسیون امنیت/ تشدید اختلافات درباره حقوق کارمندان

 15. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 16. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 17. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 18. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 19. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 20. جهانگیری: می‌توانیم کارهای ماندگاری برای کشور انجام دهیم/ وزیر نفت در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است

 21. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 22. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 23. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 24. ظریف: امید مردم باید به خدا و توان خودشان باشد

 25. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

آخرین عناوین