چالش خرد ورزی و مسیر ناکارآمدی مسئولین تصمیم‌ساز/ ناهماهنگی در مدیریت اقتصادی و رفتارهای رفاقتی چقدر در مشکلات نقش دارد؟

محمود رستمخانی،   3970514130 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چالش خرد ورزی و مسیر ناکارآمدی مسئولین تصمیم‌ساز/ ناهماهنگی در مدیریت اقتصادی و رفتارهای رفاقتی چقدر در مشکلات نقش دارد؟

دیری است که تأخیر در تصمیم‌گیری و اقدامات ضروری در قبال پدیده‌های نوظهور و یا مسبوق به سابقه موجب تعجب همگان و گمانه‌زنی‌های مختلف شده است . تعجب ، از جهت علت تأخیر در تصمیم، اقدام به هنگام و  فقدان فرجام در بسیاری از تصمیمات و عملکردها و نیز گمانه‌زنی از چرائی نیت عملکردی مدیران اجرائی و تصمیم‌ساز  ، که توجیه آن در ذهن عوام و خواص به دامنه‌ای از طیف خوش‌بینی تا بدبینی ختم شده است  .

دامنه‌ی ِخوش‌بینی در ترازِ اعتماد و تعلق‌خاطر بخشی عظیمی از آحاد جامعه به‌نظام جمهوری اسلامی، بدون علاقه به تأثیرپذیری از عملکرد مسئولین و عدم تمایل خودخواسته، در ورود به مسائل تکنیکی و فنی و دامنه‌ی بدبینی در فضای تند شدن، شیب مسیرِ ناکارآمدی مسئولینِ  تصمیم‌ساز  و از دست  رفتن اعتماد  عمومی به نیت و عملکرد آنان، از آنجایی ناشی می‌شود که آحاد ملت فهیم و صبور ایران به بلندای عزت این مرزوبوم، علیرغم تحمل مشکلات ریزودرشت در عرصه رویاروی با رخدادهای ناگوار، منافع ملی پایدار را بر منافع زود گذار شخصی و گروهی ترجیح می‌دهند .

واقعیت آن است که در ملغمه بازار بدبینی و خوش‌بینی ، حیرت عمومی از پرشتاب شدن رخدادهای عجیب‌وغریب در فضای تصمیم سازی و عملکردی، آن‌چنان گسترده و آزاردهنده شده که توان از کف  اقشار مختلف مردم نجیب و صبور بریده و هیجانات ناشی از التهابات مزمن، موجب ِ بروز سندرم فزاینده‌ی نگرانی‌های قابل‌اعتنا و هدر رفت انتظار امید، به بهبود شده است. در این میان آنچه برافزایش نگرانی‌ها می‌افزاید یافتن نقش مسئولین در سرانجام ناکامی‌ها و بی‌فرجامی‌ها در پس "ابهام بزرگ در سهل‌انگاری و مغالطه کاری مستمر و روزمره‌ای " است که ابعاد آن هرروز گسترده‌تر و زخم‌های آن عمیق‌تر می‌شود. 

معمولاً وقتی تصمیمات اجرائی در مسیر بالندگی قرار گیرند و برآیند نسبی موفقیت‌ها از سهم بیشتری نسبت به ناکامی‌ها برخوردار شوند، به‌نحوی‌که جریان رویدادها و رخدادهای کشور درگیر تبعات و نتایج ناگوار درروند فعالیت روزمره آحاد جامعه نگردند، تعرض و توجه کافی به ناکامی‌ها و ناکارآمدی‌ها در منظر افکار عمومی، حداقل خواهد بود؛ بالعکس، وقتی فرآیند تصمیمات اقتصادی و اجتماعی در مسیر عکس قرار گیرند، حداقلِ عکس‌العمل افکار عمومی واکاوی علل مستحدثه و اظهارنظر، نسبت به رفتار مدیران و مسئولینی خواهد بود که عملکرد آن‌ها در بوته نقد سفید، خاکستری و سیاه ارزیابی خواهد شد.

اتفاقات چندماهه گذشته در حوزه‌های متنوع و متکثر اقتصادی و اجتماعی و نیز  انتشار ناقص لیست ارز بگیران و افشای بخشی از ماهیت آنان در بحران ناشی از افزایش سرسام‌آور قیمت ارز ، سکه، مسکن و بسیاری از اقلام ضروری و مایحتاج کشور از یکسو و عدم تخصیص ارز  هدفمند به صاحبان اصلی با رویکرد اعمال مدیریت توانمند در منابع و مصارف، به‌منظور  بهره‌برداری حداکثری از منابع، از سوی دیگر، نمایانگر آن است که منابع ریالی - ارزی کشور ، دچار آفت ناشی از "فساد عامدانه و بد گزینی جاهلانه" و مدیریت رویدادهای اجتماعی دچار "روزمرگی ناهماهنگ با فقدان مبانی مهندسی تئوریک شده است .

درواقع امروز بِه گزینی در روند اجرایی تصمیمات و فرجام دار شدنِ عملکردها، نیازمند عبور از سد فساد و خردورزی مبتنی بر رفتارِ راستی آزمایی شده‌ی قبلی است که بالندگی آن، نه‌فقط  قبلاً" اثبات‌شده بلکه موردقبول باشد. امروزه در زندگی روزمره به کسی عاقل گفته می‌شود که در مورد مسائل عملی  تصمیم درستی داشته، بتواند شرايط را طوری تجزیه‌وتحلیل کند که در کوتاه‌ترین زمان، سریع‌ترین و عملی‌ترین راه‌حل ممکن را بيابد. به همین سياق، اصطلاح خردمند به کسی اطلاق می‌شود که با حزم و دوراندیشی، از علل و اصول نهائی اشياء و پدیده‌ها، عمیقاً آگاهی داشته، بتواند با توجه به روند گذشته و شرایط موجود، وضعیت موجود را  به بهترین وجه برنامه‌ریزی و  آینده‌ی دور را پیش‌بینی کند. به عبارت دیگر اگر خرد را توانائی اتخاذ والاترين هدف‌ها با مؤثرترین سازوکارها برای حصول بهترین‌ها تعریف کنیم امروز با سؤالی از نوع چالش خردورزی در موضوعات اقتصادی و اجتماعی، علت تامّه ناکامی در اقدام و فقدان فرجام مواجه هستیم .

وقتی نتیجه ناشی از تصمیمات فردی و جمعی در مسیر درست قرار نگیرند و یا فرجام یابی تصمیمات با ظهور و بروز در جامعه، نه‌تنها در سطح انتظارات،  بلکه در مسیر رخدادهای ناگوار قرار گیرند آنگاه اتقان در خردورزی، مورد سؤال و سنجش فرجام و یا فرجام‌خواهی مبتنی بر درک صحیح واقعیت‌ها و اتخاذ تصمیمات اجرایی درست  ، مورد مطالبه جدی خواهند بود   . این نمونه از ارزیابی ، که فقط مختص کشور ما نیست ،   می‌تواند به‌عنوان عنصر حیاتی ، در نوع نگاه ملی  ، نسبت به کشور خود، در بستر اعتماد و اعتقاد به مدیریت صحیح مدیران کشور از سوی مردم ، در مسیر بالندگی تلقی می‌شود. ازاین‌رو  اقدامات اجرایی مبتنی بر تصمیم سازی در کمینه و بیشینه انتظار وقتی در ترآزوی ذهنی افکار عمومی با  شاخص مطلوبیت قرار گیرند، برآیند آن در نظرسنجی‌ها، به شاخصه بالاتر و یا پایین‌تر رهنمون خواهد شد.

متأسفانه سال‌هاست تکیه‌بر اریکه قدرت با تظاهر دانایی و فقدانِ توانایی، تریبون داری، گفتار پراکنی، اظهارات عوام فریبانه ، خوب خویش پنداری و بد پنداری رقیب، تبدیل به سکّه رایجی شده است که شرایط مدیریت کشور را با گزیده خواهی ناشی از رفتارهای رفاقتی و ملاحظات بینا بینی و بدون ملاحظه شایسته گزینیِ هدفمند، در برهوت نافرجامی‌های مستمر و بی‌قاعده قرار داده است .

این مشکل چند سالی است که با افزایش حضور عوامل مدعی، ناتوان و ناهماهنگ در مسئولیت‌های مهم گسترش‌یافته، روند اتخاذ تصمیمات ناشیانه و نا به هنگام، با  شیوع روند رخدادها و فاعلیت‌های مزاحم تشدید نموده به‌نحوی‌که عده‌ای از مسئولین، بدون بهره‌گیری عادلانه از منابع ثروت انسانی، با استفاده از همه امکانات و عوامل انسانی در اختیار، بجای خدمت صادقانه در مسیر تحقق اهداف ملی، میدان‌دار توزیع محبت و منفعت شده‌اند.

بالا بودن نرخ بیکاری کارکنان در محیط کار، پایین بودن نرخ بازده کار، فقدان روح تلاش و همکاری جمعی، ترویج اخلاق پولی، زد و بندهای برخورداری از  پست و پول، محدود شدن فضای کار و پیشه، به خودی‌ها و بی‌خودی شدن غیرخودی‌ها، کمرنگ شدن حضور همه آحاد کشور در همکاری‌های اقتصادی و اجتماعی و ده‌ها موضوع دیگر سبب شده که مسئولین کشور در جزیره‌ای از رفتار خودی‌ها، گرفتار رفتاری باشند که خردورزی به هنگام و نامعین بودن فرجام از چالش‌های اساسی آنان باشد.

موضع‌گیری‌های اخیر معاون اجرایی رئیس‌جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصادی در خصوص سوءاستفاده برخی از ارز بگیران از منابع ارزی و مترادف دانستن آن باخیانت و نیز  مغایرت تخصیص‌ها به کالاهای هدف‌گذاری نشده در راستای منافع ملی، در درجه اول، نشان از مفسده رانت‌خواران همراه با سیستم مدیریتی کشور و در درجه بعد از ناهماهنگی عمیق در سیستم مدیریت اقتصادی کشور دارد. اگر کارگزاران حاکمیت را به‌عنوان نمایندگان مردم  به نمایندگی از مردم  بدانیم و آنان را به‌عنوان  کارگزار و هماهنگ‌کننده امورات فرض نماییم، عدم هماهنگی آنان برای هماهنگی و تمشیت اصولی کارها،  قطعاً نقض غرض خواهد بود.

عناوین مرتبط

۱۹ آذر ۱۳۹۷کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!
۱۹ آذر ۱۳۹۷فروش نفت که نشد کار!
۱۸ آذر ۱۳۹۷پدیده جدید اقتصاد ایران
۱۷ آذر ۱۳۹۷خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟
۱۷ آذر ۱۳۹۷مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند
۱۶ آذر ۱۳۹۷چند نکته در مورد بازار خودرو
۱۵ آذر ۱۳۹۷یارانه نقدی بدون تغییر همان ۴۵۵۰۰ تومان برای هر نفر در سال آینده/ قیمت بنزین همان ۱۰۰۰ تومان است/ فروش ۱/۵ میلیون بشکه نفت با قیمت ۵۴ دلار/ ۱۴میلیار دلار برای کالاهای اساسی
۱۵ آذر ۱۳۹۷بودجه ۹۸؛ اقتصاد ایران و بایسته‌های آن از افزایش حقوق تا حذف یارانه اغنیا
۱۵ آذر ۱۳۹۷مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه
۱۵ آذر ۱۳۹۷شرایط سخت دولت در بستن بودجه
۱۴ آذر ۱۳۹۷نقش بانک‎ها در بازی سه سر باخت اقتصادی
۱۲ آذر ۱۳۹۷هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

دیدگاه کاربران

کارشناس ارشد نظام بانکی۴۷۶۴۲۰۱۵:۰۹:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۴
لطفا با توجه به زمان تشکیل مجامع بانکی به دستور جلسه انها توجه کنید یکی از بنده های جلسات پاداش هیت مدیره و حق حضور پاداش که معمولا معادل 6 ماه حقوق و یک پاداش هم از خود مجمع و وام های بالای 400 میلیون تومان با سود 2 درصد و حقوق های نجومی و انواع مناسبت ها ...
ناشناس۴۷۶۹۳۸۱۸:۱۱:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۴
صحبت های سنجیده ودرستی است اما بهتر بود با متن ساده تر وقابل درک برای عموم مردم نوشته میشد تا این درد دل همه مردم به روشنی به گوش مسئولان هم برسد شاید گوشهایشان باز شود

پربحث‌های امروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 3. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 6. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 7. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 8. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 9. رویای ۱۳ میلیون جوان ایرانی  

 10. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 11. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 12. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 13. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 14. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 15. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 16. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 17. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 18. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 19. حیف‌ومیل چندهزار میلیاردی در آموزش و پرورش/ قوه قضائیه ورود کند

 20. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 21. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

 22. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 23. خودروسازان را محاکمه کنید

 24. همه اظهارات حاشیه‌ساز دکتر مهناز افشار!  

 25. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 7. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 8. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 9. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 10. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 11. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 12. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 13. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 14. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 15. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 16. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 17. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 18. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 19. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 20. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 21. اولین تصویر منتشر شده از عامل انتحاری حمله تروریستی چابهار  

 22. کنایه رئیسی به هوچی‌گران زمان انتخابات!  

 23. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 24. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 25. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 12. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 16. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 17. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. حرف های یک مهندس برق مملکت

 20. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 21. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 22. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 23. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 24. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 25. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

پربحث‌های امروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 3. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 4. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 5. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 6. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 7. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 8. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 9. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 10. خودروسازان را محاکمه کنید

 11. خروج ۱۰ میلیارد دلار ارز برای وارداتی که تولید آن آسان است/ از واردات ۹۴۱ تن بیل و بیلچه تا ۴۳ تن نخ دندان!

 12. فروش نفت که نشد کار!

 13. چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می‌دوند

 14. رشد قیمت مسکن به جنوب شهر سرایت کرد+ آمار

 15. وزیر راه خبر داد: برنامه وزارت راه برای ساخت ۴۰۰ هزار مسکن تا سال ۹۹

 16. قیمت امروز سکه و ارز؛ دلار چند؟

 17. لبنیات ارزان شد؟ + جدول

 18. پیشنهاد تشکیل وزارت صادرات

 19. اطلاعیه جدید در مورد کارت سوخت

 20. قیمت دلار در بانک‎ها ۱۰۸۹۱ تومان شد

 21. کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟

 22. نرخ امروز ارزهای مسافرتی؛ یورو ۱۲۸۱۳ تومان شد

 23. نبود جوجه مرغ را گران کرد

 24. قیمت روز ارزهای دولتی

 25. نعمتی: بررسی بودجه در مجلس بعد از تقدیم لایحه آغاز می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 3. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 4. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 5. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 6. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 7. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 8. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

 9. تسهیلات ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد

 10. برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی نیازمندان در سال ۹۸

 11. کاهش قیمت سکه و ارز+ جدول

 12. استفاده از بازنشسته ها در مشاغل خاص به اندازه یک سوم ساعت کاری

 13. کاهش قیمت فرآورده‌های لبنی از امروز

 14. قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

 15. سکه ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان شد + قیمت طلا و ارز امروز

 16. فراز و و فرود یارانه نقدی از ۸۹ تا ۹۷ + جدول

 17. تازه‌ترین نرخ دلار و ارز در صرافی‌ها

 18. توصیه کدخدایی به دولت درباره بودجه

 19. مصوبه مهم شورایعالی اقتصادی ابلاغ شد/ورود بدون محدودیت ارزبه کشور

 20. علوی: تنها 5 درصد از شرکت‌ها در کشور حسابرسی می‌شوند!   

 21. کلاهبرداری ۷.۵ میلیاردی به بهانه خرید خودرو

 22. برگزاری دومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» با حمایت همراه اول

 23. ورود جدی همراه اول به سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان

 24. بانک‌ها ارز مسافرتی را چند می‌فروشند؟

 25. پوشش نسل ۴ اینترنت همراه اول در مسیر ریلی ۱۰۰۰ کیلومتری حرم تا حرم

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 4. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 5. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 6. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 7. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 12. پورابراهیمی: قیمت کالاها در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

 13. وزیر صنعت: رئیس‌جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالف نیست

 14. شرکت هفت تپه با یک دهم قیمت واقعی‌اش فروخته شد/ روایتی از درخواست‌های خلاف قانون نمایندگان مجلس

 15. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 16. آقای مسئول؛ کارمندان به بسته حمایتی محتاج ترند یا کارگران؟

 17. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 20. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 21. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 22. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 23. پورابراهیمی: رقم پیشنهادی مجلس برای افزایش حقوق بیش از ۲۰ درصد است

 24. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

 25. جهانگیری: باید روزنه‌های فساد که موجب پولشویی می‌شود را بست

آخرین عناوین