چالش خرد ورزی و مسیر ناکارآمدی مسئولین تصمیم‌ساز/ ناهماهنگی در مدیریت اقتصادی و رفتارهای رفاقتی چقدر در مشکلات نقش دارد؟

محمود رستمخانی،   3970514130 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چالش خرد ورزی و مسیر ناکارآمدی مسئولین تصمیم‌ساز/ ناهماهنگی در مدیریت اقتصادی و رفتارهای رفاقتی چقدر در مشکلات نقش دارد؟

دیری است که تأخیر در تصمیم‌گیری و اقدامات ضروری در قبال پدیده‌های نوظهور و یا مسبوق به سابقه موجب تعجب همگان و گمانه‌زنی‌های مختلف شده است . تعجب ، از جهت علت تأخیر در تصمیم، اقدام به هنگام و  فقدان فرجام در بسیاری از تصمیمات و عملکردها و نیز گمانه‌زنی از چرائی نیت عملکردی مدیران اجرائی و تصمیم‌ساز  ، که توجیه آن در ذهن عوام و خواص به دامنه‌ای از طیف خوش‌بینی تا بدبینی ختم شده است  .

دامنه‌ی ِخوش‌بینی در ترازِ اعتماد و تعلق‌خاطر بخشی عظیمی از آحاد جامعه به‌نظام جمهوری اسلامی، بدون علاقه به تأثیرپذیری از عملکرد مسئولین و عدم تمایل خودخواسته، در ورود به مسائل تکنیکی و فنی و دامنه‌ی بدبینی در فضای تند شدن، شیب مسیرِ ناکارآمدی مسئولینِ  تصمیم‌ساز  و از دست  رفتن اعتماد  عمومی به نیت و عملکرد آنان، از آنجایی ناشی می‌شود که آحاد ملت فهیم و صبور ایران به بلندای عزت این مرزوبوم، علیرغم تحمل مشکلات ریزودرشت در عرصه رویاروی با رخدادهای ناگوار، منافع ملی پایدار را بر منافع زود گذار شخصی و گروهی ترجیح می‌دهند .

واقعیت آن است که در ملغمه بازار بدبینی و خوش‌بینی ، حیرت عمومی از پرشتاب شدن رخدادهای عجیب‌وغریب در فضای تصمیم سازی و عملکردی، آن‌چنان گسترده و آزاردهنده شده که توان از کف  اقشار مختلف مردم نجیب و صبور بریده و هیجانات ناشی از التهابات مزمن، موجب ِ بروز سندرم فزاینده‌ی نگرانی‌های قابل‌اعتنا و هدر رفت انتظار امید، به بهبود شده است. در این میان آنچه برافزایش نگرانی‌ها می‌افزاید یافتن نقش مسئولین در سرانجام ناکامی‌ها و بی‌فرجامی‌ها در پس "ابهام بزرگ در سهل‌انگاری و مغالطه کاری مستمر و روزمره‌ای " است که ابعاد آن هرروز گسترده‌تر و زخم‌های آن عمیق‌تر می‌شود. 

معمولاً وقتی تصمیمات اجرائی در مسیر بالندگی قرار گیرند و برآیند نسبی موفقیت‌ها از سهم بیشتری نسبت به ناکامی‌ها برخوردار شوند، به‌نحوی‌که جریان رویدادها و رخدادهای کشور درگیر تبعات و نتایج ناگوار درروند فعالیت روزمره آحاد جامعه نگردند، تعرض و توجه کافی به ناکامی‌ها و ناکارآمدی‌ها در منظر افکار عمومی، حداقل خواهد بود؛ بالعکس، وقتی فرآیند تصمیمات اقتصادی و اجتماعی در مسیر عکس قرار گیرند، حداقلِ عکس‌العمل افکار عمومی واکاوی علل مستحدثه و اظهارنظر، نسبت به رفتار مدیران و مسئولینی خواهد بود که عملکرد آن‌ها در بوته نقد سفید، خاکستری و سیاه ارزیابی خواهد شد.

اتفاقات چندماهه گذشته در حوزه‌های متنوع و متکثر اقتصادی و اجتماعی و نیز  انتشار ناقص لیست ارز بگیران و افشای بخشی از ماهیت آنان در بحران ناشی از افزایش سرسام‌آور قیمت ارز ، سکه، مسکن و بسیاری از اقلام ضروری و مایحتاج کشور از یکسو و عدم تخصیص ارز  هدفمند به صاحبان اصلی با رویکرد اعمال مدیریت توانمند در منابع و مصارف، به‌منظور  بهره‌برداری حداکثری از منابع، از سوی دیگر، نمایانگر آن است که منابع ریالی - ارزی کشور ، دچار آفت ناشی از "فساد عامدانه و بد گزینی جاهلانه" و مدیریت رویدادهای اجتماعی دچار "روزمرگی ناهماهنگ با فقدان مبانی مهندسی تئوریک شده است .

درواقع امروز بِه گزینی در روند اجرایی تصمیمات و فرجام دار شدنِ عملکردها، نیازمند عبور از سد فساد و خردورزی مبتنی بر رفتارِ راستی آزمایی شده‌ی قبلی است که بالندگی آن، نه‌فقط  قبلاً" اثبات‌شده بلکه موردقبول باشد. امروزه در زندگی روزمره به کسی عاقل گفته می‌شود که در مورد مسائل عملی  تصمیم درستی داشته، بتواند شرايط را طوری تجزیه‌وتحلیل کند که در کوتاه‌ترین زمان، سریع‌ترین و عملی‌ترین راه‌حل ممکن را بيابد. به همین سياق، اصطلاح خردمند به کسی اطلاق می‌شود که با حزم و دوراندیشی، از علل و اصول نهائی اشياء و پدیده‌ها، عمیقاً آگاهی داشته، بتواند با توجه به روند گذشته و شرایط موجود، وضعیت موجود را  به بهترین وجه برنامه‌ریزی و  آینده‌ی دور را پیش‌بینی کند. به عبارت دیگر اگر خرد را توانائی اتخاذ والاترين هدف‌ها با مؤثرترین سازوکارها برای حصول بهترین‌ها تعریف کنیم امروز با سؤالی از نوع چالش خردورزی در موضوعات اقتصادی و اجتماعی، علت تامّه ناکامی در اقدام و فقدان فرجام مواجه هستیم .

وقتی نتیجه ناشی از تصمیمات فردی و جمعی در مسیر درست قرار نگیرند و یا فرجام یابی تصمیمات با ظهور و بروز در جامعه، نه‌تنها در سطح انتظارات،  بلکه در مسیر رخدادهای ناگوار قرار گیرند آنگاه اتقان در خردورزی، مورد سؤال و سنجش فرجام و یا فرجام‌خواهی مبتنی بر درک صحیح واقعیت‌ها و اتخاذ تصمیمات اجرایی درست  ، مورد مطالبه جدی خواهند بود   . این نمونه از ارزیابی ، که فقط مختص کشور ما نیست ،   می‌تواند به‌عنوان عنصر حیاتی ، در نوع نگاه ملی  ، نسبت به کشور خود، در بستر اعتماد و اعتقاد به مدیریت صحیح مدیران کشور از سوی مردم ، در مسیر بالندگی تلقی می‌شود. ازاین‌رو  اقدامات اجرایی مبتنی بر تصمیم سازی در کمینه و بیشینه انتظار وقتی در ترآزوی ذهنی افکار عمومی با  شاخص مطلوبیت قرار گیرند، برآیند آن در نظرسنجی‌ها، به شاخصه بالاتر و یا پایین‌تر رهنمون خواهد شد.

متأسفانه سال‌هاست تکیه‌بر اریکه قدرت با تظاهر دانایی و فقدانِ توانایی، تریبون داری، گفتار پراکنی، اظهارات عوام فریبانه ، خوب خویش پنداری و بد پنداری رقیب، تبدیل به سکّه رایجی شده است که شرایط مدیریت کشور را با گزیده خواهی ناشی از رفتارهای رفاقتی و ملاحظات بینا بینی و بدون ملاحظه شایسته گزینیِ هدفمند، در برهوت نافرجامی‌های مستمر و بی‌قاعده قرار داده است .

این مشکل چند سالی است که با افزایش حضور عوامل مدعی، ناتوان و ناهماهنگ در مسئولیت‌های مهم گسترش‌یافته، روند اتخاذ تصمیمات ناشیانه و نا به هنگام، با  شیوع روند رخدادها و فاعلیت‌های مزاحم تشدید نموده به‌نحوی‌که عده‌ای از مسئولین، بدون بهره‌گیری عادلانه از منابع ثروت انسانی، با استفاده از همه امکانات و عوامل انسانی در اختیار، بجای خدمت صادقانه در مسیر تحقق اهداف ملی، میدان‌دار توزیع محبت و منفعت شده‌اند.

بالا بودن نرخ بیکاری کارکنان در محیط کار، پایین بودن نرخ بازده کار، فقدان روح تلاش و همکاری جمعی، ترویج اخلاق پولی، زد و بندهای برخورداری از  پست و پول، محدود شدن فضای کار و پیشه، به خودی‌ها و بی‌خودی شدن غیرخودی‌ها، کمرنگ شدن حضور همه آحاد کشور در همکاری‌های اقتصادی و اجتماعی و ده‌ها موضوع دیگر سبب شده که مسئولین کشور در جزیره‌ای از رفتار خودی‌ها، گرفتار رفتاری باشند که خردورزی به هنگام و نامعین بودن فرجام از چالش‌های اساسی آنان باشد.

موضع‌گیری‌های اخیر معاون اجرایی رئیس‌جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصادی در خصوص سوءاستفاده برخی از ارز بگیران از منابع ارزی و مترادف دانستن آن باخیانت و نیز  مغایرت تخصیص‌ها به کالاهای هدف‌گذاری نشده در راستای منافع ملی، در درجه اول، نشان از مفسده رانت‌خواران همراه با سیستم مدیریتی کشور و در درجه بعد از ناهماهنگی عمیق در سیستم مدیریت اقتصادی کشور دارد. اگر کارگزاران حاکمیت را به‌عنوان نمایندگان مردم  به نمایندگی از مردم  بدانیم و آنان را به‌عنوان  کارگزار و هماهنگ‌کننده امورات فرض نماییم، عدم هماهنگی آنان برای هماهنگی و تمشیت اصولی کارها،  قطعاً نقض غرض خواهد بود.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۴ مهر ۱۳۹۷نفت، سرعت گیر رشد اقتصاد؟! / صنایع معدنی جایگزین مناسبی برای نفت است
۲۱ مهر ۱۳۹۷اقتصاد ایران؛ بانک‌ها و راه مقابله با تحریم
۲۱ مهر ۱۳۹۷عضو هیات رئیسه خانه ملت: مجلس به شریعتمداری رای اعتمادنمی‌دهد/ چرا رئیس‌جمهور اصرار بر تکرار اشتباهاتش دارد؟
۲۱ مهر ۱۳۹۷بانک‌های ضد تولید/ تولید کیلویی چند؟!
۲۱ مهر ۱۳۹۷روایت آماری از رشد نقدینگی
۲۱ مهر ۱۳۹۷شرط اساسی حل مشکلات از نگاه رئیس کل بانک مرکزی/ همتی: برنامه‌های مشخصی داریم+ عکس
۲۰ مهر ۱۳۹۷محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم
۲۰ مهر ۱۳۹۷رهبر انقلاب درباره حل مشکلات اقتصادی چه تذکراتی به دولت و دیگر قوا دادند؟  
۲۰ مهر ۱۳۹۷اینفوگرافی/ پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران  
۱۹ مهر ۱۳۹۷آیا چندماه آینده ایران گرفتار تورم بی‌سابقه خواهد شد؟!
۱۹ مهر ۱۳۹۷مابه التفاوت ارزی، غیرقانونی یا ضد رانت؟
۱۷ مهر ۱۳۹۷چند نکته قابل تامل در مورد فراز و فرود نرخ ارز / آیا موج دوم کاهش نرخ ارز به‌زودی آغاز خواهد شد؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

کارشناس ارشد نظام بانکی۴۷۶۴۲۰۱۵:۰۹:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۴
لطفا با توجه به زمان تشکیل مجامع بانکی به دستور جلسه انها توجه کنید یکی از بنده های جلسات پاداش هیت مدیره و حق حضور پاداش که معمولا معادل 6 ماه حقوق و یک پاداش هم از خود مجمع و وام های بالای 400 میلیون تومان با سود 2 درصد و حقوق های نجومی و انواع مناسبت ها ...
ناشناس۴۷۶۹۳۸۱۸:۱۱:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۴
صحبت های سنجیده ودرستی است اما بهتر بود با متن ساده تر وقابل درک برای عموم مردم نوشته میشد تا این درد دل همه مردم به روشنی به گوش مسئولان هم برسد شاید گوشهایشان باز شود
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 2. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 3. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 4. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 5. تیپ عجیب سفیر ژاپن در تهران  

 6. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 7. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 8. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 9. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

 10. مردی با خودرو همسرش را له کرد

 11. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 12. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 13. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 14. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 15. فیلم/حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و تشویق تیم ملی   

 16. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 17. رکورد تاریخی یک شهرداری در کتک زدن مردم!

 18. تصاویر بازدید پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان  

 19. حاشیه دیدار ایران و بولیوی/ حضور ماموران زن و استقبال اندک تماشاگران

 20. سردار پاکپور: سپاه برای آزادی گروگانها آماده عملیات مشترک با ارتش پاکستان علیه اشرار است

 21. تیراندازی آیت‌الله هاشمی در کنار کاخ مرمر  

 22. سردار سلامی: در هر نقطه منافع دشمن را ویران می‌کنیم

 23. مافیای سیگار در کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار تهران

 24. اینجا ماهشهر: اگه می‌تونی نفس بکش!  

 25. آخرین اخبار از بررسی لایحه CFT در شورای نگهبان

پربحث‌های دیروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 3. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 4. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 5. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 6. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 7. تیپ عجیب سفیر ژاپن در تهران  

 8. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 9. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 10. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 11. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

 12. مردی با خودرو همسرش را له کرد

 13. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 14. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 15. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 16. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 17. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 18. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 19. فیلم/حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و تشویق تیم ملی   

 20. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 21. رکورد تاریخی یک شهرداری در کتک زدن مردم!

 22. تصاویر بازدید پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان  

 23. حاشیه دیدار ایران و بولیوی/ حضور ماموران زن و استقبال اندک تماشاگران

 24. سردار پاکپور: سپاه برای آزادی گروگانها آماده عملیات مشترک با ارتش پاکستان علیه اشرار است

 25. تیراندازی آیت‌الله هاشمی در کنار کاخ مرمر  

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. تصادف برادر عضو شورای شهر تهران با ماشین بیت‌المال در شمال + واکنش شورا

 3. حکم راننده لندکروز جنجالی صادر شد

 4. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 5. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 6. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 7. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 11. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 12. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 13. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 14. واکنش خداکرمی به تصادف برادرش با خودروی شورای شهر: برادرم در حال انجام وظیفه بود/ بیمه خسارت ماشین را پرداخت می‌کند

 15. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 16. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 17. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 18. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 19. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 20. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 21. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 22. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 23. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 24. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 25. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 2. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 3. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 4. مافیای سیگار در کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار تهران

 5. یارانه مهر ماه چه زمانی واریز می‌شود؟

 6. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 7. بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟

 8. رحمانی‌فضلی: اگر واقعیت اقتصادی را به مردم بگوییم آنها مشارکت می‌کنند

 9. خوانساری: ۷۰ درصد فعالان اقتصادی نسبت به آینده خوشبین نیستند

 10. قاچاق زعفران ایران به افغانستان و صادرات به اتحادیه اروپا

 11. سکه‌های پیش‌فروش را تحویل نگیرید قراردادش لغو می‌شود

 12. چرا مسافران سفرهای خارجی، هتل خود را با جاباما رزرو می‌کنند

 13. افزایش قیمت نفت تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا

 14. کارناوال قاچاق سوخت در مرزها

 15. فراز و فرود یک روزه دلار

 16. آخرین اظهار نظر زنگنه در مورد تحریم‌های نفتی

 17. احتمال معاف شدن هند از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران

 18. سن جدید فرسودگی انواع خودرو و موتور سیکلت تعیین شد

 19. دهقان: بخشی از بالا رفتن قیمت ارز ناشی از اجرای الزامات «FATF» بود

 20. گازِ تحریم‌ناپذیر را جایگزین نفتِ تحریم‌پذیر کنید

 21. کدام کشورها بیش‌ترین سرمایه‌ خارجی را جذب کرده‌اند؟

 22. میزان فروش نفت ایران در ماه اکتبر

 23. تب تند احتکار خانگی فروکش می‌کند، اگر...

 24. آخرین قیمت خودروهای داخلی+ جدول

 25. جریمه ۷ میلیونی متقاضیان مسکن مهر

پربحث‌های دیروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 3. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 4. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 5. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 6. مافیای سیگار در کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار تهران

 7. حذف کارت سوخت یکی از زمینه‌های ایجاد قاچاق است/ حدود ۱۰ میلیون لیتر در روز، حجم قاچاق سوختِ کشور

 8. جریمه ۷ میلیون تومانی متقاضیان مسکن مهر توسط بانک مسکن

 9. یارانه مهر ماه چه زمانی واریز می‌شود؟

 10. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 11. بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟

 12. رحمانی‌فضلی: اگر واقعیت اقتصادی را به مردم بگوییم آنها مشارکت می‌کنند

 13. خوانساری: ۷۰ درصد فعالان اقتصادی نسبت به آینده خوشبین نیستند

 14. قاچاق زعفران ایران به افغانستان و صادرات به اتحادیه اروپا

 15. سکه‌های پیش‌فروش را تحویل نگیرید قراردادش لغو می‌شود

 16. چرا مسافران سفرهای خارجی، هتل خود را با جاباما رزرو می‌کنند

 17. افزایش قیمت نفت تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا

 18. کارناوال قاچاق سوخت در مرزها

 19. فراز و فرود یک روزه دلار

 20. آخرین اظهار نظر زنگنه در مورد تحریم‌های نفتی

 21. احتمال معاف شدن هند از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران

 22. غایبان اقتصادی

 23. سن جدید فرسودگی انواع خودرو و موتور سیکلت تعیین شد

 24. دهقان: بخشی از بالا رفتن قیمت ارز ناشی از اجرای الزامات «FATF» بود

 25. گازِ تحریم‌ناپذیر را جایگزین نفتِ تحریم‌پذیر کنید

پربحث‌های هفته

 1. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 2. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 3. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 4. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 5. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 6. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 7. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 8. سفر آخوندی به مشهد برای افتتاح ۲۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پروژه؟+ عکس

 9. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 10. آیا چندماه آینده ایران گرفتار تورم بی‌سابقه خواهد شد؟!

 11. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 12. تکلیف بانک مرکزی و مردم و بازار ارز

 13. اقتصاد ایران؛ بانک‌ها و راه مقابله با تحریم

 14. لامبورگینی ایرانی  

 15. هزینه ویزای اربعین ۱۰۷ هزار تومان کاهش یافت

 16. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 17. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 18. مهر پرنوسان «دلار» و بازار پرتلاطم «ارز»

 19. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 20. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 21. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

 22. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 23. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 24. شرط اساسی حل مشکلات از نگاه رئیس کل بانک مرکزی/ همتی: برنامه‌های مشخصی داریم+ عکس

 25. آخرین قیمت طلا و ارز در بازار؛ سکه ۴ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان شد

آخرین عناوین