مگنت-ستاره یک مربع

پشت پرده اصلاحات بن سلمان در عربستان

دکتر مصطفی مطهری،   3970513170 ۱۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
پشت پرده اصلاحات بن سلمان در عربستان

اقدامات محمد بن سلمان در عرصه های مختلف با هدف دستیابی به این مهم در حال اجرا و انجام است، تا فصل جدیدی از تاریخ حکمرانی خاندان سعودی را در عربستان رقم بزند؛ در واقع ولیعهد سعودی با اتکا و ادعای مبتنی به رویکرد تغییر تلاش دارد تا تمام منابع قدرت در کشورش را در اختیار خود بگیرد.

 قبضه تمامی سازوکارهای قدرت در عربستان سعودی توسط محمد بن سلمان، حوزه دین و الزامات مبتنی بر آن را نیز شامل می شود. واقعیت امر این است که باور به انحصارگرایی در قدرت توسط ولیعهد سعودی موجب شده است تا وی با نشانه گیری متغیر اصلی و اولیه قدرت سعودی که نظام فکری و هویتی وهابیت و ارگان های وابسته به آن می باشد، به سمت و سوی هموارسازی مسیر سیاست های اعلانی خود در جهت انجام تغییرات گام بردارد.

اعمال محدودیت های تبلیغی و ترویجی – آموزشی، کاهش دامنه نفوذ و فعالیت نهادهای دینی در عرصه های اجتماعی و سیاسی و به تبع آن ممنوعیت های تحمیلی و دیکته شده از سوی محمد بن سلمان در عرصه های دینی، تشدید و تسریع سیاست های سکولارسازی با هدف فشار در جهت کاهش قدرت دستگاه دینی وهابیت در عرصه سیاست و اجتماع، همگی علائم و نشانه هایی محسوب می شوند که در ظاهر ماجرا بر عزم جدی ولیعهد در عرصه مبارزه با وهابیت دلالت دارند؛ به علاوه اینکه می توان در ادامه موارد ذکر شده فوق در ذیل مبارزه با آداب، اصول آموزشی و تربیتی وهابیت و روند مذکور در تحدید میزان قدرت سنتی نهاد وهابیت در جامعه سعودی، به حکم و دستور توقف آموزش دروس دینی در مساجد در چند روز گذشته اشاره کرد؛ بر این اساس و طی این حکم ، به کلیه ادارات و دفاتر و مراکز مرتبط با ابلاغ در حوزه امور دینی اعلام شد که فعالیت‌های تبلیغی، سخنرانی و آموزش دروس علمی در مساجد متوقف شود.

در واقع این اقدامات در عرصه تحدید دامنه قدرت و میدان کنش نهادهای دینی وهابیت در عربستان سعودی که مهمترین منابع نمادین قدرت محسوب می شوند با حصول به شعارهایی دنبال می شود که بنا به گفته ولیعهد سعودی در جهت انجام ریشه ای اصلاحات و با هدف مقابله با افراط گرایی دینی در این کشور است.

با این حال باید توجه داشت که فشار و ایجاد محدودیت های تجویزی و دستوری از سوی محمد بن سلمان بر کانون های دینی وهابیت، به معنای تضعیف این نهادهای سنتی قدرت در سراسر خاک سعودی محسوب نمی شود؛ بطوریکه ولیعهد سعودی در طی دستوری محرمانه و با نقشه و ایده تکمیل روند ذوب سازی اقلیت ها(به ویژه دینی) در مجموعه کلان مورد نظرش، خواستار توقف کلیه فعالیت‌های وهابیت در کشور عربستان به استثنای مناطق شیعه‌نشین (قطیف و الاحساء و نجران) شده است؛ و این بدان معنا است که اقدامات به ظاهر دین ستیزانه محمد بن سلمان تنها به مناطقی از این کشور ختم می شود که دستگاه های دینی وهابیت در آنها نفوذ سنتی و ویژه ای دارند؛ از این  رو از بُعد دیگر، موضوع سیاست احاطه بر حلقه های قدرت دینی وهابیت در سعودی توسط محمد بن سلمان با توجه به استثنائاتی که در این باره مورد مداقه قرار گرفته است، می تواند گامی در جهت تحکیم قدرت و سیطره وهابیون تندرو در مناطق شیعه‌نشین باشد که با هدف تحت فشار قرار دادن شیعیان عربستان صورت گرفته و طراحی شده است.

به واقع اگر نگاهی تحلیلی به برنامه اصلاح دینی محمد بن سلمان به عنوان بخشی از روند اصلاحات مورد نظر وی در سعودی بیندازیم که با ادعای رسانه ای موجود در این باره  که مدعی بازگرداندن اسلام میانه‌رو به عربستان سعودی است همخوانی و مطابقت ندارد؛ در واقع با توجه به شواهد موجود در این عرصه آنچه مسلم و بدیهی می باشد جنبه تبلیغاتی این سیاست و رویکرد تعدیلی و یا تحدیدی در گرایشات دینی وهابیت است؛ که از یکسو با هدف انحصارگرایی در تمام جوانب قدرت حتی دینی توسط ولیعهد سعودی برای واکسینه کردن آینده قدرت خود او در حال انجام شدن است و از سوی دیگر در جهت تمرکز تبلیغاتی و آموزشی این نهادهای دینی در جهت ترویج وهابیت در مناطق شیعه نشین با ایده ترغیب سازی آنها به سمت وهابیت در جریان است. لذا وعده‌ها و شعارهایی که ولیعهد سعودی برای انجام اصلاحات ریشه‌ای در این کشور در عرصه هایی مانند دین (وهابیت) و کاهش نفوذ آن در عرصه سیاست، قدرت، اجتماع و فرهنگ که از آن دم می زند، آنگونه که مدعی آن (نفی افراطی گری دینی، دوری از وهابیت نهادینه شده سنتی در عربستان که معرف افراطی گرایی است و جایگزین سازی آن با اسلام میانه رو و معتدل) است، نیست.

به عبارت دیگر اینکه رفتن به نبرد وهابیت توسط محمد بن سلمان اگر حتی شدت هم بگیرد با قبول و پذیرش زعامت بی چون و چرای ولیعهد توسط متولیان دینی سعودی و تحت امر، نظارت و مدیریت وی قرار گرفتن، رها خواهد شد؛ و این محدودیت های اعمالی برای آنها در مناطقی که عمدتاً در سیطره فکری وهابیت قرار دارد با آزادی عمل بیشتر آنها در مناطق شیعه نشین معامله و معاوضه می شود. این یعنی وهابیت می تواند به مانند گذشته در آینده سعودی نقش آفرینی کند.

اگر چه با توجه به ویژگی های شخصیتی تمامیت خواهانه محمد بن سلمان انتظار می رود دامنه قدرت و اختیارات آنها تا حدودی کم و یا حتی سلب شود.

با این حال باید یادآور شد با توجه به پیوند سنتی و تاریخی میان خاندان سعودی و متولیان دینی وهابیت (آل شیخ) در عربستان، آنچه که محمد بن سلمان از آن با عناوینی چون تقابل با وهابیت و اصلاح گرایشات تبلیغی از سوی آنها یاد می کند، از وضعیت موجود فراتر نخواهد رفت؛ بطوریکه با نشستن بر تخت پادشاهی در عربستان سعودی و کنترل شرایط اعتراضیِ احتمالی و آرام نمودن فضا برای ادامه حکمرانی خود از تداوم بسترهای تقابلی با نهادهای دینی دست خواهد کشید و تلاش خواهد کرد در روابط خود با آنها یک حالت تعادل را برقرار سازد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۰۰۴۸۰۹:۱۰:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
صدام هم اولش همینطوری بود
ناشناس۴۸۰۱۵۷۱۰:۰۲:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ايشان بخاطر دشمنى با ايران شروع به إصلاح وضع مملكت خودش اگر دشمنى با ايران نداشت طرفدار اسلاحاط نميشد
رضا۴۸۰۳۳۳۱۱:۳۶:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
نمی دونم نویسنده مقاله فهمیده که چی می خواد بگه با این همه تناقض
ناشناس۴۸۱۲۹۹۲۱:۵۶:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اتفاقا خوب گفته شما خوب نخوندی یا نمیخوای خوب بفهمی
ناشناس۴۸۱۳۰۵۲۱:۵۹:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
شما کجاشو نفهمیدی.؟؟؟؟
ناشناس۴۸۰۴۸۸۱۲:۳۵:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
از صدر اسلام تا امروز بدتر از ال سقوط در عربستان سعودى حكومت نداشتيم
ناشناس۴۸۰۶۹۴۱۴:۰۶:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
افرین به محمد سلمان
ناشناس۴۸۰۹۳۸۱۶:۳۳:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
جرات داشت اصلاحات شروع کرد تو ایران هم هر کس جرات داره بسم الله
ناشناس۴۸۱۰۵۵۱۸:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
هدف اصلاحات عربستان هرچی باشه، حداقلش اینه که واقعیه! نه مثل اصلاحات ما که 20 سال مردم رو سرکار بذارن و آخرش هیچ اصلاح مهمی هم رخ نده!
ناشناس۴۸۱۰۶۸۱۸:۲۲:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
عالی بود ممنون از الف
ناشناس۴۸۲۹۷۷۱۸:۴۲:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
تحلیل درست و بجایی بود کاشکی روندهای اصلاحات اقتصادی در عربستان هم تحلیل شود.
ناشناس۴۸۹۷۴۳۱۶:۳۰:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۱
محمد بن سلمان دنبال حذف همه است هیچی براش مهم نیست فقط حرف میزنه تا خوب نشون بده. لطفا منتشر کنید کامنت هارو

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 2. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 3. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 4. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 5. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 6. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 7. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 8. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 9. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 10. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 11. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 12. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 13. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 14. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 15. جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست

 16. جهانگیری: باید اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم

 17. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 18. کردستان عراق: در زمینه تحریم‌های ایران، تابع تصمیم‌های بغداد هستیم

 19. مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود

 20. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): اقتصاد را به مردم واگذار کنیم

 21. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 22. جواد خیابانی در بیمارستان بستری شد

 23. وزیر نیرو: پرونده خاموشی‌ها بسته شد

 24. واکنش پلیس تهران به خبر «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان

 25. آیت‌الله جنتی: راه‌حل برون رفت از مشکلات فعلی تفکر و روحیه انقلابی است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 6. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 7. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 8. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 9. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 10. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 11. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 12. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 13. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 14. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 15. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 16. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 17. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 18. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 19. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 20. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 21. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 22. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 23. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 24. جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست

 25. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 15. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 16. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 21. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 22. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 23. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

پربحث‌های اخیر

 1. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 2. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 3. کردستان عراق: در زمینه تحریم‌های ایران، تابع تصمیم‌های بغداد هستیم

 4. مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود

 5. چین به انتشار ارزهای خارجی روی آورد

 6. گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با حیدر العبادی

 7. حملات ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در ادلب

 8. ترکیه: مشکلات با آمریکا حل خواهد شد

 9. ترامپ دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه را قطع کرد

 10. کاخ سفید: مشکلات اقتصادی ترکیه تقصیر ما نیست/ شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 11. ایتالیا ۱۲ ماه حالت فوق العاده اعلام کرد

 12. وعده توئیتری ترامپ به آمریکایی ها

 13. طالبان دیگر به صلیب سرخ «امان» نمی‌دهد

 14. نماینده «ترامپ» به شهر رقه سوریه رفت

 15. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 16. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 17. ماموریت ویژه ضد ایرانی مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا

 18. روزنامه آمریکایی: ترامپ تحریم‌ها را به یک تهدید توخالی تبدیل کرده است

 19. وعده ۱۵ میلیارد دلاری قطر برای سرمایه‌گذاری در ترکیه

 20. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 21. مسکو: آمریکا در ایفای نقش «ابرقدرت جهان» شکست خورده است

 22. سفیر آمریکا در آلمان: با فشارهای اقتصادی می‌خواهیم دولت ایران را بار دیگر پای میز مذاکره بیاوریم

 23. ضیافت رئیس جمهور ترکیه برای امیر قطر

 24. عمار حکیم: تحریم‌‌ها علیه ایران را مردود می‌دانیم

 25. تحلیلگر سابق سیا: آمریکا از کودتای ۲۸ مرداد درس بگیرد

پربحث‌های دیروز

 1. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 2. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 3. کردستان عراق: در زمینه تحریم‌های ایران، تابع تصمیم‌های بغداد هستیم

 4. مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود

 5. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 6. چین به انتشار ارزهای خارجی روی آورد

 7. گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با حیدر العبادی

 8. حملات ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در ادلب

 9. ترکیه: مشکلات با آمریکا حل خواهد شد

 10. ترامپ دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه را قطع کرد

 11. کاخ سفید: مشکلات اقتصادی ترکیه تقصیر ما نیست/ شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 12. ایتالیا ۱۲ ماه حالت فوق العاده اعلام کرد

 13. وعده توئیتری ترامپ به آمریکایی ها

 14. طالبان دیگر به صلیب سرخ «امان» نمی‌دهد

 15. نماینده «ترامپ» به شهر رقه سوریه رفت

 16. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 17. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

 18. ماموریت ویژه ضد ایرانی مقام ارشد وزارت خزانه داری آمریکا

 19. روزنامه آمریکایی: ترامپ تحریم‌ها را به یک تهدید توخالی تبدیل کرده است

 20. وعده ۱۵ میلیارد دلاری قطر برای سرمایه‌گذاری در ترکیه

 21. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 22. مسکو: آمریکا در ایفای نقش «ابرقدرت جهان» شکست خورده است

 23. سفیر آمریکا در آلمان: با فشارهای اقتصادی می‌خواهیم دولت ایران را بار دیگر پای میز مذاکره بیاوریم

 24. ضیافت رئیس جمهور ترکیه برای امیر قطر

 25. عمار حکیم: تحریم‌‌ها علیه ایران را مردود می‌دانیم

پربحث‌های هفته

 1. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 2. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 3. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 4. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 5. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 6. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 7. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 8. ظریف:کنوانسیون رژیم حقوقی خزر و 6 موافقتنامه در اجلاس سران در آکتائو امضا می‌شود

 9. مفتی اهل سنت عراق: نخستین مدافع ایران خواهم بود

 10. عراق معاملات دلاری با ایران را پایان می دهد

 11. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 12. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 13. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 14. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 15. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 16. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 17. دست‌کم 22 کشته در پی فرو ریختن یک پل در ایتالیا/ تلاش نیروهای امدادی برای خارج کردن قربانیان

 18. بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

 19. تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 20. خوش رقصی العبادی برای ترامپ

 21. ادعای مقام آمریکایی: ایران در رزمایش اخیر خود موشک کوتاه‌برد ضد کشتی آزمایش کرد

 22. سناتور آمریکایی: ما یک اتوبوس مدرسه را در یمن بمباران کردیم

 23. فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه: رزمایش دریایی ایران، پیامی به واشنگتن بود

 24. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 25. پنتاگون: از آزمایش‌های موشکی ایران مطلعیم

آخرین عناوین