مگنت-ستاره یک مربع

چرا شفافیت زمینه ساز اجرای عدالت است؟

سیامک داودی، گروه تعاملی الف،   3970512045 ۲۵ نظر، ۲ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا شفافیت زمینه ساز اجرای عدالت است؟

می خواهید ماهی های قرمز درون یک حوض خانگی را بشمارید اگر آب پر از لجن و تیره باشد کارتان بسی دشوار است اما اگر آب شفاف باشد براحتی خواهید توانست تعداد ماهی ها را بشمارید.

عدم وجود شفافیت سب ساز ارائه اطلاعات و آمارهای نادرست برای حل مشکل خواهد بود، چون به قول اطباء تشخیص صحیح مقدمه ای برای درمان درست است. یکی از مضرات بارز عدم شفافیت این است که افراد متضرر از عدم شفافیت چون نمی توانند برای احقاق حق ادله مناسب را به محکمه ارائه دهند اکثرا از طرح شکایت منصرف شوند و این دور تسلسل باطل به ضرر جامعه و نظم عمومی استمرار خواهد یافت بدیهی است شفافیت می تواند سبب ساز اجرای عدالت و بی عدالتی نیز می تواند یکی ثمرات عدم شفافیت باشد.

اما متاسفانه همواره کسانی هستند که از فضای تیره و تار بیشترین بهره را می برند و بقای منافعشان در استمرار این فضا باشد. به دو مثال زیر توجه فرمایید:

1- در فلان مرکز زمینه ارتقاء شغلی کارکنان شفاف و قانونمند نیست در این فضا مدیر مربوطه می تواند، حسب سلایق شخصی کارمندی را ارتقاء یا تنزل رتبه دهد. این مدیر بعضا در مقابل تهیه دستورالعمل مناسب برای ارتقاء کارکنانش مقاومت خواهد کرد یا در همین مرکز دریافتی کارکنان شفاف نبوده و معلوم نیست که چرا فلان مقدار اضافه کار در شرایط مشابه به آقای الف یا ب پرداخت شده ولی به آقای ج خیر؟

2- صورت های مالی فلان موسسه اعتباری و مجوزهای لازم برای تشکیل انواع موسسات مالی و اعتباری به صورت شفاف به مشتریان سپرده گذار ارائه نشده و در مسیر شناسایی شفاف چالش های موجود در این موسسات موانعی بوجود می آید نتیجه را دیدیم میلیاردها تومان از اموال مردم به ثمن بخس و بدون شفافیت به کسانی وام داده شد که به علت عدم پرداخت اقساط این وام ها آنچه که نباید اتفاق می افتاد عملی شد و قص علی هذا

اما چگونه می توان در جامعه حداکثر شفافیت را بوجود آورد؟ منطقی است درک کنیم که مواردی در کشور وجود دارد که جزو اسرار امنیتی، اقتصادی، نظامی یا ... است که شفافیت در اعلام آن به صلاح نیست خارج از این موارد که شاید زیر پنج درصد هم نباشد می توان به چند نمونه پیشنهادی ذیل جهت دستیابی حداکثری به عدالت توجه کرد بدیهی است که پیشنهادات فراوانی در این زمینه وجود دارد که شایسته است دوستان دیگری در نشر آن بکوشند.

الف- آنچه را که در دنیای ارتباطات کنونی از رسانه های بیگانه می خواهیم بشنویم آیا بهتر نیست در یکی از شبکه های ویژه صدا و سیما فرضا به نام شبکه " شفافیت و عدالت " پخش شود تا به شیوه حداکثری آحاد مردم مشکلات را شفاف بیان کنند و سهمی هر چند کوچک در شفاف سازی داشته باشند تا سایر افراد هم این موارد را ببینند و بشنوند در نتیجه مسئولان درد را شناخته و به سرعت درمان نمایند؟

ب- خبرنگاران، جراید، سایت ها و ... در بیان چالش های مختلف موجود در مملکت آموزش دیده و راهنمایی شوند تا در نشر اطلاعات جهت شفاف سازی امور بدون ترس از عواقب آن البته به دور از اغراض سیاسی یا ... تلاش مضاعف نمایند.

ج- قوانینی که مانع اجرایی شدن شفافیت و عدالت است سریعا با تدوین قوانین مناسب در مجلس نسخ شوند بعضی از قوانین خاص مقدم که بنا بر قولی قوانین عام موخر را تخصیص می زنند، اصرار به عدم نسخ صریح این قوانین توسط ذینفعان مربوطه می تواند به ضرر منافع عمومی باشد چون اگر به روح و علت تصویب قوانین موخر توجه شود در می یابیم مصلحت و نفع عمومی اکثرا در اجرای قوانین موخر است لذا عدم توجه به این مسئله می تواند احتمالا زمینه ساز بروز شبهه نوعی بی تقوایی در ارجح دادن بعضی از قوانین خاص مقدم بر قوانین عام موخر شود.

د- در بعضی از رشته های کاربردی مانند رشته حقوق افزایش هر چه بیشتر فارغ التحصیل یک فرصت جهت ترویج اجرای بهینه عدالت تلقی شود نه تهدید چون وجود هر فرد حقوقدان در یک خانواده سبب ساز ترویج شفاف قوانین موجود و در نطفه خفه شدن مشکلات حقوقی و بسط عدالت، حداقل در آن خانواده و نزدیکانش خواهد شد. همچنین بنا بر آموخته ها و روح دروس رشته حقوق اصلح است حقوقدانان کشور پیشمرگ و الگوی بارز جهت اجرای شفافیت برای نیل به عدالت حتی با احتمال در خطر افتادن منافع صنفیشان در کشور شوند. انشالله باری تعالی اکثریت حقوقدانان کشور را از زمره کسانی قرار دِهد که دنیایشان را با قبول افزایش حداکثری سریازان عدالت میفروشند نه خلاف آن.

در خاتمه نقل است از بزرگان که انسان برای نیل به سعادت سه راه دارد:
راه اول از اندیشه می‌گذرد، این والاترین راه است. راه دوم از دنباله روی می‌گذرد، این آسان‌ترین راه است و راه سوم از تجربه می‌گذرد، این تلخ‌ترین راه است پس می توان نتیجه گرفت اندیشه اعمال شفافیت، در میان مسئولان نوعی اندیشه نیک و خردمندانه جهت بسط عدالت است.

اندیشه خردمندانه به ما نوید می دهد که شفافیت نوعی اعمال خرد برای اجرای عدالت است زیرا خردمند آن نیست که چون در کاری می‌افتد بکوشد تا از آن کار بیرون آید، بلکه خردمند آنست که بکوشد در کاری نیفتد. شفافیت سبب می شود انواع چالش ها از ابتدا به شیوه خردمندانه شناسایی شده تا عدالت مانع استمرار انواع مختلف چالش ها شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

هوشیار۴۷۱۷۰۰۱۴:۱۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۲
شفافیت زمینه ساز عدالت هست ..
ناشناس۴۷۱۸۰۸۱۵:۲۸:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۲
تا سیه رو شود هر کع در ان غش باشد
راد۴۷۱۹۰۰۱۶:۲۹:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۲
البته اگر دولت محرمانه ها بگذارد
ناشناس۴۷۲۳۶۳۲۲:۳۲:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۲
تا موقعی که بعضی از نمایندگان مجلس سنگ اندازی کنند جلوی فساد را نمی توان گرفت برای نمونه این اقای نماینده مطهری: طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» موجب بدبینی به مقامات می‌شود!!! نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح جمعی از نمایندگان در خصوص اعاده اموال نامشروع مسئولان این طرح را موجب بی‌اعتمادی مردم به نظام و بدبینی نسبت به مسئولان دانست.
میرزا۴۷۳۳۸۴۱۲:۱۵:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۳
شفافیت سبب پیدایش چهره های رانت خوار می شود و عدم شفافیت سبب تیره نشان دادن صورت افراد صادق خواهد بود
جلال۴۷۱۷۴۸۱۴:۵۸:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۲
عالی بود احسنت بر نویسنده مطلب ور طول انقلاب کمتر همچنین متن زیبایی دیده بودم
علی۴۷۱۷۶۶۱۵:۱۲:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۲
آفرین عالی بود، همه نهادها باید شفاف شوند به خصوص کانون وکلا و حق الوکاله های نجومی که وکلا دریافت میکنند
کاوه رجبیان اصل۴۷۱۷۹۶۱۵:۲۳:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۲
قانون وکالت با ظرفیت ثابت نسخ ضمنی توسط سیاستهای کسب و کار شده داروخانه ها نیز منعی برای ازدیاد ندارند و .......اما لابی گری و تحمیل ظرفیت ثابت توسط کانون ها باعث نابودی هزاران حقوقدان شده است اما دنیا دنیای منافع است و کاری نمی شود کرد ذینفعان مانع شفافیتند به گونه ای که هر مسول کانون در مورد تعداد وکلا اماری شفاف نمی دهد تا دز کارشان دست زیاد نشود
ناصر۴۷۱۸۲۹۱۵:۳۹:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۲
درود بر سایت الف که همچنین متن های زیبایی را نشر می دهد نویسنده معلوم است چند رشته ای و اشراف جالبی بر علم حقوق و مدیریت یا اقتصاد دارد این نوشته ها اگر به گوش مسولان برسد و بران عمل شود چند دهه بعد کشورمان ابرقدرت خواهد شد چرا که یکی از علل نفاق در کشور عدم شفافیت است رانت خواری و ظلم به دیگران در اثر قوانین خاصی است که میان کارمندان مثلا نفت با اموزش و پرورش اختلاف طبقاتی بوجود اورده
ناشناس۴۷۱۸۳۰۱۵:۳۹:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۲
بسیار خوب. اگر نمی ترسید در گام نخست بگویید صنایع پتروشیمی ایران در اختیار چه کسانی است؟
بیگی29۴۷۱۸۳۵۱۵:۴۵:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۱۲
همه میدانند شفاف سازی،عدم فساد و دزدی و رانت و اختلاس بسیار خوب و پسندیده است و حد اقل خواسته تمام مردم غیر خودی اما آنچه به جایی نرسد فریاداست همانطورکه آنچه به جایی نرسد،شعار است.مسئولین هم حد اقل شعار ندهند اینطور مردم راحت ترند.
علیزاده۴۷۱۸۴۳۱۵:۴۹:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۲
من یک حقوقدان بی کارم زندگیم نابود شد چون کانون وکلا قانون خاص دارد و به قانون عام اشتغالزا گردن نمی نهد پدرم هم فرهنگی است کلی چون قوه قضاییه قانون خاص دارد کارمندش چند برابر پدرم حقوق می گیرد همچنین در استخدامها شفاف سازی نیست و بند پ حاکم است اگر به نصایح همچنین نویسنده توانایی عمل شود و اکثر سایتها مانند سایت الف در خصوص شفاف سازی بکوشند بسیاری از مشکلات مردم حل خواهد شد چرا ما باید مشکلات را از زبان بیگانگان بشنویم همه در یک کشتی نشسته ایم به نام ایران اگر همه مانند کانون های وکلا به فکر منافع صنفی با اضرار به غیر بیندیشند و بگویند در شغل آزاد وکالت ما کاری به اشتغال حداکثری حقوقدانان در شغل آزاد وکالت نداریم یا بعضی از کارمندها چندین برابر کارمندهای دیگر حقوق بگیرند یا پزشکان متخصص ده ها برابر پرستاران دریافتی داشته باشند این کشتی سوراخ و غرق خواهدشد
بیگی29۴۷۲۳۲۰۲۱:۴۹:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۲
شما مقایسه کنیددریافتی یک شاغل یا بازنشسته استخدام کشوری با هم ردیفش در مس،ذوب آهن ، نفت و خیلی جاهای دیگر،این تبعیض برای چیست؟مگر همه زیر مجموعه دولت نیستند؟
ناشناس۴۷۱۸۷۳۱۶:۰۹:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۱۲
اطلاعات همه افراد و شرکت های جامعه بر اساس کد ملی شناسایی و رتبه بندی شود. مشخص شود هر فرد چقدر دارایی دارد و در طول سال مقدار درآمد داشته است براساس آن مالیات وضع شود یا یارانه داده شود.
نیکو۴۷۱۹۷۳۱۷:۱۴:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۲
با ایجاد شفافیت عدالت خودنمایی میکند به امید ان روز
ناشناس۴۷۲۱۶۷۱۹:۱۱:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۲
عالی است. همه امیدها به دکتر توکلی عزیزمونه.
ناشناس۴۷۲۳۰۷۲۱:۳۶:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۲
چراغ ها رو روشن کنید!
امیر۴۷۲۳۱۵۲۱:۴۳:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۱۲
حقوق تمام مدیران دولت در دسترس همگان باشد و اختلاف بین پزشکان متخصص با اعضای هیات علمی کم شود
ناشناس۴۷۲۷۱۳۰۸:۳۱:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۱۳
فقط مدیران دولت؟ باز هم گزینشی اجرای عدالت را خواستار شدی؟ این درخواست از روی ترس است یا ناآگاهی؟
ناشناس۴۷۲۳۳۸۲۲:۰۵:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۲
شفافیت کامل بدون گزینش و مصلحت اندیشی
صمصام۴۷۲۷۳۶۰۸:۴۹:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۳
منطقی است درک کنیم که مواردی در کشور وجود دارد که جزو اسرار امنیتی، اقتصادی، نظامی یا ... است که شفافیت در اعلام آن به صلاح نیست خارج از این موارد که شاید زیر پنج درصد هم نباشد 95درصد یعنی همه ملت ایران زیر پنج درصد: یعنی2/8 میلیارد یوروی بابک زنجانی یعنی 123 میلیارد تومان فاضل خداد یعنی ویلای 10 هزار متری سرلشگر فیزور آبادی یعنی اختلاس صندوق فرهنگیان یعنی 100میلیاردتومان مدیر مالی اکتشافات شرکت نفت یعنی تمام ساده انگاریهای شما !! اتفاقا تمام بدبختی های این مملکت در دل همین "زیر 5 درصد" نهفته است چون جزو اسرار امنیتی و اقتصادی ونظامی است همه رانتخواران و اختلاسگران و دزدان بیت المال میتوانند داخل ان 5 درصد مخفی شوند !!
سيد علي۴۷۳۳۱۹۱۱:۵۴:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۱۳
سلام نظرات جالبي داريد اگر اجرايي بشه ، كه نميشه ! اينجا ميشه همون مدينه فاضله !!
نادر۴۷۳۳۷۴۱۲:۱۳:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۳
عدم شفافیت آفت بزرگی است مثلا وزیر ایکس که اندوخته چند صد میلیاردی دارد تا زمانی که در مورد اموالش شفاف سازی نکرده که چه کار تولیدی غیر رانتی انجام داده آیا می تواند فرد موثری برای حمایت از محرومان باشد؟ در نتیجه این می شود که مثلا اختلاف درآمد پزشکان متخصص با پزشکان عمومی تفاوت معنی دار پیدا می کند یا هزاران لیسانس حقوق بی کار می مانند چون اعضای تعیین ظرفیت خودشان وکیل آتی یا فعلیند در صورتیکه اگر ذینفع بودن این افراد شفاف سازی بشود اختیار تعیین ظرفیت به این افراد نمی بایست داده می شد چون افزایش وکیل به ضررشان است یا اینکه یک فرد شاغل مثلا در سازمان امور مالیاتی یا یک کارمند بانک که مسئول پرداخت وام است به خاطر عدم شفافیت می تواند صاحب موقعیت ممتازی شود و چندین برابر یک دکتری هیات علمی درآمد و سطح زندگی داشته باشد اگر کلیه مسائل امکان پذیر در کشور شفاف سازی شود احتمال برخورداری از رانت و ویژه خواری به حداقل رسیده ولی این مبارزه ای مستمر می طلبد که سایت الف خوشبختانه با درک این موضوع پیشقدم با چاپ همچنین نکاتی شده در کل شفافیت کابوس ویژه خواران و رانت خواران است
ناشناس۴۷۴۲۳۵۱۷:۳۴:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۳
بهترین روش مالیات بر مصرف هست نه مالیات بر درآمد. همان شیوه ای که غربی ها در پیش گرفتن و البته به عدالت هم نزدیک تر هست.
ناشناس۴۷۴۹۴۳۰۰:۲۲:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۱۴
شفافیت کجایی که رانت خواری دادشتو کشت

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. زندگی مدفون شده + تصاویر

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 7. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 8. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 11. افزایش قیمت نان منتفی شد

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. تب بازار ارز فروکش کرد

 14. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 15. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 16. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 17. ترامپ تاکنون چه کسانی را «سگ» خوانده است؟

 18. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 19. سفر مقام آمریکایی به آسیا برای جلب حمایت از تحریم‌ها علیه ایران

 20. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 21. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 22. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 23. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 10. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 11. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 23. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 24. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 25. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 20. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 21. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 22. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

آخرین عناوین