راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

سیدامیر سیاح،   3970427044 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان دیروز اعلام کرد تا اطلاع ثانوی خودروسازان حق ندارند برنامه پیش فروش یا فروش مشارکتی بالاتر از ۳۰ روز داشته باشند و باید همه برنامه‌های فعلی پیش‌فروش خود را حذف کنند. 

این تصمیم دو اشکال بزرگ و مهم دارد. اولاً اینکه ناگهانی و غافلگیر کننده است و به فضای بازار اقتصادی کشور هیجان تزریق می‌کند چیزی که برای اقتصاد ایران درحال‌حاضر سم است.  اشکال دوم تصمیم اخیر دولت در این‌باره این است که خودرو‌سازان را از یکی از منابع منبع مهم تأمین مالی خود محروم می‌کند و همزمان یکی از مسیرهای هدایت نقدینگی مردم به سمت تولید را می‌بندد. روشن است که در ماه‌های گذشته بر بازار خودرو اختلالات قابل توجهی مشاهده شده و ظاهراً فسادهایی رخ داده اما راه‌حل این مشکل مقابله با این فساد تصمیمات غافلگیر‌کننده و هیجانی و تنبیه تولید‌کننده نیست.  

اگر در بازار خودرو زمینه فساد وجود دارد؛ راه‌حل هم وجود دارد، راه‌حل آن مقررات‌گذاری صحیح است. کاری که تیم اقتصادی دولت بر اساس آموزه‌های لیبرالیستی خود با آن بیگانه است یا آن را از اساس قبول ندارد.  در حالیکه حتی در آزادترین اقتصادهای دنیا هم با مقررات‌گذاری از شکست‌ها و ناهنجاری‌های بازار و سوءاستفاده از انحصار پیشگیری می‌کنند. یک مشکل بزرگ بازار فروش خودروسازان داخلی در‌حال‌حاضر هجوم تقاضا به قصد سوداگری و سفته‌بازی است به این معنی که شورای رقابت برای خودرو قیمت‌هایی تعیین کرده که تولید‌کننده‌ها نمی‌توانند تقاضای سفته‌بازی بازار را در این قیمت‌ها تعیین کنند.  

راه‌حل ساده برای مقابله با این مشکل، مهار کردن تقاضای اضافی در این بازار است. تقاضایی که به قصد مصرف و استفاده از خودرو نیست و با هدف سوداگری و کسب سود ‌از خرید خودرو در بازار وجود دارد. راه‌حل مشکل این است که خودرو‌سازان برای فروش خودروهای خود به قیمت تعیین‌شده دولتی یک شرط با خریداران بگذارند، این‌که اگر خریدار خودرو زودتر از یک‌سال دیگر خریدار خودروی خریداری‌شده را به فروش برساند ناچار باشد مبلغ قابل ملاحظه‌ای به خزانه دولت بپردازد. تعیین میزان این جریمه که به تقاضای سوداگری اصابت خواهد کرد بستگی به حاشیه‌ سود موجود بازار دارد. البته این مقررات نیاز به قانون دارد و با لایحه دو فوریتی در مجلس به راحتی قابل قانونی شدن و پیگیری است.

درست است که مشکلات موجود در اقتصاد ایران ریشه‌دار و متنوع است اما برای بسیاری از آن‌ها راه‌حل وجود دارد. کار مهم این است که متولی اقتصاد ایران را به راه‌حل‌های درست دلالت و تشویق کنیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

دلسوز۴۳۹۱۸۸۰۹:۵۶:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۲۷
واقعا از این نظر جنابعالی شگفت زده شدم.یعنی اگر فردی به هر دلیلی (فرضا تصادف،یا به جان آمدن از کیفیت نامطلوب خودرو و یا هر دلیل دیگر) بخواهد مال خریداری شده را بفروشد باید تاوان بدهد.این که میشود داستان "هم پیاز را خورد هم کتک را خورد هم پول را داد ". اگر خودرو سازان درهای انبارهای خود را به روی مردم باز کنند وهرکس هر زمان نیاز به خودرو داشت امکان تامین آن از کارخانه یا عامل مجاز در کمترین زمان ( مثالا 3 روز) مهیا باشد دیگر این مسائل وجود نخواهد داشت.لطفا شما دیگر برای جیب مردم کیسه جدید ندوزید.
ناشناس۴۳۹۱۸۹۰۹:۵۷:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
مخلص کلام سالهاست .خودرو سازان داخلی وقاچاقچیان ووارد کنندگان خودرو خون ملت ایران را به شیشه میگیرند. خودرو های بی کیفیت داخلی را چند برابر قیمت بالا میفروشند . از طرفی بارها از بیت المال به تولید کنندگان داخلی خودرو پول های میلیاردی تزریق شده است
محمد۴۳۹۲۰۰۱۰:۱۱:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۲۷
من یک سوال دارم که پاسخ درست آن می تواند مشکلات عمده کشور را در حوزه تورمی کاهش دهد. کسی که بعنوان بازنشسته و یا خانم خانه دار و یا ... مبلغی بعنوان سرمایه اندوخه دارد. فرضا 50 میلیون تومان. دوستان اقتصاد دان ما بفرماییند ایشان چه باید بکنند که اولا ارزش پولشان حفظ شود.یعنی سال گذشته 207 اتومات چهل و خورده ای بود و امسال هفتاد و خورده ای دوم اینکه باید این سرماید سودی بصورت دوره ای نصیب صاحب آن بکند. اگر جواب این را دادین آنوقت مشکل اقتصاد ما حل شده است.
ناشناس۴۳۹۲۵۸۱۰:۵۸:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۲۷
آقای سیاح یکجانبه نگر سلام علیکم به نظرتون بنده که به اعتبار حرف دولتیان درخصوص ثبات اقتصادی و کاهش تورم به زیر 10درصدخونه خودم رو به امید افزایش 20 متری متراژ آن بدلیل اینکه صاحب سه فرزند هستم فروخته و با افزایش 100 درصدی قیمت خونه نسبت به اردیبهشت 96در منطقه 22 مواجه شده ام ( البته دولتیان میگویند36 درصد)چکار باید بکنم بعد از کلی کلنجار با خودم که به سمت دلالی نروم و با مشاهده کاهش شدید ارزش نقدینگی علی رغم میل باطنی مجبور به پیش خرید 3 دستگاه خودرو شده ام چکار باید بکنم ؟؟!! خیلی ها مثل بنده از سرناچاری و اعتماد بیش از حد به حرف دولتیان توی این باتلاق گرفتار شده اند فقط من موندم چرا همه کارشناسان و خبر نگاران به ماشین گیرداده و به بازارهای دیگه کاری ندارند چرا به عنوان خبرنگار پیگیری نمیکنید علت محاسبه قیمت سکه با نرخ قاچاق چه می باشدو جالبه نرخ قاچاق تعیین کننده و شاخص بازاربزرگ طلا و جواهرات می باشد که همه مردم با آن سرو کاردارند چرا سکه پیش فروشی 1400000 تومنی با 3000000 تومان فروخته میشه درحالیکه با نرخ 4200 که مدعی پوشش همه بازارها بوده اندسکه نهایتا 1600000 تومن قیمت داره به نظرم 36هزار میلیاردتومن ادعایی نوبخت که با فشار یک اماجمعه !!!!!!به سپرده گذاران پرداخت شده از جیب من و تو با افزایش نرخ ارز که منجر به افزایش قیمت کالاها شده برداشت کرده اند خوهشا یه کم کلان نگر باشید راه حل مبارزه با فساد دربازار خودرو!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! راه حل فساد دربازار مسکن و طلا و ارز را نیز ارائه دهید متشکرم
ناشناس۴۳۹۲۹۱۱۱:۱۴:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۷
چرا وقتی تولید کنندگان به مردم رحم نمی کنند صداتون در نمیاد اینهمه گرانی تولیدات داخلی برای چیست شیر از دامدار بیچاره 1000تومان خریداری میشود چرا باید بعد از گرفتن چربی آن کیلویی حدود 3000تومان به فروش برسد چرا مرگ بر امریکا ما بیشتر مقصریم
سید۴۳۹۲۹۷۱۱:۱۸:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
یک سوال دیگر در این چند سال که یارانه پرداخت کردند و شد 4 میلیون برای هر نفر در حال حاضر با نرخ امروز چیزی حدود 510 دلار میشود. شما بفرمایید که چگونه محاسبه کنیم که ارزش پول را اینقدر پایین آمد و آیا میخواهید ریال را حذف و دلار را جایگزین نماییم چرا که همه چیز با دلار محاسبه میشود
ناشناس۴۳۹۳۰۷۱۱:۲۴:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۷
با مشکل داشتن بازار خودرو به شدت موافقم، اما پیشنهاد ارائه شده عملی نیست. چرا که متاسفانه طبق قوانین ما خریدار و فروشنده میتوانند به صورا وکالتی خرید و فروش کنند و به این صورت شخص خودرو وکالتی میفروشه و انتقال سند رو برای بعد از دوره یکساله که در پیشنهاد مطرح شده میزاره، همین حالا هم خیلی از پرونده های قضایی ناشی از همین قانون خرید و فروش وکالتی است. به نظر من بهتره بخشی از بهای خودرو اقساطی و طولانی مدت بشه تا به دلیل وجود ضمانت و چک یا سفته، خریدار و فروشنده تمایلی به معامله وکالتی نداشته باشند.
علی۴۴۰۳۷۶۰۷:۳۷:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۸
آقای محترم بحث این است که هیچ شرکت خودروسازی به قیمت قطعی خودرو را به شما نمی فروشه. تو نمیدونی وقتی که تحویل می گیری قیمتش چنده؟ این مملکت صاحب نداره که اگه داشت درب این شرکت های خودروسازی را گل می گرفت که اینجوری با روح و روان مردم بازی نکنند. الان دوماه از زمان تحیل خودرو من گذشته ولی هنوز تحویل نداده اند و میگن نداریم. یگ خودروی دیگه انتخاب کن. توباشی چکار میکنی؟ آخه این چه وضعیه؟ این مملکته؟ دولته؟
کوروش۴۳۹۳۱۴۱۱:۲۶:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۲۷
راه مبارزه با فساد در بازار خودرو کاملا" مشخص است و همانست که نزدیک به 20 سال در این مملکت فریاد زده میشود اما گوش شنوایی وجود ندارد یا شاید نمیخواهند که بشنوند. برقرای ارتباطات مناسب بین المللی، حذف تعرفه های سنگین واردات که به بهانه های واهی اعمال شده، کوتاه کردن دست رانت خوار و افراد صاحب نفوذ در مراکز حساس و مهم با تک نرخی شدن ارز، ایجاد فضای رقابتی برای تولیدکنندگان داخلی بلکه یه تکونی به خودشون بدن و خودروی با کیفیت تولید کنند. چهل سال حمایت از تولید داخل کافیه. اینا اگر خودرو ساز بودن تا الان شده بودند. وقتشه که بجای حمایت، تنبیه براشون در نظر گرفته بشه که قطعا" به نفع خودشون و مملکت خواهد بود.
ناشناس۴۳۹۳۷۴۱۲:۰۰:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۷
هیچ کجای دنیا خودرو کالای سرمایه ای نیست . در ایران به دلیل وجود شرایط خاص و با دلال بازی و انحصار خودرو از کالای مصرفی به کالای سرمایه ای تبدیل شده . با ایجاد سیستم مالیاتی میتوان این موضوع را کنترل کرد . اولا اخذ مالیات بر سود ناشی از خرید و فروش خودرو اینکار باعث جلوگیری از دلال بازی و سفته بازی در بازار میشود و فقط مصرف کننده واقعی به دنبال خرید و فروش میرود . و باعث میشود هر سال قیمت خودرو دست دوم با کاهش روبه رو باشد برخلاف روند فعلی . دوم اخد مالیات بر ثروت ناشی از خودرو به صورت سالانه . یعنی از صاحبان خودرو با قیمت بالاتر از 100 میلیون تومان در سال مالیات بر ثروت گرفته شود . با اینکار تقاضای این خودروها به شدت کاهش پیدا میکند و به تبع ان قیمت های ان به سمت واقعی شدن میرود و همچنین باعث کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد و عین عدالت اقتصادی هم هست . از 100 تا 150 میلیون ... 2 درصد در سال از 150 تا 200 میلیون ... 3 درصد در سال از 200 تا 300 میلیون .....5 درصد درسال از 300 تا 400 میلیون ....... 7 درصد درسال از 400 تا 500 میلیون ....... 9 درصد درسال از 500 تا 700 میلیون ......11 درصد درسال از 700 تا 1 میلیارد .......... 13 درصد درسال از 1 تا 1.5 میلیارد .......15 درصد درسال از 1.5 تا 2 میلیارد ..........20 ردصد درسال از 2 میلیارد به بالا ........... 30 درصد در سال
ناشناس۴۳۹۳۷۵۱۲:۰۰:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۲۷
دید لیبرالی در تمامی جنبه هایش مثبت بنظر میرسد . امروز در کشور های اروپایی اتوموبیل را با قیمت تقریبا مفت و با التماس می فروشند چطور است اینجا بعد از شصت سال صنعت خود رو و با این قیمت های سرسام آور هنوز خریدار باید منت کشیده و تضمین هم بدهد . هیچکس در این کشور در شغلی که هست تبحر نداشته و جای دگران را غصب کرده .
ناشناس۴۳۹۶۰۴۱۴:۰۹:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۲۷
دقیقا مثل شما که نظر دادی و در جایگاهت نیستی!!!
ناشناس۴۳۹۳۷۶۱۲:۰۰:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
هیچ کجای دنیا خودرو کالای سرمایه ای نیست . در ایران به دلیل وجود شرایط خاص و با دلال بازی و انحصار خودرو از کالای مصرفی به کالای سرمایه ای تبدیل شده . با ایجاد سیستم مالیاتی میتوان این موضوع را کنترل کرد . اولا اخذ مالیات بر سود ناشی از خرید و فروش خودرو اینکار باعث جلوگیری از دلال بازی و سفته بازی در بازار میشود و فقط مصرف کننده واقعی به دنبال خرید و فروش میرود . و باعث میشود هر سال قیمت خودرو دست دوم با کاهش روبه رو باشد برخلاف روند فعلی . دوم اخد مالیات بر ثروت ناشی از خودرو به صورت سالانه . یعنی از صاحبان خودرو با قیمت بالاتر از 100 میلیون تومان در سال مالیات بر ثروت گرفته شود . با اینکار تقاضای این خودروها به شدت کاهش پیدا میکند و به تبع ان قیمت های ان به سمت واقعی شدن میرود و همچنین باعث کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد و عین عدالت اقتصادی هم هست . از 100 تا 150 میلیون ... 2 درصد در سال از 150 تا 200 میلیون ... 3 درصد در سال از 200 تا 300 میلیون .....5 درصد درسال از 300 تا 400 میلیون ....... 7 درصد درسال از 400 تا 500 میلیون ....... 9 درصد درسال از 500 تا 700 میلیون ......11 درصد درسال از 700 تا 1 میلیارد .......... 13 درصد درسال از 1 تا 1.5 میلیارد .......15 درصد درسال از 1.5 تا 2 میلیارد ..........20 ردصد درسال از 2 میلیارد به بالا ........... 30 درصد در سال
محمد۴۳۹۴۰۸۱۲:۱۸:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۲۷
این چه اقتصاد لیبرالی که واردات توش جایی نداره خدا وکیلی هر کس این متن رو نوشته یا اصلا سواد اقتصادی نداره یا تودایران زندگی نمیکنه این را حل که شما فرمودین فقط باعث میشه وکالتی ماشین خرید فروش بشه واقعا از سایت الف این جور متنها بعیده
شاهرخ۴۳۹۴۴۵۱۲:۳۶:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۲۷
خیلی ساده هست.... یه دولت داریم به عنوان مجری قانون و ناظر.... یه بازرگان داریم به عنوان ابزار دولت...... یه مصرف کننده داریم که همه چشم امیدش به قانون و دولت هست..... متاسفانه تو این مدت دیگه کر و کور هم فهمیدن جنگ بین دولت و بازرگان فقط برای جیب خودشون وسهمشون هست و مصرف کننده هیچ محلی از اعراب نداره....... به قول معروف قاضی که مدعیه زن طلاقه........
مجید۴۳۹۵۲۵۱۳:۱۵:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۷
تنها راهش این است که دولت هیچ کاری نکند هر کجا دولت دخالت کرد ، فساد زیاد شد ، رانت زیاد شد، قیمت بالا رفت ، کالا کم شد و ... دولت جان ما را در غم شرایط موجود لطفا تنها بگذار
ناشناس۴۳۹۷۶۳۱۵:۵۰:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
از نظر ایشون باید از خودرو ساز حمایت بشه ولو به قیمت غارت مردم و فروش به چند برابر قیمت خودروها به مردم بی نوای ایران و در عوض مردم جریمه بشن . بابا تو دیگه کی هستی ؟
ناشناس۴۳۹۷۹۰۱۶:۰۸:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۷
راه حل آزاد کردن ورود خودرو های خارجی بدون عوارض گمرکی وحشتناک است تا داخلی ها کیفیت رو ببرن بالا و قیمت تعدیل بشه اگر دولت حاضر به پذیرش نیست مردم محصول خودرو سازان رو تحریم نخرن
محمد سعیدی۴۳۹۹۰۲۱۷:۲۸:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۷
سلام مثل من مالباخته زیاد است که در سال 96 خودرو وارداتی برای مصرف خرید یم ولی با قوانین گمرک که روزانه عوض می شوند 100 میلیون تومان اضافه بر مبلغ قرار داد 96 پرداخت کرده ایم و در نهایت تا حالا خودرو دریافت نکردیم حالا شما به فکر فروش های سال 97 هستید؟
شمس۴۴۰۰۱۸۱۹:۱۶:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۷
دولت و خودرو سازان دستشان تو یه کاسه است خودرو ها را احتکار کردند تا گران بفروشند باور نداری تو هواپیما که نشستید موقعیکه هواپیما از فرودگاه مهرآباد بلند میشود پارکینگ و دپوی خودرو های ایران خودرو در پایین نمایان میشود بعد خودتان قضاوت کنید.
ناشناس۴۴۰۳۷۹۰۷:۴۰:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
تورا خدا به داد ملت برسید!!! خودروی داخلی که دست خودتونه. هنوز تحریم شروع نشده، تولیدشون را قطع کردن، خودروهای پیش فروش شده را تحویل نمیدن، اصلا خودشون شدن عامل آشفته بازار داخلی. همش خودشون مقصرند. آمریکا و... بهانه است به خدا.

پربحث‌های امروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. خطرات مصرف گوشت قرمز

 3. عوارض مصرف نمک های دریایی

 4. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 5. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 6. زندگی لاکچری

 7. تغییر لایحه بودجه ۹۸ در وقت اضافه

 8. چیستی گذار سعودی ها از محافظه کاری به سیاست خارجی تهاجمی

 9. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 10. گم شدن دومین کانادایی در چین

 11. روایت وزیر دولت احمدی نژاد از دیدار با ولعیهد سعودی

 12. ردپای هیجان در بازار سهام

 13. جریمه شرکت چینی بابت نقض تحریم‌های نفتی ایران

 14. راهکارهای مراقبت از سلامت روان را بشناسید

 15. جواب ادعای علی مطهری درباره «مردم موافق گران کردن بنزین هستند»

 16. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 17. تمرین اولین ارکستر ملی ویژه ایران   

 18. بهانه دلار برای قیمت نجومی خانه

 19. سودجویی در تعیین جنسیت فرزند

 20. اطلاعیه مهم گمرک در خصوص رجیستری

 21. داستان زنی که مرد شد و مسابقه بوکس را برد

 22. حمایت بی‌سابقه نتانیاهو از آل سعود

 23. نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

 24. جدول فروش فیلم‌های در حال اکران

 25. لیندسی‌گراهام: تا زمانی که بن‌سلمان در قدرت باشد روابط با ریاض طبیعی نخواهد بود

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 4. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 5. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 6. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 7. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 8. دلار ۹ هزار تومان شد

 9. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 10. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 11. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

 12. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 13. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 14. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 15. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 16. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 17. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 18. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 19. وطن‌فروشی دختر خیابان انقلاب  

 20. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 21. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 22. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 23. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 24. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 25. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 16. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 24. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های اخیر

 1. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 2. تغییر لایحه بودجه ۹۸ در وقت اضافه

 3. ردپای هیجان در بازار سهام

 4. جواب ادعای علی مطهری درباره «مردم موافق گران کردن بنزین هستند»

 5. بهانه دلار برای قیمت نجومی خانه

 6. اطلاعیه مهم گمرک در خصوص رجیستری

 7. نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

 8. احتمالات افزایش حقوق کارگران

 9. قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 10. اطلاعیه مهم بانک ملی در خصوص گروه ملی فولاد

 11. کاهش ۷۶۰ واحدی شاخص صنعت در بورس تهران

 12. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 13. نگاهی به نوسانات نرخ دلار پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

 14. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 15. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 16. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 17. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 18. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 19. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 20. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 21. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 22. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 23. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 24. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 25. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

پربحث‌های دیروز

 1. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 2. دلار ۹ هزار تومان شد

 3. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 4. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 5. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 6. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 7. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 8. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 9. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 10. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

 11. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 12. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 13. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 14. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 15. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 16. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 17. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 18. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

 19. با اعلام بانک مرکزی؛ آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز مردم

 20. معرفی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازار طب

 21. بانک مرکزی: شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها آماده خرید ارز هستند

 22. شاخص بورس تهران سقوط کرد

 23. حجتی: سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می‌کند

 24. سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

 25. ارز مسافرتی امروز چند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 12. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 13. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 14. دلار ۹ هزار تومان شد

 15. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 16. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 17. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 18. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 19. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 20. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 21. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 22. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 23. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 24. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 25. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

آخرین عناوین