مگنت-ستاره یک مربع

راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

سیدامیر سیاح،   3970427044 ۲۱ نظر، ۴ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان دیروز اعلام کرد تا اطلاع ثانوی خودروسازان حق ندارند برنامه پیش فروش یا فروش مشارکتی بالاتر از ۳۰ روز داشته باشند و باید همه برنامه‌های فعلی پیش‌فروش خود را حذف کنند. 

این تصمیم دو اشکال بزرگ و مهم دارد. اولاً اینکه ناگهانی و غافلگیر کننده است و به فضای بازار اقتصادی کشور هیجان تزریق می‌کند چیزی که برای اقتصاد ایران درحال‌حاضر سم است.  اشکال دوم تصمیم اخیر دولت در این‌باره این است که خودرو‌سازان را از یکی از منابع منبع مهم تأمین مالی خود محروم می‌کند و همزمان یکی از مسیرهای هدایت نقدینگی مردم به سمت تولید را می‌بندد. روشن است که در ماه‌های گذشته بر بازار خودرو اختلالات قابل توجهی مشاهده شده و ظاهراً فسادهایی رخ داده اما راه‌حل این مشکل مقابله با این فساد تصمیمات غافلگیر‌کننده و هیجانی و تنبیه تولید‌کننده نیست.  

اگر در بازار خودرو زمینه فساد وجود دارد؛ راه‌حل هم وجود دارد، راه‌حل آن مقررات‌گذاری صحیح است. کاری که تیم اقتصادی دولت بر اساس آموزه‌های لیبرالیستی خود با آن بیگانه است یا آن را از اساس قبول ندارد.  در حالیکه حتی در آزادترین اقتصادهای دنیا هم با مقررات‌گذاری از شکست‌ها و ناهنجاری‌های بازار و سوءاستفاده از انحصار پیشگیری می‌کنند. یک مشکل بزرگ بازار فروش خودروسازان داخلی در‌حال‌حاضر هجوم تقاضا به قصد سوداگری و سفته‌بازی است به این معنی که شورای رقابت برای خودرو قیمت‌هایی تعیین کرده که تولید‌کننده‌ها نمی‌توانند تقاضای سفته‌بازی بازار را در این قیمت‌ها تعیین کنند.  

راه‌حل ساده برای مقابله با این مشکل، مهار کردن تقاضای اضافی در این بازار است. تقاضایی که به قصد مصرف و استفاده از خودرو نیست و با هدف سوداگری و کسب سود ‌از خرید خودرو در بازار وجود دارد. راه‌حل مشکل این است که خودرو‌سازان برای فروش خودروهای خود به قیمت تعیین‌شده دولتی یک شرط با خریداران بگذارند، این‌که اگر خریدار خودرو زودتر از یک‌سال دیگر خریدار خودروی خریداری‌شده را به فروش برساند ناچار باشد مبلغ قابل ملاحظه‌ای به خزانه دولت بپردازد. تعیین میزان این جریمه که به تقاضای سوداگری اصابت خواهد کرد بستگی به حاشیه‌ سود موجود بازار دارد. البته این مقررات نیاز به قانون دارد و با لایحه دو فوریتی در مجلس به راحتی قابل قانونی شدن و پیگیری است.

درست است که مشکلات موجود در اقتصاد ایران ریشه‌دار و متنوع است اما برای بسیاری از آن‌ها راه‌حل وجود دارد. کار مهم این است که متولی اقتصاد ایران را به راه‌حل‌های درست دلالت و تشویق کنیم.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

دلسوز۴۳۹۱۸۸۰۹:۵۶:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۲۷
واقعا از این نظر جنابعالی شگفت زده شدم.یعنی اگر فردی به هر دلیلی (فرضا تصادف،یا به جان آمدن از کیفیت نامطلوب خودرو و یا هر دلیل دیگر) بخواهد مال خریداری شده را بفروشد باید تاوان بدهد.این که میشود داستان "هم پیاز را خورد هم کتک را خورد هم پول را داد ". اگر خودرو سازان درهای انبارهای خود را به روی مردم باز کنند وهرکس هر زمان نیاز به خودرو داشت امکان تامین آن از کارخانه یا عامل مجاز در کمترین زمان ( مثالا 3 روز) مهیا باشد دیگر این مسائل وجود نخواهد داشت.لطفا شما دیگر برای جیب مردم کیسه جدید ندوزید.
ناشناس۴۳۹۱۸۹۰۹:۵۷:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
مخلص کلام سالهاست .خودرو سازان داخلی وقاچاقچیان ووارد کنندگان خودرو خون ملت ایران را به شیشه میگیرند. خودرو های بی کیفیت داخلی را چند برابر قیمت بالا میفروشند . از طرفی بارها از بیت المال به تولید کنندگان داخلی خودرو پول های میلیاردی تزریق شده است
محمد۴۳۹۲۰۰۱۰:۱۱:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۲۷
من یک سوال دارم که پاسخ درست آن می تواند مشکلات عمده کشور را در حوزه تورمی کاهش دهد. کسی که بعنوان بازنشسته و یا خانم خانه دار و یا ... مبلغی بعنوان سرمایه اندوخه دارد. فرضا 50 میلیون تومان. دوستان اقتصاد دان ما بفرماییند ایشان چه باید بکنند که اولا ارزش پولشان حفظ شود.یعنی سال گذشته 207 اتومات چهل و خورده ای بود و امسال هفتاد و خورده ای دوم اینکه باید این سرماید سودی بصورت دوره ای نصیب صاحب آن بکند. اگر جواب این را دادین آنوقت مشکل اقتصاد ما حل شده است.
ناشناس۴۳۹۲۵۸۱۰:۵۸:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۲۷
آقای سیاح یکجانبه نگر سلام علیکم به نظرتون بنده که به اعتبار حرف دولتیان درخصوص ثبات اقتصادی و کاهش تورم به زیر 10درصدخونه خودم رو به امید افزایش 20 متری متراژ آن بدلیل اینکه صاحب سه فرزند هستم فروخته و با افزایش 100 درصدی قیمت خونه نسبت به اردیبهشت 96در منطقه 22 مواجه شده ام ( البته دولتیان میگویند36 درصد)چکار باید بکنم بعد از کلی کلنجار با خودم که به سمت دلالی نروم و با مشاهده کاهش شدید ارزش نقدینگی علی رغم میل باطنی مجبور به پیش خرید 3 دستگاه خودرو شده ام چکار باید بکنم ؟؟!! خیلی ها مثل بنده از سرناچاری و اعتماد بیش از حد به حرف دولتیان توی این باتلاق گرفتار شده اند فقط من موندم چرا همه کارشناسان و خبر نگاران به ماشین گیرداده و به بازارهای دیگه کاری ندارند چرا به عنوان خبرنگار پیگیری نمیکنید علت محاسبه قیمت سکه با نرخ قاچاق چه می باشدو جالبه نرخ قاچاق تعیین کننده و شاخص بازاربزرگ طلا و جواهرات می باشد که همه مردم با آن سرو کاردارند چرا سکه پیش فروشی 1400000 تومنی با 3000000 تومان فروخته میشه درحالیکه با نرخ 4200 که مدعی پوشش همه بازارها بوده اندسکه نهایتا 1600000 تومن قیمت داره به نظرم 36هزار میلیاردتومن ادعایی نوبخت که با فشار یک اماجمعه !!!!!!به سپرده گذاران پرداخت شده از جیب من و تو با افزایش نرخ ارز که منجر به افزایش قیمت کالاها شده برداشت کرده اند خوهشا یه کم کلان نگر باشید راه حل مبارزه با فساد دربازار خودرو!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! راه حل فساد دربازار مسکن و طلا و ارز را نیز ارائه دهید متشکرم
ناشناس۴۳۹۲۹۱۱۱:۱۴:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۷
چرا وقتی تولید کنندگان به مردم رحم نمی کنند صداتون در نمیاد اینهمه گرانی تولیدات داخلی برای چیست شیر از دامدار بیچاره 1000تومان خریداری میشود چرا باید بعد از گرفتن چربی آن کیلویی حدود 3000تومان به فروش برسد چرا مرگ بر امریکا ما بیشتر مقصریم
سید۴۳۹۲۹۷۱۱:۱۸:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
یک سوال دیگر در این چند سال که یارانه پرداخت کردند و شد 4 میلیون برای هر نفر در حال حاضر با نرخ امروز چیزی حدود 510 دلار میشود. شما بفرمایید که چگونه محاسبه کنیم که ارزش پول را اینقدر پایین آمد و آیا میخواهید ریال را حذف و دلار را جایگزین نماییم چرا که همه چیز با دلار محاسبه میشود
ناشناس۴۳۹۳۰۷۱۱:۲۴:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۷
با مشکل داشتن بازار خودرو به شدت موافقم، اما پیشنهاد ارائه شده عملی نیست. چرا که متاسفانه طبق قوانین ما خریدار و فروشنده میتوانند به صورا وکالتی خرید و فروش کنند و به این صورت شخص خودرو وکالتی میفروشه و انتقال سند رو برای بعد از دوره یکساله که در پیشنهاد مطرح شده میزاره، همین حالا هم خیلی از پرونده های قضایی ناشی از همین قانون خرید و فروش وکالتی است. به نظر من بهتره بخشی از بهای خودرو اقساطی و طولانی مدت بشه تا به دلیل وجود ضمانت و چک یا سفته، خریدار و فروشنده تمایلی به معامله وکالتی نداشته باشند.
علی۴۴۰۳۷۶۰۷:۳۷:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۸
آقای محترم بحث این است که هیچ شرکت خودروسازی به قیمت قطعی خودرو را به شما نمی فروشه. تو نمیدونی وقتی که تحویل می گیری قیمتش چنده؟ این مملکت صاحب نداره که اگه داشت درب این شرکت های خودروسازی را گل می گرفت که اینجوری با روح و روان مردم بازی نکنند. الان دوماه از زمان تحیل خودرو من گذشته ولی هنوز تحویل نداده اند و میگن نداریم. یگ خودروی دیگه انتخاب کن. توباشی چکار میکنی؟ آخه این چه وضعیه؟ این مملکته؟ دولته؟
کوروش۴۳۹۳۱۴۱۱:۲۶:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۲۷
راه مبارزه با فساد در بازار خودرو کاملا" مشخص است و همانست که نزدیک به 20 سال در این مملکت فریاد زده میشود اما گوش شنوایی وجود ندارد یا شاید نمیخواهند که بشنوند. برقرای ارتباطات مناسب بین المللی، حذف تعرفه های سنگین واردات که به بهانه های واهی اعمال شده، کوتاه کردن دست رانت خوار و افراد صاحب نفوذ در مراکز حساس و مهم با تک نرخی شدن ارز، ایجاد فضای رقابتی برای تولیدکنندگان داخلی بلکه یه تکونی به خودشون بدن و خودروی با کیفیت تولید کنند. چهل سال حمایت از تولید داخل کافیه. اینا اگر خودرو ساز بودن تا الان شده بودند. وقتشه که بجای حمایت، تنبیه براشون در نظر گرفته بشه که قطعا" به نفع خودشون و مملکت خواهد بود.
ناشناس۴۳۹۳۷۴۱۲:۰۰:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۷
هیچ کجای دنیا خودرو کالای سرمایه ای نیست . در ایران به دلیل وجود شرایط خاص و با دلال بازی و انحصار خودرو از کالای مصرفی به کالای سرمایه ای تبدیل شده . با ایجاد سیستم مالیاتی میتوان این موضوع را کنترل کرد . اولا اخذ مالیات بر سود ناشی از خرید و فروش خودرو اینکار باعث جلوگیری از دلال بازی و سفته بازی در بازار میشود و فقط مصرف کننده واقعی به دنبال خرید و فروش میرود . و باعث میشود هر سال قیمت خودرو دست دوم با کاهش روبه رو باشد برخلاف روند فعلی . دوم اخد مالیات بر ثروت ناشی از خودرو به صورت سالانه . یعنی از صاحبان خودرو با قیمت بالاتر از 100 میلیون تومان در سال مالیات بر ثروت گرفته شود . با اینکار تقاضای این خودروها به شدت کاهش پیدا میکند و به تبع ان قیمت های ان به سمت واقعی شدن میرود و همچنین باعث کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد و عین عدالت اقتصادی هم هست . از 100 تا 150 میلیون ... 2 درصد در سال از 150 تا 200 میلیون ... 3 درصد در سال از 200 تا 300 میلیون .....5 درصد درسال از 300 تا 400 میلیون ....... 7 درصد درسال از 400 تا 500 میلیون ....... 9 درصد درسال از 500 تا 700 میلیون ......11 درصد درسال از 700 تا 1 میلیارد .......... 13 درصد درسال از 1 تا 1.5 میلیارد .......15 درصد درسال از 1.5 تا 2 میلیارد ..........20 ردصد درسال از 2 میلیارد به بالا ........... 30 درصد در سال
ناشناس۴۳۹۳۷۵۱۲:۰۰:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۲۷
دید لیبرالی در تمامی جنبه هایش مثبت بنظر میرسد . امروز در کشور های اروپایی اتوموبیل را با قیمت تقریبا مفت و با التماس می فروشند چطور است اینجا بعد از شصت سال صنعت خود رو و با این قیمت های سرسام آور هنوز خریدار باید منت کشیده و تضمین هم بدهد . هیچکس در این کشور در شغلی که هست تبحر نداشته و جای دگران را غصب کرده .
ناشناس۴۳۹۶۰۴۱۴:۰۹:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۲۷
دقیقا مثل شما که نظر دادی و در جایگاهت نیستی!!!
ناشناس۴۳۹۳۷۶۱۲:۰۰:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
هیچ کجای دنیا خودرو کالای سرمایه ای نیست . در ایران به دلیل وجود شرایط خاص و با دلال بازی و انحصار خودرو از کالای مصرفی به کالای سرمایه ای تبدیل شده . با ایجاد سیستم مالیاتی میتوان این موضوع را کنترل کرد . اولا اخذ مالیات بر سود ناشی از خرید و فروش خودرو اینکار باعث جلوگیری از دلال بازی و سفته بازی در بازار میشود و فقط مصرف کننده واقعی به دنبال خرید و فروش میرود . و باعث میشود هر سال قیمت خودرو دست دوم با کاهش روبه رو باشد برخلاف روند فعلی . دوم اخد مالیات بر ثروت ناشی از خودرو به صورت سالانه . یعنی از صاحبان خودرو با قیمت بالاتر از 100 میلیون تومان در سال مالیات بر ثروت گرفته شود . با اینکار تقاضای این خودروها به شدت کاهش پیدا میکند و به تبع ان قیمت های ان به سمت واقعی شدن میرود و همچنین باعث کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد و عین عدالت اقتصادی هم هست . از 100 تا 150 میلیون ... 2 درصد در سال از 150 تا 200 میلیون ... 3 درصد در سال از 200 تا 300 میلیون .....5 درصد درسال از 300 تا 400 میلیون ....... 7 درصد درسال از 400 تا 500 میلیون ....... 9 درصد درسال از 500 تا 700 میلیون ......11 درصد درسال از 700 تا 1 میلیارد .......... 13 درصد درسال از 1 تا 1.5 میلیارد .......15 درصد درسال از 1.5 تا 2 میلیارد ..........20 ردصد درسال از 2 میلیارد به بالا ........... 30 درصد در سال
محمد۴۳۹۴۰۸۱۲:۱۸:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۲۷
این چه اقتصاد لیبرالی که واردات توش جایی نداره خدا وکیلی هر کس این متن رو نوشته یا اصلا سواد اقتصادی نداره یا تودایران زندگی نمیکنه این را حل که شما فرمودین فقط باعث میشه وکالتی ماشین خرید فروش بشه واقعا از سایت الف این جور متنها بعیده
شاهرخ۴۳۹۴۴۵۱۲:۳۶:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۲۷
خیلی ساده هست.... یه دولت داریم به عنوان مجری قانون و ناظر.... یه بازرگان داریم به عنوان ابزار دولت...... یه مصرف کننده داریم که همه چشم امیدش به قانون و دولت هست..... متاسفانه تو این مدت دیگه کر و کور هم فهمیدن جنگ بین دولت و بازرگان فقط برای جیب خودشون وسهمشون هست و مصرف کننده هیچ محلی از اعراب نداره....... به قول معروف قاضی که مدعیه زن طلاقه........
مجید۴۳۹۵۲۵۱۳:۱۵:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۷
تنها راهش این است که دولت هیچ کاری نکند هر کجا دولت دخالت کرد ، فساد زیاد شد ، رانت زیاد شد، قیمت بالا رفت ، کالا کم شد و ... دولت جان ما را در غم شرایط موجود لطفا تنها بگذار
ناشناس۴۳۹۷۶۳۱۵:۵۰:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
از نظر ایشون باید از خودرو ساز حمایت بشه ولو به قیمت غارت مردم و فروش به چند برابر قیمت خودروها به مردم بی نوای ایران و در عوض مردم جریمه بشن . بابا تو دیگه کی هستی ؟
ناشناس۴۳۹۷۹۰۱۶:۰۸:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۷
راه حل آزاد کردن ورود خودرو های خارجی بدون عوارض گمرکی وحشتناک است تا داخلی ها کیفیت رو ببرن بالا و قیمت تعدیل بشه اگر دولت حاضر به پذیرش نیست مردم محصول خودرو سازان رو تحریم نخرن
محمد سعیدی۴۳۹۹۰۲۱۷:۲۸:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۷
سلام مثل من مالباخته زیاد است که در سال 96 خودرو وارداتی برای مصرف خرید یم ولی با قوانین گمرک که روزانه عوض می شوند 100 میلیون تومان اضافه بر مبلغ قرار داد 96 پرداخت کرده ایم و در نهایت تا حالا خودرو دریافت نکردیم حالا شما به فکر فروش های سال 97 هستید؟
شمس۴۴۰۰۱۸۱۹:۱۶:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۷
دولت و خودرو سازان دستشان تو یه کاسه است خودرو ها را احتکار کردند تا گران بفروشند باور نداری تو هواپیما که نشستید موقعیکه هواپیما از فرودگاه مهرآباد بلند میشود پارکینگ و دپوی خودرو های ایران خودرو در پایین نمایان میشود بعد خودتان قضاوت کنید.
ناشناس۴۴۰۳۷۹۰۷:۴۰:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
تورا خدا به داد ملت برسید!!! خودروی داخلی که دست خودتونه. هنوز تحریم شروع نشده، تولیدشون را قطع کردن، خودروهای پیش فروش شده را تحویل نمیدن، اصلا خودشون شدن عامل آشفته بازار داخلی. همش خودشون مقصرند. آمریکا و... بهانه است به خدا.
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 2. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 3. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 4. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 5. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 6. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 7. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 8. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 9. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 10. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 11. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 12. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 13. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 14. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 15. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 16. ضیاءالدین دری کارگردان «کیف انگلیسی» درگذشت

 17. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 18. وزیر هم حریف دلالان نشد!

 19. چرا ایران علی‌‌رغم تحریم‌ها وارد مذاکره با آمریکا نخواهد شد؟

 20. جزئیات تشیع پیکر عزت الله انتظامی

 21. ادعای توافق ترامپ و پوتین بر ضرورت خروج ایران از سوریه

 22. رویترز: «جان بولتون» هفته آینده با همتای روس خود درباره ایران گفت‌وگو می‌کند

 23. سفیر ونزوئلا در تهران: آمریکا از توان موشکی ایران می‌ترسد/تعهدات آمریکایی‌ها قابل اطمینان نیست

 24. تازه‌ترین باج‌خواهی مالی آمریکا از عربستان سعودی در پوشش مبارزه با داعش

 25. انبارلویی: «گروه اقدام ایران» بخشی از اقدامات ستیزه‌جویانه آمریکا با ملت ایران است

پربحث‌های دیروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 5. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 6. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 7. زندگی مدفون شده + تصاویر

 8. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 9. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 10. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 11. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 12. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 13. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

 14. آخرین قیمت خودروها در بازار

 15. بیمارستان، کودک بدحال و عوامل اورژانس را راه نداد

 16. وزیر خارجه آمریکا: گروه اقدام ایران تشکیل شد/ مذاکره با ایران پیش‌شرط‌هایی دارد

 17. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 18. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 19. شعار عجیب در مراسم روحانیون قم!  

 20. چرا فرانسه یک مقصد محبوب گردشگری است؟

 21. روسیه: آمریکا آشکارا قصد دارد اوضاع داخلی ایران را بی‌ثبات کند

 22. البغدادی به جای العبادی؛ اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

 23. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. آجرچینی پنجره‌های یک خانه نیمه کاره برای احتکار کالا در مشهد  

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 3. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 4. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 5. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 16. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 17. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 18. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 19. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 20. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 21. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 22. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 23. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 24. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 25. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

پربحث‌های اخیر

 1. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 2. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 3. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 4. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 5. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 6. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 7. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 8. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 9. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 10. وزیر هم حریف دلالان نشد!

 11. بازگشت دلالان ارز به معاملات شبانه

 12. ازدیاد تقاضای سوداگرایانه برای ارز/ چه وقت حواله طالب بیشتری دارد؟

 13. آخرین میانگین روزانه فروش نفت ایران

 14. جزئیات ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه روابط کار

 15. تصویب دوباره اسناد موافقت‌نامه پاریس در دولت

 16. کدام خدمات گمرک الکترونیکی شده است؟

 17. افزایش تعداد جویندگان کار در سال ۹۷

 18. لزوم گزارش‌دهی گمرک درباره رشد ۵۷۱ درصدی صادرات خودرو و قطعات/ پای رانت صادرات مجدد در میان است؟+جدول

 19. جنگ تخفیف‌های نفتی بین ایران و عربستان/ طرفین چقدر در فروش نفت تخفیف می‌دهند؟

 20. تنگناهای دولتی تولید ملی به روایت پایگاه اطلاع رسانی آیت الله خامنه‌ای

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 2. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 3. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 4. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 5. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 6. آخرین قیمت خودروها در بازار

 7. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 8. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 9. افزایش قیمت نان منتفی شد

 10. 2 انبار بزرگ داروهای خارجی و مواد غذایی به ارزش 70 میلیارد کشف شد

 11. تب بازار ارز فروکش کرد

 12. چرا فساد در ایران ریشه کن نمی شود؟

 13. اوج گیری قیمت بلیت هواپیما

 14. لوازم‌خانگی بی‌تفاوت به مصوبه ستاد تنظیم بازار!

 15. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 16. رشد ۳۰ هزار تومانی سکه طرح جدید/ نرخ یورو ۱۰۰ تومان افزایش داشت+ جدول

 17. اولویت‌های دریافت ارز کالاهای وارداتی اصلاح شد/ویرایش گروه‌های کالایی اول تا چهارم+سند

 18. زمان واریز یارانه مردادماه

 19. ریزش قیمت طلا توقف‌ناپذیر ماند

 20. قیمت مرغ دوباره بالا رفت

 21. تنگناهای دولتی تولید ملی به روایت پایگاه اطلاع رسانی آیت الله خامنه‌ای

 22. یارانه 50 هزار میلیاردی دولت برای دلار 4200 تومانی

 23. ذخایر پنهان ارزی چین چه قدر است؟

 24. ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

 25. کره جنوبی به دنبال معاف شدن از تحریم‌های ایران

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 5. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 6. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 7. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 8. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 9. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

 10. صندوق بین المللی پول: ایران پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا می‌شود + جدول

 11. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 12. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 13. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 14. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 15. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 16. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 17. معاون وزیر راه: خودروسازان اجازه کاهش قیمت خودرو را نمی‎دهند

 18. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 19. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 20. درج قیمت بر تابلوها/ صرافی‌ها رسما کار خود را آغاز کردند

 21. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 22. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 23. رشد ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو ۱۲ هزار و ۱۶۹ تومان خریداری شد+ جدول

 24. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 25. این همه بی‌تدبیری

آخرین عناوین