مگنت-ستاره یک مربع

طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

گروه اجتماعی الف،   3970426024 ۲۷ نظر، ۶ در صف انتشار و ۲۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

خبرنگاران اصرار داشتند سرورها در ساختمان LCT وزارت ارتباطات در اتوبان کردستان است و می‌خواهند از آنجا بازدید کنند، اما پاسخ مسئولان وزارتخانه منفی بود و خبرنگاران را به آن ساختمان راه ‌ندادند.

بازی شروع شد؛ محمدحسین جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل صبح خبری داد که با واکنش وزیر ارتباطات روبه‌رو شد، او گفت: «سرورهای تلگرام، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است و این سرورها در طبقه نهم ساختمان مرکز امام(ره) وزارت ارتباطات قرار دارند.»

حدود چهار ساعت بعد، وزیر ارتباطات در واکنش به این ادعا گفت: «شاید نشود دزدی ابرها را ثابت یا رد کرد اما نبودن سرور در طبقه نهم ساختمان امام را می‌شود ثابت کرد. ما امروز از روابط‌عمومی خواسته‌ایم ساعت دو بعد از ظهر از خبرنگاران دعوت کند تا بروند و طبقه نهم ساختمان امام را بازدید کنند و نتیجه را به قضاوت افکار‌عمومی بگذارند.»

بلافاصله اطلاعیه روابط‌عمومی صادر شد و خبرنگاران به ساختمان مرکز امام (ره) دعوت شدند، همان‌طور که به سمت محل اعلام‌شده می‌رفتم، با خود فکر می‌کردم این واکنش صریح وزیر نشان از این ‌دارد که سروری در طبقه نهم نیست و ما به بازدید پوچ می‌رویم اما شاید شمایی که این متن را می‌خوانید سوال کنید، «پس سرورها کجاست؟»

به محل مورد‌نظر رسیدیم، با روی خوش با خبرنگارها برخورد شد و هیچ معطلی‌ای در کار نبود، همه جمع شدند و سید جمال هادیان‌طبایی‌زواره (رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات) به جمع خبرنگاران آمد و از آنها دعوت کرد تا به طبقه نهم بروند.

با آسانسورها به آن طبقه  رفتیم و در آن طبقه جمع شدیم، سهراب آغ‌بیات (مدیرکل امور مشتریان و واگذاری مدارات شرکت ارتباطات زیرساخت) با تعجب در بین خبرنگاران حاضر شد و بعد از سلام‌و‌علیک و معرفی خودش سکوت کرد!

آقای هادیان، جریان را برای او توضیح داد و از او خواست تا تمام ‌آن طبقه  را به خبرنگاران و عکاسان نشان دهد و هر مرحله از آن طبقه را معرفی کند تا ابهامی برای هیچ خبرنگاری باقی نماند.

همانند بازدیدهای علمی دانش‌آموزان، یک‌نفر در ابتدا راه می‌رفت و بقیه (خبرنگاران) هم باید پشت سر او حرکت می‌کردند و با دل و جان، گوش به توضیحات بخش‌های مختلف طبقه نهم می‌دادند.

«اینجا مرکز ارتباطات مکالمات درون‌شهری است، اینجا مکالمات خارج شهری، اینجا دستگاه‌های ارتباطی است، آقا از شماره‌ها عکس نگیر‍! خانم بیایید داخل تا در را ببندیم  که محیط گرم نشود و... .» اینها تنها صحبت‌هایی بود که مدام می‌شنیدیم!

یکی از خبرنگارها سوال کرد: «پس سرورها کجاست؟» با خنده پاسخ دادند: «همین دیگر، ببینید اینجا هیچ سروری نیست.» سوال کردم: «اصلا این ساختمان قابلیت نگه‌داری از دستگاه سرور را دارد؟» آغ‌بیات پاسخ داد: «خیر. این ساختمان از لحاظ فنی قابلیت اینکه از سرور نگه‌داری کند، را ندارد.»

یکی دیگر از خبرنگارها گفت: «ما از ابتدا هم می‌دانستیم که سرورها در این طبقه نیست.» من هم در ادامه گفتم: «بله سرورها نه در این طبقه بلکه اصلا در این ساختمان نیستند، سرورها در مکان دیگری که متعلق به وزارت ارتباطات است، قرار دارند.»

مسئولانی که در آنجا حضور داشتند، با خشم گفتند: «خیر خانم، هیچ سروری اصلا وجود ندارد، ما اگر شما (خبرنگاران) را به آن محل هم ببریم، باز می‌گویید سرورها در جای دیگری است، ما را به آنجا ببرید!» در پاسخ این مسئول عصبانی گفتم: «خبرنگار بیکار نیست که بخواهد شما و خودش را علاف کند، من از ابتدا هم می‌دانستم این بازدید به مثابه بازدید از پوچ برای تبرئه وزارتخانه است تا بگوید من خدماتی به «هاتگرام» و «تلگرام طلایی» ارائه نمی‌دهم؛ درصورتی‌که خدمات مربوطه را ارائه می‌دهد، سرورهای این دو فیلترشکن در مرکز LCT وزارت ارتباطات در اتوبان کردستان قرار دارد، چرا ما را به آن محل نمی‌برید و آنجا را به ما نشان نمی‌دهید؟»

آغ‌بیات گفت: «اینجا طبقه نهم ساختمان امام است که در این محل سوئیچ‌های مکالمات بین‌شهری ما انجام می‌شود و همان‌طور که مشاهده می‌کنید هیچ سروری اینجا نیست و پاسخ به این سوال‌ها از حیطه اختیارات من خارج است و آقای وزیر باید به این سوالات پاسخ دهد.»

گفتم: «هم ما و هم شما می‌دانستیم که از ابتدا چیزی در این طبقه وجود ندارد، چرا حداقل مسئولی برای پاسخگویی به سوالات ما نیاوردید تا ما پاسخ سوالات خودمان را دریافت کنیم؟»

رئیس روابط‌عمومی در پاسخ سئوال من گفت: «ما نمی‌توانیم هر لحظه که اراده کنیم به هر ساختمانی که بخواهیم برویم و باید نامه داشته باشیم، این سوالات هم باید در نشست‌خبری پرسیده شود و اینجا جای سوال پرسیدن نیست، شما فقط به اینجا آمده‌اید تا از طبقه نهم بازدید کنید و بس، بروید اول درخواست بازدید بزنید و بعد پیگیری کنید، ما هم قول می‌دهیم امضای آقای وزیر برای بازدید را بگیریم.‌‌»

فورا از جمع جدا شدم و با سردبیرم تماس گرفتم و تقاضا کردم همان لحظه نامه‌ای برای بازدید از مرکز LCT وزارت ارتباطات، واقع در اتوبان کردستان بزند و به شماره روابط‌عمومی وزارت ارتباطات فکس کند و عکس آن را در یکی از پیام‌رسان‌های ایرانی برایم ارسال کند.

سردبیر هم فورا نامه‌ای را که خواسته بودم برایم ارسال کرد، البته به غیر از من یکی دیگر از خبرنگاران هم همان‌لحظه به رسانه‌اش گفت که نامه بازدید از آن مرکز را برای وزارت ارتباطات ارسال کند.

به جمع برگشتم و خواستم حداقل از توضیحات این بازدید‌ علمی استفاده کنم که یکی از اعضای روابط‌عمومی من را به کناری برد و از من سوال کرد: «از کدام رسانه هستی؟ چرا قبلا ندیده بودمت؟ چرا در جلسات شرکت نمی‌کنی؟ اگر در جلسات ما شرکت نکنی دیگر اجازه ورود و پوشش برنامه‌های ما را نداری و... .» به میان صحبتش آمدم و گفتم: «این اولین حضور من در وزارتخانه است ولی از قبل بارها در این حوزه نوشتم، با تهدید عدم اطلاع‌رسانی برای پوشش اخبار که نمی‌توانید خبرنگار را ساکت کنید، شما اطلاع‌رسانی کنید اگر رسانه‌ام صلاح دید، برای پوشش اخبار خدمت‌تان می‌رسم.» از او جدا شدم و کنار خبرنگاران دیگر رفتم.

کم‌کم به پایان بازدید نزدیک می‌شدیم که تلفنم زنگ خورد، فرد مطلعی پشت خط بود و گفت: «حالا که اجازه بازدید از مرکز دیگر را نمی‌دهند، حداقل درخواست کنید که به واحد پورتال یک بروید و از آقای مسئول بخواهید با یوز خودش وارد پورتال مشتریان شود تا متوجه شوید رک، اینترنت، سرور و.. . طلاگرام و هاتگرام در کجا قرار دارند.» همان‌لحظه فورا به سراغ آقای هادیان رفتم و این درخواست را مطرح کردم که پاسخ داد: «در این لحظه اصلا امکان ندارد و باید برای این امر هم درخواست بازدید بزنید، ما فقط مجوز حضور خبرنگاران را در این طبقه داریم و بس.»

همان‌لحظه آقایی با صدای بلند  تقریبا فریاد زد: «برادر از چی عکس می‌گیری آخه؟ نگیر! اینها امانت مردم هستند، این دستگاه‌ها شماره‌های مردم را نشان می‌دهند، اینها حق‌الناس است، خواهشا عکس نگیرید.»

این بازی هم تمام شد و اول و آخر حرف افرادی که انتخاب شده بودند، در جمع خبرنگاران حاضر شوند این بود که «همان‌طور که می‌بینید اینجا سروری وجود ندارد.»

به طبقه همکف آمدیم و با آب‌معدنی و رانی و شیرینی از ما پذیرایی کردند و هر خبرنگار به سمت رسانه‌اش از ساختمان امام (ره) وزارت ارتباطات خارج شد.

از ابتدا هم می‌دانستم که در آنجا هیچ سروری وجود ندارد، می‌دانستم حتی CDNهای تلگرام هم در آنجا نیست، ولی رفته بودم تا پاسخی برای سوال‌هایم پیدا کنم که متاسفانه وزیر ارتباطات زرنگ‌تر از خبرنگاران بود و مسئولی را فرستاد که به گفته خودش اصلا اطلاعات علمی لازم در این موارد را ندارد! تنها امیدم برای یافتن سوال‌هایم همان نامه دقیقه نودی است که پاسخ مثبت وزیر را به همراه خود داشته باشد و ما بتوانیم از مرکز LCT وزارت ارتباطات بازدید کنیم، البته اگر قبل از آن سرورها را از آنجا به جای دیگری منتقل نکنند!

سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل اعلام کرد که وزارت ارتباطات به «هاتگرام» و «تلگرام‌طلایی» خدمات می‌دهد و سرورهای آنها در طبقه نهم ساختمان امام(ره) است، وزیر ارتباطات در واکنش به این خبر اعلام کرد که در طبقه 9 آن ساختمان سروری وجود ندارد و خبرنگارها بروند و آن مکان را ببینند؛ با اینکه از قبل می‌دانستم سروری در آن محل وجود ندارد به آنجا رفتیم و طبقه نهم بی‌سرور را دیدیم، دوربین‌هایمان قانع شدند ولی خبرنگارها نه!

پاورقی

۱- مرکز پورتال: تمام شرکت‌هایی که با شرکت ارتباطات زیرساخت کار می‌کنند در پورتال مشتریان زیرساخت، پروفایل دارند و هر شرکت که نیاز به تامین اینترنت از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت دارد، باید در این پورتال ثبت‌نام کند و درخواست سرویس خود را ثبت کند.

منبع: فرهیختگان

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷سردار جلالی: آمریکا می‌خواهد مردم را در تنگنا قرار دهد تا موجب اغتشاش شود
۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷آذری جهرمی: اگر تلگرام را از ریشه هم در بیاوریم آیا آنکه به دنبال هجمه به جمهوری اسلامی است، مسئله‌اش حل می شود؟/ باید به راه حل درست برسیم
۱۳ اَمرداد ۱۳۹۷سردارجلالی: ایران در جنگ زمینی ودریایی به بازدارندگی کامل رسیده
۳۰ تیر ۱۳۹۷سردار جلالی: هنوز نتوانستیم «بیگانه دیتا»های تلگرام در کشور را حذف کنیم/ دشمن به دنبال ایجاد تلاطم در بازار ارز
۲۷ تیر ۱۳۹۷آذری جهرمی: کارشناسان بخواهند آنها را به وزارت ارتباطات دعوت می‌کنیم
۲۵ تیر ۱۳۹۷سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز
۲۵ تیر ۱۳۹۷سردار جلالی: سرورهای هاتگرام و طلاگرام در طبقه نهم ساختمان مرکز امام وزارت ارتباطات قرار دارند
۲۳ تیر ۱۳۹۷سردار جلالی: ۶۰ درصد فارسی‌زبانان ضدانقلاب فضای مجازی در عربستان حضور دارند/ ردپای منافقین در حوادث خرمشهر دیده می‌شود
۱۷ تیر ۱۳۹۷سردار جلالی: داده‌های اصلی طلاگرام و هاتگرام به تلگرام متصل است/ منافقین و صهیونیست‌ها از اینستاگرام استفاده می‌کنند
۱۳ تیر ۱۳۹۷اطلاعیه وزارت ارتباطات درباره فعالیت پیام‌رسان‌های فیلترشده
۳ تیر ۱۳۹۷سردار جلالی: گزینه جنگ با جمهوری اسلامی حذف شد
۲ خرداد ۱۳۹۷سردار جلالی: تلگرام بخشی از تهاجم آمریکایی‌ها به افکار عمومی است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

احسان۴۳۷۳۴۹۰۸:۱۱:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۶
قرار نیست که هر روز یکی دربیاد بگه که سرورو من میدونم کجاست ببرنش بازدید علمی از اونجا
ناشناس۴۳۷۶۹۶۱۱:۵۳:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲۶
به این جمله مشعشع خبرنگار دقت کنید: "تنها امیدم برای یافتن سوال‌هایم همان نامه دقیقه نودی است که پاسخ مثبت وزیر را به همراه خود داشته باشد و ما بتوانیم از مرکز LCT وزارت ارتباطات بازدید کنیم، البته اگر قبل از آن سرورها را از آنجا به جای دیگری منتقل نکنند!" یعنی از همین الان داره میگه اگه منو ببرین اونجایی که گفتم و با چشم خودم ببینم که اونجا هم چنین سروری نیست، پس نتیجه می گیریم سروری که من می گفتم هست! ولی شما اونو به یه جای دیگه منتقل کردین!
ناشناس۴۳۸۱۸۹۱۶:۰۸:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۶
جوان استاد جنگ روانی انتخابات فعلا پیروز شد تا بعد...
ناشناس۴۳۷۳۶۱۰۸:۲۱:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲۶
ما که می دانستیم بازی جدید دولت با تلگرام برای چیه. اگر تلگرام بده و باید فیلتر بشه چرا طلایی و هاتگرام رو فیلتر نکردند؟ چون قرار بود سرورها به ایران بیایند که آمدند. در شهر به این بزرگی بالاخره یه جای امن برای سرورها پیدا میشه!
فرناز۴۳۷۳۶۶۰۸:۲۳:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۶
من مطمئن هستم اگر به همان ساختمان LCT هم بروید چیزی پیدا نمی کنید و باز بهانه می کنید که باید از ساختمان فلان بازدید شود. تمام این حرفها عصبانیت از افشاگری وزیر ارتباطات در خصوص شرکت هایی که ارز دولتی گرفته اند. امیدوارم منتشر کنید.
امیر۴۳۷۳۷۷۰۸:۳۴:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲۶
شما خبرنگارها اگه جرات دارید برید یقه اونی که آمار اشتباه به خورد مردم میده و میگه سرورها طبقه نهم فلان جا هست رو بگیرید , ازش بپرسید رو چه حساب این حرف رو زده ؟؟
ناشناس۴۳۷۹۱۰۱۳:۲۸:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۶
خدا پدرتو بیمرزه.حرف حساب جواب نداده
ناشناس۴۳۷۳۸۲۰۸:۳۵:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۲۶
عجب!! شما الف می دانید منصف بودن یعنی چه؟؟!!!! یا بی طرفی و جهت دار نبودن؟؟؟؟!!!!!! یا مغرضانه گزارش نکردن؟؟؟!!!!!! باید تمام قسمتهای محرمانه به صرف یک ادعا جلوی دوربین آورده شود؟؟؟!!!! وزیر ارتباطات آیا نگفت اگر آدرس دقیق دیگری دارید بدهید همانجا را نیز نشانتان خواهیم داد؟؟؟!!!! این آدرس طبقه نهم که تو زرد از آب درآمد!!!!!!
ناشناس۴۳۷۳۸۶۰۸:۴۱:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۶
1- اگر میدونستید سرورها در طبقه نهم نیست پس چرا رفتید؟ 2- وقتی یک خبرنگار اطلاع دارد که سرورها دقیقا کجاست رئیس پدافند غیرعامل نمیدونه؟ 3- جناب آقای سردار چرا گفتند سرورها در طبقه نهم است؟
ناشناس۴۳۷۴۰۲۰۸:۵۳:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۶
یعنی اعتراف به بی مبنا بودن حرف یک مسئول اصولگرا این قدر جانکاه است که خبرنگار فرهیخته خودش را به در و دیوار زده است؟ ایشان به جای محاکمه وزیر، آقای جلالی را که حسب مسئولیتش باید اطلاعات دقیقی داشته باشد، به سوال بکشد که پس کو سرورهای طبقه نهم ساختمان امام؟
حمید رستمی۴۳۷۴۴۷۰۹:۲۶:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۲۶
درود بر وزیر شایسته دولت. جهرمی قطعا برجسته ترین فرد کابینه است
علی۴۳۷۴۶۰۰۹:۳۵:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۲۶
چه ازومی دارد بدنبال سرور های هاتگرام و تلگرام طلایی باشید در حالی که عمده کاربران از تلگرام اصلی که سرور هایش در خارج از کشور است هنوز با فیلتر شکن استفاده میکنند؟٫
میثم۴۳۷۵۲۱۱۰:۰۷:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۶
حق با‌ وزارات ارتباطات است. نمیشود که موش‌و‌گربه بازی کرد. اون ساختمون هم نبود یکی پیدا میشه میگه جای‌دیگه هستش! بعد باز باید اون ساختمون جدیدم ببینید؟
علی۴۳۷۵۲۲۱۰:۰۷:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۲۶
شما رو دعوت کردند برای بازدید از به جای مشخص بعد مثل بچه ها پاهاتون رو زمین کوبیدید که من می‌خوام برم یه جای دیگه رو ببینم. شما که تصمیم گرفتید که به چی باور داشته باشید. بازدید میخوایی چکار؟ اگر از اون ساختمان هم بازدید کنید و چیزی نباشه، از همین حالا گفتی که فکر می‌کنی سرور ها رو جابجا کردند. حداقل همه دستت رو رو نکن. خصومتتون با دیگران رو اگه بتونید بیشتر پنهانش کنید شاید موثر تر باشه. صد رحمت به BBC. حداقل وقتی دروغ میگه یا جوسازی می‌کنه ملت یکی دو روز باید فکر کنند تا بفهمند کجا سرشون کلاه رفته. روزنامه نگار ما نه تنها موضع دار و حزبیه، حتی همین کار رو هم درست بلد نیست خدا رو شکر.
ناشناس۴۳۷۵۳۶۱۰:۱۶:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۲۶
چرا تو متن نیامده بر خلاف گفته سردار جلالی سرور هاتگرام و تلگرام طلایی در طبقه نه نبود. همش میخواهید دروغگویی رو لاپوشونی کنید
ناشناس۴۳۷۵۳۸۱۰:۱۷:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲۶
جالبه اصلا به صورت مستقیم از عدم صحت صحبت های سردار جلالی نگفتید
ناشناس۴۳۷۵۵۸۱۰:۳۷:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۶
ما در هر حالتی باید مراقب اطلاعاتمان باشیم، منتشر شدن مدل سروها و تجهیزات خودش ریسک امنیتیه اینکه
حسن بک۴۳۷۵۶۰۱۰:۳۹:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۲۶
جالب است این همه زحمت کشیدید رفتید ، آمدید، تحلیل کردید ، یک کلمه نگفتید آقای سردار خواهشا حرف بدون استناد نزن. چرا باید کشور مدام هزینه حرف های غیر دقیق یا غیر علمی
ناشناس۴۳۷۵۶۶۱۰:۴۴:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۲۶
چرا "سردار جلالی" حرف اشتباهی که به نظر شما این قدر واضح اشتباهه زده؟ شما این رو چرا پیگیری نمی‌کنید؟
بنیامین۴۳۷۵۸۵۱۰:۵۷:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۶
از اول معلوم بود که یه شو راه انداختن
ناشناس۴۳۷۶۱۷۱۱:۱۰:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۶
من نمیدونم چرا شما فقط سیاسی و جناحی برخورد میکنید توی کدام دوره یک وزارتخانه اینقدر به شما خبرنگارها آزادی داده بود ؟ چرا بجای زیر سئوال بردن رئیس پدافند غیر عامل که هر دم یک توهم و تهمتی میزنه وزیر صادق مخابرات رو زیر سئوال میبرید
ali۴۳۷۶۴۷۱۱:۲۷:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۲۶
کاش این خبرنگاران عزیز در مورد همه موضوعات حیاتی مملکت همینطور کنجکاوی کنند و مسئولین را به چالش بکشند. حالا نمیدونم تلگرام چه خطر جدی برای این مملکت داره اینم تازه نسخه ایرانیش که به قول خودشون سرورهاشم تو ایرانه ضمن اینکه من آقای وزیر ارتباطات را بسیار آدم شجاع و وطن پرست می دونم که واقعا خیلی از موضوعات که تابو بوده و کسی در موردش اقدامی نمی کرده را با شجاعت مطرح می کنه و با شفافیت با مردم برخورد می کنه و مسلما براش هزینه هم داره ، ای کاش همه مسئولین ما اینطوری بودن
ناشناس۴۳۸۲۴۰۱۶:۳۴:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۶
وزیر جوان همین مزایا رو داره باید جوانگرایی کرد با مسولان بالای هفتاد سال به جایی نمیرسیم
علی۴۳۷۸۱۴۱۲:۵۳:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۲۶
سلام درست کار بودن و پاک فکری جناب توکلی که مبرهنه ولی این خبرنگار محترم، اینقدر جرات داره بره مجلس و راجع به هزینه های گزاف نگهداری سرویس های بهداشتی اونجا هم گردن کشی کنه؟ یا یه سر به شورای محترم نگهبان بزنه و از مخارج و هزینه‌های اونجا برامون بگه؟ وزیر ارتباطات فردی شجاع و درستکار هستش
ناشناس۴۳۷۸۸۹۱۳:۱۷:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۲۶
مگه اردوی دانش آموزیه؟ که هر روز نامه بزنید میخواهیم بازدید علمی کنیم؟!
حسین زاده۴۳۷۸۹۵۱۳:۱۹:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۲۶
شما که میدانستی سرورها در اتوبان کردستان است چرا از اول ادرس انجا را ندادید کل ادعاهایتان همینجوری است...
ناشناس۴۳۸۱۳۸۱۵:۴۱:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۶
بی زحمت یه بازدید علمی هم واسه ما بزنین بریم روش ابر دزدی را ببینیم
دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 2. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 3. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 4. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 5. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 6. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 7. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 8. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 9. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 10. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 11. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 12. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 13. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 14. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 15. جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست

 16. جهانگیری: باید اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم

 17. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 18. کردستان عراق: در زمینه تحریم‌های ایران، تابع تصمیم‌های بغداد هستیم

 19. مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود

 20. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): اقتصاد را به مردم واگذار کنیم

 21. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 22. جواد خیابانی در بیمارستان بستری شد

 23. وزیر نیرو: پرونده خاموشی‌ها بسته شد

 24. واکنش پلیس تهران به خبر «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان

 25. آیت‌الله جنتی: راه‌حل برون رفت از مشکلات فعلی تفکر و روحیه انقلابی است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 6. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 7. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 8. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 9. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 10. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 11. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 12. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 13. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 14. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 15. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 16. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 17. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 18. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 19. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 20. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 21. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 22. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 23. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 24. جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست

 25. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 15. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 16. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 21. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 22. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 23. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 2. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 3. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 4. واکنش پلیس تهران به خبر «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان

 5. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 6. شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟

 7. پیشنهاد مقاصد زیبای گردشگری در تابستان ۲۰۱۸

 8. خرم‌آبادی: قمار و شرط بندی در فضای مجازی رشد داشته است

 9. آینده منابع خاک و آب مبهم است/ نیاز به ارتقاء دانش مطابق با علم روز دنیا داریم

 10. جذب پرستار در دستور کار دولت و مجلس

 11. پیکر دوبلور پیشکسوت فردا به خاک سپرده می‌شود

 12. نگرانی رئیس پلیس راهور از افزایش تصادفات

 13. آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

 14. کلیات طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان تایید شد

 15. تلف شدن یک «یوز جوان» در سمنان

 16. پشت پرده «ریزش معدن طلا در ورزقان»

 17. دبير شورای عالی فضای مجازی: ۵۰ درصد استفاده از پیام رسان‌ها باید از طریق شبکه‌های داخلی باشد

 18. بازنشستگان تامین اجتماعی "سهامدار" می‌شوند + جزییات

 19. خیانت بزرگی که به دریاچه ارومیه شد

 20. اظهارات پدر مرزبان آزاد شده ناجا

 21. محدودیت‌های ترافیکی آخر هفته

 22. پیش بینی آب و هوای کشور در آخر هفته

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 3. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 4. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 5. مردم چه نمره‌ای به قالیباف دادند؟

 6. سخنگوی وزارت بهداشت: شرمنده‌ام که بعضی مطب‌ها کارتخوان ندارند

 7. کنکور و نقدی بر یک نقد

 8. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور خبر داد؛ بازگشت ۱۰۰۰ نخبه از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا

 9. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 10. دادستان تهران اعلام کرد: برخورد سریع، دقیق و قاطع با اخلالگران اقتصادی/ نمی‌گذاریم سرپنجه‌های اصلی فساد فرار کنند/ عوامل اصلی فساد با شناخت از قانون خودشان را نجات داده‌اند

 11. پشت پرده مطب‌های بدون کارتخوان چیست؟

 12. وزیر بهداشت تبلیغات برخی از خوراکی‌ها را ممنوع اعلام کرد/ از «گز اصفهان» تا «سوهان قم» + سند

 13. محسنی اژه‌ای در پاسخ به الف: اسامی قضات بازداشت شده پس از تایید حکم اعلام می‌شود/ بیش از ۱۰۰نفر از افراد صاحب سمت ممنوع الخروج شده‌اند/ ماجرای گم شدن ۹میلیارد دلار صحت ندارد

 14. کشف حدود ۲ کیلوموادمخدر از حجاج ایرانی/ دستگیری در عربستان نداشتیم

 15. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 16. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 17. درباره نامه رییس قوه قضاییه به رهبری و یک پرسش مهم !

 18. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 19. محسنی بندپی به سرپرستی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

 20. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 21. برای نجات ایران از جنگ‌ آب فقط ۵ سال وقت داریم

 22. معاون دادستان کشور: درخواست وزیر ارتباطات برای طرح موضوع رفع فیلتر توئیتر غیرقانونی است

 23. سردار رحیمی: ناکارآمد نشان دادن نظام و مسئولین بزرگترین هدف دشمن است

 24. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 25. وقتی پیچ 7 سانتی در بدن بیمار جا ماند!+تصاویر

آخرین عناوین