مگنت-ستاره یک مربع

اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

گروه جهان الف،   3970425205 ۶۲ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

با توجه به گسترش اعتراضات، احتمال اینکه توطئه ای در کار باشد تا ایران به عنوان مقصر مشکلات به مردم عراق معرفی شود وجود دارد. احتمالاً طراحان چنین سناریویی بدنبال این می باشند تا نقش نیروها و گروه های سیاسی طرفدار ایران در تشکیل دولت آینده کاهش یابد و یا از بین برود.

به گزارش الف، تظاهرات و آشوب های مرکز و جنوب کشور عراق کم و بیش هنوز ادامه دارد. اعترضات به بغداد پایتخت عراق نیز کشیده شده که در بخش هایی با خشونت و درگیری همراه بوده است. آشوب های عراق بدلیل نارضایتی مردم از اوضاع نابسامان اقتصادی، بیکاری، قطعی آب و برق و فساد گسترده اقتصادی در بین مقامات سیاسی می باشد.

البته وضعیت بد مردم مختص به حال حاضر نمی باشد. شاید همین قدر کافی باشد که گفته شود اوضاع و شرایط تا آن میزان بغرنج و ناراضی کننده بوده که ائتلاف سائرون بر اساس همین شعارها توانست در انتخابات پارلمانی عراق جایگاه اول را بدست آورد. در روزهای اخیر، مقتدی صدر از پیروزی انقلاب گرسنگان گفته بود و به دولت مرکزی هشدار  داده بود که هیچ گونه برخوردی را با معترضان نخواهد پذیرفت.

گفته می شود در 9 روزی که از تظاهرات در عراق می گذرد 90 نفر بازداشت، 11 غیر نظامی کشته و 270 غیرنظامی مجروح شده اند.

در این بین جریانات و گروه های سیاسی تلاش دارند تا به هر نحو ممکن مردم را آرام و آنها را به خانه هایشان بازگردانند. دولت مرکزی نیز به مردم بصره که مرکز اعتراضات بوده وعده داده که مشکلات آنها را در اولویت قرار می دهد و به آنها رسیدگی خواهند کرد. برخی از اقدامات دولت در واکنش به اعتراضات اخیر را می توان در اختصاص بودجه سه و نیم تریلیون دیناری به استان بصره، افزایش سهمیه آب استان های جنوبی، وعده رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، تامین خدمات بهداشتی و ... اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

در نجف و شهرهای عراق چه خبر است؟/ حمله به فرودگاه نجف + تصاویر

طرحی جدید برای ایجاد بحران در عراق

به طور کلی بعد از اعلام نتایج انتخابات عراق که در آن هیچ کدام از جریانات و گروه های سیاسی موفق نشدند حد نصاب لازم را برای تشکیل کابینه بدست آورند این برداشت بوجود آمد که احتمال دوران جدیدی از بی ثباتی بوجود خواهد آمد. به خصوص این که با وجود شکست داعش و بازپس گیری سرزمین ها اما هنوز تفکر تکفیری به طور کامل از بین نرفته و بسیار بعید است در کوتاه مدت رگه و ریشه های آن از بین برود. بنابراین این احتمال که داعشی ها از اوضاع نابسامان عراق در برهه فعلی سوء استفاده کنند وجود دارد هر چند که دیگر نتوانند دولت خودخوانده تشکیل دهند. البته در این بین نباید از سوءاستفاده بعثی ها از اعتراضات مردم عراق نیز غافل شد.

در واکنش به این اعتراضات، آیت الله سیستانی ضمن حمایت از معترضان، آنها را به آرامش فراخوانده است. شایعاتی نیز بین مردم جنوب عراق منتشر شده و به نظر می رسد جریانی درصدد است تا به هر نحو ممکن نام ایران را وارد درگیری های سیاسی اخیر کند و قطعی آب و به برق را به اقدامات همسایه های عراق گره بزند.بستن گذرگاه مرزی کویت و عراق توسط معترضان را نیز باید در این راستا تحلیل کرد.

به همین دلیل است که برخی به این امر معتقد می باشند احتمال اینکه توطئه ای در کار باشد تا ایران به عنوان مقصر مشکلات به مردم عراق معرفی شود وجود دارد. احتمالاً طراحان چنین سناریویی بدنبال این می باشند تا نقش نیروها و گروه های سیاسی طرفدار ایران در تشکیل دولت آینده کاهش یابد و یا از بین برود. به همین دلیل بوده که برخی به نقش پنهانی عربستان و آمریکا در راه اندازی و تشدید اعتراضات اشاره کرده اند.  

با تمامی این تفاسیر به نظر می رسد تا زمانی که دولتی باثبات، مقتدر و کارآمد در عراق تشکیل نشود نباید انتظار رفع مشکلات و رضایت مردم را انتظار داشت اما با توجه به اختلافات جدی که بین گروه ها و جریانات سیاسی وجود داد چشم انداز هر گونه مصالحه و دست یابی به توافق سیاسی چندان روشن نمی باشد، حتی اگر دولتی نیز تشکیل شود بعید است که بتواند در صحنه عمل موفق باشد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

هادی۴۳۷۳۶۳۰۸:۲۲:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۶
نتیجه سالها سرمایه گذاری در عراق. نتیجه میلیارد ها دلار خرج کردن در عراق. نتیجه دهها کشته در عراق. نتیجه مبارزه ایران با داعش در عراق و دفاع از مردم عراق. آخرش هم عراقی ها طرفدار عربستان هستن و مخالف ایران
علی۴۳۷۷۰۱۱۱:۵۶:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۶
در پاسخ به مغلطه های شما عرض می کنم: اولا سرمایه گذاری میلیاردی رو از کجا در آوردین؟ ثانیا ما کشته ندادیم شهید دادیم. ثالثا جنگ با داعش سود حداقل یک بعدش برای خود ایران بود رابعا همانطوری که در ایران عده ای طرفدار عربستان و آمریکا و صهیونیست ها هستن در عراق و جاهای دیگه هم هستن و دلیل نمیشه که همه مردم از این گروه هستند. خامسا مردم عراق هم مثل مردم ایران و سایر کشورهای دیگه نسبت اوضاع سخت اعتراض می کنند ولی نکته ای که دوست ما ازش غافل بود به انحراف کشیدن این اعتراضات هست که هم اخیرا در ایران اتفاق افتاد، هم در عراق و مربوط به اکثریت مردم نیست
ناشناس۴۳۷۷۶۵۱۲:۲۶:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۲۶
شما این توجیهات را از کجا آوردی چرا فکر می کنید مردم ایران نا اگاه هستند ؟ شما فکر می کنید همفکران شما چند درصد مردم ایران هستند که با این تندی سفسطه می کنید ؟
روح الله۴۳۸۱۳۴۱۵:۴۰:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۶
شما چرا فکر می کنید حرف اکثریت مردم ایران را می زنید؟ با چند هزار نفر از این جمعیت میلیونی در ارتباط هستی که هر تحلیل مخالف نظر خود را سفسطه و اقلیت می پنداری؟ حرف هایی که به آن انتقاد داری کاملا مستند و منطقی است و استدلال شما بی پایه و تنها منبع آن هم رسانه ی فاخر بی بی سی و البته اکثریت صف نانوایی محله خودتان می باشد. :)
ناشناس۴۳۸۵۲۰۲۰:۰۳:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲۶
تعجب اینه که موافق و مخالف را هم بعضی قبول ندارند
ناشناس۴۳۸۵۸۹۲۰:۵۶:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۶
شما تو تاکسی، بقالی، دانشگاه، خیابون، بیابون و هرجا که دوست داری با مردم حرف بزن. مذهبی و غیر مذهبی تا ببینی نظر مردم چیه. آره برادر. برو بپرس
ناشناس۴۳۷۹۸۱۱۴:۱۶:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۶
تعداد منفیهای نظرتونو ببینید متوجه میشید چقدر اکثریت با نظرتون موافقن
روح الله۴۳۸۱۱۷۱۵:۳۲:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۲۶
عجب نتیجه گیری علمی و منطقی انجام دادی، اون هم بر اساس اظهار نظر یک جامعه آماری حداکثر هزار نفری که مثبت یا منفی دادند!!!!!!! آیا تعداد مثبت یا منفی بودن اظهار نظر ها در یک سایت خبری می تواند شاخصی برای منطقی یا غیر منطقی بودن یک تحلیل باشد؟ اگر با دنیای دیجیتال آشنا باشید متوجه می شوید که تمامی این منفی ها حتی می تواند توسط یک نفر مدیریت شود. با همین استدلال هم اعتراضات عده ای از مردم به فساد برخی مدیران در عراق را تفسیر به رای می نمایید. مگر قرار است اگر ما به خاطر امنیت خودمان در عراق و سوریه با دشمنمان می جنگیم و از خانه و سرزمین آنها به عنوان میدان جنگ خودمان استفاده می کنیم، حتما باید اکثریت مطلق مردم عراق طرفدار ایران باشند؟ تا بحال به این موضوع فکر کردید که اگر ایران در عراق و سوریه با داعش نمی جنگید و آنها براحتی می توانستند این دو کشور را بگیرند و به ایران برسند، ممکن بود حکومت های این دو کشور سقوط کند ولی احتمالا خسارات کمتری به مردم این کشورها تحمیل می شد؟ آیا تصاویر شهرهای آزاد شده عراق و سوریه را دیده اید که بخاطر مقاومت های تحت حمایت ایران، چگونه تخریب شده؟ التماس تفکر و انصاف
ناشناس۴۳۸۲۹۴۱۷:۰۹:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۶
روح االه جان برو یه کم تاکسی و اتوبوس و مترو سوار شو که نظریات مردم را بشنوی و بهت ثابت بشه کی اقلیته برو یه کم خبر گزاری های مختلف و حتی تحلیل های همین سایت الف و سایر سایتها و خبرگزاری های وطنی را بخون اگه زبان انگلیسی بلدی به خبر گزاری های مطرح دنیا هم یه سر بزن تا ببینی در دنیا چه خبره زیادی پای اخبار صدا و سیما نشستن نتیجه اش می شه متنی که نوشتی !
ناشناس۴۳۸۷۳۵۲۳:۱۰:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۲۶
توی تاکسی و مترو 90 درصد مردم ابدا این چیزا براشون مهم نیست و بعضا اصلا از این چیزا خبر ندارند .استدلال شمام خیلی آبکی هستند همین بود که سال 88 با همین استدلال هایی که اهل فن به وضوح چرند بودنش رو میدونند مدعی تقلب شدید.تظاهرات 3 میلیونی توی خیابون هایی با حداکثر ظرفیت 600 هزار نفر و خطی بودن ارا و قانون بنفورد رو دلیلی بر تقلب میدونستید که ابلهانه بودنش برای آمار دان ها واضحه ولی شما به همون ها استناد میکردید یا میگفتید تمامی اطرافیان ما طرفدار موسوی هستند پس موسوی برنده است!! در آبکی بودن و اریب بودن این استدلال همین بس که توی یک کلیسا در شهر تهران احتمالا اکثر افراد حاضر مسیحی هستند ولی نتیجه گرفتن مسیحی بودن تمامی افراد جامعه از این استدلال به وضوح غلطه.
روح الله۴۳۹۷۱۶۱۵:۱۴:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۷
اولا هيچ پاسخ منطقي به تحليل بنده نداديد ثانيا من هم تاکسي و مترو سوار مي شوم و حرف مردم را مي شنوم و اخبار خبرگزاري هاي داخلي و خارجي را هم ملاحظه مي کنم، منتهي با تفکر و بدون احساسات تحليل مي کنم و تصميم مي گيرم. ثالثا اگر صندوق راي را قبول نداشتيم که وضعيتمان اينگونه نبود و انقدر عدم ثبات در مديران اجرايي وجود نداشت و مردم نمي توانستند بخاطر ربناي شجريان و جلوگيري از ديوار کشيدن پياده روها رئيس جمهور انتخاب کنند!!! رابعا اين نکته مهم رو فراموش نکن که حتي اگر بر فرض محال اکثريت مردم ايران مانند شما و منفي دهندگان به نظرات بنده هم بودند، باز هم دليلي بر منطقي و بر حق بودن حرف شما نيست زيرا تاريخ اثبات مي کند که همين اکثريتهاي احساسي مردم حضرت علي را هم خانه نشين کرد. توصيه مي کنم قرآن و کتب تاريخي را بيشتر بخوانيد تا ببينيد عاقبت همفکران شما چيست. التماس تفکر
روح الله۴۳۹۷۱۷۱۵:۱۵:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۲۷
زيادي نشستن پاي اخبار بي بي سي نتيجش افکار و تحليل هاي شماست
دایی۴۳۸۴۰۳۱۸:۰۶:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۶
روح الله جان اخوی بیخیال شماها صندوق رای رو هم قبول ندارید چه برسه به مثبت و منفی مردم بارها حرفشونو به شماها با صندوق رای زدن اخرشم قبول ندارید
ناشناس۴۳۸۶۳۰۲۱:۵۱:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۶
اونی که صندوق رو قبول نداشت مدعی دموکراسی بود و سال ۸۸شورش کرد
ناشناس۴۳۹۵۲۶۱۳:۱۵:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۲۷
روح اله رو بی خیال شوید این جماعت از هنر خوب گوش دادن و منطقی پاسخ دادن بی بهره است
روح الله۴۳۹۷۲۲۱۵:۲۱:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۷
دايي جان شما هم ظاهرا خيلي بي بي سي رو قبول داري اولا تحليل آراي مردم به اين سادگي که مي فرماييد نيست ثانيا اگر صندوق راي را قبول نداشتيم که مردم نمي توانستند بخاطر پخش ربناي شجريان و جلوگيري از ديوار کشيدن در پياده روها رئيس جمهور انتخاب کنند. چقدر بايد هزينه آموزش امثال شما از سرمايه هاي اين کشور پرداخت شود و يک اشتباه را بارها تکرار کنيد؟
ناشناس۴۳۸۰۰۱۱۴:۲۳:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۲۶
دادش در پاسخ به شما نیز عرض کنم همون 1000 میلیارد غرامت جنگ تحمیلی رو شما سرمایه گذاری حساب کن. بقیش پیش کش.
ناشناس۴۳۸۴۸۳۱۹:۱۴:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۲۶
موضوع این هست ...مشکل مقامات ایران ندانستن سیاست و حقوق جهانی هست ..
روح الله۴۳۸۱۲۴۱۵:۳۵:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۲۶
احسنت بسیار منطقی پاسخ دادید متاسفم واسه اونایی که سرشون رو در برف فرو کردن و فقط منفی میدن.
ناشناس۴۳۷۷۷۷۱۲:۳۵:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲۶
نفرین امام حسین پشت سر مردم عراق هست و اونجا درست نخواهد شد
ناشناس۴۳۸۶۶۹۲۲:۲۵:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۶
در قرن بیست و یکم که قرن انفجار اطلاعات است ، با این استدلال ها راه به جایی نخواهیم برد
ناشناس۴۳۸۱۴۰۱۵:۴۳:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۶
شاید بدبختی اقتصادی عراق به مقامات ایران مربوط نباشد اما وضعیت مردم ایران مستقیم به مقامات ایران مربوط می شود
روح الله۴۳۸۱۵۳۱۵:۴۹:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۶
واقعا اگر کسی حداقل بصیرت سیاسی داشته باشد متوجه می شود که ایران برای تامین امنیت خودش در عراق و سوریه می جنگد و خیلی واضح است که هزینه های این جنگ نیابتی به مراتب از جنگ مستقیم در مرزهای ایران کمتر است. من موندم، چرا مردم امریکا این موضوع را درک می کنند که حکومتشان با توجیه تامین امنیت کشورشان در اغلب کشورهای دنیا هزینه های سنگین نظامی می پردازد اما برخی از هموطنان ساده ما این تحلیل حداقلی را ندارند و حرف های بی بی سی و نتانیاهو را تکرار می کنند. چرا همیشه باید چرخ را مجددا اختراع بفرمایید؟ مردم این کشور چقدر باید هزینه ی آموختن امثال شما را بپردازند؟ التماس تفکر
سالاریان۴۳۸۲۸۵۱۷:۰۰:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۲۶
آقاجون هی فلسفه نباف برای خودت ، آمریکا تو جنگ عراق و افغانستان شرکت داشت و به قول ترامپ 7 هزار میلیارد خرج کرد و چیزی بدست نیاورد و خوب می دونید که بعد از جرج بوش پسر چه بحران اقتصادی وحشتناکی برای آمریکا پیش آمد و اوباما که سال 2008 سر کار آمد سالها با این بحران اقتصادی دست به گریبان بود . همش می گن که ما برای امنیت خودمان در جاهای دیگر می جنگیم و هی پول رو الکی تو این طرف و اون طرف دور می ریزیم و اصرار هم داریم که کار درستی می کنیم می دانید که نتیجه طرز تفکر امثال شما ( جنگ نیابتی ) و عدم پرداختن به اولویت ها ( داخلی ) باعث این همه بدبختی مملکت شده که بیکاری ، تورم ، و گرانی و فرار مغزها و هزاران مشکل دیگر الان روبروی ماست . به قول خودت التماس تفکر
ناشناس۴۳۸۴۸۵۱۹:۲۰:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۲۶
آمریکا همسایه هم مرز عراق نیست عزیز دلم
ناشناس۴۳۸۵۱۹۲۰:۰۳:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۶
همه بد بختی کشور زیر سر همین ها هست که بودجه مملکت رو در سوریه و عراق خرج کردن
ناشناس۴۳۸۷۴۴۲۳:۲۰:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۶
تو یکی چی میگی واسه خودت؟؟ اگه زنده نباشی بیکاری و تورم رو میخوای چیکار؟؟ شدی زیباکلام با اون داستان سرایی هاش درباره کمک های مردمی؟؟امنیت قطعا اولویت داره به تمامی اونا در ضمن اگه عراق سقوط میکرد بلاشک به سمت ایران و ترکیه میرفتند اون موقع هم جانتون فدای ایران بود یا نه مثل همیشه لات مجازی بودید؟؟در ضمن اینو یبار برای همیشه براتون روشن کنم هزینه های ایران توی کشور های دیگه از بودجه دفاعیش هست که 3 درصد تولید ناخالص داخلیش هست و توی منطقه عمان 16 درصد و عربستان 10 درصد و اسراییل 6 درصده که به وضوح مبلغ پایینی هست توی منطقه هم هیچ کشوری بودجه دفاعیش زیر 3 درصد gdp نیست.این توهم هزینه بالای ایران توی کشور های دیگه هم رسانه های غربی کردند تو کلتون شما هم مثل طوطی بیسواد و کم هوش تکرار میکنید بدون یک ذره منبع موثق
روح الله۴۳۹۷۳۳۱۵:۳۱:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲۷
بصيرت سياسي يعني همين که بتواني تشخيص دهي اولا جنگ نيابتي در برابر حمله دشمن بهترين و کم هزينه ترين راه دفاع است که اگر انجامش ندهي قطعا اوضاع بدتر و هزينه هايت بيشتر مي شود. ثانيا پيش نياز حل تمامي آن مسائل اقتصادي که فرموديد حتما ايجاد و حفظ امنيت کشور است پس اگر امنيت نباشد اصلا نمي توانيد مشکلات اقتصادي را حل کنيد. پس اولويتي بالاتر از تامين امنيت کشور وجود ندارد. لطفا انقدر بي بي سي رو تماشا نکنيد.
ناشناس۴۳۸۴۶۹۱۹:۰۵:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۲۶
نمیدانم چرا اینقدر به این کلمه بصیرت حساسیت پیدا کردم هر جا میگن بصیرت ...
ناشناس۴۳۸۴۶۱۱۹:۰۰:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۲۶
آنهم مردم شیعه نجف
ناشناس۴۳۸۵۸۶۲۰:۵۴:۳۴ ۱۳۹۷/۴/۲۶
اقا این درگیری ها در نقاط مختلف جهان دیگه جواب نمیده و نمیشه به خصومت با جهان خصومت داشت...
ناشناس۴۳۹۵۱۷۱۳:۱۲:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۷
اگر نبرد با داعش نبود خواهران ومادران و... من وشما باید در .. به داعش خدمت می کردندویا مثل ایزدی ها به فروش می رفتند...
ناشناس۴۳۷۳۷۸۰۸:۳۴:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۲۶
تمام حرف نویسنده اینه که اگر ما بخواهیم همچنان در عراق نفوذ داشته باشیم مردم ایران باید اجازه بدهند ما به عراقی ها آب و برق بدهیم حتی اگر خودمان نیاز داشته باشیم
مثبت نگر۴۳۷۴۰۵۰۸:۵۴:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۶
عراقیها واقعا قدر نشناسند
ناشناس۴۳۷۴۲۴۰۹:۱۲:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۲۶
ب امید روزی ک جنگ و آشوب از خاورمیانه رخت بندد،شاید این تظاهرات ها مقدمه ای برای آن باشد مردم خاورمیانه تغییر کردند
ناشناس۴۳۹۳۹۰۱۲:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۷
آرزویی است که بعد از 50 نسل دیگر من و تو ببار نمی نشیند.
ناشناس۴۳۷۴۳۹۰۹:۲۳:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲۶
به ایرانی ها میگن مشکل قطعی ها، انتقال آب و برق به عراقه! به عراقی ها میگن، انتقال آب به ایران! و بخشی از این دو ملت بسیار ساده لوح و زودباور هستن...
نجیب۴۳۸۰۷۸۱۵:۱۳:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۲۶
احسنت. صحبت شما کاملا درسته. استراتژی غرب در قبال مسلمانان ثابت است. اختلاف انداختن بین مسلمان ها و فرسایش آن ها و سرمایه هایشان و حکومت کردن بر آن ها.
ناشناس۴۳۷۴۵۹۰۹:۳۵:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۲۶
همون صدام براشون خوب بود
ناشناس۴۳۷۵۹۴۱۱:۰۰:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۶
اولا ایران باید کشور عراق را به حال خود رها کند این کشور ظرفیتهای دوستی نداره 2- باید خسارت 1000 میلیاردی رو مطالبه کنه از جنگ 3- عراقی ها از بحران داعش گذشتند و الان دنیال پول و وعده های نزدیک عربستان هستند 4- کشورشون از هم پیمانی با امریکا احساس امنیت می کنه و از شیعه ها مقصر تر کسی رو نمی خواهند بشناسند 5- ما باید دنبال کشور خودمون و اخذ قدرت درن زا باشیم
سید۴۳۷۶۲۳۱۱:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۶
عراقی ها آخرش میروند با عربستان قرارداد میبندند
ناشناس۴۳۸۵۰۰۱۹:۳۹:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۲۶
درسته.اگر از یک کشور عربی انتظار دارند در نهایت بین ایران و اعراب دیگه، ایران رو انتخاب کنه، کلا تاریخ نخوندن‌
ناشناس۴۳۷۷۲۲۱۲:۰۵:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۶
چرا تو حرف زدن همیشه همه را باهم جمع می کنیم مردم عراق یعنی چند گروه بیا بیرون اخلال درست کنند میشن همه مردم عراق. خسارت جنگ هم در عوضش هوابیما مسافر بری و جنگنده از عراق برداشتیم همه هوابیماهارا بس بده بعد خسارت جنگ را طلب کن
ناشناس۴۳۸۴۷۵۱۹:۰۷:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۲۶
از کی تا بحال قیمت صدتا هواپیمای فرسوده که تعدادیشم پس دادیم میشه هزار دلار
ناشناس۴۳۸۵۸۰۲۰:۴۸:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۶
اخوي؟كل لگن هايي كه درجنگ امريكا وعراق به ايران فرار كردن ١میلیارد دلارهم نمیشه!!!چطوری ١٠٠٠میلیارد بدهی عراق ... رو با چندتا هواپیما تهاترکردی؟حالت خوبه؟
ناشناس۴۳۸۶۰۴۲۱:۱۰:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۶
هواپیما برداشتیم!!!!!!!!!!!!!!!!! برادر شما ظاهرا ریاضیت خیلی ضعیفه!!!! خسارت محاسبه شده برای جنگ 1000 میلیارد دلاره. در حالی که عراق حدود بیست هواپیمای مسافری و نظامی به ایران فرستاد. هواپیماهای مستعمل و دسته دوم. هر کدوم مسافری ها رو خیلی خوب حساب کنی بیست میلیون دلار. که تازه هواپیماهای مسافربری عراقی حتی یک ساعت هم تو ایران پرواز نکردن. حالا دلیلش رو نمی دونم اما فکر کنم اجازه بین المللی نداشتیم باهشون پرواز کنیم چون عراق اجازه ش رو نداد. بعد هم که دیگه از رده خارج شدن
ناشناس۴۳۸۸۱۱۰۰:۱۵:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۷
پَرت نگو
ناشناس۴۳۷۸۸۱۱۳:۱۴:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۲۶
ایران و عراق هر دو کشور، سرشار از ثروت خدا دادی هستند افسوس برخی مدیران و مسئولان بی تخصص بر کرسی ها نشسته اند باور کنید مدیران هم باید تخصص داشته باشند و هم تعهد
ناشناس۴۳۷۸۸۵۱۳:۱۶:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۲۶
چرا شما خودتون رو گل بی خار میدونید و معتقدید هرکس علیه تصمیمات شما موضع گیری کرد آشوبگر و خرابکاره؟!؟واقع نگر باشید
ناشناس۴۳۸۰۵۵۱۴:۵۸:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۲۶
چقد مطالبات و مشکلات دو کشور شبیه هم هست
ناشناس۴۳۸۶۴۹۲۲:۱۳:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۲۶
مشخصه چون هردو جا از یک منبع تغذینه میشن سعودی و سازمان سیا بی خودی نبود که پمپئو وزیر امور خارجه شد به هر قیمتی میخواهند که امنیت اسراییل کودک کش تامین شود
ناشناس۴۳۸۰۶۷۱۵:۰۶:۳۴ ۱۳۹۷/۴/۲۶
سالهاست که توطئه نفرت مسلمانان خاورمیانه از یکدیگر پرقدرت به پیش می رود
ناشناس۴۳۸۳۵۱۱۷:۴۳:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۲۶
بازم آمریکا؟ یعنی بی عرضگی مسئولین عراقی و عدم ثبات کشور تاثیری نداره؟
حمید۴۳۸۹۵۵۰۵:۳۳:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۲۷
میشه بفرماین این بی ثباتی ارمغان کدوم جنگ هست؟؟؟!!!
ناشناس۴۳۸۴۷۹۱۹:۱۰:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲۶
حالا که دیگه آب و برق نمی خوایم بهشون بدیم این کار ها را می کنند
بامشاد۴۳۸۵۶۶۲۰:۳۶:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۲۶
اصلا مسئله داخلی عراق به ما چه ارتباطی داره.؟ مگه عراقی ها تو مسائل مملکت ما دخالت دارند؟
ناشناس۴۳۸۵۷۸۲۰:۴۵:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۶
نه تنها عراقيها بلكه سوریه و ... به ايران بدهكارن
ناشناس۴۳۸۷۵۳۲۳:۲۷:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۶
یکی از معلم های ادبیات شهرمون(گرگان) میگفتن ، حکایت ایران و عراق و افغانستان، حکایت رستم و سهرابِ، که نباید همدیگرو بشناسن و با هم یکی بشن، اگر یکی بشن برای افراسیاب بد میشه!
ناشناس۴۳۸۷۵۴۲۳:۲۸:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲۶
بد نیست مبلغ غرامت جنگ عراق علیه ایران یاد آوری شود
علیرضا۴۳۹۱۷۸۰۹:۴۶:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۲۷
به نظر من باز هم در عراق مقصر آمریکا و اسرائیل و عربستان است ..
سعید۴۳۹۵۳۹۱۳:۲۱:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۷
شمار لایک هایی که برخلاف مصالح عمومی ودر جهت خواست اسرائیل و بی بی سی وامثالهم مهندسی می شود در نهایت به سود جریان انقلاب نیست. امیدوارم سایت الف در مقابل این لایک های دروغین که احتمالا توسط یک یا دونفر مهندسی می شود فکری بکند. با لایک های بالای مهندسی شده...
ناشناس۴۴۰۴۹۰۰۹:۴۱:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۲۸
مهندسي كدومه؟ولله اينا ادمهاي همين سرزمينن منفي ميزنن
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. زندگی مدفون شده + تصاویر

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 7. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 8. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 11. افزایش قیمت نان منتفی شد

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. تب بازار ارز فروکش کرد

 14. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 15. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 16. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 17. ترامپ تاکنون چه کسانی را «سگ» خوانده است؟

 18. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 19. سفر مقام آمریکایی به آسیا برای جلب حمایت از تحریم‌ها علیه ایران

 20. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 21. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 22. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 23. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 10. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 11. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 23. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 24. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 25. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 20. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 21. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 22. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های امروز

 1. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 2. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 3. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 4. ترامپ تاکنون چه کسانی را «سگ» خوانده است؟

 5. سفر مقام آمریکایی به آسیا برای جلب حمایت از تحریم‌ها علیه ایران

 6. روسیه: آمریکا آشکارا قصد دارد اوضاع داخلی ایران را بی‌ثبات کند

 7. آیا ترامپ برای خداحافظی از کاخ سفید آماده می شود؟

 8. لیر از گور اقتصادی سر بلند کرد

 9. کره جنوبی به دنبال معاف شدن از تحریم‌های ایران

 10. ژنرال سابق رژیم صهیونیستی: مشکل ما غزه نیست قدرت‌یابی ایران در سوریه است

 11. پکن به واشنگتن نماینده می‌فرستد

 12. پس لرزه های سقوط شدید لیر/ پیش‌خرید طلا در ترکیه ۲ برابر شد

 13. سرانجام مبهم تحریم‌های نفتی ترامپ/ چین پشت ایران ایستاده؛ سعودی در کنار آمریکا

 14. کارزار مطبوعات آمریکا برای مبارزه با ترامپ

 15. محاسبات ناشیانه یک نخست وزیر

 16. فارن پالیسی: آمریکا درحال ارتکاب جنایات جنگی در یمن است

 17. ارتش ترکیه یکی از اعضای کلیدی پ.ک.ک را کشت+ عکس

 18. البغدادی به جای العبادی؛ اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

 19. مدیر اسبق سیا: ترامپ از قدرت سوءاستفاده می کند

 20. ترامپ دستورالعمل حملات سایبری را لغو کرد

 21. مداخله‌جویی تکراری وزارت خارجه آمریکا در امور داخلی ایران

 22. ۳ دلیل که تبعیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ناممکن می‌کند

 23. اندیشکده آتلانتیک:۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است

 24. گزارش ادعایی المانیتور درباره احتمال دیدار ترامپ و روحانی

 25. روسیه: شرکت‌های اروپایی آماده مخالفت با تحریم‌ها علیه ایران نیستند

پربحث‌های دیروز

 1. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 2. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 3. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 4. سفیر آمریکا در آلمان: با فشارهای اقتصادی می‌خواهیم دولت ایران را بار دیگر پای میز مذاکره بیاوریم

 5. کاهش 50 درصدی خرید نفت از ایران در ازای دریافت معافیت از آمریکا

 6. واکنش آمریکا به بیانات رهبری درباره پیشنهاد ترامپ

 7. بازسازی سوریه توسط بخش خصوصی ایران

 8. درخواست روزنامه سعودی: خاندان آل ثانی را سرنگون کنید

 9. کردستان عراق: در زمینه تحریم‌های ایران، تابع تصمیم‌های بغداد هستیم

 10. مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود

 11. چین به انتشار ارزهای خارجی روی آورد

 12. ترامپ: "حیوانات دیوانه" مقصر حمله تروریستی لندن هستند

 13. واکنش آمریکا به مواضع العبادی درباره تحریم ایران

 14. سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید

 15. گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با حیدر العبادی

 16. حملات ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در ادلب

 17. ترکیه: مشکلات با آمریکا حل خواهد شد

 18. پیش‌بینی افزایش گرمای جهان در ۴ سال آینده

 19. ترامپ دسترسی رئیس سابق سیا به اطلاعات محرمانه را قطع کرد

 20. کاخ سفید: مشکلات اقتصادی ترکیه تقصیر ما نیست/ شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 21. ایتالیا ۱۲ ماه حالت فوق العاده اعلام کرد

 22. وعده توئیتری ترامپ به آمریکایی ها

 23. طالبان دیگر به صلیب سرخ «امان» نمی‌دهد

 24. نماینده «ترامپ» به شهر رقه سوریه رفت

 25. آغاز موج حرکت افغانها به سوی اروپا

پربحث‌های هفته

 1. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 4. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 5. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 6. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 7. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 10. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 11. ظریف:کنوانسیون رژیم حقوقی خزر و 6 موافقتنامه در اجلاس سران در آکتائو امضا می‌شود

 12. مفتی اهل سنت عراق: نخستین مدافع ایران خواهم بود

 13. عراق معاملات دلاری با ایران را پایان می دهد

 14. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 15. غیبت پنج ماهه ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس/ کاهش چشمگیر کشتی‌های آمریکایی در منطقه

 16. سیگنال خطرناک به جمهوری خواهان

 17. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 18. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 19. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 20. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 21. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 22. دست‌کم 22 کشته در پی فرو ریختن یک پل در ایتالیا/ تلاش نیروهای امدادی برای خارج کردن قربانیان

 23. بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

 24. تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 25. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

آخرین عناوین