فرمانده وقت نیروی انتظامی: روحانی مصوب کرد "ناجا" وارد کوی شود اما ورود نکردیم/ ستاد هدایت آشوب‌ها وزارت کشور بود

گروه سیاسی الف،   3970419115 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرمانده وقت نیروی انتظامی: روحانی مصوب کرد "ناجا" وارد کوی شود اما ورود نکردیم/ ستاد هدایت آشوب‌ها وزارت کشور بود

مرتضی طلایی فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران بزرگ گفت که روحانی و سایر مسئولان آن زمان مصوب کردند پلیس وارد کوی دانشگاه شود اما ما ورود نکردیم و روحانی از یک مصوبه محرمانه استفاده سیاسی کرد.

18 تیر سال 78 در تقویم سیاسی ایران شاید اولین بار بود که دانشگاه تهران محل جولان گروه‌های سیاسی بود تا دانشجو را به پیاده نظام مقابله با انقلاب اسلامی تبدیل کند.

بعد از 5 روز با حضور مردم در خیابان‌ها برای دفاع از انقلاب غائله فیصله پیدا کرد اما این روز بهانه‌ای برای جریان برانداز بود تا در سالگرد 18 تیر هرسال اقدام به تجمع بکند. سال 82 اوج سالگرد 18 تیر بودکه به مدت یک‌ماه ادامه پیدا کرد و در نهایت با خویشتن‌داری پلیس و کم شدن تعداد دانشجویان  و برخورد با جمع محدود آشوب‌طلبان غائله ختم شد. 

در همین رابطه به سراغ سردار مرتضی طلایی فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران بزرگ رفتیم تا از ماجرای 18 تیر سال 78 و همچنین 82 رمزگشایی کند. 

متن زیر مشروح گفتگوی تسنیم با فرمانده وقت نیروی انتظامی است که از منظرتان می‌گذرد:

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید، قریب 19 سال از 18 تیر 78 و همچنین پانزده سال از اتفاقات 18 تیر سال هشتاد و دو می‌گذرد. تحلیل شما از اتفاقات آن سالها چیست و چرا جریانی درصدد بود که از جنبش دانشجویی برای اقدامات براندازانه استفاده کند؟

طلایی: فکر می‌کنم که در واقع از یک مقطعی در کشور شاهد شکل‌گیری یک جریانی بودیم که پیاده‌نظام آن در داخل بود و از خارج هم با هدف براندازی، از آن حمایت می‌شد که آغاز آن هم با حوادث سال 78 و داستان روزنامه سلام و بعد هم آغاز غائله سال 78 بود. 

یادتان هست که چه اتفاقی افتاد که سرانجام با حضور مردم، غائله ختم شد. به نظر بنده این آغاز دور جدیدی از اقدامات بود. دشمنان ما در بیرون با استفاده از عناصر داخلی خودشان و از ظرفیت‌های فضاهای دانشگاهی و دانشجویی که در واقع نقطه محرک و عامل محرکه این حوادث اجتماعی بودند، براندازی را آغاز کردند.

در آن زمان اگر یادتان باشد، در سال 78 مدتی طول کشید و بعد از چندین روزی که هر نقطه شهر را به آشوب می‌کشیدند، با ورود مردم این غائله جمع شد، اما اینها بیکار ننشستند و این اتفاقات ادامه پیدا کرد. یکی پس از دیگری در تقویم سیاسی کشور فرصت‌هایی برای ادامه آن جریانی که آغاز کرده بودند، پیدا کردند.

** با مجوز وزارت کشور دولت اصلاحات سالگرد می‌گرفتند تا نظام را به چالش بکشند

دقیقا یادم هست که به عنوان مثال مراسم‌های سالگرد چهره‌هایی مثل مرحوم بازرگان، فروهر و امثال اینها موضوعی برای برگزاری سالگرد 18 تیر شده بود که برای آن برنامه‌ریزی می‌کردند و فضاهای سیاسی کشور هم در اختیار آنها بود و مجوزهایی از طریق وزارت کشور، استانداری و فرمانداری اخذ می‌کردند و به مراکزی مثل حسینیه ارشاد و امثال آن می‌رفتند و مراسم‌ را در آنجا برگزار می‌کردند که در حاشیه این مراسم‌ها، حرفهای‌شان را می‌زدند و از این طریق برای تهییج افکار عمومی و به چالش کشاندن نظام فرصت‌سازی می‌کردند. به نظر بنده، بخشی از آن هم ضربه زدن به نیروهای انقلابی و ولایی بود که در مقابل آنها قرار داشتند.

این داستان‌ها همین طور ادامه داشت. بنده در سال 80 که از مازندران به تهران آمدم یادم هست  این اعتراضات را به محیط‌های دیگری کشاندند.

** پیوستن جریان ملی_مذهبی‌ها و نهضت آزادی به میتینگ‌های سیاسی

یادم هست که به‌طور میانگین هر روز یک حادثه، تجمع و اعتراض را داشتیم و به نوعی هر روز با یک بحران در جامعه مواجه بودیم که از نگاه بنده پشت آن، جریانات سیاسی و داخلی و به‌طور مشخص جریان افراطی اصلاحات بودند که اینها را مدیریت می‌کرد و به جریان می‌انداخت. در ادامه آن، جریانات ملی - مذهبی‌ها، نهضت آزادی‌ها و امثال اینها بودند که می‌پیوستند یعنی افراد تجمعات، مراسمات و تماشاگران میتینگ‌ها و اعتراضاتی که راه‌اندازی می‌کردند، در آن زمان دو طیف عمده‌ای بودند که پا به سن هم گذاشته بودند، اصلا نمی‌دانم که الآن در قید حیات هستند یا خیر، پیرمردها وپیرزنهایی از نهضت آزادی و یا جبهه ملی مذهبی‌ها بودند که در این مراسم‌ها شرکت می‌کردند.

** برای خارج کردن 18 تیر از تقویم سیاسی وارد مذاکره شدم

زمانی که شما از مازندران وارد تهران شدید، محیط‌های دانشجویی از نظر فعالیت سیاسی چه اوضاعی داشت و برای کنترل و عدم سوءاستفاده از جریانات دانشجویی چه تدبیری به کار بستید؟

طلایی: برجسته‌ترین مشکلات و تجمعات، اعتراضات و حوادث در محیط‌های دانشجویی بود. نکته جالبی که وجود داشت این بود که در سال 80 که بنده به تهران آمدم، از فرماندهی ناجا جناب آقای سردار قالیباف اجازه گرفتم که با بچه‌های تحکیم وحدت مذاکره کنم تا موضوع 18 تیر را از تقویم سیاسی خارج کنیم و به دنبال این مذاکرات، راهی برای چگونگی خارج کردن 18 تیر از تقویم سیاسی را دنبال کنیم، زیر هر سال 18 تیر آغازی برای یک دوره حوادث بود.

در سال 80 که بنده به تهران آمدم، از فرماندهی ناجا جناب آقای سردار قالیباف اجازه گرفتم که با بچه‌های تحکیم وحدت مذاکره کنم تا موضوع 18 تیر را از تقویم سیاسی خارج کنیم و به دنبال این مذاکرات، راهی برای چگونگی خارج کردن 18 تیر از تقویم سیاسی را دنبال کنیم، زیر هر سال 18 تیر آغازی برای یک دوره حوادث بود.
 
در همین ساختمان فعلی مجلس شورای اسلامی که در آن زمان در حال ساخت بود، آقای قالیباف به بنده در این رابطه اجازه دادند و چارچوبی مشخص کردند که  با تحکیم وحدتی‌ها مذاکره کنم؛ خیلی جالب بود که ایشان(قالیباف) به من گفتند که اگرچه آنها خیلی خواسته‌ها و توقعات دارند و آن را مطرح می‌کنند، اما شما در این چارچوب با آنها مذاکره کنید. بنده با اینها مذاکره کردم و دیدم که همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد و گفته شده بود، آنها یک سری خواسته‌هایی نظیر آزادی زندانیان سیاسی و عذرخواهی پلیس را مطرح کردند.

بنده یادم هست که در آن جلسه به اعضای تحکیم وحدت عرض کردم که حدود اختیارات من در حوزه پلیس تهران است و موضوع شما هم با پلیس تهران بوده است و کاری به پلیس کشور ندارد بنابراین در حوزه پلیس تهران نزد شما آمده‌ام و می‌خواهم ببینم که چه کاری می‌توان انجام داد که موضوع 18 تیر که به یک جریان سیاسی تبدیل می‌شود را حل کنیم.

 ** جداسازی بدنه دانشجویی از بهره‌برداران سیاسی با سخنرانی در مسجد کوی دانشگاه

نهایتا آن جلسه نتیجه قابل‌قبولی نه برای آنها و نه برای ما داشت، اما در ادامه بنده استارت جداسازی جریان و بدنه دانشجویی از بهره‌برداران سیاسی را کردم و آن هم این بود که در یک سخنرانی و مصاحبه آن را اعلام کردم. بچه‌ها هماهنگ کردند که در سالن مسجد کوی دانشگاه سخنرانی کردم و بابت آنچه که در آن حادثه گذشته اتفاق افتاده بود، عذرخواهی کردم و به آن دلیل عذرخواهی کردم که منجر به دلخوری دانشجویان از پلیس شده بود و گفتم فارغ از اینکه بخواهم ببینم حق با پلیس و یا با شما بوده، آمده‌ام به عنوان رئیس پلیس تهران از شما دلجویی کنم و اگر از سوی همکاران من با کسی برخوردی شده عذرخواهی می‌کنم، این نقطه آغاز و تعاملی برای ارتباط‌گیری با جریان دانشجویی شد.

نکته اینجا بود که مجوزهای تجمع را وزارت کشور و بخش‌های دیگری نظیر استانداری و فرمانداری، حمایت و صادر می‌کردند، در سال 82 به عنوان نمونه که سخت‌ترین سال برگزاری سالگرد 18 تیر بود(آن سال اخرین سال بود و غائله جمع شد) این مراسم در شرایطی بود که نمایندگانشان در مجلس مانند فاطمه حقیقت‌جو و محسن آرمین و برخی در داخل وزارت کشور، شب‌ها داخل کوی می‌رفتند و با بچه‌های دانشجو جلسه می‌گذاشتند و متاسفانه اینها به جای اینکه به سمت آرا‌م‌سازی فضا حرکت کنند، برای تشدید فضا به کوی دانشگاه می‌رفتند.

نمایندگانشان در مجلس مانند فاطمه حقیقت‌جو و محسن آرمین و برخی در داخل وزارت کشور، شب‌ها داخل کوی می‌رفتند و با بچه‌های دانشجو جلسه می‌گذاشتند و متاسفانه اینها به جای اینکه به سمت آرا‌م‌سازی فضا حرکت کنند، برای تشدید فضا به کوی دانشگاه می‌رفتند.

اگر یادتان باشد، مراسم سالگرد 18 تیرسال 82، از 20 خرداد شروع شد، یعنی بعد از غائله 78 تا سال 82، اینها هر سال سالگرد 18 تیر را می‌گرفتند و برای دیگر مناسبت‌ها هم مراسم برگزار می‌کردند. سال 82 در واقع یک گام دیگری به‌طور جدی و سازماندهی و برنامه‌ریزی شده‌تر طراحی کردند به‌نحوی که ماهواره‌ها نقش هدایت‌گری و تهییج و اعتراض را برعهده داشتند. در اطلاعاتی که بعدها بخش‌هایی از آن به دست آمده، اینها حتی جایگزین و آلترناتیو حکومت را هم پیش‌بینی کرده بودند!در درون هم این جریان دنبال این بود که کشته‌سازی را دنبال و درگیری‌ها و تنش‌ها بین پلیس و حوزه دانشجویی را تشدید کنند. همانطور که عرض کردم، بنده از سال 80 که به تهران آمدم و با نقطه آغازی که شروع کردیم، توانستیم یک ارتباط نسبتا نزدیکی را با فضاها و نیروهای دانشجویی برقرار کنیم.

** ماهواره‌ها می‌گفتند پلیس جوی خون به‌راه انداخته تا مردم را به خیابان بکشانند

فضای سال 82 از نظر پیچیدگی سیاسی چگونه بود و با چه اوضاعی پلیس روبرو بود؟ چه افرادی در داخل به این فضا دامن می‌زدند؟

طلایی: سال 82 به شدت تلاش کردند که این فضا را تیره کنند، مناسبت‌های بسیاری در این سالها داشتیم که اگر یادتان باشد به عنوان مثال در مقابل دانشگاه تهران تجمع کردند که بنده با حضور در جمع آنها به دانشجویان گل دادم که فضا را عوض کنم. خیلی از این اتفاقات افتاده بود و ماهواره‌ها هم آنلاین مراسم‌های کوی دانشگاه را پخش می‌کرد و مردم را تحریک می‌کردند که پلیس جوی خون به راه انداخته و تلاش می‌کردند که مردم را از سطح شهر به آشوب‌ها هدایت کنند که این نه یک ماه و نه یک روز، بلکه 20 خرداد این حوادث شروع شد. ما روزها در محیط‌های دانشگاه درگیر بودیم، اعم از دانشگاه‌های علامه، شهید بهشتی و تهران و شب‌ها هم در خوابگاه‌های دانشگاه‌های شهید بهشتی و کوی یعنی روزها در محیط‌های دانشجویی و شب‌ها در خوابگاه‌های دانشجویی درگیر بودیم. 

طیف ملی‌مذهبی‌ها، نهضت آزادی‌ها و... هم با ماشین‌های‌شان به خیابان‌ها و بزرگراه‌های چمران، جلال آل‌احمد و کردستان می‌آمدند و در این منطقه ترافیک ساختگی درست می‌کردند. به این ترتیب پلیس با پروژه‌ای روبرو بود که می‌خواست سد پلیس را بشکنند و از آن عبور کنند و این ماجرای دانشجویی از کوی بیرون بزند و به مردم پیوند بخورد و نقشه‌هایی را که داشتند اجرایی کنند.

طیف ملی‌مذهبی‌ها، نهضت آزادی‌ها و... هم با ماشین‌های‌شان به خیابان‌ها و بزرگراه‌های چمران، جلال آل‌احمد و کردستان می‌آمدند و در این منطقه ترافیک ساختگی درست می‌کردند.

به این ترتیب ناجا با پروژه‌ای روبرو بود که می‌خواست سد پلیس را بشکنند و از آن عبور کنند و این ماجرای دانشجویی از کوی بیرون بزند و به مردم پیوند بخورد و نقشه‌هایی را که داشتند اجرایی کنند. ما با این صحنه مواجه بودیم و همچنین از یک جهت از داخل تحریک می‌شدند و از طرف دیگر حضراتشان در مجلس و وزارت کشور آنها را تحریک می‌کردند.

** قالیباف تا مرز در دست گرفتن وزارت کشور پیش رفت

دولتی‌ها هم نقشی در دامن زدن به این فضا داشتند؟

طلایی: یک مجموعه حوادث آن دوره در سطح دولت در جریان بود که خود آقای قالیباف به عنوان رئیس ناجا درگیر آن بودند. کار به جایی رسید که یک روز آقای قالیباف تا مرز رفتن به وزارت کشور و در دست گرفتن کار پیش رفت. چرا؟ چون که در واقع ستاد هدایت جریان اپوزیسیون، دانشجویی و ملی مذهبی به نوعی در وزارت کشور و از سوی برخی افراد در حال هدایت شدن بود. البته این بدان معنا نیست که همه وزارت کشور درگیر این موضوع بودند.

از آن طرف در جلسات شورای امنیت کشور که آقای قالیباف در آن جلسات شرکت می‌کرد ما نیز گزارشهایی به وی می‌دادیم و در آن اعلام می‌کردیم که اوضاع چگونه است و چه گذشته است و آقای قالیباف هم گزارشات ما را در جلسات ارائه می‌کرد البته شورای امنیتی که باید مسیرش در واقع مدیریت بحران و حادثه باشد هر کدام حاشیه‌هایی برای خودش داشتند.

ما در شورای تامین تهران می‌نشستیم و تصمیم می‌گرفتیم که کار چگونه پیش برود اما کار به این شکل بود که برخی از دوستان با جریان‌های مختلف می‌نشستند و با استانداری هماهنگ می‌کردند که چه‌کاری انجام شود.ما که به عنوان نیروی امنیتی مسئول حفظ امنیت شهر بودیم به این میزان که آنها با استاندار در ارتباط بودند ارتباط نداشتیم.

ما در آن زمان با یک اعتراضات صرفاً دانشجویی مواجه نبودیم و این صورت مسئله بود. باطن موضوع این بود که جریان برانداز از بیرون کشور با استفاده از عناصر داخلی طرح مشخصی را آماده کردند که از آن طریق بتوانند به هدف خود برسند، چون در جامعه بر روی دانشجو حساسیت فراوانی وجود داشت و تاریخ نشان داده بود که دانشجویان جریان‌ساز هستند اینها بر روی این قشر سرمایه گذاری کرده بودند.

** در ماجرای سال 82 دنبال کشته سازی بودند/ "اسلحه" کشف کردیم

نکته دوم این بود که آنها دنبال این بودند که کشته سازی کنند و خودشان می‌گفتند نیازمند پیرهن خونی هستیم حتی در حاشیه این اتفاقات پلیس فردی را گرفته بود که از غرب کشور آمده بود و اسلحه کوچکی به اندازه خودکار در دستش بود. اینها به دنبال این بودند که پلیس را در ماجرای کوی دانشگاه عصبانی کنند تا واکنش نشان دهد.

یک کوی بود و چندین هزار دانشجو! سیاست‌شان این بود که عناصر اصلی در داخل خود کوی مستقر هستند و دانشجویان را تحریک می‌کنند که به بیرون بیایند و بعد عملیات ویرانگری را انجام دهند. ما می‌دانستیم که تعدادشان زیاد نیست. و اکثر قاطع بچه‌های دانشجو تحت تاثیر جو سازی آنها بیرون می‌آیند و ما این سیاست را دنبال کردیم که باید صف بچه‌های دانشجو با اینها را از هم جدا کنیم.

به همین دلیل آنها تا ساعت 3 صبح در خیابان امیرآباد برخی وسایل را آتش می‌زدند یا کوکتل مولوتوف می‌زدند و به سمت پلیس سنگ پرتاب می‌کردند و ساعت 3 صبح خسته می‌شدند و داخل کوی می‌رفتند همزمان بچه های مدیریت شهری خیابان را پاکسازی می‌کردند و بنده می‌رفتم جلوی یکی از دربهای کوی می‌نشستم و این بچه‌های کوی سراغ ما می‌آمدند و تا نماز صبح که دو ساعت فرصت داشتیم با آنها گفتگو می‌کردیم و ابهام زدایی می کردیم.در یک ماهی که این اتفاق رخ داد ما بچه‌های دانشجو را آگاه می‌کردیم.

آنها تا ساعت 3 صبح در خیابان امیرآباد آتش‌ روشن می‌کردند یا کوکتل مولوتوف می‌زدند و به سمت پلیس سنگ پرتاب می‌کردند. ساعت 3 صبح خسته می‌شدند و داخل کوی می‌رفتند همزمان بچه‌های مدیریت شهری خیابان را پاکسازی می‌کردند و بنده می‌رفتم جلوی یکی از دربهای کوی می‌نشستم و این بچه‌های کوی سراغ ما می‌آمدند و تا نماز صبح که دو ساعت فرصت داشتیم با آنها گفتگو می‌کردیم.

در همین فاصله یادم هست که رسانه‌های وابسته به جریان اصلاح‌طلب هم مرتب کارش این بود که یک گزارش خلاف واقع از برخوردهای پلیس منتشر کند. یکی از این روزها یادم هست با آقای فاتح که در آن زمان در خبرگزاری ایسنا بود تماس گرفتم و گفتم چرا بچه های شما خبری را کار کردند که صحت ندارد. وی گفت منظور ما چیز دیگری بود! بنده گفتم شما خبرهایی را منتشر می‌کنید که تهییج کننده است و واقعیت ندارد.

به آقای فاتح گفتم خود شما بیایید از نزدیک هر آنچه که در کوی دانشگاه و خیابان امیرآباد اتفاق می‌افتد را ببینید و همان را منتشر کنید. وی گفت آیا اجازه این کار را به من می‌دهید؟ بنده گفتم حتماً بیایید و بقیه مدیرمسئولان رسانه ها را هماهنگ کنید و گزارشی از وضعیت تهیه کنید.

** ماجرای سنگ خوردن به سر مدیرعامل یک خبرگزاری در کوی دانشگاه

آنها ساعت 10 شب بود که به سر خیابان امیرآباد آمدند و با همدیگر به راه افتادیم. از مقابل دانشگاه تربیت بدنی که در همان ابتدای خیابان امیرآباد است سنگها بود که از داخل کوی و داخل خوابگاه برسر ما می‌بارید و تنها چند قدم که پیش رفتیم یک سنگ بر سر آقای فاتح خورد و وی گفت "بیایید برگردیم!" بنده گفتم "نه آقا برویم از بالاتر ببینید که خبری که منتشر کرده‌اید که پلیس با دانشجویان برخورد کرده است غیرواقعی بوده است." بدین ترتیب ما توانستیم فضای رسانه‌ای را هم تغییر دهیم.

 یک نکته‌ای که بنده باید بگویم که در تاریخ ماندگار شود درباره بعضی افراد که منسوب به لباس شخصی‌ هستند. است. سال 82 هم سرانجام موفقیت ما با کمک نیروهای مردمی و دلسوز انقلاب بود که به پلیس یاری دادند. ما همان زمان گفتیم نیروهای مردمی باید لایه بندی شوند. پلیس یک وظیفه دارد و تا زمانی که پلیس آماده و در صحنه است دخالت در کار پلیس منجر به سوءاستفاده می‌شود.

من یک ماه شب و روز در کنار کوی دانشجو بودم -حتی برخی شب‌ها از فرط خستگی روی کارتن می‌خوابیدم و یک ساعت استراحت می‌کردم- دنبال این بودم صف جوانی که خانواده‌اش او را به امید تحصیل و متخصص شدن به تهران فرستادند از صف انسانِ ابزارِ دست گروه‌ها و جریانات سیاسی جدا کنم تا به قصد سوءاستفاده و آسیب زدن به نظام از دانشجو ابزار نسازند. 

نیروی امنیتی باید بتواند صف تماشاگر را از صف آشوب‌طلب جدا کند. من یک ماه شب و روز در کنار کوی دانشجو بودم -حتی برخی شب‌ها از فرط خستگی روی کارتن می‌خوابیدم و یک ساعت استراحت می‌کردم- دنبال این بودم صف جوانی که خانواده‌اش او را به امید تحصیل و متخصص شدن به تهران فرستادند از صف انسانِ ابزارِ دست گروه‌ها و جریانات سیاسی جدا کنم تا به قصد سوءاستفاده و آسیب زدن به نظام از دانشجو ابزار نسازند. 

** برخی مسئولان امنیتی آن زمان عناصر اپوزیسیون بودند

ما این مسیر را طی کردیم و درس‌هایی که حائز اهمیت است و باید توجه کنیم، همین نکاتی بود که در طول گفتگو اشاره شد. عزیزانی که مسئولیت امنیت برعهده داشتند و حقوق‌بگیر نظام بودند که جامعه را مدیریت کنند بعضا عناصر اپوزیسیون بودند و در مسیر خواست دشمنان که براندازی بود با اختیارات قانونی علیه نظام کار می‌کردند. من به ضرس قاطع می‌گویم عناصر وابسته‌ی دست چندم دشمن امروز در شبکه‌های تصمیم‌گیری و اقتصادی حضور دارند تا مسیر درست اقتصاد جامعه پیش نرود. 

** روحانی دستور داد وارد کوی دانشگاه بشویم اما پلیس ورود نکرد

در رابطه با نقش آقای قالیباف در ماجرای کوی دانشگاه، در مناظره‌های انتخاباتی سال 92 و همچنین سال 96 شاهد ادعاهایی درباره وی بودیم از جمله "حمله گازانبری" یا "لوله کردن" دانشجو چقدر صحت دارد؟ نقش خود آقای روحانی که آن زمان دبیر شورای عالی امنیت ملی بودند در این ماجرا چه بود؟ چون ایشان در سال 78 سخنران 23 تیرماه بود و آشوب‌طلبان را اراذل و اوباش خطاب کرد.

طلایی: نمی‌شود تاریخ را عوض کرد. در جلسه‌ای با حضور روحانی، مصطفی معین و وزیر کشور به پلیس ابلاغ کردند که وارد کوی شود و اختیار دادند که برای جمع کردن موضوع وارد کوی شود. گزارشی که از چندین شب حوادث شهر تهران ارائه شده بود که زندگی مردم را مختل شده و این گزارش‌ها به شورای امنیت و وزارت کشور می‌آمد و دستگاه‌ها بررسی می‌کردند، احساس شد ادامه این وضع مصلحت نیست و به پلیس دستور دادند که ورود کنیم و عناصر مخل نظم را دستگیر کنیم.

** آنچه روحانی به قالیباف نسبت داد جفا به نیروی انتظامی بود

شخص آقای روحانی موافق این حرکت بود؟

طلایی:‌ این مصوبه بود یعنی جمع موافق این حرکت بود و دبیر جلسه آقای روحانی بود. فردای آن روز دکتر قالیباف من را خواست و گفت "اجازه ورود به کوی داده شده اما شما تدبیر خودت را عمل کن هرچند ما قصد ورود به کوی نداریم." من هم علی رغم این اجازه از این مصوبه استفاده نکردم و ماندم تا لحظه‌ای که دانشجویان خودشان از پلیس خواستند وارد کوی شود. آنچه به قالیباف نسبت داده شده بود جفا به نیروی انتظامی و کسانی بود که یک ماه شبانه روز در خیابان ها بودند. گازانبری را خود دوستان تصمیم گرفتند هرچند آن هم اجازه قانونی بود اما متاسفانه یک مصوبه قانونی طبقه بندی شده را افشا کردند.

تصمیمات زمان‌بندی و طبقه‌بندی دارد و از مراحل محرمانه در یک فرایندی بیرون می‌آید و در این سالها صحبتی نبود که این مصوبه از طبقه بندی در آمده اما متاسفانه این یک کم لطفی بود و برخلاف واقع چیزی به پلیس نسبت دادند و  از یک مصوبه محرمانه استفاده سیاسی شد.

** شب آخر دم اتاق دانشجو‌ها می‌رفتند و فحش می‌دادند 

سرانجام 20 تیرماه که یک ماه گذشت بواسطه نزدیک شدن به جوانان و دانشجویان، شب آخر 40،50 نفر اصلی دم اتاق‌ها و اطراف کوی به دانشجویان فحش می‌دادند که چرا از اتاق‌ها بیرون نمی‌آیید و آنها هم می‌گفتند شما دروغ می‌گویید و همراهی نکردند. شب‌ آخر 300 نفر پشت در کوی آمدند و درب دانشگاه را باز کردند، در داخل خودشان درگیر شدند و چون به زد و خورد داخلی انجامید در حال فرار بودند که ما آن هسته اصلی 40، 50 نفر را دستگیر کردیم.

الان 15 سال پس از واقع 18 تیر سال 82 عرض می‌کنم که امروز مهم‌ترین وظیفه ما این است که با آگاه کردن مردم و آمدن در بطن مردم اجازه ندهیم دشمنان با عناصر خودفروخته مردم را فریب دهند. امروز یکی از غصه‌‌ها و تاسف‌ها این است که مسئولان بین مردم نمی‌آیند. در خرمشهر امام جمعه بین مردم آمد و مسئله حل شد، در خرم‌آباد فرماندار بین مردم آمد و مسئله حل شد اما متاسفانه خیلی از مدیران بین مردم نمی آیند و اگر امروز هم کماکان بین مردم بیایند مسائل حل می‌شود.

در پایان، نظرتان درباره 18 تیر 78 چیست؟ آیا در آن اتفاق هم به پلیس ظلم شد؟ 

طلایی: سال 78 به پلیس کم‌ لطفی شد، این در جای خودش باید بررسی شود. غائله از "روزنامه سلام" شروع شد هرچند من آن زمان در میدان نبودم نمی‌توانم قضاوت مطلق داشته باشم اما اتفاق آن زمان نشان داد برایش برنامه دارند و بهانه‌اش روزنامه سلام بود و یک شبکه هماهنگی می‌خواست یک آشوب را رقم بزند و چند روز بحران پایتخت را در بر بگیرد. یک نقاطی در تاریخ ایران هست که جریان برانداز با تحلیل های خودش و فرصت‌های ایجاد شده توسط خودش برای براندازی وارد شده است.

سال 78 درگیری کوی دانشگاه صورت مسئله بود اما با ورود رهبری فیصله پیدا کرد. سال 82 هم در محاسبات خودشان به این بهانه که عده‌‌ای در دولت همراه است و بعضی در مجلس هم همینطور، می‌خواستند  این براندازی محقق شود اما روسیاه ملت شدند و مجلسی که باید بنشیند و برای مشکلات مردم برنامه بریزد تحصن می‌کند .

از 82 هم بگذریم وارد 88 می‌شویم. دی ماه سال پیش هم فاز بعدی این پروژه بود که دشمنان قصد داشتند که به نظام ضربه بزنند و ابزار و سازو کار و نیروهای اقدام کننده را تعیین و عملیات می‌کنند که الحمدالله مکرشان همیشه به خودشان برمی‌گردد. 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علیرضا۴۲۶۴۹۰۱۲:۴۹:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
سلام سردار عزیز ایکاش شما وارد کوی دانشگاه میشدید و غائله را ختم میکردید شما که با افتخار میگوئید نرفتم متاسفانه عده ای خودسر رفتند و آن فجایع را بوجود آوردند شما و همکارانتان ایستادید و تماشا کردید حالا بعد از حدود 20 سال دارید گناه خود را به گردن دیگران میاندازید
ناشناس۴۲۶۹۶۴۱۶:۲۲:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
گناه؟!!! شما یا سنت قد نمیده یا حافظه ات ضعیفه یا... نیروی انتظامی زیرمجموعه وزارت کشور محسوب میشه و مجبور به اجرای دستورات هست. دولت از جمله وزارت کشور سال 78 هم که کلا اصلاح طلب بود، دبیر شورای عالی هم که آقای روحانی و ...
ناشناس۴۲۶۵۴۱۱۳:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خود قالیباف در مناظره گفت ما می خواستیم وارد دانشگاه شویم که لباس شخصی ها را کنترل کنیم ولی اجازه نمی داد ند حالا این بر عکس میگه که
ناشناس۴۲۶۵۶۲۱۳:۲۴:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اگه راست میگی با روحانی مناظره کن درباره ی حوادث به این پیچیدگی و اساسی، یک نفره حرف زدن ریالی ارزش ندارد
ناشناس۴۲۶۹۷۴۱۶:۲۶:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
از حرفهای راست آقای روحانی، همون برجام و برکاتش برای ما کافیه...
ناشناس۴۲۷۴۵۶۲۰:۱۱:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اگر برجام نبود فصل 7 شورای امنیت و صادرات 200 هزار بشکه نفت معلوم نبود چه سر مون می آورد
ناشناس۴۲۶۶۲۲۱۳:۵۱:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
این حرفها چه فایده ای دارد !
شلمانی۴۲۶۶۶۱۱۴:۰۲:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
در روزقیامت همه باید درمحضرالهی پاسخگوباشید .بابت قصوروتقصیر درانجام وظایف قانونی
ناشناس۴۲۶۷۶۹۱۴:۴۲:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
در مناظره تلویزیونی و زمانی که روحانی و قالیباف رو در رو بودند چرا قالیباف تکذیب نکرد
ناشناس۴۲۶۹۸۴۱۶:۳۰:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
به خاطر اینکه نقل مصوبات طبقه بندی شده شورای عالی امنیت ملی اون هم توی تلویزیون و اون هم روی آنتن برنامه زنده و اون هم با این همه مخاطب، کاملا خلاف قانون و جرمه. ولی بعضیها حاضرن هر کاری بکنن تا به چیزی که حتی شاید حقشون نباشه برسن...
ناشناس۴۲۷۴۶۴۲۰:۱۴:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
فیلم مناظره موجود هست ببین چه کسی شروع کرد به نقل مسائل محرمانه روحانی فقط جواب داد
ناشناس۴۲۸۰۷۰۰۸:۵۶:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۲۰
اگه جرمه چرا پیگیری نکرد؟
احسان۴۴۲۵۳۲۱۹:۱۱:۱۲ ۱۳۹۷/۴/۲۹
تو مناظرها حرفی که به هم نزدن نبود.
عربی۴۲۷۷۷۰۰۰:۳۱:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۰
روحانی واقعا اخلاق رو زیرپا گذاشته

پربحث‌های امروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 3. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 4. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 5. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 6. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 7. عروس «قزاق»  

 8. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 9. لاستیک گران شد

 10. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 11. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 14. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 15. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 16. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 17. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 18. پرونده دکل نفتی چه شد؟

 19. کانال‌ تلگرامی که جیب مردم را خالی کرد   

 20. مسکن مهر روی ریل افتاد

 21. روحانی:‌ نکات مورد نظر رهبر انقلاب برای اصلاح بودجه ۹۸ بررسی شد

 22. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 23. راهی برای مقابله با بیماری ام اس

 24. کنایه فردوسی پور به دعوت شدن احمدزاده به تیم ملی/ ماجرای قتل 2 هوادار پرسپولیس

 25. رفراندوم و مبارزه با فساد

پربحث‌های دیروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 3. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 4. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 5. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 6. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 7. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 8. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 9. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 10. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 11. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 12. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 13. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 14. رویای ۱۳ میلیون جوان ایرانی  

 15. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 16. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 17. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 18. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 19. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 20. سخنگوی وزارت خارجه: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند/ به فرانسه توصیه می‌کنیم که مسایل خود را با عدم استفاده از زور جلو ببرد

 21. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 22. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 23. جهانگیری: آمریکایی‌ها بدانند که ایران حبس‌نشدنی است

 24. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 25. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 12. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 18. حرف های یک مهندس برق مملکت

 19. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 20. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 23. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 24. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 25. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 3. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 4. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 5. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 6. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 7. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 8. میرسلیم: شکاف طبقاتی در کشور در حال افزایش است

 9. حجاریان: نباید فضای مجازی را تبدیل به لجن‌زار کرد/ اولین استادی بودم که از دانشگاه اخراج شدم

 10. پزشکیان: دارایی موسسات مالی در حال شناسایی و فروش است/ 2500 سپرده‌گذار مانده‌اند

 11. فرمانده سپاه: اینکه آمریکا با خروج از برجام ایران را پای میز مذاکره برگرداند یک خیال است

 12. رهبر انقلاب: دشمن در تهاجم به معنویات نیز همچون جنگ سخت، شکست خواهد خورد

 13. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 14. عملیات روانی و فشار اقتصادی ۲ دستور کار اصلی دشمنان علیه انقلاب است

 15. امام‌خمینی با ارثیه پدری‌شان در خمین چه کردند؟

 16. رئیسی: افول قدرت آمریکا جدی است

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 2. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 3. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 4. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 5. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 6. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 7. سخنگوی وزارت خارجه: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند/ به فرانسه توصیه می‌کنیم که مسایل خود را با عدم استفاده از زور جلو ببرد

 8. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 9. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 10. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

 11. ۳۲ استیضاح در مجلس دهم/ وزرای کشور و آموزش و پرورش بالاترین تقاضای استیضاح

 12. میرسلیم: شکاف طبقاتی در کشور در حال افزایش است

 13. حجاریان: نباید فضای مجازی را تبدیل به لجن‌زار کرد/ اولین استادی بودم که از دانشگاه اخراج شدم

 14. چرا روحانی سابقه اعتمادش به آمریکا را انکار می‌کند؟

 15. رئیسی: افول قدرت آمریکا جدی است

 16. آیت‌الله ری‌شهری: تحریک مردم علیه روحانیت ابزار جنگ نرم دشمن است

 17. امیرآبادی: برخی نمایندگان صبح در فراکسیون امید و ظهر در فراکسیون ولایی هستند

 18. بررسی نحوه مبارزه با فساد در مجلس/تعامل خوب دیده بان با فراکسیون شفاف سازی

 19. مقابله با تهاجم فرهنگی چه شد؟

 20. نصیحت احمدی‌نژاد به ماکرون  

 21. ضرغامی: هیچ ردپایی در بودجه 98 از نگاه مقاومتی نیست/ تلگرام اولین بار با دستور روحانی فیلتر شد

 22. همسر ابراهیم رئیسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

 23. ما اسلام را نمی‌فهمیم آقای روحانی  

 24. لاریجانی: اگر حوادث فرانسه در ایران رخ می‌داد، دشمنان می‌گفتند نظام ایران در حال واژگونی است

 25. نتیجه تفکر غرب زده برخی مسئولین  

پربحث‌های هفته

 1. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 7. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 8. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 9. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 10. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 11. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 12. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 13. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 14. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 15. روحانی: اگر جلوی صادرات نفت ایران در خلیج فارس گرفته شود نفتی صادر نخواهد شد

 16. کدخدایی: اظهارات محمودصادقی را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم

 17. آقای روحانی! محرمانه نداریم/ شفافیت را از دولت آغاز کنید

 18. روحانی: ‌فشار اقتصادی‌ آمریکا و صهیونیست‌ها علیه ملت ایران است/ با اقامه نماز در برابر ابرقدرت‌ها حفظ خواهیم شد

 19. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 20. تایید حکم انفصال از خدمت رئیس کل پیشین بانک مرکزی/سیف نمی‌تواند مشاور روحانی باشد

 21. روحانی: FATF لازمه ارتباط مالی جهانی است/ چه کسی به آمریکا اعتماد کرده است؟/ چه کسانی موسسات اعتباری پدید آوردند و اجازه تاراج مال مردم را دادند؟/ آمریکا ۸ بار مستقیم درخواست مذاکره کرد

 22. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 23. دکتر احمد توکلی : درباره بازنشسته‌ها؛ یا افراط کردیم یا تفریط/ مجلس اصلاح کند

 24. موشک کروز کوثر؛ قاتل ناوچه اسرائیلی ساعر + تصاویر

 25. امیرآبادی فراهانی: حضرات موضوع سازش با آمریکا را به خواب ببینند/ سخن گفتن از سازش برای ما معنا ندارد

آخرین عناوین