در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری؛ عراقچی: اگر به نتیجه نرسیم براساس بند36 از برجام خارج می‌شویم/ به اروپایی‌ها اصلا خوشبین نیسیتم/نه راجع به موشک نه منطقه و نه آینده برجام وارد هیچ مذاکره‌ای نخواهیم شد 

گروه سیاسی الف،   3970307001 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با بیان اینکه فراتر از تعهدات برجامی یک قدم هم برنمی‌داریم، گفت: نه راجع به موشک و نه منطقه و نه آینده برجام وارد هیچ مذاکره و گفت‌وگویی نخواهیم شد.

عراقچی: اگر به نتیجه نرسیم براساس بند36 از برجام خارج می‌شویم/ به اروپایی‌ها اصلا خوشبین نیسیتم/نه راجع به موشک نه منطقه و نه آینده برجام وارد هیچ مذاکره‌ای نخواهیم شد 
به گزارش الف؛ سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه یکشنبه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به تشریح آخرین وضعیت مذاکرات با اروپا در خصوص برجام بدون آمریکا و ... پرداخت.

وی درباره خروج آمریکا از برجام گفت: موضع ما همیشه این بوده تا زمانی در برجام می‌مانیم که منافعمان از این توافق تامین شود. در زمانی که ترامپ مصمم بود از برجام خارج شود و در تلاش بود این کار را انجام دهد، 16 ماه در این زمینه تلاش کرد. موضع ما این بود ما تصور نمی کنیم با خروج آمریکا منافع ما تامین شود. ما عدم اطمینان به اروپا را همیشه داشته‌ایم.

عراقچی افزود: وقتی خروج آمریکا جدی شد، اروپایی‌ها از ما خواستند فرصتی به آنها بدهیم که تلاششان را انجام دهند که بلکه بتوانند منافع ایران را تامین کنند و این موضوع به سطوح عالی منتقل شد و رئیس جمهور تصمیم گرفت این فرصت را برای چند هفته به اروپا بدهد و ما الان در حال مذاکره با اروپا هستیم.

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره تضمین‌های عینی اروپا به ایران نیز اضافه کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام، یک آشفتگی را در مواضع اروپایی‌ها شاهد بودیم علتش این بود اروپایی‌ها سه چهار ماه با آمریکا مذاکره کرده بودند و تا آخرین لحظه تصور می‌کردند آمریکا به طور مستقیم از برجام خارج نمیشود و فرصتی برای دیپلماسی خواهد بود و این خروج صریح برای اروپا غیرمنتظره بود. الان به وضعیت روشن‌تری می‌رسیم. دو کار باید صورت بگیرد اول اینکه اروپایی‌ها نحوه تامین خواسته‌های ایران را تعریف کنند و در نشست سران اعلام شد یک بسته اقتصادی به ایران ارائه دهند که راه‌حل‌های عملی برای تامین منافع ایران بدهند. 

عراقچی ادامه داد: ما الان در این مرحله هستیم که آنها این راه‌حل‌ها را ارائه دهند و به صورت عملیاتی، عینی و ملموس بگویند چگونه می‌خواهند اعمال کرده و چطور آن را تضمین کنند.

وی بیان کرد: اروپایی‌ها باید تضمین‌هایی را بدهند که تعهداتشان را در عمل اجرا کنند و ما مواجه با بدعهدی ، تاخیر و ... نباشیم و در چند هفته باید به آن برسیم و مشغول هستیم. 

معاون وزیر خارجه درباره اینکه اروپایی‌ها نمی‌توانند شرکت‌های خصوصی را مجاب به کار با ایران کنند، خاطرنشان کرد: روشن شد خیلی از کمپانی‌های بزرگ که از برجام می‌گذرد وارد ایران شدند و الان که دچار تردید شدند نمود بیشتری پیدا کرده که در دو سال چه فرصت‌هایی برای ایران ایجاد شده است.

عراقچی گفت: الان که این شرکت‌ها بعضا دچار تردید شدند و اعلام تردید می‌کنند. ما با فضایی مواجه بودیم که شرکت‌های مختلف وارد فضای کسب و کار ایران شدند و محیطی ایجاد شده بود که آمریکا ترغیب شد از برجام خارج شود.

وی اضافه کرد: اروپایی‌ها برای همکاری با ایران در برجام بدون آمریکا با دو مشکل اساسی مواجهند، مشکل اول سیاسی است و اروپا و آمریکا با هم شراکت سیاسی دارند و اتحاد راهبردی دارند البته در دو سال اخیر شکاف‌هایی ایجاد شده ولی اتحاد استراتژیک آنها هست و آنها در یک جبهه در کنار هم هستند، اینکه اروپا بخواهد از شریک استراتژیک خود فاصله بگیرد و در کنار ایران و روسیه و چین قرار بگیرند یک مقدار کار را برای آنها سخت کرده و اظهارات ضد و نقیض آنها در همین راستاست. هم تحت فشار آمریکا هستند و مهلت ایران و فشار ایران نیز وجود دارد که این فضای سیاسی سختی است. به لحاظ فنی هم مشکلاتی دارد. در اروپا سیستم سرمایه‌داری و شرکت‌ها مستقلند و براساس تصمیمات هیات مدیرهعمل می‌کنند. خیلی شرکت ها بازارهای بزرگ در آمریکا دارند.

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: این شرکت ها دچار تردید می‌شوند و می‌خواهند شرایطی در ایران داشته باشند که بازارهایشان در آمریکا ضربه نخورد. اروپایی‌ها هستند اگر می‌خواهند ایران دربرجام بماند باید این چالش‌ها را حل کنند. اینکه ما مذاکره می‌کنیم اینگونه نیست که یک تفاهمی کنیم تمام شود باید ببینیم اروپا این چالش‌ها را می‌توانند حل و فصل کنند.

عراقچی افزود: سیستم دلار سیستم غالب است، آیا اروپا می‌تواند سیستم یورو را جایگزین کند. ما جدیت اروپایی‌ها را برای حفظ برجام شاهدیم، ولی درباره توانایی آنها تردید داریم. 

معاون ظریف ادامه داد: اروپایی‌ها باید اقدامی در شورای امنیت انجام دهند و این یکی از شروط رهبری است. آمریکا عضو شورای امنیت است و اینکه اروپایی‌ها به شورای امنیت مراجعه کرده و حرکتی انجام دهند از نظر ما شرطی است که باید انجام شود و اینکه چگونه صورت دهند باید با آنها بحث کرده و به راه‌حلی برسیم ولی اروپا باید در شورای امنیت حرکتی را انجام دهد.

عراقچی بیان کرد: ما هستیم که تشخیص می‌دهیم چگونه منافعمان را تامین کنیم. عرصه دیپلماسی عرصه تقابل اراده کشورهاست. ترامپ مدعی بود برجام ننگین‌ترین توافقی است که آمریکا داشته است و یکی از ایراداتی که بیان می‌کرد این بود که برنامه موشکی ایران چرا جزو برجام نیست. ایراد دوم نیست که چرا دسترسی‌های نظامی نیست و ایراد دیگر که چرا دوره برجام کوتاه است.

وی خاطرنشان کرد: نگرانی جدیدی که ترامپ اضافه کرده بعد از 10 سال که برجام تمام می‌شود، چه می‌شود و اروپایی‌ها می‌گویند باید برای بعد از 2025 فکر کنند، اگر خواستار این هستند که بعد از 2025 مذاکره کنند و در بحث موشکی و منطقه‌ای مذاکره کنند، مشکل و خواسته‌های خودشان است، مذاکره دو طرف دارد. ما برای چنین مذاکراتی به هیچ وجه آمادگی نداریم.

عراقچی ادامه داد: برای ما برجام در دوره زمانی خودش ملاک و قابل قبول است. اروپا باید برجام را به همین شکلی که هست اجرا کنند و ما فراتر از تعهدات برجامی خود یک قدم نخواهیم رفت. آنها باید تعهداتی که در برجام به آن متعهد هستند، اجرا کنند. یعنی رفع تمامی تحریم‌های هسته‌ای و برخورداری ایران از نتایج رفع تحریم‌های هسته‌ای.

معاون وزیر خارجه گفت: اگر در برجام گفته شده تحریم‌های نفتی برداشته می‌شود و فروش نفت به حالت عادی برمی‌گردد، باید اروپایی‌ها فروش نفت را تضمین کنند.به هیچ چیز دیگر موشک، منطقه و ... ربطی ندارد، اینکه علاقه‌مند هستند در این موارد مذاکره کنند، علاقه‌مند باشند، باید علاقه‌مندی ما را هم جلب کنند، هنوز ما این علاقه‌مندی را نداریم تا وقتی که منافعمان است.

*موشکی خط قرمز ماست و به هیچ وجه وارد آن نمی‌شویم

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد کشورمان درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه اروپایی‌ها مذاکرات منطقه ای و موشکی را با ایران آغاز کرده‌اند، بیان کرد: مذاکرات موشکی به هیچ وجه تا الان انجام نشده و مذاکرات منطقه‌ای فقط در یک مورد یمن وقتی تصمیم گرفته شد با چهار کشور اروپایی گفت‌وگوهایی درباره یمن داشته باشیم به دلایل انسانی و مشکلات انسانی حاد در این کشور و محاصره اقتصادی و رنج مردم این کشور از رژیم آدمکش سعودی و کمبود غذا و دارو می‌برند، تصمیم گرفتیم برای برخورد با این مشکلات با اروپا برای این قضیه گفتگو کنیم و مکانیسمی جدا از برجام است و با چهار کشور آلمان، فرانسه، انگلیس و ایتالیا وارد گفت‌وگو شدیم و جابری‌انصاری آن مذاکرات را انجام می‌دهد. در سایر مسائل منطقه ما گفت‌وگویی نداریم و موشکی خط قرمز ماست و به هیچ وجه وارد آن نمی‌شویم.

عراقچی درباره بندهای 36 و 37 برجام با بیان اینکه بند 36 مکانیسم حل اختلاف برجام است، افزود: این بندی هست که برای ما هم هست و هر زمان بخواهیم می‌توانیم فعال کنیم و در پایان مکانیسمی که بند 36 مشخص کرده از برجام خارج شویم و ممکن است در پایان گفت‌وگوها با اروپا اگر به نتیجه‌ای نرسیم، براساس همین بند از برجام خارج شویم.

وی خاطرنشان کرد: بند 37 مهم است که به آمریکا اجازه می‌داد تحریم‌های شورای امنیت را در حالتی که برجام از بین برود، تحریم‌های شورای امنیت را برگرداند. شیوه‌ای که آمریکا از برجام خارج شد خود را از استفاده از بند 37 برجام محروم کرد. آمریکا از برجام خارج شد و اعلام کرد مشارکت ما در برجام خاتمه می‌یابد و به همین خاطر نمی‌توانند از مکانیسم‌های داخل برجام استفاده کنند.

*اگر از برجام خارج شویم همه چیز به حالت قبل برمی‌گردد

وی درباره خروج ایران از برجام نیز اظهار داشت: اگر از برجام خارج شویم همه چیز به حالت قبل برمی‌گردد و تمام محدودیت‌های هسته‌ای به حالت قبل برمی‌گردد و اروپا هم تحریم‌های یکجانبه خود را برمی‌گرداند و تحریم‌های شورای امنیت هم برمی‌گردد.

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره سقف زمانی برای مذاکره با اروپا گفت: سقف ما در مذاکره با اروپا همان چند هفته‌ای است که رئیس جمهور اعلام کرد و اگر تمدید شود یا نشود به تصمیم سطوح عالی نظام بستگی دارد و بستگی به پیشرفت مذاکرات دارد.

وی بیان کرد: ممکن است که اگر ببینم مذاکرات خوب پیشرفت می‌کند و به بسته پیشنهادی و تضمین‌ها می‌رسیم و در آن سمت حرکت می‌کنیم ممکن است زمانی در نظر گرفته شود. در دو هفته‌ای که گذراندیم به نظر من پیشرفت‌های خوبی داشتیم، ولی هنوز در نقطه‌ای نیستیم که بتوانیم بگوییم می‌توانیم به نتیجه برسیم.

عراقچی ادامه داد: ما دو جلسه مهم داشتیم یک دور سفر ظریف به چین، روسیه و بروکسل بود و در بیانیه موگرینی، اروپایی‌ها تقبل کردند عادی سازی تجارت و همکاری‌های اقتصادی با ایران شرط اساسی در بقای برجام است و گفتند با ایران گروه‌های کاری تشکیل می‌دهیم و ظرف چند هفته به راه‌حل‌های عملی برسیم.

*به آنها گفته ایم که این گونه نیست که ما در تهران بنشینیم و شما یک بسته‌ای را آماده کنید

وی با اشاره به نشست کمیسیون مشترک در روز جمعه در وین گفت: بیانیه کمیسیون مشترک از بیانیه موگرینی یک قدم جلوتر بود. در این دو هفته حرکت خوبی را کردیم و موضوعاتی که باید حل و فصل شود مشخص کردیم، تمام خواسته‌های ما به آنها از جمله روسیه و چین منتقل شده و شروط ما برای تضمین تعهداتشان به آنها منتقل شده است. کاری که باید صورت بگیرد ادامه مذاکرات کارشناسی است و راه حل‌های آنها را روی کاغذ بیاوریم و مشخص شود دقیقا می‌خواهند چکار کنند.

عراقچی ادامه داد: ما به آنها گفته ایم که این گونه نیست که ما در تهران بنشینیم و شما یک بسته‌ای را آماده کنید و یک ماه دیگر بیاورید و بعد ببینیم مورد قبول ما نیست، باید با هم قدم به قدم جلو برویم و خواسته‌های ما در آن لحاظ شود و اگر به نقطه‌ای رسیدیم که بسته نظر ما را تامین کند، تصمیم می‌گیریم برای ادامه.

عراقچی درباره اظهارات ماکرون مبنی بر اینکه به دنبال توافق مکمل با برجام هستیم که بحث موشکی و ... در آن است، خاطرنشان کرد: اینکه بعد از مذاکرات وین گفتم که ما مطمئن‌تر شدیم با بقیه اعضای برجام به توافقی برسیم، به خاطر پیشرفتی است که این دو هفته حاصل شد و این پیشرفت به ما چشم‌اندازی را داده است و الان می‌دانیم چه می‌خواهیم هم ما و هم آنها و یک مقدار اطمینان بیشتری حاصل شد.

به گزارش فارس، معاون وزیر خارجه بیان کرد: برداشت کلی ما از مذاکرات در بروکسل، چین و روسیه و کمیسیون مشترک این است که یک مقدار چشم انداز برای رسیدن به توافق روشن‌تر است.اما اینکه می‌رسیم یا نه هنوز در آن نقطه‌ای نیستیم که درباره آن حتی قضاوت کنیم.

وی افزود: ممکن است اروپایی‌ها چه ماکرون و چه بقیه مایل باشند با ایران درباره موشک و ... بعد از 2025 مذاکره کنند، ولی مذاکره دو طرف دارد، ممکن است آنها علاقه مند باشند  ولی تا زمانی ایران رضایت نداده اتفاقی نمی‌افتد.

عراقچی خاطرنشان کرد: تا زمانی ایران اراده نداشته باشد مذاکره شکل نمی‌گیرد. به اروپایی‌ها خیلی صریح گفته‌ایم برجام به هیچ چیز دیگری ربطی ندارد. تا وقتی منافع خود را تشخیص ندهیم که وارد مذاکره شویم چیزی شکل نمی‌گیرد. موضع ما خیلی روشن است نه راجع به موشک و نه منطقه، الا در بحث یمن و چه درباره آینده برجام وارد هیچ مذاکره و گفت‌وگو و بحثی نخواهیم شد.

*ما با چهار کشور رفیق مواجه نیستیم

عراقچی در ادامه به سابقه بد اروپایی‌ها در تعامل با ایران اشاره کرد و گفت: از کودتای 28 مرداد تاکنون موارد منفی و تجربیات تلخ تاریخی از عملکرد اروپا هست، حتی در بحث برجام تجربیات تلخی داریم، ما براساس اعتماد و خوشبینی با کسی مذاکره نمی‌کنیم، براساس واقعیات عمل می‌کنیم. ما با چهار کشور رفیق مواجه نیستیم، با چهار کشوری مواجهیم که علیه ما جبهه بندی کردند مواجه هستیم و در جبهه مقابل ما هستند.  با یک تفاهم که دوست و رفیق نشده‌ایم، کماکان در جبهه انقلاب اسلامی هستیم و در تقابلی که هست سعی داریم منافع خود را تامین کنیم.

* برجام براساس بدبینی و عدم اطمینان شکل گرفته

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه برجام براساس بدبینی و عدم اطمینان شکل گرفته، گفت: ما در برجام به نقطه‌ای رسیدیم که آمریکا احساس کرد دارد ضرر می‌کند ولذا خارج شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: ما براساس اعتماد با اروپا حرکت نمی‌کنیم، براساس تضمین هایی که باید بدهند، عمل خواهیم کرد. اگر تعهداتی که اروپایی‌ها می‌دهند در صحنه عمل اجرا نکنند، مکانیسم‌های برگشت برنامه خودمان را پیش بینی خواهیم کرد.

وی افزود: اگر آنها قادر باشند که بسته پیشنهادی مطلوب ما را ارائه دهند، خواهیم توانست انشاءالله تضمین‌های لازم را بگیریم و بعد وارد عمل شویم و اگر نشد تصمیم عملیاتی خواهیم گرفت.

* امیدوارم خودمان را در لیست تحریم‌های FATF قرار ندهیم

به گزارش فارس، عراقچی درباره FATF گفت: برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم یک مقرراتی گذاشته‌ شود که همه کشورها پایبند باشند و جلوی تامین مالی گروه‌های تروریستی را بگیرند و پولشویی که به قاچاق مواد مخدر و انسان برمی‌گردد، مقابله کنند.

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: ملاک گروه‌های تروریستی که گذاشته‌اند، شورای امنیت سازمان ملل است و این شورا چهار گروه داعش، طالبان، القاعده و النصره  را گروه تروریستی شناخته‌ که ما با اینها مشکل امنیتی داریم. 

وی ادامه داد: تروریسم دو گونه ما را تهدید می‌کند، یکی گروه‌های تروریستی مثل داعش و القاعده و ... هستند و دیگری سوء استفاده‌ای که غربی‌ها از مفهوم تروریسم می‌کنند و می‌خواهند گروه‌های مقاومت مثل حزب الله و ... را در این لیست‌ها قرار دهند. ما هم باید با گروه‌های تروریستی واقعی مبارزه کنیم و هم اینکه مراقب باشیم کسی سوء استفاده ابزاری نکند. در مبارزه با گروه‌های تروریستی نیاز به همکاری جهانی است، خیلی از گروه‌های تروریستی منابع مالیشان قاچاق مواد مخدر از افغانستان است و متاسفانه در برخی سیستم‌های مالی ما این پول قاچاق وارد می‌شود و تبدیل به پول سفید می‌شود و به جاهایی که آنها می خواهند استفاده کنند، منتقل می‌شود.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: اینکه قواعدی را برقرار و سیستم مالی خود را در مقابل پولشویی و سوء استفاده گروه‌های تروریستی ایمن کنیم، اصلی است که باید انجام دهیم و ربطی به موگرینی و ... ندارد، انجام دادن اینها شفافیتی را در سیستم مالی ما ایجاد می کند که اتصال سیستم مالی ما را به سیستم مالی دیگر کشورها راحت‌تر می‌کند.

عراقچی افزود: چون در دوران تحریم‌ها بانک‌های ما تحریم بودند، به بحث‌های پولشویی اهمیت داده نشده بود در لیست تحریم ها رفتیم، در دو سال گذشته حضور ما در لیست سیاه تعلیق شد، ممکن است اگر سیستم ما نقاط ضعفی داشته باشد در جلسه آینده ما را وارد فهرست تحریم‌های FATF و فهرست سیاه قرار دهند و یک مقوله جدا از برجام است.باید در FATF به یک نوع همکاری برسیم هم جلوی سوء استفاده را بگیریم و هم جلوی تروریست ها را بگیریم. 

وی گفت: جلسات زیاد و متعددی با حضور دستگاه های مالی، امنیتی، پولی و ... در این زمینه برگزار شد. فکر می‌کنم به نقطه خوبی رسیدیم و امیدوارم درباره قواعد مربوطه را شفاف سازی کنیم و امیدوارم خودمان را در لیست تحریم‌های FATF قرار ندهیم و خودتحریمینکنیم.

به گزارش فارس، عراقچی درباره بدعهدی‌‌ها  و نقض‌های آمریکا در برجام با بیان اینکه از دوران اوباما بود و در دوران ترامپ تشدید شد، گفت: اقداماتی که در مقابل انجام شد مجلس، قانون مقابله با ماجراجویی آمریکا را تصویب کرد، پیشران هسته‌ای و ... انجام شد کار بزرگ و منفی که آمریکا در این مدت انجام داد این بود که فضای مساعد همکاری برای شرکت‌ها را به فضای نامطمئن تبدیل کرد و نقض بند 28 برجام بود.

معاون وزیر خارجه افزود: در جلسات کمیسیون مشترک بارها این را بحث کردیم و اقداماتی را شورای امنیت دستور داد و در نهایت آمریکا از برجام خارج شد که انشاءالله جواب آن را در چند هفته آتی خواهیم داد.

*اگر منافعمان بدون آمریکا در برجام تامین شود می‌مانیم، اگر تامین نشود خارج می‌شویم

وی گفت: اگر منافعمان بدون آمریکا در برجام تامین شود می‌مانیم، اگر تامین نشود خارج می‌شویم. اگر از برجام خارج شویم تحریم‌ها برمی‌گردد ولی اینگونه نیست که دیگران خسارتی نبینند. برجام یک توافق سیاسی و امنیتی در حوزه عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است و یکی از معدود نمونه‌هایی است که یک بحران هسته‌ای را حل و فصل کرده است. از دست رفتن آن کل نظام عدم اشاعه را سست می‌کند.

عراقچی با ذکر این نکته که منطقه ما منطقه آرامی نیست، بیان کرد: اروپایی‌ها می‌دانند منطقه ما بدون برجام امن‌تر و بهتر نخواهد بود و برای اروپایی‌ها برجام یک موضوع اقتصادی نیست بلکه امنیتی و سیاسی و حیثیتی است. منافع اقتصادی ته خط اولویت‌های اروپاست.

عراقچی ادامه داد: ماکرون و مرکل به واشنگتن رفتند و دست خالی برگشتند و سه ماه مذاکره کردند و آمریکا اهمیت نداد، بحث حیثیتی برای آنها ایجاد کرده و موضع گیری اروپا در مقابل آمریکا در مورد برجام را من برایش سابقه‌ای سراغ ندارم. یک دقیقه بعد از صحبت ترامپ، موگرینی به صراحت مخالفت اروپا را اعلام کرد.

وی افزود: ما باید از شکاف و اختلاف ایجاد شده بین آمریکا و اروپا استفاده کنیم. برای اولین بار موفق شدیم آمریکا را منزوی کنیم، قبل از برجام همه جهان بودند علیه ایران به جز دوستان ما، الان ایران و همه جهان هستند علیه آمریکا، البته به جز رژیم صهیونیستی و عربستان که با آمریکا هستند.

 به گزارش فارس، معاون سیاسی وزیر خارجه بیان کرد: باید اجازه ندهیم آنها هزینه‌های دیگر به ما تحمیل کنند. اتفاقا الان زمان به نفع ماست. دست خودمان است که چه زمانی از برجام خارج شویم. ممکن است با اروپا به نتیجه برسیم یا نرسیم ولی ارزش سعی کردن را دارد. من خودم شخصا فکر می کنم اروپاییها توانایی کمی داشته باشند مگر اینکه عزم و اراده بالایی را نشان دهند ولی این دلیل نمی‌شود که سعی نکنیم.

وی گفت: طبق بند 36 و طبق حاکمیت جمهوری اسلامی هر زمان بخواهیم می‌توانیم از برجام خارج شویم.

عراقچی درباره مبادلات بانکی گفت: قبل از تحریم‌های نفتی فروش نفت ما حدود دو و نیم میلیون بشکه بود بعد از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا برای اینکه به بازار شوک وارد نشود گفت تمام خریداران نفت ایران باید هر شش ماه شش درصد کاهش دهند، ما از دو و نیم میلیون به یک میلیون و هشتصد هزار بشکه رسیدیم تا زمان مذاکرات ژنو، در توافق ژنو که موقت بود قرار شد تحریم‌ها همان جایی که هست برداشته نشود و متوقف شود و فروش نفت یک میلیون و هشتصد هزار بشکه ثابت ماند و بعد از برجام نفت ما شروع کرد به فروش رفتن و وزارت نفت توانست بازارهای از دست رفته را احیا کند و الان دو و نیم میلیون بشکه نفت فروختیم و پول آن را دریافت کردیم و از مسیرهای بانکی بازگشته است.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: تمام نفتکش‌ها و کشتی‌های ایران از بیمه های بین‌المللیبرخودراند ولی با رفتن آمریکا دوباره تحریم‌ها اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه مشکلات بانکی ما تقریبا یک چهارم آن به تحریم‌های هسته‌ای مربوط می‌شود، اظهار داشت: بعد از برجام یک چهارم مشکلات بانکی ما رفع شد ولی گره گشا بوده از بن‌بست‌های بانکی خارج شدیم، مشکلاتی داریم ولی در بن بست نیستیم. سوئیفت دوباره برقرار شده بود و بانک‌های ایرانی در اروپا فوق العاده فعال شدند، شعب بانک‌های ایرانی در اروپا، بانک ملی و تجارت در لندن، فرانکفورت و پاریس فوق العاده کار کردند.

معاون سیاسی وزیر خارجه اظهار داشت: جمله تقریبا هیچ آقای سیف را فروردین 95 گفت که سه ماه از اجرای برجام گذشته بود در این دو سال گذشته خیلی تحولات صورت گرفته است. برجام یک چهارم مشکلات بانکی را حل کرد یک چهارم آن به FATF برمی‌گردد، یک چهارم به تحریم‌های اولیه آمریکا برمی‌گردد. الان صحبت ما با اروپا این است که باید کانال‌های ویژه بانکی برای ایران ایجاد شود. سخت است ولی شدنی است منوط به این است که اروپا برای آن سازوکارهای ویژه را ایجاد کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۶۲۵۲۷۰۸:۱۷:۳۳ ۱۳۹۷/۳/۷
آقای عراقچی منطور از چند هفته چند روز یا چند ماه است؟
بانام۳۶۳۴۴۴۱۷:۴۲:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۷
در همه زبانهای دنیا مفهوم هفته از چند روز بیشتر و از ماه کمتر تعریف می شود
ناشناس۳۶۲۵۴۳۰۸:۲۶:۵۲ ۱۳۹۷/۳/۷
اروپا در حال وقت تلف کردن است ، رفع تحریم را منوط به تصویب FATF کرده....بلافاصله بعد از پیوستن ایران ، اروپا هم از برجام خارج خواهد شد..
ناشناس۳۶۲۷۰۲۱۰:۱۲:۳۰ ۱۳۹۷/۳/۷
دلار های ازاد شده از برجام کجا هزینه شد
بورامینی۳۶۲۷۲۸۱۰:۲۳:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۷
شواهد نشان میدهد اروبایی ها برعکس دیدگاه اقای عراقچی چندان جدی در همکاری نیستند یکی از دلایل ان می تواند تعیین برخی شرط وشروط غیر مرتبط از سوی امریکا باشد که همکاری تنگاتنگ برخلاف مقاصد انان است ودیگری اینکه محدودیتی برای عدم خارج شدن توتال از ایران که درگذشته نه چندان دوردر شرایط مشابه هم به فعالیت ادامه میداده است بکار نمیگیرند مع الوصف با فرض بودن ویانبودن در برجام وبا توجه به اهمیت برجام برای جامعه جهانی اصل بکار گرفتن تمام بازیگران بین المللی به غیر از امریکا در صحنه تعا ملات سیاسی واقتصادی نتیجه بهتری بدست اورد
ناشناس۳۶۲۷۳۴۱۰:۲۷:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۷
ایشون موقع تصویب برجام هم از این حرفهای دوپهلو زیاد می زد!
سیدرضا۳۶۲۷۵۹۱۰:۴۴:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۷
خداحفظ‌کندایشان‌وآقای‌دکتر‌ظریف‌وتیم‌شان‌را‌وهمه‌آنانی‌که‌‌به‌معنای‌واقعی‌کلمه‌به‌حفظ‌منافع‌و مصالح‌عالی‌ملک‌وملت‌می‌اندیشند‌وقدم‌برمی‌دارند.
بهرامی۳۶۳۵۴۱۱۸:۵۶:۳۸ ۱۳۹۷/۳/۷
اقای عراقچی زیاد این شاخه و اون شاخه نگو . اروپایی ها هیچگاه بدون اجازه امریکا اب هم نمیخورند.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

 6. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 7. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 8. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 9. عکسی زیبا از جواد فروغی

 10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 11. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

 12. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 13. کارِ کیست؟!

 14. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 15. دو كلمه با ظريف و روحانی

 16. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 17. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 18. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 19. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 20. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 21. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 22. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 23. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 24. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 25. اندیشکده آمریکایی: قطع روابط امارات و عربستان حتمی است

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  2. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  3. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  4. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  5. کارِ کیست؟!

  6. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  7. دو كلمه با ظريف و روحانی

  8. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  9. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  10. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  11. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

  12. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  13. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

  14. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

  15. جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد

  16. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

  17. تجمع محدود در یکی از خیابان‌های تهران + ویدیو

  18. رهبر انقلاب: هیچ گِله‌ای نمی‌شود از مردم داشت

  19. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

  20. حضور جهانگیری در استان خوزستان

  21. فرودگاه‌های تهران در روز تحلیف ریاست‌جمهوری بسته می‌شود

  22. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

  23. واکنش وحید یامین‌پور به طرح صیانت از حقوق کاربران

  24. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

  25. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

  آخرین عناوین