مگنت-ستاره یک مربع

رضاشاه مریخی و پنهان کاری ما

مهدی نورمحمدزاده، گروه تعاملی الف،   3970217029 ۳۰ نظر، ۱۵ در صف انتشار و ۵۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
رضاشاه مریخی و پنهان کاری ما

رضاشاه پهلوی، مریخی و ناشناخته نیست.کارنامه اش مشخص است و آنها که اندک تورقی در تاریخ معاصر کرده اند، خوب می دانند که شخصیت و عملکرد چندان قابل افتخاری ندارد. اینکه عده ای از او قهرمان می سازند، شعار «رضا شاه، روحت شاد!» سر می دهند و برای جسد مومیایی احتمالی اش، مرثیه های سوزناک می سرایند، علت های واقعی و تاریخی ندارد، بلکه واکنشی انفعالی است در برابر برخی خطاها و ناهنجاری های دوره حاضر که متاسفانه تمامی هم ندارد. به نظر این قلم، علم شدن جسد مومیایی رضاشاه، نهیب پرمعنایی است برای همه ما، که یادمان رفته است:

1-مردم ناراضی و معترض، دنبال اسطوره سازی از گذشته ها می روند. وقتی وضعیت اقتصاد و سیاست و فرهنگ امروز، خوب نباشد، خیلی ها دل خوش می کنند به گفتن و شنیدن روایت های مجعول تاریخی تا دردهای خودشان را تسکین دهند. همه ما داستان ها شنیده ایم از نگاه نافذ و وطن پرستی رضا شاه، اقتدار و مدیریت پیشه وری و حتی مردم دوستی و کیاست محمدرضا پهلوی! اشکالی هم ندارد، فقط باید مواظب بود جای داستان و تاریخ عوض نشود!

2-مواجهه صدا و سیما و رسانه های رسمی ما با تاریخ و شخصیت های تاریخی، سیاست زده و دور از واقعیت است.سال ها است که در تلویزیون ما، تاریخ پهلوی ها به عنوان دوران سیاهی مطلق روایت می شود، گویی که هیچ نقطه روشنی در کارنامه پهلوی ها نبوده است. حتی اگر رضاشاه بانی راه آهن سراسری ایران بوده، حتما نیت سوء ای داشته و قصدش اتصال یگان های ارتش به همدیگر بوده است! جالبتر اینکه ما گاهی تاریخ انقلاب را هم به تناسب اوضاع و احوال زمانه، سانسور و ویرایش می کنیم. در مستندهای تاریخ انقلاب سال های اخیر، دیگر خبری از نقش پررنگ و تاریخی آقایان هاشمی و منتظری و طالقانی در حوادث دوران انقلاب نیست! واقعا چه لزومی به این کارها است؟!

3-تاریخ، عرصه نسبیت است و قضاوت های مطلق و منطق «صفر و یک» در آن معنا ندارد. رضاشاه هم به عنوان یک شخصیت تاریخی، بر اساس متون و اسناد تاریخی به جا مانده قابل نقد و قضاوت است. چه لزومی دارد برای تخریب رضاشاه، پا را از تاریخ فراتر بگذاریم و با منطق های ماورایی و علوم غریبه از عذاب جهنمی رضاشاه در عالم برزخ، داستان سرایی کنیم؟! 

4-حالا کارمان به جایی رسیده که از مومیایی یک شاه دیکتاتور هم می ترسیم! واقعا نمی دانم این همه پنهان کاری در مورد کشف جسد مومیایی شده و دفن مخفیانه آن چه توجیهی دارد؟ آن مومیایی پوسیده، رضاشاه باشد یا نباشد، چندان مهم نیست.مهم اعتماد مردمی است که با چنین پنهان کاری و تناقض گویی های عجیب و غریب مسئولان از بین می رود. مردم بی اعتماد هم، به جای آینده به گذشته ها خیره می شوند و می افتند دنبال مومیایی ها! یک روز در مزار کوروش و روز دیگر در مقبره رضاشاه! باور کنید روح رضاشاه به ریش همه ما می خندد که با پیدا شدن جسد پوسیده اش به ولوله افتاده ایم و مثل بلای «خروج ترامپ از برجام»، زبان روشنگری مان به «پت پت» افتاده است!

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۲۱۲۹۰۸:۵۲:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۱۷
مدعیان دموکراسی خواهی در ایران ، عاشق رضا خان شده اند ! خنده دار نیست؟!! اصلاح طلبان عاشق مصدق اند ، اما همزمان دوستدار پهلوی !! که علیه مصدق کودتا کرد...!!
ناشناس۳۳۲۶۲۱۱۲:۵۹:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۱۷
توهین نکن اخوی . اگه کسی به شما بگه شما عاشق ....هستی خوشت میاد؟ رضاخان یک دیکتاتور بود و اگر از این بعد نگاه کنیم هیچیک از مردم، اصلاح طلبان و حتا عقلای اصولگرا با دیکتاتوری موافق نیستند . در ضمن اگر رژیم پهلوی و سلطنت دوست داشتنی بود کسی قیام نمیکرد .
ناشناس۳۳۲۶۳۴۱۳:۰۴:۳۷ ۱۳۹۷/۲/۱۷
نگرفتی ! یکبار دیگه بخوان . نگارنده نمیگه رضا خان شخصیت و عملکرد قابل افتخاری ندارد بلگه می فرماید رضاخان شخصیت و عملکرد ---چندان--- قابل افتخاری ندارد. ما کاری به محمدرضا نداریم زیرا او شاه متفقین بود نه ایران. اما در رابطه با رضاخان بالاخره این آدم خدماتی مانند تشکیل ارتش، تاسیس دانشگاه و راه آهن و احداث راه های جاده ای داشته .
مهدی۳۳۳۱۱۵۱۷:۱۶:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۱۷
بنام خدا- تاریخ و رفتار و کردار پهلوی، مصدق و کاشانی آنقدر پیچیدگی دارند که مردم عادی مثل من در تحلیل عملکردهای مختلف ایشان در بمانند. تاریخ نویسان باید گوشه های تاریک را به مردم دقیق و فارغ از انتسابات جناحی و اقتصادی بنویسند و فقط خدا را مد نظر داشته باشند
حسین۳۳۲۱۴۸۰۹:۰۲:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
تحلیل منطقی و خوبی بود . موافقم .
زارع۳۳۲۱۷۰۰۹:۲۱:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
خوب یا بد وظیفه حفظ میراث ایران رو داریم
ناشناس۳۳۳۳۰۷۱۹:۳۳:۵۰ ۱۳۹۷/۲/۱۷
از کی تا حالا جسد پوسیده یک گاریچی شده میراث فرهنگی ؟ اگر مسئولین امروز مملکت اینهمه اشتباه نداشتن ، کسی از یک وحشی بیسواد با این عناوین یاد نمیکرد ! قابل توجه مسئولین
ناشناس۳۳۳۷۶۹۰۹:۱۱:۱۴ ۱۳۹۷/۲/۱۸
از وقتی که ما متوجه نمیشیم به نیاکانمون احترام بگذاریم
ناشناس۳۳۴۲۳۸۱۲:۳۲:۲۹ ۱۳۹۷/۲/۱۸
برو یه کم کتاب بخون داداش ! یه سر هم برو شمال از کدام جاده می ری ؟ بپرس کی ساختش ؟
ناشناس۳۳۲۱۹۵۰۹:۳۷:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
..از قدیم گفتن تاریخ همچی رو ثابت میکنه از اینکه ایرادهای داشت شک نداریم ولی اینکه شماها هیچ کار مثبت اونو نمیبینین بده بد زمانی حکومت میکرد ایران در بدترین شرایط بسر میبرد اما خیلی کارهای بزرگ انجام داد.
ناشناس۳۳۲۲۰۳۰۹:۴۴:۵۵ ۱۳۹۷/۲/۱۷
من مطالعه ی دقیقی از واقعیت ها و امکانات و فرهنگ و تنگناهای اون دوره ندارم قطعا همه اشتباهاتی دارن ماها هم اشتباهاتی داریم ولی شما خودتون قضاوت کنید از راه آهن سراسری و دانشگاه ها و ... حرف نمی زنم مسیر هراز و چالوس و فیروزکوه که ساخته شد شمال ایران از بن بست فرهنگی و محرومیت خارج شد با امکانات اون زمان و بیل و کلنگ والاغ ودست خالی ماجرای افتتاح پل ورسک را همه می دونن .... یه بزرگراه تهران شمال قراره ساخته بشه . خدا وکیلی با کمک ایرانی ها و چینی ها و اره و اوره چند سال طول کشیده ؟؟؟ ..
ناشناس۳۳۲۲۸۲۱۰:۲۰:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۱۷
احسنت بر نگارنده..
ناشناس۳۳۲۴۴۶۱۱:۳۹:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
جنازه رضاشاه را با احترام در همان مکان دفن کنید ، سنگ قبر هم برایش بگذارید ، .. یا اگر هم راضی نیستید ، آن را برای خانواده اش در خارج از کشور ارسال کنید تا خود تصمیم بگیرند با آن چه کنند ، اما بی حرمتی به جنازه و توهین به افکار عمومی چه دلیلی دارد ، واقعا" نمی فهمم
ناشناس۳۳۲۴۴۹۱۱:۴۱:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۱۷
..به شعور ملت احترام نگذاشتیم و در اطلاع رسانی شبکه های معاند همیشه پیشتاز بودند!!! مردم همیشه اولین خبرها را راست یا دروغ از اونور و غیر خودی گرفتند!!! و مسئولین و سران همیشه خاموش و بی توجه به افکار عمومی و شایعات و سوالات مردمی!!!
ناشناس۳۳۲۶۱۲۱۲:۵۴:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۱۷
احسنت
ناشناس۳۳۲۶۱۵۱۲:۵۵:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
البته نظر شما محترم است ولی من بر عکس اعتقاد دارم رضا شاه یکی از مشاهیر ایران است هر کس از یک زاویه دید دارد
ناشناس۳۳۲۶۵۰۱۳:۱۱:۰۷ ۱۳۹۷/۲/۱۷
آفرین افرین! خیلی عالی و منطقی و دور از حب و بغض
ناشناس۳۳۲۷۶۸۱۳:۴۶:۵۶ ۱۳۹۷/۲/۱۷
دمت گرم عالی بود
ناشناس۳۳۲۷۸۵۱۳:۵۲:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۱۷
عملکرد چندان قابل افتخاری ندارد؟؟؟؟!!!!!!! نویسنده فکر کنم یکم تاریخ مطالعه کنید بد نیست....
ناشناس۳۳۲۸۵۸۱۴:۴۱:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۱۷
با سلام . رضا شاه خوب یا بد ، باید در ظرف مکان و زمان خودش سنجیده شود . رضا شاه هم نقاط مثبت و منفی در کارنامه اش دارد . به نظر من مهمتر این است کارنامه خودمان را ورق بزنیم . ایندگان هم دوران ما را قضاوت خواهند کرد (مسئولان).
م فلاح۳۳۲۹۱۰۱۵:۱۴:۰۲ ۱۳۹۷/۲/۱۷
گاهی وقت ها حساسیت های بی مورد به جای بیان واقعیات باعث سردر گمی مردم میشه اصلا اگر جسد مومیایی رو در جایی دفن کنند روی سنگ قبر هم بنویسند مثلا احتمالا قبر رضا خان میر پنج باور کنید به اندازه الان که با مخفی کاری و.. این قدر حاشیه درست کردند مساله کش و قوس پیدا نمی کرد
ناشناس۳۳۲۹۵۳۱۵:۳۷:۵۵ ۱۳۹۷/۲/۱۷
تاریخ خیلی چیزها را ثابت می کند اگر چه خوشمان نیاید
سید۳۳۲۹۶۸۱۵:۵۲:۱۳ ۱۳۹۷/۲/۱۷
خدمات رضاشاه برکسی نباید پوشیده باشد اگرچه اواخر دولتش بدیکتاتوری گرایید..
محمود۳۳۲۹۸۰۱۵:۵۹:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۱۷
افرین. به نظرم منطقی و دور از تعصب بود. خوب بود.
ناشناس۳۳۳۰۰۸۱۶:۲۱:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۱۷
شفاف سازی اقتدار مملکت را نشان می دهد. حالا خودتان مقایسه کنید
ناشناس۳۳۳۰۱۸۱۶:۲۸:۳۰ ۱۳۹۷/۲/۱۷
بسیار مقاله خوب ، منطقی و منصفانه ائی بود.
ناشناس۳۳۳۰۶۵۱۶:۵۵:۱۴ ۱۳۹۷/۲/۱۷
وقتی قهرمانی نباشد مردم دنبال اسطوره‌سازی می‌روند... حرف به حق و درستی بود...
ناشناس۳۳۳۲۲۱۱۸:۲۰:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۱۷
صرفنظر از شخصیت سیاسی و تاریخی، باید تنویر افکار عمومی صورت گیرد و خود مومیایی هم در اختیار سازمان تخصصی میراث فرهنگی قرار گیرد تا بعنوان یک اثر تاریخی مورد مطالعه و حفاظت قرار گیرد.
ناشناس۳۳۳۲۹۰۱۹:۲۳:۱۲ ۱۳۹۷/۲/۱۷
آقای نویسنده ,شما بر سر بسیاری از مزارها می روید که جسد پوسیده اند ,آیا باید شماتت شوید ؟یاد بود امثال کوروش احترام به بزرگان سرزمینمان است .
ناشناس۳۳۳۳۸۱۲۰:۴۹:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۱۷
بسیار عالی
دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. چگونه می توان مراقب دستگاه گوارش بود؟

 3. واعظ آشتیانی: همزمان با احمدی نژاد برخی اصلاح‌طلبان هم خواستار استعفای روحانی بوده‌اند

 4. فاجعه کودک آزاری این بار در بوکان تکرار شد

 5. سه مولفه شکل‌گیری «رانت» در کشور

 6. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 7. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 8. ترور سرگرد راهنمایی و رانندگی در برابر منزلش

 9. چرا فساد در ایران ریشه کن نمی شود؟

 10. آخرین قیمت خودروها در بازار

 11. تاثیر آسپرین در کاهش ریسک ابتلا به عفونت HIV

 12. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 13. لیورپول صلاح را به پلیس معرفی کرد!

 14. نیمکت نشین 5 میلیاردی در پرسپولیس

 15. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 16. ترامپ دستورالعمل حملات سایبری را لغو کرد

 17. بیماران مسن دیالیزی در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند

 18. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ جامعه از مجلس و قوه قضاییه راضی نیست

 19. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 20. خوشحالی راموس به سبک رونالدو+تصاویر

 21. مداخله‌جویی تکراری وزارت خارجه آمریکا در امور داخلی ایران

 22. ۳ دلیل که تبعیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ناممکن می‌کند

 23. اندیشکده آتلانتیک:۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است

 24. رونالدو با لبخندی بر لب تماشاگر شکست رئال+عکس

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 8. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 11. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 12. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 13. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 14. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 15. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 16. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 17. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 18. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 23. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 24. آزادی مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت

 25. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 15. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 16. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 21. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 22. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 23. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

آخرین عناوین