چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

گروه سیاسی الف،   3970202098 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

تـصــویــر متـعـجب «محــمدجواد آذری‌جهرمی» وزیــــر ارتــــباطات در واکـــــنــــش به صحبت‌های رئیس‌جمهوری درباره ایجاد دو میلیون شــغل در سال 96 که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد، واکنش‌های متعدد و تحلیل‌های گوناگونی را از سوی قشرهای مختلف جامعه به همراه داشت.

به گزارش الف،‌ روز گذشته و در جریان برگزاری همایش هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت یازدهم، «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری به‌عنوان سخنران نخست این همایش، آماری از میزان اشتغال کشور ارائه داد و با اشاره به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود، گفت: «همواره تاکید کرده‌ام که اشتغال مردم نباید آسیب ببیند. آماری که وزیر ارتباطات در سال گذشته ارائه کرد، نشان می‌دهد که دو میلیون اشتغال در حوزه ارتباطات ایجاد شده است. البته بر اساس آمار موجود، میزان اشتغالزایی در این حوزه رقمی بیش از دو میلیون را نشان می‌دهد.»

همزمان با بیان این آمار از سوی رئیس‌جمهور، تصویری از چهره وزیر ارتباطات توسط دوربین‌های صدا و سیما گرفته و منتشر شد که وی با چهره‌ای درهم کشیده و متعجب، آمار ارائه شده از سوی روحانی را خلاف واقع نشان می‌داد.

بلافاصله پس از انتشار این تصویر، وزیر ارتباطات در گفت‌وگو با خبرنگاران عنوان کرد که «انتشار این تصاویر خصلت فضای مجازی است. گزارشی که خدمت آقای رئیس‌جمهور دادیم، مبنی‌بر این بود که در دو سال گذشته در فضای مجازی افزون بر ۲۰۰ هزار شغل ایجاد شده است.»

وی اعلام رقم دو میلیون شغل در سال گذشته را ناشی از خستگی رئیس‌جمهور و ماحصل یک اشتباه لفظی بیان کرد!

به جرات می‌‌توان گفت که آمارهای ضد و نقیض ارائه‌شده از سوی رئیس‌جمهوری از ابتدای دولت یازدهم تاکنون به‌کرات تکرار شده است. روحانی در ابتدای سال گذشته اعلام کرد که تا پایان سال 96 پرونده مسکن مهر بسته و واحد‌های این مجموعه در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود، در حالی که عظیمیان، معاون وزیر راه و شهر‌سازی با ارائه آماری متفاوت از آنچه رئیس‌جمهور بیان کرد اظهارات وی درخصوص اتمام مسکن مهر تا پایان سال را یک شعار تبلیغاتی دانست.

گفته‌های رئیس‌جمهور در مورد خودکفایی در تولید بنزین در کشور نیز مصداق دیگری از تناقض‌گویی و ارائه آمار متفاوت در دولت یازدهم است. روحانی در اردیبهشت سال گذشته اعلام کرد که روز خودکفایی در تولید بنزین را در کنار مردم جشن می‌گیریم، خوشحالم و خداوند را سپاسگزارم. این در حالی است که وزیر نفت با قاطعیت عنوان کرده که «هیچ‌گاه نگفتم در تولید بنزین خودکفا می‌شویم.»

ارائه آمار و ارقام میلیونی که معمولا به صورت مستمر از سوی دولت اعلام می‌شود و به‌نوعی نشان‌دهنده تکاپوی دولت در رفع مشکلات و معضلات کشور است، تنها اختصاص به حوزه اشتغال ندارد. شواهد تاریخی نشان می‌دهد حسن روحانی بارها در کسوت رئیس‌جمهوری، آمارهایی را اعلام کرده که بعد از چند روز از سوی مقامات دولتی تکذیب شده است. شاید یکی از دلایلی که این بار تکذیب آمار اشتغالزایی در فضای مجازی، این‌قدر حاشیه‌ساز شده، زوم کردن دوربین‌های تلویزیونی بر چهره وزیر ارتباطات و مجبور شدن او به سریع واکنش دادن باشد.

آمار ارائه‌شده از سوی دولت که تاکنون، چه صراحتا و چه به صورت تلویحی تکذیب شده، بیانگر نکات مهم و قابل تاملی است. رقمی که از سوی رئیس‌جمهور اعلام شده در مقایسه با آماری که از زبان وزیر ارتباطات بیان می‌شود تفاوتی معادل یک میلیون و 800 هزار شغل دارد. بی‌تردید این آمار آمیخته به غلو، عملکرد دولت در هماهنگی میان رئیس‌جمهور با کابینه خود را زیرسوال می‌برد. به عبارت دیگر اگر یک وزارتخانه بر پایه مستندات متقن، آماری را به رئیس دولت ارائه می‌دهد، دلیل تغییر اعداد و ارقام و ارائه آمار متفاوت از سوی رئیس‌جمهور چیست؟ یا اگر رئیس دولت با استناد به آمار به دست آمده از حوزه اشتغال، معتقد به ایجاد بیش از دو میلیون شغل در حوزه ارتباطات در سال 96 است، دلیل تکذیب این خبر از سوی وزیر ارتباطات چیست؟

به نظر می‌رسد تفاوت‌های آماری عنوان شده، بیش از آنکه با خستگی و اشتباه لفظی رئیس‌جمهور ارتباط داشته باشد، ناشی از عدم نظارت دولت بر کابینه یا عدم هماهنگی میان ارکان مختلف دولت است. علاوه‌بر این نبود یک مرجع آماری دقیق و قابل اعتماد که آمار دقیق و قابل استناد را در اختیار دولت قرار دهد، خلئی است که نیازمند توانمندی دولت در پوشش آن است. در غیر این صورت خستگی و اشتباهات لفظی دولتمردان دردی را از مشکلات کشور دوا نخواهد کرد.

واضح است که اگر دیگر وزرای کابینه دولت نیز مانند وزیر ارتباطات، جسورانه، آمار ارائه شده از سوی رئیس‌جمهور یا معاونانش را تکذیب کنند و برای توجیه تفاوت‌های آماری، دلایل پیش‌پا افتاده‌ای را به زبان بیاورند، چهره ناخوشایندی را از خود در اذهان عمومی به نمایش خواهند گذاشت و پایه‌های اعتماد مردم به دولت و دولتمردان را متزلزل خواهند کرد.

منبع: فرهیختگان

عناوین مرتبط

۲۵ مهر ۱۳۹۷روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد
۱۳ شهریور ۱۳۹۷وزیر ارتباطات: برخی مدیران استانی برای خانواده‌شان ماشین اختصاصی و راننده دارند  
۲۶ تیر ۱۳۹۷تقدیر دیده‌بان شفافیت و عدالت از وزیر ارتباطات  
۱۹ تیر ۱۳۹۷همایش مدیران ارشد وزارت دفاع  
۱۰ تیر ۱۳۹۷واکنش یک اصلاح طلب به سخنان روحانی: دولت گام اول تغییر را جدی بردارد
۱۰ تیر ۱۳۹۷روحانی را یاری کنیم؟
۹ تیر ۱۳۹۷نواصول‌گرایی و سخنان روحانی
۷ تیر ۱۳۹۷حسینی:جناح‌ها و گروه‌های مختلف از مواضع اخیر رئیس‌جمهور حمایت می‌کنند/ برای حل مشکلات به دولت کمک می‌کنیم
۷ تیر ۱۳۹۷آذری جهرمی: خائنان ارز دولتی گرفتند و 2 برابر قیمت فروختند/ توزیع نادرست ثروت دهک‌های پایین را دچار مشکل کرده است
۶ تیر ۱۳۹۷روحانی فردا به بندرعباس می رود
۶ تیر ۱۳۹۷روحانی: ممنوعیت ورود برخی از کالاها به کشور فرصت بسیار بزرگی برای تولیدکنندگان داخلی است
۴ تیر ۱۳۹۷شباهت روحانی و احمدی‌نژاد در سیاست افزایش شدید نقدینگی/ باعث تاسف است که سیف گرانی‌ها را روانی می‌داند

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۲۹۱۷۱۳:۱۰:۳۱ ۱۳۹۷/۲/۲
چرا از خستگی زیاد ، ایشون« دویست هزار» رو «بیست هزار »تلفظ نکردن ؟!
ناشناس۳۱۲۹۸۴۱۳:۵۷:۵۹ ۱۳۹۷/۲/۲
برای اینکه با امار میشه گزارش غیر واقعی داد
ناشناس۳۱۳۰۳۷۱۴:۳۹:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲
اگه مجلس ...بطور جدی و مردانه جلوی ایشونو میگرفت امروز عمداً فراموشی نداشت. .. فقط فکر منافع خودشونن. وزرای به به و چهچه گو هم که اوضاعشون اظهرمن الشمسه !!!!! حیف ازین ملت.
ناشناس۳۱۳۳۵۱۱۸:۴۹:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۲
همه امارها درهم برهم
سعید۳۱۳۳۶۶۱۹:۰۷:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۲
دلیلش عدم ...توان علمی ایشونه که تفاوت و ارزش اعداد رو‌در نظر نمیگیرن ، وگرنه ظرفیت این تعداد شغل در سال اصلا در اقتصاد ایران وجود نداره
ناشناس۳۱۲۹۲۳۱۳:۱۳:۴۱ ۱۳۹۷/۲/۲
بخش خبری۲۰:۳۰ دیشب از پخش این قسمت از سخنان رییس جمهور و تعجب وزیر ، منع شد و اجازه پخش نداشت! صدا و سیما که برخی اوقات یکطرفه در اختیار دولت است. اما اصلاح طلبان برای فرافکنی به ان حمله می کنند..
ناشناس۳۱۲۹۵۲۱۳:۳۶:۱۱ ۱۳۹۷/۲/۲
بسیار ساده است یا برای مخاطب ارزش قائل نیستند و یا اطمینان دارند کسی به حرفهاشون گوش نمی دهد،کلا آقای روحانی فصل جدیدی را در ارتباط مسئولان بامردم باز کردند و آن اینکه مطالب بسیار سطحی را برای مردم مطرح می کنند و دوم اینکه اصلا به نظر از اتفاقات جامعه بیخبرند و بدون تحلیل آمار فقط اونها رو مطرح می کنند
ناشناس۳۱۲۹۷۳۱۳:۴۸:۵۹ ۱۳۹۷/۲/۲
آمار مظلومترین رشته دانشگاهی است!
علی۳۱۲۹۹۰۱۴:۰۱:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۲
..... آخر این دوره هم میگه هر وعده دادیم عمل شد. مثل برجام که گفت آب خوردن هم به برجام ربط داره! الان نه آب درستی مونده و نه دریاچه ارومیه احیاء شده، بلکه تحریم ها هم اصلیاش مونده. ولی میگن برداشته شده!
ناشناس۳۱۲۹۹۵۱۴:۰۴:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۲
از این همه عیب جویی خسته نشدید حناحتان به قدر کافی بدنام هست ونیازی نیست به دیگر جناح ها حمله کنید
ناشناس۳۱۳۷۵۵۰۸:۱۷:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۳
عیب جویی نیست پسرم یک رئیس جمهور نباید همچین اشتباهی بکند . برای وجه یک کشور خیلی زشت است که اشتباهی به این بزرگی از رئیس جمهور سر میزند .
ناشناس۳۱۳۰۰۳۱۴:۱۰:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۲
کلا این سخنرانی ها می مونه و اون تکذیبها فراموش میشه. اینه دلیل واقعی اشتباه ایشون.
قدرت۳۱۳۰۰۸۱۴:۱۲:۲۲ ۱۳۹۷/۲/۲
تیتر درست چرا رئیس جمهور امار دروغ ارائه میکند!!!!
علی۳۱۳۰۲۳۱۴:۲۹:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۲
دقت نمی کند ، چه تفاوتی دارد ، دویست هزار ، بیست هزار ، 2 میلیون ، 200 میلیون همه مضربی از 2 هستند . ..علی برکت الله
ناشناس۳۱۳۰۶۱۱۵:۰۳:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۲
...مثل خیلی از مدیرا رئیس جمهور هم از روی متن‌های آماده میخونه که به اشتباه 200 هزار را دو میلیون گفت. ولی باز هم به نظر من پذیرفتنی نیست. وقتی اشتغال مهم‌ترین مساله کشور است و خیلی‌ها میدانند اشتغال کشور سالانه سرجمع و توی سیاستگذاری نهایتا عددی نزدیک 1 میلیون میشه، عدم تامل رئیس جمهور روی این عدد و اعلام دومیلیون ان هم برای یک بخش فعلا کوچک، نشانگر این است که یک جای کار می‌لنگد.
ناشناس۳۱۳۰۶۵۱۵:۰۶:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۲
احتمالا" در ریاضیات نمره خوبی نگرفته در دوران تحصیل.
ناشی۳۱۳۵۱۶۲۲:۰۰:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۲
ایشون حقوقدان هستند و فقط حقوق....!
فلاح۳۱۳۰۸۱۱۵:۱۸:۴۶ ۱۳۹۷/۲/۲
ما رشته آمار نداریم رشته آمارسازی داریم
ناشناس۳۱۳۲۱۹۱۶:۴۸:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۲
رایشم احتمالا 2.4 م است
علی671۳۱۳۲۷۴۱۷:۳۴:۳۰ ۱۳۹۷/۲/۲
مگر یک بار و دوبار و صد بار است که رئیس جمهور مملکتی ...میگوید شب اجرای برجام روز یک شنبه دنیا تعطیل ایشان اعلام کرد امروز هزار ال سی در بانک های دنیا برایمان باز شد .در صورتیکه الان که دوسال از برجام می گذرد ده تا باز نشده و هزاران...دیگر و وعده های ...دیگرکه هیچکدام درست نبوده .هر چند شما شهامت گذاشتن این کامنت ها را ندارید و گرنه صد ها چیز دیگر را می نوشتم .
ناشناس۳۱۳۲۷۹۱۷:۳۶:۴۵ ۱۳۹۷/۲/۲
از یه مرد خسته انتظار زیادی داری
ناشناس۳۱۳۲۹۵۱۷:۵۹:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۲
بنده ی خدا چکار کنه هر روز برای. او ودولتش یک بحران جدید درست میکنند ما مردم خوب میفهمیم که تو کشورمون چه خبره وچه ....
ناشناس۳۱۳۳۳۷۱۸:۳۸:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۲
اگردقت داشت ح. ف..اختلاس تاریخی انجام نمی داد و...یکشبه اربابان یا خان های ...نمی شدند اگر دقت... داشت اختلاس ... را معوقعه نمی خواند
ناشناس۳۱۳۳۴۳۱۸:۴۵:۰۷ ۱۳۹۷/۲/۲
به نظر من آقای جهرمی به این دلیل توجه کردند که احتمالا اصلا آماری درباره اشتغال در فضای مجازی نداده بودند چه 200 هزار و یا 2میلیون. چون حتی 200 هزار شغل در فضای مجازی هم رقم بسیار بالا و شاید غیر واقعی باشد.
علی کریمی۳۱۳۴۷۷۲۱:۰۲:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲
آیا اگر این اشتباه رخ نمی داد ایران گلستان می شد؟
محسن۳۱۳۵۰۷۲۱:۴۸:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۲
آقای روحانی متاسفانه ........همچنان می گوید از دوره تبلیغات انتخاباتی تا کنون
ناشناس۳۱۳۵۱۵۲۱:۵۹:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۲
چرا همش اونوری آمار.... یک بار هم از خستگی اینوری ...آمار کمتری بده!؟
عدالت۳۱۳۶۴۵۰۱:۱۳:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۳
با این آمار .. با این سرعت اشتغال زایی باید از چین کارگر وارد کنیم علی برکت ا...
ناشناس۳۱۳۸۰۰۰۸:۵۰:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۳
....و ساختارشان هست، دیگه مردم اگه یک حرف راست بشنوند تعجب میکنند!
ناشناس۳۱۳۸۳۶۰۹:۱۵:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۳
خب برادر من آمار غلط دادن و ...تو این مملکت هزینه ای نداره از طرفی بسیاری از افراد هم این تو جامعه این حرفها رو باور میکنند و باعث کسب محبوبیت هم میشه ، چه دلیلی داره که ...نگیم
ناشناس۳۱۳۹۲۸۱۰:۴۱:۲۱ ۱۳۹۷/۲/۳
چون ایشون حقوق دان هستن و می دونن ... تو کشور ما هیچ بار حقوقی برای مسولین نداره. از طرف دیگه ایشون یا نمی دونن شغل چیه یا نمی دونن 2 میلیون چقدره.

پربحث‌های اخیر

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 3. دلار ۹ هزار تومان شد

 4. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 5. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 6. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 7. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 8. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 9. گرشاسبی از ایران رفت

 10. نمایندگان مجلس چقدر مهریه دادند و گرفتند؟   

 11. پمپئو: برنامه موشک ایران از کنترل خارج شده است!

 12. هافبک تیم ملی فوتبال ایران جام ملت‌های آسیا را از دست می‌دهد؟

 13. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 14. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 15. پرس‌وجوی پیامکی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

 16. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 17. آخر هفته تلویزیون؛ «خواستگاری» فخیم‌زاده، «سرب» کیمیایی و «مسافر ری» میرباقری شبکه‌های مختلف سیما

 18. جنگ استقلال با لشگر هماهنگ پدیده

 19. ترزا می: در انتخابات پارلمانی بعدی نامزد نمی‌شوم

 20. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 21. تغییر ساختار مغز کودکان با استفاده از تبلت

 22. حل جدول از زوال عقل پیشگیری نمی‌کند

 23. دیدار کی‌روش و شفر در هتل  

 24. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده است/ خدا می‌داند میزان قاچاق چقدر است/ دستاورد ایران در اجلاس ۱۷۵ اوپک چه بود؟/

 25. زخمی شدن ۲ شهرک‌نشین در عملیات استشهادی یک فلسطینی

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 4. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 5. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 6. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 7. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 8. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 9. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 10. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 11. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 12. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 15. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 16. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 17. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 18. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 19. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 20. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 21. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 22. جدال ضرغامی و آشنا در توئیتر؛ زنونابین  

 23. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 24. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 25. گرشاسبی از ایران رفت

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 7. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 18. حرف های یک مهندس برق مملکت

 19. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 20. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 21. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 22. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 23. چند نکته در مورد بازار خودرو

 24. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های اخیر

 1. دلار ۹ هزار تومان شد

 2. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 3. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 4. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 5. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده است/ خدا می‌داند میزان قاچاق چقدر است/ دستاورد ایران در اجلاس ۱۷۵ اوپک چه بود؟/

 6. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 7. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 8. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 9. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 10. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 11. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 12. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 13. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

 14. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 15. با اعلام بانک مرکزی؛ آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز مردم

 16. معرفی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازار طب

 17. بانک مرکزی: شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها آماده خرید ارز هستند

 18. شاخص بورس تهران سقوط کرد

 19. حجتی: سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می‌کند

 20. سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

 21. ارز مسافرتی امروز چند؟

 22. چه کسی مدافع دلار ۴۲۰۰ تومانی است؟  

 23. صف‌های طولانی مقابل صرافی‌های دولتی در فردوسی تهران

پربحث‌های دیروز

 1. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 2. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 3. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 4. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 5. دلار ۹ هزار تومان شد

 6. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 7. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 8. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 9. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

 10. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 11. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 12. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 13. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 14. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 15. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 16. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 17. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

 18. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 19. با اعلام بانک مرکزی؛ آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز مردم

 20. معرفی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازار طب

 21. بانک مرکزی: شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها آماده خرید ارز هستند

 22. شاخص بورس تهران سقوط کرد

 23. حجتی: سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می‌کند

 24. سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

 25. ارز مسافرتی امروز چند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 12. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 13. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 14. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 15. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 16. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 17. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 18. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 19. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 20. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 21. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 22. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 23. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 24. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 25. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

آخرین عناوین