سپینو-مگنت

چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

گروه سیاسی الف،   3970202098 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

تـصــویــر متـعـجب «محــمدجواد آذری‌جهرمی» وزیــــر ارتــــباطات در واکـــــنــــش به صحبت‌های رئیس‌جمهوری درباره ایجاد دو میلیون شــغل در سال 96 که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد، واکنش‌های متعدد و تحلیل‌های گوناگونی را از سوی قشرهای مختلف جامعه به همراه داشت.

به گزارش الف،‌ روز گذشته و در جریان برگزاری همایش هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت یازدهم، «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری به‌عنوان سخنران نخست این همایش، آماری از میزان اشتغال کشور ارائه داد و با اشاره به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود، گفت: «همواره تاکید کرده‌ام که اشتغال مردم نباید آسیب ببیند. آماری که وزیر ارتباطات در سال گذشته ارائه کرد، نشان می‌دهد که دو میلیون اشتغال در حوزه ارتباطات ایجاد شده است. البته بر اساس آمار موجود، میزان اشتغالزایی در این حوزه رقمی بیش از دو میلیون را نشان می‌دهد.»

همزمان با بیان این آمار از سوی رئیس‌جمهور، تصویری از چهره وزیر ارتباطات توسط دوربین‌های صدا و سیما گرفته و منتشر شد که وی با چهره‌ای درهم کشیده و متعجب، آمار ارائه شده از سوی روحانی را خلاف واقع نشان می‌داد.

بلافاصله پس از انتشار این تصویر، وزیر ارتباطات در گفت‌وگو با خبرنگاران عنوان کرد که «انتشار این تصاویر خصلت فضای مجازی است. گزارشی که خدمت آقای رئیس‌جمهور دادیم، مبنی‌بر این بود که در دو سال گذشته در فضای مجازی افزون بر ۲۰۰ هزار شغل ایجاد شده است.»

وی اعلام رقم دو میلیون شغل در سال گذشته را ناشی از خستگی رئیس‌جمهور و ماحصل یک اشتباه لفظی بیان کرد!

به جرات می‌‌توان گفت که آمارهای ضد و نقیض ارائه‌شده از سوی رئیس‌جمهوری از ابتدای دولت یازدهم تاکنون به‌کرات تکرار شده است. روحانی در ابتدای سال گذشته اعلام کرد که تا پایان سال 96 پرونده مسکن مهر بسته و واحد‌های این مجموعه در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود، در حالی که عظیمیان، معاون وزیر راه و شهر‌سازی با ارائه آماری متفاوت از آنچه رئیس‌جمهور بیان کرد اظهارات وی درخصوص اتمام مسکن مهر تا پایان سال را یک شعار تبلیغاتی دانست.

گفته‌های رئیس‌جمهور در مورد خودکفایی در تولید بنزین در کشور نیز مصداق دیگری از تناقض‌گویی و ارائه آمار متفاوت در دولت یازدهم است. روحانی در اردیبهشت سال گذشته اعلام کرد که روز خودکفایی در تولید بنزین را در کنار مردم جشن می‌گیریم، خوشحالم و خداوند را سپاسگزارم. این در حالی است که وزیر نفت با قاطعیت عنوان کرده که «هیچ‌گاه نگفتم در تولید بنزین خودکفا می‌شویم.»

ارائه آمار و ارقام میلیونی که معمولا به صورت مستمر از سوی دولت اعلام می‌شود و به‌نوعی نشان‌دهنده تکاپوی دولت در رفع مشکلات و معضلات کشور است، تنها اختصاص به حوزه اشتغال ندارد. شواهد تاریخی نشان می‌دهد حسن روحانی بارها در کسوت رئیس‌جمهوری، آمارهایی را اعلام کرده که بعد از چند روز از سوی مقامات دولتی تکذیب شده است. شاید یکی از دلایلی که این بار تکذیب آمار اشتغالزایی در فضای مجازی، این‌قدر حاشیه‌ساز شده، زوم کردن دوربین‌های تلویزیونی بر چهره وزیر ارتباطات و مجبور شدن او به سریع واکنش دادن باشد.

آمار ارائه‌شده از سوی دولت که تاکنون، چه صراحتا و چه به صورت تلویحی تکذیب شده، بیانگر نکات مهم و قابل تاملی است. رقمی که از سوی رئیس‌جمهور اعلام شده در مقایسه با آماری که از زبان وزیر ارتباطات بیان می‌شود تفاوتی معادل یک میلیون و 800 هزار شغل دارد. بی‌تردید این آمار آمیخته به غلو، عملکرد دولت در هماهنگی میان رئیس‌جمهور با کابینه خود را زیرسوال می‌برد. به عبارت دیگر اگر یک وزارتخانه بر پایه مستندات متقن، آماری را به رئیس دولت ارائه می‌دهد، دلیل تغییر اعداد و ارقام و ارائه آمار متفاوت از سوی رئیس‌جمهور چیست؟ یا اگر رئیس دولت با استناد به آمار به دست آمده از حوزه اشتغال، معتقد به ایجاد بیش از دو میلیون شغل در حوزه ارتباطات در سال 96 است، دلیل تکذیب این خبر از سوی وزیر ارتباطات چیست؟

به نظر می‌رسد تفاوت‌های آماری عنوان شده، بیش از آنکه با خستگی و اشتباه لفظی رئیس‌جمهور ارتباط داشته باشد، ناشی از عدم نظارت دولت بر کابینه یا عدم هماهنگی میان ارکان مختلف دولت است. علاوه‌بر این نبود یک مرجع آماری دقیق و قابل اعتماد که آمار دقیق و قابل استناد را در اختیار دولت قرار دهد، خلئی است که نیازمند توانمندی دولت در پوشش آن است. در غیر این صورت خستگی و اشتباهات لفظی دولتمردان دردی را از مشکلات کشور دوا نخواهد کرد.

واضح است که اگر دیگر وزرای کابینه دولت نیز مانند وزیر ارتباطات، جسورانه، آمار ارائه شده از سوی رئیس‌جمهور یا معاونانش را تکذیب کنند و برای توجیه تفاوت‌های آماری، دلایل پیش‌پا افتاده‌ای را به زبان بیاورند، چهره ناخوشایندی را از خود در اذهان عمومی به نمایش خواهند گذاشت و پایه‌های اعتماد مردم به دولت و دولتمردان را متزلزل خواهند کرد.

منبع: فرهیختگان

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ تیر ۱۳۹۷تقدیر دیده‌بان شفافیت و عدالت از وزیر ارتباطات  
۱۹ تیر ۱۳۹۷همایش مدیران ارشد وزارت دفاع  
۱۰ تیر ۱۳۹۷واکنش یک اصلاح طلب به سخنان روحانی: دولت گام اول تغییر را جدی بردارد
۱۰ تیر ۱۳۹۷روحانی را یاری کنیم؟
۹ تیر ۱۳۹۷نواصول‌گرایی و سخنان روحانی
۷ تیر ۱۳۹۷حسینی:جناح‌ها و گروه‌های مختلف از مواضع اخیر رئیس‌جمهور حمایت می‌کنند/ برای حل مشکلات به دولت کمک می‌کنیم
۷ تیر ۱۳۹۷آذری جهرمی: خائنان ارز دولتی گرفتند و 2 برابر قیمت فروختند/ توزیع نادرست ثروت دهک‌های پایین را دچار مشکل کرده است
۶ تیر ۱۳۹۷روحانی فردا به بندرعباس می رود
۶ تیر ۱۳۹۷روحانی: ممنوعیت ورود برخی از کالاها به کشور فرصت بسیار بزرگی برای تولیدکنندگان داخلی است
۴ تیر ۱۳۹۷شباهت روحانی و احمدی‌نژاد در سیاست افزایش شدید نقدینگی/ باعث تاسف است که سیف گرانی‌ها را روانی می‌داند
۴ تیر ۱۳۹۷فائزه هاشمی: احساس می‌شود روحانی کشور را رها کرده است
۲۸ خرداد ۱۳۹۷روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۲۹۱۷۱۳:۱۰:۳۱ ۱۳۹۷/۲/۲
چرا از خستگی زیاد ، ایشون« دویست هزار» رو «بیست هزار »تلفظ نکردن ؟!
ناشناس۳۱۲۹۸۴۱۳:۵۷:۵۹ ۱۳۹۷/۲/۲
برای اینکه با امار میشه گزارش غیر واقعی داد
ناشناس۳۱۳۰۳۷۱۴:۳۹:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲
اگه مجلس ...بطور جدی و مردانه جلوی ایشونو میگرفت امروز عمداً فراموشی نداشت. .. فقط فکر منافع خودشونن. وزرای به به و چهچه گو هم که اوضاعشون اظهرمن الشمسه !!!!! حیف ازین ملت.
ناشناس۳۱۳۳۵۱۱۸:۴۹:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۲
همه امارها درهم برهم
سعید۳۱۳۳۶۶۱۹:۰۷:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۲
دلیلش عدم ...توان علمی ایشونه که تفاوت و ارزش اعداد رو‌در نظر نمیگیرن ، وگرنه ظرفیت این تعداد شغل در سال اصلا در اقتصاد ایران وجود نداره
ناشناس۳۱۲۹۲۳۱۳:۱۳:۴۱ ۱۳۹۷/۲/۲
بخش خبری۲۰:۳۰ دیشب از پخش این قسمت از سخنان رییس جمهور و تعجب وزیر ، منع شد و اجازه پخش نداشت! صدا و سیما که برخی اوقات یکطرفه در اختیار دولت است. اما اصلاح طلبان برای فرافکنی به ان حمله می کنند..
ناشناس۳۱۲۹۵۲۱۳:۳۶:۱۱ ۱۳۹۷/۲/۲
بسیار ساده است یا برای مخاطب ارزش قائل نیستند و یا اطمینان دارند کسی به حرفهاشون گوش نمی دهد،کلا آقای روحانی فصل جدیدی را در ارتباط مسئولان بامردم باز کردند و آن اینکه مطالب بسیار سطحی را برای مردم مطرح می کنند و دوم اینکه اصلا به نظر از اتفاقات جامعه بیخبرند و بدون تحلیل آمار فقط اونها رو مطرح می کنند
ناشناس۳۱۲۹۷۳۱۳:۴۸:۵۹ ۱۳۹۷/۲/۲
آمار مظلومترین رشته دانشگاهی است!
علی۳۱۲۹۹۰۱۴:۰۱:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۲
..... آخر این دوره هم میگه هر وعده دادیم عمل شد. مثل برجام که گفت آب خوردن هم به برجام ربط داره! الان نه آب درستی مونده و نه دریاچه ارومیه احیاء شده، بلکه تحریم ها هم اصلیاش مونده. ولی میگن برداشته شده!
ناشناس۳۱۲۹۹۵۱۴:۰۴:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۲
از این همه عیب جویی خسته نشدید حناحتان به قدر کافی بدنام هست ونیازی نیست به دیگر جناح ها حمله کنید
ناشناس۳۱۳۷۵۵۰۸:۱۷:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۳
عیب جویی نیست پسرم یک رئیس جمهور نباید همچین اشتباهی بکند . برای وجه یک کشور خیلی زشت است که اشتباهی به این بزرگی از رئیس جمهور سر میزند .
ناشناس۳۱۳۰۰۳۱۴:۱۰:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۲
کلا این سخنرانی ها می مونه و اون تکذیبها فراموش میشه. اینه دلیل واقعی اشتباه ایشون.
قدرت۳۱۳۰۰۸۱۴:۱۲:۲۲ ۱۳۹۷/۲/۲
تیتر درست چرا رئیس جمهور امار دروغ ارائه میکند!!!!
علی۳۱۳۰۲۳۱۴:۲۹:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۲
دقت نمی کند ، چه تفاوتی دارد ، دویست هزار ، بیست هزار ، 2 میلیون ، 200 میلیون همه مضربی از 2 هستند . ..علی برکت الله
ناشناس۳۱۳۰۶۱۱۵:۰۳:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۲
...مثل خیلی از مدیرا رئیس جمهور هم از روی متن‌های آماده میخونه که به اشتباه 200 هزار را دو میلیون گفت. ولی باز هم به نظر من پذیرفتنی نیست. وقتی اشتغال مهم‌ترین مساله کشور است و خیلی‌ها میدانند اشتغال کشور سالانه سرجمع و توی سیاستگذاری نهایتا عددی نزدیک 1 میلیون میشه، عدم تامل رئیس جمهور روی این عدد و اعلام دومیلیون ان هم برای یک بخش فعلا کوچک، نشانگر این است که یک جای کار می‌لنگد.
ناشناس۳۱۳۰۶۵۱۵:۰۶:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۲
احتمالا" در ریاضیات نمره خوبی نگرفته در دوران تحصیل.
ناشی۳۱۳۵۱۶۲۲:۰۰:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۲
ایشون حقوقدان هستند و فقط حقوق....!
فلاح۳۱۳۰۸۱۱۵:۱۸:۴۶ ۱۳۹۷/۲/۲
ما رشته آمار نداریم رشته آمارسازی داریم
ناشناس۳۱۳۲۱۹۱۶:۴۸:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۲
رایشم احتمالا 2.4 م است
علی671۳۱۳۲۷۴۱۷:۳۴:۳۰ ۱۳۹۷/۲/۲
مگر یک بار و دوبار و صد بار است که رئیس جمهور مملکتی ...میگوید شب اجرای برجام روز یک شنبه دنیا تعطیل ایشان اعلام کرد امروز هزار ال سی در بانک های دنیا برایمان باز شد .در صورتیکه الان که دوسال از برجام می گذرد ده تا باز نشده و هزاران...دیگر و وعده های ...دیگرکه هیچکدام درست نبوده .هر چند شما شهامت گذاشتن این کامنت ها را ندارید و گرنه صد ها چیز دیگر را می نوشتم .
ناشناس۳۱۳۲۷۹۱۷:۳۶:۴۵ ۱۳۹۷/۲/۲
از یه مرد خسته انتظار زیادی داری
ناشناس۳۱۳۲۹۵۱۷:۵۹:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۲
بنده ی خدا چکار کنه هر روز برای. او ودولتش یک بحران جدید درست میکنند ما مردم خوب میفهمیم که تو کشورمون چه خبره وچه ....
ناشناس۳۱۳۳۳۷۱۸:۳۸:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۲
اگردقت داشت ح. ف..اختلاس تاریخی انجام نمی داد و...یکشبه اربابان یا خان های ...نمی شدند اگر دقت... داشت اختلاس ... را معوقعه نمی خواند
ناشناس۳۱۳۳۴۳۱۸:۴۵:۰۷ ۱۳۹۷/۲/۲
به نظر من آقای جهرمی به این دلیل توجه کردند که احتمالا اصلا آماری درباره اشتغال در فضای مجازی نداده بودند چه 200 هزار و یا 2میلیون. چون حتی 200 هزار شغل در فضای مجازی هم رقم بسیار بالا و شاید غیر واقعی باشد.
علی کریمی۳۱۳۴۷۷۲۱:۰۲:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲
آیا اگر این اشتباه رخ نمی داد ایران گلستان می شد؟
محسن۳۱۳۵۰۷۲۱:۴۸:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۲
آقای روحانی متاسفانه ........همچنان می گوید از دوره تبلیغات انتخاباتی تا کنون
ناشناس۳۱۳۵۱۵۲۱:۵۹:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۲
چرا همش اونوری آمار.... یک بار هم از خستگی اینوری ...آمار کمتری بده!؟
عدالت۳۱۳۶۴۵۰۱:۱۳:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۳
با این آمار .. با این سرعت اشتغال زایی باید از چین کارگر وارد کنیم علی برکت ا...
ناشناس۳۱۳۸۰۰۰۸:۵۰:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۳
....و ساختارشان هست، دیگه مردم اگه یک حرف راست بشنوند تعجب میکنند!
ناشناس۳۱۳۸۳۶۰۹:۱۵:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۳
خب برادر من آمار غلط دادن و ...تو این مملکت هزینه ای نداره از طرفی بسیاری از افراد هم این تو جامعه این حرفها رو باور میکنند و باعث کسب محبوبیت هم میشه ، چه دلیلی داره که ...نگیم
ناشناس۳۱۳۹۲۸۱۰:۴۱:۲۱ ۱۳۹۷/۲/۳
چون ایشون حقوق دان هستن و می دونن ... تو کشور ما هیچ بار حقوقی برای مسولین نداره. از طرف دیگه ایشون یا نمی دونن شغل چیه یا نمی دونن 2 میلیون چقدره.
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های اخیر

 1. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 2. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 3. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 4. توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه

 5. کنایه رشید پور به حسام الدین آشنا / کاش عضو شورای نظارت بر بانک مرکزی بودین! +فیلم  

 6. ابتکار: حضور با لباس سنتی برای کارمندان ممنوعیتی ندارد

 7. توضیح بطحایی درباره حجاب برخی دختران در المپیاد

 8. انصارالله به رئیس‌جمهور چین پیام فرستاد

 9. چرا دولت از اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت درباره FATF عصبانی است؟

 10. پیکر آیت‌الله مرتضی تهرانی در حرم مطهر رضوی تشییع شد

 11. معرفی برترین‌های المپیاد جهانی زیست‌شناسی/ کسب ۲ مدال طلا، یک نقره و یک برنز توسط تیم ایران

 12. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 13. معاون دادستان کل کشور: ۲۹ میلیون کاربر ایرانی در ۷ پیام رسان داخلی فعالیت دارند

 14. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 15. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 16. بازیگران قیام 30 تیر + عکس

 17. ترابزون قرارداد 3 مدافع را تمدید نکرد/جا برای حسینی باز شد

 18. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی گرین کارت آمریکا دارد/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 19. غلظت ریزگردها در شوش به 15 برابر حد مجاز رسید

 20. تأکید حزب‌الله عراق بر پاسخ به هر حمله‌ احتمالی رژیم صهیونیستی

 21. رصد مشکلات اقتصادی درستادمقابله باتحریم

 22. باز هم فضای مجازی و باز هم شایعه کمبود بنزین/ شهبازی: بنزین اضافی هم داریم

 23. توافق رستورانی مجید حسینی با ترابزون اسپور در استانبول!

 24. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 25. تشرف بیش از ۷۰۰ هزار زیارت اولی به حرم مطهر رضوی

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 4. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 5. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 6. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 7. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 8. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 9. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 10. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 11. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 12. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 13. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 14. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 15. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 16. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 17. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 18. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 19. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 20. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 21. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 22. آیین سنتی «نورگون»  

 23. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 24. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 25. کاشت چمن در تهران ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 7. صنعت برق کشور و چند نکته

 8. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 9. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 10. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 13. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 14. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 15. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 16. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 17. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 18. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 19. انحصار، آفت بازار وکالت

 20. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 21. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 22. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 23. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 24. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 25. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 2. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 3. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 4. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 5. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 6. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 7. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 8. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 9. توکلی: فاسدها قوی شده‌اند/ عبدی: یک‌ سر عمده‌فسادها به بانک‌ها ختم می‌شود

 10. توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه

 11. در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست دکتر روحانی چه گذشت؟

 12. کواکبیان: دولت برای تغییر تیم اقتصادی و افراد ناکارآمد دست به کار شود

 13. قیمت انواع میوه در بازار + جدول

 14. تحریم نفتی ایران و تصمیم مشتریان/ آمریکا عقب خواهد نشست؟

 15. چرا دولت از اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت درباره FATF عصبانی است؟

 16. جلسه ویژه در بانک مرکزی برای تعیین تکلیف ارز مسافرتی

 17. آیا آمریکا می‌تواند صادرات نفتی ایران را کاملا قطع کند؟

 18. ۱۰ روز تا پایان مهلت توتال و اعلام آمادگی مپنا برای جایگزینی در پارس جنوبی

 19. بانک‌ها چند شعبه کشور دارند؟

 20. تاوان نفتی عربستان سعودی

 21. تمدید جایزه سفر خارجی

 22. نگاهی به اثر بازگشت تحریم­های آمریکا علیه ایران بر بازار نفت

 23. رصد مشکلات اقتصادی درستادمقابله باتحریم

 24. باز هم فضای مجازی و باز هم شایعه کمبود بنزین/ شهبازی: بنزین اضافی هم داریم

 25. متهم پرونده ثامن الحجج: از مهران مدیری وثیقه خانه اش را گرفتند  

پربحث‌های هفته

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 4. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 5. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 6. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 7. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 8. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 9. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 10. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 11. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 12. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 13. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 14. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 15. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 16. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 17. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 18. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 19. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 20. آقای «خ» کجاست؟

 21. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 22. آذری جهرمی: فساد در زیرمجموعه را باید داد بزنیم/ یک پیر زن در دهات می آورند و همه تخلفات را به نام او انجام می دهند/دولت الکترونیک این نیست

 23. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

 24. همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد

 25. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

آخرین عناوین