4 ماموریت پوتین در تهران

گروه سیاسی الف،   3960811156

روزنامه دنیای اقتصاد در بررسی وضعیت روابط ایران و روسیه نوشت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، دیروز برای سومین بار در دوران زمامداری‌اش وارد تهران شد. او پیش‌تر در سال‌های 2007 و 2015 به ایران آمده بود.

4 ماموریت پوتین در تهران

در ادامه گزارش می خوانیم: تکمیل خط‌آهن ترانزیت شمال‌-‌جنوب، گفت‌و‌گو‌‌های دوجانبه با محوریت سوریه، بحث بر سر «برجام» و همچنین گفت‌و‌گوهای سیاسی با هدف افزایش قیمت‌های جهانی نفت‌‌و‌گاز، چهار هدفی هستند که پوتین از سفر به تهران دنبال می‌کند.

به باور کارشناسان «روابط تهران-مسکو پس از سال 2014 با یک شیفت «استراتژیک» همراه شده ‌است و این دو کشور روابطی را تجربه می‌کنند که شاید نتوان الزاما آن را روابط یا هم‌پیمانی استراتژیک نامید.» به باور این کارشناسان اما «یک همگرایی که کاملا ماهیت استراتژیک دارد، بین دو کشور شکل گرفته است». تحلیلگران همچنین دلایل همگرایی استراتژیک دو کشور را «برآورد تهدید نسبتا مشترکی که ایران و روسیه از نظم بین‌الملل دارند» ارزیابی می‌کنند. تحلیلگران این نگاه را که روسیه، شریک قابل اعتمادی نیست، نگاهی «عام‌گرایانه» می‌دانند و تاکید دارند که این یک نگاه ایده‌آل‌گرایانه در روابط بین‌الملل است و کسانی که چنین انتقاداتی مطرح می‌کنند باید مفهوم منافع را دقیق‌تر بررسی کنند.

سومین سفر رئیس‌جمهوری فدراسیون روسیه در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی در شرایطی روز گذشته با شرکت در نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان برگزار شد که برجام، بحران سوریه و انرژی سه‌محور دیگر سفر ولادیمیر پوتین به تهران است. پوتین بعدازظهر چهارشنبه وارد تهران شد و در بدو ورود در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی قرار گرفت. این اولین سفر پوتین در دولت دوازدهم است. پوتین پیش از این روز دوشنبه دوم آذرماه سال 94 به تهران آمد تا در نشست کشور‌های صادرکننده گاز شرکت کند که در این سفر با مقام معظم رهبری نیز دیدار کرد. پوتین همچنین در سال 2007 (1386) به تهران سفر کرده بود. نشست سه‌جانبه سران سه کشور نیز عصر دیروز به‌منظور تقویت و توسعه همکاری‌های مشترک برگزار شد. اولین نشست روسای‌جمهور سه کشور مورد اشاره در مرداد ماه سال 1395 در باکو برگزار شد. در سال 1394 در جریان سفر الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان به تهران روسای‌جمهور ایران و آذربایجان به این تصمیم رسیدند که باحضور رئیس‌جمهوری روسیه نشست مشترکی را با محوریت ترانزیت برگزار کنند.

** چهار هدف سفر
در واقع اولین هدف این سفر، هماهنگی و همکاری برای تکمیل زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای در چارچوب طرح «کریدور جنوب به شمال» و پیگیری توافقات ترانزیتی پیشین میان سران سه کشور است. مسیر حمل‌ونقل و ترانزیتی مستقیم با مسافتی کوتاه تر، امن‌تر و با مزیت اقتصادی بیشتر که احداث آن به واسطه توافقی که در سال 2000 میان تهران، باکو و مسکو صورت گرفت، در دستور کار جدی قرار گرفته است.
برجام و مقابله با تهدیدات ترامپ نیز هدف دومی است که به نظر می‌رسد در سفر پوتین به تهران مدنظر مقامات دو کشور به‌خصوص ایران قرار گرفته است.

در واقع حمایت رئیس‌جمهوری روسیه از توافق هسته‌ای در زمانی که ترامپ به‌دنبال کارشکنی و اخلال در روند برجام است، می‌تواند حائز اهمیت باشد. در همین خصوص الکسی مالاشنکو یک تحلیلگر ارشد مرکز مطالعاتی گفت وگوی تمدن‌ها که در برلین مستقر است، گفت که ایران از روسیه می‌خواهد تا نقش شفاف‌تر و حمایت‌گرایانه‌تری درباره موضوع هسته‌ای داشته باشد. سومین هدف پوتین از سفر به تهران، بحران سوریه و بحث و بررسی درخصوص دوران پساداعش است. هدف گفت‌وگوها شکل دادن به صحنه سیاسی آینده سوریه و عراق است. روس‌ها اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تنها شریک قابل اعتمادشان در خاورمیانه، ایران است. چهارمین هدف پوتین، توافق سیاسی در زمینه قیمت نفت در بازارهای جهانی و ادامه مشارکت سه جانبه در چارچوب سازمان کشورهای صادرکننده گاز طبیعی است.

** ایران و روسیه؛ شرکای راهبردی
حسن روحانی عصر دیروز در دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که برای شرکت در اجلاس سه‌جانبه سران کشورهای ایران، روسیه و آذربایجان به کشورمان سفر کرده است، گفت: «روابط سه‌جانبه تهران، مسکو و باکو در مناسبات منطقه‌ای و گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است.» رئیس‌جمهوری از روسیه به‌عنوان کشوری دوست، همسایه و شریک راهبردی نام برد و تاکید کرد که اراده ایران توسعه و تقویت همه‌جانبه روابط و همکاری‌ها با روسیه است.روحانی اهمیت توسعه همکاری‌ها و روابط اقتصادی و تجاری ایران و روسیه را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: «تهران از حضور فعال سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی روسیه برای مشارکت و همکاری در پروژه‌های مهم زیرساختی از جمله در بخش‌های صنعت و انرژی، توسعه خطوط و اتصال ریلی و کریدور شمال – جنوب استقبال می‌کند.»

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه برجام یک توافق چندجانبه است و حفظ و پایداری آن برای صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی مهم است، گفت: «نقش روسیه در راستای تحکیم و پایداری برجام و اجرای تعهدات از سوی همه طرف‌های مذاکره نیز مهم و تاثیرگذار است.» روحانی به نقش‌آفرینی ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه اشاره و تاکید کرد: «همکاری‌های ایران و روسیه تاثیر زیادی در روند مبارزه با تروریسم در منطقه داشته است و این همکاری‌ها و رایزنی‌های مشترک در مراحل پایانی این مبارزه نیز بسیار حائز اهمیت است.» رئیس‌جمهوری با اشاره به روند مذاکرات آستانه، همکاری‌های چندجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و روسیه در حل و فصل مسائل و بحران‌ها را بااهمیت خواند و اظهار کرد: «جمهوری اسلامی ایران بی‌ثباتی در منطقه را به ضرر همه کشورها می‌داند و از توسعه ثبات و امنیت در منطقه حمایت خواهد کرد.»

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز در این دیدار با قدردانی از دعوت و میزبانی کشورمان از نشست سه‌جانبه سران کشورهای ایران، روسیه و آذربایجان، گفت: «ایران همسایه و شریک راهبردی روسیه به‌شمار می‌رود و ما در توسعه مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین منافع مشترک بسیاری داریم.» رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌های ایران، روسیه و آذربایجان در بخش حمل‌و‌نقل، ترانزیت و نیز کریدور شمال-جنوب گفت: «نشست سه‌جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و آذربایجان، می‌تواند منجر به توسعه روابط و همکاری‌های مشترک در این بخش شود.» پوتین روابط و همکاری‌های تهران و مسکو در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، همکاری‌های اقتصادی، فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و حمل‌و‌نقل ریلی و جاده‌ای را رو به گسترش دانست و گفت: شرکت‌های روسی علاقه‌مند به مشارکت فعال در اجرای طرح‌های توسعه‌ای ایران هستند و روسیه هیچ محدودیتی برای توسعه روابط و همکاری‌های همه‌جانبه با ایران قائل نیست و از این روند استقبال می‌کند.

او افزود: «براساس آمار، مراودات تجاری دو کشور به‌ویژه در سال 2016 رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشته که این روند باید همچنان و با شتاب تداوم یابد.» رئیس‌جمهوری روسیه برجام را توافق بسیار خوب جمعی و در راستای صلح و ثبات جهانی برشمرد و گفت: «عدم پذیرش تعهدات بین‌المللی از سوی برخی از کشورها به هیچ‌وجه مورد قبول نیست و باور ما این است که برهم زدن یکجانبه برجام به هر بهانه‌ای پذیرفتنی نخواهد بود، توافق برجام ارتباطی با مسائل دفاعی و موشکی ایران ندارد.» پوتین همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تنها مرجع اعلام پایبندی ایران به برجام دانست. رئیس‌جمهوری روسیه به فرآیند مبارزه با تروریسم در سوریه اشاره و تاکید کرد نقش‌آفرینی روسیه، ایران و ترکیه همچنان باید در چارچوب مذاکرات آستانه ادامه یابد.

** دیدار روحانی و علی‌اف
پیش از دیدار روسای‌جمهوری ایران و روسیه، حسن روحانی در دیدار با همتای آذربایجانی خود، روابط تهران - باکو را به‌ویژه در سال‌های اخیر رو به توسعه دانست و با اشاره به پیوندهای تاریخی و علائق دینی و مذهبی مشترک دو کشور تاکید کرد: هر چه در مسیر گسترش مناسبات دو ملت تلاش کنیم هنوز از تاریخ علائق دو ملت عقب هستیم. روحانی با اشاره به اینکه روسای‌جمهور ایران و آذربایجان در سال‌های اخیر 10 بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند، ابراز کرد: «روابط تجاری و اقتصادی ایران و آذربایجان پیشرفت و تحرک خوبی داشته و باید تلاش کنیم تا در جهت رفع نیازهای دو طرف از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دو کشور بیش از پیش استفاده کنیم.» الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان هم همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله داروسازی و تولید خودرو را مثبت و موفق ارزیابی کرد و گفت:‌ باید تلاش کنیم تا از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دو کشور در راستای گسترش حجم سرمایه‌گذاری‌های مشترک و تامین نیازهای دو کشور استفاده کنیم.

رئیس‌جمهوری آذربایجان با اشاره به ضرورت گسترش همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، همکاری در زمینه برق و استحصال از منابع نفتی خزر و کریدور شمال و جنوب، گفت: همه توافقات برای احداث راه‌آهن رشت – آستارا انجام شده و درحال تکمیل است و همکاری‌های مشترک ایران و آذربایجان در بخش حمل‌ونقل و ترانزیت می‌تواند به همکاری‌های گسترده بین‌المللی تبدیل شود.رئیس‌جمهوری آذربایجان روند مبارزه با تروریسم در منطقه را مثبت دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش بسزایی در برقراری ثبات و امنیت در منطقه و مبارزه با تروریسم داشته است.

** برگزاری نشست سه جانبه
از سوی دیگرنشست سه‌جانبه سران سه کشور نیز عصر دیروز به‌منظور تقویت و توسعه همکاری‌های مشترک برگزار شد.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

 1. چرا قوه قضائیه به ماجرای توهین به رئیس جمهور ورود نمی‌کند؟

 2. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 3. چرا این قشر امتیازهای ویژه شغلی دارند؟!

 4. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

 5. قالیباف: مرغ باید کیلویی ۱۰ هزار تومان باشد نه ۲۵ هزار تومان

 6. مردم سال آینده چقدر یارانه می‌گیرند؟ + جدول

 7. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

 8. نظر عطاءالله مهاجرانی درباره دولت نظامی

 9. روحانی: ‌تا رسیدن واکسن داخلی استفاده از واکسن خارجی یک ضرورت است/ آغاز واکسیناسیون از بهمن ماه

 10. شرط عربستان برای صلح با صهیونیست‌ها اعلام شد

 11. قالیباف: تهمت نزنید؛ مجلس نه قیمت ارز تعیین کرده، نه سقف برای فروش نفت/ در بودجه انضباط نداریم

 12. دستور ویژه فرمانده ناجا برای پیگیری ضرب و شتم مامور راهور توسط نماینده مجلس

 13. با ۵ میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

 14. عراقچی: تماسی با دولت بایدن نداشته‌ایم/ برجام پلاس وجود نخواهد داشت

 15. واعظی: روحانی «قوانین مشکل‌دار» را ابلاغ نمی‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 2. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 3. نباید از ترس آمدن یک احمدی‌نژاد به لاریجانی رضایت دهیم/اکثر وزرای روحانی فاقد سابقه تخصصی بودند/همه چیز پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود

 4. واکنش عضو تلفیق به سخن رئیس جمهور/جمع و تفریق دولت با مجلس فرق دارد؛دولت از جیب مردم تفریق و در جیب خود جمع کرد!

 5. خروش میلیونی پاکستانی‌ها بر علیه عادی سازی روابط با اسرائیل

 6. کروبی در منزل قوچانی! +عکس

 7. طبقه جهانگیری بداند دیگر روی خوش نخواهد دید

 8. مجلس چیز خوبی است؛ بشرطی که هرچه من میگویم تصویب کند!

 9. ابوالمشاغل مناطق آزاد را بشناسید/ ورود نهاد‌های نظارتی به حواشی برادر آقای رئیس +اسناد

 10. لارگانی جواب واعظی را داد: واعظی خودش متهم به مداخله در بورس است/مجلس کوتاه نمی‌آید

 11. نظرات برگزیده مخاطبین الف: کارنامه دولت روحانی با هیچ دولتی قابل مقایسه نیست/سید حسن خمینی تجربه مدیریتی و سیاسی ندارد/یکی از راه‌های نفوذ انقلابی‌گری است

 12. پوستر معنی‌دار سایت رهبر انقلاب پس از خروج ترامپ از کاخ سفید

 13. تصویری از عامل انتحاری انفجار دوم دیروز بغداد

 14. روایت روزنامه آمریکایی از سنت شکنی ترامپ در روز تحلیف

 15. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

 16. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

 17. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

 18. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

 19. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

 20. جهاد اسلامی: ترامپ رفت و جمهوری اسلامی ایران پیروز شد

 21. کاترین اشتون: ایران بعد از پیروزی مقابل ترامپ تسلیم نمی‌شود/ به برجام برگردید

 22. يك سئوال ساده از رئيس‌جمهور

 23. نمازی: هاشمی،‌ ظریف و جهانگیری گزینه‌های احتمالی کارگزاران

 24. امام جمعه قم: هیچ مسئولی حق اهانت به مردم شریف قم را ندارد/ دولت‌مردان به مذاکره با آمریکا دل نسپارند

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 5. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 6. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 7. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 8. وضع تماشایی آمریکا

 9. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 10. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 11. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 12. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 13. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 14. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 15. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 16. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 17. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 18. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 19. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 20. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 21. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 22. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 23. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 24. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 25. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

پربحث‌های دیروز

 1. نباید از ترس آمدن یک احمدی‌نژاد به لاریجانی رضایت دهیم/اکثر وزرای روحانی فاقد سابقه تخصصی بودند/همه چیز پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود

 2. واکنش عضو تلفیق به سخن رئیس جمهور/جمع و تفریق دولت با مجلس فرق دارد؛دولت از جیب مردم تفریق و در جیب خود جمع کرد!

 3. کروبی در منزل قوچانی! +عکس

 4. ابوالمشاغل مناطق آزاد را بشناسید/ ورود نهاد‌های نظارتی به حواشی برادر آقای رئیس +اسناد

 5. لارگانی جواب واعظی را داد: واعظی خودش متهم به مداخله در بورس است/مجلس کوتاه نمی‌آید

 6. نظرات برگزیده مخاطبین الف: کارنامه دولت روحانی با هیچ دولتی قابل مقایسه نیست/سید حسن خمینی تجربه مدیریتی و سیاسی ندارد/یکی از راه‌های نفوذ انقلابی‌گری است

 7. کاترین اشتون: ایران بعد از پیروزی مقابل ترامپ تسلیم نمی‌شود/ به برجام برگردید

 8. يك سئوال ساده از رئيس‌جمهور

 9. نمازی: هاشمی،‌ ظریف و جهانگیری گزینه‌های احتمالی کارگزاران

 10. امام جمعه قم: هیچ مسئولی حق اهانت به مردم شریف قم را ندارد/ دولت‌مردان به مذاکره با آمریکا دل نسپارند

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 4. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 5. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 6. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 7. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 8. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 9. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 10. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

 11. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

 12. نباید از ترس آمدن یک احمدی‌نژاد به لاریجانی رضایت دهیم/اکثر وزرای روحانی فاقد سابقه تخصصی بودند/همه چیز پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود

 13. واعظی: جای کار اجرایی در مجلس نیست/ مجلس در بورس دخالت نکند

 14. واکنش عضو تلفیق به سخن رئیس جمهور/جمع و تفریق دولت با مجلس فرق دارد؛دولت از جیب مردم تفریق و در جیب خود جمع کرد!

 15. روحانی: ترامپ مُرد اما برجام زنده و سر حال‌تر از دیروز است/ ساکنین جدید کاخ سفید لکه‌های سیاه دوران ترامپ را پاک کنند/ انتقاد تند از کمیسیون تلفیق

 16. پیشتازی رئیسی بر قالیباف در نظرسنجی انتخاباتی

 17. ویژگی‌های پهپادهای انتحاری و موشک‌های جدید سپاه + تصاویر

 18. پایان بررسی یک طرح پر‌حرف‌و‌حدیث در مجلس/ شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد؟

 19. کروبی در منزل قوچانی! +عکس

 20. پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه

 21. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 22. چرا این قشر امتیازهای ویژه شغلی دارند؟!

 23. روایت ربیعی از مدیریت درخشان دولت/ ماجرای عجیب استعفای رئیس سازمان بورس/ ظریف، دوکارته شد/ احمدی‌نژاد از یک نامزد ۱۴۰۰ حمایت می‌کند؟/ انتقادات دنباله‌دار قالیباف از لایحه بودجه

 24. پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

 25. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

آخرین عناوین