در گفتگو با الف مطرح شد؛ عربستان ساز خود را برای کاهش قیمت نفت کوک می کند؟/ تیم سیاسی و اقتصادی دولت نظاره‌گر نباشد/ می‌خواهند ایران را وجه‌المصالحه قرار دهند

گروه اقتصادی الف،   3970322317 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
عربستان ساز خود را برای کاهش قیمت نفت کوک می کند؟/ تیم سیاسی و اقتصادی دولت نظاره‌گر نباشد/ می‌خواهند ایران را وجه‌المصالحه قرار دهند

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه تصمیمات در اوپک نیازمند اجماع همه اعضا است، می‌گوید: اعضای اوپک باید از اتخاذ تصمیم سیاسی خودداری کنند و ایران ممکن است وجه‌المصالحه قرار گیرد و لازم است تیم سیاسی و اقتصادی دولت تحرک بیشتری داشته باشد تا با اقدامات علیه کشورمان مقابله کنیم.

به گزارش الف؛ قیمت نفت در یک ماه اخیر نوسات زیادی داشت به طوری که به بالاترین قیمت در 4 سال گذشته رسید. یکی از دلایل این افزایش به دلیل خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های ایران بود زیرا با این اقدام عرضه جهانی نفت کاهش پیدا می کرد و باعث افزایش قیمت طلای سیاه می شد؛ پس‌ از این موضوع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک خواسته سقف تولید نفت خام خود را به میزان یک‌میلیون بشکه در روز افزایش دهند؛ البته این نخستین بار نیست که دولت آمریکا باهدف کاهش بهای جهانی نفت، از عربستان چنین درخواستی می‌کند؛ مثلا در سال 2012 میلادی، پس از وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران که سطح صادرات نفتی کشورمان به یک‌میلیون بشکه در روز رسید؛ آمریکا، از عربستان سعودی خواست میزان عرضه خود را افزایش دهد تا مانع افزایش قیمت نفت شود.

امروز دولت ترامپ خود را در وضعیتی مشابه شش سال قبل می‌بیند و  بهای جهانی نفت در سال جاری میلادی به بالاترین سطح در چند سال اخیر رسیده است و با بازگشت تحریم‌های ایران توسط آمریکا، بهای نفت سیر صعودی خواهد داشت همانطور که در دو هفته قبل حتی به بالای 80 دلار رسید و این موضوع هم نگرانی برای اروپایی اروپا ایجاد کرد که اگر ایران تحریم شود، قیمت جهانی نفت افزایش پیدا می کند و ممکن است برای منطقه یورو ایجاد مشکل کند و آمریکا برای رفع این نگرانی قصد دارد از عربستان خواسته است تا برای جبران کاهش تولید نفت ایران ناشی از اعمال دوباره تحریم‌ها، تولید نفت خود را یک‌میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

مقامات اوپک چند روز پیش در کویت گرد هم آمدند تا پیش از نشست بیست و دوم ژوئن به راهبردی درخصوص آنچه متعادل نگاه‌داشتن سطح عرضه نفت با تقاضای افزایش تولید (در صورت کاهش عرضه در بخش‌هایی از جهان) عنوان‌شده است، گفتگو کنند.

 قرار است در ۲۲ ژوئن، (10 روز دیگر برابر با روز دوم تیر ماه) وزیران کشورهای عضو اوپک در وین اتریش تشکیل جلسه داده و  درباره سطح تولید نفت به بحث و رایزنی بپردازند و درباره میزان آن تصمیم‌گیری کند؛ البته در طول ده‌ها سال تاریخ فعالیت اوپک، این سازمان همواره نشان داده است که علی‌رغم اختلافات در زمینه اجرای سیاست‌های نفتی، همکاری مناسبی را بین اعضا خواهد داشت زیرا تصمیمات اوپک نیازمند اجماع همه اعضا است.

براساس این گزارش یک روزنامه آمریکایی گزارش داده بود عربستان سعودی قبل از نشست وزیران کشورهای عضو اوپک، سیاست افزایش تولید نفت را کلید زده است. ماه گذشته وزیر نفت عربستان سعودی گفت این کشور قصد دارد در سیاست کاهش تولید نفت خود بازنگری کند. سیاست کاهش تولید نفت، در سال ۲۰۱۶ به ابتکار مشترک عربستان سعودی، روسیه، کشورهای عضو اوپک و چند کشور غیر عضو برای جلوگیری از ادامه روند کاهش قیمت نفت، آغاز شد.  

با بازگشت قیمت نفت و رسیدن آن به بالای ۸۰ دلار به ازای هر بشکه، مصرف‌کنندگان بزرگ از جمله آمریکا و اروپا درباره آثار احتمالی آن بر اقتصادشان ابراز نگرانی کرده‌اند؛ این نگرانی هم وجود دارد که بازگشت تحریم‌ها علیه ایران و اجرایی شدن تحریم‌ ونزوئلا، با کاستن از عرضه جهانی نفت، افزایش سریع بهای آن را به همراه داشته باشد؛ البته اوپک گفته این نگرانی‌ها را در نظر خواهد گرفت. قرار است در نشست ۲۲ ژوئن در وین، درباره افزایش تولید نفت بحث شود. سوال بزرگ این است که چه میزان افزایش در دستور کار خواهد بود.

*افزایش و کاهش قیمت نفت به دلیل اثر روانی داشت/ اوپک چه تصمیمی خواهد گرفت

محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در گفتوگو با الف؛ در مورد این روزهای بازار طلای سیاه با بیان اینکه قیمت نفت به بیش از 80 دلار در هر بشکه هم رسیده بود، گفت: افزایش قیمت نفت به دلیل اثر روانی بود و بعدازآن قیمت‌ها به حدود 72 دلار کاهش یافت و باید منتظر تصمیم اوپک باشیم، البته شایعاتی مطرح است باید منتظر ماند که آیا در اجلاس آتی اوپک افزایش تولید تصویب  می‌شود یا نه؛ و تا پایان سال میلادی چه سیاستی را اتخاذ خواهد کرد که در اجلاس هفته آینده در این مورد تصمیم‌گیری خواهد شد.

محمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک

وی با اشاره به درخواست و فشار آمریکا برای افزایش تولید اوپکی‌ها، افزود: عامل افزایش و کاهش قیمت نفت روانی بود زیرا ابتدا و بعد از خروج آمریکا از برجام و اینکه احتمال کاهش صادرات نفت ایران وجود دارد و بازار با کاهش عرضه و کمبودی مواجه شود که قیمت‌ها را افزایش داد و به دنبال آن خبرهایی مطرح شد که برخی از کشورها می‌خواهند تولید خود و اوپک را افزایش تولید دهند که این عامل روانی هم باعث شده  قیمت نفت در جهت عکس عمل کند و قیمت‌ها کاهش پیدا کرد.

 *اوپک نیازمند اجماع همه اعضا است

خطیبی با باین اینکه عامل روانی باعث افزایش و کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد، تصریح کرد: بازار منتظر اجلاس اوپک که در اواخر  خرداد برگزار می‌شود، است که چه تصمیمی و کدام سناریو  را اتخاذ خواهد کرد که  آیا اوپک سیاست فعلی خود را ادامه می‌دهد و بازار را اشباع نمی‌کند یا اینکه افزایش تولید را تصویب کرده و بازار را اشباع می‌کند که این موارد در اجلاس اوپک مشخص خواهد شد، البته تصمیمات اوپک نیازمند اجماع همه است و حتی اگر یک وزیر هم  با آن مخالفت کند، تصویب آن ممکن نخواهد بود.

نماینده سابق ایران در اوپک در مورد نقش عربستان و آمریکا در بازار نفت و اوپک و درخواست ایالات متحده برای افزایش تولید نفت اوپک، گفت: هر زمان اوپک تصمیم سیاسی گرفته، این تصمیم به ضرر خودش  و دیگران بوده است و اگر تصمیم  اقتصادی با توجه به عوامل بازار بگیرد، همه از آن  سود خواهند برد و امیدواریم  اوپک سیاسی‌کاری نکند و تصمیم اقتصادی بگیرد؛ البته ممکن است عربستان دوباره ساز خود را کوک کند و مانند گذشته با افزایش تولید قیمت‌ها را کاهش دهد که هم به ضرر خود عربستان و  هم دیگر کشورها است که لطمه خواهند خورد.

خطیبی ادامه داد: در اجلاس وزرای اوپک، تصمیمات با  اجماع گرفته می شود؛ البته ممکن است عربستان و چند کشور دیگر  بخواهند درخواست‌های آمریکا را پیاده کنند؛ ولی در مقابل آن‌ها کشورهایی مخالفت می‌کنند و دنبال منافع خودشان هستند، نه آمریکا. تصویب تصمیمات اوپک نیازمند اجماع اعضا است؛ حال ممکن است عربستان بتواند برخی اعضا را با توجه به خواسته آمریکا راضی کند، اما به‌هرحال کشورهایی هستند که بعید است ان را بپذیرند و به اجماعی در این مورد برسند.

به گفته وی، مکان دارد عربستان و برخی کشورها بخواهند بر خلاف تصمیم اوپک تولد نفت خود را افزایش دهند که تخلف است؛ البته باید ایران هوشیار باشد با یارگیری و در اجلاس اوپک اجازه طرح و پیاده‌سازی این مسائل (خواسته آمریکا و عربستان) را ندهد، زیرا همانطور که گفتم برخی کشورها دنبال منافع خودشان هستند و ما باید با آن‌ها رایزی کنیم و جلوی  اقدامات عربستان را بگیریم و کار دشواری هم  نیست و می‌تواند اکثریت اعضا را در مقابل عربستان قرار دهد و مانع از حرکت سیاسی آن‌ها شود.

*اروپا به سخنانش پایبند است؟

خطیبی در مورد اینکه شرکت‌هایی اروپایی در حال ترک ایران هستند و از سوی دیگر امریکا قصد دارد با همکاری عربستان از اروپا را تحت‌فشار قرار دهد، گفت: اروپا دنبال منافع خود است و باید آن را بر منافع آمریکا ترجیح دهند؛ البته امروز شرکت های اروپایی تحت‌فشار هستند و نگرانی‌های برای آنها ایجادشده؛ اگر آنچه دولتمردان اروپایی گفتند عملی کنند و نگرانی‌ها را برطرف کنند و  شرکت‌های خود حمایت کنند؛ مشکلی برای شرکت‌های اروپایی ایجاد نخواهد شد؛ ولی اگر سران اروپا در حرف و عملشان یکی نباشد؛ خیلی از شرکت‌ها دست از همکاری با ایران خواهند کشید.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه دنیای سیاست، دنیای بده و بستان است، گفت: در عالم سیاست هیچ‌کسی  به دنبال حق نیست و همه دنبال منافع خودشان هستند و اگر این اتفاق برای اروپا و آمریکا رخ دهد، ایران وجه‌المصالحه قرار خواهد گرفت. آن‌ها باهم مسائلی دارند و ممکن است این مسائل را حل کنند و ایران را هم وجه‌المصالحه قرار دهند که اگر این اتفاق رخ دهد که معمولا انجام خواهد شد؛ علیه ایران خواهد بود و اگر  مشکلات اروپایی‌ها در مقابل جنگ تعرفه‌های آمریکا بایستند.

* تیم سیاسی و اقتصادی دولت نظاره اقدام کند

نماینده سابق ایران در اوپک در مورد بازگشت تحریم‌ها و فروش نفت ایران و تاثیر آن بر بازار جهانی، اظهار کرد: برخی کشورها شاید بتوانند در کوتاه مدت جای ایران را بگیرند کمبود نفت را تولید تامین کنند، اما این توان را ندارند که در بلند مدت آن را ادامه دهند، زیرا سالانه به تقاضای  جهانی یک و نیم میلیون بشکه اضافه می‌شود و کشورهای دیگر نمی توانند در بلند ملت میزان تقاضای بازار نفت را تامین کنند و به شدت قیمت بازار تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

خطیبی در مورد ارسال نامه بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران به سران اعضای اوپک، گفت: انتظار ما از تیم سیاسی و اقتصادی دولت این است که در این شرایط تحرک بیشتری داشته باشند زیرا شرایط حساس و تحولات خیلی سریع رخ و تغییر می‌کند و تیم سیاسی و اقتصادی دولت باید با مذاکرات و اقدامات به دیگر کشورها توافق کند؛ البته بی‌تحرکی در تیم اقتصادی و سیاسی دولت احساس می‌کند در این  شرایطی باید اقدام کند و با تک‌تک کشورها توافق داشته باشد تا بتوانیم با اقدامات برخی علیه ایران مقابله کنیم که این اقدامات دیده نمی شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ خرداد ۱۳۹۷ نباید پذیرفت آمریکا مانند ژاندارم جهان عمل کند/اروپا از منافعش دفاع کند
۲۷ خرداد ۱۳۹۷جدا شدن راه کویت و قطر از عربستان
۲۶ خرداد ۱۳۹۷سه سناتور خواستار مشخص شدن نقش آمریکا در جنگ علیه یمن شدند
۲۶ خرداد ۱۳۹۷جزئیاتی از برنامه دولت ترامپ برای اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران
۲۶ خرداد ۱۳۹۷دولت ترامپ ظرف ۶ هفته ۲۰۰۰ کودک مهاجر را از والدینشان جدا کرده است
۲۵ خرداد ۱۳۹۷ وزیر خارجه آمریکا: به یک رابطه سازنده و نتیجه محور با چین متعهد هستیم
۲۵ خرداد ۱۳۹۷توافق نفتی عربستان و روسیه در خلال سفر بن‌سلمان
۲۵ خرداد ۱۳۹۷ بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره یک پرونده قضایی در ایران
۲۵ خرداد ۱۳۹۷آمریکا به طرفداری از رژیم صهیونیستی از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج می‌شود
۲۴ خرداد ۱۳۹۷اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند
۲۴ خرداد ۱۳۹۷بشار اسد: بر سر روابط با ایران معامله نمی‌کنیم/هیچ مانعی برای تاسیس پایگاه‌های ایرانی در سوریه وجود ندارد / به زودی به ایران سفر خواهم کرد
۲۴ خرداد ۱۳۹۷ترامپ در حال تحمیل ویژگی‌های خود به آمریکاست، تنها، بی‌تعهد و خودخواه

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۴۳۵۵۰۰:۳۱:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۲۳
نفت ایران تحت شدیدترین تحریمها قرار میگیره و به زیر 200 هزار بشکه در روز (آن هم با نصف قیمت) میرسه.
تبریزی۳۸۴۶۳۴۰۸:۴۷:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۳
کشوری که جایگاه خودش رو تو دنیا نشناسه هر بلایی هم که سرش بیاد حقشه.
ناشناس۳۸۴۸۶۱۱۰:۴۷:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۲۳
روحانی و تیمش اصلا این کاره نبودند بدجور گول خوردیم و چوبش را داریم میخوریم
ناشناس۳۸۵۹۷۰۱۸:۵۹:۵۰ ۱۳۹۷/۳/۲۳
یعنی میگی به عقب نه تنها بر می گردیم که حتی سقوط می کنیم؟!!
ناشناس۳۸۴۳۶۳۰۰:۳۷:۰۵ ۱۳۹۷/۳/۲۳
روسیه و عراق جا انداختی
ناشناس۳۸۴۳۸۸۰۰:۵۸:۲۷ ۱۳۹۷/۳/۲۳
خدا رحم کند. شاید به این واسطه مسوولین همت کنند وبازار فساد و اختلاس را جمع نمایند.
غلام۳۸۴۵۷۴۰۸:۰۰:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۳
اشتباه میکنید. اموال ناشی از رانت و فساد در خرابه ها بسیار سهل الوصول است
ناشناس۳۸۴۴۳۱۰۱:۵۷:۵۲ ۱۳۹۷/۳/۲۳
عربستان در اوپک حرف اول را می زنه
ناشناس۳۸۴۶۳۷۰۸:۴۸:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۲۳
عاخه ببینید این چه سر و وضعی هست که نماینده اوپک ایران داره، کسی به حرف این آدم گوش میده؟
ناشناس۳۸۴۶۳۹۰۸:۴۹:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۲۳
هنوز تحریم ها شروع نشده و حدود 5 ماه به آغاز تحریم باقی مانده ولی ببینید از همان فردای خروج امریکا از برجام ، در اقتصاد مملکت هرج ومرج بوجود اومد .حالا چطوری باید قبول کنیم که امریکا نمیتونه هیچگونه تاثیری بر اقتصاد ایران بذاره ؟!!
مرتضی۳۸۵۰۲۰۱۲:۰۰:۱۳ ۱۳۹۷/۳/۲۳
وقتی اقتصاد کشور 5 سال در رابطه با آمریکا برنامه ریزی کنید وقتی این رابطه بهم بخورد اقتصادش هم بهم میخورد
ناشناس۳۸۵۶۱۵۱۵:۵۸:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲۳
عربستان با برنامه دارد پیش می رود و اقتصاد مملکت داخل حباب نیست /. عربستان با سرمایه گذاری در صنعت نانرژی خورشیدی راحت میتونه بیشتر برقش رو طی چند سال آینده با خورشید تامین کنه ولی ما چی ؟؟ کل جنوب 360 روز در سال افتابی هست اما فکری برای استفاده از این نعمت الههی شده؟ چسبیدیم فقط به انرژی هسته ای با این همه هزینه

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 5. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 6. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 7. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 8. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 9. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 10. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 11. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 12. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 13. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 14. محمد ثلاث قصاص شد

 15. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 16. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 17. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 18. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

 19. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 20. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 21. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 22. پیروزی سوئد مقابل کره‌جنوبی/ ایران همچنان تنها نماینده پیروز آسیا

 23. وزیر ارتباطات نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان را اعلام کرد

 24. بقایای قدیمی‌ترین انسان ۱میلیون سال عمر دارد   

 25. خادم: مسئولان در قبال دستور رهبری سکوت کرده اند/ با سکوت، مسئولیت از گردنشان ساقط نمی‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 18. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 22. سیف: گران شدن سکه روانی است

 23. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 24. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های امروز

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 3. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 4. نامه سرگشاده نماینده مجلس: انبار خودروهای داخلی احتکار شده را به روی مردم بگشائید

 5. اولویت‌های جدید تامین ارز چیست؟

 6. وزیر نیرو: ۵۳۱۵ مگاوات کمبود تولید برق داریم

 7. نماینده همدان: نام 31 مفسد اقتصادی را به سران سه قوه دادم/ بی تفاوتی مسئولین به گرانی‌ها، یک خطر جدی است

 8. واکنش حمید فرخ نژاد به گرانی دلار   

 9. حجت الاسلام موسوی لارگانی در گفتگو با الف: وظیفه دولت در این آشفته بازار چیست؟

 10. اولین جلسه رسیدگی به پرونده ثامن الحجج برگزار شد

 11. سوال از شریعتمداری برای واردات بیش از اندازه کالاهای خارجی مشابه تولید داخل

 12. شوکه شدن بورس‌بازها از ورود پرقدرت نقدینگی تازه

 13. پروژه قطار شهری کرج به کجا رسید؟

 14. تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت

 15. بزرگراه همت تا پایان سال به کرج می‌رسد

 16. سکه از ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان فراتر رفت+جدول

 17. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 18. ۲۳ درصد تهرانی‌ها در بافت فرسوده سکونت می کنند

 19. چه کسانی غیرقانونی خودرو وارد کردند؟

 20. رجا بلیت نمی فروشد

 21. نماینده ایران در اوپک: پیشنهاد عربستان را وتو می‌کنیم

 22. "اوپک پلاس" متولد می‌شود؟

 23. علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران

 24. سخنگوی دولت:افزایش حقوق، نیازمند صدورِ احکامِ جدید است

 25. افزایش قیمت ها در بورس علامتی مثبت برای اقتصاد/ ادامه رشد بازار سرمایه در گرو ثبات سیاست گذاری ها

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 3. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 4. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 5. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 6. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 7. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 8. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 9. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 10. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 11. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 12. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 13. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

 14. دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان

 15. واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

 16. نوسان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ + نمودار

 17. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات حقوق مدیران را اعلام کنند

 18. کاهش صادرات نفت ایران

 19. قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟

 20. بورس رکورد ۵۰ ساله را شکست

 21. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 22. آخرین قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 23. قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران  

 24. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 25. استارت‌آپها روز به روز محبوبتر می‌شوند

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 3. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 4. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 5. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 8. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 9. سیف: گران شدن سکه روانی است

 10. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 11. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 12. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 15. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 16. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 17. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 18. خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد + مقایسه قیمت

 19. شورای رقابت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد

 20. قاضی پور: پول بنز می‎دهیم، سوار پراید می‎شویم

 21. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 22. گزارش دیده بان شفافیت و عدالت /حق با شرکت فرودگاه ها بود در خرید فلایت چک فسادی رخ نداده است

 23. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 24. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 25. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

آخرین عناوین