الف در گفتگو با مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی بررسی کرد؛ علت بارش‌های شدید اخیر چیست؟/ سازمان هواشناسی اخطار داده بود/ هارپ و باروری ابرها جایی ندارد

گروه اجتماعی الف،   3970322280 ۱۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
علت بارش‌های شدید اخیر چیست؟/ سازمان هواشناسی اخطار داده بود/ هارپ و باروری ابرها جایی ندارد

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه بارش‌های اخیر در فصل بهار به دلیل شرایط جوی است، گفت: بارور شدن ابرها و موضوعاتی که مطرح می‌شود، رخ نداده و در سازمان هواشناسی اصلاً جایی ندارد و دنبال آن نیستیم.

به گزارش خبرنگار الف، ادامه‌های بارش‌های بی‌سابقه در فصل بهار برخی شائبه‌ها را در ذهن مردم ایجاد کرده است که چرا این‌گونه بارش‌ها در این فصل رخ می‌دهد و دلیل آن چیست؛ البته برخی افراد اظهارنظرهایی در این مورد دارند که از بارور شدن ابرها گرفته تا موضوع تکنولوژی هارپ که در این بارش‌ها نقش دارد؛ اما نظر سازمان هواشناسی این موارد را رد می‌کند و علت آن را تغییرات شرایط جوی عنوان کرد؛ البته بارش‌ها در تهران به‌گونه‌ای است که به‌عنوان مثال یکی از مخاطبان الف در مورد بارش باران و وزش طوفان در شب گذشته گفته است که در خیابان طالقانی شاهد آب‌گرفتگی بودم و در میدان فاطمی اثری از بارش باران نبود.

احد وظیفه، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در گفتگویی با خبرنگار الف، در مورد اینکه علت بارش‌های بی‌سابقه در این فصل از سال چیست؟ گفت: اینکه بارندگی‌ها در فصل بهار بیش از مقدار طبیعی است که شهروندان تجربه کرده‌اند، به دلیل تغییر الگوی جوی است که خوشبختانه در فصل بهار بارش‌های خوبی در ایران شاهد هستیم که شرایط ساختار جوی تغییراتی داشته، به‌نوعی جریان‌ها یا سامانه‌های بارش زا بیشتر به سمت منطقه خاورمیانه یا فلات ایران هدایت‌شده که عمده آن شکل‌گیری الگوی بنلاند یا فلاکین بر روی اروپا است.

وی افزود: وقتی جریان فنلاند شکل می‌گرید، مانند جریانی است که به کوه برخورد می‌کند و مجبور است که از کناره کوه عبور کند که فلاکین وقتی روی اروپا شکل گرفت، باعث می‌شود جریان‌ها از جنوب اروپا و مدیترانه به سمت ایران هدایت شود و موجی ایجاد خواهد شد که با کسب رطوبت از مدیترانه و از اعضای جنوبی اروپا بارش‌هایی را در ایران تولید کند، به خصوص اینکه ما در منطقه کوهستانی هستیم و این بارش‌ها بیشتر به چشم می‌آید، البته اینکه بارش شب گذشته یا مانند آن‌یک منطقه خشک و در منطقه دیگر سیل راه افتاده بود که این موضوع به جنس بارش‌ها برمی‌گردد.

وظیفه تصریح کرد: بارش‌های بهاره یا تابستانه غالباً به شکل بارش‌های رگباری است که اصطلاحاً به آن گفته می‌شود، سلول‌های طوفان تندری یعنی به‌صورت سلولی عمل می‌کنند، همانند بارش‌های یکپارچه در زمستان نیست که همه‌جا شاهد بارش یکنواخت باشیم که به دلیل اینکه گرما در سوز پایین‌تر و هوای سرد در بالاتری وجود دارد، باعث می‌شود و اثرات محلی مانند جذب گرمای شهر یا جریان توپوگرافی منطقه یا جریان کانالادیک که از منطقه است، ناپایداری را در آن منطقه تشدید کند به همین دلیل درجایی مشاهده می‌کنید که سلول ابر جوشی رشد می‌کنند و بارش شدید رخ می‌دهد و یا در مناطقی که شدت این ابرها کمتر است، بارش‌های نا چیزی را شاهد هستیم یا اصلاً بارشی نیست و ممکن است تنها وزش باد وجود داشته باشد.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور اضافه کرد: شب گذشته وزش باد در جنوب و در حاشیه شهر تهران زیادتر و بارندگی در آنجا خیلی کمتر بود که جنوب تهران بارش آن‌چنانی نداشتیم، ولی در شرق و شمال شرق تهران بارش‌ها قابل‌توجه بود.

وی در مورد اینکه آیا بارش‌ها به شایعاتی که مطرح می‌شود ارتباطی دارد؛ گفت: نه اصلاً ربطی ندارد و این موضوعات در بین عامه جامعه است که مطرح می‌شود و اصلاً این‌چنین نیست، بلکه فرایند بارش‌ها طبیعی بوده و حتی بی‌سابقه هم نیست و قبلاً هم رخ‌داده است و وقتی‌که چه در زمستان و چه در تابستان بندال‌ها در اروپا شکل بگیرد، موجی ایجاد خواهد شد مه وارد جو کشور می‌شود مثلا در تابستان با پایین و بالا رفتن هوا ابر تولید می‌شود و شرایط طوفانی را ایجاد می‌کند.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در خصوص اینکه آیا ابرها بارورشده‌اند و چه میزان تاثیر دارد، گفت: هیچ تاثیری ندارد و ابری در این شرایط بارور نشده و تاثیری نداشته است و هرکسی هم در این مورد ادعا می‌کند برای خودش گفته است، بیان کرده است؛ البته برخی این موضوعات را مطرح می‌کنند و ممکن است این موضوع را کمی از نظر علمی هم بررسی کرده باشند، اما صد در صد و به صورت علمی برای سازمان هواشناسی که قابل قبول باشد، مطمئنا نیستند.

وظیفه گفت: مواردی که مطرح است مانند بحث باروری و بارش صحت ندارد البته پروژهایی مربوط به یونوزیسون جو (بالای 40 کیلومتری سطح زمین قرار دارد و جایی ابری شکل نمی گیرد) مربوط به بحث مخابراتی است و یونیزه کردن جو برای تاثیر آن در امواج انتشار الکترو مغناطیس است. در بحث باروری ابرها هم به‌هرحال همان چیزی که با هواپیما انجام می‌دهند و نقره پخش می‌کنند یا موضوعاتی شبیه به آن یا ممکن است به صورت آزمایشگاهی بتواند اجرایی باشد و جواب دهد، اما اینکه واقعا میزان بارشی که ایجاد می‌کند، نمی‌توان گفت قابل قبول است یا نه.

به گفته وی باید به شرایط دینامیک ابر و دمای هوای مختلف ابر و ترکیب میکرو فیزیکی یا خرد فیزیک ابر و موارد دیگر بررسی شود تا بتوان نظر قطعی داد، اما این اقدامات انجام نمی‌شود، حتی اگر ادعای آن‌هم مطرح شود نمی‌توان آن را اثبات کرد؛ از نظر هواشناسی موجی که وارد کشور می‌شود، بارندگی دارد و حتی برای آن اخطار و اطلاعیه فارغ از اینکه بارورشده یا نه صادر هم می‌کنیم و شکل الگوی جو نشان می‌دهد که این سامانه بارشی است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در پایان گفت: هواشناسی در مورد طوفان و بارش‌های باران در شب گذشته اخطار داده بود و موضوعاتی مانند هارپ در هواشناسی اصلاً جایی ندارد و دنبال آن نیست.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۳۹۲۵۱۷:۳۶:۱۸ ۱۳۹۷/۳/۲۲
پارسال و اوایل سال جاری بارها اعلام کردید امسال خشکترین سال ایران هست اما به لطف پروردگار مهربان امسال پربارش ترین سال خواهدشد و مشکل کم آبی بیاری حق برطرف میشود
ناشناس۳۸۴۰۴۵۱۸:۵۶:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۲۲
همین حد هم که هستیم کار خداست. ا
ناشناس۳۸۴۲۹۳۲۳:۱۵:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۲۲
اونقدر کم ایمان شدیم خدا رو فراموش کردیم
ناشناس۳۸۵۲۸۴۱۳:۵۳:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۲۳
امسال یعنی سال آبی جاری از مهر 96 تا پایان شهریور 97 ، که روی هم رفته بسیار کمبود داشتیم
ناشناس۳۸۵۶۷۳۱۶:۳۰:۴۱ ۱۳۹۷/۳/۲۳
اقای اصغری باچه قاطعیتی میگفت بهار گرم وخشک تری خواهیم داشت!!!!
ناشناس۳۸۳۹۳۶۱۷:۴۶:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۲۲
بارون اومده بگید خدایا شکرت. همین. دنبال حاشیه نباشن مسولان.!!!
ناشناس۳۸۴۰۱۵۱۸:۳۰:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۲۲
همین مقدار بارندگی با مدیریت درست میشه باهاش ساخت کشاورزی قرن بوق بزارید کنار کجای دنیا استانی مثل اصفهان کشاورزی داره؟ جمعیت میانی کشور باید به سمت جنوب سوق داد با شغل سازی در این مناطق
ناشناس۳۸۴۱۴۹۲۰:۳۰:۲۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
شکی نیست که اسراییل یک رژیم جنایتکاره و این صحبت اخیرش در مورد کمک به ایران در بحث آب هم هدفش کمک به ایران نبود. اما واقعا افسوس میخورم که چرا ما باید انقدر ضعیف عمل کنیم در مدیریت منابع آب و اسراییل به اون کوچکی انقدر قوی عمل کنه؟ البته فرار مغزها هم این وسط قطعا نقش داره.
کیمیا۳۸۴۷۸۱۱۰:۰۰:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۲۳
با قسمت آخر نظرتون مخالفم. داخل کشور هم کم مغز و متفکر نداریم ولی چون به جایی بند نیستن، طرح هاشونم محلی از اعراب نداره.
ناشناس۳۸۴۲۲۴۲۱:۵۶:۳۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
خدا دعامونو اجابت کرده اما ما سواد مهار کردن این همه آب شیرین رو نداریم !
ناشناس۳۸۴۴۹۸۰۵:۱۶:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۲۳
دقت فرمایید: " به‌نوعی جریان‌ها یا سامانه‌های بارش زا بیشتر به سمت منطقه خاورمیانه یا فلات ایران هدایت‌شده " چطوری؟ "اما نظر سازمان هواشناسی این موارد را رد می‌کند و علت آن را تغییرات شرایط جوی عنوان کرد" خودشونم میگن ولی زیربار نمی رن
ناشناس۳۸۴۹۸۱۱۱:۴۸:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲۳
بدلیل عدم امایش زمین در روستاها و زمین های حاشیه شهرها ، این باران می شود سیلاب و بلا و درهشهرا بدلیل اسفالت و عدم وجود کانال های روبسته مناسب می شود فاضلاب و استفاده از منابع خدادادی، شعور و سواد می خواهد که مسمولان از آن بی بهره اند.انها هم که بلدند در زندانند.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 2. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 3. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 4. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 5. وقوع حریق گسترده در یک پاساژ خیابان امیرکبیر/ سه آتش‌نشان مصدوم شدند

 6. اینیستا: بازی با ایران یک فینال است/ باید سه امتیاز را کسب کنیم

 7. هیرو: از کی‌روش خوشم می‌آید؛ او کاری فوق‌العاده در ایران انجام داده است

 8. دستگیری بازیکن تیم پُرهوادار لیگ برتری به اتهام حمل مواد مخدر

 9. توضیحات احمد توکلی در پی مصاحبه با فردانیوز/ آقایان ناطق نوری، خاتمی و مرحوم هاشمی رفسنجانی در خانه مصادره‌ای سکونت نداشتند

 10. رشد ۲۸ هزار تومانی قیمت سکه+جدول

 11. شلیک موشک بالستیک به آرامکو در عسیر/فرار متجاوزان از برابر یمنیها

 12. سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی توسط پدافند ارتش سوریه+واکنش اسرائیل

 13. ۵ مهاجر توسط پلیس مرزی آمریکا به قتل رسیدند

 14. شجاعی: آماده دیدار برابر اسپانیا هستیم

 15. دادخواست رفع تصرف از ویلای موردنظر در لواسان به حوزه قضایی واصل شد

 16. نقشه آمریکا و عربستان برای اجلاس اوپک/ ائتلاف افزایش تولید نفت را وتو خواهد کرد؟

 17. شنای خلاف جهت مدارس لاکچری/ورود آسان رابطان اروپایی به حریم مدارس

 18. کاش سنت‌گرایان از صرافت یکدست کردن جامعه‌ بیرون آیند

 19. برنامه روز هفتم جام جهانی/ نگاه ۸۰ میلیون ایرانی به کازان

 20. معاون ترامپ که در پیشبرد مذاکرات با کره شمالی نقش داشت از سمتش استعفا می‌کند

 21. کدام سیم‌کارت‌ها سلب امتیاز می‌شوند؟

 22. تسویه 3 مرحله‌ای پاداش پایان خدمت بازنشستگان 96/ پرداخت اولین قسط تا 8 روز آینده

 23. ز.د.اف در انتقاد از تیم آلمان: سرعت فغانی از کیمیش بیشتر بود

 24. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 25. بیش از نیمی از سلاح‌های گرم جهان در دست شهروندان یک کشور

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 4. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 5. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 6. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 12. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 13. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 14. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 15. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 19. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 20. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 21. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 22. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 23. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

 24. واکنش نوبخت به نامه برخی اصلاح‌طلبان برای مذاکره با ترامپ/ عقل سیاسی ندارند

 25. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 18. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 21. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 22. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 23. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 24. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 25. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

پربحث‌های دیروز

 1. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 2. دارو گران می‌شود+ جزئیات

 3. محکومیت به «تبلیغ کالای ایرانی» در پیام رسان های داخلی به جای تحمل حبس!

 4. اعزام ۸۵ هزار زائر به سرزمین وحی/ آغاز عملیات اعزام از ۲۸ تیر

 5. دیدار وزیر علوم ایران با روسای دانشگاه‌های بزرگ فرانسه

 6. قطع اینترنت برای جلوگیری از تقلب دانش‌آموزان!

 7. کشف بیش از دو تن انواع مخدر از اطراف مدارس در سال گذشته/مزرعه "گل" نداریم

 8. استخدام بهترین متخصصان+دوره رایگان MBA دانشگاه تهران

 9. پاسخ جهرمی به اعتراض کاربران درباره پیامکهای تبلیغاتی مزاحم

 10. تجمع جمعی از فرهنگیان بازنشسته مقابل مجلس

 11. اعتیاد زنانه از نوع لاغری!

 12. جزئیات دریافت کارت‌ شرکت در کنکور ۹۷

 13. واکنش معاون فرهنگی وزیر علوم به تجمعات اخیر دانشجویان دانشگاه تهران

 14. ورود سالانه ۱.۷ میلیون زائر عراقی به کشور

 15. دادستان عمومی سیستان و بلوچستان: یک نفر در پرونده اخیر ایرانشهر دستگیر شد/ او به متهم اصلی سلاح داده

 16. بهترین روش بازپرداخت به پزشکان چیست؟

 17. کشف قریب به 2 تن مواد مخدر در حاشیه مدارس

 18. دستگیری و جمع‌آوری بیش از ۱۳۰۰ مجرم و معتاد متجاهر در تهران

 19. 53 درصد زائران خانه خدا بانوان هستند

 20. ورود موتورسیکلت‌ها به تونل‌ های تهران ممنوع شد

 21. بازنشستگان با شماره تلفن ۲۵۰۰ تماس بگیرند

 22. نحوه طراحی و روش پاسخگویی به سوالات کنکور سراسری اعلام شد

 23. جدیدترین آمار از فرودگاه‌ها در اردیبهشت ۹۷

 24. تبصره جدید بر قانون امهال وام‌های زلزله ‌زدگان

 25. وجود دو میلیون و ۸۰۰ هزار مصرف کننده «مواد مخدر» در کشور/ بیشترین ماده مخدر مصرفی در ایران

پربحث‌های هفته

 1. جمعه عید سعید فطر است

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 4. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 5. محمد ثلاث قصاص شد

 6. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 7. دادستان تهران مامور رسیدگی به ادعاهای یاسمن اشکی شد

 8. علی دایی در سرپل ذهاب 71 خانه مسکونی می سازد

 9. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 10. بطحایی: نتیجه پرونده تعرض به دانش‌آموزان اگر لازم بود اعلام می‌شود

 11. دریاچه ارومیه عمیق شد

 12. دارو گران می‌شود+ جزئیات

 13. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 14. تشریح روند پرداخت مالیات پزشکان

 15. ۳ رشته دانشگاه صدا و سیما به دفترچه کنکور ارشد بازگشت

 16. درآمد میلیاردی محیط زیست از صدور مجوز شکار

 17. افشانی: بدهی شهرداری تهران بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است

 18. دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان درباره حادثه ایرانشهر

 19. افروغ: بومی‌سازی در علوم انسانی ضرورت انکارناپذیر است

 20. ساخت پلاسکوی جدید آغاز شد/ واکنش شورای شهر

 21. کدام سیم‌کارت‌ها سلب امتیاز می‌شوند؟

 22. محکومیت به «تبلیغ کالای ایرانی» در پیام رسان های داخلی به جای تحمل حبس!

 23. اعزام ۸۵ هزار زائر به سرزمین وحی/ آغاز عملیات اعزام از ۲۸ تیر

 24. دیدار وزیر علوم ایران با روسای دانشگاه‌های بزرگ فرانسه

 25. قطع اینترنت برای جلوگیری از تقلب دانش‌آموزان!

آخرین عناوین