یک تجربه ناب فرهنگی گردشگری ادبی: کتاب‌شهرهای فرانسه*

ترجمه: بابک ونداد،   3970321118 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
 گردشگری ادبی: کتاب‌شهرهای فرانسه*

با کتاب‌شهر شدن، بسیاری از این روستاها و شهرهای کوچک توانستند اقتصاد و فرهنگشان را به جلو پرتاب کنند. این روستاها تنها مراکزی برای فروش کتاب نیستند؛ بلکه اقامت‌گاه هنرمندان و افزارمندان و نویسندگان و کافه‌داران و نگارخانه‌داران است

تصور کنید در یک ییلاق چشم‌نواز فرانسه رانندگی می‌کنید و تاکستان‌ها یا رمه‌ها یا هرچه که هست را تماشا می‌کنید و بعد به روستایی با شمایلی که انگار درست از وسط قرون وسطا به این زمان پرتاب شده می‌رسید. با تصور یک روستای خواب‌آلوده، برای گردش از ماشین پیاده می‌شوید ولی به جای آن، خیابان‌های باریک پر جنب و جوش و مملو از میزهایی که روی آن‌ها ستونی از کتاب چیده شده می‌یابید. کتاب‌فروشی‌های تخصصی با نماهای رنگارنگ در خیابان اصلی ردیف شده‌اند؛ در کنار نگارخانه‌ها و کارگاه‌های تخصصی صنایع مرتبط با کتاب. آیا شما مرده‌اید و به بهشت کتاب‌دوستان رفته‌اید؟ ولی نه، شما به یکی از کتاب‌شهرهای فرانسه قدم گذاشته‌اید!

کتاب‌شهرها – جوامعی که کتاب دوستان را، با تمرکز بالای فروشگاه‌های کتاب و هنرهای مرتبط با کتاب، فعالانه جذب می‌کنند – در تمام دنیا، از جیمبوچو[1] در توکیو تا هی-آن-وای[2] در ویلز، وجود دارند. فرانسه هم هشت کتاب‌شهر دارد که همه روستاهایی قرون وسطایی مالامال از جاذبه‌های تاریخی، هستند که صنعت و در نتیجه موقعیتی برای جذب ساکنین جدید ندارند. و این چنین بودند تا وقتی که کتاب‌شهر شدند!

با کتاب‌شهر شدن، بسیاری از این روستاها و شهرهای کوچک توانستند اقتصاد و فرهنگشان را به جلو پرتاب کنند. این روستاها تنها مراکزی برای فروش کتاب نیستند؛ بلکه اقامت‌گاه هنرمندان و افزارمندان و نویسندگان و کافه‌داران و نگارخانه‌داران است.

اگر می‌خواهید به فرانسه سفر کنید، به عنوان یک کتاب‌دوست به خودتان مدیونید که پا از شهرهای بزرگ بیرون بگذارید و دست کم یک کتاب‌شهر را ببینید. و اگر می‌خواهید بیشتر راجع به کتاب‌شهرهای فرانسه یا سایر کشورها بدانید، کتاب الکس جانسن[3] را به شما پیشنهاد می‌کنم: کتاب‌شهرها: چهل و پنج بهشت عالم چاپی[4].

و حالا بپردازیم به کتاب‌شهرهای فرانسه!

بِشرِل، برُتانی[5] - از ۱۳۶۷

بشرل، قدیمی‌ترین – و به قول برخی، زیبا‌ترین – کتاب‌شهر در فرانسه، نمونه کاملی‌ست از آنچه که کتاب‌شهر شدن می‌تواند برای یک روستای کوچکِ منزوی به ارمغان بیاورد. ۸۰۰ نفر سکنه بشرل از رستوران‌های عالی، برنامه‌های فرهنگی، نگارخانه‌ها و توریسم بهره‌مند هستند و این‌ها به لطف جشنواره‌های ادبی متعدد، نمایشگاه‌های مرتبط با کتاب در «خانه کتاب[6]» و بیش از یک دو جین کتاب‌فروشی حاصل شده است.

برخی از کتاب‌فروشی‌های حائز اهمیت عبارتند از: [7]Neiges d’Antan (اشاره به شعری از فرانسوا ویون) با ۴۰٫۰۰۰ عنوان کتاب، در سه طبقه؛ [8]Librairie la Chouette، متخصص در کتاب‌های مصورِ قرن نوزده و بیست به علاوه هنر آفریقا؛ [9]Outrepart  شامل موضوعات علمی-تخیلی، فانتزی، اوتوپیایی (یا دستوپیایی[10]؟) و رمان‌های گتیگ.

اگر می‌خواهید از بشرل بیشتر بدانید این ویدیو را ببینید.

مُنتولیو، لانگداک-روسیون[11] - از ۱۳۶۸

منتولیوی به طرز حیرت آوری زیبا و می‌توان گفت که موفق‌ترین کتاب‌شهر فرانسه است. این شهر رویای یک نفره – میشل برِبان[12] – کسی است که نه تنها می‌خواسته کتاب را بزرگ بدارد، بلکه تولید کتاب و نقش وسیع‌تر آن در فرهنگ و هنر را.

منتولیو نه تنها به خاطر یک دوجین کتاب‌فروشی‌های عجیبش مشهور است، بلکه به خاطر هنرمندان و نگارخانه‌هایش و همچنین یک مجموعه آثار هنریِ در سطح جهانی که بینندگان را از اقصی نقاط جذب می‌کند. همینطور از موزه هنرها و صنایع کتاب[13] هم حتماً دیدن کنید؛ جایی که می‌توانید در میان نمایشگاه‌های تاریخ نشر و نویسندگی قدم بزنید یا نمونه‌ای از کاغذ سازی، چاپ و دیگر هنرهای کتابت را ببینید.

اگر دلتان خواست، نسخه‌ای از کتاب «عطر[14]» را تهیه کنید؛ شاید به پاتریک سوسکیند[15]، نویسنده‌یِ متاسفانه گوشه‌گیرِ کتاب بر خوردید و توانستید راضی‌اش کنید که کتاب را برایتان امضا کند.

فُنتُنوآ-لا-ژوت، آلزاس-لورن[16] – از ۱۳۷۲

گاردین از آن به عنوان یکی از بهترین کتاب‌شهرهای جهان نام می‌برد؛ فنتنوآ-لا-ژوت کتاب‌شهری بسیار کوچک (با جمعیتی در حدود ۳۰۰ نفر) است که در روزهای اوج، تنها از طریق نمایشگاه‌های کتابش، سالانه ۱۰۰٫۰۰۰ نفر را به سوی خود می‌کشانده. با اینکه این عدد تا حدی کاهش یافته است، کماکان این شهر منزل‌گاه چند فروشگاه و رستوران با تم کتاب، یک خوشنویس و ۱۰ کتاب‌فروشی است. شاید به نظر زیاد نرسد؛ ولی در نظر بگیرید معنی این حرف این است که در فنتنوآ برای هر ۳۰ نفر یک کتاب‌فروشی وجود دارد. تصور کنید این نسبت در شهری که شما زندگی می‌کنید چه خواهد کرد!

همچنین فنتنوآ-لا-ژوت سالانه میزبان مسابقه نویسندگی و بازارچه‌های آثار هنری است. همینطور به خاطر تابلو اعلانی معروف است که به دیگر کتاب‌شهرهای جهان و شهرهای داستانی مانند آتلانتیس اشاره می‌کند.

کوئیسُری، بورگاندی[17] – از ۱۳۷۸

اگر کتاب «کتب‌فروشی کوچک پاریس[18]» اثر نینا جورج[19] را خوانده باشید، شاید توقف کرجی کتاب‌فروشی را در جایی به نام کوئیسری خاطرتان مانده باشد، که ژان پردو آن را اینطور توصیف می‌کند: «تمام روستا […] دیوانه کتابند – یا دیوانه نقطه»[20].

خب، کوئیسری تنها در تخیلات جورج وجود ندارد. مکانی واقعی و کتاب‌شهری واقعی‌ست و بیشتر به خاطر دروازه‌اش شهره شده که از کتاب‌هایی غول‌آس ساخته شده است. در آنجا بیست کتاب‌فروشی و فروشگاه مرتبط با کتاب وجود دارد؛ برخی با تمرکزی بیمارگونه (برای نمونه: تاریخ قطب در [21]Vae Victus، غارشناسی در La Découverte[22]، و جنبش‌های اجتماعی در La Chats [23]Noirs). بیشتر کتاب‌فروشی‌ها در گران رو[24]، پاتق اصلی کوئیسری قرار دارند. همینطور نمایش چاپ گوتنبرگ، نمایشگاه‌های کتاب ماهانه، و یک مسابقه سالانه داستان کوتاه که با انجمن کتاب‌فروشان کوئیسری حمایت می‌شود هم بر قرارند.

لا شاریته-سور-لوآر، بورگاندی[25] – از ۱۳۷۹

لا شاریته-سور-لوآر حول یک دیر قرون وسطایی ساخته شده و به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو ثبت شده و یکی از منزل‌گاه‌های مسیر سانتیاگو دِ کُمپوستِلا[26] است. برخلاف سایر شهرها و روستاهای این فهرست، فشار برای تبدیل این شهر به یک کتاب‌شهر از طرف ساکنین آن داده نشده است: بلکه این اتفاق، توسط یک گروه از کتاب‌فروش‌های پاریسی به سرکردگی کریستین والریو[27] که از سال ۱۳۷۹ به دنبال اجاره‌های کمتر به جنوب مهاجرت کرده بود انجام شده. در بهترین روزهایش، پانزده کتاب‌فروشی در لا شاریته با نام‌هایی آنچنانی و مرموز مانند «دنیای وارونه[28]»، «آنجا که گربه می‌خوابد[29]» بوده‌اند.

امروزه، اتمسفر کتابی لا شاریته کم‌رنگ شده است. ولی هنوز به دیدن دیر قرن یازدهمی و «جشنواره کلمه[30]» که در خردادماه برگزار می‌شود می‌ارزد. علاوه بر این یک مسیر پیاده‌روی برای شکار نقل قول‌های معروف ادبی که در میان شهر مخفی شده‌اند هم از جاذبه‌های گردش در لا شاریته است.

مُن‌ماریون، آکوئیتِین[31]، از ۱۳۷۹

من‌ماریون با کمی بیش از ۶۰۰۰ سکنه، بزرگترین کتاب‌شهر فرانسه یا به قول خودشان، شهر نویسش[32]، محسوب می‌شود. در من‌ماریون با ۲۴ کتاب‌فروشی، برنامه «تالار کتاب[33]» که بیش از صد نویسنده را گرد هم می‌آورد، موزه ماشین تحریر و مدرسه هنرهای مرتبط با کتاب (خوشنویسی، ترمیم اسناد و غیره) هزاران کار می‌شود کرد.

گرسنه‌اید؟ من‌ماریون در تمام فرانسه شهره‌ی ماکارون‌[34]هایش است؛ پس یکی از آن فروشگاه‌های شیرین را پیدا کنید و بروید داخل! در اینجا حتی یک موزه ماکارون  هست که اگر کتاب‌ها دلتان را زده‌اند می‌توانید آنجا بروید.

آمبیِرْل، لوآر[35] – از ۱۳۸۹

آمبیرل، یک روستای کوچک و دوست‌داشتنی قرون وسطایی با کمتر از ۲۰۰۰ سکنه است که سه کتاب‌فروشی دایر در تمام طول سال دارد و نمایشگاه‌های کتاب هفتگی، چهار جشنواره کتاب بزرگ‌تر که در حوزه شعر متمرکزند، مسابقه جستجوی کتاب عید پاک[36]، «روز جهانی کتاب سیاحان» (مطمئن نیستم که دقیقاً چیست) و رمان‌های مصور.

علاوه بر این آمبرین فعالانه نویسندگان و کتاب‌فروش‌ها را به مهاجرت به این جامعه فرا می‌خواند (شانس در می‌زند!) و کارگاه‌های مرتبط با کتاب، مانند آموزش صحافی را نیز، میزبانی می‌کند.

اسکِلبِک، نور-پا-دو-کاله[37]، - از ۱۳۸۹

اسکلبک (یا آن طور که معروف شده اسکلبوک)، شمالی‌ترین کتاب‌شهر فرانسه، قلعه‌ای‌ست محصور در جنگل‌های بلوط. در حال حاضر منزل‌گاه چهار کتاب‌فروش و پنج هنرمند، به علاوه یک جشنواره کتاب به نام «شبِ کتاب‌ها[38]» است.

نکته کاربردی: از آنجا که کتاب‌شهرهای فرانسه بسیار کوچک هستند، بیشترشان در فصل‌های کم بازدید، امکانات و ساعت کارهای محدودی دارند. پیش از آنکه بروید، مطمئن شوید که کتاب‌فروشی یا موزه‌ای که می‌خواهید ببینید، باز باشد.

 

 * اصل این مطلب در وب‌سایت Book Riot در ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ منتشر شده است.

 

 پی‌نوشت:

[1]             Jimbocho

[2]             Hey-on-Wye

[3]             Alex Johnson

[4]             Book Towns: Forty-Five Paradises of the Printed Word

[5]             Bécherel, Brittany. شبه‌جزیره‌ای در شمال‌غرب فرانسه، با مرکزیت رنه.

[6]             Maison du Livre

[7]              به معنی «برف پارسال»؛ شعر فرانسوا ویون به نام «Ballade des dames du temps jadis» ترجیع‌بندی دارد با این مضمون: پس برف‌های پارسال کجا رفته‌اند؟

[8]             به معنی «کتابخانه جغد»

[9]             به معنی «فراسوی»

[10]            رمان دستوپیایی درست مقابل رمان اتوپیایی است. یعنی فضایی به شدت ناخوشایند از آینده جهان تصویر می‌کند. در رمان‌های علمی-تخیلی ۱۰۰ سال گذشته تعداد این نوع داستان به مراتب بیشتر از رمان اتوپیایی بوده است.

[11]            Montolieu, Languedoc-Roussillon، منطقه‌ای ساحلی در جنوب شرقی فرانسه در کنار دریای مدیترانه. منتولیو جنوب شرق شهر تولوز قرار دارد.

[12]            Michel Braibant

[13]            Musée des Arts et Métiers du Livre

[14]            Perfume

[15]            Patrick Süskind

[16]            Fontenoy-la-Joûte, Alsace-Lorraine  آلزاس ناحیه‌ای است در شرق فرانسه و هم‌مرز با آلمان به مرکزیت استراسبورگ

[17]            Cuisery, Burgundy بورگاندی ناحیه‌ای تاریخی در مرکز شرق فرانسه و هم‌مرز با سوییس است.

[18]            The Little Paris Bookshop

[19]            Nina George نویسنده اهل آلمان.

[20]              موضوع رمان جورج، کتاب‌فروشی به نام مسیو ژان پردو است. فروشگاه او روی کرجی‌ش در رودخانه سن قرار دارد. وی برای مبارزه با سختی‌های زندگیِ هر کسی رمانی تجویز می‌کند و تنها کسی را که نتوانسته به این روش درمان کند خودش است.

[21]               عبارتی لاتین به معنی «وای بر پیروزمندان». کنایه از این است که تنها امید شکست خوردگان، رحم و مروت پیروزمندان است.

[22]              اکتشاف

[23]            گربه‌های سیاه؛ نام کاباره معروفی در پاریس بوده است که از ۱۸۸۱ تا ۱۸۹۷ فعالیت می‌کرده و نخستین کاباره به سبک جدید شناخته می‌شود. 

[24]            Grand Rue

[25]            La Charité-sur-Loire, Burgundy

[26]            Santiago de Compostela  (مسیر سانتیاگو یا مسیر سنت جیمز در زبان انگلیسی) شبکه‌ای از راه‌ها در شمال غرب اسپانیاست که برای زیارت مدفن سنت جیمز بزرگ (یعقوب پسر زبدی، از حواریون) در کلیسای جامع شهر سانتیاگو دِ کُمپوستلا در ایالت خودمختار گالیسیا استفاده می‌شده است. بسیاری این مسیر را به عنوان سلوکی معنوی برمی‌گزینند و برخی برای پیاده‌روی، دوچرخه سواری یا تورهای گردشگری انتخاب می‌کنند. از زمان کشف بقایای سنت جیمز در ۸۱۲ میلادی تا به امروز، زیارت سانتیاگو ترک نشده است. مسیر فرانسوی (Camino Francés) و مسیرهای شمال اسپانیا، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

[27]            Christian Valleriaux

[28]            The Upside Down World

[29]            There the Cat Sleeps

[30]            Festival du Mot

[31]            Montmarillon, Aquitaine  ناحیه‌ای تاریخی در جنوب شرق فرانسه، هم‌مرز با اسپانیا و در کنار خلیج بیسکای. امروز بخشی از ناحیه آکوئیتینِ نو است.

[32]            cité de l’ecrit

[33]            Salon du Livre

[34]            Macaron شیرینی فرانسوی که با پایه مرنگ و پودر بادام درست می‌شود و شکل‌های فانتزی و رنگارنگ دارد.

[35]              Ambierle. Loire لوآر بلندترین رودخانه فرانسه است و به یک پنجم خاک فرانسه آب می‌رساند. آمبیرل در مرکز فرانسه است.

[36]             احتمالاً اشاره دارد به مسابقه پیدا کردن تخم مرغ عید پاک که در آن تخم‌مرغ رنگی‌ها را در جاهایی مخفی می‌کنند تا بچه‌ها آن‌ها را پیدا کنند.

[37]            Esquelbecq, Nord-Pas-de-Calais نور پا دو کاله ناحیه‌ای‌ست در شمال فرانسه هم‌مرز با بلژیک و مشرف به تنگه‌ی دوور. اسکلبک در ۲۰ کیلومتری بندر دانکرک قرار دارد.

[38]            Nuit des Livres

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

امیر۳۸۳۴۴۶۱۴:۲۶:۳۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
مطلب زیبایی بود تعداد کامنت‌ها نشان دهنده کم توجهی مردم به موضوعات فرهنگی و ادبی است. شاید کم‌تر اهل فرهنگ بودن است که معضل جدی این روزهای سرزمین ماست. معضلی که به احتمال زیاد از آن واقف نیستیم...

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. سکوت دولت چه پیامی دارد؟

 2. امروز بانک مرکزی باید بپذیرد که خطا کرده است/ سیاست‌های ارزی دولت نه تنها جواب نداد بلکه به التهابات بازار دامن زد /خریداران سکه و ارز شناسایی شدند و باید اظهار نامه مالیاتی ارائه دهند

 3. واکنش رونالدو به سر و صدای ایرانیان در مقابل هتل  

 4. سیف خبر داد: بازار ثانویه ارز ایجاد می شود

 5. پور ابراهیمی: گرانی‌های اخیر دلار توجیه اقتصادی ندارد

 6. "مجموعه تفریحی توچال" خبر و تصاویر حضور روحانی در تله‌کابین توچال را حذف کرد + سند

 7. فائزه هاشمی: احساس می‌شود روحانی کشور را رها کرده است

 8. بازاریان تهران در اعتراض به رکود و قیمت ارز دست از کار کشیدند  

 9. آخرین نتایج انتخابات ترکیه/ اردوغان: از سوی مردم به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شدم/ خط و نشان برای مخالفان+ فیلم و عکس

 10. وزیر اطلاعات: برجام به مویی بند است

 11. خرید دلار آزاد شد؟/ سخنگوی بانک مرکزی هم پاسخگو نیست

 12. کاش آقای دادستان کاری کند

 13. ایران - پرتغال؛ حساس‌ترین دیدار تاریخ فوتبال ایران/ایران، کی‌روش، آزمون و دیگران/نود دقیقه تا صعود با یک ملت، یک ضربان

 14. پیشنهادهایی برای مداخله هوشمند در بازار ارز و سکه طلا از طریق بانک مرکزی و بدنه دولت

 15. پشت پرده اعطای مجوز فله‌ای در آموزش و پرورش/ خصوصی سازی مدارس؛ تضعیف یا تکمیل نظام آموزشی؟

 16. شرط افزایش بیش از ۹.۶ درصدی قیمت لوازم‌خانگی

 17. ماجرای مکالمه ارزی بهکیش و سیف

 18. مقایسه عملکرد آزمون، عزت‌اللهی و بیرانوند با رونالدو، موتینیو و پاتریسیو+عکس

 19. هندوانه باز هم گران شد/جدول

 20. رئیس اتاق اصناف: بازار تهران در آرامش و فعال است

 21. انتشار فیلم بازی ایران و پرتغال در سال 1351 برای اولین بار  

 22. جزئیات درگیری مرزبانان با اشرار مسلح در مرز پیرانشهر اعلام شد

 23. کشورهای دیگر برای مهار سوداگری سکه و ارز چه کرده‌اند؟

 24. هیچ مشکلی برای تماشای مسابقه ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی وجود ندارد

 25. نامه نمایندگان مجلس به رئیس قوه مقننه/ کمیته ویژه بررسی «گرانی» تشکیل شود

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. علی مطهری: مردم ۶ ماه مقاومت کنند/ رفتن رئیس‌جمهور به توچال ایرادی ندارد

 3. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 4. تیم اقتصادی دولت از جمله نوبخت، نهاوندیان، سیف و کرباسیان باید تغییر کنند

 5. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 6. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ رویترز روزی 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد ایران تولید می‌کند/ ما به دشواری‌ها عادت داریم

 7. افشاگری مدیر برنامه‌ کارلوس پویول درخصوص حاشیه‌ها  

 8. شریعتمداری: عذرخواهی می‌کنم/"سینکی" حتما خسته بوده است!

 9. طلا گرمی ۲۵۲ هزار تومان شد/ سکه ۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان

 10. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 11. واکنش رشیدپور به دلار ۸ هزار تومانی!   

 12. احمد توکلی: فقرا روزبه‌روز فقیرتر می‌شوند/ پیگیر سامانه برخط حقوق مدیران و مقامات هستیم/ماجرای انتقال پول از تبریز به تهران و خارج از کشور

 13. ژاپن با ۱۳ میلیون بیکار چه کرد؟ ماجرای کمپینی که ۷۰ سال طول کشید

 14. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 15. سفر خانوادگی وزیر ارتباطات به سوادکوه  

 16. انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

 17. در بازار موبایل چه گذشت؟ داد موبایل فروش‌ها از دلار ۸ هزار تومانی

 18. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 19. دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

 20. کرباسچی: عبدالله نوری جایگزین خوبی برای عارف است/رای رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بالاتر از اعضا نیست

 21. نیاز مبرم به گروه‌های خونی منفی در تهران/کاهش 3درصدی اهدای خون در پایتخت

 22. دادستان کل کشور: به بهانه پخش فوتبال در استادیوم آزادی اتفاقاتی افتاد که شرم داریم بیان کنیم

 23. کتک خوردن وحشتناک دانش آموز 14 ساله به دست معلم  

 24. چرا واردات ذرت و سویا در سیطره ۲ نفر است؟ / ضریب خودکفایی دانه‌های روغنی کاهش یافت!

 25. بحران در حوالی تشک/ گرگ‌های وارداتی در پوستین رژیم صهیونیستی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. علی مطهری: مردم ۶ ماه مقاومت کنند/ رفتن رئیس‌جمهور به توچال ایرادی ندارد

 7. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 8. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 9. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 13. تیم اقتصادی دولت از جمله نوبخت، نهاوندیان، سیف و کرباسیان باید تغییر کنند

 14. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 15. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 16. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 17. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 18. سکوت دولت چه پیامی دارد؟

 19. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 20. محمد ثلاث قصاص شد

 21. امروز بانک مرکزی باید بپذیرد که خطا کرده است/ سیاست‌های ارزی دولت نه تنها جواب نداد بلکه به التهابات بازار دامن زد /خریداران سکه و ارز شناسایی شدند و باید اظهار نامه مالیاتی ارائه دهند

 22. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 23. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 24. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 25. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین