در گفتگو با الف مطرح شد؛ روحانی هیچ تمایلی به شرق ندارد/نگاه به غرب به نفع ایران نیست/ چرخش به سمت شرق راهی برای دور زدن تحریم ها است

گروه سیاسی الف،   3970319115 ۲۹ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
روحانی هیچ تمایلی به شرق ندارد/نگاه به غرب به نفع ایران نیست/ چرخش به سمت شرق راهی برای دور زدن تحریم ها است

به عقیده بسیاری از صاحبنظران سفر روحانی به پکن، برای پیشبرد روابط دو جانبه ایران و چین تاثیرگذار بوده و می تواند به توسعه روابط دو کشور و ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا منجر شود.

به گزارش الف، حسن روحانی رییس جمهور کشورمان روز جمعه در صدر هیاتی و به دعوت رسمی"شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین و برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، عازم چین شد.

در این سفر روحانی را محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور،‌ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود کرباسیان وزیر اقتصاد، بیژن زنگنه وزیر نفت و ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی دکتر روحانی را همراهی می کنند. 

روحانی پیش از سفر به چین در جمع خبرنگاران گفته بود: یکی از موضوعاتی که در این اجلاس با سران کشورها درباره آن صحبت خواهیم کرد موضوع یک جانبه نگری آمریکاست. آمریکایی‌ها از گذشته فکر می‌کردند رهبر دنیا هستند و الان هم فکر می‌کنند برای همه دنیا تصمیم بگیرند.اینکه آمریکا از یک معاهده بین‌المللی یک جانبه و بدون حتی هیچ دلیل خاصی خارج می‌شود توهین به کشورهای جهان و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است که البته اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان آمریکا را به خاطر این کار محکوم کردند. همه دنیا باید احساس کنند که شیوه‌ای که آمریکا در پیش گرفته شیوه خطرناکی است در روابط بین‌الملل  و تضعیف معاهدات بین‌المللی است و کشورها نباید در برابر این کار خلاف قانون ساکت باشند. 

بر اساس این گزارش، بسیاری از صاحبنظران معتقدند که پیشینه طولانی مناسبات تهران- پکن انجام معاملات تجاری در چارچوب پول رایج در بانکهای چین می تواند سبب دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران باشد.چینی ها در زمان تحریم پلی برای ایران بودند تا تحریم ها دور زده شود ولی در زمان برجام دولت به سمت غرب گرایش پیدا کرده و چینی ها عملا نادیده گرفته شدند.

اما سوال اساسی که مطرح می‌شود این است که آیا می توان گفت که سفر روحانی و تیم همراه به چین بیانگر این است که دولت نسبت به کشورهای آسیای شرقی تغییر رویکرد داده و یک چرخش بزرگی از غرب به شرق داشته است؟ البته حضور  ایران برای شرکت در سازمان همکاری شانگهای است اما تیم همراه و اظهارات اخیر رییس جمهور در مورد همکاری با چین و روسیه بیانگر این است  که این سفر می تواند حامی پیام بزرگی برای غربی‌ها باشد و ایران می تواند با پیدا کردن بازارهای جدید نفتی مثل روسیه و چین تحریم‌های آمریکا را دور بزند.

همچنین چرخش به سمت شرق می تواند راهی برای دور زدن تحریم های بانک مرکزی باشد، چراکه چین می تواند معاملات اقتصادی با ایران را در چارچوب پول رایج خود و توسط بانک های هر دو کشور انجام دهد که این موضوع موجب تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی میان ایران و شرق می شود، لذا انتظار می‌رود که ایران بتواند از این شرایط پیش آمده بهره برداری لازم را انجام دهد.

کارشناسان و تحلیلگران در مورد سفر روحانی به چین گفتگوهایی با الف داشته اند که بدین شرح است:

*دولت باید رابطه خود با چین و روسیه را بهبود بخشد/نگاه به غرب به نفع ایران نیست

شهباز حسن بیگلری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد سفر رییس جمهور به چین اظهار داشت: سفر روحانی و تیم همراهمش به چین، فرصت طلایی است تا ایران بتواند روابط خود را شرق را بهبود ببخشد چراکه دولتمردان ما باید بدانند که دنیا در آمریکا و اروپا خلاصه نمی‌شود، آمریکایی ها ثابت کردند که همواره بدعهد نسبت به تعهدات خود بدعهد بوده و اقدامات اخیر دونالد ترامپ نیز بداخلاقی های آمریکا را بیشتر نمایان کرد. هم اکنون دولت فرصت دارد تا از اجلاس سازمان همکاری شانگهای را نهایت استفاده را ببرد و بتواند دیپلماسی اقتصادی را با شرق در دستور کار خود قرار دهد.

وی تصریح کرد: نگاه یکجانبه دولت به سمت غرب اشتباه بود و ایران باید رابطه خود را با کشورهای چین و روسیه را بهبود ببخشد، ما باید از بازار این کشورها برای سرمایه گذاری‌های اقتصادی استفاده کنیم تا بتوانیم در مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی کنیم. از سوی دیگر به غیر از واردات باید صادرات خود را افزایش بدهیم تا بتوانیم متکی به اقتصاد داخلی بوده و بر پای خود بایستیم.

این عضو کمیسیون بودجه تاکید کرد: ما باید از فرصت های پیش آمده در رابطه با غرب استفاده کرده تا بتوانیم از این طریق در مقابل تحریم های آمریکا ایستاده و در مقابل زورگویی هایش متحد شویم.

*روحانی هیچ تمایلی به شرق ندارد

 جواد منصوری سفیر سابق ایران در پکن گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد سفر روحانی به چین و شرکت در اجلاس شانگهای اظهار داشت: سفر هیات ایرانی به چین در ارتباط با شرکت در سازمان همکاری های شانگهای می‌باشد و به نظر نمی رسد که دلیل سیاسی دیگری داشته باشد زیرا از قبل برای این سفر برنامه ریزی شده است. از طرف دیگر دولت روحانی از ابتدا تا کنون نگاه سیاست خارجی‌اش به سمت غرب بوده و هیچ‌گاه گرایشی به شرق نداشته وهمواره سفرهای اروپایی را در دستور کار خود قرار داده می داده است که البته این موضوع اشتباه است چراکه چین همواره کمک های زیادی در دوران تحریم ها به ایران کرده است.

وی به سفر دو سال گذشته رییس جمهور چین به تهران اشاره کرد و افزود: حدود دو سال پیش رییس جمهور چین سفری به تهران داشت که در آنجا هم هیچ رابطه دو جانبه ای صورت نگرفت و دولت چین هم بارها اعلام کرده است که ایران تمایلی به همکاری با کشورش ندارد و به محض اینکه روابطش با اروپا دچار مشکل میشود به سمت چین گرایش پیدا می کند و زمانی هم که رابطه اش با اروپایی بهبود پیدا می‌ کند، سطح رابطه اش با چین کاهش پیدا می کند که این رویه به هیچ عنوان درست نیست.

سفیر سابق ایران در پکن تاکید کرد: دولت باید از ابتدای فعالیت خود و در این پنج سال روابط خود را با چین و کشورهای آسیای شرقی گسترش می داد و این رابطه را نیز پیگیری می کرد تا از این طریق بتواند مشکلات خود را حل و فصل نماید.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲ تیر ۱۳۹۷عراقچی: هنوز تاریخ و مکان نشست وزرای خارجه ایران و گروه 1+4 مشخص نیست
۲ تیر ۱۳۹۷موسویان : شرایط برای گفت‌و‌گو با ترامپ مناسب نیست
۲ تیر ۱۳۹۷برجام در آی‌سی‌یو است  
۲ تیر ۱۳۹۷روسیه و ایران بر ادامه همکاری‌ در برابر تحریم‌های «غیرقانونی» آمریکا تاکید کردند
۳۱ خرداد ۱۳۹۷رئیس کمیسیون اروپا: برجام باید حفظ شود
۳۰ خرداد ۱۳۹۷لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم
۲۸ خرداد ۱۳۹۷موسویان : امروز نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر خارجه و حتی کنگره آمریکا هم بیشتر است
۲۷ خرداد ۱۳۹۷چین: گفت‌وگو و همکاری راه حفظ توافق هسته‌ای است
۲۶ خرداد ۱۳۹۷درشرق آسیا چه می گذرد؟
۲۶ خرداد ۱۳۹۷بدون برجام هم می‌توانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم
۲۶ خرداد ۱۳۹۷ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند برجام را حفظ کند ولی یک روز مجبور می‌شوند با ما مذاکره کنند
۲۴ خرداد ۱۳۹۷اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

نجیب۳۷۹۵۸۸۱۰:۲۵:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۲۰
اشکال روحانی این هست که یادش رفته برای چی انقلاب کردیم به همین خاطر مذبذب و دمدمی مزاج هست و هر دفعه یک طرف غش می کنه. نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی. اگر این پنج سال فکر حذف فساد از بدنه دولت بود همه چیز درست شده بود.
ناشناس۳۷۹۹۱۰۱۳:۰۷:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
بلوک شرق و غرب کلا از بین رفته الان دنیا یکی است چین و شرق متحد امریکا است و فرقی هم با هم ندارند وقتی تحریم بشوی همه شرکتها باهات کار نمی کنند اونهایی که کار کنند هم باج میگیرند درستش اینه که با دنیا نباید سرشاخ شد اگر هم سرشاخ شدی دیگه نباید ناله کنی و غر بزنی وارد جنگ شده ای باید هزینه ها را تحمل کنی تا جنگ بالاخره به جایی برسه نمیشه هم اعلان جنگ کرد هم ناراحت بود جنگ همینه دیگه اقتصاد خراب میشه گرفتاری داره باید قوی بود و تحمل کرد تا تمام بشه ممکنه 20 سال طول بکشه
ناشناس۳۸۰۳۳۹۱۶:۵۸:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
چرا ما باید با دنیا سرشاخ بشیم. مگر ژاپن چه کار کرده کره جنوبی چکار کردند که مردم اشان در رفاه هستند.
ناشناس۳۸۰۴۵۱۱۸:۰۰:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
چین که تا همین چند ماه قبل بانکهاش پولهای ایرانی ها را بلوکه می کرد با اینکه بانکهای اروپایی شروع به برقراری روابط می کردند !
ثریا دالغین۳۷۹۹۷۱۱۳:۴۳:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۲۰
مطمئنید فقط جناب روحانی یادشان رفته؟!
ناشناس۳۷۹۶۰۶۱۰:۳۳:۳۰ ۱۳۹۷/۳/۲۰
فعلا دولت داره درجا میزنه!
هوشیار۳۷۹۶۴۰۱۰:۵۳:۵۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
این دولت مصداق دقیق دولت غرب گراست
امیر۳۷۹۶۴۳۱۰:۵۴:۳۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
تمایل داشته باشه یا نداشته باشه مجبوره به سمت شرق چرخش کنه .
ناشناس۳۷۹۶۵۱۱۰:۵۷:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۲۰
اشتباه روحانی این بود که تمام تخم مرغ هاش رو گذاشت توی سبد برجام بعد اونم دودستی تقدیم غرب کرد.
ناشناس۳۸۱۱۰۲۱۱:۱۲:۵۱ ۱۳۹۷/۳/۲۱
لابد باید چند تا هم تو جیب شما میذاشت.
ناشناس۳۷۹۶۶۶۱۱:۰۳:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
بدبختی ما در این مملکت این است که اقتصاددانان و کارشناسان واقعی برچسب می خورند و به حاشیه رانده شده اند و آنانی که خودشان را با حاکمیت همرنگ کرده اند شده اند تصمیم گیر و برنامه ریز .و نتیجه همین است که می بینیم ارزش پول ملی شده یک هزارم سال 57 و وضع معیشت مردم هم همین که همه کم و بیش لمس می کنیم.
ناشناس۳۷۹۷۴۰۱۱:۴۴:۱۴ ۱۳۹۷/۳/۲۰
تفکر درستیه ، مردم هم به این تفکر رای دادن . شرق بویژه روسیه و چین نشون دادن که فقط بازی برد باخت بلدن و فقط منافع خودشون رو در نظر میگیرن . ولی غرب نشون داده که بازی برد برد رو انجام میده و با حفظ منافع خودش منافع طرف مقابل رو هم در نظر میگیره ... شرقی ها همه چی رو واسه خودشون میخوان ولی غربی ها بین همه تقسیم میکنن و البته از سهم خودشون هم نمی گذرن ، این مسئله رو حتی در زندگی مردم عادی شون هم میشه مقایسه کرد ...
ناشناس۳۷۹۷۷۲۱۲:۰۲:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
بازارهای نفتی جدید مثل روسیه!!!!!!!!!!؟؟؟؟ داداش تو کجا داری سیر میکنی ؟
ناشناس۳۷۹۹۳۴۱۳:۲۲:۰۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
روحانی حق داره نگاه به سمت غرب رو داشته باشه ، چون کشوری مثل روسیه حتی در همین سالهای اخیر که ایران بطور کامل به آن وابسته شده ، نشان داده که قابل اعتماد نیست و بارها به ایران خیانت کرده .آخرین خیانتش هم در رابطه با افزایش تولید نفت جهت تصاحب بازار نفت ایرانه .
عباس۳۷۹۸۹۳۱۳:۰۱:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۰
در دنیای امروز سه نوع کشور داریم : 1-قوی با تمایلات غربی مانند آمریکا و انگلیس و.... 2- قوی با تمایلات شرقی مانند روسیه و چین و هند 3- ضعیف که باید یا به شرق نگاه کند و یا به غرب متمایل باشد.نوع چهارمی وجود ندارد. مشکل اینجاست که ما را در شرق هم تحویل نمیگیرند.و با التماس باید بخواهیم تا عضو پیمان شانگهای شویم.
ناشناس۳۷۹۹۱۳۱۳:۰۹:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
از شعار نه شرقی نه غربی، فقط به نه غربی اش عمل می کنید؟
کریم خان رند۳۸۰۰۸۶۱۴:۴۹:۰۳ ۱۳۹۷/۳/۲۰
این شعار مربوط به زمانی بود که دو ابرقدرت مستکبر غربی و شرقی وجود داشت، از 1991 به بعد ابرقدرت شرقی به کل ناپدید شد.
ناشناس۳۸۰۲۸۲۱۶:۲۶:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
پس کشتار مردم چچن و گرفتن شبه جزیر کریمه اوکراین کار مستکبر شرق نبود؟ کشتار مردم معترض چین بویژه دانشجویان هم کار کمونیست های حاکم بر چین نبود
ناشناس۳۸۰۳۲۹۱۶:۵۵:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۲۰
دوست عزیز ، چرا توجه نمی کنید مدل استعمار عوض شده و شرق هم تا میتواند سعی میکند استعمار کند
رضا۳۸۰۱۴۹۱۵:۲۲:۱۹ ۱۳۹۷/۳/۲۰
آقای رییس جمهور دستور بدهند دنیا امریکا رو بخاطر خروج "یکجانبه گرایانه"از برجام تحربم اقتصادی بکنند.
علی۳۸۰۲۱۲۱۵:۴۸:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۰
نگاه به شرق قبلا آزمایش شده و جواب نداد. دوستان شرقی حتی یک رای ممتنع به قطنامه ها ندادن. تو دور زدن هیچ تحریمی هم به ما کمک نکردن. البته این به معنی این نیست که باید به غرب اعتماد کرد. ما نیاز به توازن داریم درسیاست خارجی. هر طرف که فکر کنه ما کاملا بهاونا وابسته ایم، فقط ازمون بهره برداری خواهد کرد.
ناشناس۳۸۰۲۴۹۱۶:۰۶:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۲۰
چین به خاطر رضایت امریکا کره شمالی رو تحریم کرد
ناشناس۳۸۰۲۵۳۱۶:۰۹:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۲۰
چین خودش با غرب رابطه قوی داره همه کارخانه های غرب در چین . چی میگی ؟
ناشناس۳۸۰۲۹۴۱۶:۳۰:۲۷ ۱۳۹۷/۳/۲۰
در سیاست دوست و دوشمن همیشگی نداریم و لازم است موازانه همیشه برقرار گردد. اما کشور ایران از لحاظ ساختار اجتماعی اقتصادی و ... غربی است علاوه بر این کشورهای غربی در جهان امروی خیلی قوی هستند
ناشناس۳۸۰۳۴۳۱۷:۰۰:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
نگاه به شرق آدرس غلط و ناپایدار از روی ناچاری است، برخی یادشان است که در زمان جنگ تحمیلی بدنبال کشورهای بی نام و نشان میگشتیم تا ارتباط برقرار کنیم اما نتیجه ای نداشت غیر از پر شدن شکم آنها، با نگاه به شرق در بهترین حالت مانند کره شمالی فقط برای مدتی میتوان زمان خرید و دست آخر بعد از هزینه بسیار بسیار گزاف برای مردم عادی ، برمی گردیم سر نقطه شروع اول، باید راه منطقی پیدا کرد نه تجربه روش های غلط قبلی
الف ر۳۸۰۴۸۹۱۸:۲۹:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۲۰
ایکاش این امکان داشت میدانستم این صاحب نظران سیاسی ما از کدام دانشگاه با چه سهمیه ای فارغ التحصیل شدند اینگونه تحلیل دارند آقایون بزرگوار !!تجربه 100 سال اخیر نشون دادهاست کشور های متحد بلوک شرق چه ملتی بیچاره و مرده ای دارند
پرفسور۳۸۰۵۵۰۱۹:۵۲:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۰
نه شرق خوبه نه غرب بایستی با آفریقا روابط حسنه داشته باشیم.
ناشناس۳۸۱۰۰۵۰۹:۵۱:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۱
این دولت به جای این که به توان داخلی متکی باشه به فکر پیوستن به کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی که چیزی جز ضرر برای کشور ارمغانی نداره
دکتر بعد از این۳۸۱۳۳۷۱۳:۲۹:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۱
چی میگی؟ شرق خودش هم به غرب چرخیده!!! روسیه، چین، کره (جنوبی و سمالی)، هند، تایوان، ویتنام، و... همه رفتند طرف اروپا و آمریکا. حالا ما بریم طرف اینها که چه بشود؟
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 2. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 3. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 4. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 5. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 6. سخنان ضد ایرانی وزیر خارجه آمریکا

 7. جلوگیری از ورود آمریکایی‌ها به کاشمر

 8. بحرین ۱۶ فروند اِف- ۱۶ از آمریکا خریداری می‌کند

 9. وزیر انرژی روسیه: سیاست های نفتی با توئیت ترامپ تعیین نمی‌شود

 10. قرقاش از سر عجز خواستار توجه به راهکار دیپلماتیک در الحدیده شد

 11. فیسبوک و توئیتر صفحات حزب الله را مسدود کردند

 12. رسانه‌های چینی: جنگ تجاری آمریکا نشانه وجود «توهمات پارانوئیدی» در ترامپ است

 13. بحران در حوالی تشک/ گرگ‌های وارداتی در پوستین رژیم صهیونیستی

 14. ترامپ خروج از برجام را دستاورد دولتش عنوان کرد

 15. قد کشیدن کودکان کار پشت چراغ قرمز زندگی!

 16. اولین مصاحبه مشاور ترامپ با روزنامه فلسطینی و ارائه جزئیاتی درباره طرح صلح

 17. پیروزی آلمان 10 نفره مقابل سوئد در ثانیه‌های پایانی

 18. داعش، دولت عراق را تهدید کرد

 19. 24 نمایش هر سال در سالن انتظامی به صحنه می‌رود/ اولویت با کارهای خلاق است

 20. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 21. لحظه به لحظه با گل تماشایی کروس و برد دراماتیک آلمان در دقیقه 5+90  

 22. سخنگوی کاخ سفید را از رستوران بیرون انداختند

 23. حمام آب گرم مانع «سکته مغزی» می‌شود

 24. ممنوعیت رانندگی بانوان عربستانی رسما لغو شد + فیلم

 25. تاریخ فوتبال در انتظار نبرد مردان/ ایران، کی‌روش، آزمون و دیگران

پربحث‌های دیروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 6. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 7. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 8. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 9. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 10. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 11. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 12. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 13. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 14. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 15. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 16. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 17. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 18. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 19. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 20. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 21. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 22. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 23. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 24. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 25. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 4. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 5. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 6. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 7. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 8. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 9. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 10. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 11. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 12. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 13. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 14. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 15. محمد ثلاث قصاص شد

 16. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 17. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 18. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 19. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 20. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 21. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 22. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 23. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 24. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 25. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 2. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 3. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 4. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 5. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 6. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 7. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 8. جلوگیری از ورود آمریکایی‌ها به کاشمر

 9. رایزنی با لاریجانی برای حضور نمایندگان در تیم مذاکرات هسته ای

 10. سردار دایی‌پور در سوریه به شهادت رسید  

 11. عراقچی تاکید کرد: روابط ایران و روسیه فراتر از برجام / مذاکرات خوبی با دوستان خود در مسکو داشتیم

 12. موسویان : شرایط برای گفت‌و‌گو با ترامپ مناسب نیست

 13. رئیس قوه قضاییه امشب به پرسشهای خبرنگاران پاسخ می‌دهد

 14. سفیر تام‌الاختیار ایران در ژاپن تعیین شد

 15. جزئیات جدید از حادثه کازرون/ بیش از 260 مامور ناجا مجروح شدند

 16. آملی لاریجانی:دولت ۳۰ هزار میلیارد تومان به مالباختگان موسسات مالی داد/دستگاه‌ها کار خودشان را انجام نمی‌دهند و از دستگاه قضایی انتظار دارند/شگرد یکی از موسسات و انتقال پول به پاکستان

 17. گفتگوی تلویزیونی رئیس قوه قضائیه آغاز شد

 18. واکنش قوه قضائیه: شرط آزادی حمید بقایی دروغ است

 19. واکنش نوبخت به حواشی اخیر در توئیتر

 20. اطلاعیه سازمان زندان‌ها راجع به اخبار کانال احمدی‌نژاد از بقایی

 21. هاشمی شاهرودی: رئیس جمهور آمریکا چهره‌ای نا متعادل و ترسو است

 22. شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

 23. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 24. 2 طرح جداگانه برای استیضاح زنگنه در مجلس/ کرسنت، آی پی سی، توتال و از دست دادن بازارهای نفت و گاز

 25. چهار نکته کلیدی در کلام رهبری

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 4. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 5. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 6. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 7. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 8. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 9. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 10. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 11. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 12. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 13. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 14. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 15. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 16. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 17. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 18. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 19. واعظی: دولت جوان می شود

 20. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 21. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 22. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 23. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 24. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 25. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

آخرین عناوین