در گفتگوی با الف با حاجی دلیگانی مطرح شد؛ تئاتری که اروپایی‌ها برای خوش‌خیالان بازی کردند/ مطهری گفت زورشان نرسید تضمین بگیرند/ نتیجه امضاء قرارداد از روی ذوق‌زدگی و برپایی شو مشخص است

گروه اقتصادی الف،   3970317162 ۳۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
تئاتری که اروپایی‌ها برای خوش‌خیالان بازی کردند/ مطهری گفت زورشان نرسید تضمین بگیرند/ نتیجه امضاء قرارداد از روی ذوق‌زدگی و برپایی شو مشخص است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در مورد با بیان اینکه کاملاً مثل روز روشن بود شرکت‌های اروپایی ایران را ترک می‌کنند و به قرارداد خود پایبند نیستند، گفت: مسوولان در قراردادهایی بستند، تضمین لازم را نگرفتند و فقط دلشان خوش بود که با کشور اروپایی قراردادی از روی ذوق‌زدگی امضا کردند که نتیجه آن را امروز مشاهده می‌کنیم.

به گزارش الف؛ پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه کشورمان، باز ماجرای تکراری خروج شرکت‌های اروپایی به بهانه تحریم ایران کلید زده‌شده و شرکت‌هایی که نیامده بودند چمدان خود را بستند؛ این ماجرا برای نخستین بار نیست که رخ می‌دهد و همین شرکت‌هایی که امروز نیامده چمدان به دست هستند در چند سال گذشته هم این کار را با ایران انجام دادند و فقط کشور ما خسارت دید نه آن شرکت‌ها.

هنوز رفتن توتال، پژو و دیگر شرکت‌های اروپایی از ذهن پاک نشده بود که بدون هیچ توضیحی کوچکی ایران را ترک کرده بودند و به قرارداد خود پایبند نبودند که بازهم و بعد از خروج آمریکا از برجام این ماجرا تکرار شد توتال و... بدون حتی انجام کاری پروژه‌های خود را رها کردند.

بیشتر بخوانید:

زنگنه: توتال ۶۰ روز فرصت دارد تا با دولت آمریکا مذاکره کند

۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

اما چرا اتفاقات گذشته درسی برای مسئولان نشد و در باغ سبز به این شرکت‌ها نشان دادند و امروز بازهم کشور ما ضرر کرد نه آن‌ها. این موضع که این قراردادها چگونه و با چه شرایطی بسته‌شده و آیا موضوعاتی مانند ترک ایران در آن لحاظ شده است یا نه؛ پاسخ کاملاً روشن است نه؛ زیرا گاها این قراردادهایی که مثلاً با توتال و یا شرکت‌های خودرویی بسته و مهر محرمانه بالای آن درج شد، یک‌طرفه است اما چرا این بار دولتمردان تدبیر و امید در این بازی گرفتار شدند و نتوانست قراردادی در ببندند که هم منابع ما را تامین کند و هم طرف مقابل را.

 مثلاً شرکت توتال بعد زا گذشته چند ماه و معطل کردن ایران برای بار دوم  وقتی سخن از رفتن کرد، نه‌تنها این خروج در قرارداد محرمانه‌اش دیده نشده بود بلکه زنگنه  وزیر نفت کشورمان فقط مهلت دو ماه برای مشخص کردن وضعیت آن شرکت برای حضور در ایران تعیین کرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دراین‌باره به خبرنگار الف، گفت: کاملاً مثل روز روشن بود که این اتفاق (خروج شرکت‌های اروپایی) رخ می‌دهد و ایران را ترک می‌کنند، زیرا هدفی ندارند که جدا از آمریکا حرکت کنند و زیرا مشکل این است که چرا آقایانی که مجدداً به این شرکت‌های اعتماد کرده بودند، دوباره با تکرار اشتباه گذشته به این کشورها اعتماد کردند.

وی افزود: شرکت‌های اروپایی معمولاً سناریویی تعریف می‌کنند که بر اساس  آن تقسیم‌کار انجام‌شده و از ابتدا نقش آمریکا، اروپا و حتی شرکت‌های خصوصی‌ها آن‌ها مشخص است و بر اساس آن نمایشنامه‌ای تنظیم می‌شود که همه این موارد در آن نوشته‌شده و بعضاً برخی از خوش‌خیالان در داخل، این تئاتری که آن‌ها بازی می‌کنند را به‌عنوان یک رفتار واقعی تلقی کرده و بر اساس آن تصمیم می‌گیرند.

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با بیان اینکه  ایراد از شرکت‌های اروپایی نیست و مشکل از خودمان است که از رفتار آن‌ها تصور و برداشت می‌کنیم، در مورد اینکه چرا در امضای این  قراردادها موارد و موضوعات حقوقی برای جلوگیری از ضرر ایران وجود ندارد، پاسخ داد: رفتار خارجی‌ها برای حضور در ایران یک نمایش تئاتری بیشتر نیست و مدیران و مسوولان با این نمایش کشور را واقعی می‌دانند و می‌گویند قرارداد و عمل آن‌ها مثل روز روشن و حرفشان حجت است، مانند اینکه گفتند آقای کری حرف زده و قول داد و نیازی هم به گرفتن تضمین کتبی و... نیست و  مشکل اینجا است.

حاجی دلیگانی ادامه داد: زمانی که آقای ظریف و دیگران که خود را کارکشته مسائل دیپلماسی می‌دانند، می‌گویند چون اوباما هست و یا اینکه کری می‌گوید؛ دیگر نیازی به نوشتن و تضمین کافی نیست و زمانی که این نوع نگاه در مدیران وجود دارد، طبیعی است که تضمین‌های لازم هم برای قراردادها را هم نمی‌گیرند.

بیشتر بخوانید:

مرزی‌ترین فاز پارس جنوبی معطل "تقریبا هیچ"

وی تصریح کرد: دریکی از جلسات علنی مجلس به آقای مطهری گفتم که این‌هایی که می‌گویند برجام تصمیم نظام بوده است، چرا تصمیمات نظام را اجرا نکردند؛ او  پاسخ داد کدام تصمیمات و بیان کردم  چرا الزامات 9 گانه‌ای که توسط رهبری ابلاغ شد، توسط دولت و شخص آقای رئیس‌جمهور اجرایی نشد؛ مگر در بند یک آن الزامات نیامده که باید در مورد اجرای برجام تضمین کتبی از رئیس‌جمهور آمریکا و روسای کشورهای اروپایی گرفته شود، چرا به این موارد عمل نشد؛ پاسخ آقای مطهری که رسماً در مجلس  اعلام کرد، این بود که دولت زورش نرسیده است.

این نماینده مردم در مجلس عنوان کرد: متاسفانه رسانه‌های این مورد هیچ کاری انجام ندادند که چرا زور دولت نرسید و چرا به مردم و مجلس این موضوع را نگفتند؛ مگر مردم نامحرم بودند و بعد برخی می‌گویند این برجام قرارداد برد-برد است، درحالی‌که باید می‌گفتند برد برای آن‌ها و زور شنیدن برای دولت ما.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه در این مجلس طرح سوال از رئیس‌جمهور اجرایی نمی‌شود، گفت: قصد دارم این موضع روزشان نرسید را در قالب تذکر به رئیس‌جمهور و طرح سوال از ظریف وزیر امور خارجه در مجلس مطرح خواهم کرد که چرا زورشان نرسید.

وی در مورد اینکه چرا شرکت‌های خارجی بدون هیچ توضیح قراردادهای خود با ایران را لغو کرده و بدون انجام کاری کشور را ترک می‌کنند، اظهار کرد: به این دلیل است مسوولان از ذوق‌زدگی دنبال این قراردادها بودند؛ یعنی  دولت تدبیر و امید بعد از امضا و اجرای برجام برای برپایی  شو در کشور و اینکه شرکت‌های اروپایی به می‌آیند به دنبال بستن قرارداد بود بدون هیچ بررسی و تضمینی و به این شرکت‌ها به ایران آمدند و گشتی زدند و رفتند.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس تاکید کرد: مسوولان در قراردادهایی بستند، تضمین لازم را نگرفتند و فقط دلشان خوش بود که با کشور اروپایی قراردادی امضا کردند که نتیجه آن را امروز مشاهده می‌کنیم.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ خرداد ۱۳۹۷پیام تبریک تلفنی روحانی به کی‌روش از طریق وزیر ورزش
۲۶ خرداد ۱۳۹۷روحانی: بچه‌ها مچکریم+عکس
۲۵ خرداد ۱۳۹۷رنو: در ایران می‌مانیم
۲۵ خرداد ۱۳۹۷روحانی: بیش از گذشته نیاز به وحدت، اعتماد و امید به آینده داریم
۲۵ خرداد ۱۳۹۷فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند
۲۵ خرداد ۱۳۹۷روحانی: عید فطر روز کمک به نیازمندان، صله ارحام و نشاط و طراوت معنوی مومنین است
۲۵ خرداد ۱۳۹۷که با وعده و وعید مشکلات مردم حل نمی‌شود و قدرت خریدشان بالا نمی‌رود
۲۴ خرداد ۱۳۹۷بازار و گرانی‌ها از مدیریت اقتصادی تا خوش بینی و بی عملی دولت
۲۴ خرداد ۱۳۹۷اقدام به کناره‌گیری یک بانک اتریشی از بازار ایران
۲۴ خرداد ۱۳۹۷شرکت‌های خارجی که به‌خاطر تحریم‌ها قصد خروج از ایران را دارند باید مجازات شوند
۲۳ خرداد ۱۳۹۷روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت
۲۳ خرداد ۱۳۹۷روحانی انتخاب نخست‌وزیر جدید ایتالیا را تبریک گفت

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

رضا۳۷۶۰۶۰۱۸:۳۴:۲۶ ۱۳۹۷/۳/۱۷
برادر این سخنان کلیشه ای نخ نما شده است وقتی پنجه درپنجه ابرقدرتی می اندازی که ۲۵ درصو اقتصاد دنیا ۵۰ درصد بانکداری دنیا ۸۰ درصد شرکت های نو اور دنیا و بزرگترین ارتش دنیا را دارد باید هزینه آن را هم بپردازی هیچ کس هم نمی تواند از این شرکت ها تضمین بگیرد چون تکنولوژی و سرمایه متعلق به ایشان است و دست بالا را دارند
لادن۳۷۶۴۳۹۰۳:۵۱:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۱۸
باید قوی باشیم تا حرف زور نشویم
تبریزی۳۷۶۹۷۹۱۵:۲۱:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
الان روسیه و چین و آلمان و ... ابرقدرت هستن. تونستن در مقابل امریکا کاری کنن؟ پس قوی بودن کافی نیست باید قوی تر از امریکا بشیم. به نظر خودت می تونیم؟!
ناشناس۳۷۶۴۹۹۰۸:۲۰:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
منفی به این پیام یعنی اینکه شما می گید امریکا بزرگترین اقتصاد و ارتش دنیا نیست ؟
ناشناس۳۷۷۷۸۵۰۲:۰۷:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۱۹
امریکا با 20 تلریون دلار بدهی و کسر بودجه به خاک سیاه نشسته
ناشناس۳۷۶۶۸۲۱۲:۱۸:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۱۸
احسنت حرف خیلی خوبی زدی.
ناشناس۳۷۶۷۸۳۱۳:۳۰:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۱۸
گل گفتی.
م۳۷۷۲۹۶۱۸:۴۱:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۱۸
اگه کار دست این جماعت غربگرا باشه باید همه چی مون رو بدیم تا شاید بلکه دل غربیا رو بدست بیاریم. نسخه ای که اینا تجویز میکنن آخر عاقبت ندارد. آخرش میشه مثل همین برجام. حتی روحانی هم زیر بار این تزشون نمیره. چون میدونه این نسخه هم تجربه شدست و هم دیگه راه برگشتی نداره.
علی۳۷۸۱۷۹۱۰:۴۹:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۱۹
آقا رضا حرفت اصلا منطقی نیست. بحث سر اعتماد و تضمین هست نه سر قدرت و تکنولوژی. قطعا کشور به قول شما قدرتمند برای رضای خدا با ایران قرارداد نبسته که ازش تضمین نگیریم، بلکه به دنبال سود بوده و باید تضمین می داد.
ترنم۳۷۶۰۷۳۱۸:۴۳:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۱۷
این رسوایی در هرکشوری بود دولتش استعفا میداد اینجا برعکس و طلبکارند!!!
ناشناس۳۷۶۰۸۴۱۸:۴۹:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۱۷
هدف دولتی ها و اصلاح طلبان از مذاکره رفع تحریم نبود ، ..دنبال کاغذی بودند تا ان را در انتخابات بر سر رقبا بکوبند.. وقتی سیاست خارجی را ابزار برتری جویی داخلی قرار دهی ، در هر دو عرصه بازنده می شوی..
ناشناس۳۷۶۱۰۴۱۹:۰۷:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۱۷
مجلسیان عمدتا نیازمند دولتند. پس چرا آینده خوب خود را خراب کنند؟ آیا این مجلس مجلس جمهوری اسلامی است؟
ناشناس۳۷۶۱۵۱۲۰:۰۹:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۱۷
همین توتال و پژو و ایرباس و ... رو هم کلی باید التماسشون کرد تا بیان با ایران کار کنن. تا وقتی جو تهدید و تحریم و قطع رابطه با دنیا وجود داره، وضعیت همینه. سرمایه گذار دل داره اندازه گنجشک و پای فرار داره مثل یوزپلنگ. مگه میشه تو این دور و زمونه با شعار و داد و بیداد، اقتصاد را اداره کرد؟
ناشناس۳۷۶۲۱۵۲۱:۳۴:۱۳ ۱۳۹۷/۳/۱۷
امیدوارم درس گرفته باشیم از عاقبت برجام
ناشناس۳۷۶۵۵۳۱۰:۱۰:۵۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
امیدوارم از بی نتیجه بودن برنامه هسته ای درس گرفته باشید
فرزاد۳۷۶۸۸۶۱۴:۳۵:۳۰ ۱۳۹۷/۳/۱۸
هسته ای را که دادیم رفت...هر چه موند دکوراسیون هسته ای است... پس چرا تحریم ها لغو نشد؟...هدف غربیها تحقیر ملت ایرانه ، تمام.
ناشناس۳۷۶۳۲۳۰۰:۱۵:۱۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
جناب دلیگانی عوض نق زدن ومحکوم کردن لطفا بفرمایید باید به کدام شرکتها اعتماد می کردند وبا آنها قرارداد می بستند تا الان بروند سراغشان وجایگزین توتال وبوئینگ وغیره کنند !
ناشناس۳۷۶۴۶۲۰۴:۴۹:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۱۸
اعتماد نمی کردند. تضمین می گرفتند. وقتی نمی دادند، می گفتند چرا برجام اجرا نمیشه. و با عدم اجرای برجام اعتراض می کردند.... اینم شد منطق بیجا و حرف بیربطی که شما می زنید...
ناشناس۳۷۶۶۳۴۱۱:۲۳:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۱۸
همان کشورهایی که می گویند اگر توتال رفت جایگزین آن ها می کنیم. لااقل جلو واردات مشابه داخلی را که می توانند بگیرند. چند شرکت داخلی تولید کننده را سراغ داریم که از واردات بی رویه گلایه دارند. راستی فقط فرانسه خودرو دارد؟
نیاورانی۳۷۶۳۷۵۰۱:۲۳:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۱۸
پاسخ اصلاح طلبان و سایر حامیان دولت که رای ما را گرفتند به این تحقیرها و خسارتها و معطلی های چندین ساله کشور بخاطر برجام چیست؟
احمد۳۷۶۴۶۳۰۴:۵۱:۳۲ ۱۳۹۷/۳/۱۸
برجام اون سنگی هست که باید از چاه در اورده می شد؛ شد یا نشد یک بحثه. یکم فکر کن ببین اون چاه بی خاصیت چی بود.
ناشناس۳۷۶۵۵۶۱۰:۱۱:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
خسارت تاسیسات اتمی است که هیچ کارکردی بجز تحریم نداشته است
ناشناس۳۷۶۴۲۲۰۳:۲۱:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۱۸
سکه ۲میلیون و ۲۲۵ هزارتومان قیمت خورد+جدول
ناشناس۳۷۶۴۵۰۰۴:۲۱:۱۵ ۱۳۹۷/۳/۱۸
تا زمانی که به توان داخلی اعتماد نشود برنامه همین است. می آیند و می دزدند و می روند. آقای زنگنه که می گفت بازده شرکت های داخلی کم است باید توضیح دهد که بازده توتال چقدر بوده است؟؟!
امید۳۷۸۰۳۶۰۹:۰۸:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۱۹
عزیزدل چهل سال گذشته ولی هنوز کاری برای اقتصادانجام نشده.بایداسیب شناسی شودکه چرادولتها می ایند و می روندولی تغییری ایجادنمی شود
امیری۳۷۸۳۱۸۱۲:۰۴:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۱۹
بازده توتال حداقل دو و نیم برابر شرکتهای مشابه داخلی است،البته اگر ما کشور خودمان را در جهان منزوی نکنیم و شرایطی فراهم نکنیم که امثال توتال مجبور به ترک ایران شوند. دیروز و امروز و فردا هر شرکت ایرانی اگر عرضه و توان دارد بیاید همان قراردادهای توتال را ، با همان شرایط توتال اجرا کند. شرکتهای داخلی خصوصی و دولتی که پول و دانش فنی ندارند،....
ابو۳۷۶۴۷۳۰۵:۵۶:۳۳ ۱۳۹۷/۳/۱۸
اعضای دولت فعلی خائن یا نوکر بیگانگان نیستند اتفاقا خیلی هم دلسوز مملکتند فقط برداشتشان این است که باید با غربیها دوست باشیم تا با ما تعامل بکنند ولی اشکال این است که آنها برداشتشان این است که اظهار دوستی از طرف ایران از روی فلاکت و ضعف است وبنابراین تا میتوانند از ایران امتیاز باید بگیرند .
ناشناس۳۷۶۵۱۳۰۹:۰۲:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۱۸
شما فقط شعار بدید ... شاید ایران با شعار بچرخه اما دنیا حساب کتاب داره برادر ... روابط شرکت ها با کشور های دیگر بر اساس سودآوری و منفعت آنهاست و نه عهد اخوت ...
ناشناس۳۷۶۵۵۵۱۰:۱۱:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۱۸
تا تفکر غربی در ایران است آش همین است کاسه همین یادمان رفت برای چی انقلاب کردیم اگر می خواستیم غربیها اداره کنند که پهلوی هم همین کار می کرد اما مسولان تا کسی نباشد تاوان ملت ازاین نابلد ها بگیرد هرکسی جرات می کند هرجور می خواهد قر ارداد میبند انگار ملک باباش
ناشناس۳۷۶۶۸۳۱۲:۱۹:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۱۸
این دورتسلسل هروزباعث آب شدن سرمایه انرژی اقتصاد وخلاصه همه چیز این کشور ...میشود
بسیجی خالص۳۷۶۹۰۷۱۴:۴۴:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۱۸
امروز با زبان روزه و با انرژی تمام راهپیمایی کردیم و علیه امریکا و رژیم اسراییل شعار دادیم خدایی خیلی دلمون خنک شد
ناشناس۳۷۶۹۶۶۱۵:۱۳:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۱۸
برجام و ما ادراک مابرجام.... !!!!

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 5. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 6. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 7. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 8. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 9. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 10. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 11. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 12. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 13. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 14. محمد ثلاث قصاص شد

 15. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 16. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 17. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 18. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

 19. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 20. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 21. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 22. پیروزی سوئد مقابل کره‌جنوبی/ ایران همچنان تنها نماینده پیروز آسیا

 23. وزیر ارتباطات نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان را اعلام کرد

 24. بقایای قدیمی‌ترین انسان ۱میلیون سال عمر دارد   

 25. خادم: مسئولان در قبال دستور رهبری سکوت کرده اند/ با سکوت، مسئولیت از گردنشان ساقط نمی‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 18. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 22. سیف: گران شدن سکه روانی است

 23. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 24. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های امروز

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 3. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 4. نامه سرگشاده نماینده مجلس: انبار خودروهای داخلی احتکار شده را به روی مردم بگشائید

 5. اولویت‌های جدید تامین ارز چیست؟

 6. وزیر نیرو: ۵۳۱۵ مگاوات کمبود تولید برق داریم

 7. نماینده همدان: نام 31 مفسد اقتصادی را به سران سه قوه دادم/ بی تفاوتی مسئولین به گرانی‌ها، یک خطر جدی است

 8. واکنش حمید فرخ نژاد به گرانی دلار   

 9. حجت الاسلام موسوی لارگانی در گفتگو با الف: وظیفه دولت در این آشفته بازار چیست؟

 10. اولین جلسه رسیدگی به پرونده ثامن الحجج برگزار شد

 11. سوال از شریعتمداری برای واردات بیش از اندازه کالاهای خارجی مشابه تولید داخل

 12. شوکه شدن بورس‌بازها از ورود پرقدرت نقدینگی تازه

 13. پروژه قطار شهری کرج به کجا رسید؟

 14. تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت

 15. بزرگراه همت تا پایان سال به کرج می‌رسد

 16. سکه از ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان فراتر رفت+جدول

 17. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 18. ۲۳ درصد تهرانی‌ها در بافت فرسوده سکونت می کنند

 19. چه کسانی غیرقانونی خودرو وارد کردند؟

 20. رجا بلیت نمی فروشد

 21. نماینده ایران در اوپک: پیشنهاد عربستان را وتو می‌کنیم

 22. "اوپک پلاس" متولد می‌شود؟

 23. علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران

 24. سخنگوی دولت:افزایش حقوق، نیازمند صدورِ احکامِ جدید است

 25. افزایش قیمت ها در بورس علامتی مثبت برای اقتصاد/ ادامه رشد بازار سرمایه در گرو ثبات سیاست گذاری ها

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 3. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 4. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 5. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 6. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 7. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 8. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 9. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 10. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 11. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 12. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 13. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

 14. دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان

 15. واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

 16. نوسان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ + نمودار

 17. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات حقوق مدیران را اعلام کنند

 18. کاهش صادرات نفت ایران

 19. قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟

 20. بورس رکورد ۵۰ ساله را شکست

 21. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 22. آخرین قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 23. قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران  

 24. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 25. استارت‌آپها روز به روز محبوبتر می‌شوند

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 3. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 4. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 5. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 8. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 9. سیف: گران شدن سکه روانی است

 10. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 11. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 12. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 15. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 16. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 17. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 18. خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد + مقایسه قیمت

 19. شورای رقابت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد

 20. قاضی پور: پول بنز می‎دهیم، سوار پراید می‎شویم

 21. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 22. گزارش دیده بان شفافیت و عدالت /حق با شرکت فرودگاه ها بود در خرید فلایت چک فسادی رخ نداده است

 23. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 24. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 25. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

آخرین عناوین