باز درکی نادرست از ولایت فقیه / نقدی بر مقاله سعید حجاریان

ناصر ایمانی،   3970315139 ۱۸ نظر، ۵ در صف انتشار و ۴۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
باز درکی نادرست از ولایت فقیه / نقدی بر مقاله سعید حجاریان

 چند روز پیش مقاله ای در برخی جراید تحت عنوان "صدای جمهور، صدای معصوم"*انتشار یافت که در آن نویسنده با مقدماتی از فقه شیعه و فقه اهل سنت و بحث ولایت مطلقه فقیه توسط حضرت امام به این جمع بندی می رسد که صدای جمهور همان صدای معصوم است و اهل تسنن قرن ها پیش از شیعه به این نتیجه رسیدند که باید امام زمان را در جمهور مردم متجسد دید.

  این مقاله در صدد است تا نقدی به آراء نویسنده و مقدمات ایشان که به چنین نتیجه ای انجامیده است داشته باشد.

اول: نویسنده سعی بلیغی نموده تا نظریه ولایت فقیه را که توسط امام در نجف اشرف مطرح گردید را یک ایده جدید که سابقه ای در فقه غنی شیعه ندارد، اعلام دارد و حال آنکه ولایت فقیه به معنای حکومت فقیه مبسوط الید در فقه شیعه کاملا ریشه  دار است و قبلا کتاب ها و مقالات متعددی در این باب نگاشته شده است که نیازی به طرح مجدد آن نیست.همین بس که از زمان طرح این مبحث فقهی توسط امام در حوزه نجف تاکنون هیچکدام از فقهای معاصر از مرحوم خوئی تا حوزه قم خرده ای بر بیگانگی این نظریه با فقه شیعه نداشتند و در مقابل آن تمکین نمودند.

کنار گذاشتن ادله اربعه در این مقاله و تبدیل ولی فقیه به شارع و عبور از فقه جواهری به فقه المصلحه نیزاز ادعاهای عجیب این مقاله است و نشان از کم اطلاعی نویسنده از عنصر مصلحت و احکام ثانویه و حکومتی فقه شیعه  دارد.

 فقه شیعه مشحون از عنصر مصالح جمعی مردم  است و عمل به مصالح به معنای کنار نهادن ادله اربعه نیست. بلکه ادله اربعه اجازه تمسک به مصالح فردی و جمعی را داده است.

مرحوم امام نیز در پیام خود به تمسک به فقه جواهری تاکید دارند و با بسط نظریه ولایت مطلقه فقیه،هرگز درصدد بنیانگذاری فقهی جدید به نام فقه المصلحه را نداشتند زیرا مصالح جامعه اسلامی مانند تخریب مساجد و بسط شوارع در متن کتب فقهی شیعه موجود است.

 

انچه مخالفین نظریه ولایت فقیه و حکومت اسلامی بعد از رحلت امام درصدد آن بودند، این نکته بود که ولایت فقیه را از ابداعات امام که هیچ پایگاهی در فقه شیعه ندارد، مطرح نمایند تا مخالفت با اندیشه حضرتشان را سهل تر و منطقی تر وانمود نمایند و مقاله فوق اشاره نیز بر همین سبیل گام نهاده است.

دوم: نتیجه گیری از یک سخنرانی امام به اینکه ایشان معتقد به این بودند که صدای امام معصوم، همان صدای جمهور مردم است، جدا مع الفارق است. امام خمینی در آن سخنرانی خود، حفظ جمهوری اسلامی را از حفظ یک نفر، ولو امام عصر باشد، با اهمیت تر دانسته اند اما بلافاصله این مدعای خود را منصوص العله نمودند و اضافه کردند برای اینکه امام عصر هم خودش را برای اسلام فدامی کند.

به بیان دیگر، ایشان نظام جمهوری اسلامی را مادامی که بر صفت  اسلامیت خود مستقر بماند ، با اهمیت تر از حفظ یک نفر می دانند و هیچگاه نفرمودند که اهمیت آراء جمهور مردم ولو بلاد کفر از حفظ امام زمان علیه السلام با اهمیت تر است پس چگونه نویسنده از چنین مقدمه ای، این نتیجه را حاصل می نماید؟

این همانخطایی است که نویسنده در ادامه مقاله اش نتیجه گیری می کند:« ایشان( امام خمینی) معتقد است حال که دولت تشکیل شده است، می توان پذیرفت که امام عصر خود را فدای جمهوری اسلامی کند.»  آیا نویسنده عمدا واژه اسلامی را از پسوند دولت حذف نموده است؟ واضح است که امام تاکید بر دولت اسلامی داشتند که صد البته جز با اقبال عموم مردم امکان تحقق ندارد.

سوم: خلط بحث دیگر مقاله در خصوص آراء اهل تسنن و شیعه درباره حکومت و نحوه برپایی آن است. تصور نمی رود که در تاریخ اسلام، هیچ صاحبنظری از اهل سنت و شیعه بر این باور باشند که مبانی این دو نظریه یکسان است و یا الزاما به یک نقطه پایان مشترک میرسد و یا شیعه التفاتی نداشته که قرنها قبل ، اهل تسنن به نتیجه ای که شیعه قرنها بعد میخواهد به آن دست یابد، رسیده است. 

پر واضح است که بر اساس دیدگاه امامیه پس از ارتحال پیامبر اکرم ، حکومت بر اساس نصب عینی و با شرایطی حاکم از سوی شارع مقدس صورت میگیرد که با اقبال مردم تحقق عینی میابد

اما بر اساس دیدگاه اهل تسنن، قدرت مشروعیت آور و لازم الاتباع است. حتی اگر این قدرت از طرق غیر معمول و یا خلاف آرا جمهور حاصل گردیده و یا از طریق شورای حل و عقد و لوئی جرگه حاصل آید و فاصله بین این دو دیدگاه کامل واضح است.

اعتقاد برخی از علمای اهل تسنن به قیام آخرالزمانی بطور کلی با دیدگاه شیعه در خصوص مهدی موعود و حکومتی که تشکیل خواهد داد متفاوت است اما با فرض یکی بودن، چگونه نویسنده اذعان می‌دارد:« لذا باید نتیجه گرفت اهل تسنن قرن‌ها پیش از شیعه به این نتیجه رسیدند که باید امام زمان را در جمهور مردم متجسد دید! »

ظاهرا اشتیاق نویسنده به استخراج جمهوریت ناب در فقه تشیع و تسنن، موجب استنتاجات غریبه از مقدمات صحیحه شده است.

استناد اهل سنت و جماعت به روایت «علیکم بالسواد الاعظم»  و نظیر آن به ادعای نویسنده در فقه شیعه به روایت «من مات و لم یعرف امام زمانه » نیز تشابه سازی هدفمند است. زیرا اولا آنها به سواد اعظم (جمهور مردم) استناد می‌کنند و شیعه به امام زمانش.

ثانیا استناد اهل سنت برای تشکیل حکومت، این روایت نیست. زیرا به فرض صحت، کمتر حکومتی در طول تاریخ در میان اهل سنت برقرار شده است که به سواد اعظم تکیه نموده باشد. استناد فقهی اهل سنت برای ضرورت برپایی حکومت ست، همان روایتی است که حاکم بر مردم را ولو فاجر باشد، از بی حکومتی و آنارشیسم مفیدتر می داند و پس از تشکیل این حکومت ولو فاجر، اطاعت از آنها را لازم می داند.

چه بسا علت عدم تشکیل حکومت شیعه در چهارده قرن گذشته نیز در همین معنا باشد که شیعه دو صفت را همزمان برای برپایی حکومت لازم می دانست که در اهل سنت وجود نداشت یکی انطباق صفات حاکم با شریعت مقدس و دیگری اقبال جمهور مردم به حکومت برای بسط ید او. چه بسا اگر شرایط لازم و اقبال مردم در هزار سال پیش برای مرحوم شیخ طوسی هم مهیا بود، ایشان هیچ مشکل فقهی برای برپایی حکومت اسلامی نداشتند.

 *  سعید حجاریان / روزنامه سازندگی 13 خرداد97 

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ خرداد ۱۳۹۷ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ناصر ایمانی :باید در برابر هر حرکت افراطی و تندروانه ایستاد
۱۵ خرداد ۱۳۹۷سردار جوانی: کنارآمدن با آمریکا راه‌حل مشکلات نیست/ راه حل نجات ملت ایران، پیروی از ولایت فقیه است
۱۳ خرداد ۱۳۹۷مقدم: امام (ره) از دشمن نمی‌هراسید
۱ خرداد ۱۳۹۷«استعفای روحانی» به اسم اصولگرایان، به کام ژنرال‌های اصلاح‌طلب
۱ خرداد ۱۳۹۷سلیمی نمین: بیانیه آیت الله جنتی از سوی اصولگرایان تاثیرگذار مورد حمایت قرار نگرفت/ سناریوهای حجاریان خلاف واقع است
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷گرفتاری های دولت و بازی سیاسی نظریه پردازان اصلاح طلب
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ناصر ایمانی: بیانیه دبیرخانه مجلس خبرگان و پاسخ شورای اطلاع‌رسانی دولت ناراحت‌کننده بود
۲۳ اسفند ۱۳۹۶عزت‌الله ضرغامی: روحانی از نظر سیاسی برای 4 سال کافی بود/ گفتم رئیسی جمنا را قبول ندارد نباید آن را به عنوان نامزد اعلام کند/ ماجرای کلاس اخلاق سعید حجاریان
۲۰ اسفند ۱۳۹۶ایمانی: مردم اختلاف بین مسئولان را ببیند ناامیدتر می‎شوند
۱۵ اسفند ۱۳۹۶ نامه سعید حجاریان به اعضای شورای شهر تهران
۳۰ بهمن ۱۳۹۶درباره انتقاد از رهبری

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

شکور۳۷۸۵۴۹۱۴:۱۵:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۱۹
جناب حجاریان شما بدلائل ذیل نمیتوانید در مقام‌ داور و قضاوت در مورد ولایت فقیه برآیید. الف. تفکرتان ج . میزان علمتان ج . سابقه عملتان پس لطفا این قضاوت را به اهلش از نوع بیطرف بسپارید متشکرم
هادی۳۷۸۶۲۱۱۵:۰۴:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۱۹
لطفا محتوای سخنشان را نقد کنید نه شخص ایشان را. البته تغییر تمرکز از اشخاص بر روی ایده ها کار سختی است. همه ما به صورت پیش فرض در مورد آدمها قضاوت می کنیم.
منصور۳۷۹۲۴۵۰۰:۱۳:۵۲ ۱۳۹۷/۳/۲۰
شما اگر به good faith یا اصل حسن نیت توجه کنید متوجه میشوید تحلیل محتوی بدون توجه به سبقه و نیت ذاتی نگارنده کاری بیهوده است
نیستانی۳۷۹۲۹۱۰۱:۰۰:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۰
درود بر شما چون از منکر اصلی انتظار اثباتش نیست ولو به آشکاری روز باشد القاءشب میکند در کلام و قلم.
فرناز۳۷۹۴۴۹۰۸:۲۴:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۰
به گونه ای حرف می زنید انگار همه افراد در حوزه تخصصی خود در حال حرف زدن هستند.
ناشناس۳۷۸۵۶۷۱۴:۲۲:۳۹ ۱۳۹۷/۳/۱۹
بعد از ان افتضاحی که در انتخابات دهم افریدید و با کلی ادعای دموکراسی خواهی و لزوم احترام به خواست مردم ، بر رای ۴۰ میلیونی شورش کردید ، صحبت از جمهور و خواست مردم خیلی خنده دار است... جمهور را می خواهید، اما به شرط چاقو!!
ناشناس۳۷۸۷۹۱۱۶:۴۷:۴۰ ۱۳۹۷/۳/۱۹
اصلا آقای حجاریان حق با شما! لطفا بگید که قیمت دلار چنده؟ شما که قبلا می گفتید گرونی دلار به خاطر مسکن مهر و ساخت و ساز در روستاها هست. الان که همه چیز رو بردید توی رکورد چرا دلار شده 7 تومن؟ می گفتید اگر رئیسی بیاید برجام را پاره می کندو دلار می شه 5 تومن. حالا چی شده که دلار شده 7 تومن؟
ناشناس۳۷۸۸۰۲۱۶:۵۰:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۱۹
لطفا "ولایت مطلقه فقیه" رو هم بررسی بفرمایید
ناشناس۳۷۸۸۱۰۱۶:۵۴:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۱۹
هم حجاریان و هم ایمانی هر دو از فقه شیعه بی اطلاعند.
ناشناس۳۷۹۰۷۵۲۰:۵۶:۳۸ ۱۳۹۷/۳/۱۹
شما که اطلاع داری بفرما !
ناشناس۳۷۹۲۱۹۲۳:۳۵:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۱۹
فتنه گران و وطن فروشان خارجی وداخلی اطلاع بیشتر دارند
مهندس جنت شهری۳۷۹۰۶۲۲۰:۴۳:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۱۹
برای خرده گرفتن بر یک متن باید خود ایراد گیرنده بر موضوع اشراف داشته باشد...
ناشناس۳۷۹۱۸۹۲۳:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۳/۱۹
مقالات جالب و بدون محتوایی بود.
ناشناس۳۷۹۳۷۴۰۳:۴۴:۵۱ ۱۳۹۷/۳/۲۰
متفکر این جماعت (سروش) قبلا وحی و امام زمان را هم انکار کرده , اینها که سهل است.
الف ر۳۸۰۴۹۲۱۸:۳۴:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
اقای سروش تا انجائی که من بخشی از نوشته هایش را خواندم ایشون وحی را انکار نکردند بلکه وحی را جور دیگری گفتند هم میشود تلقی کرد خوب دانشمندی مثل حضرتعالی بجای افترا بفرمائید پاسخ بدهید بفرموده امام معصو م اسلام از دو قشر اسیب جدی میبیند یکی جاهل متنسک دیگری عالم متهتک
ناشناس۳۷۹۳۸۴۰۴:۲۵:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۲۰
همه اهل فن در حوزه فقه آگاه هستند که آنچه در فقه شیعه تحت عنوان ولایت فقیه مطرح شده است از قدیم الایام توسط فقهای بزرگ شیعه به ولایت اجتماعی فقیه تعببر میشده است و ولایت سیاسی و حکومتی فقیه یک برداشت نسبتا جدید از این مفهوم است.
ناشناس۳۷۹۵۱۶۰۹:۳۴:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۰
برای درک بهتر هر چیزی به اثر اون در طی زمان نگاه کنیم بهترین نتیجه به دست میاد. انواع حکومت در تاریخ جلوی روی ما هستند و شاخصهای مختلف اجتماعی/اقتصادی هم قابل اندازه گیری.
ناشناس۳۸۰۹۰۸۰۸:۰۵:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۲۱
اول متن مقاله حجاریان را باید به اشتراک بگذارید و یا لینک بدهید و بعد انتقاد کنید.
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 3. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 4. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 5. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 6. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 7. پخش بازی ایران و اسپانیا در ورزشگاه آزادی ملغی شد/ مردم به ورزشگاه مراجعه نکنند

 8. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 9. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 10. موافقت با پخش فوتبال در ورزشگاه آزادی

 11. شیوه بازی امشب با اسپانیا لو رفت!  

 12. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 13. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 14. رفتار زننده رئیس اتحادیه خبازان زاهدان با خبرنگاری که از او پرسید چرا 20 نانوایی زاهدان به نام او و فرزندانش است  

 15. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 16. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 17. پوشش زنده؛ ایران 0- اسپانیا 0 تا پایان نیمه اول

 18. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 19. شفر: چرا نتوانیم اسپانیا و پرتغال را شکست دهیم؟

 20. حضور یک خارجی برای فردوسی‌پور دردسر شد

 21. ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

 22. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

 23. بارندگی شدید در کازان قبل از بازی ایران و اسپانیا

 24. احتمال بازنگری در طرح جدید ورود بدون مهر ایرانیان به لبنان

 25. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 4. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 5. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 6. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 12. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 13. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 14. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 15. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

 19. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 20. خاتمی: مذاکره ‌ایران با آمریکا احمقانه است/کسانی که ‌بیانیه را امضا کردند از ‌مردم ایران عذرخواهی کنند

 21. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 22. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 23. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 24. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 25. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 14. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 15. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 16. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 17. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 18. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. محمد ثلاث قصاص شد

 22. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 23. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 24. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 25. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

پربحث‌های امروز

 1. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 2. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 3. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 4. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 5. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 6. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 7. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 8. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 9. ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

 10. احتمال بازنگری در طرح جدید ورود بدون مهر ایرانیان به لبنان

 11. افزایش شاکیان در ایرانشهر به 5 نفر/تجاوز به یک نفر محرز شده است

 12. روحانی در نشست با رئیس و مدیران رسانه ملی: صدا و سیما نشانه حیات سیاسی و اجتماعی نظام است

 13. سرلشگر فیروزآبادی:در تماس با دفتر نظامی معظم‌له دستور تخلیه ویلای لواسان دریافت شد

 14. محل‌های مناسب برای تجمع گروه‌های مختلف مردمی تعیین شد

 15. صدور حکم اولیه برای 5 دانشجوی مربوط به تجمعات دانشگاه تهران

 16. چهره هایی که از کابینه می روند/ حاشیه های ویلای لواسان/ موضع گیری رئیس دولت اصلاحات درباره مذاکره با ترامپ/ انتقاد از مدل نوشتن آشنا/ عراقچی های دولت/ بنی صدر چگونه عزل شد

 17. توضیح دادستان تهران درباره آخرین وضعیت پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان/خرید۳۸هزارسکه توسط یک نفر

 18. نماینده آبادان فروش آب در این شهر را تکذیب کرد

 19. ارایه درخواست اعاده دادرسی برای پرونده مرتضوی

 20. سفیر سفارت ایران در سوییس بعد از ۴ سال تعیین شد

 21. لاریجانی: حساسیت نمایندگان به اقدامات خصمانه آمریکا بسیار جدی است

 22. بازآماد یک فروند هواپیمای F-4 نیروی هوایی ارتش

 23. روایت نماینده رباط کریم از فرمایشات ورزشی رهبر معظم انقلاب

 24. چرا برخی بزرگان برای درمان به خارج از کشور می‌روند؟

 25. ولایتی: ایران در مسئله برجام شرایطش را از زبان رئیس جمهور گفته است

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 4. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 5. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 6. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 7. خاتمی: مذاکره ‌ایران با آمریکا احمقانه است/کسانی که ‌بیانیه را امضا کردند از ‌مردم ایران عذرخواهی کنند

 8. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 9. واکنش نوبخت به نامه برخی اصلاح‌طلبان برای مذاکره با ترامپ/ عقل سیاسی ندارند

 10. صفار هرندی: پیشنهاد سازش با آمریکا یک حرکت خائنانه است

 11. توضیحات احمد توکلی در پی مصاحبه با فردانیوز/ آقایان ناطق نوری، خاتمی و مرحوم هاشمی رفسنجانی در خانه مصادره‌ای سکونت نداشتند

 12. عارف رییس کمیسیون آموزش مجلس شد

 13. تشکیل ستادی برای مقابله با جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا

 14. رئیس پلیس تهران بزرگ: دستوری درباره تخلیه ویلای لواسان صادر نشده است

 15. دادخواست رفع تصرف از ویلای موردنظر در لواسان به حوزه قضایی واصل شد

 16. جهانگیری: ایران در دوران بازسازی در کنار سوریه خواهد بود

 17. امام خمینی(ره): دولت‌های کشورهای اسلامی منشا گرفتاری مسلمین‌ هستند +فیلم

 18. روحانی: موفقیت های ورزشی موجب تقویت غرور، انسجام ملی و نشاط اجتماعی است/هر چه متحدتر باشیم، راحت تر از مشکلات عبور می کنیم

 19. جلسه کمیسیون امنیت ملی به دلیل عدم وجاهت قانونی هیات رئیسه برگزار نشد

 20. بیانیه جمنا؛ ایران زیر فشار سیاسی تسلیم نخواهد شد/ نباید با وجود تجربه برجام حرف از تکرار مذاکره با آمریکا زد

 21. آخرین وضعیت پرونده عباس عدالت و نازنین زاغری

 22. آبستراکسیون در کمیسیون امنیت‌ملی

 23. واکنش عباس عبدی به نامه اصلاح‌طلبان درباره مذاکره با آمریکا

 24. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

 25. توضیحات رییس کل دادگستری تهران درباره ابهامات پرونده محمد ثلاث

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 4. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 5. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 6. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 7. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 8. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 9. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 10. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 11. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 12. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 13. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 14. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 15. متن شعر مطیعی در نماز عید فطر

 16. هزینه های عجیب در پاستور و مجلس/ نامزد احتمالی مورد حمایت اصلاح طلبان در انتخابات/ انتقاد تند کواکبیان از دولت/ سخنان رئیسی درباره شرایط مردم/ بی توجهی به فضاسازی جدید احمدی نژادی ها

 17. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 18. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 19. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 20. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 21. روحانی: بچه‌ها مچکریم+عکس

 22. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 23. متن پیامک های ارسالی به نمایندگان درباره لوایحه چهار قلو بخصوص FATF / تهدیدی در کار نبود + عکس

 24. بیژن مقدم: انتظار از رئیس جمهور تصمیم قاطع به تغییر در کابینه با شاخص‌های کارآمدی، جوانگرایی و مردم‌داری است‌/ به منتقدین دولت اعم از اصول‌گرا و اصلاح‌طلب اعتنا کنید

 25. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

آخرین عناوین