کلینیک ایران نوین

کامل ترین اطلاعات ایرانیان در طول تاریخ در اختیار تلگرام

گروه فناوری الف،   3970311001 ۴۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۴۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
کامل ترین اطلاعات ایرانیان در طول تاریخ در اختیار تلگرام

فروش حجم عظیمی از اطلاعات کاربران در فضای مجازی منبع اصلی درآمد شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام است که این اقدام علاوه بر نقض حریم شخصی افراد، تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می شود.

به گزارش مهر، روزانه حجم عظیمی از داده های تولیدی توسط شرکت های ارائه دهنده شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان، مدیریت و تحلیل می شود و نتایج حاصل از تحلیل روی این داده های کلان (بیگ دیتا)، متقاضی بسیاری داشته است و از بنگاه های تجاری (که برای بهره مندی در تبلیغات هوشمند به این اطلاعات نیاز دارند) تا سازمان های امنیتی و حاکمیتی (برای رصد وضعیت ملت ها در نقاط مختلف دنیا)، متقاضی این داده ها هستند. حتی در این بین شرکت های تحلیلی بسیاری، کلان‌داده‌ها را منبع اصلی درآمد خود قرار داده اند و با ارائه گزارش های هدفمند، حتی می‌توانند نتیجه انتخابات مختلف را تغییر دهند.


رشد درآمدهای حاصل از بیگ دیتا در دنیا
برمبنای پیش بینی موسسه استاتیسا، درآمد حاصل از کلان‌داده و تحلیل های تجاری از آن تا سال ۲۰۲۰ به ۲۱۰ میلیارد دلار در جهان خواهد رسید. شرکت های ارائه دهنده این خدمات به منبع عظیمی از درآمد دست پیداکرده اند و به همین دلیل درآمدهای حاصل از کلان‌داده در دنیا در حال گسترش است.


داده های کاربران ایرانی در تلگرام محافظت نمی شود
چند سالی است که پیام‌رسان ها و شبکه‌های اجتماعی بسیاری در حال فعالیت در ایران هستند و تعداد قابل توجهی کاربر را نیز به خود جذب کرده‌اند. در این میان پیام رسان تلگرام توانسته بود در سال های اخیر کاربران بسیاری را در ایران به دست آورد، کاربرانی که محتوای فراوانی را بر بستر این پیام رسان تولید و نشر و داده های فراوانی را در اختیار تلگرام قرار دادند.اما آیا تلگرام سازوکار مشخصی را برای حفاظت از اطلاعات شخصی انبوه کاربران خود اتخاذ کرده است؟ مخاطره نشت و سوءاستفاده از اطلاعات کاربران در این فضا چقدر است؟ افشای شماره تماس و اطلاعات شخصی میلیون ها کاربر ایرانی چه عواقبی می‌تواند در برداشته باشد؟ به اذعان تلگرام، الگوریتم رمزگذاری پیام ها در این شبکه استاندارد نبوده و الگوریتم های امنیتی تلگرام توسط هیچ نهاد معتبری صحت سنجی نشده و مورد تایید قرار نگرفته است.


پایبند نبودن تلگرام در قبال حفاظت از داده های کاربران
طبق گزارش مرکز ملی فضای مجازی و بر اساس آخرین آمار ؛ ایرانیان حدود ۶۰ درصد کاربران تلگرام را تشکیل می‌ دادند و نیز جابه جایی روزانه حدود ۱۵ میلیارد پیام در این پیام‌رسان، نشان می داد که سهم محتوای فارسی قابل توجهی در تلگرام ذخیره شده بود که این حجم عظیم داده برای سازمان ها و موسسات تحلیل و پردازش محتوا بسیار قابل توجه بود.
چه اطلاعاتی از کاربران ایرانی برای تلگرام اهمیت داشت
تحلیل کلان داده کاربران ایرانی توسط تلگرام در ابعاد ملی می‌توانست اطلاعات گسترده‌ای را در خصوص آسیب‌پذیری های کشور در اختیار مراجع بیگانه و دولت های متخاصم قرار دهد. به عنوان تحلیل سوابق فعالیت ۴۰ میلیون کاربر تلگرام از جمله سبک زندگی ایرانیان از لحاظ ساعت خواب و بیداری، اوقات فراغت، برنامه غذایی، ارتباطات خانوادگی و دوستان، رسمی و غیررسمی، مکان های محبوب و پررفت و آمد از این طریق به راحتی قابل استخراج است.
۱. بخشی از این داده‌ها مربوط به زندگی شخصی کاربران است؛ دوستان و نزدیکان و اعضای خانواده افراد از طریق متن و محتوای پیام می توانند قابل شناسایی باشند.همین اطلاعات خصوصی بسیاری از ویژگی های شخصیتی، نقاط ضعف، نیازها و دغدغه ها و علاقه مندی افراد را تعیین می‌کند. همچنین اطلاعاتی از قبیل محل سکونت و تحصیل فرزندان که می‌تواند دست کم توسط گروه های تروریستی بهره‌برداری شود که همه این داده ها از طریق اطلاعات موجود در تلگرام قابل برداشت خواهد بود.

۲. گروه های همکاران نیز می تواند از دیگر منابع دریافت اطلاعات باشد. گفت وگوهای کاری و برنامه‌ریزی های افراد غالبا در این گروه ها انجام می‌شد که در برخی موارد می‌توانست اطلاعاتی از سیستم های اداری کشور را در اختیار پیام رسان تلگرام قرار دهد. اطلاعاتی اعم از مسئولیت های افراد در ادارات، نقاط قوت و ضعف سازمان ها، برنامه ریزی های نادرست و درست توسعه ای و برنامه ها برای مقابله با تحریم و هزاران داده و اطلاعات به ظاهر کم ارزش و پرارزش دیگر.


۳. به علاوه بسیاری از کاربران تلگرام در ایران عضو حداقل چند کانال بودند که موضوع کانال ها و تعداد بازدیدهایی که کاربران از هریک انجام می دادند، یکی از داده هایی است که می توانست علایق افراد را در زمینه های تحصیلی-شغلی، گرایش های مذهبی و سیاسی و حتی طبقه اقتصادی و...مشخص کند .


۴. چت ها و گفت وگوهای خصوصی نیز منابع مهمی برای داده‌کاوی محسوب می شوند؛ نوع کلمات و واژگان به کار گرفته شده ؛علایق مختلف به رنگ ها، غذاها، مکان های دیدنی و صدها فراداده دیگر همچنین الگوی رفتاری ایرانیان در مواجهه با پدیده‌ها و رویدادهای مختلف، ذائقه آن ها در خصوص انواع محتوا از جمله فیلم، سریال، خبر، تصویر و آستانه حساسیت و نوع واکنش آن ها به رویدادهای داخلی و جهانی، گروه های مرجع واقعی، سلبریتی ها و افراد تاثیرگذار، کلمات کلیدی پراستفاده و بسیاری موارد دیگر که افراد ممکن است استفاده کنند نیز طی این تحلیل ها قابل تعیین است.


کامل ترین اطلاعات ایرانیان در طول تاریخ در اختیار تلگرام
بدون شک در طول تاریخ تلگرام توانسته است که جامع ترین و کامل ترین داده ها برای ترسیم پروفایل رفتاری، اجتماعی و فیزیولوژیکی ایرانیان به دست آورد که تحلیل این داده‌ها می‌تواند مهم ترین آسیب‌پذیری های فیزیکی، اجتماعی، رفتاری، نگرشی و فردی ایرانیان را برای دولت های متخاصم آشکار ساخته و مبنایی برای سوءاستفاده آن ها از این آسیب‌پذیری ها باشد. این که گاه بیان می شود داده‌های یک کاربر عادی اهمیت خاصی ندارد به طور آشکار اشتباه است.چون این اطلاعات هنگامی که در کناراطلاعات میلیون ها کاربر دیگر قرار گیرد، معنادار بوده است و می‌تواند اطلاعات مهمی را در اختیار تحلیل‌گران قرار دهد.


منبع درآمد تلگرام
تلگرام ظاهرا به فعالیت اقتصادی نمی‌پردازد و منبع درآمدی حتی از طریق پذیرش آگهی نیز ندارد اما تامین مالی تلگرام به چه نحوی انجام می‌پذیرد؟قطعا می توان گفت که منبع اصلی درآمد آن فروش اطلاعات کاربران خصوصاً کاربران ایرانی است.


قوانین اروپا و آسیا برای استفاده از داده های کاربران
امروزه بحث مهندسی افکار عمومی توسط شرکت های چند ملیتی با تسلط بر داده انبوه ملت ها دغدغه نخست بسیاری از کشورها شده است. به نحوی که تحلیل گران پیروزی دونالد ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، محصول غفلت از گوگل، فیس بوک و توئیتر می‌دانند. براین اساس پس از آن که اتحادیه اروپا و انگلیس و کشورهای آسیای شرقی نگارش قوانین ضدرمزنگاری و استفاده از داده‌های کاربران در حوزه ارتباطات را با کلید واژه موضوع نقض حریم خصوصی کاربران آغاز کردند، چند روزی است که قانون کلی حفاظت از اطلاعات کاربران (GDPR) در اتحادیه اروپا به اجرا درآمده و قرار است لایحه ای با همین مضمون نیز به زودی به تصویب دولت و مجلس ایران برسد. قانون کلی حفاظت از اطلاعات (GDPR) بخشی از قوانین اتحادیه اروپا درباره حمایت از حریم شخصی تمام افراد ساکن در این اتحادیه است که شامل صادرات اطلاعات شخصی به خارج از اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا می شود.


راهکاری در قبال بی تعهدی تلگرام به حقوق کاربران ایرانی
صیانت از داده های شخصی یکی از حقوق اولیه کاربران فضای مجازی محسوب می شود و به همین دلیل است که کشورهای پیشرفته برای الزام بسترهای ارتباطی و سرویس دهنده ها به حفاظت از حریم خصوصی کاربران قوانین جدیدی را وضع کرده اند. این درحالی است که شبکه تلگرام بدون هیچ گونه تعهدی برای حفاظت از اطلاعات و داده های کاربران ایرانی، در کشور فعالیت داشته است و به نظر می رسد در قبال این بی تعهدی به حقوق کاربران باید راهکاری اندیشیده می شد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۳ خرداد ۱۳۹۷درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید
۲۱ خرداد ۱۳۹۷تشریح جلسه دادگاه «فیلترینگ تلگرام»
۲۰ خرداد ۱۳۹۷آیا تلگرام طلایی متعلق به جمهوری اسلامی ایران است؟
۱۲ خرداد ۱۳۹۷محسنی اژه‌ای: فعالیت در تلگرام می‌تواند تبدیل به جرم شود/ پرونده مهدی جهانگیری و سعید مرتضوی به کجا رسید؟
۹ خرداد ۱۳۹۷آذری جهرمی: افت کیفیت اینترنت حق ‌الناس است/ در مورد تلگرام ما صاحب تصمیم نیستیم
۹ خرداد ۱۳۹۷سرقت هدفمند اطلاعات کاربران ایرانی توسط تلگرام
۸ خرداد ۱۳۹۷عضویت ۲۶ میلیون کاربر در پیام رسان‌های داخلی/ استفاده از فیلترشکن جرم است
۶ خرداد ۱۳۹۷عضویت ۲۵ میلیون کاربر در پیام‌رسانهای داخلی/ کاهش ۶۰ درصدی بازدیدهای تلگرام
۵ خرداد ۱۳۹۷لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند
۱ خرداد ۱۳۹۷ خرم‌آبادی: رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد/فیلتر تلگرام دائمی است
۱ خرداد ۱۳۹۷بررسی دلیل فیلتر نشدن نسخه‌های فارسی تلگرام/ موبوگرام و.. چگونه کار می‌کنند؟
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷معاون وزیر ارتباطات: اختلالات اینترنت به‌دلیل فیلترینگ تلگرام است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۶۸۶۶۸۰۹:۳۷:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۱۱
بهتر از اینه که دست سروش باشه و بعد ها علیه خودمان استفاده بشه
ناشناس۳۶۸۷۸۱۱۱:۳۴:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۱۱
یعنی خارجی ها از اطلاعات ما سوءاستفاده کنند بهتره از اینه که داخلی ها از اطلاعات ما استفاده کنند؟ واقعا که آدم شک میکنه در ایرانی بودنتون.آخه احساس حقارت و ذلالت تا کی؟؟؟ همه خوبند جز ایرانی ها؟؟
فرناز۳۶۸۸۷۴۱۳:۵۱:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۱۱
دوست عزیز اگر فلان سازمان امنیتی خارجی بداند که شما چه تفکر سیاسی فرهنگی دارید هیچ لطمه ای به شما نمی رسد ولی اگر این اطلاعات به دست نهادهای امنیتی خودمان برسد معلوم نیست
ناشناس۳۶۹۰۳۲۱۶:۰۷:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۱۱
دوست عزیز نهادهای داخلی فوق فوقش تهدید برای شخص هستن ولی خارجی ها تهدید علیه امنیت ملی و ملت و کشور!!! و البته که ما همیشه منافع شخصی رو به منافع ملی ترجیح دادیم.
ناشناس۳۶۸۹۳۳۱۴:۴۱:۲۶ ۱۳۹۷/۳/۱۱
دوست عزیز کوچیکترین چیزش اینکه اطلاعات ثبت نامی شما تو سنجش فروش میره بقیه سازمانهاهم همین هستن
ناشناس۳۶۹۰۲۸۱۶:۰۲:۵۹ ۱۳۹۷/۳/۱۱
این نتیجه "حقارت و ذلالت" مردم نیس بلکه نتیجه اعتبارسوزیهای نهادهای داخلیه.
ناشناس۳۶۹۱۶۹۱۸:۳۳:۵۲ ۱۳۹۷/۳/۱۱
ما تا بحال هیچ دوستی و انصاف از مسئولین ایرانی ندیده ایم که به سروش اعتماد کنیم دولت ما مرم را به شکل قللک می بینید و دائما انرا می شکند
ناشناس۳۶۸۷۸۸۱۱:۴۴:۳۶ ۱۳۹۷/۳/۱۱
ببخشید من و شما مگه جاسوس هستیم یا قراره جایی رو منفجر کنیم که قراره از اطلاعتمون بر علیه ما استفاده بشه!!؟؟ اگر متن رو درست خونده باشی گفته وقتی اطلاعات مردم یه کشور کنار هم قرار بگیره میشه طرز فکر اونا رو فهید و به سمتی که دوست دارن هدایت کنن. مطمئنا هیچ کشوری دلش برای ما نسوخته و همه دنبال منافع خودشون هستن.
ناشناس۳۶۹۱۰۶۱۷:۰۸:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۱۱
مطمئنن پیام رسان داخلی هم دلش برای ما نسوخته
ناشناس۳۶۸۸۱۳۱۲:۰۵:۰۱ ۱۳۹۷/۳/۱۱
مگه چه کار خلافی انجام می دی
ناشناس۳۶۹۱۲۱۱۷:۲۶:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۱۱
هیچ کار خلافی انجام نمیدهیم اما بودن افرادی که در سازمانهای امنیتی وقضایی بصورت خودسر وغیرقانونی رفتارهای خلاف قانون در برابر بعضی از مردم انجام دادند(سعید مرتضوی,سعید امامی و...).پس مردم میترسند اطلاعات ودیتای خود را در اختیار پیام رسانهای داخلی قرار بدهند.
ناشناس۳۶۸۸۲۵۱۲:۲۲:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۱۱
عزیزم تمام پیامکها، مکالمات شما، سایتهایی که سر می‌زنید از طریق همراه اول، ایرانسل و .. یا شرکتهای اینترنتی انجام میشه و پس قابل دسترس هست. حالا چند تا پیام تو تلگرام شما در دسترس نیست. البته اونهم چاره داره. مثلا یکی تمام پیامهای شما رو فوروارد کنه برای یک نفر دیگه. البته باز راهای دیگه هم هست.
ناشناس۳۶۹۲۴۵۱۹:۵۲:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۱۱
با این سطح سواد بهتره نظر ندی ! شما چیزی از رمزنگاری نقطه به نقطه نمیدونی ، بیشتر کارهایی که شما انجام میدی رمز نگاری میشه از جمله جستجو تو گوگل ایمیل زدن یا چت کردن خیلی از اینا تحت پروتکل های رمز نگاری هست
ناشناس۳۶۸۹۸۴۱۵:۲۰:۲۱ ۱۳۹۷/۳/۱۱
مگه چه مشکلی داری؟
ناشناس۳۶۸۶۷۵۰۹:۴۹:۱۸ ۱۳۹۷/۳/۱۱
خوب این یعنی در آمد سروش هم از فروش اطلاعاته؟
ناشناس۳۶۸۷۰۴۱۰:۱۶:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۱۱
ساده لوحانه است اگر فکر کنیم پاوردروف ، پاوردروف امین است. تکلیف داخلی هم که روشنه.
ناشناس۳۶۸۹۱۲۱۴:۳۴:۵۹ ۱۳۹۷/۳/۱۱
پاور نه عزیزم! پاول درسته شما برو فعلا این چیزا رو یاد بگیر
ناشناس۳۶۸۷۱۳۱۰:۲۲:۱۸ ۱۳۹۷/۳/۱۱
به این میگن کیش و مات عالی گفتی
ناشناس۳۶۸۸۱۴۱۲:۰۵:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۱۱
معلومه از سروش بد خوردی
ناشناس۳۶۸۸۳۲۱۲:۳۲:۲۴ ۱۳۹۷/۳/۱۱
سروش خودش صاحب تازه اطلاعاته..... اونها زیر مجموعه صدا و سیما و یک نهاد امنیتی هستن
ناشناس۳۶۸۷۰۵۱۰:۱۷:۱۹ ۱۳۹۷/۳/۱۱
درآمد پیام رسان های داخلی از کجاست؟
ناشناس۳۶۸۷۵۲۱۱:۰۱:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۱۱
تلگرام تو روسیه فیلتر شد چون حاضر به دراختیار قرار دادن اطلاعات کاربران نشد تلگرام تو ایران فیلتر شد چون حاضر به قرار دادن سرورهای اصیلش تو ایران نشد براساس مدارک و شواهد مطلب بنویس تلگرام به مراتب امنیت فنی و شخصی بیشتری داره
طالب۳۶۸۷۶۷۱۱:۲۰:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۱۱
چرا از هزاران کانال دوستانه و خانوادگی و علمی و آموزشی که بسیار مفید بودند حرفی به وسط نمیاد و فقط جنبه بد قضیه نگاه میشه دوما مگه اطلاعات کشور دست عامه مردمه و مردم در تمام دستگاه ها نفوذ دارن
علی کریمی۳۶۸۷۷۵۱۱:۲۷:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۱۱
مسئول محترم گروه فناوری الف با استدلال شما ضریب امنیت کشورهایی که هیچ محدودیتی بر فضای مجازی اعمال نمی کنند باید نزدیک صفر باشد ، که اینگونه نیست.
ناشناس۳۶۸۸۵۸۱۳:۲۸:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۱۱
میشه یکی از اون کشورهایی که هیچ محدودیتی در فضای مجازی ندارن رو نام ببری . فقط مستند حرف بزن!
ناشناس۳۶۹۲۹۹۲۱:۲۱:۲۹ ۱۳۹۷/۳/۱۱
کدوم کشور در دنیا هست که فضای مجازیش کاملا باز باشه؟
ناشناس۳۶۸۸۰۸۱۲:۰۲:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۱۱
حرف های تو خالی
ناشناس۳۶۸۸۱۶۱۲:۰۷:۳۶ ۱۳۹۷/۳/۱۱
غربگرایان و مزدورانشان کینه ای عجیب از توانایی داخلی دارن می بینید که چگونه به سروش حمله می کنن معلومه بدجور عصبانین و پیشنهاد می شود از این عصبانیت بمیرن
ناشناس۳۶۸۹۱۵۱۴:۳۶:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۱۱
سروش نیامده مرده :)) توهم
ناشناس۳۶۸۸۲۳۱۲:۱۵:۳۶ ۱۳۹۷/۳/۱۱
چه طور می شه اکانت تلگرام رو پاک کرد؟
قلی۳۶۸۸۲۶۱۲:۲۳:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۱۱
تا رسانه ها مثل الف باشند مردم مجبورند از دهن شیر به دهن پلنگ پناه ببرند.
ناشناس۳۶۸۹۱۰۱۴:۳۳:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۱۱
من مشکلی ندارم اطلاعاتم دست خارجیا باشه! شما برو فکر خودت باش
ناشناس۳۶۸۹۷۲۱۵:۱۵:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۱۱
مشخصه که هیچ اطلاعی از Big Data در جهان کنونی ندارید.
ناشناس۳۶۹۰۸۱۱۶:۴۴:۴۳ ۱۳۹۷/۳/۱۱
برادر من بنده زمینه تحصیلی و کاریم هوش مصنوعی هست در یکی از دانشگاه های برتر کشور هم تحصیل میکنم. متاسفانه اعتماد سازی نشده که کار به اینجا رسیده. دیتا ها بسیار تو تحلیل مسائل ارزشمند هستند و شکی درش نیست. ولی تا وقتی همین دیتا ها بخوان بر علیه مردم استفاده بشه ترجیح میدم یه خارجی بر علیه ام استفاده کنه تا یه داخلی
ناشناس۳۶۹۰۲۷۱۶:۰۲:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۱۱
هیچ مشکلی نداره شما نگران اطلاعات ما نباشید از دید من مورد نداره
من ایرانیم۳۶۹۱۵۷۱۸:۰۶:۳۵ ۱۳۹۷/۳/۱۱
ایراد داره چون دراز مدت برای همه چی نقشه دارن
ناشناس۳۶۹۱۸۱۱۸:۵۰:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۱۱
نقشه رو که همه دارن. چه خارجی چه داخلی
ناشناس۳۶۹۲۰۷۱۹:۲۳:۵۱ ۱۳۹۷/۳/۱۱
فعلا که مسولان مملکت بر سر داراییهای این مملکت نقشه دارند و همه را بیکار و بدبخت کردند....
ناشناس۳۶۹۲۸۶۲۰:۳۸:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۱۱
دمت گرم داداش
ناشناس۳۶۹۳۲۹۲۲:۰۰:۴۸ ۱۳۹۷/۳/۱۱
نقشه که دست گالیور بودقدیما
سیاوش۳۶۹۴۲۱۰۰:۵۸:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۱۲
سلام تلگرام و پروزه های اینچنینی حامیان مالی کسب و کار دارند در ابتدای کار و در مرحله بعد سهام خودشون رو در بازار سرمایه قرار میدهند و از این طریق کسب درامد و سرمایه دارند.الان با توجه به پروژه بلاک چین و گرام خیلی سرمایه گداران علاقمند به تلگرام شدند.نویسنده محترم میتونست با یک سرپ ساده این اطلاعات رو جای این مطالب توهمی قرار بده
ناشناس۳۶۹۴۴۷۰۱:۲۹:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۱۲
لاشخورهای سایت الف خوشحال از فیلتر تلگرام
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 5. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 6. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 7. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 8. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 9. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 10. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 11. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 12. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 13. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 14. محمد ثلاث قصاص شد

 15. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 16. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 17. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 18. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

 19. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 20. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 21. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 22. پیروزی سوئد مقابل کره‌جنوبی/ ایران همچنان تنها نماینده پیروز آسیا

 23. وزیر ارتباطات نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان را اعلام کرد

 24. بقایای قدیمی‌ترین انسان ۱میلیون سال عمر دارد   

 25. خادم: مسئولان در قبال دستور رهبری سکوت کرده اند/ با سکوت، مسئولیت از گردنشان ساقط نمی‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 18. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 22. سیف: گران شدن سکه روانی است

 23. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 24. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های هفته

 1. موبایل خودرو را به آتش کشید!

 2. استارتاپ تحویل سوخت خودرو

 3. کد‌های دستوری موبایل حذف نمی‌شود

 4. وزیر ارتباطات نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان را اعلام کرد

 5. بقایای قدیمی‌ترین انسان ۱میلیون سال عمر دارد   

 6. چرا گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها در معرض خطرند؟

 7. زمان عرضه و قیمت گوشی تاشو و انعطاف‌پذیر

 8. طرح ایرانی گوگل+ عکس

 9. آخرین قیمت گوشی‌های میان‌رده در بازار

 10. درصورت حذف ناخواسته اطلاعات رایانه چه باید کرد؟

 11. معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی: صعود پرشتاب رتبه جهانی پیام‌رسان‌های بومی و سقوط ۷۶۵ پله‌ای تلگرام

 12. سیم‌کارت‌ سوخته چطور بازیابی می‌شود؟

 13. استفاده از هویج و شلغم برای افزایش استحکام بتن!

 14. تصمیم اینستاگرام در مورد حریم شخصی کاربران

 15. تهدید اینستاگرام برای کودکان

 16. قابلیت جدید به گوگل‌مپ می‌آید

 17. مشکل‌دار شدن سیستم‌ها پس از آپدیت ویندوز ۱۰

 18. چگونه در کوتاه‌ترین زمان آدرس IP را پیدا کنیم؟

 19. افزایش سهم زنان در دانلود بازی‌های فروشگاه گوگل

 20. نحوه‌ مدیریت و کاهش مصرف اینترنت در اندروید

 21. چگونه گوشی را شارژ کنیم تا عمر باتری افزایش یابد؟

 22. تنفر واتس اپی‌ها از فیس بوک!

 23. کاسبی اینستاگرام به استوری کشیده شد

 24. جزییاتی از پرچمدار بعدی هواوی

 25. رونمایی زودهنگام گلکسی نوت ۹

آخرین عناوین