روزنامه قطری بررسی کرد؛ دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

گروه جهان الف،   3970231017 ۳ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

در سایه پافشاری ائتلاف سائرون به عدم همپیمانی با ائتلاف دوله القانون یا رهبران الحشد الشعبی در ائتلاف «الفتح»؛ این سوال پیش می‌آید که آیا صدری‌ها در اندیشه تسویه حساب با برخی طرف‌ها هستند یا تشکیل دولت.

انتخابات پارلمانی عراق بیست‌ودوم اردیبهشت (۱۲ می) برگزار و نتایج رسمی آن یک هفته بعد اعلام شد که غافلگیری‌های خاص خود را به همراه داشت.

ائتلاف «سائرون» به رهبری «مقتدی الصدر» با ۵۴ کرسی در صدر قرار گرفت و ائتلاف «الفتح» که برای نخستین بار در انتخابات عراق شرکت کرده با ۴۷ کرسی در رده دوم قرار گرفت. 

بر اساس قانون اساسی عراق، نخست‌وزیر عراق باید از جانب فراکسیون اکثریت در پارلمان معرفی و سپس انتخاب شود و دو سوم آراء نمایندگان را برای انتخاب، نیاز دارد. به همین دلیل نوع ائتلاف‌ پس از برگزاری انتخابات، از اهمیت زیادی برخوردار است و بازار گمانه‌زنی‌ها درباره ساختار فراکسیون اکثریت داغ است.

 «براء الشمری» نویسنده عراقی طی یادداشتی که در روزنامه قطری «العربی الجدید» با بررسی پیچیدگی وضعیت سیاسی در عراق پس از اعلام نتایج نوشت:  ائتلاف سائرون که در بردارنده مقتدی الصدر رهبر جریان صدر، کمونیست‌ها و نیروهای مدنی است ۵۴ کرسی کسی کرده و ائتلاف الفتح که نماینده نیروهای الحشدالشعبی است، با ۴۷ کرسی در رده دوم قرار گرفته است.

با وجود در صدر قرار داشتن، سائرون، اما این ائتلاف نیازمند همپیمانی با سایر گروه‌های پیروز در انتخابات برای تشکیل فراکسیون بزرگتر است اما به دلیل اقدام مقتدی الصدر در وتو کردن همپیمانی با ائتلاف دوله القانون به رهبری «نوری المالکی» و ائتلاف الفتح، عرصه سیاسی کشور به سوی تبدیل شدن به یک میدان نبرد برای تسویه حساب‌های میان صدر و ائتلاف‌های المالکی و الحشد، پیش رود و همین مسئله به طولانی شدن روند تشکیل دولت جدید منجر می‌شود.

ائتلاف سائرون از روز شنبه، تماسهایی را با نیروهای سیاسی پیروز در انتخابات آغاز کرده است که می‌تواند شانسی را برای تشکیل فراکسیون بزرگتر در داخل پارلمان افزایش دهد.

یکی از اعضای این ائتلاف در گفت‌وگو با «العربی الجدید» اظهار داشت که تشکیل فراکسیون بزرگتر که حق نامزد کردن شخصی برای تصدی پست نخست‌وزیری را دارد، نیازمند موافقت ۱۶۵ نماینده است و این امر برای سائرون آسان نیست. 

وی با اشاره به مذاکره با ائتلاف «النصر» به رهبری «حیدر العبادی» با ۴۲ کرسی برای همپیمانی گفت که به دلیل وجود تفاهم و توافق‌های پیشین که هرچند غیر رسمی بوده، این همپیمانی دشوار نیست اما پافشاری النصر به نامزدی مجدد العبادی، مذاکرات را متوقف کرده است زیرا صدری‌ها و همپیمانان کمونیست آنها مخالف این امرند. البته سائرون تنها با النصر وارد مذاکره نشده و با سایر ائتلاف‌های پیروز در انتخابات نیز مذاکره کرده است.

«رائد الفهمی» نامزد راه یافته به پارلمان جدید عراق از ائتلاف سائرون بر این امر صحه گذاشت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت که سائرون، اشاره‌های مثبتی از سوی سایر ائتلاف‌های پیروز در انتخابات دریافت کرده است و مهمترین آنها مربوط به ائتلاف «الوطنیه» به ریاست «ایاد علاوی» است. تماس‌هایی نیز با ائتلاف «القرار العراقی» به ریاست «اسامه النجیفی» برقرار شده و باب گفت‌وگو با جنبش کردی «الجیل الجدید» و حزب «دموکرات کردستان» به رهبری «مسعود بارزانی» باز شده است.

وی افزود، دیدار مقتدی الصدر با «عمار الحکیم» در روز پنجشنبه پیش در نجف اشرف، مرحله اول تفاهم به شمار می‌رود. تیم مذاکراتی سائرون با سایر فراکسیون‌ها احزاب نیز دیدار خواهد کرد و بر روی برنامه‌های طرف‌های پیروز در انتخابات و نه اشخاص متمرکز خواهد شد و بر همین اساس، دیدارها با سایر ائتلاف‌ها صورت خواهد گرفت.

در مقابل «عدنان السراج» عضو ائتلاف النصر و رئیس مرکز توسعه رسانه از اهمیت در صدر قرار داشتن سائرون پس از اعلام نتایج کاست و گفت: شانس تشکیل دولت جدید با کسی است که بتواند نیمی از اعضای پارلمان را با خود همراه کند و ائتلاف جامعی تشکیل دهد. نتایج انتخابات کنونی، اوضاع را پیچیده کرده است این در حالی است که در انتخابات پیشین، ائتلاف‌ها هر یک ۹۰ یا ۸۰ یا ۷۰ کرسی کسب می‌کردند و این امر همپیمانی نهایی و در نهایت تشکیل دولت را تسهیل می‌کرد. اما امروز به دلیل نزدیک بودن شمار کرسی‌های ائتلاف‌های پیروز در انتخابات به یکدیگر، وضعیت فرق می‌کند و دولت تنها پس از همپیمانی بیش از دو ائتلاف می‌تواند تشکیل شود. در این میان به نظر می‌رسد که ائتلاف النصر به دلیل انعطاف‌پذیری‌اش، بهترین حلقه وصل میان ائتلاف‌های مختلف باشد.

وی افزود: همپیمانی سائرون با جریان حکمت ملی، نمی‌تواند طرفین را به تشکیل دولت برساند و راهکار این امر، سپردن پست نخست‌وزیری برای بار دوم به حیدر العبادی است. اگر ائتلاف سائرون پیشنهاد پست نخست‌وزیری را به العبادی ندهد، وی با ائتلاف‌های دوله ‌القانون و الفتح همپیمان می‌شود تا فراکسیون اکثریت را تشکیل دهد. در این میان احزاب کردی به ویژه حزب دموکراتیک کردستان، مهره و بازیگر مهمی در روند تشکیل دولت به شمار می‌روند. ائتلاف سائرون ۵۴ کرسی کسب کرده و این برای تشکیل فراکسیون اکثریت کافی نیست. سائرون خطوط قرمزی را علیه دوله القانون ترسیم کرده و این امر به نفعش نیست.

به گزارش فارس، از سوی دیگر، «سعد المطلبی» از رهبران ائتلاف دوله القانون هیچ اهمیتی برای تسویه‌حساب سائرون قائل نمی‌شود و می‌گوید که ائلافش هرگز با صدری‌ها همپیمان نمی‌شود و در مقابل آنها، با الفتح و النصر، تفاهماتی دارد. ضمن اینکه کانال‌هایی را برای تماس با احزاب کردی و سنی باز کرده است و با کلیه موافقان طرح اکثریت سیاسی گفت‌وگو خواهد کرد.

نوری المالکی، پیش از این طرح تشکیل دولت اکثریت را ارائه کرده بود با رهبران الفتح در این زمینه رایزنی کرده بود اما ائتلاف سائرون این طرح را رد کرد و آن را موجب تثبیت فرقه‌گرایی و اختلافات مذهبی دانست. 

«احمد التمیمی» از اعضای ائتلاف الفتح نیز می‌گوید: قرار گرفتن سائرون در راس بازی سیاسی در کشور، امور را به جایی غیر از تشکیل دولت می‌کشاند. رهبر جریان صدر همپیمانی با الفتح و دوله القانون را وتو کرده است. صدری‌ها از فرصت پیروزی در انتخابات برای تسویه‌حساب با المالکی و برخی رهبران الحشد الشعبی بهره می‌برند و همین امر  موجب می‌شود انتظار رود، پروسه تشکیل دولت چندین ماه طول بکشد. 

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

بورامینی۳۵۳۶۲۴۰۹:۱۸:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۳۱
ابتدای دهه 90شمسی مشی اعتدال و میانه روی در فضای سیاسی منطقه خاور میانه طنین انداز شدکه ایران نقش زیادی در ایجاد این انگیزه بازی کرد که دولت یازدهم نیز با این انگیزه وارد حوزه اجرایی گردید ومورد استقبال کنشگران سیاسی انسوی دریا نیز واقع گردید واز انجایی که جمهوری اسلامی اولویت دیبلماسی خارجی را برمبنای تامین منافع ملی استوار نمود ومورد تاکید مجدد واقع شد که نیز منطبق بر اصول وارزشهای اسلامی قرار داشته باشد این انگیزه را در کشور همسایه ایجاد نمود و دور از انتظار نبود که مشی سیاسی برخی گروه های سیاسی عراق از جمله سایرون به ابتکار صدر قرار گیرد بعد ازکش و قوس هایی افراط گونه ای که در فضای سیاسی عراق صدری ها بعد تجاوز امریکا به عراق داشتند بنظر میرسد اکنون راهبرد منافع ملی ومیانه روی را در دستور کار قرار داده اند عوامل ایجاد فاصله صدری ها وسایر گروه هارا باید در تاکتیک ها مورد تحقیق وکنکاش قرار داد
ناشناس۳۵۳۷۹۱۱۱:۵۵:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۳۱
علت پیروزی صدریها مخالفت با تفکر نورالمالکی بود.واصلا به نفعش نیست با مالکی تشیکل دولت دهدوبی احترامی به حامیانش خواهد بودوبی اینده
ناشناس۳۵۳۸۷۶۱۲:۵۷:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۳۱
صدر از یه طرف با وهابی ها، از طرف دیگه با کمونیست ها از طرف دیگه مخالفت با حشد الشعبی و البته با چاشنی قدر ناشناسی از ایران که خودش و کشورش رو حمایت کرد. امثال صدر در تاریخ زیاد بودند...!
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 2. ذوالفقارنسب: استراتژی کادر فنی تیم ملی مقابل اسپانیا صحیح نبود/ نمی‌شود ۹۰ دقیقه اتوبوسی دفاع کرد

 3. واکنش «راموس» به حضور زنان در ورزشگاه آزادی

 4. بازتاب نمایش دلاورانه ایران در رسانه های معتبر دنیا

 5. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 6. کی‌روش: نتیجه عادلانه، مساوی بود/ VAR اگر ۶ ماه دیرتر می‌آمد گل ما صحیح اعلام می‌شد

 7. کنایه مارکا به ایران و مورینیو + عکس

 8. ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

 9. کدام اعضای اقتصادی دولت در معرض تغییر هستند؟

 10. حضور خانواده ها در ورزشگاه با دستور رئیس‌جمهور

 11. گریه ملی‌پوشان پس از باخت به اسپانیا/ تشویق شدید شاگردان کی‌روش در کازان

 12. واردات غیرضروری‌ترین کالاها با ارز دولتی/ تقاضا برای واردات 20 برابر افزایش یافته‌ است

 13. برتری خفیف قهرمان سابق جهان مقابل پسران ایران در آمار

 14. بانوان ایرانی پس از ۳۷ سال به ورزشگاه راه یافتند

 15. واکنش «وحید حقانیان» به بازی ایران و اسپانیا

 16. دایی: آفرین بچه ها، آفرین کی روش

 17. کی‌روش: تمام بازیکنان جانفشانی کردند و آزمون هم از این موضوع مستثنی نیست

 18. رازی که ۱۴ سال بعد از قتل برملا شد

 19. تحقیر اروپا توسط ترامپ/ چرا آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد؟

 20. واکنش پیکه و سائول به پیروزی مقابل ایران

 21. فنر قیمت دلار چگونه رها شد؟

 22. خودروی اشراف‌زادگان کُره در سال ۱۹۰۰!   

 23. علت پرش قیمت مسکن

 24. پیام مقام معظم رهبری به کاروان تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در روسیه

 25. شهادت دو مرزبان ایرانی لحظه دیدار فوتبال ایران و اسپانیا

پربحث‌های دیروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 3. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 4. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 5. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 6. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 7. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 8. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 9. واعظی: دولت جوان می شود

 10. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 11. چهره هایی که از کابینه می روند/ حاشیه های ویلای لواسان/ موضع گیری رئیس دولت اصلاحات درباره مذاکره با ترامپ/ انتقاد از مدل نوشتن آشنا/ عراقچی های دولت/ بنی صدر چگونه عزل شد

 12. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 13. کرباسچی: من چنین نامه ای ننوشته ام/چه کسی امضای من را پای این نامه گذاشته است

 14. چگونه می‌توان قیمت مسکن را کنترل کرد؟/اماواگرهای پیشنهادتازه مجلس

 15. رحمانی فضلی: دولت تحمل احتکار و کارشکنی اقتصادی را ندارد و با متخلفان برخورد می‌شود

 16. موافقت با پخش فوتبال در ورزشگاه آزادی

 17. نوه امام در واکنشی شدیداللحن به نامه اخیر تندروها: دعوت به مذاکره با ترامپ، دعوت به ذلت و زبونی ملت ایران است

 18. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 19. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 20. پخش بازی ایران و اسپانیا در ورزشگاه آزادی ملغی شد/ مردم به ورزشگاه مراجعه نکنند

 21. حضور یک خارجی برای فردوسی‌پور دردسر شد

 22. ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

 23. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 24. شیوه بازی امشب با اسپانیا لو رفت!  

 25. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 5. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 11. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 12. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 13. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 14. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 15. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 16. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 17. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 18. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 21. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 22. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 23. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 24. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 25. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

پربحث‌های امروز

 1. ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

 2. تحقیر اروپا توسط ترامپ/ چرا آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد؟

 3. پارلمان عراق، تهدید‌های ساختگی و فرصت‌های واقعی/ خواب کاخ سفید برای عراق تعبیر نشد!

 4. همسر نتانیاهو به شیادی و قانون‌شکنی متهم شد

 5. عربستان به ریاست دوره‌ای صندوق اوپک انتخاب شد

 6. ادامه حاشیه‌های نشست جی-۷؛ ترامپ به سمت مرکل «شکلات» پرتاب کرده است  

 7. صالحی با وزیر خارجه عمان دیدار کرد

 8. چرخش سیاست تولید نفت عربستان با یک پیام

 9. موگرینی: از شنیدن حمایت ارمنستان از کارمان برای حفظ توافق هسته‌ای خرسند شدم

 10. مانور ارزی چین علیه آمریکا؟

 11. چرا آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد؟

 12. اتحاد روسیه و عربستان علیه اوپک

 13. ترامپ: ۷ تریلیون دلاری که در خاورمیانه خرج کردیم در حال بازگشت است

 14. ردپای ایران در مذاکرات رئیس‌جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی

 15. چین: پکن به رغم تحریم‌های آمریکا روابط عادی را با ایران ادامه می‌‌دهد

 16. اهرم فشار کاخ سفید بر شورای حقوق بشر

 17. برنده اصلی نشست کیم - ترامپ

 18. انصارالله: صفوف متجاوزان در نبرد ساحل فروپاشید

 19. مرد موشکی و قمار سیاسی ترامپ!

 20. ترکیه اقدامات تلافی‌جویانه علیه آمریکا را آغاز کرد

 21. کدام کشورها بیشترین بحران پناهندگی را دارند؟

 22. دیدار العبادی و علاوی درباره تشکیل دولت

 23. ترودو: عملی شدن تهدید ترامپ به اقتصاد کانادا خواهد زد

 24. جنایات بی پایان عربستان در کشتن غیرنظامیان یمنی

 25. جان بولتون: کره شمالی یک گزینه چشمگیر پیش رو دارد

پربحث‌های دیروز

 1. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 2. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 3. ناامن‌ترین مناطق جهان شناخته شدند

 4. امارات مدعی حمایت تسلیحاتی ایران از انصارالله شد

 5. اردوغان: به عملیات‌مان در سوریه و عراق ادامه می‌دهیم

 6. واکنش وزیر دفاع به اظهارات نتانیاهو درباره کمک به مردم ایران

 7. بولتون: کره شمالی باید نخستین گام خلع سلاح را بردارد

 8. یک پایگاه اسرائیلی: بحرین رسماً آماده برقراری روابط دیپلماتیک با تل‌آویو می‌شود

 9. طرح داعش برای ترور نخست وزیر انگلیس کشف و خنثی شد

 10. العبادی: هیچ هماهنگی بین ما و ترکیه برای عملیات در مرزها نیست

 11. فردا اولین سری از جنگنده‌های F-۳۵ به ترکیه داده می‌شود

 12. باز هم یک اظهارنظر ضدایرانی دیگر از وزیر خارجه آمریکا

 13. امارات متحده عربی مدعی کشف تسلیحات ایرانی در یمن شد

 14. خرازی با نخست وزیر واتیکان دیدار و گفتگو کرد

 15. عبدالملک الحوثی: آمریکا و انگلیس نقش مستقیم در جنگ ساحل غربی یمن دارند

 16. مخالفت دختر ترامپ باسیاست های مهاجرتی پدرش

 17. اعتراض عراقچی به مقامات فرانسوی

 18. هشدار روسیه درباره آماده‌سازی سناریوی جدید شیمیایی علیه سوریه

 19. پلیس نیجریه با تطاهرات‌کنندگان شیعه در «کادونا» درگیر شد

 20. برنامه‌های انگلیس برای حفظ برجام منهای آمریکا

 21. ترامپ: ضعیف‌ترین و بدترین قوانین مهاجرتی در جهان را داریم!

 22. اولین واکنش دوحه به شکایت مصر از امیر قطر

 23. لندن: دیدن کودکان مهاجران در قفس، عمیقا تاسف‌برانگیز است

 24. لغو سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به باکو به دلیل حضور وزیر ایرانی

 25. عربستان دو فعال زن دیگر را بازداشت کرد

پربحث‌های هفته

 1. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 2. برنده و بازنده مذاکرات ترامپ و کیم جونگ اون

 3. بشار اسد: بر سر روابط با ایران معامله نمی‌کنیم/هیچ مانعی برای تاسیس پایگاه‌های ایرانی در سوریه وجود ندارد / به زودی به ایران سفر خواهم کرد

 4. ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند برجام را حفظ کند ولی یک روز مجبور می‌شوند با ما مذاکره کنند

 5. ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

 6. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 7. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 8. درشرق آسیا چه می گذرد؟

 9. جزئیاتی از برنامه دولت ترامپ برای اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران

 10. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 11. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 12. گوترش: موشک‌های شلیک‌شده به عربستان «ساخت ایران» است

 13. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 14. ظریف: اقدام کانادا به زیان آنها خواهد بود

 15. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 16. آینده رابطه ایران و عربستان؛ دشواری هایی در محتوا و تعارض در سیاست ها

 17. کاخ سفید: ترامپ با خروج از برجام رهبری آمریکا در عرصه جهانی را بازگردانده است

 18. ایزدی: روحانی از کره شمالی یاد بگیرد/ در صحنه دیپلماسی داریم پشت هم امتیاز می دهیم

 19. تحقیر اروپا توسط ترامپ/ چرا آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد؟

 20. شلیک موشک بالستیک به آرامکو در عسیر/فرار متجاوزان از برابر یمنیها

 21. آمریکا از شورای حقوق بشر ملل متحد هم کنار می کشد

 22. خیال پردازی ترامپ از توافق با ایران

 23. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 24. تشدید مناقشه چین و آمریکا با اقدام جدید ترامپ

 25. پارلمان عراق، تهدید‌های ساختگی و فرصت‌های واقعی/ خواب کاخ سفید برای عراق تعبیر نشد!

آخرین عناوین