ذوق زدگی سعودی ها از توئیت انتخاباتی مقتدا صدر موج آفرید

گروه جهان الف،   3970225229 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

توئیت انتخاباتی مقتدا صدر درباره ترکیب دولت ائتلافی آینده عراق و ذوق زدگی السبهان سفیر سابق سعودی و نیز برخی شخصیت های منتسب به جریان سعودی از آن، موجی از بحث و گفتگو در فضای سیاسی عراق ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا، اعلام مواضع سیاسی از طریق توئیتر که برخی رهبران جهان اخیرا در بیان مواضع خود در سطح بین المللی در پیش گرفته اند، مورد استفاده مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق نیز قرار گرفت و وی در یک توئیت سناریوی مطلوب خود برای تشکیل دولت آینده این کشور را ترسیم کرد.

با این توئیت، 'خمیس الخنجر' رییس جریان موسوم به پروژه عربی عراق که از چهره های نزدیک به حزب منحله بعث و متحد سعودی ها در عراق است و همچنین 'ثامر السبهان' سفیر سابق عربستان در عراق، نسبت به آن واکنش نشان داده و از آن استقبال کرده اند. آنچه در این توئیتر بازی جالب الخنجر و السبهان حائز اهمیت است این است که آنها همان توئیت صدر که به شیوه ای ادبی، ائتلاف های سیاسی مورد نظر خود را برای حضور در دولت آینده اعلام کرده است، الخنجر و السبهان نیز به همان شیوه مشابه، ائتلاف سیاسی موردنظر مقتدا صدر را حذف و اصلاح کرده و گزینه های مطلوب خود را مطرح کرده اند.

وجه مشترک هر سه توئیت که مورد توجه رسانه ها و برخی شخصیت های عراقی قرار گرفته، عدم ذکر 'ائتلاف دولت قانون' به رهبری نوری المالکی و 'الفتح' به رهبری هادی العامری در این ائتلاف سیاسی است. برخی کارشناسان عراقی عدم ذکر نام این دو گروه سیاسی شیعی نشانگر تلاش برای کنار گذاشته شدن این دو گروه از ترکیب دولت آینده تلقی کرده اند.

*** توئیت مقتدا صدر:
'ما به 'پیش می رویم' (سائرون) با تکیه بر 'حکمت' (الحکمه) و 'ملیت' عراقی خود (الوطنیه) و مطالباتمان مبتنی بر 'اراده' ملت است تا 'نسل جدید'ی (الجیل الجدید) بسازیم و شاهد 'تغییر' با رویکرد اصلاحات باشیم و در این رهگذر 'تصمیم' ما (القرار) باید صرفا عراقی باشد، برای این منظور باید 'پرچم ها'ی (بیارق) 'پیروزی' (النصر) را برداریم و 'بغداد' پایتخت، 'هویتمان' (هویتنا) باشد و 'جنبش مان' (حراکنا) 'دمکراتیک' و در راستای دولتی پدروارانه متشکل از 'کادرها'ی (کوادر) تکنوکرات و بدور از تحزب گرایی باشد.' اشاره مقتدا به اسامی فهرست های انتخابی سائرون (مقتدا صدر)، حکمت (عمار حکیم)، الوطنیه (ایاد علاوی)، اراده (حنان الفتلاوی)، نسل جدید (شاسوار عبدالواحد)، جنبش تغییر، القرار(اسامه النجیفی و خمیس خنجر)، بیارق(خالد العبیدی وزیر دفاع سابق)، النصر (حیدر العبادی)، تحالف بغداد (محمود المشهدانی) و هویتنا (جمال الکربولی) و الحراک (نامفهوم) و حزب دموکرات کردستان عراق (مسعود بارزانی) و الکوادر (هیثم الجبوری) است.

به اعتقاد کارشناسان، ذکر نام این گروه ها در این عبارت، به معنی ائتلافی سیاسی است که مقتدا صدر برای تشکیل دولت آینده پیش بینی کرده است. همان طور که ملاحظه می شود مقتدا صدر به نام فهرست انتخاباتی 'الفتح' به رهبری هادی العامری و 'دولت قانون' به رهبری نوری المالکی اشاره نکرده است.

***توئیت خمیس الخنجر
'پیش می رویم' (سائرون) به سوی اصلاحات با اتکال بر عقلانیت 'تصمیم گیری' (القرار) و 'حکمت' (الحکمه) و افق چشم هایشان به سمت اعتدال و اجرای قانون است تا 'ملیت' عراقی (الوطنیه) تحقق یافته و بتوانیم بواسطه 'دموکراسی' (دیمقراطی) آن را حفظ کنیم و پیروزی (النصر) حقیقی حفاظت از 'هویت' (هویتنا) عراقی است.'

الخنجر در این توئیتر ائتلاف مورد نظر سیاسی خود را منحصر به مقتدا صدر، اسامه النجیفی، ایاد علاوی، سید عمار حکیم، مسعود بارزانی، حیدر العبادی و جمال الکربولی کرده است. او عملا 14 گروه سیاسی که مقتدا صدر برای ائتلاف سیاسی تشکیل دولت آینده معرفی کرده است را به 7 گروه محدود کرده است.

در ائتلاف سیاسی مورد نظر الخنجر، جریان های نوظهور سیاسی در کردستان عراق مانند نسل جدید شاسوار عبدالواحد و جنبش تغییر و همچنین گروه کوادر و الکفائات هیثم الجبوری (رییس کمیسیون مالی پارلمان سابق) و یا جنبش اراده حنان الفتلاوی و حتی بیارق خالد العبیدی و گروه محمود المشهدانی حضور ندارند.

***توئیت ثامر السبهان سعودی
به درستی شما 'پیش می روید' (سائرون) با تکیه بر 'حکمت' و 'ملیت' (الوطنیه) و 'همبستگی' (تضامن) و 'تصمیم' (القرار) به 'تغییر' برای عراق گرفته اید و 'پرچم' های (بیارق) 'پیروزی' (النصر) را با استقلال و عربیت و حفظ 'هویت' (هویتا) آن به دست گرفته اید به شما تبریک می گویم. السبهان در این توئیت که 'نجاح محمد علی' کارشناس عراقی آن را دخالت آشکار عربستان سعودی در امور داخلی عراق دانسته، شکل ائتلاف سیاسی دلخواه سعودی ها را برای آینده عراق ترسیم کرده است. این ائتلاف متشکل از 9 گروه است که طی آن سعودی ها وجود جنبش تغییر کرد را پذیرفته اما در کمال تعجب گروه حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی را از آن حذف کرده اند.

اضافه کردن گروه التضامن به رهبری وضاح الصدید چهره منتسب به حزب منحل شده بعث و معروف به متحد بودن با عربستان سعودی به این فهرست در کنار دیگر گروه های عرب سنی مانند 'القرار'، 'بیارق'، 'هویتنا' و 'الوطنیه' به اعتقاد کارشناسان نشانگر ادامه تلاش های مداخله جویانه عربستان سعودی برای تغییر معادله سیاسی در عراق به هر صورت ممکن است.

***توئیت های مخالف
برخی از رسانه های عراقی از جمله سایت معتبر 'المسله' نسبت به این سیاست توئیت گرایی برای ترسیم آینده عراق واکنش نشان داده اند. المسله از بعثی های متحد سعودی و ریاض خواسته است که خیلی از توئیت مقتدا صدر، خرسند نباشند زیرا به اعتقاد المسله، هرگز مقتدا صدر در اردوگاه آنها قرار نخواهد گرفت و در نهایت همراه با منافع عمومی عراق است.

برهمین اساس المسله ائتلاف سیاسی آینده عراق را به همان شیوه نگارشی سه توئیتر قبلی به صورت زیر بیان کرده است: 'پیش روی' (سائرون) به سمت پیروزی (النصر) در زیر پرچم 'فتح' و با خط مشی نظام و 'قانون' و با اتکال به نتائج انتخابات در مسیر و با هدایت 'حکمت' با قدرت ادامه می یابد و خواهید دید که این نیروهای خیر در یک 'کنفرانس' (الموتمر) ملی گردهم می آیند تا دولت آینده را که خالی از فساد و سهم بندی است، تشکیل دهند.

طبق نظر المسله ائتلاف آینده سیاسی عراق، همان ائتلاف ملی سابق است که در آن همه گروه های بزرگ پیروز انتخابات از جمله مقتدا صدر، حیدر العبادی، هادی العامری، نوری المالکی، سید عمار حکیم و آراس حبیب (کنگره ملی عراق - یادگار احمد چلبی) در آن حضور دارند.

اما سایت خبری 'کندوز میدیا' در یک گزارش تحلیلی درباره آینده سیاسی عراق و شکل ائتلاف سیاسی که قرار است دولت را تشکیل بدهد نوشته است که همان ائتلاف ملی سابق دوباره برای شکل گیری دولت ایجاد می شود.

این سایت خبری خطاب به سعودی ها که نتیجه انتخابات را به نوعی پیروزی برای خود قلمداد کرده اند، نوشته است که سعودی ها نباید خوشحال باشند و به زودی درخواهند یافت که بازهم شکست خورده و محور مقاومت بار دیگر پیروز شده است.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷دیدار "صدر" و "العامری" در بغداد/ تاکید بر ضرورت تشکیل سریع دولت
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷واکنش منبع وابسته به العبادی درباره شرط گذاری مقتدا صدر
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷رقابت ائتلاف ها برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمان در عراق/ راه ناهموار مقتدی صدر/ احتمال بی ثباتی و افزایش ناآرامی ها وجود دارد
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷انتخابات 2018 عراق به روایت آمار؛
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷۱۰ گزینه نخست‌وزیری عراق از نگاه نشریه آمریکایی
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مقتدی صدر: اصلاحات پیروز شد و فساد در هم شکست
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق/ سائرون و الفتح صدرنشین شدند/ دیدار مقتدی صدر با سفیر عربستان و عمار حکیم/ تا کنون هیچ ائتلافی میان فراکسیون‌ها صورت نگرفته است
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق؛ «سائرون»:۵۲کرسی/ «الفتح»: ۴۷کرسی/ «النصر»: ۴۲کرسی
۲۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷دیدار مقتدی الصدر و عمارحکیم با محوریت ایجاد ائتلاف
۲۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷واکنش بارزانی به نتیجه انتخابات عراق
۲۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مخالفت ائتلاف «مقتدی صدر» با شمارش دستی آراء انتخابات
۲۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷دلایل پیروزی ائتلاف سائرون در انتخابات عراق/ پیش بینی آینده روابط تهران- بغداد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 3. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 4. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 5. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 6. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 7. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 8. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 9. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 10. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 11. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 12. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 13. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 14. واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر  

 15. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 16. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

 17. عراقچی: تردید داریم اروپا بدون آمریکا برجام را ادامه دهد/ نمی‌توان به اروپا مطمئن بود

 18. روحانی:گروهمان سخت است اما قبلا با تیم‌های بزرگ‌تر هم بازی کرده‌ایم/ کی روش: برای ما در جام جهانی دعا کنید

 19. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 20. قیمت طلا و ارز در بازار امروز/ سکه یک‌ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان

 21. فهرست ۲۴ نفره تیم ملی برای جام جهانی/ طرفداران در شوک حذف سیدجلال و وریا

 22. مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود

 23. چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟

 24. نشست ِ«به احترام معلم» در تاکستان برگزار شد

 25. اهدای پیراهن شماره 12 تیم ملی به روحانی+تصاویر  

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 6. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 7. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. پوپولیست تلگرامی

 10. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 13. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 14. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 15. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 16. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 17. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 18. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 19. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 20. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 21. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 22. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 23. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 24. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 25. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 6. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 9. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 10. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 11. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 12. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 13. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 14. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 15. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 16. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 17. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 18. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 19. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 20. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 21. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 22. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 23. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 24. آمریکا سیف را تحریم کرد

 25. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

پربحث‌های اخیر

 1. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 2. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

 3. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 4. ترامپ را به توافق هسته‌ای باز می‌گردانیم

 5. دیدار "صدر" و "العامری" در بغداد/ تاکید بر ضرورت تشکیل سریع دولت

 6. اعتصاب غذایی دانشجویان کمبریج به خاطر سوخت فسیلی

 7. رژیم صهیونیستی لیست ترور فرماندهان حماس را اعلام کرد

 8. آمریکا: انتخابات ونزوئلا «مشروعیت ندارد»

 9. خبر امیدوارکننده فرانسه برای فعالیت توتال در ایران

 10. کره‌شمالی: تخریب مرکز آزمایش هسته‌ای جزئی از سیاست جدید ما است

 11. رویترز خبر داد؛ تکذیب پیشنهاد افزودن بندهایی به برجام توسط اتحادیه اروپا

 12. خشم ترامپ از افشاگری نیویورک‌تایمز

 13. تکذیب شهادت مستشاران ایرانی در فرودگاه حماه

 14. ادعاهای بی‌اساس وزیر انگلیسی علیه ایران

 15. چین، بالاخره تسلیم ترامپ شد

 16. ظریف: حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست/اتحادیه اروپا گامهای عملی بیشتری بردارد

 17. واکنش منبع وابسته به العبادی درباره شرط گذاری مقتدا صدر

 18. محمود عباس در بیمارستان بستری شد

 19. روسیه: دوشادوش ایران در سوریه می‌جنگیم

 20. فتح‌الله گولن: اردوغان حسود است

 21. غیبت بن‌سلمان در یک مراسم دیگر

 22. تدارک البغدادی برای روزهای بعد از نابودی فیزیکی داعش

 23. سازمان ملل: قبل از آن که دیر شود غزه را نجات دهید

پربحث‌های دیروز

 1. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 2. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 3. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 4. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

 5. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 6. ترامپ را به توافق هسته‌ای باز می‌گردانیم

 7. اعتصاب غذایی دانشجویان کمبریج به خاطر سوخت فسیلی

 8. رژیم صهیونیستی لیست ترور فرماندهان حماس را اعلام کرد

 9. آمریکا: انتخابات ونزوئلا «مشروعیت ندارد»

 10. خبر امیدوارکننده فرانسه برای فعالیت توتال در ایران

 11. کره‌شمالی: تخریب مرکز آزمایش هسته‌ای جزئی از سیاست جدید ما است

 12. رویترز خبر داد؛ تکذیب پیشنهاد افزودن بندهایی به برجام توسط اتحادیه اروپا

 13. خشم ترامپ از افشاگری نیویورک‌تایمز

 14. تکذیب شهادت مستشاران ایرانی در فرودگاه حماه

 15. ادعاهای بی‌اساس وزیر انگلیسی علیه ایران

 16. چین، بالاخره تسلیم ترامپ شد

 17. ظریف: حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست/اتحادیه اروپا گامهای عملی بیشتری بردارد

 18. واکنش منبع وابسته به العبادی درباره شرط گذاری مقتدا صدر

 19. محمود عباس در بیمارستان بستری شد

 20. روسیه: دوشادوش ایران در سوریه می‌جنگیم

 21. فتح‌الله گولن: اردوغان حسود است

 22. غیبت بن‌سلمان در یک مراسم دیگر

 23. تدارک البغدادی برای روزهای بعد از نابودی فیزیکی داعش

 24. سازمان ملل: قبل از آن که دیر شود غزه را نجات دهید

 25. کره‌شمالی و کیم‌جونگ‌اون محور گفت‌و‌گوهای روسای جمهور کره‌جنوبی و آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 4. آمریکا سیف را تحریم کرد

 5. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

 6. ریابکوف: بدون امتیازدهی ایران، حفظ برجام غیرممکن است

 7. بازی مقتدی صدر در زمین سعودی؟

 8. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 9. مراسم انتقال سفارت آمریکا به قدس/ حمله وحشیانه صهیونیست‌ها به سمت فلسطینیان؛ 52 فلسطینی شهید و حدود ۲۰۰۰ نفر مجروح شدند/ ترامپ: امروز روزی بزرگ برای اسرائیل است + عکس

 10. روزهای سخت ظریف، بازی خطرناک اروپایی ها با برجام و ناهماهنگی مقامات کاخ سفید

 11. نشست بروکسل درباره برجام بدون آمریکا/ظریف: همه اتفاق نظر داشتند تا منافع اقتصادی مردم ایران به صورت عملی تضمین شود/موگرینی: متعهد شدیم گفت‌وگوها را با ایران آغاز کنیم

 12. موسویان در برنامه مناظره بی بی سی: اروپا به تعهداتشان عمل کنند، ایران هم در برجام می‌ماند/اروپا اراده سیاسی دارد، اما ظرفیت ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا را ندارد

 13. تاکید می، مرکل و ماکرون بر حفظ برجام ضمن مقابله با برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران/ اتحادیه اروپا: از فردا اقدامات برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران را آغاز می‌کنیم

 14. دستور ترامپ به وزرای آمریکایی: می توانید تحریم نفتی ایران را اجرایی کنید+متن دستور

 15. چرا صدر صدرنشین شد/ آیا مقتدی صدر با کشاندن طرفدارهایش به خیابان به دنبال دو قطبی شدن عراق است؟

 16. توتال: اگر از آمریکا معافیت دریافت نکنیم، از پروژه پارس جنوبی کنار می‌رویم

 17. پیام تبریک ترامپ به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان

 18. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 19. مقتدی صدر به پیروزی نهایی در انتخابات عراق نزدیک‌تر شد

 20. رویترز: چین در مورد تداوم خرید نفت به ایران تضمین نداد

 21.  روانشناسی مقتدی صدر 

 22. اولین واکنش عربستان به نتایج انتخابات عراق

 23. ترکیه سفرای خود را از واشنگتن و تل‌آویو فراخواند

 24. موگرینی: ما به همراه بریتانیا، برجام را نجات خواهیم داد

 25. انگلیس: آمریکا به ما اجازه دهد روابط تجاری با ایران را ادامه دهیم

آخرین عناوین