ایرباس لغو قرارداد فروش هواپیما به ایران را پذیرفت/ احتمال تحویل حداکثر ۲ هواپیمای دیگر

گروه اقتصادی الف،   3970222014 ۳۱ نظر، ۴ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

به گفته منابع آگاه، خروج آمریکا از برجام به معنای لغو ۳۸ میلیارد دلار قراردادهای فروش هواپیما بین تهران و شرکت های غربی است و شرکت ایرباس را نسبت به رقیب آمریکایی اش بوئینگ در معرض ریسک های بزرگتری قرار می دهد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز،دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این هفته اعلام کرد، از توافق هسته ای خارج می شود و مقامات دولت وی نیز گفته اند که مجوزهای صادراتی صادر شده برای فروش هواپیما به ایران را لغو خواهند کرد.

تهران 200 هواپیمای مسافربری به مبلغ 38.3 میلیارد دلار برای شرکت ایران ایر سفارش داده که شامل 100 فروند هواپیمای ایرباس، 80 فروند هواپیمای بوئینگ و 20 فروند هواپیمای ای تی آر است.

شرکت ایرباس که ماه گذشته به دلیل کاهش تقاضای بین المللی ناگزیر شد بخشی از برنامه های تولیدی خود را کاهش دهد، نیاز بیشتری به سفارشات ایران جهت خرید جت های پهن پیکر دارد. ایران 53 فروند هواپیمای پهن پیکر از ایرباس و 30 فروند از بوئینگ سفارش داده که هنوز ساخته نشده اند.

3 منبع صنعتی گفتند، از دست رفتن این قراردادها ضربه بیشتری به خط تولید جدیدترین هواپیمای پهن پیکر ایرباس، یعنی ای 330 نئو خواهد زد که در فاصله چند ماه مانده به ارائه آن با تقاضای ضعیفی مواجه است. ایران ایر پس از شرکت ایر آسیا دومین مشتری بزرگ این هواپیماست.

اما در مقابل، دنیس مویلنبورگ، مدیر شرکت بوئینگ ماه گذشته این سیگنال را ارسال کرد که شرکت وی پس از تلاش های گسترده برای بهبود سطح فروش هواپیماهای پهن پیکر خود، دیگر مثل گذشته به سفارشات ایران وابسته نیست.

ایرباس و بوئینگ گفته اند تصمیم آمریکا را مورد بررسی قرار خواهند داد، اما از اظهارنظر در مورد ریسک هایی که با آن مواجه اند خودداری کرده اند. جف کنیتل، رئیس به آمریکای شرکت ایرباس گفته: «ما کار درست را انجام خواهیم داد.»

هیچ یک از این دو شرکت به آن اندازه نگران بر هم خوردن قرارداد فروش مجموعا حدودا 100 فروند هواپیمای باریک پیکر به ایران نخواهد بود، زیرا تقاضا برای خرید این نوع جت ها بالاست و این شرکت ها مشکلی برای تخصیص خط تولید های خود به دیگر خریداران نخواهند داشت.

منابع اروپایی گفتند، ایرباس از دست دادن توافق تاریخی خود با ایران که آماده سازی آن ماه ها به طول انجامید را پذیرفته است.

لغو قراردادهای فروش هواپیما به ایران همچنین به فهرست سفارشات سال 2018 شرکت ایرباس بیش از شرکت بوئینگ لطمه خواهد زد.

لغو سفارشات ایران، که ایرباس برای عقب نماندن از رقابت با بوئینگ آنها را در فهرست سفارشات خود به ثبت رسانده، موجب حذف 86 سفارش قطعی از فهرست سفارشات شرکت ایرباس در سال جاری خواهد شد.

ریچارد ابولافیا، تحلیلگر گروه تیل گفت: «ایرباس خیلی مشتاقانه سفارشات ایران را در فهرست سفارشات خود گنجاند، اما بوئینگ محافظه کار تر بود. از این رو ایرباس اندکی بیشتر لطمه خواهد دید.»

با این وجود، خط تولید هواپیماهای پهن پیکر بوئینگ هم عاری از ریسک نیست.

ابولافیا گفت: «با توجه به امیدواری هایی که دو در مورد درآمد فروش هواپیماهای پهن پیکر داشتند، هیچ کدامشان در حال حاضر احساس خوبی از به هم خوردن این قراردادها ندارند.»

شرایط برای شرکت کوچک اما پرسود ای تی آر اندکی متفاوت است. تحلیلگران می گویند، این شرکت تاکنون 8 فروند هواپیما به ایران تحویل داده و از نظر تعداد تحویل هواپیما بهتر از دو رقیب بزرگتر خود عمل کرده است. به نظر می رسد که این شرکت همچنان قصد دارد در اواخر امسال بقیه سفارشات ایران را نیز تحویل دهد و خواهد توانست قبل از اتمام مهلت 90 روزه در ماه اوت یک یا دو فروند هواپیمای دیگر را نیز به تهران تحویل دهد. اما این شرکت احتمالا با تصمیمات صنعتی دشواری در مورد بقیه هواپیماهای سفارش داده شده توسط ایران مواجه خواهد بود. 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۶ خرداد ۱۳۹۷شمخانی: تسلیم یاوه‌گویی‌های آمریکا نمی‌شویم/ تا دولت دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
۵ خرداد ۱۳۹۷اطلاع‌نگاشت از ۶ تجربه درباره رفتار نسبت به آمریکا و برجام
۵ خرداد ۱۳۹۷واکنش ظریف به ویدئویی در مورد واکنش به اقدامات خصمانه اخیر آمریکا
۵ خرداد ۱۳۹۷۹ پیشنهاد عملیاتی به اروپا، چین و روسیه برای ادامه برجام
۵ خرداد ۱۳۹۷سخنگوی سازمان انرژی اتمی: خودمان را برای بدترین شرایط آماده کرده‌ایم
۵ خرداد ۱۳۹۷بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی
۵ خرداد ۱۳۹۷شبکه لابی سعودی-اماراتی در کاخ سفید؛ قراردادهای هنگفت در ازای هجمه علیه ایران 
۵ خرداد ۱۳۹۷حمایت آلمان از برجام، خشم عربستان را برانگیخت
۵ خرداد ۱۳۹۷جهان بدون آمریکا حیثیت خود را در برجام می بیند
۵ خرداد ۱۳۹۷بروجردی خطاب به تیم‌مذاکره کننده: با اروپا اتمام حجت کنید
۴ خرداد ۱۳۹۷واکنش پوتین به اقدام آمریکا در خروج از برجام
۴ خرداد ۱۳۹۷برگزاری اولین نشست کمیسیون برجام بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای/ دلیل حضور آمانو در جلسه امروز/ ایران برای اروپا زمان تعیین کرد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

احمد۳۴۰۵۳۷۰۸:۰۵:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۲۲
این تازه اول کار است. سمبه ترامپ پر زور است کاری از دست دولتهای اروپائی بر نمی اید
ناشناس۳۴۰۷۴۴۱۰:۱۶:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲۲
معلومه . اما مساله اینجاست که علیرغم اینکه همه میدونن برجام از اولش یک جوک بود و بیشتر عهدنامه بردگی ایران حساب میشد ، چرا هنوز اقای روحانی تلاش داره دودستی به جنازه برجام بچسبه ؟ سنگین ترین تعهد برجامی ما تحویل پولوتونیوم به خارج و بتن کردن راکتورها بود که فورا انجام شد و ساده ترین تعهد برجامی اونها تحویل هواپیما بود که انجام نشد !
ناشناس۳۴۱۲۶۱۱۳:۳۰:۴۶ ۱۳۹۷/۲/۲۲
اگر یک خورده پول نکهداشتیم و پیش پرداخت ده در صدی پرداخت کردیم امروز ایران بیست هواپیما تحویل گرفته بود ولی چکار کنیم ...
ناشناس۳۴۱۹۴۳۲۰:۱۹:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲۲
کره شمالی که خیلی جلوتر بود چی شد الان حرف زدن آسان است ...
ناشناس۳۴۱۵۳۲۱۵:۳۸:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۲۲
در قرارداد ها پیشبینی لغو برجام شده بود؟
زارع۳۴۱۷۴۴۱۷:۳۵:۴۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
بهتره باهاش حرف زد و پرسید چ میخاد و چی حاضره بده به هر حال او کاسب مکارس
محمود۳۴۰۵۳۸۰۸:۰۶:۳۹ ۱۳۹۷/۲/۲۲
حفظ برجام با سایر اعضا یعنی چه ؟؟؟ وقتی هیچ هواپیمایی حتی ایر باس و ای تی آر هم بدون رضایت آمریکا امکان ورود به کشور را نداشته باشد یعنی برجام بر باد فنا رفته و ما خودمان را گول می زنیم . شک نکنید اروپا و روسیه و چین در صورت لزوم به گواهی تاریخ پشت ایران را خالی خواهند کرد و پاسخگو هم نخواهند بود .متاسفانه باید بپذیریم که قانون ارباب رعیتی بر جهان حاکم است .
ناشناس۳۴۱۹۵۹۲۰:۳۲:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲۲
متاسفانه باید بپذیریم که عده ای در داخل کشور نمی خوان واقعیت رو قبول کنن و هزینه اش رو باید ما مردم بدیم. امید بستن به مسئولین بی فایده است. الان..
ناشناس۳۴۰۵۵۲۰۸:۱۸:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۲۲
با این گرانی بلیت هواپیما، افزایش عوارض خروج از کشور و نرخ نجومی ارز تقاضا برای مسافرت هوایی به شدت کاهش خواهد یافت. از این بابت همین تعداد هواپیمای حال حاضر کفایت می کند.
ناشناس۳۴۰۹۰۲۱۱:۲۵:۱۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
ایمنی پرواز و ....مسایل مهمی نیستن پس واسه شما
ناشناس۳۴۱۵۷۸۱۶:۰۸:۵۰ ۱۳۹۷/۲/۲۲
بله درست می فرمایید سطح زندگی در ایران بتدریج پایین آمده و همچنان ...
ناشناس۳۴۰۶۰۱۰۸:۵۴:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
متاسفانه تمام اخطارهای "دلواپس"ها درست از آب دراومد!
ناشناس۳۴۰۹۵۵۱۱:۴۲:۵۷ ۱۳۹۷/۲/۲۲
دلواپس ها پیشتر معترض بودند که چرا هواپیما خریده اید و می گفتند مگر چند در صد مردم با هواپیما مسافرت میکنند و از این نوع حرف ها. حالا معترض اند که چرا هواپیما ها را نمی دهند. این جماعت همیشه معترض اند
ناشناس۳۴۰۶۰۲۰۸:۵۴:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲۲
روزی رو بیاد بیارید که وزرا ما برای اومدن یه هواپیما همگی رفتن فرود گاه آمریکا همونجا فهمید چه جوری باید بزنه تو سر ملت لعنت بر حقارت
علی۳۴۰۶۱۰۰۹:۰۰:۴۷ ۱۳۹۷/۲/۲۲
ایرباس بخوره توی سرش! کی جواب مردمو میده! از بیت المال میلیارد میلیارد خرج جلسات و رفت و آمد و نیروی انسانی شده! الان کلش روی هوا هست. جناب تدبیر، همچین روزیو نمیدیده؟! با این همه ادعا!
ناشناس۳۴۰۶۵۹۰۹:۲۹:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۲۲
اول گزارش میگید این نوع هواپیماها با اقبال مواجه نشده. وسط گزارش میگید مشکلی نداره چون مشتری زیاد داره؟!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۳۴۰۹۴۴۱۱:۴۰:۲۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
قضیه رو نفهمیدی داداش. دوباره بخون. دقت کن تا متوجه بشی. دو مقوله جدا از همه. یکی هواپیماهای غول پیکر و دیگری باریک اندام.
ناشناس۳۴۱۰۶۳۱۲:۱۸:۰۰ ۱۳۹۷/۲/۲۲
بین هواپیمای پهن پیکر و غیر اون، تمیز قائل شد.
ناشناس۳۴۰۷۰۱۰۹:۵۸:۴۲ ۱۳۹۷/۲/۲۲
خوب نظر اتحادیه اروپا هم با این حرکت مشخص شد. باید منتظر باشیم آقای روحانی چند روز دیگه اعلام کنن ۳ عضو مزاحم دیگه هم شرش از برجام کم شده، ولی ما همچنان در برجام هستیم.
ناشناس۳۴۰۷۳۰۱۰:۱۳:۳۱ ۱۳۹۷/۲/۲۲
سوال از دوستانی که الان دولت رو می کوبند این هست که سال 92راهکار اونها چی بود .ما دوران جلیلی رو هم از یاد نبردیم .الان راهکار ما چی هست؟غنی سازی رو ادامه بدیم واز تاسیسات هسته ای خودمون کامل استفاده کنیم اون وقت جواب انزوای کشوررو کی میده؟وقتی تو منطقه با عربستان درگیر بیخود میشیم وقتی می خواهیم تو سوریه کنار مرز اسراییل حضور نظامی داشته باشیم باید به مردم بگیم که ماباید تاوان کارهامون رو هم بدیم .البته دوستان ممکنه از عزت وسربلندی واستقلال صحبت کنند که با این نرخ دلار وبیکاری ورکود اقتصادی وامار بالای فحشا وفساد خنده دار هست.خودیها تو ناز ونعمت ومردم هرروز در تنگنای بیشتر.ژن خوب برای آقازادگان وبیکاری برای فرزندان مردم.این دوگانگی جواب نخواهد داد .
ناشناس۳۴۰۸۹۹۱۱:۲۴:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۲۲
عالی
ناشناس۳۴۱۱۲۰۱۲:۳۴:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
خب شما هم پیشنهادت رو بده. جلوی عربستان تا کمر خم بشیم. اسرائیل دانشمندان و سربازانوم رو بزنه ماهم تشکر کنیم. انرژی هسته ای هم نخواهیم. موشک واسه چیمونه میریم تیله بازی. به جای مرگ بر آمریکا هم میگیم مرگ بر ایرانی.دیگه ....
ناشناس۳۴۱۶۸۸۱۷:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۲۲
ببخشید کی درگیر شده ما یا عربستان؟ کی داعش را بوجود آورده؟ آیا باید در خانه منتظر سربریدنمان باشیم؟
سید۳۴۰۷۳۶۱۰:۱۴:۴۶ ۱۳۹۷/۲/۲۲
عکس یادگاری یادشان نرود
ناشناس۳۴۱۰۹۶۱۲:۲۸:۲۴ ۱۳۹۷/۲/۲۲
تنها راه نجات ملت ایران قطع رابطه با کل جهان و مردم ایران فقط و فقط روی امکانات موجود در داخل کشور حساب کنند سرزمین ایران سرزمین ..دلیران
فري۳۴۱۱۶۳۱۲:۴۹:۳۳ ۱۳۹۷/۲/۲۲
همه از برجام رفتند ولی ما هستیم
ناشناس۳۴۱۱۷۲۱۲:۵۲:۳۰ ۱۳۹۷/۲/۲۲
آقایانی که می فرمدند نخرید خودمان میسازیم بسازند و ما هم از ایشان تقدیر می کنیم
ناشناس۳۴۱۵۰۸۱۵:۲۳:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۲۲
برجام که اثری نداشت و دستاوردی نداشت دوستان چرا نگران شدن؟ یه توافق بی اثری رو زده زیرش چرا ناراحتی؟ بعد تحریمها که کاغذ پاره بود چه اهمیتی داره؟
ناشناس۳۴۱۹۲۳۱۹:۵۶:۴۱ ۱۳۹۷/۲/۲۲
بنظرم ایران ایر و مقامات مربوطه بیشتر از ایرباس و بویینگ خوشحال شدن. چون پولی برای خرید نیست و حالا می تونن بهانه بیارن که تحریم ها نذاشت بخریم. وگرنه نزدیک سه سال وقت داشتن و تو سه سال دست کم 50 هواپیما می شه خرید. تنها دو ایرباس تحویل شد. اگر هم مشکل ترامپ وجود نداشت بعید بود بیشتر از سالی یه هواپیما بتونن بخرن.
ناشناس۳۴۱۹۴۰۲۰:۱۷:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۲۲
اگه قراره ۵ قدرت جهان از عهده آمریکا برنیاند پس در این کارزار ما با آمریکا چه خیر جز ضرر و زیان نصیب ما میشود همه به فکر خود هستند الا ما ..
ناشناس۳۴۱۹۵۵۲۰:۳۰:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۲۲
سرکوفت نزنید چرا به روحانی رای دادیم.مگه .. که اشتباه کرده باشیم.ازسر ناچاری بود
بامیلوسفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. خبر خوش ورزشی برای بانوان ایرانی

 2. محمد بن سلمان کجاست/ درگیری های کاخ الخزامی و سناریوهایی که درباره ولیعهد عربستان مطرح می شود

 3. خانواده‌های اروپایی پول خود را صرف چه کاری می‌کنند؟

 4. امضای رئیس جمهور پای افزایش حقوق + فیلم

 5. واردکنندگان خودرو یک‌شبه میلیاردر می‌شوند!

 6. اظهارات عجیب رونالدو درباره جدایی احتمالی‌اش از رئال مادرید+واکنش زیدان

 7. صادرات به عراق امسال چقدر می‌شود؟

 8. شمخانی: تسلیم یاوه‌گویی‌های آمریکا نمی‌شویم/ تا دولت دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم

 9. برخی مسئولان به توان داخلی بی‌توجه هستند/ سود واردات ۲۰۰ درصد و سود تولید ۵ تا ۲۰ درصد 

 10. وقتی اصغر فرهادی خواننده بود!  

 11. محک جدی شاگردان کی‌روش قبل از جام جهانی/ یک بازی مهم اما بدون حساسیت! 

 12. عکس یادگاری رئالی‌های تیم ملی فوتبال ایران پس از قهرمانی شاگردان زیدان 

 13. جیمی جامپ رونالدو را در گلزنی ناکام گذاشت!  

 14. تجربه تلخ رونالدو این بار برای صلاح رخ داد+عکس 

 15. حمید گودرزی به بازیگران ستایش ۳ پیوست

 16. پرعنوان‌ترین باشگاه های لیگ قهرمانان اروپا/رئال در صدر+عکس 

 17. ۵۰ سلبریتی که براثر «آوردوز» مردند 

 18. جام قهرمانی لیگ قهرمانان بر فراز دستان راموس و کهکشانی‌ها

 19. آمار میلیونی کاربران اینستاگرام در جهان 

 20. سوپرگل گرت بیل به لیورپول؛ باز هم قیچی برگردان

 21. مادریدی‌ها قهرمان دیدار تراژیک، دراماتیک و پر التهاب فینال مقابل لیورپول /سومین قهرمانی پیایی رئال با زیزو 

 22. خواب خرگوشی سامانه ۱۲۴ و مردمی که قربانی گرانفروشی می‌شوند+تصاویر

 23. اعلام محل بازی تدارکاتی ایران و لیتوانی در روسیه

 24. برجامِ اروپایی با معیشت مردم چه خواهد کرد؟

 25. دو راه پیشگیری از بیماریهای قلبی

پربحث‌های دیروز

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 3. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 4. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 5. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 6.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 7. سرگرم مذاکره با اروپا نشویم؛ مشکلات اقتصادی را حل کنیم/ تحریم‌ها 20 درصد نقش دارد/برخی در مسئولیت‌ها نفوذ دارند و مانع حل مشکلات می‌شوند

 8. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 9. جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

 10. افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

 11. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 12. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 13. ذوالنور: آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس، قدرت چانه زنی دولت را بالا می برد

 14. واکنش بازیگران به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی + تصاویر

 15. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 16. قاتل ندا محاکمه شد + عکس

 17. دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت‌ها

 18. خداحافظی با رنو؟

 19. سی و سه پل در حصار نرده ها  

 20. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 21. بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

 22. آقازاده‌هایی که با یک تماس پدرشان وام میلیاردی می‌گیرند

 23. نرخ رسمی دلار اعلام شد/ ۴۲۱۱ تومان + جدول

 24. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی را ندهد، مرتکب جرم شده/ نهاد ریاست‌ جمهوری اسامی دوتابعیتی‌هایش را نداد

 25. جزئیاتی جدید از تخلف در واردات بیش از ۱۳ هزار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 5. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 6. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 7. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 8. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 9. «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت

 10. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 11. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 12. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 13. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 14. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 15. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 16. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 17. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 18. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 19. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 20. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 21. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 22. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 23. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 24. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 25. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 2. سرگرم مذاکره با اروپا نشویم؛ مشکلات اقتصادی را حل کنیم/ تحریم‌ها 20 درصد نقش دارد/برخی در مسئولیت‌ها نفوذ دارند و مانع حل مشکلات می‌شوند

 3. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 4. جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

 5. افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

 6. دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت‌ها

 7. خداحافظی با رنو؟

 8. آقازاده‌هایی که با یک تماس پدرشان وام میلیاردی می‌گیرند

 9. نرخ رسمی دلار اعلام شد/ ۴۲۱۱ تومان + جدول

 10. جزئیاتی جدید از تخلف در واردات بیش از ۱۳ هزار خودرو

 11. افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی/ تهران‌ - مشهد‌ - تهران ۱.۲ میلیون تومان

 12. فقدان سواد اقتصادی در سودای مدرک و سویدای قدرت

 13. آخرین قیمت محصولات پارس خودرو در بازار

 14. تلاش عربستان و روسیه برای کنترل قیمت نفت

 15. هشدار رئیس اتحادیه مشاوران املاک به سوداگران مسکن  

 16. خلف وعده دولت برای خرید سیب‌زمینی‌ کشاورزان

 17. سکه ۲ میلیون و ۴۱ هزار تومان شد/ نوسان اندک بهای ارز+ جدول

 18. انحصار شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت رفع شد

 19. جزییات حکم دیوان محاسبات برای وزارت نفت

 20. بانک آمریکا برای مشتریان ایرانی خود تبعیض قائل می‌شود

 21. روحانی: همکاری سه قوه می‌تواند امید مردم را به آینده افزایش دهد

 22. تکذیب شایعه‌ کمبود بنزین/ سوخت‎رسانی در کشور عادی است

 23. افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت

 24. ثبت ۲۲۹۷ پرونده قاچاق به ارزش ۲۰۰ میلیارد در سال ۹۶

 25. ابلاغ یک قانون مصوب مجلس برای اجرا از سوی روحانی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 2. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 3. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 4. سیف از نمایندگان مجلس شکایت کرد

 5. سرگرم مذاکره با اروپا نشویم؛ مشکلات اقتصادی را حل کنیم/ تحریم‌ها 20 درصد نقش دارد/برخی در مسئولیت‌ها نفوذ دارند و مانع حل مشکلات می‌شوند

 6. نوبخت: سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار جدید داشتیم

 7. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 8. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 9. جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

 10. افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

 11. کلید حل مشکلات اقتصاد ایران کجاست؟ شقاقی شهری: نباید اقتصاد کشورمان را به اروپا گره بزنیم/آنچه از برجام انتظار می رفت به محقق نشد

 12. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 13. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 14. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 15. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 16. نوبخت کسری بودجه ۸ میلیارد دلاری ایران را رد کرد

 17. آغاز به کار صرافی‌های مجاز در کنار سامانه نیما

 18. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 19. دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت‌ها

 20. خداحافظی با رنو؟

 21. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 22. «اف.اِی.تی.اف» دامی دیگر برای ایران

 23.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

 24. مجلس به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

 25. قیمت رهن و اجاره در تهران  

آخرین عناوین