باقری عضو پیشین مذاکره‌کننده هسته‌ای: غرب ، تسلیم موشکی می‌خواهد نه مذاکره موشکی / حامیان مذاکره موشکی قطعاً جنگ‌طلب هستند

گروه سیاسی الف،   3970209091 ۵ نظر، ۱۷ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
غرب ، تسلیم موشکی می‌خواهد نه مذاکره موشکی / حامیان مذاکره موشکی قطعاً جنگ‌طلب هستند
 
 
 
همیشه صحبت از مذاکرات هسته‌ای و برجام که مطرح می‌شود نام عده‌ای خاص که در مذاکرات پیشین و کنونی موثر بودند بر سر زبان‌ها می‌افتد، عده‌ای که مذاکرات را پیش بردند و عده‌ای که برجام را به امضا رساندند اما در این بین مذاکره‌کننده‌های قبلی کمتر صحبت کرده و سعی داشته‌اند که همیشه بیشتر در جمع‌های دانشگاهیان ظاهر شوند تا رسانه، با همه این تفاسیر اما علی باقری از آن دست مذاکره‌کننده‌های پیشین است که هر جا موثر ببیند به صحبت با رسانه تن داده و در مسیر مصاحبه خط قرمزی جز مصالح ملی ندارد.
 
هر چند که با همه صراحت لهجه تلاش می‌کند تهمتی به شخص خاصی نزده و نامی را خدشه‌دار نکند، تنها مسیرها و رفتارهای خلاف منافع ملی را با ظرافت بیان می‌کند تا هر کسی با چارچوبی که او ارائه می‌دهد بتواند دایره مدنظر باقری در رعایت مصالح ملی و افراد خارج از این دایره را شناسایی کند. این روزها بحث برجام و مذاکرات برجامی دوباره در راس محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان قرار گرفته و حتی سفر افرادی مانند ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه و مرکل صدر اعظم آلمان به آمریکا را به برجام نسبت می‌دهند. نسبتی که البته صحبت‌های آنها در واشننگتن نشان می دهد که به دنبال اهدافی ورای برجام هسته‌ای هستند و سعی دارند در لوای نام حفظ برجام خواسته‌های دیگری را به ایران تحمیل کنند.
 
بر همین اساس با علی باقری، معاون پیشین شورای عالی امنیت ملی و عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت‌وگو داشتیم او هم در همین زمینه مطالبی را درخصوص برجام و ادعای مذاکره موشکی و جریان‌های غرب‌گرای داخلی بیان کرده که جذابیت‌های خاص خود را برای خوانندگان خواهد داشت و بسیاری از مطالب صریح عنوان شده شاید برای نخستین‌بار است که منتشر می‌شود، با این مقدمه بخوانید ماحصل گفت‌وگوی سیاست روز با او را.
 
عضو پیشین مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور سوالات مهمی را از آنهایی که عدم تعهدات غرب در مقابل امضای برجام را به چشم دیده و درس نگرفته‌ا‌ند دارد و با اشاره به نکاتی از قبیل اینکه غربگرایان با پوشش مخملی "مذاکرات موشکی" می‌خواهند خنجر "تسلیم موشکی" را در قلب ملت ایران فرو کنند!، در تمامی دوگانه‌هایی که یک طرف آن ملت ایران و طرف دیگر بیگانگان هستند، غربگرایان همواره در طرف بیگانگان قرار گرفته‌اند، وطن‌فروشی فقط یک عارضه در میان غربگراها نیست، بلکه وطن‌فروشی با ذات غربگراها ممزوج شده است، انقلابی‌ها قلب هسته‌ای ایران را به تپش واداشتند، ولی غربگراها با بتن‌ریزی در قلب راکتور اراک جشن گرفتند و شادی کردند! سعی در به چالش کشیدن و البته به پاسخ واداشتن آنهایی دارد که هیچ‌گاه در قبال شکست تئوری‌های خود حتی به طرفدارانشان هم پاسخی منطقی نمی‌دهند و همیشه دنبال یک بهانه‌‌اند تا دلیل شکست‌های تئوریک خود را توجیه کنند.
 
او در ادامه با طرح پرسشی درباره اینکه چرا روشنفکرنماها که در موضوعات صد درصد ملی (از جمله حمایت از کالای ایرانی) ساکتند، حنجره‌ی خود را برای فرو بردن خنجر "خلع سلاح موشکی" در قلب ملت ایران پاره می‌کنند؟! درخواست انقلابی‌ها را از آنهایی که چنین تعاریفی ارائه داده‌اند مطرح کرده و عنوان می‌کند که خواست ملت ایران از غربگرایان این نیست که انقلابی باشند، بلکه از آنها می‌خواهند لااقل ایرانی باشید! باقری در نهایت با اشاره به اینکه «دانشجویان انقلابی برای مردم تبیین کنند که کاسبان برجام چه منفعتی از سازش با بیگانگان می‌برند که حاضرند حتی به قیمت خلع سلاح ملت ایران باز هم به دشمن باج بدهند و مروج تسلیم موشکی باشند؟» سوال دیگری را طرح می‌‌کند و امیدوار است حداقل افرادی که چنین تئوری‌هایی را طرح می‌کنند بتوانند جواب قانع‌کننده‌ای داشته باشند.
 
 **************************

چرا درباره منافع ملی گاهی صداهای مخالف می‌شنویم، برجام به عنوان یک سند ملی چرا باید به صورت جناحی نقد شود و متاسفانه آن را تا سر حد یک دستاورد حزبی پایین آوردند؟ 


ببینید واقعیت این است که در تمامی دوگانه‌هایی که یک طرف آن ملت ایران، منافع ملی، امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران باشد و طرف دیگر آن منافع و امنیت بیگانگان و حتی دشمنان ملت ایران قرار داشته باشد، همواره انقلابی‌ها با تمام وجود مدافع و جان‌ فدای منافع و امنیت ملی و تمامیت ارضی کشور بوده و هستند، ولی غربگرایان داخلی و روشنفکرنماهای وطنی، همواره در طرف بیگانگان قرار گرفته و با رفتار و گفتار خود نه تنها منافع و امنیت ملی بیگانگان را تامین می‌کنند، بلکه علیه منافع و امنیت ملی ایران موضع‌گیری کرده و حتی اقدام می‌کنند. 

این غربگرایان که می‌گویید چه کسانی هستند؟ چرا واضح‌تر درباره نام و نشانشان صحبت نمی‌کنید؟ 


اینها همان جریان و تفکری هستند که در طول ۴ دهه‌ی گذشته همواره در طرف مقابل منافع ملت ایران ایستاده‌اند، همان جریانی که در زمان حضور صدام در خاک ایران، فرمان آتش‌‌بس می‌داد، همان تفکری که منافقین تروریست را فرزندان خود می‌خواند، همان تفکری که جنایت امریکا در شلیک موشک به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج‌فارس را حق امریکا می‌دانست، همان جریانی که خواهان مذاکره و تعامل با تروریست‌های طالبان در افغانستان بود، همان تفکری که حامی مذاکره و سازش با تروریست‌های تکفیری داعش در سوریه و عراق بود، همان جریانی که ملت ایران را سزاوار محرومیت از ده‌ها حق هسته‌ای‌اش می‌دانست و همان تفکری که حامی تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای بود، همان تفکر و جریان، اکنون سینه ‌چاک تسلیم موشکی است. مدعیان وطن‌‌پرستی، هویت و بقای خود را در وطن‌‌فروشی می‌بینند. امروز دیگر وطن‌فروشی یک عارضه در جریان غربگراها در ایران نیست، بلکه وطن‌فروشی با ذات غربگراها ممزوج شده ‌است. 


با این حسابی که شما یاد کردید تعدادشان کم نیست، برای این اقدامات و جلوگیری از انتظار افکار اشتباه و خلاف آرمان‌های انقلاب، انقلابیون چه مسیری را باید در پیش بگیرند؟ فکر نمی‌‌کنید، عملکرد برخی انقلابی‌نماها هم در به وجود آمدن جو اخیر موثر باشد؟ 

همه اینهایی که می‌گویم اقدام انقلابی‌ها و آنهایی است که جمهوری اسلامی و آرمانهای انقلاب را کاملاً درک کرده‌اند. اما در حالی که جوانان انقلابی قلب فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به تپش واداشتند، عملیات غنی‌سازی اورانیوم را عینیت بخشیدند، غنی‌سازی ۲۰ درصد را محقق کردند، راکتور آب سنگین اراک را آماده‌ افتتاح نمودند، سایت غنی‌سازی فردو را طراحی نموده، ایجاد کرده، تجهیز نموده و عملیاتی کردند، شاهد بودیم که این روشنفکرنماها و غربگرایان وطنی بودند که از ضایع‌ شدن بیش از ۱۰۰ حق هسته‌ای ملت ایران در قالب برجام، محرومیت ابدی ملت ایران از ده‌ها حق هسته‌ای‌اش در توافق هسته‌ای، توقف بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای و برچیده ‌شدن بسیاری از تجهیزات هسته‌ای حمایت کرده و حتی برای بتن ریختن در قلب راکتور آب سنگین اراک جشن گرفتند و شادی و پایکوبی کردند و عده‌ای هم به بتن‌ریزان جایزه دادند. انقلابیون و کسانی که جمهوری اسلامی را دوست دارند در حال فعالیت هستند. 

اما می‌بینیم که صحبت‌هایی درباره مذاکره موشکی متاسفانه از درون کشور با وجود اینکه تعهدات غربی‌ها به برجام عملیاتی نشده شنیده می‌شود، چطور است که این بی‌تعهدی‌ها را می‌بینند و دوباره صدای مذاکره مجدد راه می‌افتد؟ 

خیلی ساده است اکنون که جوانان انقلابی توانستند با تلاش، خلاقیت، ابتکار و مجاهدت خود توانمندی موشکی را به ملت ایران هدیه کنند و دشمنان را از فکر تجاوز و تعدی به ایران اسلامی بازدارند، متاسفیم که غربگرایان، باز هم در مقابل ملت ایران و در کنار دشمنان جمهوری اسلامی قرار گرفتند تا حدی که وقیحانه در رسانه‌ها به توجیه و ترویج "تسیلم موشکی" ملت ایران در قبال دشمنان می‌پردازند. 

از حق نگذریم، کلمه تسلیم موشکی را نشنیده‌ایم، معمولا می‌گویند مذاکره موشکی.. 

بله، چون معتقدم غربگرایان تسلیم موشکی را مذاکرات موشکی نام نهاده‌اند تا از زشتی و قباحت کارشان در منظر افکار عمومی بکاهند و نقش مزدوری خود را کتمان نمایند و پوششی برای وطن‌فروشی خود دست و پا کنند. 
متاسفانه روشنفکران مدعی ملی‌گرایی، در حالی که در موضوعات صد در صد ملی از جمله حمایت از کالای ایرانی سکوت مرگبار کی‌کنند و قلم را در نیام کشیده و زبان را در کام حبس می‌کنند، با تمام توان به دنبال تحمیل مذاکرات موشکی بر ملت ایران هستند و حنجره‌ی خود را برای فرو بردن خنجر مذاکرات موشکی در قلب ملت ایران پاره می‌کنند. 

اصلاً این مذاکره موشکی از چه زمانی شروع شد؟ آیا در زمان حضور شما در صدر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای هم موضوعاتی از این دست در جلسات مطرح می‌شد؟ 

ببینید متاسفانه نخستین جرقه‌ی مذاکرات موشکی در داخل زده شد. درست در اواخر سال ۱۳۹۴ و پس از آغاز اجرای برجام یکی از دولتمردان تصریح کرد، می‌توان به هیات مذاکره‌کننده اجازه داد تا در رابطه با بقیه‌ی تحریم‌ها نیز مذاکره کنند که به نتیجه‌ای مانند برجام برسیم. اکنون نیز غربی‌ها از این علامتی که از داخل به بیرون ارسال شد، سوء‌استفاده کرده و از چنین خطای راهبردی بهره ‌برداری می‌‌کنند. 

یعنی گپ زدن موشکی هم مشکل استراتژیک دارد؟ نمی‌شود این را به استراتژی‌ای برای فریب دشمن تحلیل کرد و اینطور برآورد کرد که عده‌ای می‌خواهند با این ادبیات دشمن را فریب دهند و طول عمر برجام را اضافه کنند؟ 

نه، هرکس که بگوید درباره‌ی موضوع موشکی با بیگانگان مذاکره نمی‌کنیم، ولی گپ می‌زنیم، یا هنوز مفهوم دشمن را درک نکرده یا نقش و اهمیت توانمندی دفاعی را نمی‌داند و یا از دیپلماسی درک درستی ندارد. "هدف حداقلی دیپلماسی" حفظ قدرت کشور و تثبیت اقتدار ملت ایران و "هدف مطلوب دیپلماسی" ایجاد مولفه‌های جدید قدرت و ارتقای اقتدار ملی است، اما برخی‌ها، هنر دیپلماسی را در حصول توافق با بیگانگان می‌دانند، نه حفظ قدرت و توانمندی ملت ایران. 
از این‌رو مانند برجام حاضرند برای جلب رضایت بیگانگان، از قدرت ملی نیز مایه بگذارند و حتی آن را به تاراج بگذارند. برای غربگرایان حصول توافق با بیگانه مهمتر از حفظ توانمندی ملی است. در همین چارچوب بود که در موضوع هسته‌ای توافق حاصل شد، ولی نتیجه‌ی مورد نظر ملت ایران حاصل نگردید؛ برجام نه تحریم‌ها را برداشت و نه از حقوق هسته‌ای صیانت کرد. 

مذاکره موشکی حالا باید برای برداشتن سایه جنگ انجام شود؟! قبلاً که براساس ادعای آقایان قرار بود برجام سایه جنگ را بردارد؟ آیا این اتفاق با تهدیدات مکرری که صورت می‌گیرد واقعاً رفع شده است و یا مذاکره موشکی باید صورت گیرد؟! 

همانگونه که چند سال قبل عده‌ای با ادعای دروغِ تهدیدِ جنگ، ادعا کردند که مذاکره حلال همه‌ی مشکلات است و از این رو برجام را بر ملت ایران تحمیل کردند، اکنون نیز غربگرایان با کمال وقاحت می‌گویند «اگر ایران می‌خواهد در جامعه‌ی بین‌المللی زندگی کند، باید مذاکره کند» و بعد هم با لحنی تهدیدآمیز، به ملت ایران هشدار می‌دهند «ایران می‌تواند زیر بار این مذاکرات نرود، اما در آن صورت باید خود را برای جنگ آماده کند». 

در واقع غربگرایان که چند سال قبل ملت ایران را در برابر دوگانه‌ی "مذاکره برای واگذاری حقوق و توانمندی هسته‌ای" و "جنگ" قرار دادند، امروز نیز دوگانه‌ی "مذاکره برای واگذاری حقوق و توانمندی موشکی" و "جنگ" قرار می‌دهند. حال اتفاقاً سوال ما هم از غربگرایان این است که خلع سلاح ملت ایران تهدید جنگ را برمی‌دارد یا تهدید جنگ را برمی‌گرداند؟ رویکرد غربگرایان درباره‌ی تسلیم موشکی، قبل از اینکه غیرت ملی آنها را به چالش بکشد، عقل آنها را زیر سوال می‌برد. 

به آنهایی که تفکرات شما را جنگ‌طلبی و به نوعی شاخ و شانه کشیدن برای حمله امریکا می‌دانند چه جواب قانع‌کننده‌ای دارید؟ 

من می‌‌گویم، هر جریان و تفکری که حامی تسلیم موشکی جمهوری اسلامی باشد، قطعاً جنگ‌‌طلب است، چراکه با از بین بردن توانمندی دفاعی ملی ایران، دشمن برای تهاجم به ملت ایران تحریض و تشویق خواهد شد. خواست ملت ایران از غربگرایان این نیست که انقلابی باشند، بلکه از آنها می‌خواهند لااقل ایرانی باشید! 

چرا مذاکرات موشکی آنقدر علنی عنوان می‌شود، آیا غرب پاسخ خود را هنوز از ملت و انقلابیون نگرفته است یا این غربگرایان وطنی هستند که غرب را مصمم به ادامه درخواست نامشروع خود می‌کنند؟ 

عقده‌گشایی غربگرایان علیه ملت ایران و خشم آنها از قدرت ملت ایران به جایی رسیده که در نقش یک مزدور تمام عیار و وطن‌فروش و با کمال بی‌غیرتی، به طور علنی اظهار می‌کنند «مذاکرات موشکی به نفع ایران است، چراکه در این مذاکرات، ایران به این نتیجه خواهد رسید که قدرتش در حد یک قدرت درجه‌ی دوم و سوم است و نمی‌تواند ادای کشور درجه‌ی یک را درآورد». 
این سخن فقط می‌تواند از زبان دشمن و یا مزدور دشمن در بیاید. سخن ما با غربگرایان وطنی و روشنفکرنماهای داخلی درباره‌ی ارزش‌های انقلاب اسلامی نیست، بلکه به آنها می‌گوییم لااقل یک اقدام‌تان را نام ببرید که نشانه‌ی دغدغه‌ی شما برای ایران و منافع ملی ایران و یا امنیت ملی ایران باشد. 

جریان انقلابی چطور می‌تواند ادعاهای بی‌اساس غربگرایان را رو کند؟ 

اینها دقیقا کارهایی است که باید انجام شود. حال که بر همه روشن شده است که ملت ایران از برجام بهره‌ای نبرده، پس جریان غربگرای داخلی با چه انگیزه و هدفی و برای کدام منافع جریانی، جناحی، سیاسی و یا اقتصادی مدافع برجام است؟ امروز باید دانشجویان انقلابی برای مردم تبیین کنند که کاسبان برجام چه منفعتی از سازش با بیگانگان می‌برند که حاضرند حتی به قیمت خلع سلاح ملت ایران و تسلیم‌ کردن توانمندی موشکی به بیگانگان، باز هم به دشمن باج بدهند و مروج تسلیم موشکی باشند؟ 
رسالت ملی، انقلابی و دینی دانشجویان است که مزدوران مالی و فکری دشمن در داخل را رسوا کنند و اجازه ندهند وطن‌فروشانِ روشنفکرنما توانمندی‌های خوداتکای ملی را در بازار سیاسی و دیپلماسی جهانی به دشمن واگذار کنند. از طنزهای خوشمزه‌ی تاریخ این است که جریان روشنفکرنمای داخلی، از یک طرف ترامپ را دیوانه می‌خواند و از طرف دیگر برای اجرای سیاست‌های او در داخل ایران در قامت یک مزدور تمام عیار عمل می‌کند. دانشجویان انقلابی نباید اجازه دهند که روشفنکرنماها، مزدوری برای دشمن را به یک ارزش تبدیل نمایند. 

یعنی شما تا این حد طرفداران مذاکرات موشکی را غیرقابل اطمینان می‌بینید که آنها را مزدور می‌خوانید، نمی‌شود ناآگاه باشند؟ 

کمتر می‌شود چنین اتفاقی بیفتد، واقعیت این است که اگر تا دیروز روشنفکرنماهای وطنی، فقط پرچمدار عرصه‌ی نفوذ بودند و اگر تا دیروز غربگرایان داخلی زمینه‌ساز تسلیم هسته‌ای بودند، امروز نه تنها بسترساز تسلیم موشکی در عرصه‌های سیاسی و رسانه‌ای هستند، بلکه پا را فراتر گذاشته و نکبت و ذلت جاسوسی موشکی را نیز پذیرفته‌اند. غربگرایان تا آن حد ذلیل شده‌اند که از مزدوری در عرصه‌ی نفوذ به جاسوسی در عرصه‌ی موشکی سقوط کرده‌اند. 
باید از غربگرایانی که ژست واقع‌گرایی می‌گیرند و انقلابی‌ها را متهم به عدم درک واقعیت‌ها می‌کنند، پرسید در حالی که به اذعان کتاب موازنه‌ی نظامی ۲۰۱۸، منتشر شده از سوی موسسه‌ی بین‌المللی مطالعات استراتژیک لندن، «هزینه‌های نظامی در خاورمیانه در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل ۲۷ درصد رشد داشته، یعنی رقابت تسلیحاتی در اطراف مرزهای جغرافیایی ایران نه تنها متوقف نشده، بلکه سرعت دوچندانی گرفته است»، براساس چه معیار و مبنای واقعی، تسلیم موشکی ایران در برابر بیگانگانی را که به‌ طور مستمر بر توان نظامی خود می‌افزایند، توجیه می‌کنید؟ 

با این حساب خطرات جاسوسی این تفکر چطور باید کنترل شود؟ 

واقعیت این است که خطرات و خسارت‌های ملی ناشی از "جریان نفوذ در حاکمیت" به مراتب بیشتر، گسترده‌تر و بلندمدت‌تر از "جریان جاسوسی از حاکمیت" است. جریان جاسوسی، صرفاً بر روی یک مورد و موضوع و در یک دامنه‌ی محدود جغرافیایی و نیز بر روی مراکز مهم و حساس متمرکز شده و بیشتر موجب افزایش اطلاعات دشمن و ارتقای توان تحلیلی آن خواهد بود، در حالی که جریان نفوذ فرابخشی، فراگیر و بلندمدت است که هم حاکمان و هم نخبگان را در مرحله‌ی اول و افکار عمومی را در مرحله‌ی بعد پوشش خواهد داد. 

آیا می‌شد توافق بهتری نوشت که بر مذاکرات موشکی نرسیم! شاید اوضاع ایران در مذاکرات طوری بوده که نمی‌توانستیم بهتر از این نتیجه بگیرم؟ 
قبلا در گفت‌وگو با روزنامه سیاست روز اشاره کردم که قطعاً می‌شد توافق بهتری داشت و مولفه‌های توافق بهتر را ذکر کردم و البته این را گفتم که حتماً نباید مذاکرات منجر به توافق می‌شد و توافق صرف دستاورد نیست. اما درباره این موضوع مستند دیگری وجود دارد که قطعا دولتمردان باید به آن پاسخ دهند. 
هنوز مشخص نیست، چه ارتباطی میان استمرار تحریم‌های موشکی در قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ و زیاده‌خواهی غربی‌ها برای امتیازگیری موشکی از ایران و پشتیبانی غربگرایان وطن‌فروش داخلی از تسلیم موشکی ایران وجود دارد، اما این واقعیت قابل کتمان نیست که پس از گذشت بیش از دو سال از ادعای سرگئی لاوروف، وزیر خارجه‌ی روسیه مبنی بر اینکه «ما و چین می‌خواستیم تحریم‌های تسلیحاتی لغو شود، اما علی‌رغم حمایت ما، خود هیات ایرانی موافقت کردند که تحریم‌ها تا ۵ سال ادامه یابد»، هیچ دولتمرد تدبیر و امید واکنشی نشان نداد و دولت هیچ پاسخی به این ادعای طرف روسی نداد، اما وندی شرمن معاون پیشین وزیر خارجه‌ی امریکا و مذاکره‌کننده‌ی ارشد این کشور در گروه ۱+۵ طی سخنانی که موید اظهارات وزیر خارجه‌ی روسیه است، بر ادعای طرف روس صحه گذاشت و گفت: «روسیه معتقد بود که نباید هیچ محدودیتی بر روی موشک و تسلیحات باشد و قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ صرفاً باید توافق [برجام] را تایید کند و نباید هیچ محدودیتی بر روی برنامه‌ی موشکی و تسلیحاتی ایران باقی بماند». 
مذاکره‌کنندگان بالاخره باید به ملت ایران پاسخ دهند که چرا از ظرفیت روسیه و چین برای تامین منافع ملت ایران استفاده نکردند و به استمرار تحریم‌های موشکی در قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ تن دادند و چرا با چیزی موافقت کردند که خواست امریکا و تامین ‌کننده‌ی منافع غربی‌ها و برخلاف منافع ملی و امنیت ملی است؟ 


گفت‌وگواز: قاسم غفوری - مائده شیرپور
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷سخنگوی وزارت خارجه: درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی کنیم
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷۶ تضمین نفتی که اروپا باید برای حفظ برجام بدهد
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷عراقچی: تردید داریم اروپا بدون آمریکا برجام را ادامه دهد/ نمی‌توان به اروپا مطمئن بود
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ترامپ را به توافق هسته‌ای باز می‌گردانیم
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ولایتی: بعضی از کشورهای اروپا یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ/ تناقض‌گویی مقامات اروپایی شک برانگیر است
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷وزیر خارجه آلمان: ایران در پی برخورداری از تسلیحات اتمی نیست
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷روزنامه آلمانی: گروه ۱+۴ هفته آینده درباره توافقی جدید با ایران در «وین» مذاکره می‌کنند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۲۱۷۰۸۱۳:۱۲:۰۷ ۱۳۹۷/۲/۹
کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی! ایشون اگر میتونستن قبلا که مسئول پرونده بودند از تصویب تحریمها جلوگیری می کردند .
ناشناس۳۲۱۹۶۳۱۵:۰۸:۵۷ ۱۳۹۷/۲/۹
خوب شمابودی که 94برجام راتایید کردی چرا مسئولیت قبول نمی کنی چرا با 5+1تواق کردی وبرجام راامضا کردی ای ... هان شمانبودی خوب هیچی....
farhad۳۲۱۷۶۲۱۳:۳۴:۳۴ ۱۳۹۷/۲/۹
«چرا از ظرفیت روسیه و چین برای تامین منافع ملت ایران استفاده نکردند »!.اینهمه فرمایش فرمودند و آخرش رسیدند به ظرفیت چین وروسیه!
ناشناس۳۲۱۹۵۶۱۵:۰۳:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۹
بهترین وضعیت بر ای ایشون تریبون یک طرفه هست .اجازه پاسخ نداریم .
ناشناس۳۲۲۰۱۱۱۵:۳۳:۲۲ ۱۳۹۷/۲/۹
برادر عزیر شما در زمان خودتان جز بیانیه دادن و قطعنامه پشت قطعنامه علیه ایران چه کارنامه ای جهت ارائه دارید؟؟؟
سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 3. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 4. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 5. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 6. واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر  

 7. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 8. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

 9. روحانی:گروهمان سخت است اما قبلا با تیم‌های بزرگ‌تر هم بازی کرده‌ایم/ کی روش: برای ما در جام جهانی دعا کنید

 10. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 11. روسیه از نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان رونمایی کرد

 12. نشست ِ«به احترام معلم» در تاکستان برگزار شد

 13. اهدای پیراهن شماره 12 تیم ملی به روحانی+تصاویر  

 14. سرود رسمی تیم ملی در جام جهانی رونمایی شد + دانلود

 15. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 16.  روند کاهش سطح کشت و تولید ۱۰ محصول اساسی کشاورزی طی ۵ سال 

 17. 90 میلیارد در حساب بچه 7 ساله/ تراکنش مالی 120 میلیاردی زنی که فوت کرده!  

 18. دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

 19. ثلاث یک قدم مانده به چوبه دار/ دعوت از خانواده شهیدان ناجا برای حضور در دادسرا 

 20. درمان مشکلات معده کودکان به کمک زنجبیل 

 21. سرنوشت مبهم «فریحا»/نمی‌خواهم سوژه «ماه عسل» شوم+عکس 

 22. چه شرکت‌هایی محصولات خود را گران کردند؟

 23. واشنگتن: نگرانی‌های مشترک درباره ایران می‌تواند مبنای همکاری با اروپا باشد 

 24. شرایط روزه‌داری برای دختران روزه اولی/ روزه سربازان چگونه است؟ 

 25.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 6. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 7. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. پوپولیست تلگرامی

 10. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 13. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 14. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 15. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 16. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 17. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 18. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 19. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 20. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 21. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 22. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 23. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 24. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 25. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 6. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 9. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 10. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 11. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 12. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 13. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 14. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 15. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 16. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 17. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 18. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 19. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 20. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 21. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 22. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 23. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 24. آمریکا سیف را تحریم کرد

 25. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

پربحث‌های اخیر

 1. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 2. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 3. کمیته حقیقت‌یاب مجلس به کازرون اعزام می‌شود

 4. رئیس سازمان زندانها: بقایی در زندان اوین است

 5. دستور روحانی برای فروکش کردن اعتراضات در شاهرود

 6. برنامه فراکسیون نمایندگان ولایی برای انتخابات هیئت رئیسه مجلس

 7. سخنگوی وزارت خارجه: درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی کنیم

 8. اصلاحیه «پالرمو» به شورای نگهبان ارجاع شد

 9. ترافیک طرح‌های فوریت‌دار در نوبت صحن مجلس/ مطهری: طرح‌ها به نوبت مطرح می‌شود

 10. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

 11. دادستان تهران: در مورد حصر برخی اخباری منتشر می‌شود که واقعی نیست/ ارسال پرونده محمد ثلاث به اجرای احکام دادسرا

 12. پلیس: ۴۰ درصد دستگیرشدگان حوادث کازرون، سابقه کیفری دارند / آنها با برنامه‌ریزی دشمنان به اغتشاش دعوت شدند

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 3. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 4. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 5. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 6. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 7. پوپولیست تلگرامی

 8. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 9. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 10. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 11. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 12. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 13. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

 14. عراقچی: تردید داریم اروپا بدون آمریکا برجام را ادامه دهد/ نمی‌توان به اروپا مطمئن بود

 15. ولایتی: بعضی از کشورهای اروپا یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ/ تناقض‌گویی مقامات اروپایی شک برانگیر است

 16. واعظی: ابراز پشیمانی از رای به روحانی، کار مخالفانش است

 17. دبیر کارگروه فیلترینگ: خبر دستور لغو فیلتر تلگرام کذب است

 18. تشکیل کمیته ویژه در کمیسیون انرژی برای مدیریت سامانه عرضه سوخت و سی ان جی

 19. مقاومت‌‌های «گسترده‌» در برابر خروج از تلگرام + عکس

 20. صدور مجوز دسترسی دستگاه‌ها به فیلترشکن بدون اختلال

 21. روزنامه ایران: آتش کازرون را نماینده این شهر در مجلس به پا کرد

 22. کمیته حقیقت‌یاب مجلس به کازرون اعزام می‌شود

 23. رئیس سازمان زندانها: بقایی در زندان اوین است

 24. دستور روحانی برای فروکش کردن اعتراضات در شاهرود

 25. برنامه فراکسیون نمایندگان ولایی برای انتخابات هیئت رئیسه مجلس

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 5. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 6. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 7. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 8. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 9. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 10. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 11. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 12. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 13. نامه سرگشاده سید حسین موسویان به لاریجانی / من دو تابعیتی نیستم

 14. ۱۰ تضمینی که باید از اروپا گرفت

 15. ریابکوف: بدون امتیازدهی ایران، حفظ برجام غیرممکن است

 16. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 17. چرایی استمرار شعار مرگ بر آمریکا

 18. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 19. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 20. اسامی ۱۰۰ مدیر دوتابعیتی تصمیم‌ساز به دادستانی کشور ارسال شد

 21. درگیری در کازرون و به آتش کشیده شدن مقر پلیس

 22. موسویان در برنامه مناظره بی بی سی: اروپا به تعهداتشان عمل کنند، ایران هم در برجام می‌ماند/اروپا اراده سیاسی دارد، اما ظرفیت ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا را ندارد

 23. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 24. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 25. تقابل فراکسیون امید با لاریجانی/ اتمام پروژه روحانی و میزان شانس جهانگیری برای انتخابات بعدی/ هشتگ جدید ضرغامی/ جوالدوز شرق به اصلاح طلبان/ ادامه حاشیه های بیانیه آیت الله جنتی

آخرین عناوین