ظریف: با خروج آمریکا دیگر تعهدی برای باقی ماندن در برجام نخواهیم داشت

گروه سیاسی الف،   3970204179 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر خارجه در مصاحبه با یک رسانه آمریکایی ضمن رد مواضع دولت دونالد ترامپ و رژیم صهیونیستی در قبال تهران تاکید کرد خروج احتمالی واشنگتن از برجام سبب افزایش اتحاد داخلی مردم ایران خواهد شد.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف که چند روزی است برای شرکت در اجلاس عالی‌رتبه صلح پایدار به میزبانی سازمان ملل به نیویورک رفته، با یک رسانه آمریکایی درباره برجام، سوریه، رژیم صهیونیستی و مسائل منطقه صحبت کرد. این اجلاس به میزبانی مجمع عمومی سازمان ملل قرار است چهارم و پنجم اردیبهشت ماه برگزار شود.

وزیر خارجه ایران پس از استقرار در نیویورک، حضور رسانه‌ای پر رنگی در آمریکا داشته و با چندین رسانه مصاحبه کرده است. مصاحبه کامل وزیر خارجه ایران با پایگاه آمریکایی «نشنال اینترست» را در متون زیر بخوانید:

«جاکوب هیلبران: رئیس‌جمهور ترامپ تا ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) برای تصمیمگیری درباره برجام وقت دارد. اگر او اعلام کند که آمریکا رسما از توافق خارج می‌شود، چه اتفاق می‌افتد؟

محمدجواد ظریف: شما یک نکته قابل توجه را مطرح کردید: خروج رسمی از برجام چرا که آمریکا در دوره رئیس‌جمهور ترامپ واقعا بخشی از برجام نبوده است و تقریبا همه تعهدات برجامی آمریکا را نقض کرده است و ما تقریبا یک دوره ۱۶ ماهه آزمایشی برای خروج رسمی را داشته‌ایم. اگر آمریکا رسما از برجام خارج شود، اثر فوری این خواهد بود که چنین کاری ایران را از هر گونه تعهدی برای باقی ماندن در برجام رها می‌کند. اینکه ایا چنین کاری سبب خروج فوری ایران خواهد شد یا نه، این بسته به تصمیمی است که ما آن را اتخاذ خواهیم کرد اما این محتملترین پاسخ ما به رئیس‌جمهور ترامپ است.

هیلبران: آیا این شامل خروج احتمالی از ان‌پی‌تی(معاهده منع گسترس سلاح اتمی) هم می‌شود؟

ظریف: خوب افرادی در ایران هستند که درباره این موضوع دارند حرف می‌زنند البته این قطعا موضع دولت(حسن روحانی) نیست اما ما یک افکار عمومی بسیار فعالی داریم و ما همیشه به افکار عمومی‌مان پاسخگو بوده‌ایم آنچه که من در اولین کارت‌های ما در مرحله اول پاسخمان به خروج رسمی آمریکا (از برجام) می‌بینم، در نظر گرفتن و اندیشیدن به خروج ما از برجام است.

هیلبران: به نظر شما، دولت ترامپ یا آمریکا واقعا در حال نقض معاهده است؟

ظریف: هر بیانیه و اظهارنظری که رئیس‌جمهور ترامپ از زمان آغاز منصبش و حتی قبل از آغاز منصبش در مقام نامزد ریاست جمهوری انجام داده اما از زمان ریاست جمهوری در آمریکا و رئیس شاخه اجرایی انجام داده است. مفاد و شرایط خاصی در برجام وجود دارد که در آن تلاش اعضای ارشد شاخه اجرایی آمریکا را از اعلام و اظهارنظرهای مخالف برجام، از صحبت با رهبران خارجی و بازرگانان خارجی برای ممانعت از سرمایه گذاری در ایران و دیگر فعالیتهایی که تجارت عادی با ایران از سوی دیگران را به مخاطره می‌اندازد، منع می‌کند نه فقط توسط آمریکا بلکه از از سوی دیگران. اما اینها اقداماتی است که شخص رئیس‌جمهور ترامپ آنها را انجام داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هیچ مجوزی برای (فروش) هواپیما (به ایران) یا دیگر فعالیت‌هایی که برجام اجازه و مجوز آن را داده، ارائه نکرده است و دفتر کنترل دارایی‌های این وزارتخانه باید چنین مجوزهایی را صادر کند اما از زمان مراسم تحلیف رئیس‌جمهور ترامپ حتی یک مجوز هم صادر نکرده است. در نتیجه، موارد فنی بسیاری از نقض فنی و حتی نقض‌های جدی تری از برجام توسط این دولت شامل خود رئیس‌جمهور و اعضای دولت او و نهادهای مختلف شاخه اجرایی وجود داشته است.

هیلبران: شما رئیس‌جمهور ترامپ را چگونه می‌بینید؟ یک دشمن حیله‌گر، احمقی سرگردان یا کسی که به روابط بین‌الملل بی اعتنا است؟

ظریف:  من این مشکل را شخصی نمی‌کنم. به نظر من، سیاست آمریکا تحت این دولت به نفع منافع صلح و امنیت بین‌الملل نیست و حتی به نفع منافع خود آمریکا هم نیست چرا که آمریکا خود را در هر مذاکره‌ای، یک شریک قابل اتکا نمایش و جلوه می‌دهد. ما اینجا درباره افراد حرف نمی‌زنیم و ما درباره کشور و دولت آمریکا حرف می‌زنیم و امروز رئیس‌جمهور ترامپ و دو سال قبل رئیس‌جمهور اوباما دولت آمریکا را برای جامعه بین‌المللی نمایندگی کرده‌اند. جامعه بین‌المللی وارد سیاست داخلی هیچ کشوری نمی‌شود. دولت آمریکا وارد یک توافق چند جانبه‌ای شد که از راه مذاکره آزادانه به دست آمده بود این موضوع فقط مختص برجام نبوده است بلکه شامل معاهده آب و هوایی و دیگر توافقات هم بوده است.

و حالا باید گفت درباره بخش‌هایی از توافق که رئیس‌جمهور ترامپ در حال ایجاد تردید و سوال درباره آنها است، شاید جدیترین و طولانی ترین مذاکرات روی آنها انجام شد و آمریکا به بخشی از چیزی که می‌خواست رسید اما به بخش دیگری از خواسته‌هایش نرسید اما به جای رسیدن به برخی از بخش‌های خواسته‌هایش به بخش‌های دیگری دست یافت. منظور من این است که این یک فرایند بده بستان است در هر مذاکره‌ای دو طرف بین آنچه می‌دهند و آنچه می‌گیرند، تعادل و توازن ایجاد می‌کنند اما حالا آمریکا دارد می‌گوید "آنچه که مال من است، متعلق به خودم است و آنچه که مال شما است، قابل مذاکره است هر چه من به شما دادم حالا می‌خواهم آنها را پس بگیرم". خوب حالا آیا کسی که دارای عقل سلیم باشد، با چنین آمریکایی دیگر مذاکره و تعامل خواهد کرد؟ این اثر بلندمدت سیاست‌های رئیس‌جمهور ترامپ بر آمریکا است.

 هیلبران: رئیس‌جمهور ترامپ با اشتیاق و حرص زیادی در حال مذاکرات با کره شمالی است. شما از تمایل او برای مذاکره با کره شمالی، دشمن دیرینه (آمریکا) و عدم تمایل آشکار او برای مذاکره (با ایران) چه درسی می‌گیرید؟

ظریف: او عاشق این است که با ایران (درباره برجام) مذاکره مجدد انجام دهد اما واقعیت آن است که ما یک توافق از قبل داریم در نتیجه شما یک توافقی را که با یک دولت مستقل حاصل کردید، مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌دهید. ما نه فقط با آمریکا بلکه با شش کشور دیگر به یک توافق رسیدیم.

هیلبران: آیا این درس آن است که بهتر است یک بمب اتمی داشته باشید و سپس با آمریکا وارد مذاکره شوید؟

ظریف: نه، نه، نه. شاید این درسی باشد که برخی احتمالا به آن برسند اما درسی نیست که من به آن برسم. من اعتقاد دارم که این نوع برخورد و تعامل، در حال ارسال سیگنالی بسیار غلط به جامعه بین‌المللی است به ویژه این سیگنال که شما نمی‌توانید وقتی با آمریکا مذاکره کردید، به آن (آمریکا) اعتماد کنید

هیلبران: احتمال خروج آمریکا از توافق در ماه می چه تبعات داخلی در ایران دارد؟

ظریف: به نظر من، سبب افزایش اتحاد داخلی خواهد شد. دیگر افراد دلیلی برای مشغول شدن به این نوع از مناظره و بحث در خصوص اینکه ایا باید با آمریکا تعامل کرد یا نه، نخواهند داشت (بحث و مناظره‌ای که ما در ۴ سال گذشته مشغول آن بوده‌ایم) چرا که در برای چنین تعاملی مسدود است و همه(مردم ایران) یک رویکرد مشترک اتخاذ خواهند کرد.

هیلبران: اکنون صحبت‌های زیادی در آمریکا درباره مواضع ایران در سوریه و همچنین لبنان وجود دارد. آیا تبدیل ایران به هژمون در خاورمیانه(غرب آسیا) برای این کشور ممکن است؟

ظریف: دیگر برای هیچ کس و کشوری امکان هژمون شدن در هیچ جایی وجود ندارد. برخی اعتقاد دارند که بعد از پایان جنگ سرد، آمریکا می‌تواند از تمایلات هژمونیک خود در سطح جهان لذت ببرد اما همانطوری که رئیس‌جمهور ترامپ گفته، ۷ تریلیون دلار هزینه شد و نتیجه آن چیزی نیست که کسی آن را دوست داشته باشد. به همین دلیل، تمایلات هژمونیک در جهان امروز، متوهمانه هستند حتی به طور کلی، دولت‌ها هم انحصار توسل به زور را از دست داده‌اند و ما شاهد ظهور و سر بر آوردن بازیگران غیر دولتی هستیم. بنا بر این، از حتی از منظر نظری و تئوریک و نه از فقط عملی، تمایلات هژمونیک بیشتر از آنکه واقعیت باشند، توهم هستند. ایران نمی‌خواهد هژمون منطقه باشد و ما معتقدیم که خیلی وقت است که دوره تمایلات هژمونیک به سر آمده است.

هیلبران: اگر اینطور است چرا اسرائیل این همه سر و صدا درباره حضور ایران در سوریه راه می‌اندازد؟

ظریف: آنها همیشه به منظور توجیه تجاوزگری‌هایشان، نقض حقوق فلسطینیان و حتی برخی اوقات برای لاپوشانی کردن برخی اختلافات داخلی‌شان، برای پیدا کردن عذر و بهانه جهت گمراه کردن دیگران تلاش کرده‌اند.

هیلبران: به عنوان سوال آخر، آیا مخالفت‌های دولت ترامپ با توافق (هسته‌ای) ایران فقط بهانه‌ای برای به راه انداختن یک حمله واقعی به ایران است؟

ظریف: من در این باره تردید دارم».

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۵۴۵۵۱۴:۴۶:۴۵ ۱۳۹۷/۲/۴
مطمئنی؟
ساوجی۳۱۵۵۱۴۱۵:۳۰:۱۱ ۱۳۹۷/۲/۴
اتفاقا این محکم حرف زدنها جواب میده و ترامپ را در برجام حفظ میکنه دنیا دنیای جدیته نه التماس
هوشیار۳۱۵۷۵۱۱۹:۲۴:۲۱ ۱۳۹۷/۲/۴
با شما موافقم ولی به نظرم دیر شده
ناشناس۳۱۵۷۶۶۱۹:۴۱:۴۸ ۱۳۹۷/۲/۴
بعنوان رزمنده ای که روزگاری در جنگ سخت با دشمنان کشور و ملتم جنگیده ام افتخار میکنم که در جنگ نرم ( دیپلماتیک) در کنار دکتر ظریف باشم
ناشناس۳۱۵۸۹۷۲۱:۵۰:۱۷ ۱۳۹۷/۲/۴
نترسید، امریکا خارج نمی شود. همین سیاست جنگ و گربز منافع زیادی برای امربکا دارد.
بامیلوسفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 2. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 3. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 4. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 5. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

 6. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 7. خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

 8. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 9. منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

 10. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 11. حمایت احسان علیخانی از ورود بانوان به ورزشگاه ها

 12. هواپیمای تشریفات دولت ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا

 13. تلاش ۲ ساله کی‌روش؛ پیدا کردن جانشین سیدجلال

 14. پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده‌ام/ تمام 12 شرط را از راه‌های دیپلماتیک محقق می‌کنیم

 15. چه خبر از افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت؟

 16. موگرینی: حفظ برجام، آزمونی برای اتحادیه اروپا است

 17. کی روش: در گروه مرگ هستیم/ هدفمان صعود از مرحله گروهی است

 18. کره‌شمالی سایت آزمایش اتمی خود را تخریب کرد

 19. محاسبه مستمری بازنشستگی تغییر می‌کند

 20. خاویر سولانا: آمریکا عملاً به دنبال تغییر رژیم در ایران است

 21. دلایل افزایش «زندگی‌ تجردی» در کشور

 22. آخرین اخبار از حذف کنکور

 23. تایید قصور پزشکی در مرگ زن ساروی

 24. آیت‌الله اسلامی: مردم زیر فشار گرانی و مشکلات اقتصادی هستند

 25. نورافکن از استقلال جدا شد

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 2. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 3. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 4. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 5. ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است

 6. خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان   

 7. جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

 8. پشت پرده سیاست جدید ترامپ در قبال ایران

 9. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 10. انتشار اولین تصویر رسمی از بن‌سلمان پس از غیبتی طولانی

 11. سقوط لیـر با ریسک اردوغـان

 12. سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

 13. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 14. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 15. ۱۹ عکس از حاشیه‌های دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب  

 16. عواقب روابط مشکوک یک زن با مرد غریبه

 17. پاسخ ایران به سخنان پمپئو چه خواهد بود؟

 18. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

 19. شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

 20. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 21. خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

 22. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 23. منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

 24. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 25. انتخابات هیئت رئیسه مجلس در دستور کار نمایندگان/ هفت وزیر در صحن و کمیسیونهای تخصصی مجلس/ پاسخگویی به 12 سوال 14 نماینده

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 5. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 6. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 7. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 8. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 9. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 10. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 11. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 12. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 13. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 14. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 15. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 16. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 17. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 18. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 19. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 20. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 21. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 22. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 23. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 24. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 25. اسامی ۱۰۰ مدیر دوتابعیتی تصمیم‌ساز به دادستانی کشور ارسال شد

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 2. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 3. ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است

 4. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 5. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 6. انتخابات هیئت رئیسه مجلس در دستور کار نمایندگان/ هفت وزیر در صحن و کمیسیونهای تخصصی مجلس/ پاسخگویی به 12 سوال 14 نماینده

 7. جمله امیدبخش رهبر انقلاب +عکس

 8. کنایه کیهان به نوبخت

 9. تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟

 10. باهنر: سیاست های قبلی آمریکا به هیچ وجه تغییر نکرده است

 11. لاریجانی: نشانه‌ای از عقلانیت در پمپئو وجود ندارد

 12. فیروزآبادی: با توجه به سابقه بدعهدی، احتمال عدم تضمین شروط رهبر انقلاب از سوی اروپا وجود دارد

 13. شماره ۱۳۴ خط حزب‌الله منتشر شد + لینک دریافت

 14. لاهوتی: خط قرمز لاریجانی است/ کاندیداتوری عارف اشتباه است

 15. قاسمی: اتهامات وزیر خارجه مراکش، موهوماتی بر اساس قصه‌نویسی دیگران است

 16. نماینده مردم شیراز: مشکل بنزین به گفته استاندار فارس تا امشب رفع می‌شود

 17. خط و نشان کنگره آمریکا در مقابل قانون انسداد اروپا

 18. تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟

 19. کیهان: فراکسیون امید با دست پس می‌زند با پا پیش می‌کشد!

 20. دیدار اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای با رئیس جمهور

 21. اشراف اطلاعاتی ایران بر پایگاه‌های نظامی اردن، امارت، قطر و عربستان

 22. طرح جدید مجلس برای «دوتابعیتی‌ها» کلید خورد + جزئیات

 23. چین، سوئیس و اتریش مقصد سفرهای آتی رئیس‌جمهور

 24. روایت خواندنی مهندس بازرگان از مقاومت خرمشهر

 25. جدول/ شروط ادامه برجام با اروپا

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 5. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 6. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 7. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 8. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 9. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 10. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 11. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 12. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 13. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 14. اسامی ۱۰۰ مدیر دوتابعیتی تصمیم‌ساز به دادستانی کشور ارسال شد

 15. موسویان در برنامه مناظره بی بی سی: اروپا به تعهداتشان عمل کنند، ایران هم در برجام می‌ماند/اروپا اراده سیاسی دارد، اما ظرفیت ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا را ندارد

 16. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 17. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 18. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 19. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 20. رهبر انقلاب: اروپا تعلل کند حق ایران برای آغاز فعالیت هسته‌ای محفوظ است/ وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد/ستاد مقابله با شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود

 21. روحانی: دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند/ اینکه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

 22. حضور "حسین فریدون" در انظار عمومی پس از ۳۰۰ روز غیبت + عکس

 23. پوپولیست تلگرامی

 24. کیهان: آقای مطهری! پاستیل شیبا مهم است یا برعکس شدن وعده‌های برجام؟

 25. تصویری جعلی که این روزها به امام منتسب می‌کنند + سند

آخرین عناوین