طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

گروه جهان الف،   3970202161 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

عضو تیم هسته ای آمریکا با اشاره به اینکه تهدید نظامی در طول مذاکرات هسته ای ایران مطرح بود گفت: می دانستم تحریمهای طراحی شده بر مردم ایران نیز تاثیر منفی داشته و باعث رنج آنها شده است!

به گزارش مهر «ریچارد نیفیو» عضو تیم هسته ای آمریکا و طراح تحریمهای ایران در دولت اوباماست. وی تحریم را ابزار سیاست خارجی آمریکا می داند و معتقد است پشت سر تحریمها، استراتژی کلان آمریکا در خصوص ایران نیز وجود داشته است.

«ریچارد نیفیو» به عنوان سرپرست تیم طراحی و اجرای تحریم های علیه ایران، در توضیح دستور العمل تعیین اهداف مورد تحریم، به دو عامل بحث برانگیز اشاره می کند: درد و مسکن آن. بر این اساس کارایی تحریم ها مبتنی بر استفاده از درد علیه یک هدف است، اما اهداف باید راه حل های مشخص برای مقاومت، تحمل و غلبه داشته باشد.

در واقع فهم کارایی درد و مسکن(راه حل) آن، محور اصلی به کارگیری موفقیت آمیز و انسانی تحریم ها است. با توجه به این دو نکته کلیدی و این که چگونه در یک نظام تحریمی تغییر می کند، سیاست گذاران می توانند زمان دقیقی را که مداخلات دیپلماتیک به موفقیت می انجامد یا تشدید فشارها ضروری می شود تعیین کنند.

نیفیو با تمرکز بر آموخته های تحریم ها علیه ایران و عراق، به سیاستگذاران یک راهنمایی عملی در مورد چگونگی اندازه گیری درد و مسکن(راه حل) ارائه می کند.

در همین رابطه، مصاحبه ای با «ریچارد نیفیو» انجام شده است که از وی به عنوان معمار شبکه تحریم های آمریکا علیه ایران یاد می شود.

نیفیو فارغ‌التحصیل رشته مطالعات سیاست‌های امنیتی از دانشگاه «جرج واشنگتن» و عضو سابق تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران است و مدتی نیز به عنوان هماهنگ کننده ارشد سیاست تحریم های آمریکا در وزارت خارجه این کشور مشغول به کار شد.

نیفیو همچنین مدتی با سمت مدیر بخش ایران در شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید مشغول به فعالیت بوده است. وی در حال حاضر محقق ‌مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه «کلمبیا» نیویورک است.

شما در کتاب خود با عنوان «هنر تحریم» ابعاد مختلف تحریم را مورد بررسی قرار داده اید و آنرا ابزار سیاست خارجی آمریکا دانسته اید. پیوند این دو موضوع را توضیح بدهید؟

دو دلیل وجود داشت: نخست این که تحریم چه دوست داشته باشیم چه نه، ابزاری برای سیاست خارجی است که به صورت گسترده و نامحدود، مورد استفاده قرار می گیرد.

هر چند امروزه ایالات متحده و اروپایی ها اغلب از این روش استفاده می کنند، اما تحریم ها تا زمانی موثر است که دیگر کشورها نیز اقدام مشابهی کنند. از این رو کاربرد این روش در یک چارچوب نظام مند مفید خواهد بود.

دوم این که برای دستیابی به تحریم هایی مستحکم و با دوام، می توان از بسیاری از مسائل بشردوستانه که در گذشته آنها را تحت تاثیر قرار داده و از شکست تحریم ها که منجر به جنگ می شود جلوگیری کرد.

از آنجا که تحریم ها می توانند هزینه های کلی اختلافات سیاسی و دیپلماتیک را کاهش داده و از احتمال وقوع جنگ بکاهند، باید با وضوح و کارایی طراحی شوند.

سوال اصلی و فرضیه شما در این کتاب چه بود؟

سوال اصلی من این بود که چگونه می توانم با یک برگه سفید و بدون داشتن سیاست های مشخص، تحریم هایی را طراحی و اجرا کنم. سپس توانستم چارچوبی ایجاد کنم که علاوه بر معقول و منطقی بودن، خواسته هایم را برای بهره وری و اثربخشی تامین کند.

شما عنوان کرده اید که تحریم ها اگر بدون استراتژی روشن و واکنش به طبیعت و تغییر رفتار هدف اعمال شوند، بی اثر می شوند. فکر می کنید ایالات متحده در کنار تحریم ها «استراتژی روشن» برای ایران دارد؟

من فکر می کنم بله، هر چند شما و خوانندگانتان ممکن است مخالف باشید. قرار بود تحریم ها حکومت ایران را به این امر سوق دهد که حل و فصل مذاکره برای رفع نگرانی های بین المللی در مورد برنامه هسته ای این کشور بهتر از ادامه برنامه توسعه آن بدون در نظر گرفتن این نگرانی ها است.

تحریمها بخشی از یک استراتژی وسیع از جمله مذاکرات دیپلماتیک، انزوا و تهدیدات نظامی بود. در زمان های مختلف، ما اهمیت این موضوع را از جمله در جلسات شخصی به رهبران ایران گوشزد کردیم.

گاهی اوقات شفافیت ما به دلیل اختلافات درون ایالات متحده و با شرکای ما در مورد ماهیت اختلاف و بهترین راه حل آن از بین رفت. اما در مجموع، من فکر می کنم در روندی که از سال 2006 شروع و تا سال 2015 ادامه یافت استراتژی ما منطقی و روشن بود.

شما هدایت روند طراحی و معماری تحریم ها علیه ایران را در دولت اوباما به عهده داشتید. آیا شما می دانید «رنج و درد» اصلی و فشار تحریم ها روی مردم ایران و نه دولت است چون استدلال شما این است که تحریمها بر نظام ایران تاثیر دارد و نه مردم؟

پاسخ من این است که باید به خاطر داشته باشیم دولت ایران از مردم ایران تشکیل شده است و به موجب اعمال تحریم ها و درد، ما بر آنها تاثیر گذاشته ایم و به نظر من این پاسخ تا حد زیادی درست است.

اما از آنجا که بخشی از کتاب من نیز درباره صداقت است، باید صادقانه بگویم بله، می دانم که بخش مهمی از «درد» تحریم ها بر مردم ایران اعمال می شود.

در هر حال این کار به منظور کمک به انگیزه دولت ایران برای تغییر سیاست های هسته ای اش انجام گرفته است که به نظر من (و دولت من) می تواند در نهایت آمریکا، متحدان ما و منافع ما را تهدید کند.

ذکر این نکته هم ضروری است که درد اعمال شده به طرز ناخوشایند یا با بی دقت انجام نشده است. در طول دوره زمانی 2006-2013، ما پیشنهادات متعددی دریافت کردیم که موجب تحریم شدید شد. در واقع برای ما راحت تر بود که با آنها موافقت کنیم.

در عوض، ما سعی کردیم استراتژی محور، متفکرانه و مراقب باشیم که چگونه از تحریم استفاده کنیم. ما همچنان از استثنائات انسان دوستانه برای تحریم ها مانند دستگاه های پزشکی و ارتباطات شخصی حمایت کردیم و حتی آنها را گسترش دادیم.

من شخصا آمریکا و شرکت های خارجی مشغول چنین تجارت حقوقی را تشویق کردم تا به این روند ادامه دهند و از این مجوز استفاده کردم، البته من تنها فرد در دولت ایالات متحده نبودم.

اگرچه مردم ایران از طریق تحریم آسیب دیدند، اما این یک برنامه تحریمی به سبک تحریم علیه عراق نبود. از این طریق ما روشن کردیم که فرصت های زیادی برای تحریم ایران در نظر گرفته شده است.

هنگامی که دولت ایران از یکی از این فرصت ها بهره مند شد، ما به سرعت در مورد اعمال تحریم های مورد توافق پرداختیم (و من نیز بخشی از آن بودم).

علاوه بر این، باید یادآور شوم که استفاده از تحریم ها نباید به معنی پذیرفتن برنامه هسته ای ایران تلقی شود، در حالی که اعتماد جامعه بین الملل به این سمت سوق یافته که این انرژی برای مقاصد صلح آمیز مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین، بله، من آمادگی دارم که با صراحت و صادقانه در مورد این که تحریم ها چگونه باعث درد شده و اجزای ضروری عملکرد آنها سخن بگویم.

اما هدف این کتاب این است که مشخص شود تحریم ها می توانند با دقت بیشتر و با اجتناب از رنج های غیر ضروری و آسیب رساندن به هدف خود، اعمال شوند و امیدوارم ما در آینده چنین رویکردهایی را نیز داشته باشیم.

شما استدلال می کنید که «کارآیی تحریم ها در به کارگیری درد در برابر یک «هدف» است، اما اهداف ممکن است قاطعانه به مقاومت، تحمل یا غلبه بر این درد دست یابند. با فهم این واقعیت که تعامل بین درد و مسکن(راه حل یا راه درمان) آن، علت اصلی استفاده از تحریم ها به صورت موفقیت آمیز و انسانی است». هنگامی که شما از «هدف» سخن می گویید، چگونه می توانید دولت و مردم را جدا کنید؟ به عبارت دیگر، در مورد ملت-دولت ایران چگونه می توانید بین ملت و دولت تمایز قائل شوید؟

خوب، در بسیاری از موارد شما نمی توانید، اما با علم به این موضوع، هدف قرار دادن کشور بسیار مهم است. در مورد دولت ایران باید گفت اصل اساسی آن از جنبش مردمی در دهه 1970 و بازسازی دولت ایران به عنوان نماینده مردم تشکیل شده است.

این که آیا دولت ایران هنوز هم این کار را انجام می دهد، این تصمیمی است که باید توسط مردم ایران اتخاذ شود (هرچند من نظر خود را دارم)، اما این تئوری پایه ای دولت ایران مدرن است.

بنابراین، در هدف قرار دادن تحریم ها علیه ایران، عاقلانه است که این امر را در نظر بگیریم.

کشورهای دیگر متفاوت هستند و دولت آنها با تاثیر نظرات و نگرانی های مردم (حتی در نظریه) تحت تاثیر قرار نمی گیرد. برای بعضی از کشورها ممکن است که یک نخبه حاکم حتی مهمتر بوده و دیدگاه های مردم نسبتا بی اهمیت باشد.

در این کشورها، هدف قرار دادن مردم بی معنی است؛ این نخبگان هستند که باید تحت فشار قرار گیرند. این امر به نظر من، تفاوت های موجود در تحریم های ایالات متحده علیه ایران و علیه روسیه را توضیح می دهد.

البته، همان طور که اشاره شد، راه هایی برای کمک به کاهش خسارت وارده به مردم، از جمله از طریق استثنائات بشردوستانه و غیره، بسته به تحریم های استفاده شده، وجود دارد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲ خرداد ۱۳۹۷لودریان: تحریم‌های جدید علیه ایران منجر به گفت‌وگو نخواهد شد
۲ خرداد ۱۳۹۷چگونه مانع از حضور مجدد بابک زنجانی‌ها در زمان تحریم ها شویم؟
۱ خرداد ۱۳۹۷عضو تیم هسته‌ای آمریکا: اروپا مقابل تحریمهای آمریکا ابزارهای لازم را دارد
۱۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اتحادیه اروپا: تحریم‌ها را برنمی‌گردانیم
۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷عادل الجبیر: باید علیه ایران تحریم های بیشتری اعمال شود
۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بازداشت سه تاجر در آمریکا به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران
۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مشاور سنای آمریکا: تحریم‌های ایران هدفمندتر می‌شوند
۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷پیشنهادات معمار تحریم‌های ایران به ماکرون برای حفظ برجام
۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷گزینه‌های چهارگانه ایران برای مقابله با ترامپ/ یا تمام برجام باقی می‌ماند یا هیچ
۳۰ فروردین ۱۳۹۷تحریم‌های جدید تروئیکا علیه ایران، هدیه‌ای‌ برای کاخ سفید که به مقصد نرسید
۲۳ فروردین ۱۳۹۷شورای اروپا تحریم‌های ایران را یک سال دیگر تمدید کرد
۱۵ فروردین ۱۳۹۷گزینه‌های ترامپ برای بازگرداندن تحریم‌ها

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۳۲۴۴۱۶:۵۸:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۲
امیدوارم از زندگیت خیر نبینی.
ناشناس۳۱۳۳۵۰۱۸:۴۹:۵۱ ۱۳۹۷/۲/۲
گرگی از گرگهای پس فطرت خونخوار. قعر جهنم خداونددر انتظار توست.
ناشناس۳۱۳۴۶۲۲۰:۴۶:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۲
آفرین به شما میگن سیاستمدار نه برخی مسئولین ما که روزی 5 بار فقط سخنرانی میکنن و فقط شعار میدن
ناشناس۳۱۳۶۶۹۰۲:۰۲:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۳
برای 200 سال آیندشون برنامه دارند ولی ما فقط نوک دماغمون رو میبینیم!
من۳۱۳۶۹۵۰۵:۵۳:۵۸ ۱۳۹۷/۲/۳
ذلیل بمیری ایشالا
ناشناس۳۱۳۷۱۴۰۶:۵۸:۳۶ ۱۳۹۷/۲/۳
در آن دنیا هم دعای مردم ایران بدرقه ات خواهد کرد
بامیلوسفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 2. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 3. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 4. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 5. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

 6. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 7. خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

 8. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 9. منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

 10. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 11. حمایت احسان علیخانی از ورود بانوان به ورزشگاه ها

 12. هواپیمای تشریفات دولت ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا

 13. تلاش ۲ ساله کی‌روش؛ پیدا کردن جانشین سیدجلال

 14. پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده‌ام/ تمام 12 شرط را از راه‌های دیپلماتیک محقق می‌کنیم

 15. چه خبر از افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت؟

 16. موگرینی: حفظ برجام، آزمونی برای اتحادیه اروپا است

 17. کی روش: در گروه مرگ هستیم/ هدفمان صعود از مرحله گروهی است

 18. کره‌شمالی سایت آزمایش اتمی خود را تخریب کرد

 19. محاسبه مستمری بازنشستگی تغییر می‌کند

 20. خاویر سولانا: آمریکا عملاً به دنبال تغییر رژیم در ایران است

 21. دلایل افزایش «زندگی‌ تجردی» در کشور

 22. آخرین اخبار از حذف کنکور

 23. مرگ بر آمریکا گفتن ظریف  

 24. آیت‌الله اسلامی: مردم زیر فشار گرانی و مشکلات اقتصادی هستند

 25. نورافکن از استقلال جدا شد

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 2. تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی/اروپا در مذاکره با ایران، وکیل آمریکا نباشد

 3. انحصار خودروسازان چه زمانی شکسته خواهد شد؟

 4. کرایه کامیون ۲۰درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

 5. ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است/ امنیت کامل در مرزها برقرار است

 6. خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان   

 7. جزئیات خودسوزی کارگر شهرداری آبادان

 8. پشت پرده سیاست جدید ترامپ در قبال ایران

 9. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 10. انتشار اولین تصویر رسمی از بن‌سلمان پس از غیبتی طولانی

 11. سقوط لیـر با ریسک اردوغـان

 12. سوالات امتحان نهایی «دین و زندگی» لو رفت!

 13. خبر جدید برای سپرده‎گذاران موسسات غیرمجاز

 14. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 15. ۱۹ عکس از حاشیه‌های دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب  

 16. عواقب روابط مشکوک یک زن با مرد غریبه

 17. پاسخ ایران به سخنان پمپئو چه خواهد بود؟

 18. ۸۵ درصد اختلالات اینترنتی برطرف شد

 19. شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

 20. کی روش: مذاکراتم با تیم ملی ایران به پایان رسید/پس از این همه سال به من پیشنهاد تمدید قرارداد شش ماهه دادند

 21. خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

 22. حاجی‌دلیگانی: لعنت آیندگان بر مجلسی که پالرمو را بپذیرد

 23. منتظر کاهش قیمت لوازم‌خانگی نباشید!

 24. مشت‌های گره کرده مداح معروف در دیدار رهبری  

 25. انتخابات هیئت رئیسه مجلس در دستور کار نمایندگان/ هفت وزیر در صحن و کمیسیونهای تخصصی مجلس/ پاسخگویی به 12 سوال 14 نماینده

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 5. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 6. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 7. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 8. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 9. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 10. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 11. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 12. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 13. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 14. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 15. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 16. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 17. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 18. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 19. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 20. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 21. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 22. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 23. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 24. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 25. اسامی ۱۰۰ مدیر دوتابعیتی تصمیم‌ساز به دادستانی کشور ارسال شد

پربحث‌های اخیر

 1. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 2. خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

 3. هواپیمای تشریفات دولت ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا

 4. پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده‌ام/ تمام 12 شرط را از راه‌های دیپلماتیک محقق می‌کنیم

 5. موگرینی: حفظ برجام، آزمونی برای اتحادیه اروپا است

 6. کره‌شمالی سایت آزمایش اتمی خود را تخریب کرد

 7. خاویر سولانا: آمریکا عملاً به دنبال تغییر رژیم در ایران است

 8. سوزاندن اعضای "فرقه داودیه" توسط FBI + عکس

 9. توتال درباره دریافت معافیت‌ تحریمی از سوی آمریکا برای کار در ایران ابراز تردید کرد

 10. مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام جنگ علیه ایران بدون مجوز کنگره را ممنوع کرد 

 11. ادعای دنی دانون: ایران به تازگی دو آزمایش موشکی انجام داده است

 12. قول انتخاباتی اردوغان به مردم ترکیه

 13. پوتین: حفظ برجام ارتباطی با برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه ای ایران ندارد/ ماکرون: باید راهکاری عملی برای ماندن شرکت‌ها در ایران پیدا شود

 14. حمله موشکی رژیم صهیونیستی به فرودگاه نظامی «الضبعه» سوریه

 15. چرا ترامپ دیدار با رهبر کره شمالی را لغو کرد؟

 16. العبادی از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی نتایج انتخابات خبر داد

 17. پیشنهاد وزیر اقتصاد روسیه به اتحادیه اروپا

 18. پرده برداری از نقشه ی ضد ایرانی مشاور ولیعهد ابوظبی

 19. جلسه اضطراری کره جنوبی پس از لغو دیدار ترامپ و اون

 20. قول برجامی مرکل پس از سخنان رهبر انقلاب

 21. ترامپ: برای پاسخ نظامی احتمالی به کره شمالی آماده‌ایم

 22. واکنش گوترش به لغو دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی

 23. واکنش تهران به گزارش جدید آژانس اتمی

 24. شروط جدید آمریکا برای کره شمالی

 25. آژانس بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

پربحث‌های دیروز

 1. پشت پرده سیاست جدید ترامپ در قبال ایران

 2. انتشار اولین تصویر رسمی از بن‌سلمان پس از غیبتی طولانی

 3. سقوط لیـر با ریسک اردوغـان

 4. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 5. پاسخ ایران به سخنان پمپئو چه خواهد بود؟

 6. خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

 7. هواپیمای تشریفات دولت ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا

 8. پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده‌ام/ تمام 12 شرط را از راه‌های دیپلماتیک محقق می‌کنیم

 9. موگرینی: حفظ برجام، آزمونی برای اتحادیه اروپا است

 10. کره‌شمالی سایت آزمایش اتمی خود را تخریب کرد

 11. خاویر سولانا: آمریکا عملاً به دنبال تغییر رژیم در ایران است

 12. تحریم آمریکا علیه ایران طلای جهانی را گران می‎کند؟

 13. قول انتخاباتی اردوغان به مردم ترکیه

 14. پوتین: حفظ برجام ارتباطی با برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه ای ایران ندارد/ ماکرون: باید راهکاری عملی برای ماندن شرکت‌ها در ایران پیدا شود

 15. حمله موشکی رژیم صهیونیستی به فرودگاه نظامی «الضبعه» سوریه

 16. چرا ترامپ دیدار با رهبر کره شمالی را لغو کرد؟

 17. العبادی از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی نتایج انتخابات خبر داد

 18. پیشنهاد وزیر اقتصاد روسیه به اتحادیه اروپا

 19. پرده برداری از نقشه ی ضد ایرانی مشاور ولیعهد ابوظبی

 20. جلسه اضطراری کره جنوبی پس از لغو دیدار ترامپ و اون

 21. قول برجامی مرکل پس از سخنان رهبر انقلاب

 22. ترامپ: برای پاسخ نظامی احتمالی به کره شمالی آماده‌ایم

 23. واکنش گوترش به لغو دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی

 24. واکنش تهران به گزارش جدید آژانس اتمی

 25. شروط جدید آمریکا برای کره شمالی

پربحث‌های هفته

 1. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 2. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 3. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 4. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 5. واکنش سعودی ها به خبر مرگ بن سلمان

 6. موسویان در برنامه مناظره بی بی سی: اروپا به تعهداتشان عمل کنند، ایران هم در برجام می‌ماند/اروپا اراده سیاسی دارد، اما ظرفیت ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا را ندارد

 7. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 8. رویترز: چین در مورد تداوم خرید نفت به ایران تضمین نداد

 9. پشت پرده سیاست جدید ترامپ در قبال ایران

 10. شمخانی: به تقویت توان موشکی خود ادامه می‌دهیم/ آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد

 11. پامپئو: با فشار اقتصادی بی‌سابقه از مردم ایران حمایت خواهیم کرد

 12. انگلیس: آمریکا به ما اجازه دهد روابط تجاری با ایران را ادامه دهیم

 13. انتشار اولین تصویر رسمی از بن‌سلمان پس از غیبتی طولانی

 14. سقوط لیـر با ریسک اردوغـان

 15. چین، بالاخره تسلیم ترامپ شد

 16. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 17. لاوروف: امیدواریم خروج آمریکا از برجام ارتباطی با حمله به ایران نداشته باشد

 18. ساعتی پس از تخریب سایت تست اتمی کره شمالی؛ آمریکا دیدار ترامپ و کیم جونگ اون را لغو کرد

 19. پاسخ ایران به سخنان پمپئو چه خواهد بود؟

 20. پامپئو: خواسته‌هایمان از ایران بسیار ساده است 

 21. مادورو پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا شد

 22. حضور بن سلمان در یک نشست دولتی + عکس

 23. دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

 24. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 25. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

آخرین عناوین