چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

گروه سیاسی الف،   3970202098 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

تـصــویــر متـعـجب «محــمدجواد آذری‌جهرمی» وزیــــر ارتــــباطات در واکـــــنــــش به صحبت‌های رئیس‌جمهوری درباره ایجاد دو میلیون شــغل در سال 96 که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد، واکنش‌های متعدد و تحلیل‌های گوناگونی را از سوی قشرهای مختلف جامعه به همراه داشت.

به گزارش الف،‌ روز گذشته و در جریان برگزاری همایش هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت یازدهم، «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری به‌عنوان سخنران نخست این همایش، آماری از میزان اشتغال کشور ارائه داد و با اشاره به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود، گفت: «همواره تاکید کرده‌ام که اشتغال مردم نباید آسیب ببیند. آماری که وزیر ارتباطات در سال گذشته ارائه کرد، نشان می‌دهد که دو میلیون اشتغال در حوزه ارتباطات ایجاد شده است. البته بر اساس آمار موجود، میزان اشتغالزایی در این حوزه رقمی بیش از دو میلیون را نشان می‌دهد.»

همزمان با بیان این آمار از سوی رئیس‌جمهور، تصویری از چهره وزیر ارتباطات توسط دوربین‌های صدا و سیما گرفته و منتشر شد که وی با چهره‌ای درهم کشیده و متعجب، آمار ارائه شده از سوی روحانی را خلاف واقع نشان می‌داد.

بلافاصله پس از انتشار این تصویر، وزیر ارتباطات در گفت‌وگو با خبرنگاران عنوان کرد که «انتشار این تصاویر خصلت فضای مجازی است. گزارشی که خدمت آقای رئیس‌جمهور دادیم، مبنی‌بر این بود که در دو سال گذشته در فضای مجازی افزون بر ۲۰۰ هزار شغل ایجاد شده است.»

وی اعلام رقم دو میلیون شغل در سال گذشته را ناشی از خستگی رئیس‌جمهور و ماحصل یک اشتباه لفظی بیان کرد!

به جرات می‌‌توان گفت که آمارهای ضد و نقیض ارائه‌شده از سوی رئیس‌جمهوری از ابتدای دولت یازدهم تاکنون به‌کرات تکرار شده است. روحانی در ابتدای سال گذشته اعلام کرد که تا پایان سال 96 پرونده مسکن مهر بسته و واحد‌های این مجموعه در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود، در حالی که عظیمیان، معاون وزیر راه و شهر‌سازی با ارائه آماری متفاوت از آنچه رئیس‌جمهور بیان کرد اظهارات وی درخصوص اتمام مسکن مهر تا پایان سال را یک شعار تبلیغاتی دانست.

گفته‌های رئیس‌جمهور در مورد خودکفایی در تولید بنزین در کشور نیز مصداق دیگری از تناقض‌گویی و ارائه آمار متفاوت در دولت یازدهم است. روحانی در اردیبهشت سال گذشته اعلام کرد که روز خودکفایی در تولید بنزین را در کنار مردم جشن می‌گیریم، خوشحالم و خداوند را سپاسگزارم. این در حالی است که وزیر نفت با قاطعیت عنوان کرده که «هیچ‌گاه نگفتم در تولید بنزین خودکفا می‌شویم.»

ارائه آمار و ارقام میلیونی که معمولا به صورت مستمر از سوی دولت اعلام می‌شود و به‌نوعی نشان‌دهنده تکاپوی دولت در رفع مشکلات و معضلات کشور است، تنها اختصاص به حوزه اشتغال ندارد. شواهد تاریخی نشان می‌دهد حسن روحانی بارها در کسوت رئیس‌جمهوری، آمارهایی را اعلام کرده که بعد از چند روز از سوی مقامات دولتی تکذیب شده است. شاید یکی از دلایلی که این بار تکذیب آمار اشتغالزایی در فضای مجازی، این‌قدر حاشیه‌ساز شده، زوم کردن دوربین‌های تلویزیونی بر چهره وزیر ارتباطات و مجبور شدن او به سریع واکنش دادن باشد.

آمار ارائه‌شده از سوی دولت که تاکنون، چه صراحتا و چه به صورت تلویحی تکذیب شده، بیانگر نکات مهم و قابل تاملی است. رقمی که از سوی رئیس‌جمهور اعلام شده در مقایسه با آماری که از زبان وزیر ارتباطات بیان می‌شود تفاوتی معادل یک میلیون و 800 هزار شغل دارد. بی‌تردید این آمار آمیخته به غلو، عملکرد دولت در هماهنگی میان رئیس‌جمهور با کابینه خود را زیرسوال می‌برد. به عبارت دیگر اگر یک وزارتخانه بر پایه مستندات متقن، آماری را به رئیس دولت ارائه می‌دهد، دلیل تغییر اعداد و ارقام و ارائه آمار متفاوت از سوی رئیس‌جمهور چیست؟ یا اگر رئیس دولت با استناد به آمار به دست آمده از حوزه اشتغال، معتقد به ایجاد بیش از دو میلیون شغل در حوزه ارتباطات در سال 96 است، دلیل تکذیب این خبر از سوی وزیر ارتباطات چیست؟

به نظر می‌رسد تفاوت‌های آماری عنوان شده، بیش از آنکه با خستگی و اشتباه لفظی رئیس‌جمهور ارتباط داشته باشد، ناشی از عدم نظارت دولت بر کابینه یا عدم هماهنگی میان ارکان مختلف دولت است. علاوه‌بر این نبود یک مرجع آماری دقیق و قابل اعتماد که آمار دقیق و قابل استناد را در اختیار دولت قرار دهد، خلئی است که نیازمند توانمندی دولت در پوشش آن است. در غیر این صورت خستگی و اشتباهات لفظی دولتمردان دردی را از مشکلات کشور دوا نخواهد کرد.

واضح است که اگر دیگر وزرای کابینه دولت نیز مانند وزیر ارتباطات، جسورانه، آمار ارائه شده از سوی رئیس‌جمهور یا معاونانش را تکذیب کنند و برای توجیه تفاوت‌های آماری، دلایل پیش‌پا افتاده‌ای را به زبان بیاورند، چهره ناخوشایندی را از خود در اذهان عمومی به نمایش خواهند گذاشت و پایه‌های اعتماد مردم به دولت و دولتمردان را متزلزل خواهند کرد.

منبع: فرهیختگان

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آذری‌جهرمی: اگر بخواهیم با قاچاق مقابله کنیم، می‌توانیم
۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷وزیر ارتباطات: مراجعه به پیام رسان‌های خارجی ۱۰ درصد کاهش یافت
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷رییس جمهور : چقدر ما گزینش می کنیم، سیم جین می کنیم، از غسل و ابا و اجداد می پرسیم، اما یک کلمه نمی پرسیم که آیا تو متعهد هستی که به مردم خدمت کنی؟  
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷روحانی: برخی،‌ مردم در بی خبری محض باشند بهتر می خوابن  
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تعجب جالب جهرمی در واکنش به اظهارات روحانی  
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷روحانی: اگر مدیری از اخم این و آن هراس دارد کنار برود  
۱۸ فروردین ۱۳۹۷توضیحات وزیر ارتباطات در باره حمله سایبری شب گذشته به زیرساخت های اینترنتی کشور  
۱۱ فروردین ۱۳۹۷روحانی به آنکارا سفر می‌کند
۹ فروردین ۱۳۹۷روحانی به تهران بازگشت
۱۶ اسفند ۱۳۹۶روحانی: ضربه به دولت، ضربه به نظام است  
۱۶ اسفند ۱۳۹۶روحانی: بعضی‌ها فکر می‌کنند هنوز دوران انتخابات است  

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۱۲۹۱۷۱۳:۱۰:۳۱ ۱۳۹۷/۲/۲
چرا از خستگی زیاد ، ایشون« دویست هزار» رو «بیست هزار »تلفظ نکردن ؟!
ناشناس۳۱۲۹۸۴۱۳:۵۷:۵۹ ۱۳۹۷/۲/۲
برای اینکه با امار میشه گزارش غیر واقعی داد
ناشناس۳۱۳۰۳۷۱۴:۳۹:۴۹ ۱۳۹۷/۲/۲
اگه مجلس ...بطور جدی و مردانه جلوی ایشونو میگرفت امروز عمداً فراموشی نداشت. .. فقط فکر منافع خودشونن. وزرای به به و چهچه گو هم که اوضاعشون اظهرمن الشمسه !!!!! حیف ازین ملت.
ناشناس۳۱۳۳۵۱۱۸:۴۹:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۲
همه امارها درهم برهم
سعید۳۱۳۳۶۶۱۹:۰۷:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۲
دلیلش عدم ...توان علمی ایشونه که تفاوت و ارزش اعداد رو‌در نظر نمیگیرن ، وگرنه ظرفیت این تعداد شغل در سال اصلا در اقتصاد ایران وجود نداره
ناشناس۳۱۲۹۲۳۱۳:۱۳:۴۱ ۱۳۹۷/۲/۲
بخش خبری۲۰:۳۰ دیشب از پخش این قسمت از سخنان رییس جمهور و تعجب وزیر ، منع شد و اجازه پخش نداشت! صدا و سیما که برخی اوقات یکطرفه در اختیار دولت است. اما اصلاح طلبان برای فرافکنی به ان حمله می کنند..
ناشناس۳۱۲۹۵۲۱۳:۳۶:۱۱ ۱۳۹۷/۲/۲
بسیار ساده است یا برای مخاطب ارزش قائل نیستند و یا اطمینان دارند کسی به حرفهاشون گوش نمی دهد،کلا آقای روحانی فصل جدیدی را در ارتباط مسئولان بامردم باز کردند و آن اینکه مطالب بسیار سطحی را برای مردم مطرح می کنند و دوم اینکه اصلا به نظر از اتفاقات جامعه بیخبرند و بدون تحلیل آمار فقط اونها رو مطرح می کنند
ناشناس۳۱۲۹۷۳۱۳:۴۸:۵۹ ۱۳۹۷/۲/۲
آمار مظلومترین رشته دانشگاهی است!
علی۳۱۲۹۹۰۱۴:۰۱:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۲
..... آخر این دوره هم میگه هر وعده دادیم عمل شد. مثل برجام که گفت آب خوردن هم به برجام ربط داره! الان نه آب درستی مونده و نه دریاچه ارومیه احیاء شده، بلکه تحریم ها هم اصلیاش مونده. ولی میگن برداشته شده!
ناشناس۳۱۲۹۹۵۱۴:۰۴:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۲
از این همه عیب جویی خسته نشدید حناحتان به قدر کافی بدنام هست ونیازی نیست به دیگر جناح ها حمله کنید
ناشناس۳۱۳۷۵۵۰۸:۱۷:۳۲ ۱۳۹۷/۲/۳
عیب جویی نیست پسرم یک رئیس جمهور نباید همچین اشتباهی بکند . برای وجه یک کشور خیلی زشت است که اشتباهی به این بزرگی از رئیس جمهور سر میزند .
ناشناس۳۱۳۰۰۳۱۴:۱۰:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۲
کلا این سخنرانی ها می مونه و اون تکذیبها فراموش میشه. اینه دلیل واقعی اشتباه ایشون.
قدرت۳۱۳۰۰۸۱۴:۱۲:۲۲ ۱۳۹۷/۲/۲
تیتر درست چرا رئیس جمهور امار دروغ ارائه میکند!!!!
علی۳۱۳۰۲۳۱۴:۲۹:۱۵ ۱۳۹۷/۲/۲
دقت نمی کند ، چه تفاوتی دارد ، دویست هزار ، بیست هزار ، 2 میلیون ، 200 میلیون همه مضربی از 2 هستند . ..علی برکت الله
ناشناس۳۱۳۰۶۱۱۵:۰۳:۵۳ ۱۳۹۷/۲/۲
...مثل خیلی از مدیرا رئیس جمهور هم از روی متن‌های آماده میخونه که به اشتباه 200 هزار را دو میلیون گفت. ولی باز هم به نظر من پذیرفتنی نیست. وقتی اشتغال مهم‌ترین مساله کشور است و خیلی‌ها میدانند اشتغال کشور سالانه سرجمع و توی سیاستگذاری نهایتا عددی نزدیک 1 میلیون میشه، عدم تامل رئیس جمهور روی این عدد و اعلام دومیلیون ان هم برای یک بخش فعلا کوچک، نشانگر این است که یک جای کار می‌لنگد.
ناشناس۳۱۳۰۶۵۱۵:۰۶:۰۶ ۱۳۹۷/۲/۲
احتمالا" در ریاضیات نمره خوبی نگرفته در دوران تحصیل.
ناشی۳۱۳۵۱۶۲۲:۰۰:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۲
ایشون حقوقدان هستند و فقط حقوق....!
فلاح۳۱۳۰۸۱۱۵:۱۸:۴۶ ۱۳۹۷/۲/۲
ما رشته آمار نداریم رشته آمارسازی داریم
ناشناس۳۱۳۲۱۹۱۶:۴۸:۰۵ ۱۳۹۷/۲/۲
رایشم احتمالا 2.4 م است
علی671۳۱۳۲۷۴۱۷:۳۴:۳۰ ۱۳۹۷/۲/۲
مگر یک بار و دوبار و صد بار است که رئیس جمهور مملکتی ...میگوید شب اجرای برجام روز یک شنبه دنیا تعطیل ایشان اعلام کرد امروز هزار ال سی در بانک های دنیا برایمان باز شد .در صورتیکه الان که دوسال از برجام می گذرد ده تا باز نشده و هزاران...دیگر و وعده های ...دیگرکه هیچکدام درست نبوده .هر چند شما شهامت گذاشتن این کامنت ها را ندارید و گرنه صد ها چیز دیگر را می نوشتم .
ناشناس۳۱۳۲۷۹۱۷:۳۶:۴۵ ۱۳۹۷/۲/۲
از یه مرد خسته انتظار زیادی داری
ناشناس۳۱۳۲۹۵۱۷:۵۹:۱۰ ۱۳۹۷/۲/۲
بنده ی خدا چکار کنه هر روز برای. او ودولتش یک بحران جدید درست میکنند ما مردم خوب میفهمیم که تو کشورمون چه خبره وچه ....
ناشناس۳۱۳۳۳۷۱۸:۳۸:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۲
اگردقت داشت ح. ف..اختلاس تاریخی انجام نمی داد و...یکشبه اربابان یا خان های ...نمی شدند اگر دقت... داشت اختلاس ... را معوقعه نمی خواند
ناشناس۳۱۳۳۴۳۱۸:۴۵:۰۷ ۱۳۹۷/۲/۲
به نظر من آقای جهرمی به این دلیل توجه کردند که احتمالا اصلا آماری درباره اشتغال در فضای مجازی نداده بودند چه 200 هزار و یا 2میلیون. چون حتی 200 هزار شغل در فضای مجازی هم رقم بسیار بالا و شاید غیر واقعی باشد.
علی کریمی۳۱۳۴۷۷۲۱:۰۲:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲
آیا اگر این اشتباه رخ نمی داد ایران گلستان می شد؟
محسن۳۱۳۵۰۷۲۱:۴۸:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۲
آقای روحانی متاسفانه ........همچنان می گوید از دوره تبلیغات انتخاباتی تا کنون
ناشناس۳۱۳۵۱۵۲۱:۵۹:۰۳ ۱۳۹۷/۲/۲
چرا همش اونوری آمار.... یک بار هم از خستگی اینوری ...آمار کمتری بده!؟
عدالت۳۱۳۶۴۵۰۱:۱۳:۲۷ ۱۳۹۷/۲/۳
با این آمار .. با این سرعت اشتغال زایی باید از چین کارگر وارد کنیم علی برکت ا...
ناشناس۳۱۳۸۰۰۰۸:۵۰:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۳
....و ساختارشان هست، دیگه مردم اگه یک حرف راست بشنوند تعجب میکنند!
ناشناس۳۱۳۸۳۶۰۹:۱۵:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۳
خب برادر من آمار غلط دادن و ...تو این مملکت هزینه ای نداره از طرفی بسیاری از افراد هم این تو جامعه این حرفها رو باور میکنند و باعث کسب محبوبیت هم میشه ، چه دلیلی داره که ...نگیم
ناشناس۳۱۳۹۲۸۱۰:۴۱:۲۱ ۱۳۹۷/۲/۳
چون ایشون حقوق دان هستن و می دونن ... تو کشور ما هیچ بار حقوقی برای مسولین نداره. از طرف دیگه ایشون یا نمی دونن شغل چیه یا نمی دونن 2 میلیون چقدره.
سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 3. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 4. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 5. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 6. واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر  

 7. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 8. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

 9. روحانی:گروهمان سخت است اما قبلا با تیم‌های بزرگ‌تر هم بازی کرده‌ایم/ کی روش: برای ما در جام جهانی دعا کنید

 10. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 11. روسیه از نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان رونمایی کرد

 12. نشست ِ«به احترام معلم» در تاکستان برگزار شد

 13. اهدای پیراهن شماره 12 تیم ملی به روحانی+تصاویر  

 14. سرود رسمی تیم ملی در جام جهانی رونمایی شد + دانلود

 15. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 16.  روند کاهش سطح کشت و تولید ۱۰ محصول اساسی کشاورزی طی ۵ سال 

 17. 90 میلیارد در حساب بچه 7 ساله/ تراکنش مالی 120 میلیاردی زنی که فوت کرده!  

 18. دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف‌ها یا تشکیل دولت؟ 

 19. ثلاث یک قدم مانده به چوبه دار/ دعوت از خانواده شهیدان ناجا برای حضور در دادسرا 

 20. درمان مشکلات معده کودکان به کمک زنجبیل 

 21. سرنوشت مبهم «فریحا»/نمی‌خواهم سوژه «ماه عسل» شوم+عکس 

 22. چه شرکت‌هایی محصولات خود را گران کردند؟

 23. واشنگتن: نگرانی‌های مشترک درباره ایران می‌تواند مبنای همکاری با اروپا باشد 

 24. شرایط روزه‌داری برای دختران روزه اولی/ روزه سربازان چگونه است؟ 

 25.  اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد/ سهم 14 درصدی تسهیلات 80 میلیونی از قیمت+ جدول 

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 6. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 7. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. پوپولیست تلگرامی

 10. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 13. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 14. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 15. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 16. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 17. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 18. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 19. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 20. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 21. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 22. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 23. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 24. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 25. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 6. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 9. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 10. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 11. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 12. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 13. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 14. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 15. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 16. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 17. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 18. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 19. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 20. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 21. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 22. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 23. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 24. آمریکا سیف را تحریم کرد

 25. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

پربحث‌های دیروز

 1. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 2. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 3. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 4. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 5. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 6. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 7. قیمت طلا و ارز در بازار امروز/ سکه یک‌ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان

 8. مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود

 9. چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟

 10. ۲۶میلیارد تومان دریافتی سازمان برنامه و بودجه در فروردین خرج چه شد؟

 11. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 12. ۶ تضمین نفتی که اروپا باید برای حفظ برجام بدهد

 13. شمخانی: لوایح اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم ربطی به FATF ندارد

 14. آخوندی:‌ تعاونی‌های مسکن در ایران تخصص ندارند

 15. تشکیل کمیته ویژه در کمیسیون انرژی برای مدیریت سامانه عرضه سوخت و سی ان جی

 16. تصمیم جدید ارزی دولت/ اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز

 17. سودتسهیلات خرید مسکن در بافت‌های فرسوده به 6 درصد کاهش یافت

 18. کشاورزان معترض جاده کهنوج به بندر عباس را بستند

 19. طرح ساماندهی سهام عدالت رد شد

 20. جزئیات دریافت ۲ بار تسهیلات مسکن توسط زوجین

 21. واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف

 22. ۴۰ درصد بیکاران، فارغ التحصیلان دانشگاهی‌اند

 23. بررسی تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد کشور در نوزدهمین شماره «دنیای سرمایه‌گذاری»

 24. آموزش رایگان افزایش درآمد سایت شما با سئو سایت

 25. اعلام نرخ رسمی ارز در بازار + جدول

پربحث‌های هفته

 1. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 2. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 3. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 4. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 5. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 6. فاینانسی که تامین نشد و ادعای روحانی زیر سوال رفت/ سرانجام تمجید روحانی از آخوندی برای خرید هواپیما

 7. درخواست گرانی ۱۹.۵ درصدی قیمت خودرو

 8. سیف: بخشی از نوسانات ارزی به دلیل فضاسازی سیاسی بین‌المللی است/ تغییرات ارز ۲۹۵۰ تومانی به ۴۲۰۰ تومان طبیعی است

 9. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 10. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 11. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 12. کمترین رقم افزایش حقوق کارمندان دولت ۲۰ درصد شد

 13. نوبخت: تاریخ روحانی را تکریم خواهد کرد

 14. عوارض آزادراه‎ها ۲۰ درصد گران شد

 15. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 16. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 17. ایران خودرو قیمت "دنا " را ۵ میلیون تومان افزایش داد+ جدول

 18. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 19. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 20. محمود صادقی در نامه‌ای به توکلی: امید است مجلس بتواند طرح جدیدی برای انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه مفسدان اقتصادی تدوین کند

 21. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 22. زنگنه: توتال با خروج از ایران جریمه نمی شود

 23. ۱۰ گروه که مشمول مصوبه افزایش حقوق کارمندان نمی‎شوند

 24. احتمال آغاز به کار مجدد صرافی‌ها

 25. نامه نمایندگان مجلس به «شریعتمداری» درباره لغو افزایش قیمت خودرو ‌+ متن‌نامه

آخرین عناوین