مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

میثم ظهوریان،   3970129042 ۳۲ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

تک نرخی کردن دلار و عرضه دولتی آن به قیمت ۴۲۰۰ تومان آخرین نمونه از تلاش برای حل مشکلات پیچیده چند بعدی از طریق برگزیدن راه حل‌های تک بعدی بسیط است.

«هر مسئله پیچیده‌ای یک راه حل ساده، روشن و آشنا دارد و البته همیشه آن راه حل غلط است». این جمله منتسب به «هنری منکن» روزنامه نگار و منتقد اجتماعی اوایل قرن بیستم است و در علم مدیریت برای نقد انتخاب و استفاده از راه حل‌های ساده برای حل مشکلات پیچیده بیان می‌شود.

تک نرخی کردن دلار و عرضه دولتی آن به قیمت 4200تومان آخرین نمونه از تلاش برای حل مشکلات پیچیده چند بعدی از طریق برگزیدن راه حل‌های تک بعدی بسیط است. به نظر می‌رسد تنها کارکرد چنین راهکاری به تاخیر انداختن مواجهه با مشکلی است که دولت در نهایت ناچار از چالش مستقیم با آن است. مهم‌ترین آسیب این سیاست این است که از طریق تحریک تقاضای کاذب در بازار دلار، بسیاری از اقشار اجتماعی عادی جامعه را نیز به صف متقاضیان فعلی این ارز اضافه کرده و در عمل با تحمیل هزینه بالایی به دولت، از طریق دامن زدن به شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار ارز آن را ملتهب‌تر خواهد نمود. بویژه که سیاست‌های سال‌های اخیر بانک مرکزی در آزاد گذاشتن بانک‌ها جهت خلق پول موجب شده است حجم نقدینگی فعلی کشور به بیش از سه برابر سال 92 افزایش یابد و هدایت شدن این حجم نقدینگی به سمت هر بازاری می‌تواند فاجعه آمیز باشد.

از سوی دیگر، از آن جایی که به احتمال زیاد دولت قادر به تامین تمام تقاضای به وجود آمده جهت دریافت چنین ارزی حداقل در بلندمدت نخواهد بود، عرضه کنندگان ارز از رانت قابل توجه برخوردار شده و در عمل نظام توزیع ارز دولتی اجازه تخصیص ترجیحی این رانت به این افراد را اعطا می‌کند.

به نظر می‌رسد، برخی از این تصمیمات صرفاً بر اساس انتخاب در دسترس‌ترین راه حل‌ها صورت می‌گیرد. این در حالی است که در شرایط پیچیده کنونی حتی منطق عقلی-علمی محض نیز پاسخگوی مشکل نخواهد بود و یکی از بهترین روش‌های جست‌وجوی راه حل، استفاده استقرایی از تجربه تاریخی در ارزیابی چنین راه حل هایی است. راه حل تثبیت کاذب نرخ ارز از طریق قیمت گذاری دستوری تاکنون چندین بار در کشور تجربه شده است. عرضه دلار 7 تومانی در دوران دفاع مقدس توسط دولت وقت و سیاست بانک مرکزی در دوره دولت سازندگی مبنی بر توزیع ارز با نرخ دولتی دو نمونه از سیاست‌های شکست خورده جهت مقابله با بحران ارزی هستند که علاوه بر ضربه زدن به اقتصاد کشور منشا ایجاد رانت‌ها و ثروت‌های بادآورده در میان برخی طبقات اجتماعی نزدیک به قدرت شدند. آخرین نمونه از شکست این سیاست نیز در بحران ارزی سال 91 و تلاش دولت برای ارائه ارز دولتی با نرخ 1226 تومان اتفاق افتاد که در عمل به دلیل آثار سوء آن پس از چند ماه متوقف شد. ثبت برخی صرافی‌های رسمی توسط برخی افراد نزدیک به جریان‌های سیاسی خاص پیش از رخداد بحران ارزی مذکور نیز نشان دهنده پیش بینی پذیری این اتفاق و استفاده از رانت‌های اطلاعاتی توسط برخی سیاسیون جهت بهره برداری از رانت‌های اقتصادی حاصل از نظام نامطلوب توزیع ارز است.

مسائل پیچیده، راه حل‌های بسیط ندارند. بحران ارزی روزهای اخیر نیز علاوه بر جنبه اقتصادی دارای ابعادی در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و روانی است. هر بسته طراحی شده برای پاسخگویی به این بحران که در یک قالب یکپارچه نتواند برای تمامی این ابعاد راه حل مشخصی داشته باشد تنها رویارویی با مسئله را به تاخیر خواهد انداخت. با این تفاوت که این بار به احتمال زیاد مسئله ابعاد پیچیده تری خواهد یافت.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اعلام نرخ رسمی ارز در بازار + جدول
۳۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تصمیم جدید ارزی دولت/ اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آخرین قیمت سکه در بازار / یورو ۷۴۲۱ تومان
۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد
۲۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷کاهش نرخ رسمی ۲۴ ارز + جدول
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷نرخ دلار و سکه در بازار
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷نوبخت: تاریخ روحانی را تکریم خواهد کرد
۲۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷سیف: بخشی از نوسانات ارزی به دلیل فضاسازی سیاسی بین‌المللی است/ تغییرات ارز ۲۹۵۰ تومانی به ۴۲۰۰ تومان طبیعی است
۲۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ با دلار 4200 تومان نمی‌توان همه کالا‌ها را تامین کرد/افزایش قیمت غیر قانونی است
۲۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷صنایع نساجی برای دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی به مشکل خوردند
۲۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷جهانگیری: دولت برای مدیریت کشور در شرایط جدید اقتصادی برنامه دارد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۰۶۶۹۹۰۹:۳۰:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۹
کل اقتصاد قفل شد با دولتی کردن ارز و انحصاری و کوپنی قبلا جواب نداده الان هم جواب نخواهد داد چنان انفجار قیمتی ایجاد خواهد کرد و اقایان قبلا این راه را رفته اند و میدانند نتیجه چه خواهد بود ولی باز هم تکرار میکنند
ناشناس۳۰۶۷۹۴۱۱:۰۰:۴۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
نمونه این رانت همتن رانتی است که خانمی گفت پدرم از سفره انفلاب برداشته است.
ناشناس۳۰۶۸۸۱۱۱:۵۶:۲۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اصلا دلار 4200 وجود خارجی ندارد که بخواهد شکست بخورد یا نخورد. کمتر از 6000 پیدا نمیکنی و حتی سایر ارزها هم بر اساس دلار6000تومانی محاسبه میشود. متاسفانه
ناشناس۳۰۶۹۸۴۱۲:۴۴:۴۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
ایران به اندازه کافی ارز دارد حتی بیش از تصور موضوع این هست که این ارز..
ناشناس۳۰۶۷۰۴۰۹:۳۲:۱۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اینبار بازار ایران کشش ندارد. اینبار گران شدن دلار مانند سال 91 و 92 نیست . در ان گران شدن دولت درامد افسانه ای 130 میلیارد دلاری نفتی سال 90 در سالهای پیش از ان را پشتوانه و ذخیره داشت و انبار ها و کارخانه ها پر ازمواد اولیه ارزان و وارداتی با ان درامدها بود و از ان مهمتر انتظار برای رفع تحریم بعد ازمذاکرات بود. ولی اینبار متاسفانه با سیاستهای تیم اقتصادی این دولت و وزیر پیشین اقتصاد در 5 سال گذشته همه ان پولها مصرف شده و دلار زیادی باقی نمانده و بانکها و صندوقهای بازنشستگی دیگر هرگز توان 5 سال پیش را ندارند و اقتصاد دچار استهلاک زیادی شده و از ان مهمتر اگر 5 سال پیش همه امید به رفع تحریم و عادی شدن رابطه با دنیا داشتند با امدن ترامپ و تهدید و تحریم هر روز ان امید هم کمرنگ شده. از انطرف هم ما در بین سالهای 78 تا 90 برای 12 سال با یک سیاست درست کمتر با کشورهای منطقه درگیر بودیم ولی از 92 تا کنون ما درگیری های بسیار عظیمی در منطقه مانند هزینه های مستشاری و کمک به محور مقاومت و.... داریم که همه ان نیاز به ارز معتبر خارجی دارد.پس متاسفانه نتیجه میشود کاهش شدیدی قدرت خرید و مصرف جامعه و جامعه توان افزایش پرداخت هزینه های بالاتر را ندارند و همه ایرانیان داخل و انها که در خارج به اقتصاد ایران به صورتی وصل هستند فشار بسیار سنگینی را از ناحیه سو مدیریت و به خصوص سیاستهای 5 سال گذشته مدیران اقتصادی حس خواهند کرد.
ناشناس۳۰۶۷۰۷۰۹:۳۴:۲۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
هر چه بشه . گوشت به 50 هزار تومان برسه. دلار در بازار رشد 50 درصدی داشته باشه و.... ولی نرخ تورم خروجی از امار بانک مرکزی همان 9.9 درصد است و تا 1400 هم میشود 9.95 درصد!
ناشناس۳۰۷۷۹۰۲۳:۵۰:۰۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
دیروز گوشت خریرم 62 هزار تومن ............
ناشناس۳۰۶۷۰۹۰۹:۳۵:۰۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
جالبه از سیاست موفق تک نرخی در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی چیزی نمگید. در اون زمان ارز 1000 تومنی برا چند سال ثابت موند و همه جا هم در دسترس بود و اینهمه ملت برای خرید ارز له له نمیزدند. احمدی نژاد همه چیو داغون کرد چون با جهان سر ناسازگاری داشت الان هم اگه با دنیا کنار نیاییم باید کنار بریم.
ناشناس۳۰۶۷۱۳۰۹:۴۰:۲۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
این راه حل نیست. مسئولان بانک مرکزی و دولت هم می دانند. این یک اصطرار است. چاره ای نیست. باید همه چیز دولتی و کوپنی بشه تا اقتصاد از حداقل کنترل هم خارج نشه. به این کار دولت نمی گن راه حل اقتصادی. به این میگن راه حل اصطراری برای خرید چند ماه زمان تا شاید در کشور به این جمع بندی برسیم که راه حل جدید و بازنگری کلان در سیاستهای اقتصادی و خارجی و داخلی نیاز است. هر چند بعید است که متوجه شویم!
ناشناس۳۰۶۹۳۷۱۲:۲۶:۰۸ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اضطرارا درسته فکر کنم
ناشناس۳۰۶۷۲۲۰۹:۴۶:۲۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
گل من راه حل شما چیه
ناشناس۳۰۶۹۳۰۱۲:۲۴:۱۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
من جواب شما رو می دم یک راه حل بیشتر وجود نداره ، تا زمانیکه ریال ایران در بازارهای بین المللی قابل تبدیل نباشد اوضاع همین بوده و خواهد بود. برای اینکه پول ایران هم در بازارهای بین الملی قابل تبدیل شود باید تحریم بانکی ایران آن هم توسط ایلات متحده بطور کامل برداشته شود .
ناشناس۳۰۶۷۲۸۰۹:۵۴:۱۱ ۱۳۹۷/۱/۲۹
جالبش اینه که دولت بعد از انهمه بار روانی که برای افزایش عوارض خروج به کشور و مردم وارد کرد و ان را به 250 هزار تومان افزایش داد تا به قول خودش مردم کمتر مسافرت خارج بروند ولی حالا دارد پول بلیط همان مسافران را به دلار دولتی 4200 تومان به شرکتهای خارجی می دهد و در واقع چندین برابر عوارض خروج دارد دلار نفتی همه ملت ایران را به جیب شرکتهای ترکیش و امارات و شرکتهای اروپایی و... می ریزد. تدبیر بیداد می کند!
ناشناس۳۰۶۷۵۵۱۰:۳۳:۴۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
ارز و قیمت ان مسئله بسیار ساده ایست . اتفاقا کنترل نرخ ارز زیاد دشوار نیست . نیم نگاهی به کشورهای اطراف خود حتی افغانستان و عراق که در گیر جنگ هستند بنمائید . پول ملی انها قویتر از پول ایران شده است، چرا؟ این نشان دهند این است که مسئله انقدرها هم که فکر می کنید دشوار و پیچیده نیست . منتها دولتمردان ایران نمی خواهند که نرخ ارز ثابت بماند . نه دستوری و نه بازار هیچ کدام نمی تواند قیمت ارز را کاهش یا افازیش دهد. قیمت ارز در حال حاضر و با قیمت 1000 تومان برای اقتصاد ایران مناسب است. داشتن یک پول قدرتمند کشور را قدرتمند تر می نماید و مردم را امیدوار تر . اگر ما بلد نیستیم می توانیم از تفغانستان و عراق کمک بگیریم
ناشناس۳۰۶۹۸۹۱۲:۴۷:۰۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
قیمت واقعی دلار 1000 تومان هست اما اگر مقامات به قیمت برگردانند چگونه دلالی ارز و طلا انجام دهند ؟
ناشناس۳۰۷۳۹۰۱۶:۳۳:۵۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
دلار هزار تومن؟ با این اقتصاد و با این حجم نقدینگی این حرف به شوخی شبیهه. اگه دلار هزار تومن بشه حداقل حقوق در ایران معادل کشورهای اروپایی میشه. در حالیکه درآمد سرانه در اروپا 60000 دلاره و در ایران شاید 6000 دلار باشه. در نهایت قیمت هارو بازار تعیین می کنه.
ناشناس۳۰۶۷۷۰۱۰:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
وقتی یک فرد بی تجربه و تنها به واسطه فامیل بودن با فلانی رو بر مسند معاون ارزی بانک مرکزی میگذارند، نتیجه اش بهتر از این نمیشه
ناشناس۳۰۶۷۷۳۱۰:۴۲:۳۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
چشم آقای سیف و عراقچی روشن مملک رو فدای اقازاده ها کرده اند
ناشناس۳۰۶۸۰۳۱۱:۰۸:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
این که دولت با این کارش بخشی از کسری بودجه رو تامین کرد این که دولت با این کارش برخی ها رو یک شبه میلیاردر کرد بحثی نیست اما الان که صرافیها اجازه ی معامله ی دلار رو ندارن یعنی چه؟ خب صرافی کارش معامله ی دلاره، یعنی صرافیها تعطیل پاشن برن خونه هاشون؟ البته بد نیست تعطیل بشنها بالاخره آقازاده ها هم کمی مزه ی بیکاری رو بچشن
ناشناس۳۰۶۸۳۳۱۱:۳۰:۱۳ ۱۳۹۷/۱/۲۹
این حجم نقدینگی رو یارانه ها ایجاد کرده .
ناشناس۳۰۶۹۱۱۱۲:۱۴:۰۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
بی اطلاع حرف نزن
ناشناس۳۰۶۹۳۹۱۲:۲۶:۳۴ ۱۳۹۷/۱/۲۹
مبلغ یارانه ها در سال 48 هزار میلیارد تومن هست که از مابه التفاوت افزایش قیمت حامل های انرژی تامین میشه ضمنا 1500 میلیون میلیارد تومن حجم نقدینگی کجا و 48 هزار میلیارد تومن کجا
ناشناس۳۰۷۳۵۸۱۶:۰۳:۰۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
آقای محترم شما فکر کن حقوق 1100000 تومنی شده 1145000تومن یا حقوق 3000000 تومنی شده 3045000 تومن چرا باید یارانه تو نقدینگی تاثیر بزاره نقدینگی بد نیست مهم اینه که بتونی درمسیر درست بکار بگیری
رضوی۳۰۶۸۳۸۱۱:۳۳:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
کاش شما هم راه حلی ارائه میدادید ... فقط انتقاد!
ناشناس۳۰۶۸۵۰۱۱:۳۹:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
سفارتهای خارجی برای فرایند بررسی و صدور ویزا، ارز بصورت نقدی یا همان اسکناس یورو و دلار را مطالبه می کنند. این اسکناس را باید از کجا تهیه کرد وقتی که در بازار آزاد موجود نیست؟
ناشناس۳۰۶۹۱۶۱۲:۱۷:۰۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
فروش سکه یک ماهه نیامده لغو شد. آقا مملکتداری اصولی داره و با...شعار نمیشه اداره کرد
ناشناس۳۰۶۹۲۵۱۲:۲۰:۵۶ ۱۳۹۷/۱/۲۹
بدترین تصمیمی بود که بانک مرکزی گرفت.وجمع کردن این قصه بسیار دشوار است.بزای خرید هیچ کالایی حتی ارز نباید محدودیت ایجاد کرد.دولت می باید با پول نفت فقط کالای اساسی وارد می کرد ومحدودیتی برای خرید ارز از طرف مردم ایجادنمی کرد
ناشناس۳۰۶۹۷۲۱۲:۳۹:۰۲ ۱۳۹۷/۱/۲۹
اقتصاد مملکت با عدم فروش دلار میخوابه . به زودی همه چیز گرون میشه
ناشناس۳۰۷۰۳۸۱۳:۰۸:۳۰ ۱۳۹۷/۱/۲۹
گردش اقتصاد کشور بر روی طلا می تواند نوسانات ارز را کاملا خنثی نموده و ارزش پول ملی را بالا ببرد. (ضرب پول و سکه از جنس طلا و نقره) که ارزش واقعی دارد . در نهایت اقتصاد جهان به چنین سمت و سویی خواهند رفت. زیرا پولها و ارزهای موجود در دنیا فاقد ارزش واقعی هستند.
علی۳۰۷۲۹۵۱۵:۲۹:۲۷ ۱۳۹۷/۱/۲۹
راهش این است که کاری به کارش نداشته باشید بازار انرا تعین میکند و انوقت خواهید دید که اوضاع اقتصادی این مملکت در کجاست . کاری که باید بکنید ..فکری اساسی برای بیرون رفت از بحران در پیش روست. در کوتاه مدت صدای مردم در خواهد امد و در بلند مدت به شما دعا خواهند کرد چون اقتصاد به جریان خواهد افتاد.
ناشناس۳۰۷۴۹۲۱۷:۵۹:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۹
قیمت ارزها تابع نرخ طلا و سایر فلزات گرانبهاست نه دستور دولت ها
ناشناس۳۰۸۱۱۵۱۱:۰۶:۳۹ ۱۳۹۷/۱/۳۰
مشکل ارز یا منابع دیگر نیست مشکل عادت مسوولان و اقازاده هاست
سفرستان

پربحث‌های اخیر

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 3. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 4. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 5. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 6. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 7. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 8. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 9. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 10. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 11. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 12. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 13. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 14. واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر  

 15. آتش گرفتن ناگهانی یک خودرو حین حرکت در تهران + تصاویر

 16. چه‌چیزی از چشم ۲ میلیارد بیننده مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس پنهان ماند؟

 17. عراقچی: تردید داریم اروپا بدون آمریکا برجام را ادامه دهد/ نمی‌توان به اروپا مطمئن بود

 18. روحانی:گروهمان سخت است اما قبلا با تیم‌های بزرگ‌تر هم بازی کرده‌ایم/ کی روش: برای ما در جام جهانی دعا کنید

 19. ۸ شرکت اروپایی ایران را ترک کردند

 20. قیمت طلا و ارز در بازار امروز/ سکه یک‌ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان

 21. فهرست ۲۴ نفره تیم ملی برای جام جهانی/ طرفداران در شوک حذف سیدجلال و وریا

 22. مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود

 23. چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟

 24. نشست ِ«به احترام معلم» در تاکستان برگزار شد

 25. اهدای پیراهن شماره 12 تیم ملی به روحانی+تصاویر  

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 6. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 7. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 8. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 9. پوپولیست تلگرامی

 10. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 13. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 14. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 15. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 16. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 17. آگهی های عجیب این روزها /واسه نونه واسه نون

 18. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 19. روحانی: سرچشمه امیدها در نظام، مقام معظم رهبری هستند/راه نجات ما صبر ، مقاومت و ایستادگی است

 20. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 21. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 22. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 23. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 24. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 25. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 6. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 9. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 10. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 11. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 12. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 13. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 14. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 15. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 16. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 17. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 18. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 19. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 20. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 21. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 22. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 23. قاسم افشار گوینده پیشکسوت صدا و سیما درگذشت

 24. آمریکا سیف را تحریم کرد

 25. افشای جزئیات بسته پیشنهادی اروپا به ظریف

پربحث‌های اخیر

 1. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 2. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 3. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 4. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 5. قیمت طلا و ارز در بازار امروز/ سکه یک‌ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان

 6. مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود

 7. چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟

 8. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 9. ۶ تضمین نفتی که اروپا باید برای حفظ برجام بدهد

 10. شمخانی: لوایح اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم ربطی به FATF ندارد

 11. آخوندی:‌ تعاونی‌های مسکن در ایران تخصص ندارند

 12. تشکیل کمیته ویژه در کمیسیون انرژی برای مدیریت سامانه عرضه سوخت و سی ان جی

 13. خودروسازان اروپایی ۵ تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

 14. ۳۲ درصد قیمت فرش در جیب دلال/چرا کارخانه ابریشم خودمان را تعطیل کردیم و از کره وارد می‏‎کنیم؟

 15. مجلس به افزایش قیمت خودرو چراغ سبز نشان داد

 16. سودتسهیلات خرید مسکن در بافت‌های فرسوده به 6 درصد کاهش یافت

 17. کشاورزان معترض جاده کهنوج به بندر عباس را بستند

 18. طرح ساماندهی سهام عدالت رد شد

 19. جزئیات دریافت ۲ بار تسهیلات مسکن توسط زوجین

 20. واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف

 21. ۴۰ درصد بیکاران، فارغ التحصیلان دانشگاهی‌اند

 22. بررسی تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد کشور در نوزدهمین شماره «دنیای سرمایه‌گذاری»

 23. آموزش رایگان افزایش درآمد سایت شما با سئو سایت

پربحث‌های دیروز

 1. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 2. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 3. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 4. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 5. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 6. از دبی تا گرجستان / خرید ملک در سرآب اقامت 

 7. قیمت طلا و ارز در بازار امروز/ سکه یک‌ میلیون و ۹۳۶ هزار تومان

 8. مطهری: تصویب لوایح مرتبط با FATF منجر به خطر انداختن آینده حماس و حزب الله نمی‌شود

 9. چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر شد؟

 10. ۲۶میلیارد تومان دریافتی سازمان برنامه و بودجه در فروردین خرج چه شد؟

 11. زمان پرداخت حقوق و افزایش حقوق بازنشستگان

 12. ۶ تضمین نفتی که اروپا باید برای حفظ برجام بدهد

 13. شمخانی: لوایح اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم ربطی به FATF ندارد

 14. آخوندی:‌ تعاونی‌های مسکن در ایران تخصص ندارند

 15. تشکیل کمیته ویژه در کمیسیون انرژی برای مدیریت سامانه عرضه سوخت و سی ان جی

 16. تصمیم جدید ارزی دولت/ اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز

 17. سودتسهیلات خرید مسکن در بافت‌های فرسوده به 6 درصد کاهش یافت

 18. کشاورزان معترض جاده کهنوج به بندر عباس را بستند

 19. طرح ساماندهی سهام عدالت رد شد

 20. جزئیات دریافت ۲ بار تسهیلات مسکن توسط زوجین

 21. واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف

 22. ۴۰ درصد بیکاران، فارغ التحصیلان دانشگاهی‌اند

 23. بررسی تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد کشور در نوزدهمین شماره «دنیای سرمایه‌گذاری»

 24. آموزش رایگان افزایش درآمد سایت شما با سئو سایت

 25. اعلام نرخ رسمی ارز در بازار + جدول

پربحث‌های هفته

 1. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 2. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 3. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 4. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 5. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 6. فاینانسی که تامین نشد و ادعای روحانی زیر سوال رفت/ سرانجام تمجید روحانی از آخوندی برای خرید هواپیما

 7. درخواست گرانی ۱۹.۵ درصدی قیمت خودرو

 8. سیف: بخشی از نوسانات ارزی به دلیل فضاسازی سیاسی بین‌المللی است/ تغییرات ارز ۲۹۵۰ تومانی به ۴۲۰۰ تومان طبیعی است

 9. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 10. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 11. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 12. کمترین رقم افزایش حقوق کارمندان دولت ۲۰ درصد شد

 13. نوبخت: تاریخ روحانی را تکریم خواهد کرد

 14. عوارض آزادراه‎ها ۲۰ درصد گران شد

 15. ۳ عامل التهاب اخیر ارز از نگاه سیف

 16. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 17. ایران خودرو قیمت "دنا " را ۵ میلیون تومان افزایش داد+ جدول

 18. فروش گوشت‌های «لاکچری» ادامه دارد + عکس

 19. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 20. محمود صادقی در نامه‌ای به توکلی: امید است مجلس بتواند طرح جدیدی برای انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه مفسدان اقتصادی تدوین کند

 21. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 22. زنگنه: توتال با خروج از ایران جریمه نمی شود

 23. ۱۰ گروه که مشمول مصوبه افزایش حقوق کارمندان نمی‎شوند

 24. احتمال آغاز به کار مجدد صرافی‌ها

 25. نامه نمایندگان مجلس به «شریعتمداری» درباره لغو افزایش قیمت خودرو ‌+ متن‌نامه

آخرین عناوین