گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

کمیل خجسته،   3970128080 ۳۹ نظر، ۲۷ در صف انتشار و ۷۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

اجازه بدهید چرخ را از اول اختراع نکنیم. چرخ خودش موجب قدرتمند شدن انگلستان شد زمانی که با بخار عجین شد و عصر صنعتی‌شدن را به‌ وجود آوردند. آنچنانی که انگلستان واردکننده پارچه تبدیل به بزرگترین صادرکننده آن در عالم شد. هر چند در مقابل گردش این چرخ‌ها عده‌ای که کسب و کارشان به‌هم خورد نه‌تنها با آن مخالفت کردند بلکه ماشین‌ها و چرخ‌های جدید را شکستند. ماشین‌شکن‌ها همه کار می‌کردند.

مثلاً اینکه شبانه به کارگاه بارتلمی مخترع چرخ خیاطی حمله کردند و همه چرخ‌هایش را نابود کردند. اتفاقی که منجر به از دست رفتن جان بارتلمی شد. به‌رغم این اتفاقات اما تاریخ معلوم کرد ماشین‌شکنان عاقبت خوشی برایشان متصور نیست و چرخ از آنها عبور می‌کند.

در کنار این گروه عده دیگری بودند که تلاش کردند چرخ‌ها را تسخیر کنند. سرمایه‌داران چرخ‌ها را در کارخانه‌هایشان جاسازی کردند و آنچنان سنگینی آن را روی دوش مردم انداختند که به‌قول امیل زولا در ژرمینال مانند «دیوی که از کارگر ارتزاق می‌کرد» شده بودند. چرخ تسخیرشده هم ماده خام فراوان نیاز داشت هم بازار خارجی و به همین دلیل پنبه مرغوب و ارزان هندوستان و بازار پرجمعیت آن به دادش رسید. اینجا بود که گروه سوم ظهور کرد. گاندی با خادار در مقابل چرخ‌ها و پارچه‌های انگلیسی ایستاد.

ماجرای تلگرام هم همان ماجرای چرخ و همان سه دسته هستند: تسخیرکنندگان: دورف رییس تلگرام، نماد آنان است. اما از آنها مهمتر امروز تسخیرشدگانی هستند که با پذیرش این تسخیر از وضع موجود دفاع می‌کنند. 

ماشین‌شکنان: با اصل هر پیشرفتی مخالف هستند. یکی از کارهای گروه اول این است که تلاش می‌کند گروه سوم را در این گروه جا بزند. این ماجرا حتی برای گاندی هم تکرار شد آنچنان که نهرو در نامه به دخترش توضیح می‌دهد «نهضت ما ضد صنعت نیست... ما فقط می‌خواهیم پنبه‌ها و عرق کارگران هندی برای هندی‌ها باشد و نه دشمنان هند.»

ملی‌جویان که دو استدلال پایه‌ای دارند: آنها با یادآوری رسوایی فروش اطلاعات کاربران توسط فیسبوک به کمپین ترامپ و ظهور گرام به عنوان ارز دیجیتال بدون نظارت ملی درباره از بین رفتن استقلال کشور اظهار نگرانی می‌کنند. دومین استدلال حجم قابل تامل نیروی انسانی پای کار است. یک حساب سرانگشتی می‌شود تخمین زد که با توجه به فعالیت بیش از 10 پیام‌رسان داخلی با متوسط 40 نیروی برنامه‌نویس این روزها حداقل حدود 400 نخبه فقط به‌صورت مستقیم زندگیشان به این کوچ وابسته شده است. بماند متخصصان شبکه و سخت‌افزار و... که در صف این توسعه هستند.

هر چند کوچ از خانه پر زرق و برق تلگرام سخت است اما گاندی با دل سپردن به چرخش چرخ‌های هندی از درون خانه‌های محقر هندی توانست پارچه‌های فریبای انگلیسی را شکست دهد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷فیلترینگ «یواش» تلگرام
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷دبیر شورای عالی فضای مجازی: ‎۲۷‎ درصد مراجعه به تلگرام در کشور کاهش یافته است/ کوچ بخش خصوصی به پیام رسان‌های داخلی از سه‌شنبه
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ نامه روحانی مبنی بر جایگزین کردن تلگرام با امکانات داخلی
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷روحانی: رفع انحصار به معنای محدودسازی سایر شبکه‌های اجتماعی نیست/مردم حق انتخاب دارند
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تلگرام و دانشجویانم
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آمادگی پیام رسان‌های داخلی برای صیانت از نام کانال‌های تلگرامی
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص حریم خصوصی در پیام رسان های داخلی
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آن روی چهره مالک تلگرام؛ علاقه پاول دوروف به فیلم ضدایرانی 300  
۳۱ فروردین ۱۳۹۷تلگرام امنیت و اطلاعات مردم ایران را به بازیچه گرفته است
۳۱ فروردین ۱۳۹۷مردم فکر می‌کنند 1000 نفر در ساختمان یک پیام‌رسان ایرانی نشسته‌اند تا پیام‌هایشان را بخوانند!  
۳۰ فروردین ۱۳۹۷سردار مومنی: 48 درصد جرایم فضای مجازی مربوط به تلگرام است
۳۰ فروردین ۱۳۹۷سود ۱ میلیارد دلاری تلگرام از جیب مردم ایران

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۰۵۵۸۴۱۱:۰۳:۳۰ ۱۳۹۷/۱/۲۸
همه ضرورت کوچ این چیزی که گفتید را می دانند اما مشکل اصلی بی اعتمادی عمومی است که مانع این کوچ شده هندی قبل از هرچیز به هندی بودنش افتخارمیکند اما ایرانی هویتش را براثر سیاستهای غلط این چند دهه از دست داده است...
ناشناس۳۰۶۲۶۱۱۸:۴۲:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۸
جالب است که همیشه «یک نفر» و «یک عده» آن بیرون هستند که مایه بدبختی و مشکلات ما هستند و ما خودمان اصلا هیچ نقش و تاثیری در این وضعیت نداریم. تا وقتی نپذیریم که ما هم مقصریم سعی در اصلاح خودمان نخواهیم کرد و در نتیجه اصلاح نمی شویم.
ناشناس۳۰۵۵۸۶۱۱:۰۵:۱۸ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی،منافع مردم را در نظر می گرفت یا نه؟
ناشناس۳۰۵۶۷۷۱۲:۲۲:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی منافع دراز مدت مردم کشورش را درنظر می گرفت . تلگرام اینستا فیس توییت و... سرابی بیش نیستند یک کم فکر کنید شما پول می دهید محتوای الکی دریافت می کنید. مخالفان محدود سازی تلگرام الکی بهانه جویی می کنند الان اکثر کانال های اصلی ایرانی تلگرام که پول ازش در می آورند یک آدرس در سروش دارند...
ناشناس۳۰۵۸۹۸۱۴:۲۸:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۸
سروش خوب شده امتحانش کنید
تبریزی۳۰۶۰۸۴۱۶:۳۶:۲۴ ۱۳۹۷/۱/۲۸
اونقدر خوب شده که بین پیام رسان ها اول شده (البته از آخر)!
ناشناس۳۰۶۳۲۶۱۹:۵۸:۴۳ ۱۳۹۷/۱/۲۸
مسئله خوب یا بدش نیست. مهم در اختیار قرار گرفتن اطلاعات مردمه
مازندرانی۳۰۵۵۹۶۱۱:۱۱:۵۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
هدف گاندی چرخاندن چرخهای هند بود ولی آیا هدف خروج از تلگرام چرخاندن چرخهای صنعت itc ما هست؟ چقدر با مردم صادق هستیم ؟ چرا حضرت آقا رهبر معظم به این مسئله وارد شدند؟با صنعت داخلی خودچکارکردیم که اینگونه وابسته به کالاهای بنجول چینی هستیم ؟ با قاچاق کالا چقدر مبارزه کردیم وچه کسانی دارند سود میبرند؟ با اصل 44 چگونه رفتارکردیم ؟چگونه بخشهای دولتی را به خصوصی ها دادیم تا جائیکه دولتیها به آن میگویند خصولتی ؟مشکل ما عدم صداقت با مردم است.یعنی بعداز 40 سال از انقلاب داریم میگیم ای ایرانی کالای ایرانی بخر .چه شد که به اینجا رسیدیم ؟مدیریت ناصحیح در دولت , عذاب کشور شده است.
مهدی۳۰۵۶۳۱۱۱:۳۸:۴۴ ۱۳۹۷/۱/۲۸
جالب که شما به این موضوع اینقدر حساسی ولی از رفتن میلیون ها نخبه ایرانی به خارج از کشور حساسیتی نشون نمی دی.تا زمانی که امثال شما چشم شون به روی حقیقت ببندند وضع از این بهتر نمی شه.یک خبر از رفتن کاوه مدنی نرفتین واقعا جای تاسف داره
ناشناس۳۰۵۶۳۳۱۱:۳۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱/۲۸
نه اینجا هند است و نه زمان 50-60 سال قبل.
ناشناس۳۰۶۱۳۸۱۷:۲۱:۰۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
اینجا بیشتر شبیه افغانستانِ 40 سال پیش است
فرناز۳۰۵۶۵۴۱۲:۰۲:۲۸ ۱۳۹۷/۱/۲۸
امیدوارم منتشر کنید: آقای سید صالحی مدیر پیام رسان سروش اذعان کرد از سوی نهادهای امنیتی درخواست هایی برای چک کردن پیام های ارسال شده داشتیم و تحت فشار هستیم. این حرف یعنی چه؟ یا این حرف آقای پورمختار نماینده مجلس: " بر فرض اینکه اطلاعات سپاه این پیام رسان های وطنی را رصد کند خب چه اشکالی دارد؟ " آیا حریم خصوصی افراد محترم است؟
ناشناس۳۰۶۰۹۰۱۶:۴۰:۵۷ ۱۳۹۷/۱/۲۸
مگر ما مردم عادی چی برای مخفی کردن داریم؟؟؟
محسن۳۰۵۶۵۶۱۲:۰۶:۱۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
حرفای بنده به مزاج مسئولین سایت الف خوش نمی آد و منتشر نمی شه چند روز قبل ذیل مطلبی تحت عنوان عملکر بی بی سی از آقای میری عرض کردم در دو دهه گذشته شبکه های ماهواره ای و اینترنتی از طریق روش جدید جنگ نرم ملت ایران را تحت تاثیر قرار دادن ذهن مردم کرده اند تا این حد که استدلال های پوچ و بی منطق برای بقای تلگرام در فضای کشور مورد پذیرش قرار می گیرد .البته امروز فصل برداشت محصول برای غرب هست روزی که حضرت آقا درباره شبیخون فرهنگی و تهاجم نرم هشدار می دادند و مسئولین فرهنگی و امنیتی کشور خواب بودند اونا کارشون رو کردند مطمئن باشید نعوذ بالله پیامبر (ص) هم اگر حضورا" درباب حرمت تلگرام فرمایش کنند باز هم تاثیر ندارد چون تحت تاثیر قرار دادن ذهن مردم شدن عامل جهل هست جهلی که شهروندان به خاطر تصور روشنفکری از خود متوجه آن نیستند اداره کشور باید مبتنی بر علم و منطق باشد نه بر اساس داده های مطبوعات (آن هم مطبوعاتی که اکثرا" در تصرف غرب هستند ) به عنوان نمایندگان خود خوانده افکار عمومی . آقای توکلی درباره امنیت ملی مماشات کردن عقلانی نیست اینکه مبادا در سبد رای یک جریان خللی وارد شود بیاییم امنیت ملی را وجه المصالحه قرار دهیم عاقبت خوشی ندارد مشکلاتی از قبیل تلگرام دو راهکار دارد والسلام : 1) سریع و قاطع و بدون ملاحظه شانتاژهای رسانه ای توسط دستگاه های امنیتی برخورد و مسدود شود مانند همه کشور ها. 2) باید برنامه های فرهنگی هوشمندانه برای مبارزه با تحت تاثیر قرار دادن ذهن مردم شهروندان اجرا کرد مانند برنامه های تبلیغاتی بسیار خوبی که در زمینه مصرف کالاهای ایرانی از تلویزیون پخش می شود خصوصا" شبکه پویا و شبکه افق . اگر منتشر نمی کنید اقلا" به عنوان یک درس مد نظرتون باشه جناب توکلی عزیز .
ناشناس۳۰۶۳۰۲۱۹:۲۳:۵۳ ۱۳۹۷/۱/۲۸
برادر به جای همیشه مدیریت کردن بحران، سالها قبل از بحران آن را پیش بینی کنیم. کارفرهنگی یک شبه فرهنگ رو اصلاح نمیکنه و تبدیل میشه به شعار
فرناز۳۰۶۴۷۵۲۳:۴۶:۱۷ ۱۳۹۷/۱/۲۸
پس خواست و نظر مردم (بیش از چهل میلیون نفر استفاده کننده از تلگرام) مهم نیست؟ دیگران باید برای مردم تعیین تکلیف کنند و مردم عقلشان نمی رسد چه چیز خوب و چه بد؟
ناشناس۳۰۶۷۲۱۰۹:۴۵:۵۹ ۱۳۹۷/۱/۲۹
یه چی تو همین مایه‌ها!! جدا
ناشناس۳۰۵۶۷۱۱۲:۱۸:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
این قیاس علی رغم اینکه درست به نظر میرسد اما از جهاتی مع الفارغ است . 1- الان قرن 21 است و نمیتوان چرخ و پارچه را با چیزی بنام تکنولوزی جدید پیام رسانها مقایسه کرد . 2- مشکل مردم جای دیگریست که حکومت عمداً اصرار دارد آن را نبیند . مشکل عدم اطمینان مردم است. مردم حاضرند اسرارشان را خارجی ها بدانند ولی حکومت خودشان نه . چه کسی مقصر این بی اعتمادیست ؟ چرا باید ولی نعمتان این کشور به خادمان خود بی اعتماد باشند ؟ این سوال فقط در این زمینه نیست و گسترده تر از این حرفهاست . برای مثال چرا هیچ نهاد حکومتی نمیخواهد به این بپردازد که چرا مردم ایران به خصوص جوانان به این میزان از کشور خود گریزانند و در صورت امکان حد اقل طیف عظیمی دوست دارند در جای دیگری زندگی کنند .
امیر۳۰۵۶۸۱۱۲:۲۴:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی برای معالجه به آلمان می رفت یا نه
ناشناس۳۰۶۰۰۵۱۵:۴۳:۲۴ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی در کشور خودش میمرد ولی آلمان نمیرفت
ناشناس۳۰۵۶۹۳۱۲:۲۸:۲۹ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی فساد اقتصادی و فرار به کانادا هم نداشت البته
ناشناس۳۰۶۱۴۰۱۷:۲۲:۳۲ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی حقوق نجومی بر نمیداشت
ناشناس۳۰۶۲۲۷۱۸:۱۵:۵۸ ۱۳۹۷/۱/۲۸
و املاک نجومی
ناشناس۳۰۶۱۴۶۱۷:۲۵:۳۰ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی اگه بود گوشی 1100 نوکیا دست دوم ریجستری شده داشت
ناشناس۳۰۵۷۱۲۱۲:۴۰:۲۷ ۱۳۹۷/۱/۲۸
کسب و کارهای داخل تلگرام حداقل 3-4 سال زحمت کشیدن و پول خرج کردن تا به اینجا رسیدن شما خسارتش رو پرداخت میکنی ؟
مالک ملک میلیاردی باد آورده / مستاجر همین چن سال پیش۳۰۶۱۵۹۱۷:۳۶:۴۲ ۱۳۹۷/۱/۲۸
نه تنها شغل ایجاد نمیکنیم بلکه مشاغل موجود را هم از بین میبریم علی برکت الله ضمنا" حقوق شهروندی نیز به حالت تعلیق در می آوریم علی برکت الله
ناشناس۳۰۵۹۹۱۱۵:۳۴:۱۰ ۱۳۹۷/۱/۲۸
واقعا متاسفم واسه این تیتر و تفکر!
رهام۳۰۶۰۰۳۱۵:۴۲:۵۲ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی اگر مسوول بود، تحت مسوولیت او سعید مرتضوی سالها هر کاری دلش می خواست می کرد یا نه؟ می توانست با محافظ در دادگاه حاضر شود و به خاطر بزرگترین جنایات حکم دو سال و دویست هزار تومان بگیرد یا نه؟
ناشناس۳۰۶۱۴۹۱۷:۲۸:۳۹ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی ادای آدمای خوب رو در نمیآورد
ناشناس۳۰۶۱۵۱۱۷:۲۹:۵۷ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی خدایی نمیکرد
ناشناس۳۰۶۱۷۰۱۷:۵۰:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی از بالا به مردم نگاه نمیکرد
مهدي۳۰۶۱۷۴۱۷:۵۲:۲۶ ۱۳۹۷/۱/۲۸
فیس بوک اگر پیامی را بنویسید و ارسال نکنید هم ذخیره میکنه! اگر حسابتون پاکه نگران چه هستید. خلافکارا باید نگران باشند
پرتو۳۰۶۱۸۸۱۸:۰۰:۴۹ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی یک اسطوره بوده و هست و خواهد بود.
ناشناس۳۰۶۲۳۱۱۸:۱۷:۳۳ ۱۳۹۷/۱/۲۸
الان جیره خورهای تلگرام حمله می کنن
ناشناس۳۰۶۳۱۹۱۹:۵۲:۴۵ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی کسب و کارش داخل تلگرام نبود .
ناشناس۳۰۶۳۸۹۲۱:۱۰:۳۲ ۱۳۹۷/۱/۲۸
چه مثال بی ربطی.
ناشناس۳۰۶۴۵۲۲۳:۲۳:۳۲ ۱۳۹۷/۱/۲۸
گاندی لباس سنتی هند می پوشید ،گاندی هندی بود.
ناشناس۳۰۶۴۷۸۲۳:۵۴:۱۱ ۱۳۹۷/۱/۲۸
خودتان را با گاندی مقایسه نکنید!!
ناشناس۳۰۶۵۳۶۰۱:۵۸:۳۵ ۱۳۹۷/۱/۲۹
عکس‌های شخصی‌ کاووس سید امامی را از کامپیوتر او در آوردند و بعد از مرگش در تلویزیون نشان دادند، اونوقت میخوان مردم باور کنند که حریم خصوصی اونها در پیام رسان‌های داخلی‌ مورد سؤ استفاده قرار نمیگیره

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. گشت ارشاد و چند نکته

 2. شروع هفته های سرنوشت ساز برای توافق هسته ای، پیام جدید ایران و تبعات برجام شکنی آمریکا

 3. یک اتفاق عجیب: در پیگیری پرونده قتل دختر ۲۲ ساله، معلوم شد او دخترِ پدرش نیست!

 4. مشکل ارزی دانشجوی لیسانس آزاد، و اقامت دوم

 5. مخالفت وزیر ارتباطات با اعطای مسئولیت صدور مجوز صوت‌وتصویر فراگیر در فضای مجازی به صداوسیما

 6. ملاحظات سیاسی اجازه اصلاح ساختار اقتصادی را نداده است/ تغییر در تیم اقتصادی دولت بخصوص بانک مرکزی باید انجام شود

 7. سه پیشنهاد غرب به پوتین برای حمایت نکردن از بشار اسد

 8. فیلترینگ «یواش» تلگرام

 9. رونمایی خزانه‎داری از طنز سال ۹۷/جزئیات پرداخت‎های دولت شفاف شد، "هزینه‌های اجتناب ناپذیر"

 10. سیاست‌های عجیب بانک مرکزی در بازار سکه/ سیف: سکه در شرایط خاص است/ متقاضیان سردرگم

 11. امضا کننده نامه به «اوباما» در یک شرکت خودروسازی مدیر شد

 12. آخرین قیمت خودروهای وارداتی و داخلی  

 13. جریمه شکار پلنگ ایرانی 16 برابر شد/ مشاهده 400 پلنگ در کشور

 14. دلار فقط تا ۲ سال دیگر ارز مبنای گزارشگری خواهد بود +سند

 15. روایت ظریف از گزینه‌های چهارگانه ایران در صورت خروج آمریکا از برجام 

 16. گوترش: خروج آمریکا از برجام به اشاعه هسته‌ای در منطقه منجر می‌شود

 17. واکنش حجت الاسلام میرباقری به خبر انتصابش به امامت جمعه تهران: مطلع نیستم

 18. پرترافیک‌ ترین جاده کشور را بشناسید

 19. ماکرون: در برابر پوتین نباید ضعیف بود

 20. شرط‌های ترامپ برای رهبر کره‌شمالی

 21. ویدئو‌ کلیپی از لحظات دراماتیک فیلم به وقت شام با صدای مازیار فلاحی   

 22. آمار استقلال در ۳۰ بازی با شفر

 23. اولین آرم سپاه / عکس

 24. فاکتورهای «تحلیف رییس‌جمهور» همچنان ادامه دارد؛ کمک ۴ میلیارد تومانی دولت به وزارت خارجه در آخرین روز سال ۹۶ + سند

 25. تلاش اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر و بازرسی از تاسیسات نظامی ایران

پربحث‌های دیروز

 1. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 2. سعید مرتضوی دستگیر شد + جزییات

 3. کیهان: فرمانده نیروی انتظامی باید از مامور گشت ارشاد وظیفه‌ شناس تقدیری شایسته کند

 4. الجزیره مدعی شد: ایران و رژیم صهیونیستی به سمت جنگی تمام عیار پیش می روند

 5. پزشکیان: صوت پخش شده درباره «دختر خوشگلا» شیطنت بود/ سلیمی درباره معاهده پالرمو گفت مثل این است که در خواستگاری دختر خوشگلی را نشان دادند اما دختر زشت را به عقد تو درآوردند

 6. بند 241 اوین میزبان میهمان جدید/ دادستان سابق تهران از سرخرود مازندران راهی اوین شد

 7. حضور پررنگ دلالان در بازار امروز ارز/ دلار ۵۴۶۰ تومان و یورو۶۷۴۰ تومان معامله می‌شود/عرضه سکه چند نرخی در صرافی‌ها

 8. چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

 9. لیست قیمت‎های جدید سایپا/«ساندرو استپ‌وی» ۵ میلیون تومان گران شد  

 10. حمایت دیده بان شفافیت و عدالت از سیاست ارزی دولت/ سیاست جدید ارزی درست و ضروری، ولی ناتمام است

 11. رفاقت، دلیل یک زوج برای جدایی

 12. خودروی شخصی مدیرعامل ایران خودرو چیست؟

 13. طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

 14. قتل هولناک کودک ۳ ساله در بهشت زهرا به دست خاله‌اش

 15. پیش فروش سه ماهه سکه هم متوقف شد

 16. ادعای وکیل مرتضوی درباره کهریزک/ جلسه حکمیت اصلاح طلبان/پاسخ تند آخوندی به نامه رحمانی فضلی/ درخواست شریعتمداری از ناجا/ انتقاد نماینده‌ گوینده «دختر خوشگلا» از دروغ پراکنی ها

 17. واکنش سخنگوی دولت به صحبت‌های روحانی در روز ارتش

 18. وکیل سعید مرتضوی: موکلم مظلوم است و به ناحق محکوم شده/ تقاضای مرتضوی از رییس قوه قضاییه برای بازبینی پرونده‌اش

 19. وزیر بهداشت: همه رسانه‌ها بیمارند

 20. میهمان جدید اوین

 21. بازگشت «مهدی هاشمی» به زندان

 22. یک سعودی ۳ دخترش را سر بُرید

 23. کاهش قیمت انواع سکه / یورو ۶۸۰۰ تومان

 24. سعید مرتضوی در زندان اوین

 25. سردار اشتری: دشمنان انقلاب و ایادی داخلی آنان در شبکه های مجازی در حال پمپاژ ناامیدی هستند

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 3. یک خطا و صد فرصت طلبی

 4. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 5. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 8. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 9. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 10. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 11. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 12. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 13. جشن جنجالی باغ قلهک

 14. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 15. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 16. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 17. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 18. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 19. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 20. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 21. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 22. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 23. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 24. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 25. سعید مرتضوی دستگیر شد + جزییات

پربحث‌های هفته

 1. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 2. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 3. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 4. نکته‌ای درباره غیرقابل فیلتر شدن تلگرام

 5. مدیر پیام‌رسان سروش: می‌توانیم جای تلگرام را بگیریم

 6. انتقال همزمان کانال های مقامات دولتی و نهادهای عمومی از پیام رسان های خارجی به داخلی/ خروج از تلگرام

 7. آذری جهرمی: تاکید رهبری بر حرام بودن سرکشی به اطلاعات مردم بسیار راهبردی است/ تلاش می کنیم ورود به حریم خصوصی کاربران به قانون مجازات اسلامی افزوده شود

 8. دبیر شورای عالی فضای مجازی: تلگرام مسدود نمی شود/ مشوق جدید برای کوچ از تلگرام به پیام رسان های داخلی

 9. بخشنامه دولت به همه دستگاه های دولتی و عمومی/ ظرف یک هفته هر گونه فعالیت و ارائه خدمات از طریق پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی انجام گیرد

 10. ابوترابی: تلگرام اوایل اردیبهشت بسته می‌شود/ فیلترشدن اینستاگرام و واتس‌آپ به مرور زمان

 11. شروط ادامه فعالیت پیام‌ رسان‌های خارجی در ایران

 12. فیلترینگ «یواش» تلگرام

 13. روحانی: رفع انحصار به معنای محدودسازی سایر شبکه‌های اجتماعی نیست/مردم حق انتخاب دارند

 14. آمادگی پیام رسان‌های داخلی برای صیانت از نام کانال‌های تلگرامی

 15. پوتین به زودی سوار این لیموزین خواهد شد +تصاویر

 16. فیلم رئیس‌جمهور دروغ بود؟ به چشمها هم نمی‌توان اعتماد کرد!

 17. سبحانی‌فر: بنایی بر فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد

 18. سردار مومنی: 48 درصد جرایم فضای مجازی مربوط به تلگرام است

 19. سود ۱ میلیارد دلاری تلگرام از جیب مردم ایران

 20. بالاخره کوچ مسوولان از تلگرام کلید خورد

 21. فردا، آخرین مهلت رجیستری گوشی‌های تلفن همراه

 22. بالاخره کوچ مسوولان از تلگرام کلید خورد

 23. اختلال تلگرام رفع شد

 24. اتفاق نظر مسئولین سه‌ قوه برای فیلتر کردن تلگرام در آینده نزدیک

 25. ایستگاه سیار صدور کارت هوشمند ملی در نمایشگاه کتاب

آخرین عناوین