ظریف: مهم‌ترین خواسته ما حفظ برجام نیست/ آمریکایی‌ها در برجام کوتاهی و بدعهدی فراوان داشته‌اند

گروه سیاسی الف،   3970127053 ۱ نظر، ۶ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
ظریف: مهم‌ترین خواسته ما حفظ برجام نیست/ آمریکایی‌ها در برجام کوتاهی و بدعهدی فراوان داشته‌اند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: برجام یک توافق چند جانبه است و نه دو جانبه؛ بنابراین انتظار می‌رود نقض عهد یک کشور با تصمیم جمعی همه طرف های توافق رو به رو شود.‌ما هم براساس منافع ملی خودمان تصمیم می‌گیریم و خودمان تعیین می‌کنیم منافع ملی ما چگونه تامین خواهد شد. برای تامین این منافع ممکن است نیاز باشد که در مقابل اقدام امریکا واکنشی نشان دهیم که امریکایی‌ها از رفتارشان پشیمان شوند.

به گزارش الف سرنوشت برجام به تصمیم دولتمردان امریکا در اردیبهشت ماه پیش رو گره خورده است. تصمیمی که ترامپ بر پایه آن و برای عملی کردن  تحقق وعده خروج از برجام به حمایت حامیان کم شمار داخلی و خارجی‌اش دلخوش کرده است. گرچه ناظران بین‌المللی تغییرات زودهنگام او در ترکیب تصمیم سازان سیاست خارجی‌اش را گامی جدی به سمت خروج از برجام دانسته‌اند با این حال بنای مستحکم سیاسی و حقوقی توافق با ایران و مخالفت جدی سایر طرف‌ها با بر هم زدن آن، این فرض را قوت بخشیده که ترامپ همچنان برای مواجهه با «ایران بدون برجام» مردد است.

مواجهه‌ای که محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با ایران، آن را سخت و پرچالش توصیف کرد و ترامپ را بازنده صحنه‌ای که خود آراسته است، توصیف کرد. بخش مهم گفت‌وگویمان با ظریف که چند روز پیش در دفترش انجام شد، در حالی به موضوع توافق هسته‌ای و سناریوی احتمالی ایران اختصاص یافت که امریکا روز شنبه با همراهی فرانسه و انگلیس به بهانه استفاده دولت بشار اسد از تسلیحات شیمیایی، حمله نظامی محدودی را علیه دولت سوریه ترتیب داده بود. وزیر امور خارجه ایران در نخستین واکنش، این رویداد را در آستانه پیروزی میدانی بزرگ و تعیین کننده دولت دمشق، پیام معنادار غرب در حمایت از جریان‌های تروریستی منطقه خواند.  

حمله نظامی امریکا ، فرانسه و انگلیس به سوریه در چه شرایطی و با چه هدفی صورت گرفت؟ پیامدهای چنین اقداماتی در شرایطی کنونی سوریه چیست؟

باید به زمان انجام این گونه حملات دقت کرد. هم حمله گذشته امریکا و هم حمله اخیر این کشور که با مشارکت فرانسه و انگلیس صورت گرفته است، دقیقاً در زمانی صورت گرفته که ارتش سوریه در آستانه پیروزی های بزرگ و تعیین کننده میدانی قرار داشته است. قبلاً هم گفته‌ام این گونه اقدامات را تنها می‌توان به عنوان پیامی به تروریست‌ها و افراط‌ گرایان برای حمایت دانست. یکی از ابعاد این حمله که مغفول مانده و به آن توجهی نشده، این بوده است. سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه به عنوان یک سازمان خلع سلاحی موثر در خلع سلاح شیمیایی در جهان قصد اعزام تیم حقیقت‌یاب به سوریه را داشته است. این تیم در آستانه ورود به سوریه برای انجام تحقیقات میدانی درخصوص حادثه دوما بوده‌اند ولی قبل از اینکه این تیم وارد بشود و کار خود را آغاز کند، این حملات صورت می‌گیرد. یعنی سه کشور امریکا، انگلیس و فرانسه نه تنها نسبت به سازمان ملل و شورای امنیت بی توجهی نشان داده‌اند بلکه عملاً با این کارشان ضربه بزرگی به اعتبار و جایگاه حرفه‌ای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی وارد کرده‌اند که باید پاسخگوی آن باشند. ما به عنوان قربانی کاربرد سلاح‌های شیمیایی با هرگونه کاربرد این گونه سلاح‌ها توسط هر کسی و در هر جایی و به هر بهانه‌ای مخالفیم و در عین حال  قویاً معتقدیم که چنین ادعاهایی که از طریق ساز و کارهای حقوقی و فنی بین‌المللی به اثبات نرسیده باشد، نباید بهانه‌ای برای اقدامات یکجانبه تجاوزکارانه به کشورها باشد.

حمایت آنکارا از این حمله نظامی در شرایطی که مذاکرات صلح سوریه به صورت سه جانبه میان ایران، ترکیه و روسیه جریان دارد چه پیامدهایی بر این گفت‌وگوها دارد؟

نه ما و نه ترکیه ادعایی نداریم که در همه موضوعات مرتبط با سوریه اشتراک نظر کامل پیدا کرده‌ایم. ما در روند آستانه حول حداقل‌های اشتراکات در مورد سوریه مذاکرات و همکاری‌ها را ادامه می‌دهیم و در همین سطح حداقلی نیز دستاوردهای بزرگی در ارتباط با استقرار آتش‌بس در بسیاری از مناطق سوریه داشته‌ایم و در همین مسیر، به این مذاکرات و همکاری‌ها ادامه خواهیم داد. ما معتقدیم اقدامات یکجانبه و تجاوزکارانه به خاک سوریه به دلایل و اتهامات اثبات نشده در بلندمدت به نفع هیچ یک از طرف‌های مرتبط با سوریه بویژه همسایگان آن نیست. هر سیاست و اقدامی که صورت می‌گیرد، باید در مسیر کاهش تنش و درگیری در سوریه باشد. هر اقدامی برخلاف این رویکرد، خطر بازگشت تروریسم را به سوریه افزایش می‌دهد.

وزارت امور خارجه در اجرای برنامه جدید خود در دولت دوازدهم، پیگیری و دستیابی به اهداف اقتصادی کشور را هدف قرار داده است. در شرایطی که نقش آفرینی برخی از بازیگران منطقه‌ای و تقویت هم پیمانی امریکا و شرکای منطقه‌ای‌اش با هدف مقابله با ایران موجی از نگرانی را برای موسسات و نهادهای بزرگ اقتصادی در عرصه بین‌الملل به وجود آورده است، این برنامه جدید چه اندازه امکان عملیاتی شدن دارد؟

ما در پیگیری برنامه جدید وزارت خارجه و رسیدن به اهداف تعیین شده، پیگیری موضوعات منطقه‌ای و توسعه روابط با همسایگان را در دستور کار جدی قرار داده‌ایم، چنان که به همراه رئیس جمهوری در ابتدای سال‌جاری به دو کشور همسایه شمالی سفرکردیم و بنده هم جداگانه به ترکیه رفتم. لذا همسایگان و مسائل منطقه برای ما اولویت مهمی خواهد بود. متاسفانه سیاست عربستان سعودی که بر دامن زدن به تنش‌های منطقه‌ای استوار است، نیاز به چنین رویکردی را ضروری می‌سازد. خصومت امریکا و عربستان در زمینه اقتصادی جدید نیست؛ منتهی اینک سعودی‌ها دشمنی را عیان‌تر نشان می‌دهند. نباید فراموش کرد ملک عبدالله به‌عنوان مثبت‌ترین حاکم سعودی در رابطه با ایران، همان فردی بود که به امریکایی‌ها فشار وارد می‌کرد که باید سر مار را زد. بنابراین تصور اینکه عربستان اکنون سیاست جدیدی را در پیش گرفته است، تصور درستی نیست. ریاض همیشه سیاست خصومت و دشمنی را پیگیری می‌کرده است اما الان به‌دلیل شکست‌های متوالی که در منطقه متحمل شده - که آن شکست‌ها هم به‌دلیل رفتار و انتخاب‌های اشتباه خودش بوده است - مجبور شده در تبلیغات مقداری عریان‌تر و تهاجمی‌تر برخورد کند.

در حوزه اقتصادی هم برنامه‌های خود را داریم و این برنامه‌ها بر پایه تقویت بخش خصوصی و تسهیل فعالیت این بخش در مناسبات با کشورهای خارجی است. چنان که در سفر به آفریقا و امریکای جنوبی، یک هیات بسیار بزرگ اقتصادی از بخش خصوصی حضور داشت و این رویه را در سایر اقدامات مان در سال‌جاری دنبال می‌کنیم. با حضور معاون جدید اقتصادی و پیگیری‌هایی که در این حوزه داریم امیدواریم که تلاش های وزارت امور خارجه در حوزه تسهیل روابط اقتصادی خارجی تلاش های هدفمندتر و راهبردی تری باشد.

بی تردید یکی از وجوه مهم اجرای برنامه‌های اقتصادی دولت، رفع نگرانی فعالان و سرمایه‌گذاران اقتصادی از آینده اجرای برجام است، موضوعی که به نظر می‌رسد به مهم‌ترین دغدغه محافل سیاسی داخل و جامعه بین‌الملل نیز تبدیل شده است. این در حالی است که به نظر می‌رسد دولتمردان امریکا برای خروج از برجام مصمم هستند... پیش‌بینی‌تان از تصمیم احتمالی کاخ سفید درباره توافق هسته‌ای چیست؟

از ظواهر امر برمی‌آید امریکایی‌ها به‌دنبال برهم زدن برجام اند. البته واضح است آقای ترامپ از ابتدا برجام را نمی‌خواست و مایل نبود این توافق به حیات خود ادامه دهد اما برجام با‌وجود خواسته ترامپ ۱۶ ماه کماکان ادامه یافته و دنیا هم از آن حمایت کرده است. این امر نشان دهنده واقعیاتی است که تاکنون خود را به امریکا تحمیل کرده‌اند و سبب می‌شوند این کشور اختیار تعیین تکلیف برای دنیا را نداشته باشد. زیرا اگر همه چیز بر مبنای خواسته امریکا پیش می‌رفت که اساساً اتفاقات دیگری رخ می‌داد. آقای اوباما زمانی خودش گفت که اگر خواست ما بود و می‌توانستیم خواسته خود را عملی کنیم حتی یک پیچ و مهره از برنامه هسته‌ای ایران را باقی نمی‌گذاشتیم. خب ایشان به این واقعیت اعتراف کرد. اگر خواست امریکا بود برجامی وجود نداشت، فشارها بر ایران ادامه پیدا می‌کرد و آنها تلاش می‌کردند از طریق فشار و زور کار را دنبال کنند. اما واقعیت کنونی نشان می‌دهد که همه چیز به خواسته این کشور نیست.

چنانچه امریکا تصمیم به خروج از برجام بگیرد واکنش ایران به این تصمیم چه خواهد بود؟

هم جمهوری اسلامی و هم دنیا در برابر اقدامی که امریکا در ماه آینده خواهد کرد، انتخاب‌های گسترده‌ای دارند. این‌طور نیست که یک حرکت امریکا بتواند همه معادلات ما و دنیا را به هم بزند. لذا همان‌طور که امریکا در ۱۶ ماه گذشته نتوانسته سیاست و خواسته خودش را بر دنیا تحمیل کند، احتمالاً در اردیبهشت ماه هم صرف نظر از اینکه چه اقدامی کند، نخواهد نتوانست. فکر می‌کنم که مخصوصاً فعالان اقتصادی ما نباید از الان نگران این باشند که امریکایی‌ها چه می‌خواهند بکنند. این نهایت آرزوی امریکاست که از طریق همین لفاظی ها و تبلیغات اغتشاش ایجاد کند و به اهدافش که جلوگیری از رشد و بالندگی ماست، برسد. باید بپذیریم که امریکا قدرت مطلق و فعال مایشاء نیست و در یک محیط بین‌المللی کار می‌کند که آن محیط خیلی نسبت به سیاست های این کشور و گرایش‌های شخص آقای ترامپ دیدگاه مثبتی ندارد و حتی در بسیاری موارد مقاومت می‌کند. اعتقاد دارم ضروری است با امید به آینده درخشان کشور فارغ از سیاست های امریکا – و البته با چشم باز و آینده نگری – طراحی و اقدام کنیم.

ایران فارغ از سوگیری سایر طرف های توافق هسته‌ای واکنش نشان خواهد داد یا سیاستش تابعی از رفتار اروپا و تصمیم آنها نسبت به برجام خواهد بود؟

به هر حال چنانچه بارها تاکید شده، برجام یک توافق چند جانبه است و نه دو جانبه؛ بنابراین انتظار می‌رود نقض عهد یک کشور با تصمیم جمعی همه طرف های توافق رو به رو شود.‌ما هم براساس منافع ملی خودمان تصمیم می‌گیریم و خودمان تعیین می‌کنیم منافع ملی ما چگونه تامین خواهد شد. برای تامین این منافع ممکن است نیاز باشد که در مقابل اقدام امریکا واکنشی نشان دهیم که امریکایی‌ها از رفتارشان پشیمان شوند. برای اینکه این پشیمانی رخ دهد، روش‌های مختلفی وجود دارد و ما این انتخاب را برای خودمان بازمی‌گذاریم که چگونه اقدامی انجام دهیم که آنها متوجه شوند اشتباه کرده‌اند. اقدام ما حتماً به نحوه برخورد اروپا و سایر اعضای برجام و جامعه بین‌المللی بستگی دارد. معتقدم هر اقدامی صورت گیرد مورد پسند امریکا نخواهد بود.

آیا با سایر کشورهای طرف توافق برای مواجهه با خروج احتمالی امریکا از برجام رایزنی کرده اید؟

ما با همه کشورها بخصوص کشورهای عضو برجام از جمله اروپا، روسیه و چین گفت‌و‌گوهای مستمری داریم. کمیسیون مشترک برجام چند هفته پیش در حالی برگزار شد که همه اعضا از جمله نماینده امریکا با‌وجود اینکه رئیس جمهوری این کشور، اعلام کرده است برجام بدترین توافق تاریخ است، بر اجرای آن تاکید کردند. یعنی خود امریکایی‌ها بر ضرورت اجرای برجام تاکید می‌کنند. این اجماع نظر نشان دهنده آن است که دیپلماسی بسیار فعالی برای حفظ برجام جریان دارد و همه طرف ها شامل کشورهای اروپایی، روسیه، چین و سایر کشورها به طور گسترده در این زمینه تلاش می‌کنند. اروپایی‌ها در برخی موارد در برابر امریکایی‌ها مقاومت کردند ولی برخی از کشورها این خوش بینی را داشتند که می‌توانند با تحمیل برخی اقدامات غیر قابل پذیرش به ما، امریکایی‌ها را راضی کنند که به نظر می‌رسد در این زمینه تجدید نظر کرده‌اند.

آیا کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای تاکنون تلاش جدی برای حفظ برجام و متقاعد کردن ترامپ از خود نشان داده اند؟

امریکایی‌ها در حال حاضر از اجرای تعهداتشان در برجام کوتاهی کرده‌اند و بدعهدی فراوان داشته‌اند. در گفت‌و‌گوهایی که با دیگر طرف‌ها داشتیم بویژه در جلسه‌ای که من با سه عضو اروپایی برجام داشتم و همچنین در خلال ملاقات با خانم موگرینی و همین‌طور دیدار وزیران خارجه اروپایی که به ایران سفر کردند، همواره تاکید ما این بوده که آنها باید به جای اینکه تلاش کنند مانع خروج امریکا از برجام شوند باید تلاش کنند این کشور را وادار کنند کل تعهداتش را اجرا کند؛ یعنی الان مهم این است امریکا تعهدات کنونی‌اش را اجرا کند. چون هنوز معتقدیم اروپایی‌ها این توفیق را نداشتند که امریکایی‌ها را وادار به اجرای کامل تعهداتشان در چارچوب این توافق کنند. اروپایی‌ها در این زمینه بالاخره تلاش هایی را صورت دادند و در حدی توفیق داشتند.

فارغ از نگرانی جامعه بین‌الملل از آینده برجام، خروج امریکا از این توافق به مهم‌ترین دغدغه افکار عمومی در داخل کشور نیز تبدیل شده و موجی از نگرانی را در صحنه داخلی کشور به وجود آورده است. این در حالی است که وزارت خارجه تحت مدیریت شما در دستیابی به توافق هسته‌ای نقشی اساسی داشته است بنابراین این پرسش به ذهن متبادر می‌شود در صورت خروج امریکا از برجام چه ابتکار عملی می‌توانید از خود نشان دهید تا این توافق چنان که با تلاش های دیپلماتیک به دست آمد بر پایه چنین رویکردی حفظ شود؟

اولاً مهم‌ترین خواسته ما حفظ برجام نیست بلکه حفظ منافع ملی‌مان است. منافع ملی ما شامل حفظ عزت و اقتدار ملی، بهبود وضعیت اقتصادی ایران، توسعه و آبادانی آن، تامین معیشت مردم و رونق بخشی فعالیت‌ها در حوزه تولید و توسعه اشتغال و حمایت از کالای ایرانی است. وزارت امور خارجه در این زمینه بسیار فعال است. ما در همه شرایط برای پیگیری اهدافمان، نیازمند برقراری روابط خوب با همسایگان هستیم. تمرکز ما در دولت دوازدهم طی ماه‌های گذشته بر توسعه روابط با همسایگان بوده است. برخی از موارد آن اعلام شده و برخی کمتر اعلام می‌شود. دو نوع دیپلماسی وجود دارد؛ یک نوع دیپلماسی، دیپلماسی فعالی است که نتایجش بروز پیدا می‌کند و دیگری «نمایش دیپلماسی» است. دیپلماسی فعال، دیپلماسی تبلیغاتی نیست بلکه دیپلماسی‌ای است که بتواند منافع ملی ما را دنبال کند و نتیجه بخش باشد. من هیچگاه به دیپلماسی پر سرو صدا و نمایشی اعتقاد نداشته ام، حتی در زمان مذاکرات هسته‌ای هم اعتقادی به دیپلماسی نمایشی نداشتم هنوز هم این اعتقاد را ندارم. معتقدم دیپلماسی فعال به معنی نمایش دیپلماسی نیست.

نمایش دیپلماسی یعنی اینکه یک دیپلمات سفر برود فقط برای اینکه سفر کرده باشد. من تاکنون سفر برای سفر نداشته ام. برای همین هم الان در سفر آفریقا و امریکای جنوبی نمایندگان ۸۰ شرکت بزرگ را با خود همراه می‌برم و برای سفر به چهار کشور در کمتر از 6 روز، ۴۰ ساعت در آسمان هستم. سابقاً چهار روز به یک کشور می‌رفتند واعلام می‌کردند در این سفر ملاقات‌های گسترده‌ای با مقامات انجام می‌شود. من تا حالا سفر بیش از یک روز و نیم به یک کشور نداشتم. اصلاً نمی‌خواهم کار نمایشی بکنم چون ممکن است دیگران برای خود آینده‌های بزرگتری ببینند اما من هیچ آینده‌ای برای خود بجز انجام وظیفه کنونی‌ام نمی‌بینم. اگر به من بگویند همین مسئولیت را هم رها کن براحتی می‌روم. بنابراین من به دیپلماسی فعال معتقدم نه به نمایش دیپلماسی. در چارچوب پیگیری دیپلماسی فعال و نه نمایشی است که وزارت امور خارجه رایزنی‌های گسترده‌ای را با بسیاری از کشورها درباره برجام به جریان انداخته است. در همین رابطه هم طی چند هفته آینده آقای دکترعراقچی سفرهای متعددی به اروپا خواهد داشت. نتیجه این دیپلماسی آن است که حتی در مجامعی که دوستان ما هم حضور ندارند از برجام حمایت و بر اجرای آن تاکید می‌شود. وقتی نماینده امریکا که به‌زعم خود ابرقدرت دنیاست، در جلسه‌ای باوجود نظر رئیس جمهوری این کشور بر ضرورت اجرای برجام – آنهم ضرورت داشتن حسن نیت- تاکید می‌کند، نشان می‌دهد که ما بسیار موفق بوده‌ایم. دیپلماسی نباید تک ساحتی باشد و یک هدف را دنبال کند. هدف، تامین منافع ملی است و ما این کار را دنبال خواهیم کرد و اطمینان داریم امریکا چه در برجام بماند و چه از آن خارج شود می‌توانیم از روند بهبود وضعیت اقتصادی‌مان حمایت کنیم؛ البته این کار در برخی شرایط دشوارتر می‌شود.

 اجازه دهید به انتقادی اشاره کنم که از سوی برخی ناظران سیاسی در محافل رسانه‌ای مطرح شده است. می‌گویند شما از بیان برخی مواضع برای جلوگیری از بروز مخالفت ها اجتناب می‌کنید.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی موظف است اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی را پیگیری کرده و لزوماً نباید دیدگاه های خودش را علنی اعلام کند. او باید به‌عنوان دیده بان نظام آنچه را که می‌بیند و احساس می‌کند با دقت و صداقت به اطلاع مقامات تصمیم گیر نظام برساند تا آنها بتوانند بدرستی تصمیم‌گیری کنند. ولی آنچه وزیر امور خارجه به صورت علنی بیان می‌کند مواضعی است که در دنیا به‌عنوان مواضع کشور شناخته می‌شود. در واقع رفتار و گفتار رسمی و علنی وزیر خارجه بیش از هر مقام دیگری باید پیش برنده مجموعه سیاست های کشور باشد. وظیفه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این است که در صحنه بین‌الملل از مواضع ایران دفاع کند. امروز شرایط در جهان این گونه است که وقتی بنده حتی در یک اتاق کوچک، مواضعی را به صورت علنی بیان می‌کنم به موضع رسمی کشور تبدیل می‌شود و لذا این دقت و مراقبت در رفتار سیاسی یک وزیر خارجه باید وجود داشته باشد که هر حرف او مورد استناد دیگران – که الزاماً خیرخواه کشور نیستند- هم قرار می گیرد. امیدوارم دوستان منتقد هم با همین دقت به رفتار و بیانات وزیر خارجه نگاه کنند. ولی بنده به همه دوستان اطمینان می‌دهم همان صراحت و صداقتی که در تمام عمر کاری‌ام به آن معروف بوده‌ام را به یاری خدا ادامه خواهم داد. خوشحال هم هستم که اینچنین رفتار کرده ام. با همان روش و با کمال صراحت و صداقت واقعیات را به مقامات کشور گزارش می‌دهم و هیچ وقت دچار خودسانسوری نمی‌شوم و همزمان با افتخار از مواضع رسمی کشور در صحنه بین‌المللی دفاع می‌کنم.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تلاش اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر و بازرسی از تاسیسات نظامی ایران
۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷شروع هفته های سرنوشت ساز برای توافق هسته ای، پیام جدید ایران و تبعات برجام شکنی آمریکا
۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷لغو احتمالی برجام در قرارداد خودرویی ایران با پژو فرانسه دیده شد؟
۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷گوترش: خروج آمریکا از برجام به اشاعه هسته‌ای در منطقه منجر می‌شود
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷مرکل: برجام توافق کاملی نیست، اما آن را به نبود توافق ترجیح می‌دهم
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷نماینده فرانسوی: کنگره و دولت آمریکا طرح جایگزینی برای برجام ندارند
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ماکرون: باید ضمن حفظ برجام، با برنامه موشکی ایران مقابله کنیم/ نباید سوریه را به «رژیم ایران» ببازیم
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷کرباسیان: سیاست‌های جدید ارزی اقدامی "پیش‌ دستانه" برای لغو احتمالی برجام است
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷چرا کاخ سفید ضدایرانی تر می شود؟
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷واکنش ایران به نقض برجام به روایت مقامات؛ ضرب شست ویژه
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷صالحی: هر زمان نظام تصمیم بگیرد مانند یک ارتش آماده حرکت هستیم
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷گفت‌وگوی ترامپ و مکرون درباره توافق هسته ای

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

نسرین۳۰۴۵۶۱۰۹:۲۷:۲۷ ۱۳۹۷/۱/۲۷
خودت فهمیدی چی گفتی ممدجواد؟ خوب سرکار گذاشتی مردمو

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. گشت ارشاد و چند نکته

 2. شروع هفته های سرنوشت ساز برای توافق هسته ای، پیام جدید ایران و تبعات برجام شکنی آمریکا

 3. یک اتفاق عجیب: در پیگیری پرونده قتل دختر ۲۲ ساله، معلوم شد او دخترِ پدرش نیست!

 4. مشکل ارزی دانشجوی لیسانس آزاد، و اقامت دوم

 5. سیاست‌های عجیب بانک مرکزی در بازار سکه/ سیف: سکه در شرایط خاص است/ متقاضیان سردرگم

 6. مخالفت وزیر ارتباطات با اعطای مسئولیت صدور مجوز صوت‌وتصویر فراگیر در فضای مجازی به صداوسیما

 7. ملاحظات سیاسی اجازه اصلاح ساختار اقتصادی را نداده است/ تغییر در تیم اقتصادی دولت بخصوص بانک مرکزی باید انجام شود

 8. سه پیشنهاد غرب به پوتین برای حمایت نکردن از بشار اسد

 9. فیلترینگ «یواش» تلگرام

 10. رونمایی خزانه‎داری از طنز سال ۹۷/جزئیات پرداخت‎های دولت شفاف شد، "هزینه‌های اجتناب ناپذیر"

 11. ۲۰ زن، قربانی خفاش گیلان + تصاویر

 12. امضا کننده نامه به «اوباما» در یک شرکت خودروسازی مدیر شد

 13. آخرین قیمت خودروهای وارداتی و داخلی  

 14. جریمه شکار پلنگ ایرانی 16 برابر شد/ مشاهده 400 پلنگ در کشور

 15. دلار فقط تا ۲ سال دیگر ارز مبنای گزارشگری خواهد بود +سند

 16. روایت ظریف از گزینه‌های چهارگانه ایران در صورت خروج آمریکا از برجام 

 17. گوترش: خروج آمریکا از برجام به اشاعه هسته‌ای در منطقه منجر می‌شود

 18. اظهارنظر کی روش درباره حضور نداشتن زنان در ورزشگاه‌ها

 19. بزرگ‌ترین هواپیمای جهان در انتظار اولین پرواز آزمایشی  

 20. ترکیه و آمریکا: خاطره‌نگاری یک عشق و نفرت

 21. نمایشگاهی که هدف برگزارکنندگانش مشخص نیست

 22. تحویل سامانه S-300 به صورت رایگان به سوریه

 23. دستگیری خطرناکترین زن داعشی در عراق

 24. پوستر نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتشر شد

 25. قتل شوهر با ضربات چکش

پربحث‌های دیروز

 1. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 2. سعید مرتضوی دستگیر شد + جزییات

 3. کیهان: فرمانده نیروی انتظامی باید از مامور گشت ارشاد وظیفه‌ شناس تقدیری شایسته کند

 4. الجزیره مدعی شد: ایران و رژیم صهیونیستی به سمت جنگی تمام عیار پیش می روند

 5. پزشکیان: صوت پخش شده درباره «دختر خوشگلا» شیطنت بود/ سلیمی درباره معاهده پالرمو گفت مثل این است که در خواستگاری دختر خوشگلی را نشان دادند اما دختر زشت را به عقد تو درآوردند

 6. بند 241 اوین میزبان میهمان جدید/ دادستان سابق تهران از سرخرود مازندران راهی اوین شد

 7. حضور پررنگ دلالان در بازار امروز ارز/ دلار ۵۴۶۰ تومان و یورو۶۷۴۰ تومان معامله می‌شود/عرضه سکه چند نرخی در صرافی‌ها

 8. چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

 9. لیست قیمت‎های جدید سایپا/«ساندرو استپ‌وی» ۵ میلیون تومان گران شد  

 10. حمایت دیده بان شفافیت و عدالت از سیاست ارزی دولت/ سیاست جدید ارزی درست و ضروری، ولی ناتمام است

 11. رفاقت، دلیل یک زوج برای جدایی

 12. خودروی شخصی مدیرعامل ایران خودرو چیست؟

 13. طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

 14. قتل هولناک کودک ۳ ساله در بهشت زهرا به دست خاله‌اش

 15. پیش فروش سه ماهه سکه هم متوقف شد

 16. ادعای وکیل مرتضوی درباره کهریزک/ جلسه حکمیت اصلاح طلبان/پاسخ تند آخوندی به نامه رحمانی فضلی/ درخواست شریعتمداری از ناجا/ انتقاد نماینده‌ گوینده «دختر خوشگلا» از دروغ پراکنی ها

 17. واکنش سخنگوی دولت به صحبت‌های روحانی در روز ارتش

 18. وکیل سعید مرتضوی: موکلم مظلوم است و به ناحق محکوم شده/ تقاضای مرتضوی از رییس قوه قضاییه برای بازبینی پرونده‌اش

 19. وزیر بهداشت: همه رسانه‌ها بیمارند

 20. میهمان جدید اوین

 21. بازگشت «مهدی هاشمی» به زندان

 22. یک سعودی ۳ دخترش را سر بُرید

 23. کاهش قیمت انواع سکه / یورو ۶۸۰۰ تومان

 24. سعید مرتضوی در زندان اوین

 25. طراز ما با عیار حکومت مولا

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 3. یک خطا و صد فرصت طلبی

 4. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 5. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 8. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 9. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 10. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 11. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 12. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 13. جشن جنجالی باغ قلهک

 14. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 15. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 16. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 17. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 18. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 19. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 20. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 21. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 22. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 23. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 24. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 25. سعید مرتضوی دستگیر شد + جزییات

پربحث‌های اخیر

 1. فیلترینگ «یواش» تلگرام

 2. واکنش حجت الاسلام میرباقری به خبر انتصابش به امامت جمعه تهران: مطلع نیستم

 3. اولین آرم سپاه / عکس

 4. فاکتورهای «تحلیف رییس‌جمهور» همچنان ادامه دارد؛ کمک ۴ میلیارد تومانی دولت به وزارت خارجه در آخرین روز سال ۹۶ + سند

 5. استقبال احمد توکلی از تصمیم دولت مبنی بر انتقال به پیام رسان های داخلی

 6. ایران رئیس اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند شد

 7. وکیل سیدامامی: هنوز گزارش دقیق پزشکی قانونی را ندیده‌ایم

 8. سرلشکر باقری: ایران سر تسلیم در مقابل آمریکا و متحدانش فرود نمی‌آورد

 9. روزنامه اصولگرا: مرتضوی به‌دلیل جاه‌طلبی قدرتمندانه‌اش تصور نمی‌کرد زندانی‌اش کنند

 10. آغاز بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران

 11. روایت آشنا از اولین نشست سه قوه؛ بوی بهبودی می‌آید

 12. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 13. کمیسیون اصل ۹۰ پرونده شکایات از فدراسیون فوتبال را بررسی می‌کند

 14. واکنش وزیر ارشاد به آزادی رییس اداره ارشاد مشهد  

 15. جدی‌ترین گزینه ایران در صورت خروج آمریکا از برجام

پربحث‌های دیروز

 1. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 2. سعید مرتضوی دستگیر شد + جزییات

 3. کیهان: فرمانده نیروی انتظامی باید از مامور گشت ارشاد وظیفه‌ شناس تقدیری شایسته کند

 4. پزشکیان: صوت پخش شده درباره «دختر خوشگلا» شیطنت بود/ سلیمی درباره معاهده پالرمو گفت مثل این است که در خواستگاری دختر خوشگلی را نشان دادند اما دختر زشت را به عقد تو درآوردند

 5. بند 241 اوین میزبان میهمان جدید/ دادستان سابق تهران از سرخرود مازندران راهی اوین شد

 6. حمایت دیده بان شفافیت و عدالت از سیاست ارزی دولت/ سیاست جدید ارزی درست و ضروری، ولی ناتمام است

 7. ادعای وکیل مرتضوی درباره کهریزک/ جلسه حکمیت اصلاح طلبان/پاسخ تند آخوندی به نامه رحمانی فضلی/ درخواست شریعتمداری از ناجا/ انتقاد نماینده‌ گوینده «دختر خوشگلا» از دروغ پراکنی ها

 8. واکنش سخنگوی دولت به صحبت‌های روحانی در روز ارتش

 9. وکیل سعید مرتضوی: موکلم مظلوم است و به ناحق محکوم شده/ تقاضای مرتضوی از رییس قوه قضاییه برای بازبینی پرونده‌اش

 10. میهمان جدید اوین

 11. بازگشت «مهدی هاشمی» به زندان

 12. سعید مرتضوی در زندان اوین

 13. سردار اشتری: دشمنان انقلاب و ایادی داخلی آنان در شبکه های مجازی در حال پمپاژ ناامیدی هستند

 14. فیلم گزارش دستگیری سعید مرتضوی  

 15. جزئیات دستگیری «سعید مرتضوی» در مازندران

 16. اعتراض یک نماینده نسبت به صداگذاری جنجالی منتسب به وی

 17. لاریجانی در نشست خبری مشترک سران قوا: خوشبختانه نگاه ها برای حل مسائل مردم به هم نزدیک است

 18. نامه روحانی مبنی بر جایگزین کردن تلگرام با امکانات داخلی

 19. روحانی: رفع انحصار به معنای محدودسازی سایر شبکه‌های اجتماعی نیست/مردم حق انتخاب دارند

 20. فیلم/ واقعیت صدایی که از یک نماینده مجلس در رادیو پخش شده بود  

 21. امیر محبیان: بحث «دولت پادگانی» تقصیر اصلاح‌طلبان است

 22. غفلت رئیس جمهور از جنگ مرزی و ارزی

 23. حاجی دلیگانی: جلسه بعد از ظهر سران ۳ قوه نمایشی است

 24. وزارت کشور: مرزنشینان در تجمعات اخیر بانه شرکت نداشتند/ یک عده تاجر پشت این قضیه بودند

 25. واکنش وزیر ارشاد به آزادی رییس اداره ارشاد مشهد  

پربحث‌های هفته

 1. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 2. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 3. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 4. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 5. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 6. جشن جنجالی باغ قلهک

 7. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 8. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 9. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 10. سعید مرتضوی دستگیر شد + جزییات

 11. کیهان: فرمانده نیروی انتظامی باید از مامور گشت ارشاد وظیفه‌ شناس تقدیری شایسته کند

 12. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 13. واکنش کیهان به فیلم برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر

 14. پزشکیان: صوت پخش شده درباره «دختر خوشگلا» شیطنت بود/ سلیمی درباره معاهده پالرمو گفت مثل این است که در خواستگاری دختر خوشگلی را نشان دادند اما دختر زشت را به عقد تو درآوردند

 15. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 16. برجام بدون آمریکا چه ارزشی دارد؟

 17. انتقادات نمایندگان از وزیر بهداشت/پزشکیان:‌ قانون را درست اجرا می‌کردید در وزارت بهداشت هرج ومرج نمی‌شد/ محجوب: غرورتان را کمتر کنید

 18. بند 241 اوین میزبان میهمان جدید/ دادستان سابق تهران از سرخرود مازندران راهی اوین شد

 19. قطعیت حضور عارف در بین ۷ گزینه اصلی شهرداری تهران

 20. هدیه روحانی به سپاه در روز ارتش!

 21. احتمال منتفی شدن حکم جلب مرتضوی

 22. اعتماد‌ عمومی در گروِ تفاهم‌ ملی

 23. اختصاصی الف/ اسامی 92 نماینده امضاء کننده چهارمین سوال از رئیس جمهور + تصویر امضاها

 24. حمایت دیده بان شفافیت و عدالت از سیاست ارزی دولت/ سیاست جدید ارزی درست و ضروری، ولی ناتمام است

 25. دستور وزیر کشور برای برخورد با کشف حجاب در خودرو

آخرین عناوین