چرا صرافی‌ها نقشی در سیاست ارزی دولت ندارد؟/ معاون پژوهشکده پولی و مالی: به زودی با دلار خداحافظی خواهیم کرد/جبل‌عاملی: نمی‌توان بازار ارز را تعطیل کرد

گروه اقتصادی الف،   3970127013 ۰ نظر، ۸ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا صرافی‌ها نقشی در سیاست ارزی دولت ندارد؟/ معاون پژوهشکده پولی و مالی: به زودی با دلار خداحافظی خواهیم کرد/جبل‌عاملی: نمی‌توان بازار ارز را تعطیل کرد

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و مالی گفت: یکی از اهداف سیاست جدید ارزی کنترل خروج ارزی است و به زودی اعلام خواهد شد که از دلار خداحافظی خواهیم کرد؛ اما یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: نمی‌تواند به شکل بلند مدت بازار را تعطیل کند.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان؛ برنامه گفت‌وگو ویژه خبری یکشنبه ۲۶ فروردین با حضور مهدی کسرایی‌پور مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی، حمید زمان‌زاده معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و مالی و پویا جبل‌عاملی کارشناس اقتصادی به موضوع سیاست‌های جدید ارزی کشور پرداخت.

در ابتدای برنامه کسرایی‌پور اظهار کرد: با توجه به تصمیم ستاد اقتصادی دولت نیاز بود تا تمهیداتی برای تامین ارز کالا و سایر مصارف گرفته شود.

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با بیان این که مصارف ارزی را می‌توان در دو حوزه واردات کالا و خدمات و سایر مصارف تقسیم کرد، افزود: تا امروز بر اساس ابلاغ‌های بانک مرکزی در سایر بخش‌های مصرفی ارز ۴۰ مورد احصا شده است.

وی درباره ارز مسافرتی هم گفت: در این رابطه تصمیم بر این شد تا برای مسافرانی که قصد سفر به کشور‌های دوردست را دارند ۱ هزار یورو و برای افرادی که قصد سفر به کشور‌های نزدیک و کشور‌هایی که در اصطلاح به ان‌ها CIS گفته می‌شود ۵۰۰ یورو برای یکسال در نظر گرفته شود و همچنین ارز دانشجویی و سایر موارد و میزان سقف آن‌ها نیز مشخص شده است.

کسرایی‌پور در ادامه درباره عدم ارائه ارز به مسافران زمینی در مرز‌های کشور بیان کرد: برای ارائه ارز مسافری نیاز به ساز و کار کنترلی است که زمینه آن در ۶ فرودگاه بین‌المللی کشور ایجاد شده و اگر تمهیدات لازم اندیشیده شود کار ارائه ارز در مرز‌های زمینی هم آغاز خواهد شد.

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در مورد ارز فرصت مطالعاتی هم گفت: با بخش‌نامه شب گذشته ۳۰ مورد از این موضوع تحت تامین ارزی بانک مرکزی قرار گرفت.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا صرافی‌ها به صورت نقدی ارز را خرید و فروش نمی‌کنند؛ تصریح کرد: با توجه به تصمیمات گرفته شده در حال حاضر دو نقش عمده برای صرافی‌ها در نظر گرفته شده است که اولین نقش انتقال ارز در صورت درخواست شبکه بانکی است.

کسرایی‌پور تاکید کرد: با وجود این که گشایش‌هایی بعد از برجام انجام شده اما هنوز هم باید از ظرفیت صرافی‌هایی که مجوز بانک مرکزی را دارند استفاده کرد.

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی نقش دوم صرافی‌ها را خرید ارز حاصل از صادرات عنوان کرد و گفت: برای این کار سامانه یکپارچه معاملات ارزی طراحی شده که بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در آن حضور پیدا کنند و ارز صادرات غیر نفتی را به صورت حواله بخرند.

در ادامه زمان‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا امکان بازاری موازی با بسته ارزی دولت وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های تصمیم‌گیری شده در ستاد اقتصادی دولت موضوع مهم تک نرخی کردن بازار است پس در حال حاضر بانک مرکزی سعی می‌کند به نیاز‌هایی واقعی که در بازار ارز است پاسخ دهد؛ فعلا این مهم تقاضای اصلی بازار است که توسط بانک مرکزی پشتیبانی می‌شود تا از این شرایط عبور کنیم.

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و مالی در پاسخ به این سوال که بسته ارزی چقدر از میزان خروج سرمایه را گرفته است، گفت: در یک تا دو سال اخیر حساب سرمایه کشور رشد منفی داشته و ما با موج خروج سرمایه مواجه بودیم و بسیاری از فعالان اقتصادی و غیر اقتصادی با تبدیل سرمایه خود به ارز در کشور‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌کردند.

وی با بیان این که این موضوع فشار بزرگی بازار ارز داشت، تصریح کرد: یکی از اهداف سیاسته‌ای جدید ارزی کنترل خروج ارزی است.

زمان‌زاده افزود: صرافی‌ها تا قبل تحریم‌ها نقش کم‌رنگی در انتقال ارز داشتند، اما پس از تحریم نقش پررنگی پیدا کردند، اما این باید دوباره به نظام بانکی بازمی‌گشت؛ صرافی‌ها به یک کانال خروج سرمایه از کشور تبدیل شدند و ما باید شرایطی را فراهم می‌کردیم تا بحث انتقال از صرافی به بانک برمی‌گشت.

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و مالی درباره نظارت در این زمینه هم گفت: شبکه نظارت روی بانک‌ها است و صرافی‌ها با روش‌هایی که شاید قابل نظارت نباشد انتقال انجام دهند پس یکی از موضوع‌های مهم این است که با چنین سیاستی خروج سرمایه کنترل و فشار روی بازار ارز کم می‌شود.

وی ادامه داد: بحث‌ انتقال توسط بانک‌ها باعث شفافیت بیش‌تر می‌شود که به اقتصاد کشور کمک می‌کند و باید صرافی‌ها به نقش ویژه و محدود خود بازگردند.

جبل‌عاملی نیز در ادامه برنامه به این سوال آیا بسته ارزی در حال اجرا سیاست کوتاه‌مدت است یا بلند مدت، گفت: اگر به شرایطی که در یک هفته گذشته بر بازار ارز حاکم بود توجه کنید متوجه می‌شوید که نوسانی شوک آور به این عرصه وارد شد و در هر اقتصادی با این شرایط متولی بازار آن را تعطیل می‌کند و آنچه که دولت انجام داد و بازار را به طور موقت تعطیل کرد کاری برمبنای منطق اقتصادی و قابل حمایت بود و امروز هم بحث بر سر این موضوع است که این تعطیلی باید کاری موقتی باشد.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که نمی‌توان بازار ارز را به شکل پایدار تعطیل کرد، افزود: در هر شرایطی نظم بازار بهترین راه برای توزیع منابع است و هیچ سیستمی قادر نیست این چنین در دراز مدت منابع را توزیع کند؛ پس سیاست‌گذار این موضوع را می‌داند که نمی‌تواند به شکل بلند مدت بازار را تعطیل کند.

جبل‌عاملی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا بانک مرکزی اراده دارد نرخ فعلی ارز را با تورم تعدیل کند، گفت: آنچه من می‌دانیم این است که نزخ فعلی ثابت نیست و این نشان می‌دهد سیگنال‌های قیمتی می‌تواند در نظام ارزی کشور کار کند؛ مردم اگر این سیاست را سیاستی موقت بدانند بسیاری از حواشی از بین می‌رود.

کسرایی پور مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه تراز بازرگانی ما به گونه‌ای است که می‌تواند تمامی نیاز‌های ضروری منطقه را تامین کند، گفت: حساب سرمایه کشور منفی است، باید مدیریت بهینه در ارتباط با منابع و مصارف ارزی انجام شود.

وی با بیان اینکه سود سپرده ارزی یورو ۳ درصد و دلار ۴ درصد است، اظهار داشت:برای اینکه از حالت رکود و بی فایده ماندن خارج شویم، مردم باید منابع خود را توسط بانک مرکزی سپرده گذاری کنند.

کسرایی پور با اشاره به اینکه برای کالا‌های اساسی و دارو یارانه به میزان ۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: سازوکاری برای نحوه مصرف در نظر گرفته شده لذا، محل این منابع یکسان سازی نرخ ارز است و از آن محل یارانه پرداخت می‌شود.

مدیر کل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه همه کالا باید ثبت سفارش شوند به استثنای یک مورد همه کالا‌ها باید از طریق کانال بانک تامین منابع صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: اواخر سال گذشته ساز و کاری را برای بانک‌ها طراحی کردیم تا برای سپرده گذاران ارزی الزاماتی وجود داشته باشد لذا زمانی که صاحب ارز تقاضای برداشت از حساب خود را دارد باید بانک به صورت اسکناس ارز به تقاضای مشتری پاسخ دهد.

کسرایی پور تصریح کرد: صادر کننده غیر نفتی می‌تواند ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما به فروش برساند و یا اینکه خودش واردات را انجام دهد و یا اینکه از ارز خود بابت بدهی ارزی استفاده کند.

حمید زمان زاده معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و مالی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه مقررات جدید ارزی، بازار ارز نقد را محدود خواهد کرد و سبب ثبات نرخ ارز می‌شود، گفت: واردکنندگان کالا به صورت قاچاق مجبورند ریسک‌های امنیتی را بپذیرند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی در سیاست‌های خود موفق بوده است، خاطرنشان کرد: یکی از وظایف بانک مرکزی صیانت از ذخیره ارزی است تا ثبات بلندمدت را در بازار ارز داشته باشیم.

زمان زاده با اشاره به اینکه به زودی اعلام خواهد شد که از دلار خداحافظی خواهیم کرد افزود:مدت‌ها است که بخش عمده از نقل و انتقال مبالغ ارزی با دلار نیست.

جبل عاملی با اشاره به اینکه تورم روند خوبی را طی کرده است گفت: سیاست گذار پولی و سیاست مداران تاکید بر روند کاهشی تورم دارند و این امر باعث شده است تا هدفگذاری تورمی و رسیدن به تورم تک نرخی بر روی انتظارات قیمت مردم اثر بگذارد.

وی با بیان اینکه هنوز نرخ سود واقعی در سیستم بانکی مثبت است، گفت: علارغم نوسانات بازار ارز در بازار‌های دارایی دیگر آثار افزایش قیمت به شکل گذشته را شاهد نخواهیم بود. 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۷سردرگمی صادرکنندگان به دلیل تصمیمات هیجانی برای نرخ ارز
۳۰ فروردین ۱۳۹۷نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد
۳۰ فروردین ۱۳۹۷مشروح گزارش صندوق بین‌المللی پول از 12 شاخص‌ اقتصادی ایران در سال 2017 
۳۰ فروردین ۱۳۹۷نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی»برای عزل «سیف»
۲۹ فروردین ۱۳۹۷دستگیری ۳۹ اخلالگر بازار ارز و پلمب ۸۰ صرافی
۲۹ فروردین ۱۳۹۷سکه همچنان گران می‌شود/ یورو ۶۸۰۰ تومان
۲۹ فروردین ۱۳۹۷یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند
۲۹ فروردین ۱۳۹۷واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند
۲۹ فروردین ۱۳۹۷پیش فروش سکه بازهم متوقف شد
۲۹ فروردین ۱۳۹۷مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط
۲۹ فروردین ۱۳۹۷ایران هفدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان
۲۹ فروردین ۱۳۹۷جدیدترین برآورد صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران/ ایران هفدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان 

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. تجمع مردم در مقابل اداره ارشاد مشهد+ عکس

 3. دستور وزیر در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد

 4. اعتراض ابتکار به کتک زدن یک خانم توسط ماموران گشت ارشاد

 5. قطعیت حضور عارف در بین ۷ گزینه اصلی شهرداری تهران

 6. ولایتی: برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد

 7. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 8. دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شد

 9. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 10. چرا اسد صبح روز حمله آمریکا، با خیال راحت به دفتر کارش رفت؟

 11. ورود فراکسیون زنان به موضوع برخورد نامناسب پلیس با یک دختر

 12. پاسخ ابتکار به ادعای تحریف اسناد علیه امیرانتظام

 13. بازگشت امپراتور پرسپولیسی‌ها به لیگ برتر

 14. اظهارات مداخله‌جویانه مرکل و مکرون درباره ایران

 15. نامه ۵۰۰ نماینده پارلمان‌های اروپا برای حفظ برجام

 16. کشف 90 قبضه سلاح غیر مجاز در خوزستان

 17. خداحافظی با اسکناس آمریکایی در ایران

 18. یک عضو شورا: محسن هاشمی شهردار نمی‌شود

 19. جنجال برگزاری یک جشن در برج سلمان مشهد

 20. مقتدی صدر: هرگونه تجاوز به ایران را محکوم می‌کنم

 21. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 22. کاریکاتور/واکنشی به احتمال شهردار شدن عارف  

 23. با ۵۰ میلیون تومان چه خودرو‌هایی می‌توان خرید؟

 24. فروش قلم ۶۳ هزار یورویی پوتین در یک حراجی   

 25. استاندار کرمانشاه: بانک‌ها حق ارسال پیامک تاخیر اقساط به زلزله‌زدگان را ندارند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 3. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 4. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 5. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 6. تجمع مردم در مقابل اداره ارشاد مشهد+ عکس

 7. توضیحات ناجا درباره فیلم سیلی زدن مامور پلیس به یک تبعه افغانستانی

 8. دستور وزیر در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد

 9. ایده جدید ترامپ و جان بولتون برای منطقه؛ تشکیل ارتش عربی برای مقابله با ایران و روسیه

 10. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 11. اعتراض ابتکار به کتک زدن یک خانم توسط ماموران گشت ارشاد

 12. قطعیت حضور عارف در بین ۷ گزینه اصلی شهرداری تهران

 13. نکته‌ای درباره غیرقابل فیلتر شدن تلگرام

 14. نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی»برای عزل «سیف»

 15. معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد بازداشت شدند

 16. شهردار تهران به هیچ وجه نباید گرایش سیاسی داشته باشد/ ضرورت پرهیز از اقدامات سیاسی

 17. ولایتی: برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد

 18. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 19. دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شد

 20. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 21. چرا اسد صبح روز حمله آمریکا، با خیال راحت به دفتر کارش رفت؟

 22. رییس کل سابق بانک مرکزی: قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر ...

 23. واکنش به انتشار عکس‌های خصوصی کاوه مدنی

 24. کوچ مشتریان از بازار خودرو

 25. خودروی انگلیسی در خیابان های ایران  

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 2. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 3. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 4. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 5. اصرار وزارتخانه ها برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایا و موافقت جهانگیری/ بدعتی که باعث تبعیض و اعتراض کارمندان شده است

 6. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 7. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 8. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 9. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 10. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 13. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 14. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 15. دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

 16. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 17. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 18. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 19. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 20. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 21. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 22. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 23. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 24. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 25. چه کنیم تا ماشین های شخصی شهرهایمان را نبلعند!

پربحث‌های اخیر

 1. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 2. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 3. خداحافظی با اسکناس آمریکایی در ایران

 4. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 5. با ۵۰ میلیون تومان چه خودرو‌هایی می‌توان خرید؟

 6. ماهی چینی بر سر سفره ایرانی

 7. کرباسیان: ۸۰۰ هزار شغل جدید در سال ۹۶ ایجاد شد

 8. کشف و ضبط ۲۰۰ هزار دلار از یک مسافر در فرودگاه مشهد

 9. نفت با جاه‌طلبی قیمتی سعودی‌ها و افت ذخایر آمریکا سر به فلک کشید

 10. وضعیت قیمت کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان

 11. لاریجانی: پس از برجام روابط تجاری ایران باید رشد مناسبی می‌یافت

 12. تکذیب خبر توقیف محموله لکسوس‌ها و تویوتاهای وارداتی در گمرک بوشهر/ پلیس: ترخیص قانونی بود

 13. کاهش ۱۱ هزارتومانی قیمت سکه طرح جدید

 14. برای معامله آتی سکه حداقل باید ۵ میلیون و ۴۰۰ تومان اعتبار داشت

 15. دلیل نابودی تدریجی بازار منطقه‎ای ایران

 16. اما و اگر‌های وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی

 17. ایجاد اشتغال با پرداخت وام ممکن است؟

 18. افزایش قیمت طلا در راه است؟!

پربحث‌های دیروز

 1. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 2. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 3. نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی»برای عزل «سیف»

 4. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 5. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 6. رییس کل سابق بانک مرکزی: قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر ...

 7. کوچ مشتریان از بازار خودرو

 8. تغییر تاکتیک در بازار سکه

 9. خداحافظی با اسکناس آمریکایی در ایران

 10. ارزش واقعی قیمت سکه چقدر است؟

 11. شکست کامل اجرای معاینه فنی برتر/افت شدید مراجعه به مراکز معاینه فنی

 12. چه کسب‌وکارهایی از افزایش قیمت دلار سود بردند؟

 13. مشروح گزارش صندوق بین‌المللی پول از 12 شاخص‌ اقتصادی ایران در سال 2017 

 14. ماهی چینی بر سر سفره ایرانی

 15. کرباسیان: ۸۰۰ هزار شغل جدید در سال ۹۶ ایجاد شد

 16. کشف و ضبط ۲۰۰ هزار دلار از یک مسافر در فرودگاه مشهد

 17. نفت با جاه‌طلبی قیمتی سعودی‌ها و افت ذخایر آمریکا سر به فلک کشید

 18. وضعیت قیمت کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان

 19. لاریجانی: پس از برجام روابط تجاری ایران باید رشد مناسبی می‌یافت

 20. تکذیب خبر توقیف محموله لکسوس‌ها و تویوتاهای وارداتی در گمرک بوشهر/ پلیس: ترخیص قانونی بود

 21. کاهش ۱۱ هزارتومانی قیمت سکه طرح جدید

 22. برای معامله آتی سکه حداقل باید ۵ میلیون و ۴۰۰ تومان اعتبار داشت

 23. دلیل نابودی تدریجی بازار منطقه‎ای ایران

 24. اما و اگر‌های وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی

 25. ایجاد اشتغال با پرداخت وام ممکن است؟

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 2. اصرار وزارتخانه ها برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایا و موافقت جهانگیری/ بدعتی که باعث تبعیض و اعتراض کارمندان شده است

 3. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 4. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 5. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 6. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 7. دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

 8. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 9. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 10. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 11. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 12. ورود ۶۴۸۱ خودرو لوکس خارجی قاچاق با سیستم بسته ثبت سفارش!/ رانت های میلیاردی که گمرک باید پاسخگو باشد

 13. اعلام نارضایتی صرافان از تصمیم بانک مرکزی

 14. اعتماد‌ عمومی در گروِ تفاهم‌ ملی

 15. بازنشستگی خودخواسته بسیاری از مدیران اجرایی در اواخرسال قبل/ضرر ۷۰۰ میلیونی بازنشستگی در سال جاری

 16. پیشنهاد افزایش ۱۹ درصدی قیمت خودرو

 17. بازار اشباع از کالاهای چینی/ رهایی از مونتاژ کاری و حرکت به سمت تکنولوژی نوین

 18. توکلی: قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی روی زمین ماند

 19. استقبال سیف از پیشنهاد برکناری اش در مجلس

 20. تذکر نمایندگان مردم به روحانی از موسسات اعتباری تا افزایش قیمت ارز/ رئیس جمهور، سیف را برکنار می‌کند؟+عکس

 21. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 22. حقوق و مزایای کارگران به همراه معافیت مالیاتی و عیدی آخر سال/ حداقل دستمزد ماهانه یک میلیون و 111 هزار تومان+ جدول

 23. پنجمین سوال از رئیس جمهور/ سه سوال منتفی شد/ چهارمین سوال در دستور کار کمیسیون اقتصادی/ پنجمین در مرحله امضاء

 24. سیف: قصد حذف و تعطیلی صرافی ها را نداریم

 25. ایران چهارمین کشور ثروتمند جهان از نظر ذخایر سوخت فسیلی

آخرین عناوین