دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

دکتر حسن سبحانی،   3970124068 ۲۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

زمستان سال گذشته نوشتم که اسم رمز افزایش قیمت ارز در اقتصاد ایران " یکسان سازی نرخ ارز " است و هر موقع این عبارت از زبان متولیان اقتصادی ایران به گوش رسید باید مطمئن شد که پروزه افزایش نرخ ارز کلید خورده است .

البته شناسائی عاملان اجرای این پروژه و اینکه چه کسانی در دولت و غیر دولت و بخش های خصوصی پیاده نظام این عملیات خواهند بود ، هر چند خیلی مشکل نیست اما هوش و ذکاوت خاص خود را می طلبد .

این نکته از آن حیث اهمیت دارد که عملیات بالا بردن قیمت ارز هم ، مثل سایر مسائل کشور در زمره امورحق و باطل طبقه بندی می شود و در این ارتباط عناصر و احزاب و روزنامه ها و کانال های طرفدار دولت از یک طرف و منتقدان و از قدرت جا ماندگان در سوی دیگر، آرایش مبارزه "حیدری نعمتی " را در میدان جنگ قیمت ارز " تدارک می بینند و آنگاه در زمانی مقتضی ،جنگ در موقعیت و جایگاه خود آغاز می شود در حالی که به ظاهر، خبری از بازدارندگی حکومت که صاحب اطلاعات و تشکیلات امنیتی و ... می باشد نیست .

ایامی چند ، کسانی از دو طرف ،همدیگر را به تصمیم برای ساقط کردن دیگری متهم می کنند و این در حالی است که همزمان ، کم شمار افرادی ، افزایش نرخ ارز را ، خواسته و یا ناخواسته ، با کمک رسانه ها ، مساله کشور می نمایانند که مثلا قیمت دلار از 6000 تومان گذشت .

آنگاه که التهاب ناشی از مساله خود را به خوبی نمایش داد ، دولت در موضع سیاستگذاری مقتدر، وارد می شود و با اعلام نرخ هردلار به مثلا 4200 تومان ، هر نرخ دیگری را غیر قانونی می خواند و به این ترتیب، ظاهرا قهرمانی مصلح ،علیرغم همه مواضع و رویکرد های اقتصادی اش مبنی بر به رسمیت شناختن صرفا بازار آزاد برای تعیین قیمت کالا ها و خدمات و از جمله ارز، آمرانه ترین اقدام در اقتصادهای سوسیالیستی را مرتکب می شود و ضمن اینکه موقتا ، مهر بطلان بر اقتباسات تئوریک اقتصادی اش می زند، آن ضرب المثل زیبای وطنی را هم هویت می بخشد که " به مرگ بگیر تا به تب راضی شود".

آری برای مردم نگران قوت لایموت خود ، در جنگ "حیدری نعمتی" عرصه اقتصادی کشور ، کاهش قیمت دلار در اقتصاد سیاسی از 6000 تومان ادعائی به 4200 تومان ، آنقدر آرامش بخش است که، یادشان می رود این 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده دلاراز 6000 تومان به 4200 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان به 4200 تومان طی جلسه چند ساعته مقامات دولتی است.


از سوی دیگر واز آنجا که دولتی ها بارها اعلام کرده اند که هیچ عامل اقتصادی برای افزایش نرخ ارز وجود نداشته است و فقط دشمنان کشور در این ارتباط مشغول توطئه و تخریب هستند والبته یکی از مقامات عالی رتبه تر هم ، که تمام سابقه کاری اش آمیخته با ارزش های اقتصاد آزاد ( و نه اقتصاد بازار) است تقاضای منجر به افزایش قیمت دلار را معطوف به کارکرد تعدادی از افراد مصمم به خرید ملک در خارج از کشور دانسته و آن را مورد مذمت قرار داده است (مقوله ای که با قول مقامات دسته اول ناسازگاراست )

اینک این سئوال مطرح است که اگر ،عوامل اقتصادی عامل افزایش نرخ ارز نبوده اند چگونه است که دولت با استعانت از عوامل اقتصادی مبادرت به افزایش نرخ ارز برای درمان مشکل نموده است ؟ و حتی اگر می خواست قیمت را تثبیت نماید چرا همان قیمت 3600 تومان موجود را به عنوان قیمت رسمی نگه نداشت و بقیه قیمت ها را غیر قانونی و معامله با آن ها را قاچاق اعلام نکرد؟ پاسخ به این پرسش چندان مشکل نیست .پاسخ این است که در آن صورت هر چندهدف تثبیت موقتی نرخ حاصل می شد اما دولت از نعمت درآمد های ریالی ،ناشی از چکاچک ابزار های جنگ ارز ، که مثلا متقاضیان خرید ملک در خارج از جمله عوامل سبب ساز آن شده اند محروم می ماند . به راستی حالا که عده ای از دارندگان ارز ، در این آشفته بازار تحمیل شده بر اقتصاد ملی رانت خود را برده اند چرا یکی از بزرگترین صاحبان ارز، از این نمد کلاهی برای خویش دست و پا نکند؟. البته و متاسفانه شیرینی تحصیل این کلاه نمدی در سئوال دوم رنگ می بازد .

سئوال دوم این است که چگونه می توان در راستای حل مشکلات اقتصادی کشور ، به قابلیت اقتصادی تشکیلاتی که، از درون ویرانه های صحنه های مهندسی شده جنگ سه روزه ارز، با پذیرش آگاهانه کاهش 11/7درصدی ارزش پول ملی خویش ، تن به" آتش بس" ی شکننده و لذا موقتی داده و چنین می انگارد که پیروز صحنه هم می باشد امیدوار بود؟

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۰۱۴۰۷۰۹:۵۵:۳۱ ۱۳۹۷/۱/۲۴
ما بیرون گود نشسته ایم و متوجه حساسیت موضوع نیستیم.شرایط فعلی تفاوتی با دهه ۶۰ ندارد.در آن دوره،دشمن ،برای به زانو درآوردن نظام از ترور و کشتار مسئولان و مردم و جنگ تحمیلی استفاده کرد ولی اکنون از طریق اقتصاد و ایجاد هرج و مرج و آشوب اقتصادی و بی کفایت نشان دادن سیستم، در حال نوعی جنگ است.ترور نظام از طریق اقتصاد! پس به مساله، نگاه نرمال نداشته باشیم و از زاویه دید علم اقتصاد به قضیه نگاه نکنیم چون به بیراهه خواهیم رفت. دولت چاره ای نداشت.بین بد و بدتر گزینه بد را انتخاب کرد.اگر این کار را نمیکرد ممکن بود قیمت دلار تا ۸۰۰۰تومان هم افزایش پیدا کند و به تبع آن در کشور آشوب و بلوا و ..... ایجاد میشد.از طرف دیگر وضعیت فعلی ایران با فرمولها و تئوری های نظری رایج اقتصاد، تطابق ندارد چون یک اقتصاد ایزوله و منزوی است و تعامل چندانی با سایر بازارهای بزرگ و جهانی ندارد.تئوری های رایج اقتصادی، برای بازارهای جهان لیبرال و اقتصادهای باز و کشورهای صنعتی جواب میدهد و در کشورهایی با اقتصاد باز و سرمایه سالار،قطعا اقتصاد دستوری پاسخگو نیست و خود بازار قیمت را تعیین میکند ولی در کشور ما که این ویژگی ها را ندارد و دارای یک اقتصاد ضعیف و دولتی است و تعاملی با جهان ندارد و عضو سازمان تجارت جهانی نیست و.... همان اقتصاد دستوری بهتر پاسخ میدهد.ما تا الان و طی این ۴۰ سال از تئوری های اقتصادی که در کتابها و رفرنسهای آکادمیک عنوان شده،بهره ای ندیدیم چون اولین و ساده ترین اصل را فراموش کردیم که اینجا ایران است و امریکا و اروپا و ژاپن نیست.بزرگترین اشتباهی که دولت ما در سالهای قبل انجام داد و از تئوری های اقتصادی غربی تبعیت کرد؛بحث آزاد کردن قیمت ها و هدفمند کردن یارانه ها بود که اتفاقا همین کار غلط،استارت تمام بدبختی های ما بود.از همان زمان که این کار شروع شد،تورم کمرشکن آغاز شد،دلار و سکه افزایش قیمت نجومی پیدا کرد و قیمت مسکن و اتوموبیل به حدی افزایش پیدا کرد که اقشار متوسط و ضعیف توان خرید این اقلام را از دست دادند.ارزش پول ملی به شدت افت پیدا کرد و مشاغل بسیاری از بین رفتند و تبعات اش هنوز هم ادامه دارد.چرا این اتفاق رخ داد؟چون ما اقتصاد ایزوله و حتی تحریم شده ایران را با اقتصاد آزاد غرب؛یکی در نظر گرفتیم و این مساله را فراموش کردیم که اقتصاد ما توان انجام چنین کار عظیمی را ندارد و همین بی توجهی باعث بدبختی ها و گرفتاری های عظیم شد.تثبیت قیمت دلار توسط دولت امری کاملا منطقی و صحیح است چون کشور ما در حال حاضر در وضعیت تحریمی و بسته است.اصلا وضعیت اقتصادی کشور ما چیزی مشابه کشورهایی است که در حال جنگ تمام عیار نظامی هستند و در چنین وضعی دولتها مجبور هستند از دستورات اقتصادی نرمال و تعریف شده ،دوری کنند تا وضعیت سفید و عادی شود.
علی۳۰۱۴۰۸۰۹:۵۸:۴۳ ۱۳۹۷/۱/۲۴
انها که باید بدانند میدانند اوضاع اقتصادی نابسامان است و دولت نگران خروج امریکا از برجام و قطع این مختصر دلار که با دردسر به بانک مرکزی انتقال می یاید هست. در هر حال مردم برای امور خود نیاز به ارز دررند و نمیتوان دروازه های ایران را بر روی همه بست . چون صرافیها تقریبا می ترستد ارز معامله کننند بزودی نیاز به ارز قاچاق انرا بیشتر از ان سه روز کذائی بالا خواهد برد. راه فرار از این بن بست تعامل است و دوری از بحرانهای منطقه.
ناشناس۳۰۱۴۱۶۱۰:۱۲:۱۵ ۱۳۹۷/۱/۲۴
قیمت دلار در بودجه چقدر اعلام شده است؟ طبق گفته ها در بهمن 96 3850، قیمت بنزین هم 1500 پیش بینی شده بود که محقق نشد، این وسط نیازمند کسب درآمد مابالتفاوت قیمت بنزین است که به راحتی با افزایش قیمت دلار محقق شد که هیچ، بیشتر از پیش بینی هم کسب کرد،
ناشناس۳۰۱۴۲۲۱۰:۲۱:۵۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
عالی بود دولت محترم دائم از جامعه کبکی سر فرو برده در برف را در ذهن مجسم میکند وتصمیماتی قهرمانانه میگیرد!
ناشناس۳۰۱۴۲۳۱۰:۲۳:۱۶ ۱۳۹۷/۱/۲۴
روحانی وقتی آمد دلار آزاد 3300 بود که همه هم میتوانستند بخرند و الان دلار دولتی 4200 است و بعد میگویند ما خیلی دولت خوب و موفقی بودیم . وقتی اعضای ارشد دولتی جهانگیری و نوبخت باشند بهتر از این هم نمیشود .
ناشناس۳۰۱۴۲۷۱۰:۴۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱/۲۴
احسنت به ویژه برای: و حتی اگر می خواست قیمت را تثبیت نماید چرا همان قیمت 3600 تومان موجود را به عنوان قیمت رسمی نگه نداشت و بقیه قیمت ها را غیر قانونی و معامله با آن ها را قاچاق اعلام نکرد؟
ناشناس۳۰۱۴۴۵۱۱:۲۰:۲۹ ۱۳۹۷/۱/۲۴
واقعیت غیر قابل انکار است در این میان نیز هزاران قربانی کوچک که کسبی برای خود از طریق کشورهای مجاز وارادات بدون انتقال ارز رسمی ایجاد کرده بودند با ورود به چرخه ثبت سفارش و مشکلات و زمانبر شدن پروسه کار به علت ضعف سرمایه بیکار و زمینه فعالیت قاچاق مستعد خواهد شد
ناشناس۳۰۱۴۴۷۱۱:۳۳:۲۳ ۱۳۹۷/۱/۲۴
واقعیت را کامل بیان نکردی مطابق اصول اقتصادی دلار 5500 است که متاسفانه هیچ اشاره ای به این نکردید چرا؟ درسته که تمام ماجرا زیر سر دولت است ولی چاره ای نیست تنها عیب کار شفاف نبودن دولت با مردم است یعنی بدونِ بازیها بگه دلار واقعی 5500 است ولی ما 4200 تعدیل می کنیم
ناشناس۳۰۱۴۸۰۱۲:۰۳:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
اگر تورم به 2 درصد نرسد، همیشه شاهد این ماجرا خواهیم بود علت تورم هم چاپ پول بدون پشتوانه به علت نداشتن تولید
ناشناس۳۰۱۵۱۳۱۲:۳۳:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۴
فعلا که موفق بوده بی خودی غر نزن
ناشناس۳۰۱۵۱۷۱۲:۳۴:۴۲ ۱۳۹۷/۱/۲۴
ارزون میشه یک حرفی میزنی گرون میشه باز داستان میگی
ناشناس۳۰۱۵۱۹۱۲:۳۵:۱۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
کل حرف های شما سیاسی به فکر مردم نیستید
ناشناس۳۰۱۵۸۷۱۳:۳۳:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
متاسفانه این اقتصاددان ها مهجور هستند و معاون ارزی بانک مرکزی افرادی می شوند که ....
ناشناس۳۰۲۱۴۰۰۱:۲۵:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۵
محجور
ناشناس۳۰۱۶۱۳۱۳:۴۸:۵۸ ۱۳۹۷/۱/۲۴
دهها میلیون قشر اکثریت کم در آمد مردم ایران اسلامی که با ایثار عزیز ترینها و فداکاریهای همیشگی خویش عامل نیرومند دفاع از انقلاب را تشکیل می دهند با خوشبین بودن به اجرا شدن توصیه های حقیقت گرای مکرر رهبر عزیز خود و به بالا رفتن ارزش پول ملی و تقویت قدرت خرید خویش بسیار امید داشتند که تصمیم دولت مبنی بر تثبیت سقوط چهار برابری ارزش پول ملی این امید را نقش برآب کرد و رنج و دردها و بیچارگی همیشگی این مردم را تثبیت نمود.
سیفیاری۳۰۱۶۶۳۱۴:۲۲:۳۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
بیچاره مردم که ناگزیر از گزیده شدن چند باره از یک سوراخند!
ناشناس۳۰۱۶۸۵۱۴:۴۶:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۴
آیا ایرانیان حق خرید املاک خارج از کشور یا ذخیره کردن قسمتی از دارایی خودشون بصورت دلار از لحاظ قانونی و شرعی دارن یا نه با تشکر لطف کنید بصورت قانونی جواب سوالم بدهید
ناشناس۳۰۱۶۹۶۱۵:۰۰:۵۳ ۱۳۹۷/۱/۲۴
تکلیف کسانیکه قصد مسافرت از مرزهای زمینی را دارند جهت تهیه دلار چگونه است
ناشناس۳۰۱۷۰۹۱۵:۱۲:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۴
عوامل سقوط پول ملی1افزایش شدید نقدینگی بر اثر عواملی مانند پرداخت پولهای به تاراج رفته موسسات مالی توسط دولت وسودهای بالای بانکی به سپرده های مردم2اینده مبهم کشور از نظر سیاسی واقتصادی3خواست دولت جهت افزایش قیمت ارز وجبران کسری بودجه4سو مدیریت شدید در میان مدیران بانک مرکزی5نزدیک شدن تاریخ تصمیم امریکا در خصوص برجام6نارضایتی شدید عمومی از وضعیت فعلی اداره کشور خصوصا بعد از اعتراضات دیماه وفرار سرمایه از کشور ونبود اعتماد به اینده7اقتصادی بیمار وبدون ظرفیت سرمایه گذاری وتولید ودر نتیجه هجوم سرمایه های مردم به بازار ارز8 نبود امید به آینده بهتر
ناشناس۳۰۱۷۱۷۱۵:۱۷:۴۳ ۱۳۹۷/۱/۲۴
این آقای نویسنده خودش خوب میدونه که قیمت واقعی دلار بالاتر از 4200 و در بازار آزاد همیشه قیمت بالاتر از این خواهد بود. قیمت واقعی هم قیمت بازار آزاده. دلار در ایران مثل طلا و ساختمان نه بعنوان پول بلکه برای حفاظت از قدرت خرید استفاده میشه. در واقع دولت هم به نحوی همین کاررو می کنه و چاره ای هم جز این نداره. اگه همین آقارو هم بزارن وزیر اقتصاد همین کاررو خواهد کرد. وقتی دولت بدلیل افت قدرت خرید ریال باید بیست درصد به حقوق ها اضافه کنه، از کجا باید این پول رو تامین کنه؟ یا باید پول چاپ کنه و مسیر ونزوئلا و زیمبابوه رو بره، یا باید ارز رو گرون کنه. هر وقت دولت تونست قدرت خرید مردم رو با ریال حفظ کنه، دلار هم تبدیل میشه به پول خارجی که فقط در صورت نیاز مثل مسافرت و واردات از اون استفاده میشه. چند بار دولتهای مختلف سعی کردن قیمت ارز رو مصنوعی پایین نگه دارن و نتیجش رو دیدیم. مگه انسان از یک شکاف چند بار باید گزیده بشه.
م فلاح۳۰۱۹۰۷۱۹:۴۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱/۲۴
چه فرقی داره؟ مهم افزایش قیمت دلار از ۳۵۰۰به ۴۲۰۰هست و افزایش قیمت کالاهای اساسی متعاقب ان هست
رضا۳۰۱۹۲۰۲۰:۰۲:۵۹ ۱۳۹۷/۱/۲۴
نرخ ارز همان ۶۱۰۰اینده و ۵۵۰۰فعلی است و نرخ ۴۲۰۰تومان دادن رانت به اطرافیان و کسانی است که با زدوبندها به ان دسترسی پیدا میکنند.
ناشناس۳۰۲۰۷۸۲۳:۵۴:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۴
بر پدرت رحمت
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 6. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 7. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 8. آمریکا از اوباما تا ترامپ

 9. رئیس قوه قضاییه امشب به پرسشهای خبرنگاران پاسخ می‌دهد

 10. خشم پوتین از شادی گل ژاکا و شکیری  

 11. هاشمی شاهرودی: رئیس جمهور آمریکا چهره‌ای نا متعادل و ترسو است

 12. خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک

 13. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 14. رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

 15. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 16. واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

 17. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 18. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

 19. شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

 20. قیمت گوشت کاهش یافت/جدول

 21. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 22. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 23. پورعلی گنجی: کاستا تو چشمم فحش ناموس می‌داد

 24. آیا فصل جدیدی در انتظار ترکیه است؟

 25. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. کی‌روش: راه مهار رونالدو را نمی‌گویم/ فیلمنامه ایران - پرتغال را اسکورسیزی هم نمی‌توانست اینگونه برایم بنویسد

 4. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 5. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 6. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 7. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 8. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 9. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 10. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 11. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 12. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 13. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 14. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 15. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 16. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 17. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 18. هنر دیروز به زبان امروز

 19. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 20. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 21. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 22. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 23. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 24. بازهم اشک مسی درآمد!  

 25. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های امروز

 1. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 2. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 3. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 4. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 5. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 6. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 7. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 8. رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

 9. واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

 10. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

 11. قیمت گوشت کاهش یافت/جدول

 12. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 13. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 14. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 15. 2 طرح جداگانه برای استیضاح زنگنه در مجلس/ کرسنت، آی پی سی، توتال و از دست دادن بازارهای نفت و گاز

 16. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 17. پیام اوپک به بازار نفت چه بود؟

 18. خرج زندگی در کدام کشور کمتر است؟

 19. وزیر نفت: ایران انتظار ندارد مشتریان نفتی معافیت بگیرند/راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم

 20. 66 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد/ دولت عامل گرانی بازار است

 21. رشد شاخص بازار بورس متاثر از چه عواملی است؟

 22. اقتصادهای آزادی که دیوار کشیدند

 23. خلاق ترین برند خودرویی معرفی شد

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 25. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 2. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 3. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 4. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 5. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 6. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 7. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 8. برای خرید پژو ۴۰۵ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 9. تاکید اوپک بر پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت

 10. واکنش فوری ترامپ به نشست اوپک

 11. عراق: تحریم‌های آمریکا بر توافق سوآپ نفت با ایران بی‌تاثیر است

 12. موافقت اعضا با افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید

 13. توافق اعضای اوپک برای لزوم پایبندی کامل به توافق قبلی

 14. نشست اوپک به پایان رسید/ نشست خبری دبیرکل تا دقایقی دیگر

 15. قیمت بلیت قطار ۱۰ درصد افزایش یافت

 16. آب بهای خرداد و تیرماه برای مردم آبادان و خرمشهر رایگان شد

 17. عمان: پروژه خط لوله گازی با ایران ادامه خواهد یافت

 18. نشست اوپک به تاخیر افتاد

 19. وزیران نفت ایران و عربستان دیدار کردند

 20. قیمت طلا و سکه امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 21. ژاپنی‌ها برای ادامه واردات نفت ایران از آمریکا معافیت می‌خواهند

 22. چه خودروهایی با کمتر از ۵ میلیون تومان می‌توان خرید؟

 23. مخالفت عربستان با محکومیت تحریم‌های ضدایرانی در نشست اوپک

 24. افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

 25. واکنش بازار به اجلاس امروز اوپک/قیمت بیش از ۲ درصد سقوط کرد

پربحث‌های هفته

 1. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 2. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 3. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 4. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 5. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 6. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 7. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 8. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 9. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 10. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 11. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 12. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 13. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 14. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 15. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 16. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 17. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 18. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 19. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 20. رئیس طلافروش ها: طلا برای خانواده ها پشتوانه است/ طلا بخرید تا هیچ وقت ضرر نکنید

 21. بانک مرکزی از احتمال تغییر نرخ سود بانکی خبر داد

 22. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 23. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

 24. ایران دیگر برای کارگرهای افغانی جذابیت ندارد

 25. تغییر شرکای راهبردی حکومت

آخرین عناوین