دبیرکل خانه اقتصاد ایران در گفتگو با الف: چگونه نرخ تصویب شده 3500 تومان برای دلار، ‌4200 تومان شد؟/ با پلیسی کردن بازار مشکل حل نخواهد شد

گروه اقتصادی الف،   3970122064 ۳۴ نظر، ۵ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
چگونه نرخ تصویب شده 3500 تومان برای دلار، ‌4200 تومان شد؟/ با پلیسی کردن بازار مشکل حل نخواهد شد

دبیرکل خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه خذف ارز مبادله ای از 3500 تمان به 4200 تومان باعث افزایش تورم خواهد شد؛ گفت: اگر دولت ارز دارد؛ چرا دست روی دست گذاشت تا دلار بالا برود و زودتر اقدام نکرد.

به گزارش الف؛ پس از نوسانات پرتلاطم بازار ارز در چند ماه گذشته و درحالی‌که قیمت دلار به‌عنوان شاخص بازار ارز بعد از تعطیلات نوروز با افزایش شدیدی مواجه شد و از نرخ 6000 تومان هم عبور کرد؛ توسط ستاد اقتصادی دولت تصمیماتی اتخاذ شد و با تک‌نرخی کردن ارز؛ قیمت ۴۲۰۰ تومان برای دلار و در جهت تامین نیاز برای همه گروه‌ها و تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان و... تعیین و از دیروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین ۹۷ با ابلاغ بخشنامه‌های آن اجرایی شد.

مسعود دانشمند، دبیر کل خانه اقتصاد ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ در مورد اینکه عدد 4200 تومان برای نرخ دلار چگونه تعیین‌شده است؛ گفت: این را باید آقای جهانگیری و ساکنین خیابان پاستور پاسخ دهند اما هیچ مبنای علمی و منطقی ندارد.

وی افزود: البته با تعیین این نرخ چند اتفاق رخ داد که ابتدا با توجه به بخشنامه و تصمیم دولت؛ دلار مبادله‌ای حذف‌شده است یعنی همان نرخی که در قانون بودجه 97 توسط مجلس تصویب (3500 تومان برای سال جاری ) مصوبه شده بود و به‌جای آن نرخ 4200 تومان را تعیین کردند.

دانشمند با بیان اینکه دلار 4200 تومانی آثار تورمی شدیدی دارد؛ بیان کرد: عمده کالاهای مصرفی کشور مانند سویا؛ دانه مرغ، روغن و خوراکی‌ها مانند برنج و یا فولاد همه با نرخ ارز مبادله‌ای وارد می‌شد؛ ولی اکنون همه این‌ها با توجه به دلار 4200 تومانی حدود 20 درصد گران خواهند شد و اثرش در تورم مشاهد می شود.

دبیر کل خانه اقتصاد ایران ادامه داد: دولت از سوی دیگر بدون اینکه اعلام کند؛ پیمان صادراتی با صادرکنندگان بست، یعنی در بخشنامه دولت آمده است؛ صادرکننده باید ارز حاصل از صادرات را به ‌نظام بانکی (دولت) بدهد و از او باید برای این مورد تعهد بگیرد؛ این همان این همان پیمان ارزی است که قبلاً اجرایی می‌شد ولی آن را حذف کردند و اکنون دوبار با این وضعیت در حال برقرار شدن است.

وی در مورد ارز مسافری؛ گفت: قرار شد بعد این مورد اعلام می‌کند؛ اما سوال این است که اگر واقعاً دولت ارز به‌اندازه کافی دارد؛ که بتواند پاسخ نیازهای داخلی را بدهد؛ چرا تاکنون اقدام نکرد و دست روی دست گذاشت تا نرخ دلار افزایش شدیدی داشته باشد؛ البته بانک مرکزی چند روز؛ ارزی را با نام ارز مداخله‌ای (توسط صرافی‌ها) به بازار عرضه کرد و در بازار هم اثر گذشت؛ اما چون میزان عرضه آن کم بود نتواند تاثیر ادامه داری داشته باشد و حتی باعث ایجاد یک نرخ دیگر در بازار  چند نرخی ارز هم شود.

دانشمند اضافه کرد: دولت هر ارزی و هر نرخی را که تعیین می‌کند؛ باید بتواند پای آن بایستد؛ یعنی امکانات را داشته باشد تا تصمیم خود را عملیاتی کند.

وی در مورد ایجاد فضای امنیتی و پلیسی شدن بازار  و اینکه این موضوع جواب خواهد داد یا نه؛ گفت: حرف ما هم این است؛ زیرا با بگیر وببند نمی‌توان به نتیجه رسید؛ و مکانیزم بازار باید این را انجام دهد تا مشکل حل شود و راه‌حل این و گرفته برخی تصمیمات نیست مثلا بخشنامه می‌کنند و به وارد کننده می گویند بدون انتقال ارز حق ندارید، کالا وارد کنید و حتماً باید ارز دولتی بگیرید؛ خوب دولت ارز دارد، عرضه کند.

دبیر کل خانه اقتصاد ایران تصریح کرد: این اقدامات یعنی واردکردن فشار به بازار ارز داخلی و بانک مرکزی آن را انجام داد؛ مثلا ارز دانشجو را قطع کردند و این مورد باعث افزایش تقاضا در بازار ارز شد یا اینکه ارز مسافری را به مسافر ندادند، باز هم فشار آن بر میزان تقاضای بازار اضافه شد و این تصمیات و... باعث شد تقاضا برای ارز افزایش یابد و همین اتفاق (افزایش نرخ ارز) رخ داد و قیمت افزایش شدیدی داشت.

این فعال اقتصادی در مورد اینکه دولتمردان می‌گویند افزایش قیمت ارز دلایل اقتصادی ندارد؛ اظهار کرد: چرا باید اجازه دهیم که چنین اتفاقی در بازار ارز رخ دهد؛ امروز وزارت اطلاعات ما توانایی زیادی دارد و توانست امنیت کشور را برقرار کنند، اما چرا دولتمردان نمی‌توانند مسئله ارز را پیش‌بینی کنند که چه دخالت‌هایی و عواملی باعث افزایش نرخ ارز شده و یا می‌شود و جلوی آن (افزایش قیمت) را بگیرند.

وی گفت: به نظر می‌رسد پارادوکسی بین با سخنان دولتمردان و دلایل شان  وجود دارد و با این حرف‌ها مشکل بازار ارز قابل‌حل نیست؛ البته تصمیم جدید دولت چند اشکال آشکار دارد؛ مثلاً اینکه نمی‌توان بازار خارجی را که با نوسانات داخلی تغییر دهیم و این موضوع به صادرات صدمه می‌زند و وقتی این اتفاق رخ دهد اثر آن در اشتغال و... نمایان خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷موشکافی بخشنامه ارزی بانک مرکزی/ ابلاغیه وارداتی جهانگیری دور زده شد
۳۱ فروردین ۱۳۹۷ ۲.۳ میلیون نفر در کشور به دنبال کار
۳۰ فروردین ۱۳۹۷مشروح گزارش صندوق بین‌المللی پول از 12 شاخص‌ اقتصادی ایران در سال 2017 
۲۹ فروردین ۱۳۹۷مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط
۲۹ فروردین ۱۳۹۷ایران هفدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان
۲۹ فروردین ۱۳۹۷جدیدترین برآورد صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران/ ایران هفدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان 
۲۸ فروردین ۱۳۹۷رییس سازمان بسیج: برای عده‌ای خط مقدم دفاع از انقلاب حلب و تدمر و خط مقدم دفاع اقتصادی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها است
۲۸ فروردین ۱۳۹۷یادداشت کیهان/ جنگ در دو جبهه ارضی و ارزی 
۲۸ فروردین ۱۳۹۷سفر خارج تعطیل می‌شود؟
۲۷ فروردین ۱۳۹۷هاشمی طبا: ام‌الفساد اقتصاد ما نقدینگی است/ با سیستم لیبرالی نمی‌توان کشور را اداره کرد
۲۷ فروردین ۱۳۹۷دلار 4200 تومانی کدام خودروها را ارزان می‌کند؟ +قیمت‌ها
۲۷ فروردین ۱۳۹۷چرا صرافی‌ها نقشی در سیاست ارزی دولت ندارد؟/ معاون پژوهشکده پولی و مالی: به زودی با دلار خداحافظی خواهیم کرد/جبل‌عاملی: نمی‌توان بازار ارز را تعطیل کرد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۹۹۴۳۴۱۰:۴۴:۳۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
به نظر میرسه بعضی ها از شفافیت در مبادلات و عرضه ارز در سیستم بانکی ناراحت شدن چون منافعشون تهدید میشه . توی اینکه دولت کمی شیطنت کرد و قیمت رو برد بالا شکی نیست ولی اقدام کلی بسیار خوب و مثبت است و قطعا باعث شفافیت مالی و کاهش قاچاق کالا خواهد شد .
ناشناس۲۹۹۴۸۲۱۱:۱۷:۲۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
شما با نظر آقای ترکان موافقید؟ حوب شد ارز گرون شد؟ نجومی بگیر هستی؟ ماهی چنر میگیری؟
ناشناس۲۹۹۵۶۹۱۲:۲۵:۵۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
من با شفافیت موافقم نه افزایش قیمت نمیدونم از کجا به نجومی بگیر بودن نویسنده پی بردین ؟؟؟؟؟؟ !!!! یک توضیح درباره علم غیب خودتون بدین .
ناشناس۲۹۹۵۷۳۱۲:۲۶:۴۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اینکه کشور تحریم چه ربطی به دولت داره رفتار ما در منطقه باعث تحریم ایران میشه
ناشناس۲۹۹۵۴۱۱۲:۰۷:۲۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
دلار زیر 4000 میاد با این کارا؟
ناشناس۲۹۹۵۶۶۱۲:۲۳:۳۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
یک نکته خیلی جالب . کسایی که تو بازار بودن میدونن که پتروشیمی ها چند هفته دلار تو بازار نریختن و درست عصر روزی که خبر یکسان سازی اعلام شد یعنی تنها 7-8 ساعت قبلش دلار با قیمت 5900 و 5800 ریختن تو بازار و قیمت قبلش که 6100 بود کاهش یافت . این موضوع فقط رانت اطلاعاتی و عمدی بودن دلار ندادن پتروشیمی ها رو ثابت میکنه .
ناشناس۲۹۹۸۹۵۱۵:۳۵:۵۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
جالب اینجاست یکهو شخص اقای جهانگیری ..اعلام می کند نرخ دلار 4200 تومان است و مردم هم خوشحال که ارزان شد ولی کسی نمی داند که نرخ رسمی دلار 700 تومان گرانتر شد
ناشناس۲۹۹۸۹۶۱۵:۳۶:۳۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
یک سوال: اگر محمود اینکار را کرده بود هم همین را می گفتی؟
هوشیار۲۹۹۹۵۱۱۶:۱۰:۴۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اگه این کار خوبه چرا انقدر دیر اتفاق افتاده ؟؟؟ بعد از اینکه ی عده که رانت دارن سود های آنچنانی بردن ؟ کلا وقتی افراد شاخص دولت خودشون شفافیت ندارن چه انتظاری میشه داشت؟
ناشناس۳۰۰۱۱۸۱۸:۱۴:۴۶ ۱۳۹۷/۱/۲۲
خیلی هم درست است. بله وقتی مردم سود جو با ارز مانند کالا رفتار می کنند پلیسی کردن آن بهمین شکل دقیقآ درست است.
حمید۳۰۰۲۰۷۱۹:۳۹:۳۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
خیلی بهتر بود بجای اینکه ... روی قیمت دلار پایمان را برای مدتی روی ترمز بگذاریم و بعد یکمرتبه گاز قیمت را بگیریم و بعد دوباره ترمز کنیم و کمی دنده عقب برویم.. از سالها قبل قیمت دلار پا به پای تورم... مثلا ماهی یک درصد آهسته و پیوسته افزایش میدادند...و همه کارها برنامه ریزی داشت... تا بموازات آن اینقدر دچار تکانهای شدید اقتصادی نشویم و میتوانستیم برای تولید و آینده اقتصادی کشور حساب و کتاب و روال مشخص میداشتیم. ولی متاسفانه در حال حاضر ..یا از این طرف بام سقوط میکنیم یا از اون طرف بام.
ابوذر۲۹۹۴۴۵۱۰:۵۱:۵۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
همش ایه یاس بخونید بلا میره ناراضی پایین میاد ناراضی نکنه خودتون دستتون توکاره
ناشناس۲۹۹۸۴۱۱۵:۱۰:۴۳ ۱۳۹۷/۱/۲۲
تو این مملکت همه چی بالا میره و فقط یک...پایین میاد
ناشناس۲۹۹۴۴۸۱۰:۵۴:۴۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اتفاقا در این مملکت بعضی کارها نیاز به پلیسی شدن دارد ،، پلیسی شدن برای خدمت به مردم ایرادی ندارد
ناشناس۲۹۹۵۵۱۱۲:۱۶:۴۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
امیدوارم. با پلیس و مصادره دلارها ...مشکل مالی دولت و..حل بشه
آریابان۲۹۹۶۰۰۱۲:۴۵:۵۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
این نگرشی کاملا بجاست و بویژه در گستره ارزی و پولشوئی باید حتی پلیس ارزی هم تشکیل بشه تا با جمع کردن سفره و سیطره دلالی و سفته بازی بر بازار آشفته و ملتهب ارزی ، دلار را هم از اریکه کنونی خودش در قالب یک کالای سرمایه ای به زیر سرنگون کنند تا در نهایت به همان نقش واقعی خودش یعنی "یک ابزار معاملاتی" برگردد نه بیشتر ؛
محمد امین۲۹۹۴۸۶۱۱:۲۴:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۲
نظرات آقای دانشمند برای خودشان محترم است اما اگر اظهارات دولتی ها پایه واساس منطقی و علمی ندارد ، جسارتا اظهارت ایشان هم همینطور است و شائبه حمایت از دلالان و بهم ریزان بازار ارز را دارد. آنچه که در واقعیت می دانم این است که در هیچ کجای دنیا خیابان منوچهری ای وجود ندارد، در هیچ کجای دنیا دلالان کنار خیابانی که تابع هیچ قانون و منطقی نیستند وجود ندارد(بلکه تا آنجا که دیده ام و می دانم این کار در همه کشورهایی که رفته ام جرم سنگینی است و مجازات سنگین دارد)، در هیچ کجای دنیا بانک های مرکزی به صورت نامحدود ، ارز به بازار تزریق نمی کنند، در هیچ کجای دنیا بدون ارائه مدارکی دال بر نیاز ارزی معقول ، ارز در اختیار کسی نمی گذارند، در هیچ کجای دنیا بازار بی در و پیکر، تعیین سیاست ارزی نمی کند و بانک مرکزیش پیرو باشد. همه اینها در کشورهای دارای اقتصاد سالم، صد در صد صدق میکند. بلکه همه مراکز پولی(بانکها و صرافی ها) بدون در خواست هیچ مدرکی حاضرند ارز خارجی را گرفته و پول محلی خودشان را تحویل دهند اما برای برعکس آن ، درخواست مدارک می کنند، مثلا اگر شما به عنوان یک خارجی وارد حتی منطقه یورو شوید و یک 100 دلاری را تبدیل به یورو کنید و 80 دلار آنرا خرج کرده باشیدو بقیه را بخواهید به دلار تبدیل کنید و از آن کشور خارج شوید، از شما Bank Note را که شما 100 دلار را در آن بانک خاص به یورو تبدیل کرده اید را می خواهند و بدون آن این کار را برای شما نمی کنند. صرافی ها هم صرفا با ارزهایی که دریافت می کنند کار میکنند و بانک مرکزیشان خیلی خیلی نادر ممکن است ارز در اختیار آنها بگذارد تا بفروشند. تنها در مناطق آزاد دنیا تبادل ارزی بدون ارائه مدرک است که آنهم مجددا در حد ارزهایی است که روزانه صرافی ها از دست مردم و شرکت ها دریافت می کنند. و در همه دنیا این بانکهای مرکزی هستند که بر اساس ذخایر ارزیشان و تولید ناخالص ملی کشورشان نرخ تبادل ارزی را تعیین می کنند و صرافیها صرفا در محدوده چند درصد کمتر یا بیشتر، حول و حوش آن حرکت می کنند و هر توطئه ارزی احتمالی توسط دولتها بشدت سرکوب می شود.
ناشناس۲۹۹۷۹۵۱۴:۴۶:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۲
خرید و فروش ارز در دنیا آزاد است و هیچ منعی برای آن وجود ندارد. بلکه با ابزار مالیات بر خرید و فروش جلوی سفته بازی و دلالی را میگیرند. ضمنا شما که از سایر کشورها مثال می آورید، بهتر است بفرمایید کدام کشور در دنیا غیر از ایران و کره شمالی و چند کشور معدود هم پیمان ایران است که هر روز با دنیا درگیر است و هیچ برنامه باثبات اقتصادی را در آن نمیتوان اجرا کرد؟
ناشناس۲۹۹۴۹۳۱۱:۲۶:۰۰ ۱۳۹۷/۱/۲۲
برای همه مسئولین بخصوص مسئولین دولتی بخصوص آنها که در گران شدن ارز دخالت داشتند متاسفم... از همه تان مایوس شدم...شماها کاری برای مردم نمیکنید....گویا برای اهدافی غیر از خدمت به مردم دور هم جمع شده اید...حرف میزنید شعار میدهید تئاتر بازی می کنید اما در عمل خلافش را انجام میدهید....خدا ازتان نگذرد.
تبریزی۲۹۹۵۲۶۱۱:۵۸:۴۶ ۱۳۹۷/۱/۲۲
چرا نمی گین همه این اتفاقات به خاطر کاهش دستوری سود بانکی اتفاق افتاد؟ هم همه چی گرون شد هم ما سپرده گذارها ضرر کردیم. حالا کی قراره جواب ما رو بده؟ چرا با ایجاد اشفتگی در بازار به دلال ها و اخلالگران بازار و اقتصاد کشور جایزه می دین و دائما سپرده گذارهایی رو که می تونین از پولشون برای سرمایه گزاری در تولید استفاده کنین رو قربانی می کنین؟ دولت باید هر چه سریعتر نرخ سود بانکی رو به بالای 25 درصد بسونه هم حساب های جدید و هم حساب های جاری و کلیه ضرر و زیان هایی رو که به سپرده گذاران زده سریعا جبران کنه و حقوق ها رو هم 40 تا 50 درصد افزایش بده تا تازه برگردیم سر خونه اول و اگه این کارها رو نکنه بدونه که نفرین میلیون ها نفر هم در این دنیا و هم در اون دنیا گریبانشون رو خواهد گرفت.
محمود۲۹۹۶۰۲۱۲:۴۶:۱۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
جناب تبریزی! چرا نمیگین که بانکها سودی را که به شما می دادند ، از کجا می آوردند!؟ آیا این کار به قیمت نابودی اقتصاد و تولید انجام نمی شد!؟
ناشناس۲۹۹۵۴۷۱۲:۱۳:۵۰ ۱۳۹۷/۱/۲۲
دولت روحانی لیاقت اداره کشور را نداره دستگاهای مربوطه باید فکری بکنند
ناشناس۲۹۹۵۴۹۱۲:۱۵:۳۶ ۱۳۹۷/۱/۲۲
فقط ترمز گرفتن تا دلار هفت هزار تومان این هفته رد نکنه تا هفته اینده از این ستون به این ستون فرج است ریال ایران منتظر معجزه چاره دیگر نداریم
ناشناس۲۹۹۶۰۵۱۲:۵۰:۰۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
چرا نمیگین که افزایش قیمت دلار به علت خروج بی سابقه آن از کشور می باشد!
ناشناس۲۹۹۶۱۸۱۳:۰۲:۰۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
در هر کشوری صراف های بسادگی پول ملی را تبدیل به ارز می کنند شفاف قانونی بدون سفته بازی. حتی در کشورهایی که جنگ داخلی و ترور وجود دارد ولی اقازاده های زیادی ندارند و اختلاس های چند ده میلیاردی بندرت روی می دهد و پس از ان رسیدگی می شود. در کدام کشور بانک یا موسسه با مجوز و نظارت بانک مرکیی پول مردم را می خورد و بعد دولت بخشی از سپرده بخشی از سپرده گذار را از بودجه می دهد و اختلاسگران راست راست می گردند؟!
ناشناس۲۹۹۶۸۱۱۳:۴۶:۰۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
دولتها باید بدانند مردم عادی عمده مصرفشان برای مسافرت مداوا دانشجویان وعده کمی هم برای ارسال برای خرید موارد ضروری و موردی می باشد وگرنه عمده مصرف ارز برای وارد کنندگان مصرف خواهدشد . بنا براین قیمت ارز در اختیار مردم و بر اثر هجوم نمی باشد دولت چه بخواهد و چه نخواهد باید ارز مسافرتی را برای مسافران تامین نماید وگرنه همین مسافران بروری قیمت ارز اثر تورمی خواهند گذاشت بنا بر این عدم اختصاص ارز و یا اختصاص ارز مسافرتی به میزا ن 300 دلار به مسافران خود باعث بروز آثار تورمی خواهد شد و همانطور که مقابله مردم با دولت هزینه دارد مقابله دولت با مردم نیز هزینه بر خواهد شد. ارز مسافرتی به میزان 1000 تا 3000 یورو بنا بر مصرف مسافر کافیست و نباید جلویش را گرفت . دولت روحانی در این زمینه اشتباه مب کند حتی عوارض خروج را نیز اشتباه کرده است و در همین امسال .. را خواهد خورد عوارض خروج می بایشت حذف گردد
ناشناس۲۹۹۸۰۰۱۴:۴۸:۳۶ ۱۳۹۷/۱/۲۲
تا وقتی روابط پرتنش با دنیا داریم، آش همین آش و کاسه همین کاسه است. حالا هی برای خودتون نسخه های عجیب غریب بپیچین
ناشناس۲۹۹۸۷۵۱۵:۲۶:۴۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
همین روحانی مگه نبود که می گفت ارز نمیشه دستوری بالا پایین کرد؟ پس چی شد؟ نکنه اینم نگفتی؟
ناشناس۲۹۹۹۳۶۱۵:۵۸:۳۵ ۱۳۹۷/۱/۲۲
دولت زورش به حذف یارانه و افزایش قیمت نان و بنزین نرسید دلار رو برد بالا
ناشناس۲۹۹۹۶۱۱۶:۱۸:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۲
شماها که راه حل بلد هستید چرا دلار را از 1000 تا 4000 طی یکسال بالا بردید؟ اگر بیل زنی چرا باغچه خودت رو بیل نزدی؟
بیسواد۳۰۰۳۵۱۲۳:۱۷:۳۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
فکر کنم برنامه جالب و بدون نقصی بود. برای اینکه قیمت دلار را رسما گران کنند اول یک آشوب ارزی راه انداختند و بعد با ژست مبارزه با این آشوب قیمت را از پایه 3500 به 4200 منتقل کردند و علی برکت الله
بهرامی۳۰۰۳۶۸۲۳:۵۶:۲۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
نمره قبولی به حقیقت گویی های دولت روحانی از بیست نمره سه است.باور ندارید نظرسنجی کنید.
ناشناس۳۰۰۵۳۵۰۹:۴۰:۰۶ ۱۳۹۷/۱/۲۳
ارز در کشوری تک نرخی است که به همه نیاز‌ها پاسخ داده بشود و اصولا مردم به پول ملی‌شان بدبین نباشند و از نگهداری این پول ترسی نداشته باشند. در غیر این صورت خیلی زود بازار‌های چند گانه یا به اصطلاح سیاه شکل میگیرد، حتی اگر تمام نیروی انتظامی بسیج بشوند.
ناشناس۳۰۰۶۱۵۱۱:۰۷:۳۱ ۱۳۹۷/۱/۲۳
افزایش درصدی حقوق ها یعنی کمک به اختلاف طبقاتی افزایش باید با مقدار مشخص برای همه حقوق بگیران باشد تا شاید اختلاف طبقاتی کم شود

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. بازگرداندن سهمیه های المپیک وزنه برداری ایران با کدام دیپلماسی؟

 2. کاریکاتور بی‌قانون با عنوان شعار مسوولان  

 3. بیست کشور جهان با بالاترین کیفیت زیر ساخت های جاده ای  

 4. نبرد آسیایی پرسپولیس و ذوب آهن/ استقلال با روحیه مقابل پیکان 

 5. مقام آمریکایی: ترامپ و ماکرون درباره «نفوذ مخرب ایران در منطقه» صحبت می‌کنند 

 6. ظریف: در صورت لغو برجام فعالیت‌های هسته‌ای خود را با سرعت بیشتر از سر می‌گیریم 

 7. یک تصمیم بحث برانگیز روی میز شورای عالی مخازن نفت و گاز/میادین سپهر و جفیر چگونه واگذار شد؟

 8. طلایی: پا به سن گذاشته های ناکام در انتخابی، شانسی برای حضور در اردوها هم ندارند

 9. 20میلیون کاربر کروم در دام هکرها

 10. حاج‌رضایی: بحث حضور مربی داخلی یا خارجی در تیم امید منسوخ شده است

 11. اقدام جالب حمایت از محیط زیست در نماز جمعه تبریز +عکس

 12. کارگران چگونه خود را بیمه اختیاری کنند؟

 13. موشکافی بخشنامه ارزی بانک مرکزی/ ابلاغیه وارداتی جهانگیری دور زده شد

 14. ضوابط پرداخت حقوق سرباز معلمان اصلاح شد+سند

 15. درخواست وزارت ارشاد از ادمین کانال‌های تلگرامی +عکس

 16. احتمال قطعی برق در تابستان ۹۷ با تصمیم عجیب «نوبخت»

 17. تقسیط بدهی و بخشودگی جرائم مالیاتی تسهیل شد + سند

 18. بزرگداشت روز سعدی در شیراز  

 19. تصویر هوایی از دریاچه ارومیه توسط فضانورد روسی  

 20. پرویز هادی: سرباز تیم ملی هستم و هر کجا کادر فنی بگوید کشتی می‌گیرم

 21. رقابت‌های انتخابی تیم ملی کشتی‌آزاد  

 22. چاره‌ قطع سرویس گوشی بعد از رجیستری

 23. آیا "زحل" در شکل‌گیری قمرهای مشتری نقش داشته است؟

 24. دومین روز سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر  

 25. حاتمی‌کیا: می‌خواهم همه ایرانیان پیام فیلم «به وقت شام»را درک کنند

پربحث‌های دیروز

 1. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 2. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 3. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 4. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 5. لحظه ناباورانه ای که کروکودیل بعد از گرفتن غزال انجام می دهد  

 6. جانشین فرمانده سپاه: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع‌ آتش است/ دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند زیبنده برخی نیست که مانند دشمنان با ما برخورد کنند

 7. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 8. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 9. واکنش عارف به ویدئوی برخورد گشت ارشاد

 10. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: در برجام و بیرون برجام انتخاب‌های گسترده‌ای داریم/ اقدام ایران و واکنش بین‌المللی برای آمریکا ناخوشایند خواهد بود

 11. وقتی که همسر شهید حججی روز پاسدار را به شوهرش تبریک گفت+عکس

 12. ناتالی پورتمن رژیم صهیونیستی را بایکوت کرد

 13. کاریکاتور/واکنشی به احتمال شهردار شدن عارف  

 14. ۵ ساله شدن هنرستان‌ها و تحصیل در دوره کاردانی پیوسته از سال ۹۸

 15. حق الزحمه بالای مشاوران املاک برای رهن و اجاره

 16. استعفای بی‌سروصدای قائم‌مقام آخوندی/خداحافظی مرد شماره یک قرارداد خرید هواپیماها

 17. پوتین به زودی سوار این لیموزین خواهد شد +تصاویر

 18. جمله نامتعارف پخش شده از تریبون مجلس، صداگذاری نبوده است

 19. 10 وزیر در راه مجلس/53 سوال 43 نماینده از وزرا

 20. هند، پیشتاز رشد اقتصادی در جهان + اینفوگرافیک

 21. خواننده زن خارجی ترانه‌های فیلم تازه اصغر فرهادی را خواند

 22. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 23. توده 4 کیلوگرمی را از شکم یک بیمار قمی  

 24. برگزاری آزمون استخدامی مجزا برای معلمان حق‌التدریس

 25. حقوق بگیران در سال ۹۷ چقدر باید مالیات بدهند؟ + جدول

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 3. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 4. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 5. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 8. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 9. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 10. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 13. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 14. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 15. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 16. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 17. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 18. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 19. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 20. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 21. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 22. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 23. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 24. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 25. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 2. حق الزحمه بالای مشاوران املاک برای رهن و اجاره

 3. استعفای بی‌سروصدای قائم‌مقام آخوندی/خداحافظی مرد شماره یک قرارداد خرید هواپیماها

 4. هند، پیشتاز رشد اقتصادی در جهان + اینفوگرافیک

 5. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 6. حقوق بگیران در سال ۹۷ چقدر باید مالیات بدهند؟ + جدول

 7. تایید سرمازدگی سرمازدگی فروردین ماه به باغات ۱۷ استان کشور

 8. عقربه‌هایی که واقعیت را نشان نمی‌دهند!

 9. برای خرید آپارتمان در پونک چقدر باید پرداخت کرد؟

 10.  ۲.۳ میلیون نفر در کشور به دنبال کار

 11. دارندگان ارز بخوانند!

 12. وسوسه عربستان برای نفت ۱۰۰ دلاری

 13. اینفوگرافی/سهم هزینه دخانیات از متوسط هزینه سالانه خانوار

 14. تا اطلاع ثانونی؛ سکه از حراج خارج شد

 15. هشدار برای بازار مرغ در ماه رمضان

 16. اشتباه عجیب دویچه بانک

 17. جزئیات برنامه‌ریزی دولت برای اشتغال زایی+سند

 18. تعداد کشفیات قاچاق انسان در گمرگ

 19. معاملات مسکن سقوط کرد

 20. وزیر اقتصاد:اجازه خروج ارز از کشور داده نخواهد شد

 21. مدیرعامل ایران ایر: 50 خلبان زن در نوبت استخدام

 22. جدیدترین آمار تولید و واردات بنزین اعلام شد

 23. افزایش ۷۰ هزار تومانی قیمت سکه در هفته گذشته

 24. افزایش حقوق بازنشستگان چند درصد شد؟

 25. کمبود 600 میلیون متر مکعب آب برای آبیاری شالیزارها

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 2. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 3. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 4. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 5. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 6. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 7. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 8. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 9. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 10. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 11. ورود ۶۴۸۱ خودرو لوکس خارجی قاچاق با سیستم بسته ثبت سفارش!/ رانت های میلیاردی که گمرک باید پاسخگو باشد

 12. اعلام نارضایتی صرافان از تصمیم بانک مرکزی

 13. اعتماد‌ عمومی در گروِ تفاهم‌ ملی

 14. بازنشستگی خودخواسته بسیاری از مدیران اجرایی در اواخرسال قبل/ضرر ۷۰۰ میلیونی بازنشستگی در سال جاری

 15. پیشنهاد افزایش ۱۹ درصدی قیمت خودرو

 16. بازار اشباع از کالاهای چینی/ رهایی از مونتاژ کاری و حرکت به سمت تکنولوژی نوین

 17. توکلی: قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی روی زمین ماند

 18. استقبال سیف از پیشنهاد برکناری اش در مجلس

 19. تذکر نمایندگان مردم به روحانی از موسسات اعتباری تا افزایش قیمت ارز/ رئیس جمهور، سیف را برکنار می‌کند؟+عکس

 20. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 21. حقوق و مزایای کارگران به همراه معافیت مالیاتی و عیدی آخر سال/ حداقل دستمزد ماهانه یک میلیون و 111 هزار تومان+ جدول

 22. سکه همچنان گران می‌شود/ یورو ۶۸۰۰ تومان

 23. پنجمین سوال از رئیس جمهور/ سه سوال منتفی شد/ چهارمین سوال در دستور کار کمیسیون اقتصادی/ پنجمین در مرحله امضاء

 24. سیف: قصد حذف و تعطیلی صرافی ها را نداریم

 25. ایران چهارمین کشور ثروتمند جهان از نظر ذخایر سوخت فسیلی

آخرین عناوین