بیدار شدن از رویای برجامی، راه حل بحران ارزی

میثم ظهوریان،   3970121286 ۳۶ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
بیدار شدن از رویای برجامی، راه حل بحران ارزی

بحران ارزی که در چند روز اخیر با افزایش افسار گسیخته نرخ ارزهای مختلف اتفاق افتاد بار دیگر مساله ایرادات ساختاری اقتصادی کشور را در معرض نگاه مردم و مسوولین قرار دارد.

 در این میان اگر چه ضعف های عمده موجود در سیاستگذاری اقتصادی دولت نقش قابل توجهی در ایجاد این بحران دارد، اما تحلیل هایی که سعی می کنند تعمد دولت را در چنین اتفاقی دخیل بدانند، به همان اندازه غلط هستند که مشابه این تحلیل در سال 91 در دو مورد دولت وقت اشتباه بود. آن چه که بیش از هر چیز بر رخداد چنین وقایعی تاثیرگذار است، نگرش های حاکم بر سیاستگذاران اقتصادی دولت و به طور خاص بی عملی ناشی از اتکا به رویایی برجامی است.

اگر چه در دوره ما بعد برجام دولت آمریکا در ظاهر برخی تحریم های ایران را به طور موقت تعلیق نمود و در دوره ریاست جمهوری ترامپ هم این تعلیق ادامه داشته است، اما این کشور با چند مکانیزم منافع مالی رفع تحریم ها در برجام برای ایران را به آنچه رییس بانک مرکزی از آن به «تقریبا هیچ » تعبیر کرد، رساند. از یک طرف بر اساس نظام «ضرورت شناسایی مشتری نهایی» و با استفاده از باقی ماندن تعدادی از شخصیت های حقیقی و حقوقی ایرانی در لیست تحریم ها در برجام، آمریکا بانک های دارای تراکنش با ایران را ملزم به شناسایی مقصد نهایی تراکنش های بانکی در ایران(حتی پس از چند دست چرخش) و اطمینان از این که پول ها به دست افراد باقیمانده در لیست تحریم نمی رسد کرده است. امری که در عمل برای بانک های غیر ایرانی غیرممکن است و ریسک جریمه های بالای ناشی از تخطی از آن آنقدر بالا است که هیچ بانک بزرگی حاضر به تعامل مالی هر چند کوچک با ایران نمی شود.

از سوی دیگر تحریم های جدید بانکی آمریکا بر خلاف دوره ما قبل برجام نه فقط بانک های طرف معامله با ایران که حتی بانک هایی که با بانک های طرف معامله ایران تبادل دارند را نیز شامل می شود. این مساله باعث شده است، بانک های کوچک که به دلیل عدم ارتباط مالی با آمریکا قبل از برجام امکان تبادل مالی محدود با ایران داشتند نیز بعد از تحریم های جدید به واسطه در خطر افتادن ارتباطشان با بانک های بزرگ از چرخه تبادلات با ایران حذف شوند تا در عمل کلیه کانال های رسمی موجود برای تبادلات دلاری ایران نیز بسته شود. معدود کانال های موجود غیر رسمی برای تبادلات ایران (مانند صرافی های برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس) نیز اخیرا از طریق وضع قوانین مالیاتی و نظارتی سخت گیرانه که با همکاری خزانه داری آمریکا و دولت های حاکم بر این کشورها وضع شده به شدت محدود و در عمل غیر قابل استفاده شده است.

معدود کانال های موجود غیر رسمی برای تبادلات ایران (مانند #صرافی های برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس) نیز اخیرا از طریق وضع قوانین مالیاتی و نظارتی سخت گیرانه که با همکاری خزانه داری آمریکا و دولت های حاکم بر این کشورها وضع شده به شدت محدود و در عمل غیر قابل استفاده شده است.

این در حالی است که تنها راه حل پایدار حل مساله ارزی کشور یعنی کاهش اتکای اقتصادی به دلار به عنوان ارزی که کنترل شاه راه های مبادلاتی آن در اختیار آمریکا است همچنان به دلیل خوش بینی بالای مسوولین به اجرایی شدن وعده های برجامی از طریق فشار اروپا به آمریکا مورد بی توجهی قرار دارد. مهمترین راهکارهای کاهش اثرات بحران های ارزی ناشی از تحریم این است که دولت از یک طرف از طریق انعقاد پیمان های دو جانبه ارزی با کشورهای اصلی طرف تجاری ایران اتکای اقتصاد کشور به دلار آمریکا را به حداقل ضروری کاهش دهد و از طرف دیگر سیستمی برای قیمت گذاری ارز طراحی شود که نسبت قیمت واحد پولی کشور به ارز را به صورت دوره ای بر اساس تفاوت بین نرخ تورم کشور و تورم جهانی تعدیل کند (اتفاقی که انگیزه های سیاسی ماقبل انتخابات 96 مانع از اجرای آن در سال های اخیر شده است) تا فشار این تفاوت در بازه های زمانی طولانی نتواند وارد کننده شک به اقتصاد کشور باشد.

آمار تجارت خارجی کشور نشان می دهد 57% از صادرات و 56% از واردات ایران تنها با 3 کشور انجام می شود. به عبارت دیگر انعقاد پیمان دوجانبه پولی تنها با همین کشورها (که اغلب روابط مناسبی با ایران دارند) بیش از نیمی از مساله مبادله ارزی ایران و فشار ناشی از آن را حل خواهد نمود. چین و روسیه در سال 2017 پیمان مبادله دو جانبه ارزی بین یکدیگر را تمدید کردند و همین مساله آن ها را از لحاظ زیرساخت های لازم آماده برای ایجاد چنین نظامی با ایران می کند. جنگ تجاری اخیر چین با آمریکا و تحریم های غرب علیه روسیه نیز فرصتی است که زمینه انعقاد چنین پیمانی را حداقل با این دو کشور و برخی کشورهای دیگر طرف تجاری ایران مانند هند (که به دنبال سیاست اقتصادی مستقل از آمریکا هستند) فراهم تر می کند.

ممهترین مانع موجود در جهت حل بحران پیش آمده این است که مسوولین دولتی همچنان مانند چند سال اخیر در رویای برجامی بالفعل شدن وعده های داده شده برای رفع تحریم ها به سر می برند و از اساس شرایط جدید را جدی تلقی نکرده اند. دکتر عراقچی معاون وزیر خارجه صریحا تحریم های جدید آمریکا را نمادین خوانده و بانک مرکزی هم آن را بی تاثیر دانسته بود. مهمترین سیاست وزارت خارجه در این شرایط نیز اتکا و التماس ضمنی به دولت های اروپایی برای حفظ برجام و اجرایی شدن بندهای مرتبط با رفع تحریم ها است.

وقوع اصلاحات ساختاری اقتصادی ذکر شده الزاماتی دارد که مهترین آن خارج شدن مسوولین و سیاستگذاران اقتصادی از رویای برجامی از یک سو و تصورات غلطی مانند اتکا به اروپا در برابر آمریکا یا ایجاد اختلاف بین اروپا و آمریکا از سوی دیگر است. از عمر 8 ساله دولت فعلی حدود سه سال باقیمانده است. مسوولین حاکم بر دستگاه اجرایی می توانند 3 سال آینده را نیز مانند 5 سال قبل بر حل مشکلات اقتصادی کشور در پشت میز مذاکره با آمریکا و اروپا و از طریق اتکا و اعتماد به قول این کشورها سپری کنند یا از فرصت باقیمانده برای تغییر ساختارهای بیمار اقتصادی که اغلب با تغییراتی کوچک و البته مستلزم اراده قوی قابل اصلاح هستند، استفاده کنند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۳۱ فروردین ۱۳۹۷نه اتحادیه اروپا به ترامپ؛ در برجام می مانیم
۳۱ فروردین ۱۳۹۷عراقچی: برخی تصور می کنند ایران درهرشرایطی به برجام متعهد می ماند
۳۰ فروردین ۱۳۹۷جلیلی: منطق اعتماد به آمریکا استحکامی ندارد
۳۰ فروردین ۱۳۹۷لاریجانی: پس از برجام روابط تجاری ایران باید رشد مناسبی می‌یافت
۳۰ فروردین ۱۳۹۷ولایتی: برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد
۳۰ فروردین ۱۳۹۷رفاقت مکرون و ترامپ تاثیری در تصمیم ترامپ درباره برجام دارد؟
۳۰ فروردین ۱۳۹۷رییس کل سابق بانک مرکزی: قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر ...
۳۰ فروردین ۱۳۹۷تحریم‌های جدید تروئیکا علیه ایران، هدیه‌ای‌ برای کاخ سفید که به مقصد نرسید
۳۰ فروردین ۱۳۹۷ماکرون، تعهد اروپا به توافقات جانبی بر برجام را برای ترامپ تشریح می‌کند
۳۰ فروردین ۱۳۹۷بازگشت تحریم‌های هسته‌ای یا ماندن در برجام؛ مسئله کدام است؟
۳۰ فروردین ۱۳۹۷چه کسب‌وکارهایی از افزایش قیمت دلار سود بردند؟
۳۰ فروردین ۱۳۹۷دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۹۹۲۲۶۰۷:۱۱:۲۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
صعود دلار ، سقوط برجام..
تبریزی۲۹۹۵۹۴۱۲:۳۸:۰۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
به جواب این چند تا سوال فکر کنین: آیا اصولا برجام بدون عادی سازی روابط با طرف اصلی قرارداد هیچ گونه ضمانت اجرایی داشت؟ آیا کسایی که برجام رو منعقد کردن به عادی سازی روابط با طرف اصلی قرارداد تمایل داشتن؟ آیا کسایی بودن که نذاشتن این افراد روابط رو عادی سازی کنن؟ آیا کسایی که اجازه عادی سازی روابط رو (حتی در حد دست دادن و قدم زدن!) ندادن همون کسایی نیستن که می گن چرا برجام دست آورد خاصی نداشته؟ آیا معنی فرار رو به جلو رو می دونین؟
ناشناس۲۹۹۷۵۰۱۴:۲۶:۰۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
برعکس گفتی سقوط برجام =سقوط پول ملی الان فقط حرف از رد برجام توسط امریکاست ببین پول ملی داغون شده.
ناشناس۲۹۹۷۵۸۱۴:۳۱:۲۶ ۱۳۹۷/۱/۲۲
دقیقا اثر برجام را نشان می دهد پنج سال به خاطر برجام و توافق ژنو بازار ارز ثابت بوده اما الان به خاطر اینکه امریکا میخواد برجام را لغو کند دلار افزایش یافته
ناشناس۲۹۹۲۲۸۰۷:۱۳:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
برجام برای اصلاح طلبان حیثیتی شده و متاسفانه منافع ملی ، قربانی منافع جناحی این طیف شده. یعنی چون نمی خواهند به اشتباه خود اعتراف کنند ، حاضر نیستند از ان دل بکنند..
ناشناس۲۹۹۵۵۳۱۲:۱۸:۱۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
برجام در حد خودش خوب بود ، درسته امریکا از اول هم کارشکنی کرده ولی دلیل نداره همه چیز رو منکر بشیم . مشکل از اونجایی شروع شد که همه چیز رو به برجام ربط دادن ، مشکلات اقتصادی کشور و ایجاد اشتغال در کنار برجام نیاز به مدیران شایسته و مسئولیت پذیر و با وجدان کاری داره . برجام قرار نبود بیاد و با فساد و رانت خوری و اختلاس داخلی ما برخورد کنه اینا مشکلات داخلی هست . برجام قرار نبوده کار مجلس شورای اسلامی رو در تغییر و یا وضع قوانین مناسب رو انجام بده . برجام قرار نبود که بحران ابی و محیط زیستی که از ده سال قبل دارن هشدار میدن رو حل کنه . ما مدیر دلسوز و درست و حسابی نداریم
ناشناس۲۹۹۲۲۹۰۷:۱۴:۴۰ ۱۳۹۷/۱/۲۲
۱۵۰ میلیارد دلار پولهای ازاد شده و هر روز تاخیر اجرای برجام ، ۱۰۰ میلیون دلار خسارت .. این پول الان کجاست؟!
ناشناس۲۹۹۲۳۱۰۷:۱۶:۱۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
ظریف که در سفر افریقا به سر می بره ، دیروز گفته که خوشبختانه برجام در حال اجراست... گویا خبر نداره داخل ایران ، چه افتضاحی رخ داده..
ناشناس۲۹۹۲۳۳۰۷:۲۴:۴۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
دروغ بودن ادعای اقایان در باره اثرات برجام ، امروز عیان شده.. بهتر است ریل را عوض کنند..
ناشناس۲۹۹۷۵۵۱۴:۲۹:۵۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اتفاقا بذار برجام بهم بخوره ببین چه بلبشویی بشه.برجام دلار رو 4200 نگهداشت.از دی که گفتن بهم میخوره ببین چی شده.
غلامرض۲۹۹۲۴۵۰۷:۴۵:۱۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
عبارت : "معدود کانال های موجود غیر رسمی برای تبادلات ایران (مانند صرافی های برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس) نیز اخیرا از طریق وضع قوانین مالیاتی و نظارتی سخت گیرانه که با همکاری خزانه داری آمریکا و دولت های حاکم بر این کشورها وضع شده به شدت محدود و در عمل غیر قابل استفاده شده است." تکرار شده است.
ناشناس۲۹۹۲۷۵۰۸:۱۱:۳۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اگر گرانی، تورم و بی‌ارزش شدن پول ملی کشور فقط به خاطر تحریم‌های دشمنان بود این قدر غصه نمی‌خوردیم. غصه ما از مدیران و مسئولانی است که غیر از لفاظی هنر دیگری نداشته‌اند.
ناشناس۲۹۹۲۷۸۰۸:۱۲:۵۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
دولت آقای احمدی‌نژاد و دولت آقای روحانی در این امر مشترک هستند که در دور دوم ریاست جمهوری خود کشور را رها کرده و باعث کاهش ارزش پول ملی شدند. پس معلوم می‌شود اختلاف این دو جنگ زرگری است و هر دو در زمین دشمنان بازی کرده‌اند و می‌کنند.
ناشناس۲۹۹۲۸۰۰۸:۱۴:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
آقای روحانی لطفا یک تعریف روشن از نقض برجام ارائه بکنند تا مردم بدانند از نظر ایشان نقض برجام چیست؟ با این همه بدعهدی و خباثت آمریکا در موضوع برجام، هنوز می‌گویید اگر برجام نقض شود! اگر تصور می‌کنید که سند برجام را پاره خواهند کرد، یقین بدانید چک سفید شما را پاره نخواهند کرد و فقط به دنبال چک سفید بعدی شما هستند.
ناشناس۲۹۹۷۵۹۱۴:۳۱:۴۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
حساب 2 2 تا چهارتاست ارز داری دلار ثابت میمونه یا میاد پایین نداری میره بالا.
ناشناس۲۹۹۲۸۱۰۸:۱۵:۴۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
رئیس جمهور که این همه از محاسن برجام گفتند، چرخش همزمان سانتریفیوژها و اقتصاد کشور، تامین آب خوردن، فتح‌الفتوح، آفتاب عالم‌تاب و... پس چرا هیچکدام به وقوع نپیوست؟ حال چگونه پاسخ این همه خسارت محض که نصیب ملت کردند را می‌دهند؟
ناشناس۲۹۹۷۶۱۱۴:۳۳:۱۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
روحانی درست گفت .برجام داره نابود میشه اثرات نابود شدنشو دارین میبینین.
ناشناس۲۹۹۲۹۲۰۸:۲۶:۰۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
مسئله اینه که دوستان خودشون رو به خوای زدن دوست هم ندارن بیدار شن
SMAH1۲۹۹۲۹۸۰۸:۳۹:۴۲ ۱۳۹۷/۱/۲۲
استفاده از ارز رمز پایه مثل بیتکوین هم نباید فراموش شود.این راه حل حلی است که می توان پول را از/به کشور بدون بررسی نهاد های نظارتی خارج/وارد کرد.
ناشناس۲۹۹۳۱۷۰۸:۵۳:۰۳ ۱۳۹۷/۱/۲۲
احسنت برجام فقط 5 سال اقتصاد ایران را معطل و انتظاری کرد الان که فنرش در رفت میخوره به دلار و ....
ناشناس۲۹۹۳۳۵۰۹:۱۶:۵۱ ۱۳۹۷/۱/۲۲
چگونه میتوان کسی را که خودش را بخواب زده بیدار کرد؟ __________________________ امیدوارم همگی عبرت گرفته باشیم و دیگر به این جماعت اعتماد نکنیم.
ناشناس۲۹۹۳۵۴۰۹:۳۵:۰۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
میشه یک سوال بپرسم؟ فرض کنیم با چین معامله را بر اساس یوان یا ریال انجام دهیم و بعد مثلا ما 5 میلیارد دلار به چین نفت و کالا صادر کنیم بعد چین به جای دلار به ما یوان بدهد. در اینصورت با این یوان چه می خواهیم بکنیم؟ از چین کالا بخریم؟ نکته دیگر اینکه در هیچ کشور توسعه یافته ای یا بسیاری از کشورهای در حال توسعه هم اینقدر بازار مالیشان در هم ور هم و ازاد برای پول شویی نیست. در ایران اصلا معلوم نیست پول از کجا به کجا می رود و این هم مشکل بزرگی در ارتباط با بانک های بین المللی ایجاد کرده. مسئله سومی هم هست که اگر بنویسم نظرم چاپ نمی شود ولی به طور کلی چرا وقتی یه ارگان نظامی ما تحریم می شود تاثیر زیادی روی سایر ارتباطات مالی ما ایجاد می کند؟
آریابان۲۹۹۵۸۵۱۲:۳۱:۱۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
مثلا حتی در فرایند انتقال نفت به چین (که گفته میشه از زیر سلطه دلار بیرون اومده) شما در مثالی که زده اید صحبت از 5 میلیارد دلار !!!!! نفت کرده اید که باز هم بدرستی حکایت از آن دارد که مبنای معامله کماکان دلاری میباشد؛ پرسش در اینجاست : با کدام شاخص غیر دلاری !!!! بهای نفت و تبدیل آن به یوآن یا ریال صورت میگیرد ؟!؟!؟!؟!؟ آیا یورو ، پوند ، ین و ... میباشد که خود اونها هم گذشته از اینکه واحد های پولی غیر از ریال و یوآن میباشند چاره ای نیست جز آنکه محاسبه بهای نفت معامله شده را نخست به دلار و سپس بر اساس آن واحد ارزی دیگر مشخص کنند ؛
ناشناس۲۹۹۷۱۹۱۴:۱۰:۳۵ ۱۳۹۷/۱/۲۲
هموطن عزیز، کلا کشور ما تحریم دلاری شده، کلهم اجمعین، چه نظامی، چه غیر نظامی، چه دولت، چه ملت.
ناشناس۲۹۹۳۸۵۱۰:۰۳:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۲۲
تا وقتی روابط با آمریکا درست نشه همینه
هوشیار۲۹۹۸۹۸۱۵:۳۷:۲۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
این دولت حاصل تفکر امثال شماست و دارید نتیجه اون رو هم میبینید ولی باز میگید آمریکا
سرباز۲۹۹۹۴۳۱۶:۰۲:۳۳ ۱۳۹۷/۱/۲۲
یعنی از این بهتر.... دیگه باید براش چه کنیم.... رفیق آمریکا دوست مانیست و نخواهد بود ... یه خورده دست از کانال های مختلف بردار آروم فکر کن....
ناشناس۲۹۹۳۹۵۱۰:۰۹:۰۸ ۱۳۹۷/۱/۲۲
گذشته از شعار ، راهکار عملی خود را برای تغییر ساختار اقتصادی ، الزامات ،محدودیت هاو آسیب های آن را به وضوح بیان کنید .
ناشناس۲۹۹۴۵۱۱۰:۵۷:۲۷ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اخه دانشمند اگه فروش نفت ایران صفر بشه بعد بجام میخوایی چی کار کنی ؟
ناشناس۲۹۹۷۶۶۱۴:۳۵:۵۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
واقعا یه مشت بیسواد هی میان میگن برجام به چه درد میخوره دردش اینه که داری نفت میفروشی.
ناشناس۳۰۱۳۴۳۰۳:۴۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱/۲۴
با آفتاب سوزان برق تولید می کنیم
ناشناس۲۹۹۵۳۳۱۲:۰۱:۳۴ ۱۳۹۷/۱/۲۲
اقتصاد دنیا بر اساس چندتا ارز پرقدرت که مهمترینش دلار و یورو است میچرخه. حتی ذخایر ارزی چین که به بیش از سه تریلیون دلار رسیده بر پایه ارزهای پرقدرت شکل گرفته. از این توهمات خارج شوید
ناشناس۲۹۹۵۹۲۱۲:۳۴:۴۹ ۱۳۹۷/۱/۲۲
1-تراز تجاری ما منفی است در نتیجه عرضه ار تقاضا کمتر است 2-پیمانهای دوجانبه پولی عملا مارا به مستعمره چین و روسیه مبدل میکند 3-مشکل ایجاد شفافیت مالی و پیوستن به FATF و امکان رهگیری خرید و فروش و تراکنش های مالی دقیقا چرا اجرا نمیشود؟ 4-ایران شده بهشت پولشویی.
ناشناس۲۹۹۵۹۵۱۲:۳۹:۴۵ ۱۳۹۷/۱/۲۲
مگر ما فقط بر سر مسائل هسته ای با غرب وارد مذاکره نشدیم؟ پس چه توقعی دارید؟ همان موقع هم دلسوزان کشور گفتند همه مسائل و مشکلات با غرب را با مذاکره حل کنیم و اینقدر استخوان لای زخم نگه نداریم، ولی کو گوش شنوا؟
ناشناس۳۰۰۱۱۰۱۸:۰۶:۰۲ ۱۳۹۷/۱/۲۲
ترامپ اغلام کرده 22 اردیبهشت از برجام بدرد نخوربه قول نویسنده این مطلب خارج میشه دلار شده 6000 هزار تومان حالا دوستان دلواپس بیان از بدی های برجام بگن اگر از برجام خارج بشه شاید دلار به قیمت های بالاتر برسه
ناشناس۳۰۰۴۴۸۰۵:۰۱:۵۵ ۱۳۹۷/۱/۲۳
اقتصاد در دنیای امروز یعنی تعامل با جهان و قدرتهای بزرگ اقتصادی و مالی خب تا زمانی که ما با قدرت اول اقتصادی دنیا دشمنی کنیم نتیجه ای نداره در ضمن روسیه و چین از آمریکا هم غیر مطمئن تر هستند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. بازگرداندن سهمیه های المپیک وزنه برداری ایران با کدام دیپلماسی؟

 2. کاریکاتور بی‌قانون با عنوان شعار مسوولان  

 3. بیست کشور جهان با بالاترین کیفیت زیر ساخت های جاده ای  

 4. نبرد آسیایی پرسپولیس و ذوب آهن/ استقلال با روحیه مقابل پیکان 

 5. مقام آمریکایی: ترامپ و ماکرون درباره «نفوذ مخرب ایران در منطقه» صحبت می‌کنند 

 6. ظریف: در صورت لغو برجام فعالیت‌های هسته‌ای خود را با سرعت بیشتر از سر می‌گیریم 

 7. یک تصمیم بحث برانگیز روی میز شورای عالی مخازن نفت و گاز/میادین سپهر و جفیر چگونه واگذار شد؟

 8. طلایی: پا به سن گذاشته های ناکام در انتخابی، شانسی برای حضور در اردوها هم ندارند

 9. 20میلیون کاربر کروم در دام هکرها

 10. حاج‌رضایی: بحث حضور مربی داخلی یا خارجی در تیم امید منسوخ شده است

 11. اقدام جالب حمایت از محیط زیست در نماز جمعه تبریز +عکس

 12. کارگران چگونه خود را بیمه اختیاری کنند؟

 13. موشکافی بخشنامه ارزی بانک مرکزی/ ابلاغیه وارداتی جهانگیری دور زده شد

 14. ضوابط پرداخت حقوق سرباز معلمان اصلاح شد+سند

 15. درخواست وزارت ارشاد از ادمین کانال‌های تلگرامی +عکس

 16. احتمال قطعی برق در تابستان ۹۷ با تصمیم عجیب «نوبخت»

 17. تقسیط بدهی و بخشودگی جرائم مالیاتی تسهیل شد + سند

 18. بزرگداشت روز سعدی در شیراز  

 19. تصویر هوایی از دریاچه ارومیه توسط فضانورد روسی  

 20. پرویز هادی: سرباز تیم ملی هستم و هر کجا کادر فنی بگوید کشتی می‌گیرم

 21. رقابت‌های انتخابی تیم ملی کشتی‌آزاد  

 22. چاره‌ قطع سرویس گوشی بعد از رجیستری

 23. آیا "زحل" در شکل‌گیری قمرهای مشتری نقش داشته است؟

 24. دومین روز سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر  

 25. حاتمی‌کیا: می‌خواهم همه ایرانیان پیام فیلم «به وقت شام»را درک کنند

پربحث‌های دیروز

 1. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 2. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 3. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 4. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 5. لحظه ناباورانه ای که کروکودیل بعد از گرفتن غزال انجام می دهد  

 6. جانشین فرمانده سپاه: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع‌ آتش است/ دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند زیبنده برخی نیست که مانند دشمنان با ما برخورد کنند

 7. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 8. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 9. واکنش عارف به ویدئوی برخورد گشت ارشاد

 10. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: در برجام و بیرون برجام انتخاب‌های گسترده‌ای داریم/ اقدام ایران و واکنش بین‌المللی برای آمریکا ناخوشایند خواهد بود

 11. وقتی که همسر شهید حججی روز پاسدار را به شوهرش تبریک گفت+عکس

 12. ناتالی پورتمن رژیم صهیونیستی را بایکوت کرد

 13. کاریکاتور/واکنشی به احتمال شهردار شدن عارف  

 14. ۵ ساله شدن هنرستان‌ها و تحصیل در دوره کاردانی پیوسته از سال ۹۸

 15. حق الزحمه بالای مشاوران املاک برای رهن و اجاره

 16. استعفای بی‌سروصدای قائم‌مقام آخوندی/خداحافظی مرد شماره یک قرارداد خرید هواپیماها

 17. پوتین به زودی سوار این لیموزین خواهد شد +تصاویر

 18. جمله نامتعارف پخش شده از تریبون مجلس، صداگذاری نبوده است

 19. 10 وزیر در راه مجلس/53 سوال 43 نماینده از وزرا

 20. هند، پیشتاز رشد اقتصادی در جهان + اینفوگرافیک

 21. خواننده زن خارجی ترانه‌های فیلم تازه اصغر فرهادی را خواند

 22. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 23. توده 4 کیلوگرمی را از شکم یک بیمار قمی  

 24. برگزاری آزمون استخدامی مجزا برای معلمان حق‌التدریس

 25. حقوق بگیران در سال ۹۷ چقدر باید مالیات بدهند؟ + جدول

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 3. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 4. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 5. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 8. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 9. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 10. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 13. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 14. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 15. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 16. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 17. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 18. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 19. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 20. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 21. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 22. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 23. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 24. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 25. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 2. حق الزحمه بالای مشاوران املاک برای رهن و اجاره

 3. استعفای بی‌سروصدای قائم‌مقام آخوندی/خداحافظی مرد شماره یک قرارداد خرید هواپیماها

 4. هند، پیشتاز رشد اقتصادی در جهان + اینفوگرافیک

 5. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 6. حقوق بگیران در سال ۹۷ چقدر باید مالیات بدهند؟ + جدول

 7. تایید سرمازدگی سرمازدگی فروردین ماه به باغات ۱۷ استان کشور

 8. عقربه‌هایی که واقعیت را نشان نمی‌دهند!

 9. برای خرید آپارتمان در پونک چقدر باید پرداخت کرد؟

 10.  ۲.۳ میلیون نفر در کشور به دنبال کار

 11. دارندگان ارز بخوانند!

 12. وسوسه عربستان برای نفت ۱۰۰ دلاری

 13. اینفوگرافی/سهم هزینه دخانیات از متوسط هزینه سالانه خانوار

 14. تا اطلاع ثانونی؛ سکه از حراج خارج شد

 15. هشدار برای بازار مرغ در ماه رمضان

 16. اشتباه عجیب دویچه بانک

 17. جزئیات برنامه‌ریزی دولت برای اشتغال زایی+سند

 18. تعداد کشفیات قاچاق انسان در گمرگ

 19. معاملات مسکن سقوط کرد

 20. وزیر اقتصاد:اجازه خروج ارز از کشور داده نخواهد شد

 21. مدیرعامل ایران ایر: 50 خلبان زن در نوبت استخدام

 22. جدیدترین آمار تولید و واردات بنزین اعلام شد

 23. افزایش ۷۰ هزار تومانی قیمت سکه در هفته گذشته

 24. افزایش حقوق بازنشستگان چند درصد شد؟

 25. کمبود 600 میلیون متر مکعب آب برای آبیاری شالیزارها

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 2. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 3. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 4. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 5. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 6. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 7. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 8. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 9. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 10. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 11. ورود ۶۴۸۱ خودرو لوکس خارجی قاچاق با سیستم بسته ثبت سفارش!/ رانت های میلیاردی که گمرک باید پاسخگو باشد

 12. اعلام نارضایتی صرافان از تصمیم بانک مرکزی

 13. اعتماد‌ عمومی در گروِ تفاهم‌ ملی

 14. بازنشستگی خودخواسته بسیاری از مدیران اجرایی در اواخرسال قبل/ضرر ۷۰۰ میلیونی بازنشستگی در سال جاری

 15. پیشنهاد افزایش ۱۹ درصدی قیمت خودرو

 16. بازار اشباع از کالاهای چینی/ رهایی از مونتاژ کاری و حرکت به سمت تکنولوژی نوین

 17. توکلی: قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی روی زمین ماند

 18. استقبال سیف از پیشنهاد برکناری اش در مجلس

 19. تذکر نمایندگان مردم به روحانی از موسسات اعتباری تا افزایش قیمت ارز/ رئیس جمهور، سیف را برکنار می‌کند؟+عکس

 20. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 21. حقوق و مزایای کارگران به همراه معافیت مالیاتی و عیدی آخر سال/ حداقل دستمزد ماهانه یک میلیون و 111 هزار تومان+ جدول

 22. سکه همچنان گران می‌شود/ یورو ۶۸۰۰ تومان

 23. پنجمین سوال از رئیس جمهور/ سه سوال منتفی شد/ چهارمین سوال در دستور کار کمیسیون اقتصادی/ پنجمین در مرحله امضاء

 24. سیف: قصد حذف و تعطیلی صرافی ها را نداریم

 25. ایران چهارمین کشور ثروتمند جهان از نظر ذخایر سوخت فسیلی

آخرین عناوین