آشفتگی در بازار بلیت هواپیما / فریبی به‌نام بلیت20 هزار تومانی

محمد سیاح ، گروه اقتصادی الف،   3970121035 ۹ نظر، ۸ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
 آشفتگی در بازار بلیت هواپیما / فریبی به‌نام بلیت20 هزار تومانی

تعطیلات نوروزی همیشه برای عده‌ای سودآور بوده و هست. عده زیادی از این فرصت برای مسافرت استفاده می‌کنند. البته هر سال این اتفاق که قیمت‌ها همزمان با شروع مسافرت‌های نوروزی افزایش می‌یابد به یک سنت نامبارک تبدیل شده و همین موضوع باعث می‌شود تا برخی از مردم با توجه به شرایط مالی‌ای که دارند نتوانند در این ایام و اوج افزایش هزینه‌ها به مسافرت بروند. از این رو عده‌ای همیشه هستند که برای مسافرت به دنبال قیمت‌های کمتر می‌گردند.


همین موضوع باعث شده تا آژانس‌های مسافرتی -که با استفاده از رانت، بلیت‌های هواپیماها، قطارها و اتوبوس‌ها را به‌صورت چارتری می‌خرند- دست به تعیین قیمت‌هایی بزنند که هر لحظه با لحظه‌ای دیگر متفاوت است. قبل از تعطیلات قیمت بلیت هواپیما برای رفتن به سمت مقاصد گردشگری پرمسافر در برخی از خطوط به یک میلیون تومان هم رسید. با این حال بعد از پایان تعطیلات بلیت‌های زیادی روی دست آژانس‌ها و شرکت‌های گردشگری مانده که باید به پول تبدیل می‌شد.

فریبی به‌نام بلیت20 هزار تومانی


خیلی از این شرکت‌ها برای اینکه بتوانند بلیت‌هایی را که خریده‌اند بفروشند تبلیغات گسترده‌ای را ترتیب دادند، در این آگهی‌ها که بر پایه وسوسه مردم آماده شده بودند، قیمت بلیت‌ها برای مقاصد پرطرفداری همچون استانبول و جزیره کیش به 20‌هزار‌تومان هم رسید. خیلی از مسیرهای گردشگری مانند کیش پر شد از مسافرانی که نمی‌خواستند این بلیت را از دست بدهند یا اینکه کسانی بودند که قبلاً قدرت خرید بلیت را نداشتند، اما در واقع این بلیت طعمه‌ای برای سرکیسه کردن مردم در زمان برگشت بود.


خانمی که یکی از مسافران به جزیره کیش بوده و حالا در این جزیره بلاتکلیف مانده است با انتشار ویدئویی در فضای مجازی درباره این اتفاق گفته است: «من و خیلی از افراد دیگر با بلیت 20‌هزار‌تومانی به جزیره کیش آمدیم و بعد از چند روزی که قصد برگشت داریم با وجود خریداری قطعی بلیت برگشت این بلیت کنسل شده است.»


او ادامه می‌دهد: «حالا بعد از چند روز که قصد بازگشت داریم قیمت بلیت را به 800 هزار تومان رسانده‌اند و اصلاً پرواز هم برای چند روز آینده موجود نیست، از طرفی خیلی از مردم هم چون پول نداشتند شب را در فرودگاه گذراندند، هیچ‌کسی هم برای ساماندهی و جوابگویی به مردم حاضر به پاسخگویی نشده است.»


اینکه شرکتی گردشگری به خود اجازه می‌دهد مسافران پروازی را -که حتی بلیت برگشت خود را تهیه کرده‌اند- به همین راحتی در منگنه بگذارد چنانچه باید برای برگشت‌شان 40 برابر هزینه‌ اعلام‌شده را بپردازند، آیا نامی غیر از باج‌گیری دارد؟
خیلی از این افراد مجبورند یا از کسی پولی قرض کنند یا هر کار دیگری که ثمره اعتماد بی‌جای خود مردم به تبلیغات دروغین و فریبکارانه شرکت‌های گردشگری و هواپیمایی و همچنین قانون‌شکنی این شرکت‌هاست که در سایه بی‌توجهی مسوولان به راحتی رقم می‌خورد.


خواب سازمان حمایت
شرکت‌های گردشگری و همچنین هواپیمایی با استفاده از قانون چارتر کردن بلیت هواپیما و همچنین آزاد بودن نرخ بلیت به راحتی سر مسافران را می‌برند و جیب آنها را تیغ می‌زنند. خیلی‌ها ممکن است بگویند وقتی شرایط این‌گونه است و مردم از آن استقبال می‌کنند؛ حق‌شان است که این بلا به سرشان بیاید، اما باید به این نکته توجه داشت که همه مردم در هر سطحی که باشند باید به امکانات و خدمات دسترسی داشته باشند.


در این بین سازمانی به‌نام حمایت از حقوق مصرف‌کننده وجود دارد که با نبودنش زیاد فرقی ندارد، فلسفه تشکیل این سازمان حضور در مقاطعی است که حقوقی از مصرف‌کننده در هر صنف و دسته‌ای ضایع شده باشد اما به نظر می‌رسد از این سازمان چیزی جز یک اسم باقی نمانده است. اسمی که حتی باعث حساب بردن سوپرمارکتی در کوچه پس کوچه‌های دور افتاده هم نمی‌شود.


کلاهبرداری و سوء‌استفاده از موقعیت مردم از سوی شرکت‌های هواپیمایی و گردشگری مختص این ایام نیست و در واقع هرسال در این زمان‌ها شاهد اینگونه اتفاقات هستیم و در عین ناباوری شاهد رشد روزافزون آن هستیم. جاری شدن تخلف در کشور انگار به رویه‌ای عادی تبدیل شده و هیچ‌کس هم قصد ندارد کاری کند. مسلماً این مردم هستند که بیشترین ضربه را از این ماجرا می‌خورند و همیشه هزینه‌های بیشتری را برای جبران خسارت‌های وارده می‌پردازند.


نتایج نظرسنجی ملی ایسپا می‌گوید 4/32درصد مردم ایران به‌دلیل مشکلات مالی در تعطیلات نوروز به سفر نرفته‌اند. با وضعیت اقتصادی موجود کشور، افزایش عوارض خروج از کشور و فریبکاری و باج‌گیری شرکت‌های گردشگری و هواپیمایی به نظر می‌رسد باید منتظر افزایش این درصد در سال‌های آینده باشیم.

با رکود مسافرت‌های نوروزی به مقاصد گردشگری، شرکت‌های هواپیمایی و گردشگری -برای اینکه بتوانند بلیت‌هایی را که چارتر کرده‌اند بفروشند- به رسم هرسال آگهی‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و قیمت‌های باورنکردنی و البته اغوا‌کننده‌ای را تبلیغ می‌کنند. این کار سبب شده است تا کسانی که توان مالی کمتری داشتند یا منتظر تخفیف برای مسافرت بودند از این بلیت‌ها استفاده کنند، اما صاحبان تور و بلیت‌ها نقشه دیگری هم برای مردم داشتند.
منبع: صبح نو 
عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۹۸۱۵۹۰۹:۴۴:۵۷ ۱۳۹۷/۱/۲۱
اینجا ایرانه بابا. این چیزها عادیه
ناشناس۲۹۸۲۰۵۱۰:۲۱:۴۰ ۱۳۹۷/۱/۲۱
مگه میشه بلیط برگشت را قطعی خریده باشه، پرواز کنسل بشه و برای پرواز جایگزین پول بگیرند. چنین چیزی امکان ندارد.
ناشناس۲۹۸۲۶۰۱۰:۴۹:۳۶ ۱۳۹۷/۱/۲۱
مملکت بچاپ بچاپ
ناشناس۲۹۸۲۶۹۱۰:۵۶:۰۵ ۱۳۹۷/۱/۲۱
این روزها وعده دادن وعمل نکردن مسئولان به اژانسها هم سرایت کرده
ناشناس۲۹۸۳۲۸۱۱:۵۱:۲۹ ۱۳۹۷/۱/۲۱
کلاهبرداری در ایران جرم نیست.
م فلاح۲۹۸۳۴۷۱۱:۵۷:۵۰ ۱۳۹۷/۱/۲۱
این هموطنان عزیز خودشان هم باید عاقلانه تصمیم بگیرند و به اسانی فریب نخورند و طمع نکنند بعد که گرفتار شدند مشکلات زیادی برای خود و خانواده و جامعه ایجادمی کنند . نهاد های نظارت کننده هم به تبلیغات اغراق امیز و وسوسه کننده بی تفاوت نباشند
amin۲۹۸۳۹۹۱۲:۳۷:۳۲ ۱۳۹۷/۱/۲۱
...یکی از دوستان من یکی از این به مشکل خورده ها بود...به محض رسیدن به خونه....به دفتر خدمات گردشگری رفت سه نفر را مضروب کرد کار به جنجال و پلیس کشید
فرهنگ۲۹۸۴۰۶۱۲:۴۱:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۱
بعد از کنسل شدن بلیط توسط هواپیمایی با خیال راحت بلیط با هر نرخی بود بخرید و برگردید بعد شکایت کنید سازمان هواپیمایی زیر دو هفته مابقی پول بلیط جدید رو مجبورا بریزن حسابتون واسه من این اتفاق افتاده بود
ناشناس۲۹۸۴۵۷۱۳:۲۰:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۱
در هیچ کشور دنیا ندیدم مردم یک کشور این قدر نسبت به هم با فریب و حقه جهت منفعت پولی برخورد نمایند . جالب است بهترین دین و فرهنگ غنی و ......................... در دنیا زبان زدیم .

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. تجمع مردم در مقابل اداره ارشاد مشهد+ عکس

 3. دستور وزیر در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد

 4. اعتراض ابتکار به کتک زدن یک خانم توسط ماموران گشت ارشاد

 5. قطعیت حضور عارف در بین ۷ گزینه اصلی شهرداری تهران

 6. ولایتی: برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد

 7. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 8. دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شد

 9. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 10. چرا اسد صبح روز حمله آمریکا، با خیال راحت به دفتر کارش رفت؟

 11. ورود فراکسیون زنان به موضوع برخورد نامناسب پلیس با یک دختر

 12. پاسخ ابتکار به ادعای تحریف اسناد علیه امیرانتظام

 13. بازگشت امپراتور پرسپولیسی‌ها به لیگ برتر

 14. اظهارات مداخله‌جویانه مرکل و مکرون درباره ایران

 15. نامه ۵۰۰ نماینده پارلمان‌های اروپا برای حفظ برجام

 16. کشف 90 قبضه سلاح غیر مجاز در خوزستان

 17. خداحافظی با اسکناس آمریکایی در ایران

 18. یک عضو شورا: محسن هاشمی شهردار نمی‌شود

 19. جنجال برگزاری یک جشن در برج سلمان مشهد

 20. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 21. کاریکاتور/واکنشی به احتمال شهردار شدن عارف  

 22. با ۵۰ میلیون تومان چه خودرو‌هایی می‌توان خرید؟

 23. فروش قلم ۶۳ هزار یورویی پوتین در یک حراجی   

 24. استاندار کرمانشاه: بانک‌ها حق ارسال پیامک تاخیر اقساط به زلزله‌زدگان را ندارند

 25. قطر از آمریکا سامانه دفاع هوایی خریداری می کند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 3. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 4. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 5. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 6. تجمع مردم در مقابل اداره ارشاد مشهد+ عکس

 7. توضیحات ناجا درباره فیلم سیلی زدن مامور پلیس به یک تبعه افغانستانی

 8. دستور وزیر در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد

 9. ایده جدید ترامپ و جان بولتون برای منطقه؛ تشکیل ارتش عربی برای مقابله با ایران و روسیه

 10. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 11. اعتراض ابتکار به کتک زدن یک خانم توسط ماموران گشت ارشاد

 12. قطعیت حضور عارف در بین ۷ گزینه اصلی شهرداری تهران

 13. نکته‌ای درباره غیرقابل فیلتر شدن تلگرام

 14. نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی»برای عزل «سیف»

 15. معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد بازداشت شدند

 16. شهردار تهران به هیچ وجه نباید گرایش سیاسی داشته باشد/ ضرورت پرهیز از اقدامات سیاسی

 17. ولایتی: برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد

 18. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 19. دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شد

 20. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 21. چرا اسد صبح روز حمله آمریکا، با خیال راحت به دفتر کارش رفت؟

 22. رییس کل سابق بانک مرکزی: قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر ...

 23. واکنش به انتشار عکس‌های خصوصی کاوه مدنی

 24. کوچ مشتریان از بازار خودرو

 25. خودروی انگلیسی در خیابان های ایران  

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 2. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 3. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 4. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 5. اصرار وزارتخانه ها برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایا و موافقت جهانگیری/ بدعتی که باعث تبعیض و اعتراض کارمندان شده است

 6. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 7. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 8. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 9. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 10. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 13. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 14. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 15. دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

 16. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 17. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 18. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 19. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 20. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 21. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 22. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 23. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 24. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 25. چه کنیم تا ماشین های شخصی شهرهایمان را نبلعند!

پربحث‌های اخیر

 1. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 2. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 3. خداحافظی با اسکناس آمریکایی در ایران

 4. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 5. با ۵۰ میلیون تومان چه خودرو‌هایی می‌توان خرید؟

 6. ماهی چینی بر سر سفره ایرانی

 7. کرباسیان: ۸۰۰ هزار شغل جدید در سال ۹۶ ایجاد شد

 8. کشف و ضبط ۲۰۰ هزار دلار از یک مسافر در فرودگاه مشهد

 9. نفت با جاه‌طلبی قیمتی سعودی‌ها و افت ذخایر آمریکا سر به فلک کشید

 10. وضعیت قیمت کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان

 11. لاریجانی: پس از برجام روابط تجاری ایران باید رشد مناسبی می‌یافت

 12. تکذیب خبر توقیف محموله لکسوس‌ها و تویوتاهای وارداتی در گمرک بوشهر/ پلیس: ترخیص قانونی بود

 13. کاهش ۱۱ هزارتومانی قیمت سکه طرح جدید

 14. برای معامله آتی سکه حداقل باید ۵ میلیون و ۴۰۰ تومان اعتبار داشت

 15. دلیل نابودی تدریجی بازار منطقه‎ای ایران

 16. اما و اگر‌های وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی

 17. ایجاد اشتغال با پرداخت وام ممکن است؟

 18. افزایش قیمت طلا در راه است؟!

پربحث‌های دیروز

 1. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 2. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 3. نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی»برای عزل «سیف»

 4. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 5. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 6. رییس کل سابق بانک مرکزی: قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر ...

 7. کوچ مشتریان از بازار خودرو

 8. تغییر تاکتیک در بازار سکه

 9. خداحافظی با اسکناس آمریکایی در ایران

 10. ارزش واقعی قیمت سکه چقدر است؟

 11. شکست کامل اجرای معاینه فنی برتر/افت شدید مراجعه به مراکز معاینه فنی

 12. چه کسب‌وکارهایی از افزایش قیمت دلار سود بردند؟

 13. مشروح گزارش صندوق بین‌المللی پول از 12 شاخص‌ اقتصادی ایران در سال 2017 

 14. ماهی چینی بر سر سفره ایرانی

 15. کرباسیان: ۸۰۰ هزار شغل جدید در سال ۹۶ ایجاد شد

 16. کشف و ضبط ۲۰۰ هزار دلار از یک مسافر در فرودگاه مشهد

 17. نفت با جاه‌طلبی قیمتی سعودی‌ها و افت ذخایر آمریکا سر به فلک کشید

 18. وضعیت قیمت کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان

 19. لاریجانی: پس از برجام روابط تجاری ایران باید رشد مناسبی می‌یافت

 20. تکذیب خبر توقیف محموله لکسوس‌ها و تویوتاهای وارداتی در گمرک بوشهر/ پلیس: ترخیص قانونی بود

 21. کاهش ۱۱ هزارتومانی قیمت سکه طرح جدید

 22. برای معامله آتی سکه حداقل باید ۵ میلیون و ۴۰۰ تومان اعتبار داشت

 23. دلیل نابودی تدریجی بازار منطقه‎ای ایران

 24. اما و اگر‌های وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی

 25. ایجاد اشتغال با پرداخت وام ممکن است؟

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 2. اصرار وزارتخانه ها برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایا و موافقت جهانگیری/ بدعتی که باعث تبعیض و اعتراض کارمندان شده است

 3. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 4. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 5. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 6. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 7. دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

 8. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 9. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 10. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 11. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 12. ورود ۶۴۸۱ خودرو لوکس خارجی قاچاق با سیستم بسته ثبت سفارش!/ رانت های میلیاردی که گمرک باید پاسخگو باشد

 13. اعلام نارضایتی صرافان از تصمیم بانک مرکزی

 14. اعتماد‌ عمومی در گروِ تفاهم‌ ملی

 15. بازنشستگی خودخواسته بسیاری از مدیران اجرایی در اواخرسال قبل/ضرر ۷۰۰ میلیونی بازنشستگی در سال جاری

 16. پیشنهاد افزایش ۱۹ درصدی قیمت خودرو

 17. بازار اشباع از کالاهای چینی/ رهایی از مونتاژ کاری و حرکت به سمت تکنولوژی نوین

 18. توکلی: قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی روی زمین ماند

 19. استقبال سیف از پیشنهاد برکناری اش در مجلس

 20. تذکر نمایندگان مردم به روحانی از موسسات اعتباری تا افزایش قیمت ارز/ رئیس جمهور، سیف را برکنار می‌کند؟+عکس

 21. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 22. حقوق و مزایای کارگران به همراه معافیت مالیاتی و عیدی آخر سال/ حداقل دستمزد ماهانه یک میلیون و 111 هزار تومان+ جدول

 23. پنجمین سوال از رئیس جمهور/ سه سوال منتفی شد/ چهارمین سوال در دستور کار کمیسیون اقتصادی/ پنجمین در مرحله امضاء

 24. سیف: قصد حذف و تعطیلی صرافی ها را نداریم

 25. ایران چهارمین کشور ثروتمند جهان از نظر ذخایر سوخت فسیلی

آخرین عناوین