تنابنده: بخش عمده‌ای از مردم کشور شبکه‌ها و سریال‌های ترکیه را نگاه می‌کنند/ حواشی پایتخت سیاسی است/ فشاری از جانب تلویزیون و اوج روی ما نبود

گروه فرهنگی الف،   3970120039 ۳ نظر، ۱۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
تنابنده: بخش عمده‌ای از مردم کشور شبکه‌ها و سریال‌های ترکیه را نگاه می‌کنند/ حواشی پایتخت سیاسی است/ فشاری از جانب تلویزیون و اوج روی ما نبود

به دلیل نوع قصه‌ای که داشتیم، به سراغ سازمان اوج رفتیم و انصافا هیچ گروهی در کار ما دخالت نکرد که به قصه سریال سمت و سوی دیگری بدهد. هرچند که براساس فشارهایی که دلواپسان داشتند، بخش‌هایی از سریال سانسور شد؛ اما فشاری از جانب تلویزیون و اوج روی ما نبود.

فصل تازه سریال «پایتخت» امسال با شکل‌وشمایل تازه‌ای روی آنتن رفت؛ سریالی که بخش زیادی از کنجکاوی‌ها به ورود سازمان اوج در مراحل ساختش مربوط می‌شد و همین موضوع تا حد زیادی توجه مخاطبان را به قصه‌ای که در این فصل روایت می‌شود جلب کرد، هرچند که از ابتدای پخش نوروزی سریال، حواشی ریزودرشت بسیاری درباره «پایتخت» مطرح شد و البته از سمت سازندگانش پاسخ‌های متعددی داشت. محسن تنابنده، سرپرست نویسندگان و بازیگر این مجموعه، با شرق درباره این حواشی و چگونگی ساخت سریال صحبت کرد و البته بخشی از این گفت‌وگو به حضورش در فیلم «فراری» هم اختصاص داشت که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

سال‌هاست که مخاطبان تلویزیون به پخش سریال «پایتخت» در ایام نوروز عادت کرده‌اند و این مجموعه جای خودش را در بین مخاطبانش باز کرد، اما تقریبا همه این سال‌ها پخش این سریال با حواشی متعددی گره خورده؛ از جنجال‌های مباحث مالی گرفته تا اختلافاتی مثل جایگزینی نویسنده و... . این حواشی تا چه حد به دلیل فضای سریال و در معرض دید قرارگرفتنش است یا ناخواسته اتفاق می‌افتد؟

فکر می‌کنم این ماجرا فقط به سریال «پایتخت» مربوط نیست. اساسا فضا به‌گونه‌ای است که بسیاری از واکنش‌ها ربطی به مردم پیدا نمی‌کند. بازخورد سریال در رویارویی با مردم بسیار عالی یا حتی بیش از حد انتظار بوده است. باید این نکته را هم مدنظر داشت که صرفا این سریال برای مردم ساخته می‌شود و حالا به دلیل فضای مسموم سیاسی، سودجویان دنبال این هستند که چه چیزی در کانون توجه قرار دارد که دقیقا آن را دستاویز قرار بدهند و بهانه‌ای شود که کسی را زیر سوال ببرند. این حواشی مختص سریال «پایتخت» نیست. به نظر من هر اثر هنری یا پدیده اجتماعی که فراگیر شود، طعمه این فضاهای سیاسی می‌شود.

آقای تنابنده! آیا شما آزادی‌های بیش از اندازه برای ساخت این سریال در اختیارتان بود؟

جالب است که این تنها کاری است که اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره‌اش حرف می‌زنند و نقدش می‌کنند و تصور می‌کنم دلیلش بیش از حد دیده‌شدنش است. عمدتا این نوع طرز فکرها توسط همین دوستان سوءاستفاده‌گر سیاسی اتفاق افتاده است وگرنه این سریال هیچ‌جا حدود اخلاقی را زیر پا نمی‌گذارد. به هیچ‌چیز حمله نمی‌کند و معنویات را زیر سوال نمی‌برد، هیچ کار خطایی نمی‌کند، ولی این طبیعی است که شما از هر پدیده‌ای بتوانی از زاویه دید خودت وارد شوی برای اینکه بتوانی به نتیجه دلخواهت برسی. عمده حواشی «پایتخت» فرامتنی است. از این جهت برایم جالب است در کشوری زندگی می‌کنیم که همیشه قصاص قبل از جنایت می‌کنیم، انگار اصول ساده نقد را بلد نیستیم. هیچ ایرادی ندارد که با اثر مخالف باشیم، ولی الزاما باید دست نگه داریم تا کلام منعقد شود و پخش سریال به اتمام برسد تا درباره کلیت آن صحبت شود. دقیقا از قسمت اول و دوم سری جدید «پایتخت» نقدها شروع شد، اینکه ما ماجرای ازدواج دختران کم‌سن‌وسال را ترویج کرده‌ایم! اتفاقا ما به این ماجرا نقد صریح داشتیم و برای اینکه چیزی را نقد کنید، ابتدا باید آن را ارائه کنید و بعد از آن طرز تلقی آدم‌های قصه را نسبت به آن ماجرا ببینیم. بسیاری که ما را در این مورد خاص نقد کردند، از اینکه قضاوت عجولانه‌ای داشتند عذرخواهی کردند. با شیوه‌ای که ما از نقدکردن در ذهن داریم به مرور به سمتی می‌رویم که آثار سینما و تلویزیون ما کارهای بدون دردسر، لاغر و بی‌خاصیتی باقی بمانند.

استعمال دخانیات و شیوه مصرف حشیش شاید نخستین‌بار بود به این شکل در تلویزیون نشان داده شد، این از جمله ده‌ها مواردی است که بدون ممیزی روی آنتن رفت و واکنش‌های متفاوتی به همراه داشت.

لحظه استعمال هیچ‌وقت دیده نشده و در کار ما هم دیده نمی‌شود. معتقدم کار هنرمند نسخه‌پیچیدن نیست، بلکه یک رادیولوژی  یا یک سونوگرافی است که شما فقط ماجرا را عکس‌برداری کنید و نمایش دهید، تشخیص کار دیگران است. در تمام این سال‌ها از نشان‌دادن چیزهایی ترسیدیم و معضلاتمان چندین برابر شده است. اگر معضلات را نشان ندهیم و مقابل چشم تماشاگر نگذاریم، قطعا درباره آن تصمیمی هم گرفته نمی‌شود. جای شخصیتی مثل بهتاش در سریال خالی بود، چراکه نماینده قشر عظیمی است که در جامعه به‌طور گسترده می‌بینیم و به‌لحاظ اخلاقی ملزم هستیم چنین شخصیتی در «پایتخت» داشته باشیم و درباره‌اش  حرف زده شود. این مجموعه از ابتدا هم سعی کرد درباره همه اقشار صحبت کند و با عموم مردم ارتباط برقرار کنیم. همان‌طور که گفتم، جای شخصیتی مثل بهتاش خالی بود و حضور این شخصیت در بین مخاطبان بازخوردهای خوبی دارد.

پس شاید بتوان چنین برداشتی کرد که امیدوار بودیم از این پس فضا برای نشان‌دادن محدودیت‌هایی که در تلویزیون با آن روبه‌رو هستیم بازتر شود و بتوانیم امکانات بیشتری به سریال‌سازی اضافه کنیم و فضاهای جدید‌تر و نو‌تری را به مخاطب نشان بدهیم...

قطعا یک رابطه طولانی بین نویسنده با تلویزیون یا سینما وجود دارد. سابقه کاری آدم‌ها این اعتماد را به وجود می‌آورد که این پس از گذشت سال‌ها نویسنده‌ای، حد و حدود تلویزیون و قوانین کشورش را می‌د‌اند و می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما این‌طور نیست که برای شما جاده میان‌بر بگذارند. همیشه قوانین وجود دارد و این قوانین با تغییر مدیریت‌ها معمولا سخت‌تر می‌شود.

واکنش شما به انتقادی که درباره نشان‌دادن جاذبه‌های توریستی ترکیه به سریال وارد شد جالب بود، اینکه گفتید «رجب طیب اردوغان پولی را قبل از ساخت این فصل از سریال به من داد و از من خواهش کرد جاذبه‌های توریستی ترکیه را معرفی کنم، او به من گفت خواهشا مملکت ما را به ایران و جهان بشناسان چون داریم بیچاره می‌شویم!» اصلا چرا وارد این مبحث شدید، قبل از ساخت سریال و راهی‌شدن به ترکیه تصور چنین انتقادهایی را نداشتید؟

چه بخواهیم چه نخواهیم ترکیه زیباست. باید باور کنیم به دلیل اینکه نتوانستیم جذابیت‌هایی برای مردم کشورمان ایجاد کنیم، این پول در ترکیه و کشور همسایه خرج می‌شود. بار دیگر دوستان از منظر خودشان به این موضوع نگاه کردند. اجازه بدهید بتوانیم واقعیت‌ها را با مردم در میان بگذاریم و نتیجه بهتری حاصل شود، آن‌قدر همه‌چیز را پنهان نکنیم. اینکه پنهان کنیم مردم کشور ما ترکیه نمی‌روند به سود کیست؟ به‌جای اینها روی خودمان کار کنیم و شرایط را بهتر کنیم. واکنش من به این دلیل بود که واقعا ماجرای خنده‌داری بود، یعنی ترکیه این‌قدر معطل است که به ازای  دریافت پولی از ما بخواهد زیبایی‌های کشورش را نشان بدهیم؟! بهتر است از خواب غفلت بیدار شویم. بخش عمده‌ای از مردم کشور شبکه‌ها و سریال‌های ترکیه را نگاه می‌کنند و برخلاف ما که می‌گویند در سریال‌ها چیزهای زیبا نشان ندهیم و خیلی تجمل نباشد، آنها همه این چیزها را غیرواقعی‌تر و زیبا‌تر از آنچه وجود دارد نشان می‌دهند و توریست‌شان را به اندازه کافی جذب کردند. ما باید فکری به حال خودمان کنیم. ما اصلا شهر «ادنا» را تبلیغ نکردیم، همه پلان‌هایمان را در نوشهر گرفتیم، بعد به ما می‌گویند چرا نگفتی این پلان‌ها را در نوشهر گرفتید؟ یعنی واقعا باید چنین چیزی را مطرح می‌کردیم؟! چرا دوست داریم تحلیل‌های ساده‌ای که پایتخت نشان می‌دهد را نادیده بگیریم و الکی پشت آن جریان‌سازی کنیم. در پایتخت مسائلی را مطرح کردیم مثل اینکه برای قاچاق کالا به ترکیه می‌روند، یعنی یک نقد به شرایط حاکم در کشور، یا اینکه آنجا آن‌قدر ناامنی وجود دارد که هواپیما قادر به فرود در فرودگاه استانبول نیست، این یک نقد است به آنهایی که امنیت کشور را نمی‌بینند. جوان‌هایی که با چشم بسته راهی غربت می‌شوند و می‌بینیم چطور کتک می‌خورند و پولشان را می‌برند و... یادمان می‌رود که ارسطو یک نقد صریح مطرح می‌کند به اینکه این‌قدر شرایط بد است که تولید داخلی‌مان را باید به اسم ترک بفروشیم. اینها چیزهایی است که دوستان تلاش می‌کنند نبینند و موضوعات و حواشی فرامتنی به وجود بیاورند و به‌اصطلاح از این نمد برای خودشان کلاهی درست کنند.

در سال‌های اخیر از تولیدات مستقل زیاد صحبت شده است و درباره «پایتخت» که هر سال حضور اسپانسرها برای ادامه حیاتش حواشی متعددی را به وجود آورده است، با وجود همراهی سازمان اوج در ساخت این فصل از سریال، چه کردید که به استقلال سریال کمتر آسیب برسد؟

چیزی که در این فصل زیاد می‌شنویم، این است که چقدر همه‌چیز باز است و راحت همه‌چیز گفته می‌شود. ما خودمان هم از اینکه نقد مردم دقیقا به چه بخشی از سریال است، حیرت کرده‌ایم. اینکه اوج کمک کرده یا جلوی ما را گرفته است، همه اینها به جبهه‌های سیاسی‌ الکی که نسبت به ماجرا گرفتند، برمی‌گردد. ما یک‌سال‌ونیم پیش قرار بود اثر سینمایی «پایتخت» را بسازیم و با داغ‌شدن ماجرای داعش، ایده جدیدی به ذهنمان رسید. این چیز عجیبی نیست. برای «پایتخت» واجب بود که وارد یک محیط جدید و جذاب شود و از‌آنجایی‌که خانواده مبحث «پایتخت» است، خانواده را در موقعیت‌های مختلف گذاشتیم و چه موقعیتی جذاب‌تر از اینکه آنها ناخودآگاه وسط جنگ گرفتار شوند. به دلیل نوع قصه‌ای که داشتیم، به سراغ سازمان اوج رفتیم و انصافا هیچ گروهی در کار ما دخالت نکرد که به قصه سریال سمت و سوی دیگری بدهد. هرچند که براساس فشارهایی که دلواپسان داشتند، بخش‌هایی از سریال سانسور شد؛ اما فشاری از جانب تلویزیون و اوج روی ما نبود.

پس سانسور هم زیاد بود؟

بله. ولی نمی‌خواهم درباره‌اش صحبت کنم. یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که خانواده نقی معمولی برای جنگ به سوریه نمی‌روند یا حتی برای حمایت از کسی به جنگ نمی‌روند. اینها بر حسب شرایط و موقعیتی وسط جنگ قرار می‌گیرند، نمی‌خواهند بجنگند؛ اما حالا که در فضای جنگی هستند، باید برای حفظ جانشان دفاع کنند. این موقعیت در قسمت‌هایی که دیده شد، به لحاظ تولیدی، اجرائی و حتی فیلم‌نامه بسیار سنگین بود؛ چراکه در شرایط سخت، باید کمدی ایجاد می‌کردیم. پیش‌از‌این کارهایی به این شکل انجام شده بود؛ ولی با این حجم و گستردگی و با این تعداد شخصیت انجام نشده بود. پس این ماجرای سفارش کاملا ساختگی است؛ چون قصه جواب می‌دهد.

اما نکته‌ای وجود دارد و این است که از فصل اول سریال تا به امروز حفظ شخصیت یک زن قدرتمند و عقل‌گرا در روند سریال حفظ شده است و این تحسین‌برانگیز است.

بله. ممنونم که به این نکته اشاره کردید؛ چون برای ما هم مهم بود.

اما در کنار «پایتخت» باید به اکران فیلمی از شما بعد از دو سال از زمان ساخت و اکران‌شدنش در نوروز اشاره کنیم. حضور شما در فیلم «فراری» و بازی شما که هم در نمایش در جشنواره و هم این روزها که فیلم اکران عمومی است، تحسین بسیاری را به همراه داشته است، از شخصیت‌پردازی «نادر» فیلم فراری صحبت کنیم. اینکه چطور به این شمایل از قهرمان قصه رسیدید و لهجه‌ای که به پرداخت بهتر شخصیت کمک کرد، اصلا کار با علیرضا داوودنژاد چطور بود؟

علیرضا داوودنژاد از معدود آدم‌هایی است که بازیگری برایش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نمی‌گویم دیگران این‌طور نیستند. شاید شیوه برخورد متفاوت است. خاطرم هست قبل از هر چیزی برای آقای داوودنژاد مهم بود محسن تنابنده را بهتر بشناسد و خودش را بیشتر به محسن تنابنده بشناساند. به‌همین‌خاطر زمان ضبط «پایتخت ۴» وقتی در شمال کار می‌کردیم، چند روز پیش ما و محل فیلم‌برداری آمد و درباره کار حرف می‌زدیم و نقطه‌نظراتمان را بیان کردیم. او آمده بود که شناخت بهتری از من داشته باشد و این برای من جذاب بود. شخصیت «نادر» در فیلم‌نامه به این شکل نبود، به‌ لحاظ دیالوگ همین بود؛ اما در برخورد با شخصیت با آقای داوودنژاد به این نتیجه رسیدیم که چون ۷۵ درصد فیلم در ماشین می‌گذرد و مدیوم‌شات هست و پرده عریض سینما را خواهیم داشت، به این فکر کردیم که چه کار کنیم که دختر که آن همه بار قصه به دوشش هست، متکلم‌ وحده نشود و قصه جذاب روایت شود. برای همین به این فکر کردیم که کمی این آدم را شیرین‌تر بگیریم و به آن جدیتی که در فیلم‌نامه هست، نباشد. به دلیل قرابتی که آقای داوودنژاد با قم داشتند و عمو و عمه من در آنجا زندگی می‌کنند، فتح بابی شد که بیشتر درباره لهجه نرم و نازک قمی حرف بزنیم که در فیلم‌های زیادی هم استفاده نشده است. آقای داوودنژاد با لهجه موافقت کرد؛ اما از‌آنجا‌که لهجه از حدی بگذرد، شخصیت تیپیک می‌شود، سعی کردیم حدومرزی را نگه داریم که فقط آهنگی داشته باشد. برای همین تمرین‌های زیادی داشتیم و با اینکه به قمی مسلط بودم؛ اما با آدم‌های آن خطه معاشرت کردم و لهجه بهتر شد. ضمن اینکه آن شخصیت جای شیرینی بیشتری داشت؛ ولی نگه‌داشتن حد‌و‌مرز خیلی سخت بود و همیشه قبل از اینکه فیلم‌برداری شروع شود، شخصیت را با تمام حواشی و شیرینی‌هایی که در ذهنم بود، بازی می‌کردم و حسابی می‌خندیدیم. بعد که از تب‌وتاب می‌افتاد، می‌رسیدیم، فیلم‌برداری شروع می‌شد و به آدم شسته رفته‌تری که در فیلم می‌بینید، می‌رسیدیم.

برخی گذر زمان را یکی از عوامل دیده‌نشدن «فراری» می‌دانند. نظر شما چیست؟

غذا هم که درست می‌کنید، زمانی باید آن را از روی گاز بردارید؛ چون بیش‌از‌آن خراب می‌شود. این فیلم دو‌سال‌و‌نیم و شاید هم بیشتر از زمان ساختش می‌گذرد و مرتب خبر اکرانش در فضا‌های مجازی پیچید، آن‌قدر به گوش آشنا بود که این توهم بود که انگار دیده هم شده است. این فیلم متاسفانه مقادیر زیادی در بحث‌های مالکیت دچار صدمه شد و اکرانش به تعویق افتاد، نکته بعد این است که در نوروز بسیاری به دنبال دیدن فیلم‌های کمدی هستند، این هم مزید بر علت بود و تبلیغات بسیار ضعیف فیلم که به آن آسیب زد. به نظرم اگر یک فیلم کمدی دو بیلبورد برای تبلیغات نیاز دارد، این فیلم به سه بیلبورد نیاز دارد.

تعداد درخور‌‌توجهی از فیلم‌سازان، به سمت ساخت فیلم کمدی رفته‌اند. شما قصد ساخت فیلم کمدی ندارید؟

درحال‌حاضر کمی سبک و سنگین می‌کنم؛ اما تصمیم قطعی نگرفته‌ام.

حرفی درباره حواشی متعدد سریال «پایتخت» ناگفته مانده است؟

خیلی ساده است پشت میزهای‌مان بنشینیم و منتظر پدیده‌ای باشیم که آن را بکوبیم؛ اما سخت است کاری کنیم که این حجم از مخاطب را به دنبال داشته باشد. کمی با هم مهربان باشیم. آن‌قدر منتظر نباشیم دیگران بسازند و آزارش بدهیم. اگر خودمان بلدیم، بیاییم وسط کار کنیم. اگر نه، به دیگران حسادت نکنیم. فضای کار برای همه به اندازه کافی وجود دارد. اینکه فضا به‌گونه‌ای شده است که دیگر برای لذت‌بردن به جایی نمی‌رویم، تلخ است. متاسفانه این به تماشاچی هم سرایت پیدا کرده است. این فضا آزار‌دهنده است.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۹ فروردین ۱۳۹۷تقدیر از عوامل سریال «پایتخت ۵» در سازمان اوج
۲۸ فروردین ۱۳۹۷کارگردان پایتخت: اگر سریال ادامه پیدا کند روح باباپنجعلی می ماند، نه جسمش
۲۸ فروردین ۱۳۹۷روایت دانش‌آموز «پایتخت» از نجات پیکر «ابومحمد» از دست نیروهای داعش 
۲۷ فروردین ۱۳۹۷صحبت‌های «فهیمه» بازیگر پایتخت در مورد حواشی فصل ۵ و سری جدید پایتخت
۲۶ فروردین ۱۳۹۷خبر محسن تنابنده از حذف بابا پنجعلی در سری جدید پایتخت
۲۶ فروردین ۱۳۹۷بازپخش پشت صحنه «پایتخت» امشب و فردا
۲۶ فروردین ۱۳۹۷قول محسن تنابنده برای کشتن پنجعلی در «پایتخت ۶»  
۲۳ فروردین ۱۳۹۷«بهتاش» پایتخت 5:مردم جای سلام به من می‌گویند «اَی خِدا»/ حکم پیاز وسط سیر ترشی را داشتم
۲۲ فروردین ۱۳۹۷روز مبعث به تماشای پشت صحنه «پایتخت» بنشینید
۲۲ فروردین ۱۳۹۷واکنش کیهان به انتقادها از رفتار متناقضش درباره سریال پایتخت
۲۲ فروردین ۱۳۹۷ سیروس مقدم پاسخ می دهد؛ «پایتخت» و این همه حاشیه؛ چرا؟!+عکس
۲۰ فروردین ۱۳۹۷بازپخش ۲ قسمت آخر سریال «پایتخت ۵»

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۹۶۳۵۹۰۹:۰۴:۲۹ ۱۳۹۷/۱/۲۰
آقا جان دستت درد نکنه ما که از دیدن سریال لذت بردیم.
میلاد حمیدی۲۹۶۳۷۲۰۹:۱۳:۱۴ ۱۳۹۷/۱/۲۰
خیلی از انتقاد ها برای پیشبرد اهداف سیاسی و یا اهداف اجتماعی بوده و اصلا ربطی به سریال نداشته ولی وقتی توسط یک فرد سیاسی در خصوص یک سریال پر بازدید مطرح می شود خود به خود آن خواسته سیاسی و صحبت ها بین مردم نهادینه میشود همانطور که دیدید ادعای بی اساس فمینیست های وطنی درخصوص ازدواج دختران در سنین پایین عملا ربطی به سریال پایتخت نداشت اما پیام مسموم خودش را به سمع و نظر ملت ایران رساند.
ناشناس۲۹۶۴۰۳۰۹:۵۳:۱۰ ۱۳۹۷/۱/۲۰
خیلی فیلم را قشنگ ساختید. ممنون

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. ترافیک روان در همه جاده های کشور

 2. عراقچی: برخی تصور می کنند ایران درهرشرایطی به برجام متعهد می ماند

 3. خسارت سنگین سرما به باغ های استان تهران

 4. جهانبخش دست بردار نیست؛ بهترین بازیکن هفته سی و دوم اردیویژه

 5. نخستین مقر حکومت ساسانیان در کجا قرار داشت؟

 6. نخستین مقر حکومت ساسانیان در کجا قرار داشت؟

 7. صادقی: دبیرخانه فراکسیون امید نیازمند تحول اساسی است

 8. مسئله سعید مرتضوی در دولت مطرح نشده است

 9. زیبایی‌های گوی آبی منظومه شمسی +عکس

 10. برای خرید آپارتمان در پونک چقدر باید پرداخت کرد؟

 11. «جان بولتون» و سفیر روسیه در آمریکا دیدار کردند 

 12.  ۲.۳ میلیون نفر از جمعیت کشور جویای کار هستند

 13. حجم آب دریاچه ارومیه ۲۱۰ میلیون متر مکعب کاهش یافت

 14. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 15. عراقچی: تصور اینکه ایران در هر شرایطی به برجام متعهد خواهد ماند، اشتباه است

 16. لوازم خانگی در صدر قاچاق/برای معیشت ۷۵هزار کوله‎بر باید فکری کرد

 17. سه ویژگی امام حسین(ع) به روایت پیامبر(ص)

 18. تاثیر املاح آب در نارسایی کلیه؛ آری یا خیر؟

 19. هشدار درباره حریق جنگل‌ها با شروع فصل گرما/ ۶ ماه تا ۱۰ سال زندان برای عاملان آتش‌سوزی

 20. آمار موالید دختران تهرانی از پسران پیشی گرفت/35 سال بیشترین سن تمایل زنان تهرانی برای فرزندآوری

 21. ۵۵ روز تا جام جهانی/ وقت‌های اضافه

 22. دوشنبه درباره صلاحیت «پامپئو» برای سمت وزارت خارجه آمریکا، رای‌گیری می‌شود

 23. صادرات بدون حل شدن مشکل بانکی و زیرساخت حمل و نقل افزایش نمی‌یابد

 24. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: اقدام ایران و واکنش جامعه بین‌المللی برای آمریکایی‌ها بسیار ناخوشایند است/بر اساس منافع‌مان عمل می‌‌کنیم

 25. مردم فکر می‌کنند 1000 نفر در ساختمان یک پیام‌رسان ایرانی نشسته‌اند تا پیام‌هایشان را بخوانند!  

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 3. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 4. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 5. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 6. تجمع مردم در مقابل اداره ارشاد مشهد+ عکس

 7. توضیحات ناجا درباره فیلم سیلی زدن مامور پلیس به یک تبعه افغانستانی

 8. دستور وزیر در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد

 9. ایده جدید ترامپ و جان بولتون برای منطقه؛ تشکیل ارتش عربی برای مقابله با ایران و روسیه

 10. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 11. اعتراض ابتکار به کتک زدن یک خانم توسط ماموران گشت ارشاد

 12. قطعیت حضور عارف در بین ۷ گزینه اصلی شهرداری تهران

 13. نکته‌ای درباره غیرقابل فیلتر شدن تلگرام

 14. نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی»برای عزل «سیف»

 15. معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد بازداشت شدند

 16. شهردار تهران به هیچ وجه نباید گرایش سیاسی داشته باشد/ ضرورت پرهیز از اقدامات سیاسی

 17. ولایتی: برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد

 18. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 19. دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شد

 20. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 21. چرا اسد صبح روز حمله آمریکا، با خیال راحت به دفتر کارش رفت؟

 22. رییس کل سابق بانک مرکزی: قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر ...

 23. واکنش به انتشار عکس‌های خصوصی کاوه مدنی

 24. کوچ مشتریان از بازار خودرو

 25. خودروی انگلیسی در خیابان های ایران  

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 2. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 3. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 4. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 5. اصرار وزارتخانه ها برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایا و موافقت جهانگیری/ بدعتی که باعث تبعیض و اعتراض کارمندان شده است

 6. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 7. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 8. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 9. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 10. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 13. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 14. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 15. دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

 16. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 17. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 18. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 19. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 20. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 21. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 22. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 23. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 24. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 25. چه کنیم تا ماشین های شخصی شهرهایمان را نبلعند!

پربحث‌های هفته

 1. برای جعفر پناهی.. کارگردان مستقلِ وابسته

 2. تجمع مردم در مقابل اداره ارشاد مشهد+ عکس

 3. کارگردان پایتخت: اگر سریال ادامه پیدا کند روح باباپنجعلی می ماند، نه جسمش

 4. واکنش های توئیتریِ حمله به سوریه/ از قانون جنگل جهان تا ارزیابی قدرت موشک های هوشمند ترامپ   

 5. صف طولانی مردم برای سلفی با درب خانه بازیگر معروف! +فیلم

 6. میرباقری: «سلمان فارسی» پایان ۹۷ کلید می‌خورد/سریال در ۵ سال آینده قابل پخش خواهد بود

 7. روایت دانش‌آموز «پایتخت» از نجات پیکر «ابومحمد» از دست نیروهای داعش 

 8. لغو اکران «به وقت شام» در برخی دانشگاه‌ها

 9. «پایتخت 6» را در سینما ببینید

 10. کارگردان انیمیشن «فیلشاه»: رقبای« قدری» در اکران داشتیم

 11. آیا تعطیل نکردن روز شهادت ائمه(ع) هتک حرمت آنهاست؟

 12. سه ویژگی امام حسین(ع) به روایت پیامبر(ص)

 13. بازیگری که «پایتخت ۵» را سکوی پرتاب خود می‌داند

 14. فیلم‌های تلویزیون در آخرین روزهای فروردین/ «بیگانه» اورسن ولز و «ایستاده در غبار»

 15. روزنامه جوان: حیثیت شبکه ۳ را دست رشیدپور ندهید

 16. چه خبر از گالری‌های تهران؟

 17. کتاب محمود دولت‌آبادی بالاخره مجوز گرفت

 18. آغاز رسمی جشنواره‌ی جهانی فجر با فیلم مجیدی

 19. پخش قسمت جدیدی از کلاه قرمزی

 20. نظر کارگردان «پایتخت» درباره فیلم به وقت شام

 21. مشارکت ۱۵۰ میلیاردی مردم کرمان در ترفیع گنبد امام حسین(ع)

 22. تقدیر از عوامل سریال «پایتخت ۵» در سازمان اوج

 23. جزییات ساخت سریال سلمان فارسی از زبان میرباقری

 24. انتقاد تند بازیگر تلویزیون از برخی فیلم‌های مبتذل سینما

 25. بازیگر سرشناس ایرانی و زن خارجی روی پوستر یک فیلم/ عکس  

آخرین عناوین