تا «هاروارد» چقدر راه است!؟

مهدی نورمحمدزاده، گروه تعاملی الف،   3970103076 ۵ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
تا «هاروارد» چقدر راه است!؟

مقدمه:چند ترم قبل در یکی از مراکز آموزش عالی چند واحد درس با دانشجویان ICT داشتم.در جلسه آخر و به عنوان وداعیه، نوشته ای برای آنها خواندم که برخلاف تصورم، مورد توجه شان قرار گرفت. آن متن اختصاصی با کمی ویرایش و اصلاح که برای انتشار عمومی لازم است، به قرار زیر است:

«جستارهایی پراکنده در نقد سیستم آموزشی جامعه ایران»

شما را نمی دانم، زمان ما بچه های دوره ابتدایی معلم ها را موجوداتی فرازمینی می دانستند که امکان هیچ نوع ارتباط محبت و صمیمیت با ایشان وجود نداشت! کلاس اول ابتدایی یکی از بچه های زبل بعد کلی کنجکاوی و جستجو توانسته بود محل دستشویی معلم ها را شناسایی کند. وقتی خبر را گفت یکی از بچه های دیگر با تعجب پرسید:«مگه معلم ها هم دستشویی می روند؟!». باور کنید آن روزها کم نبودند بچه هایی که چنین سئوال فلسفی مهمی برایشان مطرح بود!

چنین باورمان شده بود که معلم ها از جنس ما نیستند برای همین هم دیواری بلندتر از دیوار چین بین معلم و شاگرد کشیده شده بود که هر اقدامی هم برای برداشتن آن نتیجه ای جز شکست نداشت! کلاس سوم ابتدایی آقای ... سه خودکار بیک داشت که با دقت و وسواسی شبیه دیوید کاپرفیلد لای انگشت‌های بچه هایی که مشق ننوشته بودند، می گذاشت و شروع می کرد به فشار دادن. بچه ها مثل مارگزیده ها به خود می پیچیدند و مدام «غلط کردم آقا!» و «... خوردم آقا!» می گفتند. اما آقای... با آرامش یک شکنجه گر حرفه ای غرق چشم های خیس از اشک بچه ها می شد و می گفت: «چرا مشق ننوشتی عزیزم؟»

چنین صحنه هایی را توی مدرسه ای واقع در فقیرترین منطقه شهر می دیدیم و با عجله خودمان را می رساندیم خانه، تا کارتون «بچه های مدرسه والت» تلویزیون را تماشا کنیم. به حال «انریکو» و «گالونی» حسودی می کردیم که معلمشان آقای «پربونی» بود! معلمی که به خانه شان می آمد،برایشان هدیه می آورد،شوخی می کرد و به رویشان می خندید! باور کردنی نبود، حتی باهم گردش می رفتند!

رسیدیم به دوره راهنمایی که آقای... معلم ریاضی مان یک بار سطل آشغال کلاس را سر یکی از بچه ها که رسم ریاضی را نکشیده بود، شکست. البته همراه با سطل آشغال سر همان رفیق همکلاسمان هم شکست! و فردای آن روز بود که ماشین آقامعلم پنچر شد تا همه مان بفهمیم که معلم و شاگرد مثل موش و گربه می مانند! صمیمیت و محبت بین این دو معنایی ندارد و این کارتون ها و فیلم ها که در آنها معلم و شاگرد رفیق هم هستند و باهم شوخی می کنند و به همدیگر کمک می کنند و باهم کوه می روند و بازی می کنند، دروغی بیش نیست! البته خدا وکیلی، بودند معلمانی هم که خوب بودند و شاگردانی نیز که خوب نبودند! اما جریان و فرهنگ غالب آن سالها همان بود که بود.

سالهای دانشگاه هم قصه همان قصه موش و گربه بود با کمی فضای لطیف تر و مودبانه تر! دانشجوها اساتید را آدم های مغرور و از خود راضی می دانستند که از دماغ فیل افتاده اند، اساتید هم دانشجوها را بچه های گستاخ و کم ظرفیت که نباید بهشان زیاد رو بدهی و الا سوار کولت می شوند! برای همین هم درس بود و نمره و امتحان و باز صمیمیت نبود و محبت و صفا!

آن سال ها به لطف چند رفیق نابی که به طرزی معجزه آسا همدیگر را یافتیم، از فضا و فرهنگ دانشجویی آن ایام فاصله گرفتیم. افتادیم روی خط کتاب خواندن.حتی شب امتحان تکنیک پالس که بچه های خرخوان خوابگاه رکورد بیداری تا صبح گینس را می زدند، من و حمید بی خیال امتحان فردا از عالم جن و ارواح بحث می کردیم.سعی مان این بود که با ارائه مدلی ریاضی عالم جن و ارواح را به زبان علمی توصیف کنیم.بعدها در کتاب «بعدچهارم» رودی راکر چیزهایی خواندیم که مشابه همان نتایجی بود که من و حمید در آن شب امتحانی به آنها رسیده بودیم! و این برایمان بسیار لذت بخش بود، حتی بیشتر از وقتی که دیدیم امتحان تکنیک پالس با نمره ای خوب پاس شده است!

غرق شدن در کتاب ها ما را به عالمی دیگر برده بود. دنبال چیزهایی بودیم که پیدا نمی کردیم. دنبال استادی می گشتیم که بشود ساعت ها باهاش بحث کرد،دنبال استادی که بشود موقع خداحافظی محکم دست توی دستش کوبید طوری که «شرغ» صدا بدهد و بعد هم یک «یاعلی» گفت تا جلسه بعد.دنبال استادی بودیم که فرهیخته باشد،کسی که صحبت و رفتار و سقف آرزوهایش مشابه یک صافکار و مکانیک نباشد! استادی که اهل کتاب باشد، استادی که بشود یک شب زنگ در خانه اش را زد و گفت:«سلام استاد! برای حل مشکلی به کمکتان نیاز دارم!».گشتیم اما نبود! اگر هم بود به تور ما نخورد!

در این طرف هم دنبال دانشجویی بودیم که لااقل به اندازه سیگار و قلیان، دنبال کتاب و دفتر و تاتر و سینما هم باشد،دانشجویی که درس را نه به خاطر نمره و امتحان و مدرک که برای عشق و علاقه خودش بخواند! دانشجویی که خرید پایان‌نامه برایش بی معنا باشد و دانشجویی که هر روز به سمت فرهیختگی قدم بردارد و به جای اثر پذیری از جامعه، منشا اثر در جامعه خود باشد! گشتیم اما نبود،اگر هم بود به تور ما نخورد!

بعدها که کتاب «نشت نشاء» رضا امیرخانی را خواندیم تازه دو ریالی مان افتاد که اگر دنبال چنان استاد و دانشجویی هستیم، باید کجا تورمان را پهن کنیم! که امیرخانی اینطور نوشته بود:

«تابستانِ سال 2001 میلادی.بوستون آمریکا. شب بود و در محله هاروارد بودم. جایی با تابلوی دانش گاهِ هاروارد روبرو نشدم، اما کافه هایی دیدم به اسم هاروارد. بوتیک هایی به اسمِ هاروارد. متعجب جلوتر رفتم. ساختملن هایی با معماری فوق العاده قدیمی. اما هیچ نشانی از دانش گاه نبود. ساعت از دهِ شب گذشته بود، اما خیابان ها همچنان شلوغ بود. مملو از جوان. جوان هایی که دورِ میزهای کافه های خیابانی نشسته بودند و گپ می زدند. دانشجوهایی که کف پیاده رو ولو شده بودند و زیر نور چراغِ خیابان تکالیف شان را می نوشتند. پسرکی که گیتارش را به دست گرفته بود و در ایوانِ خانه اش که مشرف به خیابان بود، آواز می خواند و ساز می زد... و من متعجب نگاه می کردم که پس کجاست آن دانش گاهِ عظیم و قدیمی. آن مهدِ علوم انسانیِ ینگه دنیا... عاقبت دل به دریا زدم و از جوانی که از کافه ای بیرون می آمد، پرسیدم، این دانشگاهِ هاروارد کجاست؟ خندید و گفت، همین جا که ایستاده ای! طبقه ی بالای کافه را نشان داد؛ آپارتمانی که چراغ هایش روشن بود. گفت این کلاسِ فلسفه ی پروفسور مک آرتور است که با رضایت استاد و دانش جو این ساعتِ شب برگزار می شود. آن جوان که تازه هم صحبت گیر آوره بود، تا بعد از نیمه شب دانش گاه را به من نشان می داد... آن در را نگاه کن کناِ سالن بیلیارد، آن دفترِ دانش کده ی منطق است. دیوار به دیوارِ فروش گاهِ لوازم التحریر، کتاب خانه ی عمومی است. پروفسور فلانی در این خانه زنده گی می کند. پروفسور بهمانی که حتما اسمش را شنیده ای، هم سایه ی من است... گفت و گفت و گفت و من چارشاخ مانده بودم که این چه هارواردی است....

هاروارد یک دانش گاه نیست. یک محله است. با همه مشخصات یک محله. از کفاشی تا قصابی تا کلاس درس. از روزنامه فروشی تا مغازه ی فروش نوشت افزار تا کتاب خانه ی عمومی. از گدا تا راننده تاکسی تا استاد دانش گاه... و تازه اگر هاروارد یک محله است، برکلی در شمال سان فرانسیسکو شهر است! ...»

و باز خدا وکیلی، بودند اساتید و دانشجویانی هم ولو اندک، که حال و هوای هارواردی داشتند و دنبال صمیمیت و فاصله گرفتن از قواعد رسمی دانشگاهی. یکی اش همان استاد لوطی صفت مان که یک روز ورقه های میان ترم را دستمان داد و گفت:«دو ساعت وقت امتحان است. ورقه ها را توی خانه بنویسید و هفته بعد بیاورید!».همه تعجب کردند از این نوع امتحان!

هفته بعد اکثر بچه ها همه سوال ها را به طور کامل نوشته بودند. جواب هایی مفصل و پاکنویس که معلوم بود بعد ساعت ها پرس و جو از دانشجویان ارشد و مشاوره با هم نوشته شده اند. بچه ها وقتی جواب های نصفه و نیمه من و یکی از همکلاسی ها را دیدند، زدند زیر خنده که:«خودتان نوشتید؟! ای بابا! ول کنید این بچه مثبت بازی ها را!».

رفیق همکلاسمان گفت: «اگر به جهد خویش تقلب می کردیم حقمان بود و حلالمان! لیک آن استاد لوطی صفت به ما اعتماد کرد و خیانت به اعتماد استاد از دانشجویی به دور است!»

چند تایی از بچه ها خندیدند، چندتایی دیگر هم سکوت کردند. بگذریم از اینکه نمره های اول آن امتحان، من و همان رفیقم شده بودیم. هرچند که این مساله با هیچ حساب و کتابی جور در نمی آمد!

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۸۲۲۶۰۱۴:۵۹:۱۸ ۱۳۹۷/۱/۳
در دانشگاه هاروارد هم باید کارت دانشجویی هاروارد نشان دهی تا به محوطه وارد شود یا دیوارها و نرده های ان بلند تر از دانشگاه تهران است؟!
ناشناس۲۸۲۲۷۳۱۵:۳۷:۲۰ ۱۳۹۷/۱/۳
این مسایل به ما زیاد ربطی ندارد وقتی رئیس جمهورمان هنوز دغدغه این را دارد که علم اسلامی داریم یا نه ؟
ناشناس۲۸۲۲۸۳۱۶:۰۰:۵۷ ۱۳۹۷/۱/۳
بخاطر همینه که اونجا آمریکاست و اینجا هم ایران تو کلاس از ایتاد سوال پرسیدم چون جوابی نداشت بده بیرونم کردم
ناشناس۲۸۲۳۳۴۱۷:۴۶:۳۹ ۱۳۹۷/۱/۳
مطلب بسیار زیبایی بود
ناشناس۲۸۲۳۴۱۱۷:۵۶:۰۴ ۱۳۹۷/۱/۳
در همین نیمچه متن چندین مصداق فساد(از نظر اقایان) آشکار بود نواختن گیتار در فضای دانشگاه ، برگزاری کلاس در شب! عزیز من ، شما هنوز در سیستم استخدام هییت علمی مشکل دارید هنوز اندر خم پرداخت نیمچه هزینه های اردو و کنفرانس دانشجویتان گیرید هنوز دانشگاه تنهاست و برای خودش دارد مقاله تولید میکند! هنوز دید انقلاب فرهنگی به دانشگاه دارید این چه مقایسه باطلی است ؟!
تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. بازگرداندن سهمیه های المپیک وزنه برداری ایران با کدام دیپلماسی؟

 2. کاریکاتور بی‌قانون با عنوان شعار مسوولان  

 3. بیست کشور جهان با بالاترین کیفیت زیر ساخت های جاده ای  

 4. نبرد آسیایی پرسپولیس و ذوب آهن/ استقلال با روحیه مقابل پیکان 

 5. مقام آمریکایی: ترامپ و ماکرون درباره «نفوذ مخرب ایران در منطقه» صحبت می‌کنند 

 6. ظریف: در صورت لغو برجام فعالیت‌های هسته‌ای خود را با سرعت بیشتر از سر می‌گیریم 

 7. یک تصمیم بحث برانگیز روی میز شورای عالی مخازن نفت و گاز/میادین سپهر و جفیر چگونه واگذار شد؟

 8. طلایی: پا به سن گذاشته های ناکام در انتخابی، شانسی برای حضور در اردوها هم ندارند

 9. 20میلیون کاربر کروم در دام هکرها

 10. حاج‌رضایی: بحث حضور مربی داخلی یا خارجی در تیم امید منسوخ شده است

 11. اقدام جالب حمایت از محیط زیست در نماز جمعه تبریز +عکس

 12. کارگران چگونه خود را بیمه اختیاری کنند؟

 13. موشکافی بخشنامه ارزی بانک مرکزی/ ابلاغیه وارداتی جهانگیری دور زده شد

 14. ضوابط پرداخت حقوق سرباز معلمان اصلاح شد+سند

 15. درخواست وزارت ارشاد از ادمین کانال‌های تلگرامی +عکس

 16. احتمال قطعی برق در تابستان ۹۷ با تصمیم عجیب «نوبخت»

 17. تقسیط بدهی و بخشودگی جرائم مالیاتی تسهیل شد + سند

 18. بزرگداشت روز سعدی در شیراز  

 19. تصویر هوایی از دریاچه ارومیه توسط فضانورد روسی  

 20. پرویز هادی: سرباز تیم ملی هستم و هر کجا کادر فنی بگوید کشتی می‌گیرم

 21. رقابت‌های انتخابی تیم ملی کشتی‌آزاد  

 22. چاره‌ قطع سرویس گوشی بعد از رجیستری

 23. آیا "زحل" در شکل‌گیری قمرهای مشتری نقش داشته است؟

 24. دومین روز سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر  

 25. حاتمی‌کیا: می‌خواهم همه ایرانیان پیام فیلم «به وقت شام»را درک کنند

پربحث‌های دیروز

 1. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 2. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 3. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 4. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 5. لحظه ناباورانه ای که کروکودیل بعد از گرفتن غزال انجام می دهد  

 6. جانشین فرمانده سپاه: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع‌ آتش است/ دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند زیبنده برخی نیست که مانند دشمنان با ما برخورد کنند

 7. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 8. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 9. واکنش عارف به ویدئوی برخورد گشت ارشاد

 10. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: در برجام و بیرون برجام انتخاب‌های گسترده‌ای داریم/ اقدام ایران و واکنش بین‌المللی برای آمریکا ناخوشایند خواهد بود

 11. وقتی که همسر شهید حججی روز پاسدار را به شوهرش تبریک گفت+عکس

 12. ناتالی پورتمن رژیم صهیونیستی را بایکوت کرد

 13. کاریکاتور/واکنشی به احتمال شهردار شدن عارف  

 14. ۵ ساله شدن هنرستان‌ها و تحصیل در دوره کاردانی پیوسته از سال ۹۸

 15. حق الزحمه بالای مشاوران املاک برای رهن و اجاره

 16. استعفای بی‌سروصدای قائم‌مقام آخوندی/خداحافظی مرد شماره یک قرارداد خرید هواپیماها

 17. پوتین به زودی سوار این لیموزین خواهد شد +تصاویر

 18. جمله نامتعارف پخش شده از تریبون مجلس، صداگذاری نبوده است

 19. 10 وزیر در راه مجلس/53 سوال 43 نماینده از وزرا

 20. هند، پیشتاز رشد اقتصادی در جهان + اینفوگرافیک

 21. خواننده زن خارجی ترانه‌های فیلم تازه اصغر فرهادی را خواند

 22. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 23. توده 4 کیلوگرمی را از شکم یک بیمار قمی  

 24. برگزاری آزمون استخدامی مجزا برای معلمان حق‌التدریس

 25. حقوق بگیران در سال ۹۷ چقدر باید مالیات بدهند؟ + جدول

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 3. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 4. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 5. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 8. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 9. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 10. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 13. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 14. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 15. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 16. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 17. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 18. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 19. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 20. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 21. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 22. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 23. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 24. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 25. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

آخرین عناوین