مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

گروه سیاسی الف،   3961228008 ۲۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۴۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

در ماجرای استعفای جهانگیری، تیم مشایی-بقایی نشان دادند که ظاهرا در هر زمینه‌ای که وضع کارنامه‌شان خراب باشد، در رفیق‌بازی و «خیر رساندن» به دوستانِ هم‌حلقه‌ای خود، بی‌نظیر هستند.

روح الله احمدزاده کرمانی، رییس اسبق سازمان میراث فرهنگی در دولت احمدی نژاد، در مصاحبه تفصیلی که با مشرق داشت درباره راه‌اندازی هلدینگی به نام «سمگا» با مشارکت اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و مهدی جهانگیری نیز توضیحاتی داد. احمدزاده در این باره گفت:

"یکی دیگر از ماجراهای ما در میراث، بانک گردشگری است و در این میان باید نام مهدی جهانگیری برده شود که با آقایان بقایی و مشایی رفاقت و بده و بستان داشت.

در فاصله سال‌های بین ۸۴ تا ۸۸، پیشنهاد می‌شود به آقای مشایی که بیاییم شرکتی را راه بیندازیم که این شرکت به‌طور ویژه در حوزه گردشگری خدمات ارائه بکند و درعین‌حال بانکی راه‌اندازی کنیم که این بانک در حوزه زیرساخت‌های گردشگری سرمایه‌گذاری و حمایت کند.

اصل موضوع بلااشکال است و یک بانک تاسیس می‌شود در حوزه گردشگری اما اگر خدای‌ناکرده منجر به ایجاد رانت و ایجاد انتفاع نامحدود اقتصادی بشود، خلاف اخلاق و قانون است و هم مغایر با رویکرد انقلابی است که آقای احمدی‌نژاد داشت.

زمانی که من وارد میراث فرهنگی شدم متوجه شدم که رتبه‌بندی تمام هتل‌ها و مسافرخانه‌های ایران را داده‌اند به شرکتی به نام شرکت سمگا. همان شرکتی که آقای بقایی و مشایی رفتند به شکل نمادین دو سهم آن را خریدند. عکس‌های این قضیه وجود دارد و غیرقابل‌انکار است. "

روح الله احمدزاده کرمانی


اما ماجرای «سمگا» ، ارتباط آن با حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی و نقش مهدی جهانگیریبه واقع چه بود؟ چگونه کسی از جایگاه یک معاون مستعفی در سازمان میراث فرهنگی، در عرض چند ماه به چنان ثروتی رسید که بزرگ‌ترین هلدینگ فعال در عرصه گردشگری (با حوزه فعالیت متنوع در بانکداری، امور مالی، نفت و پتروشیمی و ...) را راه‌اندازی کرد؟

گرچه شاید ارتباطات این اسامی با هم، به قبل از این تاریخ بازگردد، ولی ظاهرا همه چیز از آبان سال ۸۷ شروع شد.

در ۱۸ آبان ۸۷، در همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری که توسط سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، اتفاقی افتاد که انتقادات تند مراجع تقلید و ائمه جمعه را به دنبال داشت. ماجرا از این قرار بود:

۱۲ خانم با لباس محلی دف زنان روی سن رفته و در حالی که قرآن را در سینی گذاشته بودند، آن را به قاری تحویل دادند و سن را ترک کردند. آنها پس از پایان تلاوت قرآن، دوباره به همان شکل سابق قرآن را تحویل گرفتند.

آیت الله صافی گلپایگانی نخستین معترض این ماجرا بود. بعد از او آیات ناصر مکارم شیرازی، سیداحمد خاتمی، رضا استادی و تعدادی از ائمه جماعات نیز در نمازهای جمعه و مراسم مختلف به این ماجرا واکنش نشان دادند. حتی توضیح مکتوب روابط عمومی سازمان گردشگری درباره مراسم حمل قرآن هم نتوانست از حجم انتقادها بکاهد.

این مراسم در سازمان میراثی برگزار شد که اسفندیار رحیم مشایی رییس آن و «مهدی جهانگیری» معاون سرمایه گذاری آن بود، و اجرای این برنامه هم به عهده معاونت تحت مسوولیت جهانگیری بود.

مهدی جهانگیری


در پی موج گسترده انتقادات به این مراسم، در نهایت در ۲۵ آبان ۸۷، مهدی جهانگیری از سمت خود استعفاء کرد.

اما این استعفاء، ظاهرا نه یک ضربه بزرگ برای جهانگیری، که سرآغاز اوج‌گیری ستاره اقبال او در حوزه دیگری غیر از مسوولیت اجرایی دولتی بود: اقتصاد

تیم مشایی-بقایی نشان دادند که ظاهرا در هر زمینه‌ای که وضع کارنامه‌اشان خراب باشد، در رفیق‌بازی و به اصطلاح عوام «خیر رساندن» به دوستانِ هم‌حلقه‌ای الحق بی‌نظیر هستند.

در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸، اسفندیار رحیم مشایی، رییس سازمان میراث فرهنگی و حمید بقایی، قائم مقام او، در پذیره‌نویسی شرکتی در شُرف تاسیس شرکت کردند و به صورت نمادین سهام آن را خریداری کردند. رییس هیات مدیره این شرکت، که در واقع یک هلدینگ اقتصادی-تجاری بود، کسی نبود جز: مهدی جهانگیری

بقایی و مشاییپذیره نویسی گروه سمگا/ ۱۹ اردیبهشت ۸۸


حضور بقایی و مشایی در پذیره‌نویسی این شرکت و خرید سهام آن، این پیام را به فعالان اقتصادی بخش خصوصی مخابره می کرد که «سمگا» به صورت همه جانبه از سوی دولت وقت حمایت می شود. در نتیجه، همان روز ۵۰ درصد و طی ۴ روز بعد، ۱۰۰درصد سهام عرضه شده شرکت سمگا توسط بانکها، موسسسات سرمایه گذاری و افراد مطلع، خریداری شد و پذیره نویسی سمگا قبل از موعد پیش بینی شده به پایان رسید. رحیم مشایی در سخنانی که در این مراسم گفت، تاکید کرد:

" سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار است در راستای عمل به اصل ۴۴ قانون اساسی آن بخش از فعالیت‌ها، اموال و دارایی‌ها، هتل‌ها و سهام شرکت‌های وابسته را وفق مقررات به این شرکت - سمگا - واگذار کند. "

بازدید مشایی از پروژه سمگا در فرودگاه امام خمینی(ره) /۲۱ تیر ۸۹


هلدینگ «سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران» با نام اختصاری «سِمگا»، گرچه ظاهرا یک شرکت خصوصی بود، اما در واقع حمایت تمام و کمال سازمان میراث فرهنگی و رانت همه جانبه دولت را پشت سر داشت. به نحوی که حتی پیش از افتتاح رسمی آن در تیرماه ۸۸، در بهمن سال قبل آن یک تفاهمنامه ۱۰ ماده‌ای میان قائم مقام میراث فرهنگی(حمید بقایی) و مهدی جهانگیری(رییس هیات موسس) به امضاء رسید که میزان امتیازهای داده شده به این شرکت «خصوصی» در تاریخ بی‌نظیر است! بندهای این تفاهمنامه عملا تفویض اختیار وظایف سازمان میراث فرهنگی به این شرکت، به بهانه «دستور رهبر انقلاب برای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی» بود. به بیان دیگر، بر اساس این تفاهمنامه، سازمان مکلف شد که در یک برنامه زمانبندی کوتاه مدت، فعالیت‌های قابل واگذاری خود در تمامی امور گردشگری، سرمایه گذاری و امکانات قابل واگذاری اعم از هتل‌ها، مجتمع ها و سهام شرکت‌های خود را مطابق مقررات به این شرکت واگذار نماید!

احمدزاده کرمانی که خود در زمان اوج‌گیری ستاره «سمگا» و مهدی جهانگیری، چند ماهی را در سال ۹۰ به ظاهر رییس سازمان میراث فرهنگی بود(ولی اختیار اصلی در دست حمید بقایی قرار داشت)، ماجرا را چنین روایت کرد:

" من در هر سفر استانی می‌رفتم سرمایه‌گذاران گردشگری در داخل و خارج از کشور به من می‌گفتند " آقای احمدزاده ما همه پول‌هایمان را انشا الله می‌خواهیم ببریم در بانک گردشگری. شما فقط لطف کن به ما یارانه تسهیلات بده. به ما مساعدت کن. من به این مراجعه‌کنندگان می‌گفتم که این بانک گردشگری برای دولت و سازمان میراث فرهنگی نیست. متعلق به آقایی به نام مهدی جهانگیری است که از یاران آقای مشایی است. همه می‌گفتند این بانک برند و هم نام سازمان شماست؛ بنده هم پاسخ می‌دادم که این نوعی تجانس اسمی است و ما هیچ ارتباطی با این بانک نداریم و باهم هماهنگ نیستیم. "

حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی در زمان مدیریت بر سازمان میراث فرهنگی


اما این همه امتیازاتی نبود که بقایی و مشایی به این شریک خود دادند. در بازه زمانی کوتاه بین پذیره‌نویسی و افتتاح رسمی شرکت، جهانگیری و هلدینگ او از این مواهب برخوردار شدند

- ابلاغ بخشنامه همکاری سازمانهای میراث فرهنگی استانی با شرکت

- ابلاغ بخشنامه همکاری استانداران با شرکت

- همکاری اعضای اقتصادی دولت با شرکت

- امضای تفاهمنامه فعالیت در مناطق نمونه گردشگری

- امضاء تفاهمنامه خرید هتلهای لاله

- امضای تفاهمنامه ساخت مجتمع های خدمات بین راهی

- تاسیس اولین شرکت سهامی عام حوزه گردشگری (پسوند «ایران» به صورت اختصاصی تنها به دنباله نام این شرکت خصوصی اضافه شده است)

تنها به عنوان یکی از رانت‌های دولتی که با دلالی شخص بقایی در دولت، به سمگا داده شد، واگذاری یک میلیون و دویست و پنجاه و هشت هزار متر مربع از زمین‌های لویزان در شمال شرقی تهران به این شرکت خصوصی بود.

برای این واگذاری نه تنها مزایده‌ای برگزار نشد، که براساس مصوبه شماره ۹۹۶۷۷/۴۳۰۸۴ مورخ ۸۸.۵.۱۸ هیات وزیران و صورتجلسه مورخه ۸۸.۱۲.۲۳ کارگروه میراث فرهنگی استان تهران، کل زمین‌های فوق باید بصورت «رایگان» به شرکت خصوصی سمگا واگذار می شد.

البته با آشکار شدن این موضوع، و فشار رسانه‌ها و کارشناسان، دیوان محاسبات وارد رسیدگی به موضوع شد و در نهایت این مصوبه غیرقانونی هیات وزیران در ۲۵ دی ۸۹ ابطال گردید و این زمین‌ها به تملک بیت‌المال بازگشت.

یکی دیگر از مصادیق این امتیازات دولتی به سمگا، واگذاری حق بهره‌برداری ۳۱۰۰۰ متر مربع زمین در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) به مدت ۲۵ سال و ساخت مجموعه هتل‌های فرودگاه امام بود که بدون تشریفات قانونی و مناقصه به این هلدینگ واگذار شد.

اما اصطلاحا گُل شرکت‌های زیرمجموعه‌ی سمگا، «بانک گردشگری» بود که هم‌نامی آن با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین پیوندهای محکم آن با سازمان، این شائبه را در افکار عمومی ایجاد کرده بود که این یک بانک دولتی است.

پذیره‌نویسی سهام این بانک در ۲ آذر ۸۹ انجام گرفت و در عرض دو ساعت و نیم کلیه ۸۰ میلیارد سهام آن به فروش رفت.

مهدی جهانگیری رییس هیات‌عامل و نماینده موسسان بانک گردشگری در آن روز، با تاکید بر این که سرمایه اولیه بانک ۲۰۰ میلیارد تومان است، افزود:

" این سرمایه تا پایان سال به ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد که بخشی از آن به صورت پذیره‌نویسی تامین خواهد شد. "

او دوباره تاکید کرد:

"صد درصد سهام بانک متعلق به بخش خصوصی است. بانک گردشگری یک بانک خصوصی کاملا تجاری است که در همه حوزه‌ها به مردم خدمات بانکی ارائه می‌دهد.

گفتنی است که اسفندیار رحیم مشایی، مشاور عالی و رئیس دفتر رئیس جمهور وقت، در پیامی تلفنی در ابتدای مراسم فروش سهام با اشاره به این ‌که بهترین راه برای توسعه ایران عزیز، توسعه گردشگری است، چنین گفت:

"برای توسعه گردشگری این مرز و بوم اقدامات مختلفی انجام شده است که اساسی ترین آن حمایت های مالی و تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری و ایجاد نرم افزارهای لازم برای ارائه خدمات به گردشگران است. "

به همین ترتیب، مهدی جهانگیری، ره صدساله را یک شبه طی کرد و در مدت دو سه سال، به غول حوزه گردشگری تبدیل شد.

روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» در گزارشی که در ۲۶ مهرماه ۹۶ درباره فعالیت‌های اقتصادی مهدی جهانگیری منتشر کرد، «سمگا» را یک امپراتوری تجاری-مالی توصیف نمود که ده‌ها زیرمجموعه دارد:

" بانک گردشگری، شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران (سمگا)، مجتمع فولاد صنعت بناب، شرکت سرمایه‌گذاری نگین، هلدینگ صنایع و معادن ماهان، توسعه امید افق گردشگری، شرکت افق گردشگری ایرانیان، مرکز آموزشی علمی کاربردی کاراد، شرکت باشگاه گردشگری ایرانیان، شرکت کارت گردشگری پارس، شرکت توسعه فناوری اطلاعات گردشگری ایران، شرکت توسعه مجتمع‌های خدماتی و رفاهی پارس زیگورات، شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات و تجارت بین‌الملل هم وطا آریا.

نگاهی به گروه مالی گردشگری نشان می دهد که این گروه متشکل از ده‌ها شرکت ریز و درشت از جمله بانک گردشگری، شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان، شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان، شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران، گروه مهندسی صنعت نفت و گاز لاوان، مجتمع فولاد صنعت بناب، بیمه آرمان و... است.

گروهی که در سایر بازارهای مالی و سرمایه ای دستی بر آتش دارد و بسیاری از پروژه های هتل سازی، پروژه های نفتی و گازی، ‌ ساختمان سازی، اقامتگاه های بین راهی و تفریح گاه ها را در سراسر کشور در حال اجراء دارد و یا برنده اصلی مزایده های دولتی در اجرای چنین پروژه هایی است. "

مهدی جهانگیری، رییس هیات مدیره گروه سمگا


در حال حاضر، هلدینگ «گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران»، یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های اقتصادی کشور در بخش «خصوصی» است که طبق آن چه در وبسایت خود این گروه آمده، ۱۳ گروه مالی را در زیرمجموعه خود دارد که هر کدام چندین و چند شرکت و مجموعه را در زیرشاخه خود دارند:

اما ستاره اقبال  مهدی جهانگیری تنها در آسمان دولت دهم نمی درخشید. در سال ۹۲، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، یک نقطه قوت بزرگ در دولت جدید بود که خواسته یا ناخواسته به ادامه درخشش ستاره مهدی کمک می کرد: اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری، از موسسان حزب کارگزاران سازندگی، برادر بزرگ‌تر مهدی، به پست معاون اولی حسن روحانی رسید. گرچه برادر بزرگ‌تر، زمانی که خبر دستگیری مهدی منتشر شد، هر گونه ارتباط کاری میان خود و او را انکار کرد.

در ۱۴ مهر ۹۶، وقتی خبر بازداشت مهدی جهانگیری در کرمان رسانه‌ای شد، اسحاق در اولین موضعگیری نسبت به دستگیری برادر گفت:

"امیدوارم دستگیری برادرم سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه بافساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجراء شود. اطلاع دقیقی از دلیل، چگونگی دستگیری، اتهام، ضابط و شاکی برادرم ندارم، البته وی هیچگونه مسولیت و فعالیت دولتی ندارد. "

او سپس بار دیگر برای موکد کردن تلویحی این که، این بازداشت یک اقدام سیاسی بوده، گفت:

"مساله قابل پیش بینی بود و باید صبر کرد. امیدوارم سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه بافساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجراء شود."

با چنین موضعگیری، باید از معاون اول رییس جمهور پرسید که اگر قرار باشد هر نوع اقدام دستگاه قضاء در مبارزه با فساد، از سوی وابستگان متهمان به صراحت یا تلویحا تخطئه شود، اصولا آیا هیچ برنامه ضدفسادی به سرانجام می رسد؟ آن هم در شرایطی که روشن است یکی از عوامل توفیقات اقتصادی مهدی جهانگیری، وابستگی او به شخص معاون اول رییس جمهور بوده است.

مهدی جهانگیری در ۵ اردیبهشت ۹۴، در انتخابات هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران، با ۴۷ رای از ۵۵ رای به عنوان نایب رییس اتاق تهران انتخاب شد، این در حالی بود که او تازه وارد هیات نمایندگی این نهاد قدرتمند در اقتصاد ایران شده بود. روزنامه «دنیای اقتصاد»، در گزارشی به تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۴، درباره سوابق هیات رئیسه جدیدی این اتاق، درباره مهدی جهانگیری نوشت:

" مهدی جهانگیری، نایب رئیس اول اتاق بازرگانی تهران هم که نام او بیش از هرچیز گره به نام برادرش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور خورده در سوابق خود بنیان‌گذاری بانک گردشگری، ریاست اتاق بازرگانی مشترک ایران و یونان، ریاست هیات مدیره مجتمع فولاد صنعت بناب، ریاست هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سمگا سهامی عام و کارآفرین برتر سال ۹۳ را در پرونده خود دارد. وی علی‌رغم این که اولین بار است به هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران وارد شده اما نیامده بر صندلی نایب رئیسی اول تکیه زد."

در ۱۲ مرداد ۹۴، اسحاق جهانگیری به عنوان معاون اول رییس جمهور در اولین دیدار این دوره از هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران شرکت کرد که حضور همزمان دو برادر در این جلسه، توجهات رسانه‌ها را به خود جلب کرد.

از سوی دیگر، اسحاق جهانگیری در مناسبت‌های مختلف بر تمرکز دولت بر توسعه بخش گردشگری تاکید کرد، تا حدی که وقتی به عنوان نامزد(البته پوششی!) در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری شرکت کرد، یکی از سرفصل‌های برنامه کاری خود را بخش گردشگری دانست.

برای نمونه، معاون اول رییس جمهور در ۳ شهریور ۹۳، در سفر به اصفهان، از اعطای تسهیلاتی ویژه به بخش خصوصی و سرمایه گذاران برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری کشور خبر داد.

او در ۲۷ مرداد ۹۴، در نخستین جلسه شورای‌عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت یازدهم، از حمایت دولت برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه گردشگری خبر داد و تصریح کرد:

"باید کاری کنیم که بیش از پیش بخش خصوصی تقویت شود و موانع موجود را از سر راه این بخش برداریم تا شاهد شکوفایی بیشتر گردشگری باشیم. "

در ۲۰ اردیبهشت ۹۵، اسحاق جهانگیری تکالیف و پروژه‌های اولویت دار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را برای تحقق اقتصادی مقاومتی ابلاغ کرد، که باز در آن بر حمایت دولت از فعالان بخش گردشگری و افزایش ظرفیت هتلینگ کشور(که سمگا نقش فعالی در آن دارد) تاکید شد:

او در ۲۶ مرداد ۹۵، در جلسه شورای عالی میراث فرهنگی بار دیگر تاکید کرد که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از مهمترین دستگاه های اجرایی است که می تواند در ایجاد فرصت های شغلی نقش آفرینی کند. جهانگیری توسعه گردشگری را یکی از برنامه های اصلی دولت دانست و اظهار داشت:

"برای این منظور باید زیربناهای مورد نیاز در جهت جذب گردشگران خارجی فراهم شود و این موضوع یکی از راهبردهای جدی دولت است که در اقتصاد مقاومتی نیز بر آن تاکید شده است. "

و در ۱۰ مهر سال جاری، معاون اول رییس جمهور در جلسه شورای عالی صادرات غیرنفتی، بخش گردشگری را نیز از مهمترین و اصلی ترین بخش ها در اشتغالزایی و ایجاد درآمد ارزی دانست و از رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواست جلسه ای را  با عضویت نمایندگان وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت و امور خارجه تشکیل و راهکارهای توسعه گردشگری بررسی و برنامه دقیقی برای توسعه گردشگری در سال ۹۶ و ۹۷ تدوین کنند.

علاوه بر تلاش بی‌وقفه برادر اسحاق جهانگیری برای رونق بزرگترین هلدینگ صنعت گردشگری، جالب این جاست که در ۶ مهرماه ۹۵، در مراسم تقدیر از کارآفرینان برتر کشور با حضور رییس جمهور، مهدی جهانگیری به عنوان کارآفرین برتر در حوزه گردشگری انتخاب شد!

اما نقطه وصل دیگری هم بین این دو برادر در حوزه کاری وجود داشته است و آن کسی نیست جز: جواد پالیزدار

جواد پالیزدار(چپ)، مشاور ارشد معاون اول رییس جمهور


جواد پالیزدار، دوست مشترک دو برادر است که علاوه بر این که مشاور ارشد معاون اول رییس جمهور محسوب می شود، شریک و دوست صمیمی مهدی هم هست. پالیزدار هم معاون ریاست گروه مالی سمگا و هم عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری نگین، زیرمجموعه سمگا، است. لازم به ذکر است که پالیزدار در اسفند ۹۴، با حکم رحمانی فضلی به عنوان بازرس ویژه وزارت کشور در انتخابات مجلس دهم در استان البرز منصوب شد.

مسوولیت‌های جواد پالیزدار

 

جواد پالیزدار، عضو هیات مدیره شرکت نگین گردشگری ایرانیان


علاوه بر این، ابراهیم، دیگر برادر اسحاق و مهدی هم در مجموعه مالی گردشگری سهم خود را دارد. تسنیم در ۱۸ مرداد ۹۵ گزارش داد که «مهدی جهانگیری»، رییس گروه مالی گردشگری، طی حکمی، «ابراهیم جهانگیری» را به سمت معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی گروه مالی گردشگری منصوب کرده است:

رجانیوز نیز در گزارشی به تاریخ ۱۶ مهر ۹۶، جدولی را منتشر کرد که نام «ابراهیم جهانگیری»، به عنوان سهامدار اصلی شماری از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ سمگا در آن دیده می شود:

روح‌الله احمدزاده کرمانی، رییس اسبق سازمان میراث فرهنگی در همان مصاحبه با مشرق، اشاره‌ای اجمالی هم به راز میلیاردر شدن مهدی جهانگیری در عرض کم‌تر از یک سال (به نحوی که بتواند یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های اقتصادی ایران را پایه‌گذای کند) داشت:

"بله آقایان آمده‌اند از اسم برند گردشگری سازمان دولتی سوءاستفاده می‌کنند و پول‌های مردم را می‌گیرند و در فرمانیه و آجودانیه، ملک‌های اعیانی می‌خرند و آقای جهانگیری با گران شدن ملک و زمین، مولتی میلیاردر شد."

به هر حال، مهدی جهانگیری که در ۱۴ مهر در کرمان دستگیر شده بود، در ادامه رسیدگی قضایی به تهران منتقل شد و طبق آخرین اخبار منتشر شده، قرار وثیقه ۶۰۰۰ میلیاردی او با فشارهای مختلف، به هزار میلیارد و نهایتا ۲۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت و طبق برخی اخبار، آزاد شد.

منبع:مشرق

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۶ فروردین ۱۳۹۷قاضی‌پور: مقدمه فساد از دولت احمدی نژاد آغاز شد
۲۲ فروردین ۱۳۹۷مسئول ستاد انتخاباتی احمدی‌نژاد: مریدان مشایی با شنیدن نام او صلوات می‌فرستادند
۲۰ فروردین ۱۳۹۷حضور مهدی جهانگیری در جلسات اتاق تهران
۱۸ فروردین ۱۳۹۷وزیران احمدی‌نژاد امروز چه می‌کنند؟
۱۵ فروردین ۱۳۹۷فرشاد مومنی: اتحاد سه گروه تیشه بر ریشه اقتصاد ایران می‌زند/ متاسفانه دولت کنونی روی دیگر سکه دولت احمدی نژاد است/ بر اساس آمار رسمی یک سوم جمعیت ایران زیر خط فقر است
۱۲ فروردین ۱۳۹۷توضیح رئیس سازمان زندان‌ها درباره اعتصاب غذای بقایی
۶ فروردین ۱۳۹۷ ریشه یابی هجمه هماهنگ رسانه های ضد انقلاب و جریان انحرافی به احمد توکلی/ پاسخ به شبهات و دروغ پردازی های اخیر
۲۶ اسفند ۱۳۹۶اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد
۲۶ اسفند ۱۳۹۶متن کامل حکم محکومیت بقایی منتشر شد
۲۶ اسفند ۱۳۹۶روزنامه جمهوری اسلامی: مشایی بارها بصورت پنهانی با مقامات خارجی از جمله انگلیسی ها مذاکره کرد
۲۶ اسفند ۱۳۹۶گفت و شنود کیهان از مشایی و سفارت انگلیس
۲۵ اسفند ۱۳۹۶لطفا اهداف و خباثت انگلیس را تقلیل ندهید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۷۹۸۲۷۰۹:۱۱:۵۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
کسانیکه در دولت سازندگی و اصلاحات بودن اینطوری هستند من ثروت برادر معاون اول را از قدرت زمان وزارت برادرش میدانم و ربطی به مشایی و بقایی ندارد!!!!!!!!!!!! شما ثروت های افرادی که صندوقدار نزدیکان دولتیها هستند توجیه میکنید. نمیدانید صنعت خودرو در زمان جهانگیری و نعمت زاده چگونه رانتی بود و چگونه کسب ثروت میکردند
ناشناس۲۷۹۸۴۳۰۹:۳۲:۲۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
مقاله در بخش ارتباط کاری و بده بستان دو برادر ضعیف هست، در واقع ارتباط رانت گونه بین مهدی و اسحاق مطرح نمیشه و فقط گفته میشه چرا اسحاق بر توسعه گردشگری تاکید کرده، در حالی که غیر اسحاق مثلا حسن روحانی نیز بر توسعه گردشگری تاکید داره.چون مهدی در زمینه گردشگری فعال هست دلیل نمیشه هرکی بر لزوم گردشگری صحبت میکنه با مهدی ارتباط کاری داره.
ناشناس۲۷۹۸۶۳۰۹:۵۰:۳۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
چه اسناد محکمی!!
ناشناس۲۷۹۸۷۱۱۰:۰۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
چشممون روشن
ناشناس۲۷۹۸۷۸۱۰:۰۶:۴۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
همه این آسمان و ریسمان را بافتید که دکتر جهانگیری را تخریب کنید.بزرگترین آفت مبارزه با فساد در ایران سیاسی کاری است.سایت های اصولگرا بجای پرداختن به پرونده ها و گزارشهای فساد در شهرداری تهران،هر روز روی پرونده ای بر علیه دولت فعلی یا دولت نهم مانور می دهد.
حمید۲۷۹۸۹۵۱۰:۲۹:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
والله چی بگیم؛ با اینهمه بیکاری و گرفتاری مردم ، وجود چنین رانتخوارانی با این همه ثروت و مکنت هم جای تاسف دارد و هم اینکه قضیه خیلی پیچیده و مرموز می باشد.
ناشناس۲۷۹۹۱۵۱۰:۴۵:۲۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
خدا لعنتشان کند
محمد۲۷۹۹۳۷۱۱:۰۳:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
چه بخور بخوریه خدا عاقبت هممونو بخیر کنه
ناشناس۲۷۹۹۴۴۱۱:۱۳:۳۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
برای ساکت کردن جهانگیری است دیگه؟ مردید جواب احمدی نژاد رو بدین
ناشناس۲۷۹۹۴۵۱۱:۱۳:۳۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
مملکت دزد بازاریه به خدا
ناشناس۲۷۹۹۷۴۱۱:۳۷:۱۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
این به اصلاح هلدینگ تا حالا یک اتاق هتل ساخته ؟
نعمت الله جوکار۲۷۹۹۷۵۱۱:۳۸:۳۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
گرحکم‌کنند که مست گیرند...درشهرهرآنچه که هست گیرند ... عبارت منتسب به دکترتوکلی درموردوجودفسادسیستمی نشانه عمق فاجعه وریشه سرطان گونه مثلث "فقر فساد وتبعیض "مورداشاره رهبری است .
مظلومیت انقلاب۲۷۹۹۸۳۱۱:۵۲:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
!!!جالبه اینهمه کارهای غیرقانونی در سطح وسیع انجام میشه ولی همه وقتی میفهمن که گندش در میاد!!! انگار سیستمهای نظارتی توی کما بسر میبرن.!!!!
رضایی۲۷۹۹۹۹۱۲:۱۲:۰۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
جهانگیری باید استعفاء بدهد.
محمد۲۸۰۰۰۸۱۲:۱۸:۳۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
ازتون ممنونم بابت این گزارش تا مردم بفهمند که پشت پرده چه خبره و چی میگذره ؛ انشاالله برای سایر مسئولین هم این مسئله بررسی بشه تا اگر مورد خلافی باشه مردم آگاهی داشته باشند .
ناشناس۲۸۰۰۱۷۱۲:۲۱:۴۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
بعد ما با مدرک فوق لیسانس الاف تو خونه نشستیم
ناشناس۲۸۰۰۲۶۱۲:۳۸:۳۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
این کار درست نیست که علنی تهمت بزنید و غیرعلنی محاکمه کنید. این جزو موادری که در دادگاه محکوم شد نبود. اصلا جهانگیری با احمدی نژاد خوب نیست. اگر موردی هست باید در دادگاه علنی به صورت منصفانه محاکمه شود.
ناشناس۲۸۰۰۴۱۱۲:۵۰:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
باید نهاد های مسوول و ناظر را محاکمه کنند که چرا در خواب بودند؟
سید۲۸۰۰۴۳۱۲:۵۲:۴۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
اقا یکی بگه ان بالا چه خبره؟کی به کیه؟این همه اختلاس ورانت و...چرا اتفاق می افتد؟کی جوابگواست؟چرا؟وچرا؟وچرا؟و...
ناشناس۲۸۰۰۴۸۱۲:۵۸:۵۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
چه اصلاح طلب های جالبی داریم!
ناشناس۲۸۰۱۱۷۱۴:۰۴:۱۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
این همه صغری و کبری چیدین که بگین این شرکت گردشگری از نام گردشگری برای رانت استفاده کرده آیا معاون رئیس جمهور باید در نطق های خود از کلمه گردشگری استفاده نکند که حمل بر حمایت نشود؟
ناشناس۲۸۰۱۱۸۱۴:۰۷:۲۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
با اینهمه توضیح و تفسیر ظاهرا در بر خورد با فساد زیاد بی طرفی صورت نگرفته که فقط با مشایی و بقایی و رحیمی داره برخورد میشه و امثال جهانگیری آزاد و راحتند
مومنی۲۸۰۳۰۹۱۷:۱۵:۳۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
این همه روضه خواندی کجای مطلب به اسحاق جهانگیری وصل میشود اینکه گفته باید ازبخش خصوصی حمایت کرد .یا اینکه اگر کسی وزیری وکیلی شد باید اطرافیان اوبمیرند.
ناشناس۲۸۰۳۶۱۱۸:۳۷:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
کجای این کار غیر قانونی بوده است ؟
ناشناس۲۸۰۳۶۹۱۸:۴۱:۵۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
سرآدم صوت میکشه
ناشناس۲۸۰۳۸۴۱۹:۰۲:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
خدا به داد مردم برسه از دست این جهانگیری ها.....................
ناشناس۲۸۰۴۰۷۱۹:۳۰:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
همش دروغ سیاسی
ناشناس۲۸۱۰۸۸۰۴:۳۰:۳۳ ۱۳۹۷/۱/۱
عضویت در هیئت مدیره جرم ؟ کار آفرینی جرم ؟ جمع کن بابا
ناشناس۲۸۱۱۵۵۱۰:۱۳:۴۹ ۱۳۹۷/۱/۱
آخرشو خوب چسبوندید به دولت روحانی! فرار به جلو به همین کار شما میگن! این آقا در دولت مهرورز مورد حمایت خودتون رشد کرد و شد مهدی جهانگیری حالا میچسبونیدش به روحانی؟
تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های اخیر

 1. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 2. یک خطا و صد فرصت طلبی

 3. سیاست جدید بانک مرکزی/ ارز مسافرتی ۵۴۰۰ تومانی/ فقط یورو پرداخت می شود

 4. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 5. تعجب جالب جهرمی در واکنش به اظهارات روحانی  

 6. کنایه ارزی روحانی به ترکان

 7. رییس جمهور : چقدر ما گزینش می کنیم، سیم جین می کنیم، از غسل و ابا و اجداد می پرسیم، اما یک کلمه نمی پرسیم که آیا تو متعهد هستی که به مردم خدمت کنی؟  

 8. کلانتری استعفای کاوه مدنی را پذیرفت

 9. رشد ۲۶ درصدی قیمت مسکن در تهران + نمودار

 10. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 11. واکنش نوبخت به افزایش محرمانه حقوق کارمندان آموزش و پرورش و نابرابری در پرداخت‌ها

 12. اظهارات کریمی قدوسی از درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت از افزایش قیمت ارز

 13. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 14. ۶ محصول داخلی سودآور برای دلالان خودرو

 15. اردکانیان: ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی قرار دارند

 16. آمادگی پیام رسان‌های داخلی برای صیانت از نام کانال‌های تلگرامی

 17. زندان‎ های مخوف جیش‌ الاسلام در غوطه‌ شرقی + فیلم

 18. طرح آموزش و پرورش برای جایگزینی زبان روسی با انگلیسی  

 19. برخورد گشت کنترل نامحسوس با جولان خودرو های لوکس در پایتخت  

 20. تعطیلی قمارخانه آنلاین توسط پلیس فتا

 21. بلیت مترو از امروز گران شد

 22. تداوم کابوس حقوق‌های نجومی / چرا دولت از شفافیت گریزان است

 23. هر کدام از پیام‌رسان‌های داخلی چه تعداد کاربر دارند؟  

 24. معرفی گزینه‌های پنج گانه برای شهرداری تهران

 25. دستگیری سارقان خودپرداز‌های تهران   

پربحث‌های دیروز

 1. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 2. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 3. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 4. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 5. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 6. لحظه ناباورانه ای که کروکودیل بعد از گرفتن غزال انجام می دهد  

 7. جانشین فرمانده سپاه: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع‌ آتش است/ دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند زیبنده برخی نیست که مانند دشمنان با ما برخورد کنند

 8. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 9. رایزنی اروپا با آمریکا برای ماندن در برجام/ هشدار ایران درباره پیامدهای خروج یک جانبه واشنگتن از توافق/ چالش تحریم بدلیل ضرب‌الاجل ترامپ افزایش یافته

 10. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 11. واکنش عارف به ویدئوی برخورد گشت ارشاد

 12. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: در برجام و بیرون برجام انتخاب‌های گسترده‌ای داریم/ اقدام ایران و واکنش بین‌المللی برای آمریکا ناخوشایند خواهد بود

 13. وقتی که همسر شهید حججی روز پاسدار را به شوهرش تبریک گفت+عکس

 14. ناتالی پورتمن رژیم صهیونیستی را بایکوت کرد

 15. مردم فکر می‌کنند 1000 نفر در ساختمان یک پیام‌رسان ایرانی نشسته‌اند تا پیام‌هایشان را بخوانند!  

 16. کاریکاتور/واکنشی به احتمال شهردار شدن عارف  

 17. ۵ ساله شدن هنرستان‌ها و تحصیل در دوره کاردانی پیوسته از سال ۹۸

 18. حق الزحمه بالای مشاوران املاک برای رهن و اجاره

 19. معاملات مسکن سقوط کرد

 20. انجام موفقیت‌آمیز عمل پیوند مچ دست کودک ۷ ساله آبادانی

 21. استعفای بی‌سروصدای قائم‌مقام آخوندی/خداحافظی مرد شماره یک قرارداد خرید هواپیماها

 22. پوتین به زودی سوار این لیموزین خواهد شد +تصاویر

 23. جمله نامتعارف پخش شده از تریبون مجلس، صداگذاری نبوده است

 24. 10 وزیر در راه مجلس/53 سوال 43 نماینده از وزرا

 25. هند، پیشتاز رشد اقتصادی در جهان + اینفوگرافیک

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 3. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 4. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 5. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 6. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 7. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 8. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 9. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 10. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 11. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 12. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 13. یک خطا و صد فرصت طلبی

 14. جشن جنجالی باغ قلهک

 15. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 16. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 17. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 18. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 19. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 20. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 21. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 22. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 23. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 24. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 25. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

پربحث‌های امروز

 1. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 2. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 3. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 4. واکنش کیهان به فیلم برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر

 5. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 6. هدیه روحانی به سپاه در روز ارتش!

 7. تداوم کابوس حقوق‌های نجومی / چرا دولت از شفافیت گریزان است

 8. همسر سعید مرتضوی: از بازداشت همسرم بی اطلاع هستم

 9. شفافیت در ابهام/ مردم باید حقوق مدیران را بدانند

 10. جلیلی: نباید فقط زمان انتخابات دغدغه داشت

 11. ذوالفقاری: روادید بین ایران و عراق حذف می‌شود

 12. آیت الله جنتی: برخی افراد بدون استناد ایراد می‌گیرند

 13. واکنش مطهری به ویدئوی گشت ارشاد:اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/هر دو طرف درگیری خطا داشتند

 14. پاسخ مهرعلیزاده به شایعه شهردار شدنش در تهران

 15. گزینه رئیس دولت اصلاحات برای شهرداری تهران/میراث هاشمی رفسنجانی برای پسرش/ زمزمه‌هایی درباره حصر/ توییت عجیب آشنا/ بازگشت قالیباف/فعال اصلاح طلب: در سخنان روحانی عوام فریبی دیده می شد

 16. محسن هاشمی بعد از شهرداری به فکر کاندیداتوری برای ریاست جمهوری است؟

 17. از خستگی تا خواب ‌آلودگی

 18. علیرضا سلیمی: من جمله حاشیه ساز مجلس را نگفتم/ می خواهند با حاشیه سازی، انتقام اشتباه معاهده پالرمو را بگیرند

 19. اختصاصی الف/ اسامی 92 نماینده امضاء کننده چهارمین سوال از رئیس جمهور + تصویر امضاها

 20. جزئیات نشست مشترک سه قوه به میزبانی مجلس

 21. دستور وزیر کشور به پلیس برای برخورد با ماموران خاطی گشت ارشاد

 22. آیت‌الله نوری‌ همدانی: اگر کسی بخواهد تفاوتی میان سپاه و ارتش قائل شود یا "جاهل" است یا "دشمن"

 23. وزیر دادگستری: دستگیری «سعید مرتضوی» در شهر ری را تایید نمی‌کنم

 24. گریختن یک متهم امنیتی دیگر؛ چرا «کاوه مدنی» راه «خاوری» را در پیش گرفت

 25. واکنش ایران به نقض برجام به روایت مقامات؛ ضرب شست ویژه

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 2. جانشین فرمانده سپاه: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع‌ آتش است/ دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند زیبنده برخی نیست که مانند دشمنان با ما برخورد کنند

 3. واکنش عارف به ویدئوی برخورد گشت ارشاد

 4. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: در برجام و بیرون برجام انتخاب‌های گسترده‌ای داریم/ اقدام ایران و واکنش بین‌المللی برای آمریکا ناخوشایند خواهد بود

 5. وقتی که همسر شهید حججی روز پاسدار را به شوهرش تبریک گفت+عکس

 6. جمله نامتعارف پخش شده از تریبون مجلس، صداگذاری نبوده است

 7. 10 وزیر در راه مجلس/53 سوال 43 نماینده از وزرا

 8. عراقچی: برخی تصور می کنند ایران درهرشرایطی به برجام متعهد می ماند

 9. مسئله سعید مرتضوی در دولت مطرح نشده است

 10. حسین مرعشی: رئیس جمهور انتخاب خودمان است و باید خود پاسخگوی تمامی رفتارها و اتفاقات باشیم

 11. تابش: رهبری موضوع حصر را با رویکرد حل، به شورای امنیت ملی ارجاع داده‌اند

 12. خطیب جمعه تهران: با ایجاد شبکه های بومی مفتخریم اسرارمان پیش بیگانه نیست و خودکفا شدیم

 13. انتقاد کنایه‎آمیز رییس بسیج به مسئولانی که جایگاه سپاه را تضعیف می‎کنند

 14. نماینده مجلس: امرار معاش 75 هزار مرزنشین با کولبری

 15. تلگرام امنیت و اطلاعات مردم ایران را به بازیچه گرفته است

 16. انتقادات اصلاح طلبان در جلسه با روحانی/درخواست‌ها از رئیس جمهور

 17. هشدار سردار فدوی به دشمن: اگر حماقت کنند توان واقعی سپاه را خواهند دید/تحریم شویم، معطل نمی‌مانیم

 18. جزییات جلسه سران اصلاحات و اعتدال با رئیس‌جمهور/ گلایه خاتمی و ناطق‌نوری به روحانی

 19. واشنگتن بهبود روابط با مسکو را مشروط کرد

 20. نه اتحادیه اروپا به ترامپ؛ در برجام می مانیم

 21. عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی جنوب دمشق+ عکس

 22. نتانیاهو: دستکم ۶ کشور در حال بررسی انتقال سفارت‌هایشان به قدس هستند

 23. درخواست پارلمان اروپا برای لغو فوری محاصره غزه

 24. صادقی: دبیرخانه فراکسیون امید نیازمند تحول اساسی است

 25. عراقچی: تصور اینکه ایران در هر شرایطی به برجام متعهد خواهد ماند، اشتباه است

پربحث‌های هفته

 1. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 2. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 3. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 4. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 5. جشن جنجالی باغ قلهک

 6. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 7. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 8. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 9. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 10. واکنش کیهان به فیلم برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر

 11. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 12. برجام بدون آمریکا چه ارزشی دارد؟

 13. انتقادات نمایندگان از وزیر بهداشت/پزشکیان:‌ قانون را درست اجرا می‌کردید در وزارت بهداشت هرج ومرج نمی‌شد/ محجوب: غرورتان را کمتر کنید

 14. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 15. قطعیت حضور عارف در بین ۷ گزینه اصلی شهرداری تهران

 16. هدیه روحانی به سپاه در روز ارتش!

 17. احتمال منتفی شدن حکم جلب مرتضوی

 18. اعتماد‌ عمومی در گروِ تفاهم‌ ملی

 19. انتشار فیلم جعلی از آیت الله علم الهدی/ طعنه ابطحی به احمدی نژاد و مرتضوی/ واکنش کیهان به کشف حجاب نماینده سابق مجلس/رقابت چهار جریان اصلاح طلب برای حضور در بهشت

 20. دستور وزیر کشور برای برخورد با کشف حجاب در خودرو

 21. جانشین فرمانده سپاه: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع‌ آتش است/ دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند زیبنده برخی نیست که مانند دشمنان با ما برخورد کنند

 22. همسر سعید مرتضوی: همسرم در تهران است ولی در منزل نیست

 23. تذکر نمایندگان مردم به روحانی از موسسات اعتباری تا افزایش قیمت ارز/ رئیس جمهور، سیف را برکنار می‌کند؟+عکس

 24. توضیحات دادستانی در خصوص آخرین وضعیت سعید مرتضوی/ در پرونده هایی که با حیثیت دستگاه قضایی مرتبط است طبق قانون عمل می کنیم/ دستورات لازم برای برای اجرای حکم به ضابطین داده شده

 25. همکاری هسته ای ایران و چین/ احتمال ساخت نیروگاه هسته ای در ایران با کمک چینی ها

آخرین عناوین