ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

گروه جهان الف،   3961224084 ۴۳ نظر، ۲۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

پس از چندین ماه کشمکش و اختلاف بین رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا، ترامپ بالاخره در اقدامی عجیب از طریق توییتر تیلرسون را از سمت خود برکنار کرد.

 به عقیده بسیاری از تحلیل گران برکناری تیلرسون و سپردن سکان وزارت خارجه به مایک پمپئو که از سازمان سیا آمده موجبات تغییرات رادیکال در سیاست خارجی آمریکا خواهد شد. این تاثیرات می تواند در رابطه واشنگتن با اروپا، کره شمالی، ایران، ترکیه و کشورهای خلیج فارس نمود داشته باشد.

به گزارش الف، رئیس جمهور آمریکا بعد از برکناری تیلرسون، به وجود اختلاف نظر سیاسی میان خود و تیلرسون در ارتباط با ایران و توافق هسته ای اشاره کرد. تیلرسون به همراه جیمز متیس، وزیر دفاع همیشه خواهان حفظ برجام البته با اصلاحات آن و یا انجام توافق های جدید درباره  مسائل موشکی و منطقه ای بود. در واقع سیاست تیلرسون و متیس در قبال ایران با اروپایی ها هماهنگی داشت.

اما دونالد ترامپ از روزی اولی که وارد کارزار رقابت های انتخاباتی شده بود دائماً از لغو توافق هسته ای سخن گفته بود. در این راستا مایک پمپئو ، جانشین تیلرسون نیز از مخالفان سرسخت برجام می باشد و در طول یک سالی که از ریاست وی بر سازمان سیا می گذرد بارها دستوراتی برای مقابله با سیاست ایران در منطقه خاورمیانه صادر کرده بود. پمپئو به طور کلی به سیاست تغییر نظام سیاسی ایران اعتقاد دارد.

به همین دلایل است که برکناری تیلرسون و جایگزینی پمپئو موجبات خوشحالی عربستان و امارات متحده عربی شده است. البته نارضایتی امارات و ریاض محدود به توافق هسته ای نمی شود بلکه در مناقشه کشورهای عربی با قطر، اگر چه ترامپ فوراً جانب عربستان را گرفت اما تیلرسون تحریم سعودی ها را مورد انتقاد قرار داد و تلاش کرد به میانجی گری بین طرفین بپردازد.

به همین دلیل بود که در روزهای گذشته روزنامه نیویورک تایمز مدعی شده بود که امارات متحده عربی در برکناری تیلرسون نقش داشته است.

نکته مهم دیگر این است که پمپئو برخلاف تیلرسون کشورهای عربی مانند عربستان، امارات و ر‍ژیم صهیونیستی را متحدان و شرکای نزدیک واشنگتن می داند و موضعی خصمانه نیز در قبال اردوغان دارد.  

به طور کلی برکناری تیلرسون را باید به مثابه هدیه بزرگ ترامپ به محمد بن سلمان ولی عهد عربستان دانست.  نکته جالب آن است که اخراج توییتری تیلرسون یک هفته پیش از سفر محمد بن سلمان به آمریکا می باشد.

سرانجام توافق هسته ای چه خواهد شد؟

تامل در سخنان رئیس جمهور آمریکا نشان دهنده این است که مهم ترین دلیل اخراج تیلرسون(یا حداقل یکی از دلایل مهم)، ایران بوده است. دونالد ترامپ گفته بود: تیلرسون برای من دوست داشتنی بود لیکن در خصوص برخی مسائل با هم اتفاق نظر نداشتیم. من تصور می کنم که توافق هسته ای با ایران وحشتناک باشد، ولی از نظر او خوب بود. من قصد دارم آن را لغو کنم یا دوباره بنویسم ولی او نظرات متفاوتی داشت.

ترامپ همچنین اعتراف کرد میان او و وزیر امور خارجه جدید یعنی پمپئو اشتراک نظر گسترده ای وجود دارد و در بیشتر مسائل البته نه در همه مسائل دیدگاه نزدیکی دارند. از این رو باید گفت با توجه به نزدیکی اعراب و اسرائیل به تیم جدید کابینه ترامپ، احتمال به خطر افتادن توافق هسته ای دو چندان شده است. به این افراد البته باید نیکی هیلی را نیز اضافه کرد که سیاست سخت گیرانه ای در قبال ایران و توافق هسته ای دارد. با این شرایط احتمالاً نظرات جیمز متیس چندان مورد توجه قرار نگیرد.

عبدالباری عطوان، تحلیل گر مشهور عرب در رای الیوم درباره تغییرات جدید کابینه ترامپ می نویسد: ترامپ اکنون در کنار خود وزیر خارجه ای دارد که به دیپلماسی جنگ ایمان داشته و تجربه بی سابقه ای در توطئه چینی در اتاق های سیاه در اختیار دارد که این تجربه را طی فعالیت خود به عنوان رئیس سیا به دست آورده است و تندروترین فرد در قبال ایران و کره شمالی به شمار می رود و از این رو هواداران زیادی در عربستان سعودی، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر پیدا خواهد کرد.

صحبت های مهم عراقچی  در جلسه کمیسیون امنیت

واکنش مقامات وزارت خارجه بعد از تغییرات جدید در کابینه ترامپ نشان دهنده این است که ایران احتمال کنار گذاشتن توافق هسته ای از سوی آمریکا را زیاد می داند. چنان چه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز سه شنبه، در صفحه توئیتر خود نوشت: آمریکا در جایگاهی نیست که برای برجام شرط تعیین کند. ترامپ عادت کرده است که غیر قابل پیش بینی باشد و بنابراین کسی نتواند با او وارد مذاکره شود. هیچ کس مایل نیست که با کاخ سفید توافقی امضا کند که این امضا تنها چهار تا هشت سال معتبر باشد.

اما واکنش اصلی را معاون وزارت خارجه داشت. عباس عراقچی دیروز در کمیسیون امنیت ملی، خروج آمریکایی‌ها از برجام را جدی خواند و تغییر وزیر خارجه این کشور را در این راستا ارزیابی کرد و گفت: اگر آمریکا از برجام خارج شود ما هم خارج می‌شویم. این موضوع به اروپایی‌ها گفته شده است که اگر نتوانند آمریکا را در برجام حفظ کنند ایران هم خارج خواهد شد.

معاون سیاسی وزارت خارجه در ادامه با بیان اینکه ما چند سناریو در این رابطه داریم، توضیح داد: یکی از سناریوها این است که آمریکا از برجام خارج می‌شود که در این رابطه احتمال زیاد است. در چنین شرایطی ما دو راه داریم؛ اولین راه ادامه برجام بدون آمریکا و راه دیگر خروج ایران از برجام و پایان بخشیدن به آن است. موضوع ما این است که اگر آمریکا خارج شود ما هم خارج می‌شویم، این را به اروپایی‌ها هم گفتیم که اگر نتوانند آمریکا را در برجام حفظ کنند ایران هم از برجام خارج خواهد شد لذا کشورها باید همیشه آمادگی اقتصاد منهای برجام را داشته باشند.

 عراقچی ادامه داد: اگر برجام هم حفظ شود باز هم آمریکایی‌ها به دنبال محدودسازی ایران و مقابله با ما هستند و در این رابطه تلاش می‌کنند لذا اگر با اروپایی‌ها هم بدون آمریکا برجام را ادامه دهیم کار سخت خواهد بود چون فشار آمریکایی‌ها بیشتر می‌شود به همین دلیل اروپایی‌ها در حال تلاش هستند که آمریکا را با این پیشنهاد حفظ کنند که در آینده یعنی پس از هشت سال با ایران توافق جدیدی داشته باشند. حال اینکه ایران این نوع اقدام را خلاف برجام می‌داند.

وی در جمع‌بندی تاکید کرد: آمریکایی‌ها در خروج از برجام جدی هستند، تغییر وزارت خارجه این کشور هم در همین راستا صورت گرفته یا اینکه حداقل یکی از دلایلش این بوده است.

جالب این جاست که داریل کیمبال، مدیر انجمن کنترل تسلیحات آمریکا نیز با انتشار توییتی سخنان سیدعباس عراقچی را زنگ خطر توافق هسته‌ای خواند. او با بازنشر این بخش از سخنان عراقچی که «اگر آمریکا از برجام خارج شود ما هم خارج می‌شویم. این موضوع به اروپایی‌ها گفته شده است که اگر نتوانند آمریکا را در برجام حفظ کنند ایران هم خارج خواهد شد» از نواخته شدن این زنگ خطر خبر داد.

مارک دوبوویتز مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی نیز می گوید: برای هر کسی که فکر می کند ترامپ در مورد ضرب الاجل 12 می (22 اردیبهشت1397) برای ترمیم یا خروج از برجام بلوف می زند، انتصاب مایک پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه یک هشدار بیدارباش است.

به گزارش الف، دونالد ترامپ چند هفته قبل گفته بود دوازدهم مه آخرین مهلت برای فرانسه ، آلمان و انگلیس است تا نواقص برجام را برطرف کنند؛ در غیر این صورت آمریکا از توافق هسته ای خارج خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تلاش اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر و بازرسی از تاسیسات نظامی ایران
۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷شروع هفته های سرنوشت ساز برای توافق هسته ای، پیام جدید ایران و تبعات برجام شکنی آمریکا
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷کرباسیان: سیاست‌های جدید ارزی اقدامی "پیش‌ دستانه" برای لغو احتمالی برجام است
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷چرا کاخ سفید ضدایرانی تر می شود؟
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷واکنش ایران به نقض برجام به روایت مقامات؛ ضرب شست ویژه
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷صالحی: هر زمان نظام تصمیم بگیرد مانند یک ارتش آماده حرکت هستیم
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷گفت‌وگوی ترامپ و مکرون درباره توافق هسته ای
۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷جنگ‌طلبی که نیامده کارش به «اما و اگر» کشید 
۳۱ فروردین ۱۳۹۷دوشنبه درباره صلاحیت «پامپئو» برای سمت وزارت خارجه آمریکا، رای‌گیری می‌شود
۳۱ فروردین ۱۳۹۷مذاکره وزیر خارجه موقت آمریکا برای پایان دادن به جنگ یمن
۳۱ فروردین ۱۳۹۷ترامپ: هر چه زودتر مایک پامپئو را به عنوان وزیر خارجه تایید کنید
۳۰ فروردین ۱۳۹۷بلومبرگ: دمکرات ها فرصت اصلاح برجام را به پمپئو بدهند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۷۶۶۵۱۱۵:۴۴:۴۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
برجام ، بزرگترین کلاهبرداری تاریخ معاصر
ناشناس۲۷۶۷۱۲۱۷:۰۴:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
... این آقای پامبئو تایید نخواهد شد! دو تا سناتور جمهوری خواه مخالفند! در آخر بدون برجام تو الان داشتی ... وضع کره یا ونوزئلا را ببین! ..
ناشناس۲۷۶۷۲۵۱۷:۲۵:۰۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
جناب آقای روحانی بدون توجه به توصیه‌های دلسوزان، خود را در تله برجام گرفتار کردند و بعد از شکست گفتند مذاکره با آمریکا دیوانگی است!
ناشناس۲۷۶۷۲۶۱۷:۲۵:۱۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
مقامات بانک مرکزی و دولتی : واقعا با این اقتصاد و بازاری که درست کردید لایق نشان افتخار و جایزه نوبل هستید. به سالها پیش کاری نداریم ولی همین 6 ماه پیش بود که می خواستیم پولی را از خارج از کشور به ایران انتقال دهیم. یکی از دوستانی که اینجا بود و به ارز نیاز داشت به من گفت این پول را در اینجا به من بده و من معادل ان پول را به ریال به حساب خانواده تو در ایران واریز می کنم. از این بهتر نمی شد چون به نفع هر دو و بدون دخالت صراف بود!ما هم موافقت کردیم و قرار شد نرخ تبدیل بر اساس قیمت سایت یکی از صرافیها معتبر باشد. به همین سادگی. ولی حالا در استانه عید می خواستم هزار دلاری کمک خرجی برای خانواده بفرستم که دست نگه داشتم. چون یک امار و نرخ به قول برجامیها قابل راستی ازمایی در کشور وجود ندارد! همین نرخ امروز را ببینید. می گوید دلار 25 تومان گرانتر شده ولی درهم تغییر نکرده! در همه دنیا می دانند که نرخ درهم و دلار قفل به هم شده و دلار که تغییر کند درهم قطعا تغییر می کند و نسبت ان3.67 همیشه پایدار است ولی در بازار ایران نیست! بر اساس همین نستب و همین قیمت دلار امریکا در بازار ایران باید 5000 تومان باشد ولی معلوم نیست من برای چه باید به قیمت 4800 تومان ان را به صراف بفروشم! دلیلش از نظر بانک مرکزی حتما برای کمک به صنف نیازمند به پشتیبانی صرافان ایران است؟! ما که ایرانی هستنیم دیگر حاضر به معامله و انتقال ارز خود که با زحمت زیاد به دست اوردیم به ایران نیستیم . ادعاهای مقامات اقتصادی و سیاسی مبنی بر جذب میلیاردها دلار سرمایه گزاری خارجی در چنین بازاری از همه بیشتر خنده دار( از نوع تلخ ان) است!
ناشناس۲۷۶۷۲۹۱۷:۲۸:۰۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
دولتی‌ها ابتدا تکلیف خسارت‌های سنگین توافق برجام را روشن کنند سپس صحبت از مذاکره بر سر FATF و موشک و منطقه داشته باشند.
ناشناس۲۷۶۷۳۱۱۷:۲۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
به دنبال افاضات آقایان با تدبیر و ادب، لازم است سوال شود انتقاد از کسانی که امضای کری را تضمین می‌دانستند و آب‌خوردن مردم را به برجام مشروط کرده بودند و نیز کسانی که یک قرارداد مهم بین‌المللی را در عرض کمتر از 20 دقیقه تصویب کردند کم‌عقلی بود یا پذیرش آن؟
ناشناس۲۷۶۷۳۸۱۷:۳۳:۳۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
وندی شرمن، گفته قبل از آغاز مذاکرات متن صد صفحه‌ای برجام را ما نوشتیم و هیچ تصور نمی‌کردیم که هیئت ایرانی آن را بپذیرند ولی در کمال ناباوری هیئت ایرانی تمامی آن را با رغبت و کمال پذیرفت! آیا این دیکته‌نویسی را باید به هیئت دیپلماتیک کشورمان تبریک عرض کنیم؟ و همچنین به رئیس‌جمهور که به این برندها می‌نازند و آنها را عقل کل تلقی می‌کنند و منتقدین و مخالفین را بی‌عقل قلمداد می‌کنند؟ تاریخ روزی به آن خنده‌های آقای ظریف اشک خواهد ریخت.
ناشناس۲۷۶۷۴۲۱۷:۳۶:۵۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
آقایان دولتمردان به جای حاشیه‌پردازی و پنجه به رخ دیگران کشیدن بگویند سرنوشت وعده‌هایی که به ملت دادید چه شد و چرا تعهدات برجام برای ایران اسلامی الزامی بوده است ولی تحریم‌ها هم همچنان پابرجاست و غرب همچنان در حال دیکته‌کردن خواسته‌های نوبه نو خود است.
ناشناس۲۷۶۷۴۵۱۷:۳۷:۴۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
دستاورد سفر وزیر خارجه فرانسه برای کشورمان چه بوده است؟ چرا چیزی از آن در رسانه‌ها عنوان نشد تا مشخص شود که این رفت و آمدها چه ثمراتی به همراه داشته است و چرا همیشه محرمانه و پشت درهای بسته می‌ماند؟
ناشناس۲۷۶۷۴۶۱۷:۳۸:۴۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
مگر برجام قرار نبود پول‌های نفت فروخته شده‌ را به کشور بازگرداند، چرا خبری از سرنوشت این پول‌ها نیست و اگر بیاید از طریق تحمیل کالاهای بنجل و خارج از نیاز جامعه و نیز نابودکننده تولید داخلی است؟
ناشناس۲۷۶۷۶۷۱۸:۰۰:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
بله برای آمریکا و کاسبان تحریم
ناشناس۲۷۶۹۲۰۲۱:۵۳:۴۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
چه توافق بشود یا نشود ما دشمنی برای خود ساخته ایم که هر روز برایش رجز می خوانیم اوایل انقلاب انها ما را جدی نگرفتند ولی الان نشان دادند که جدی گرفتند حالا این گوی این میدان
ناشناس۲۷۶۶۵۳۱۵:۴۷:۲۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
انتخاب تیم اخیر وزارت خارجه امریکا ، عبور امریکا از غربگرایان وطنی بود.. بر خلاف « مامان هیلاری» ،مردان جدید کاخ سفید هیچ اعتقادی به اصلاح طلبان داخلی ندارند... دست چدنی امریکا از زیر دستکش مخملی بیرون زد..
تبریزی۲۷۶۷۴۰۱۷:۳۵:۵۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
دست چدنی امریکا در ارتباط با متهدانش و کشورهایی که با اونا روابط عادی داره مخملیه و نباید انتظار داشت در ارتباط با کشورهایی که اصرار بر دشمنی با اون دارن هم مخملی باشه.
ناشناس۲۷۷۲۷۳۱۲:۴۲:۴۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
بنویسید متحد نه متهد. مجید جان دلبندم!
ناشناس۲۷۶۶۵۴۱۵:۴۹:۱۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
اگر تیم ذوق زده ایرانی ، عجله نمی کرد ، الان میشد با چماغ راکتور اراک ، این وحشی را سر جایش نشاند...امان از منافع زودگذر جناحی ....
ناشناس۲۷۶۷۹۷۱۸:۴۵:۴۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
کیم جونگ با آزمایش هسته ای و موشک قاره پیماش نتونست ترامپ رو سر جاش بشونه اونوقت با یه رآکتور عهد بوق دقیقا چطوری میشد پوزش رو زد؟
على۲۷۶۸۳۷۱۹:۴۱:۲۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
دوست عزیز موضوع اینه که ما تو داخل اصلا متحد نیستیم مثلا شما فک میکنی همه مردم ایران بایت از دست رفتن هسته ای ناراحتن؟! من اینطور فک نمیکنم چرا؟ چون یه عده داخل هرچی میشه میگن هرکی با فلان چی مشکل داره از ایران بره! و عده مقابل هم میگن اینا که دائما به زور اتکا میکنن بهتر که زورشون کمتر باشه یجورایی شاید درصدی از مردم ضرر بزرگ تو برجام رو ترجیح میدن به ایران هسته ای! یعنی از خودمون بیشتر از دشمن میترسن! کاشکی الف از جامعه شناسا بیشتر مطلب و تحلیل بزاره
ناشناس۲۷۷۰۳۶۰۱:۲۰:۰۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
چماق درسته
ناشناس۲۷۶۶۵۷۱۵:۵۲:۰۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
حرف ترامپ این است که این توافق به این هلویی ، چرا فقط در باره هسته ای است و موشکی را در بر نمیگیرد...برجامی های ما ، این مخالفت ترامپ را نشانه برد ما در برجام تفسیر می کنند!!!
ناشناس۲۷۶۸۲۱۱۹:۱۴:۳۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
نه عزیزم حرف ترامپ اینه که چرا آمریکا سودی نمی بره. متاسفانه درد پول هستش و دوستان داخلی هم خوارک مناسب را برای امثال ترامپ خوب فراهم می کنند.
ناشناس۲۷۶۶۵۹۱۵:۵۳:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
الان که وضعمون خرابه برجام نبود میتونستیم بندازیم گردن تحریمها حداقل
ناشناس۲۷۶۶۶۰۱۵:۵۳:۴۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
ان اقایی که در بالکن هتل کوبورگ ... شهامت عذر خواهی از ملت ایران را دارد؟
ناشناس۲۷۶۶۶۲۱۵:۵۵:۳۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
۳۲ میلیارد دلار خسارت به کشور زدند ، در برابر تقریبا هیچ.
ناشناس۲۷۶۷۶۵۱۷:۵۸:۴۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
شما در 8 سال تحریم چقدر خسارت به کشور زدید ؟؟؟
ناشناس۲۷۶۶۶۵۱۵:۵۸:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
ما که نفهمیدیم عراقچی چی میگه..سخنان ترامپ را راحت می توانیم بفهمیم که می گوید خارج میشود یا بازنگری میشود .ولی عراقچی مدام با کلمات بازی می کند و یک راه حل را در چند مسیر عنوان می کند...خدایی راستگو باشید...
ناشناس۲۷۶۸۰۷۱۸:۵۶:۳۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
من فکر می کنم با توجه به تجربه برجام الان وقت مناسبی هست که مذاکرات بهتری جهت گرفتن امتیازهای بیشتر انجام دهیم.
ناشناس۲۷۶۶۷۴۱۶:۱۴:۲۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
اصلاح طلبان ۲ بار مدیریت پرونده هسته ای را بر عهده گرفتند و هر ۲ بار هم ضمن تحمیل خسارت های فراوان افتضاح افریدند....هزینه این خوش خیالی به غرب هم از. جیب ملت ایران رفت..
منوچهر راستی۲۷۶۶۷۷۱۶:۱۶:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
وقتی که آمریکا از برجام خارج شود هر برنامه ای که داشته باشد در باره ایران پیاده خواهد کرد (هر نوع تحریم یا هر علطی دیگر که بخواهد بکند ) اروپا هم یا با اعمال آمریکا همراهی می کن یا نمی کند .که می کند پس ما چرا ماتم گرفته ایم .در ریشه ما از برجام سودی که نبرده ایم و ضرر های زیادی هم کردهایم که دولتی ها از ترس آبرویشان و گنده کاریشان شهامت بیان واقعیات را ندارند و گر نه امریکا که همه دنیا نیست و ما هم ملت دست پا چلفتی که نیستیم .می ایستیم و با شجاعت پایداری می کنیم و تکیه گاه خدا و ملت خودمان را قرار می دهیم .و پیروز هم خواهیم شد اگر غیرتی و ایمانی و صداقتی باشد با ملت .آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند که ما پیروزیم با اراده و استواری
mr۲۷۶۶۸۱۱۶:۱۹:۱۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
برجام بزرگترین حماقت آمریکا بود. آقای ترامپ متاسفم پرونده ایران از شورای امنیت خارج شده است. عربستان هم زیادتر از اندازه نفت تولید می کند باید میزان تولیدش را در صورت خروج آمریکا از برجام کمتر کنیم البته نه دیپلماتیک.
ناشناس۲۷۶۶۸۶۱۶:۲۶:۱۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
امریکا جهان و جهان امریکا..بیدار شوید عزبزان
رضا۲۷۶۸۷۲۲۰:۲۸:۵۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
شما از خواب بیدار شو که مثل بقیه جهان به نظر یوغ بندگی امریکا رو پذیرفتید
ناشناس۲۷۶۸۸۲۲۰:۳۹:۴۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
چه دید بسته ای دارید
زارعی مرودشت۲۷۶۷۰۲۱۶:۴۹:۰۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
ایران برجام را بدون امریکا ادامه می دهد البته این برجام برای مردم هیچ سودی ندارد ولی برای سران کشور تا دلت بخواد پرسوداست
ناشناس۲۷۶۷۵۵۱۷:۴۵:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
همه این اتفاقات باز هم خوب بودن برجام را ثابت می کند ، زیرا اینبار حتی ظریف هم با آن لبخند همیشگی اش می تواند خروج ایران از برجام را اعلام کند بدون اینکه دنیا ما را مقصر ماجرا بداند ، اما آنچه مهم است مسئولان باید به مردم شفاف بگویند که در شرایط فعلی ، بود و بنود برجام مسئله ای فرعی است و تنش میان ایران و امریکا به مرحله بالاتری رسیده است ، ما باید برای شروع جنگ فراگیر در منطقه آماده باشیم ، اما متاسفانه می بینیم که کشور درگیر بازی های بچه گانه سیاسی است
ناشناس۲۷۷۳۱۷۱۴:۲۱:۳۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
به اینراحتی نیست
محسن۲۷۶۷۹۶۱۸:۴۵:۲۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
بنده به سیاست مداران کشور خودمان ایمان دارم ، اطمینان دارم که راه حلی پیدا میکنند که باعث میشود هوش از سر ترامپ بپرد برجام یک نمونه عالی از رفتار افراد مومن و دانا بود .. نگرانی بی مورد است ، توکل کنیم بر پروردگار
ناشناس۲۷۶۸۳۰۱۹:۲۷:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
حقیقت آشکار آن چه که در سایت الف بنام هدیه بزرک ترامپ به بن سلمان و نتانیاهو ذکر گردیده نزدیک کردن مرگ بن سلمان و نابودی رژیم نامشروع اسراییل و سر نگونی قریب الوقوع تاج و تخت ستم پیشگی آل سعود و نوکران منطقه ای این خاندان ضد بشر است.
ناشناس۲۷۶۸۳۸۱۹:۴۲:۲۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
خوشم میاد که همه فکر و ذکر ترامپ و نتانیاهو و سعودی و دنباله های بی مصرفشان شده ایران و برجام! یا واقعا هیچ کاره دیگه ای ندارن یا دارن سعی می کنن ما را هم مشغول کنن! که از کار اصلی باز بمونیم. به هر حال آمریکا با این همه وسعت و مسایل داخلی و خارجی که داره با این کار از بقیه امور عقب می افته که این باعث فروپاشی زودتر میشه! یادمان هم باشه که شیطان هر چند بزرگتر باشه در برابر عظمت و مشیت خداوند هیچ هست ذلیل! و این مسآله آزمونی برای ماست که امیدوارم سربلند بیرون بیاییم.
موافق۲۷۶۸۵۱۲۰:۰۱:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
خوب دست مریزاد. فقط نمی‌دونم اینهایی که میاند اینجا منفی میدهند الان یعنی خیلی برجام براشون سود داشته؟ حالا چه سودی نمی‌دونم؟ یعنی چی؟ از اینکه تو کشورمون چنین آدمهایی اینقدر عاشق آمریکا وجود دارند از خودم خجالت می‌کشم.
یک شهر وند۲۷۷۲۴۹۱۱:۵۱:۵۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
جمهوری اسلامی دست برتر را دارد با شجاعت ادمه بدهید
یک شهروند۲۷۷۲۷۶۱۲:۵۰:۱۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
ایران پیروز است
ناشناس۲۷۷۲۷۸۱۲:۵۲:۳۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
از سایت الف در انعکاس نظرات تشکر میکنم
تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. گشت ارشاد و چند نکته

 2. شروع هفته های سرنوشت ساز برای توافق هسته ای، پیام جدید ایران و تبعات برجام شکنی آمریکا

 3. یک اتفاق عجیب: در پیگیری پرونده قتل دختر ۲۲ ساله، معلوم شد او دخترِ پدرش نیست!

 4. مشکل ارزی دانشجوی لیسانس آزاد، و اقامت دوم

 5. مخالفت وزیر ارتباطات با اعطای مسئولیت صدور مجوز صوت‌وتصویر فراگیر در فضای مجازی به صداوسیما

 6. ملاحظات سیاسی اجازه اصلاح ساختار اقتصادی را نداده است/ تغییر در تیم اقتصادی دولت بخصوص بانک مرکزی باید انجام شود

 7. سه پیشنهاد غرب به پوتین برای حمایت نکردن از بشار اسد

 8. فیلترینگ «یواش» تلگرام

 9. رونمایی خزانه‎داری از طنز سال ۹۷/جزئیات پرداخت‎های دولت شفاف شد، "هزینه‌های اجتناب ناپذیر"

 10. سیاست‌های عجیب بانک مرکزی در بازار سکه/ سیف: سکه در شرایط خاص است/ متقاضیان سردرگم

 11. ۲۰ زن، قربانی خفاش گیلان + تصاویر

 12. امضا کننده نامه به «اوباما» در یک شرکت خودروسازی مدیر شد

 13. آخرین قیمت خودروهای وارداتی و داخلی  

 14. جریمه شکار پلنگ ایرانی 16 برابر شد/ مشاهده 400 پلنگ در کشور

 15. دلار فقط تا ۲ سال دیگر ارز مبنای گزارشگری خواهد بود +سند

 16. روایت ظریف از گزینه‌های چهارگانه ایران در صورت خروج آمریکا از برجام 

 17. گوترش: خروج آمریکا از برجام به اشاعه هسته‌ای در منطقه منجر می‌شود

 18. دستگیری خطرناکترین زن داعشی در عراق

 19. پوستر نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتشر شد

 20. قتل شوهر با ضربات چکش

 21. مراسم رونمایی از کتاب‌ها محمدکاظم کاظمی

 22. نوبخت: وضعیت اقتصاد مثبت است/ اطلاع دقیقی درباره کاوه مدنی ندارم

 23. سوالات آزمون آیین نامه رانندگی و مراحل اخذ گواهینامه

 24. واکنش حجت الاسلام میرباقری به خبر انتصابش به امامت جمعه تهران: مطلع نیستم

 25. پرترافیک‌ ترین جاده کشور را بشناسید

پربحث‌های دیروز

 1. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 2. سعید مرتضوی دستگیر شد + جزییات

 3. کیهان: فرمانده نیروی انتظامی باید از مامور گشت ارشاد وظیفه‌ شناس تقدیری شایسته کند

 4. الجزیره مدعی شد: ایران و رژیم صهیونیستی به سمت جنگی تمام عیار پیش می روند

 5. پزشکیان: صوت پخش شده درباره «دختر خوشگلا» شیطنت بود/ سلیمی درباره معاهده پالرمو گفت مثل این است که در خواستگاری دختر خوشگلی را نشان دادند اما دختر زشت را به عقد تو درآوردند

 6. بند 241 اوین میزبان میهمان جدید/ دادستان سابق تهران از سرخرود مازندران راهی اوین شد

 7. حضور پررنگ دلالان در بازار امروز ارز/ دلار ۵۴۶۰ تومان و یورو۶۷۴۰ تومان معامله می‌شود/عرضه سکه چند نرخی در صرافی‌ها

 8. چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

 9. لیست قیمت‎های جدید سایپا/«ساندرو استپ‌وی» ۵ میلیون تومان گران شد  

 10. حمایت دیده بان شفافیت و عدالت از سیاست ارزی دولت/ سیاست جدید ارزی درست و ضروری، ولی ناتمام است

 11. رفاقت، دلیل یک زوج برای جدایی

 12. خودروی شخصی مدیرعامل ایران خودرو چیست؟

 13. طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

 14. قتل هولناک کودک ۳ ساله در بهشت زهرا به دست خاله‌اش

 15. پیش فروش سه ماهه سکه هم متوقف شد

 16. ادعای وکیل مرتضوی درباره کهریزک/ جلسه حکمیت اصلاح طلبان/پاسخ تند آخوندی به نامه رحمانی فضلی/ درخواست شریعتمداری از ناجا/ انتقاد نماینده‌ گوینده «دختر خوشگلا» از دروغ پراکنی ها

 17. واکنش سخنگوی دولت به صحبت‌های روحانی در روز ارتش

 18. وکیل سعید مرتضوی: موکلم مظلوم است و به ناحق محکوم شده/ تقاضای مرتضوی از رییس قوه قضاییه برای بازبینی پرونده‌اش

 19. وزیر بهداشت: همه رسانه‌ها بیمارند

 20. میهمان جدید اوین

 21. بازگشت «مهدی هاشمی» به زندان

 22. یک سعودی ۳ دخترش را سر بُرید

 23. کاهش قیمت انواع سکه / یورو ۶۸۰۰ تومان

 24. سعید مرتضوی در زندان اوین

 25. سردار اشتری: دشمنان انقلاب و ایادی داخلی آنان در شبکه های مجازی در حال پمپاژ ناامیدی هستند

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 3. یک خطا و صد فرصت طلبی

 4. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 5. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 8. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 9. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 10. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 11. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 12. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 13. جشن جنجالی باغ قلهک

 14. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 15. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 16. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 17. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 18. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 19. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 20. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 21. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 22. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 23. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 24. درباره تصویر منتشر شده از تعجب وزیر ارتباطات/ اختلاف 1.8 میلیونی اشتغال ناشی از خستگی رئیس جمهور بود؟

 25. سعید مرتضوی دستگیر شد + جزییات

پربحث‌های اخیر

 1. شروع هفته های سرنوشت ساز برای توافق هسته ای، پیام جدید ایران و تبعات برجام شکنی آمریکا

 2. سه پیشنهاد غرب به پوتین برای حمایت نکردن از بشار اسد

 3. روایت ظریف از گزینه‌های چهارگانه ایران در صورت خروج آمریکا از برجام 

 4. گوترش: خروج آمریکا از برجام به اشاعه هسته‌ای در منطقه منجر می‌شود

 5. واکنش نتانیاهو به اظهارات امروز وزیر خارجه ایران

 6. تحویل سامانه S-300 به صورت رایگان به سوریه

 7. دستگیری خطرناکترین زن داعشی در عراق

 8. ماکرون: در برابر پوتین نباید ضعیف بود

 9. شرط‌های ترامپ برای رهبر کره‌شمالی

 10. تلاش اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر و بازرسی از تاسیسات نظامی ایران

 11. تردید ترامپ درباره نتانیاهو و صلح با فلسطینیان

 12. اردوغان: باید از اعلام وضعیت فوق العاده در ترکیه خوشحال باشیم

 13. بیش از ۴۰ کشته و زخمی در حمله جنگنده‌های سعودی به یک مراسم عروسی در یمن

 14. بوریس جانسون: در دیدار با کفیل وزارت خارجه آمریکا موضوع ایران را بررسی کردیم

 15. مرکل: برجام توافق کاملی نیست، اما آن را به نبود توافق ترجیح می‌دهم

 16. سناتورهای آمریکایی ترکیه را به تحریم تهدید کردند

 17. نماینده فرانسوی: کنگره و دولت آمریکا طرح جایگزینی برای برجام ندارند

 18. چهاردهمین شرط ۴ کشور عربی برای ازسرگیری روابط با قطر

 19. فیصل مقداد: انگلیس در حمله ساختگی در دوما دست دارد

پربحث‌های دیروز

 1. الجزیره مدعی شد: ایران و رژیم صهیونیستی به سمت جنگی تمام عیار پیش می روند

 2. طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

 3. ماکرون: باید ضمن حفظ برجام، با برنامه موشکی ایران مقابله کنیم/ نباید سوریه را به «رژیم ایران» ببازیم

 4. رئیس‌جمهور ترکیه:تجارت با ایران می‌تواند با لیر و تومان انجام شود/ منطقه امن در شمال سوریه را گسترش می‌دهیم 

 5. واکنش نتانیاهو به اظهارات امروز وزیر خارجه ایران

 6. دستورات وزارت کشور عربستان در پی تیراندازی در نزدیکی کاخ سلطنتی

 7. مرکل: برجام توافق کاملی نیست، اما آن را به نبود توافق ترجیح می‌دهم

 8. سناتورهای آمریکایی ترکیه را به تحریم تهدید کردند

 9. نماینده فرانسوی: کنگره و دولت آمریکا طرح جایگزینی برای برجام ندارند

 10. چهاردهمین شرط ۴ کشور عربی برای ازسرگیری روابط با قطر

 11. فیصل مقداد: انگلیس در حمله ساختگی در دوما دست دارد

 12. آلمان طلاهای خود را از آمریکا بازگرداند

 13. پیام مسکو به تل‌آویو: نمی‌توانید از فروش اس-۳۰۰ به سوریه ممانعت کنید

 14. آلمان: دولت اسد نباید در روند تحقق صلح سوریه کنار گذاشته شود

 15. ترامپ: راه درازی برای نتیجه‌گیری در قبال کره‌شمالی داریم

 16. داعش مسئول انفجار کابل با ۵۲ کشته و ۱۱۲ زخمی

 17. تکرار ادعاهای وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره ایران

 18. مرگ یکی از پیرترین‌های جهان

 19. ترامپ مدیر اخراجی FBI را به "قانون‌ شکنی" متهم کرد

 20. کشف گور دست جمعی در سوریه با ۲۰۰ جسد

 21. وقوع حادثه تیراندازی در ریاض؛ واکنش دربار سعودی

 22. ۱۷ کشته بر اثر واژگونی قایق‌ در چین

 23. محمود عباس: به ترامپ اجازه نمی‌دهیم قدس را پایتخت اسرائیل قرار دهد

 24. چرا کاخ سفید ضدایرانی تر می شود؟

 25. 2018: سال سانسور رسانه های اجتماعی 

پربحث‌های هفته

 1. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 2. الجزیره مدعی شد: ایران و رژیم صهیونیستی به سمت جنگی تمام عیار پیش می روند

 3. شروع هفته های سرنوشت ساز برای توافق هسته ای، پیام جدید ایران و تبعات برجام شکنی آمریکا

 4. ایده جدید ترامپ و جان بولتون برای منطقه؛ تشکیل ارتش عربی برای مقابله با ایران و روسیه

 5. طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

 6. رایزنی اروپا با آمریکا برای ماندن در برجام/ هشدار ایران درباره پیامدهای خروج یک جانبه واشنگتن از توافق/ چالش تحریم بدلیل ضرب‌الاجل ترامپ افزایش یافته

 7. مقابله عربستان با ایران/کابوسی که سعودی ها خود را با آن محاصره کرده اند

 8. ظریف: در صورت خروج امریکا از برجام، پاسخ خواهیم داد / پاسخ ما اصلا خوشایند نخواهد بود

 9. اظهارات مداخله‌جویانه مرکل و مکرون درباره ایران

 10. حمله موشکی جدید به سوریه و فرودگاه الشعیرات/ آمریکا: ما نبودیم

 11. ماکرون: باید ضمن حفظ برجام، با برنامه موشکی ایران مقابله کنیم/ نباید سوریه را به «رژیم ایران» ببازیم

 12. چرا اسد صبح روز حمله آمریکا، با خیال راحت به دفتر کارش رفت؟

 13. پوتین سال گذشته چقدر حقوق گرفت؟

 14. تونل‌های مجهز چند کیلومتری داعشی‌ها چگونه حفر می‎شود؟

 15. ناکامی اروپا در اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران/ اصرار انگلیس و فرانسه در مقابل مخالفت ایتالیا و اتریش/ ترامپ در برجام می ماند؟

 16. ادعای وال استریت ژونال درباره اهداف حمله آمریکا به سوریه که انجام نشد/ تلاش برای توجیه شکست واشنگتن و متحدانش

 17. سه پیشنهاد غرب به پوتین برای حمایت نکردن از بشار اسد

 18. رئیس‌جمهور ترکیه:تجارت با ایران می‌تواند با لیر و تومان انجام شود/ منطقه امن در شمال سوریه را گسترش می‌دهیم 

 19. تیراندازی در نزدیکی کاخ شاه سعودی در ریاض+فیلم

 20. زندان‎ های مخوف جیش‌ الاسلام در غوطه‌ شرقی + فیلم

 21. کورکر: تردیدی نیست که در صورت عدم تغییر برجام، ترامپ از آن خارج می‌شود

 22. چرا روسیه پاسخی به حملات موشکی آمریکا و اروپا به سوریه نداد؟

 23. ماکرون: فرانسه و آمریکا می‌خواهند مانع دستیابی ایران به فناوری بمب ‌اتمی شوند

 24. سرنوشت جسد صدام

 25. پس گرفتن نشان شوالیه از بشار اسد

آخرین عناوین