شلوغی بازار ارز و دلالی اتوبوسی دلار

گروه اقتصادی الف،   3961216034 ۰ نظر، ۸ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
شلوغی بازار ارز و دلالی اتوبوسی دلار

با سیاست عجیب بانک مرکزی در عرضه محدود دلار ارزان‌ قیمت به چند صرافی منتخب، روزهای متوالی است که صف‌های طولانی جلوی صرافی‌ها ایجاد شده است.

مردمی که هر روز صبح جلوی این صرافی‌ها صف می‌کشند و چند ساعت می‌مانند تا دلار دولتی به نرخ زیر 4500 تومان دریافت کنند، با فروش دلارهای دریافتی به سایر صرافی‌ها، دلالان یا متقاضیان واقعی ارز در هر روز حدود 300 تا 400 هزار تومان سود می‌کنند.

از آنجا که در آمار دولت، هر کس در هفته یک ساعت کار کند، شاغل محسوب می‌شود، این اقشار مردم که هر روز چند ساعت را در صف دلار می‌مانند، شاغل محسوب می‌شوند و می‌توان آنها را شاغلان دلار نامید.

مدتی است که مقابل برخی صرافی‌ها صف‌های طولانی مشاهده می‌شود و این در حالی است که اکثر صرافی‌های دیگر خرید و فروش ارز ندارند.

یکی از خریداران ارز مقابل یک صرافی حوالی میدان فردوسی که صف طولانی مقابل آن قرار داشت به جام جم گفت: سه ساعت است که در صف ایستادم تا شماره‌ای را که به من دادند، بخوانند.

وی که خود را یک فرد موفق در اقتصاد دلالی تلقی می‌کرد، گفت: زمانی که همه خریدار دلار بودند من ارزهایی را که در گذشته تهیه کرده بودم، می‌فروختم و سود زیادی نصیبم شد. اکنون نیز همین کار را خواهم کرد.

این خریدار بازار ارز تصریح کرد: یک بلیت پرواز خارجی به صورت صوری تهیه کردم و با آن ارز می‌خرم و بعد از اتمام کار، بلیت را مسترد می‌کنم.

یکی از خریداران ارز هم وارد مغازه صرافی شد. از پشت شیشه صرافی مشخص بود قصد دارد کار غیراصولی انجام دهد. در همین حال بود که پنج کارت ملی از کیف دستی خود خارج کرد و به صورت نامحسوس زیر میز فروشنده ارز صرافی گذاشت و پس از دریافت دلار از صرافی خارج شد و سوار یک خودروی سانتافه شد و رفت.

یک پسر نیز به همراه مادر خود برای خرید ارز به صرافی آمده بود اما مسئول صرافی فقط به یکی از آنها اجازه خرید ارز را داد و همین موضوع باعث نارضایتی آنها شده بود.

یکی از متصدیان صرافی در میدان فردوسی به خبرنگار ما گفت: آشفته‌بازاری که اکنون مشاهده می‌شود، نتیجه مدیریت بانک مرکزی است که باعث شده دلار با چند نرخ در بازار عرضه شود.

وی افزود: برخی صرافی‌ها روزانه حدود 200 هزار دلار از بانک مرکزی دریافت می‌کنند اما فقط 10 درصد آن را عرضه می‌کنند و بقیه را نگه می‌دارند.

این فعال صرافی ادامه داد: این صرافی‌ها باید گزارش خرید و فروش خود را به بانک مرکزی بدهند، اما 10 درصد آن را به مردم عادی پرداخت کرده و بقیه را با کارت ملی آشنایان و اقوام تکمیل می‌کنند. این صرافی‌ها به جای این‌که تنظیم‌کننده بازار باشند خودشان یک پای دلالی شده‌اند و معلوم نیست دلارهایی که به دست مردم نمی‌رسد در کجا هزینه می‌شود.

وی به دلیل ایجاد صف مقابل صرافی‌ها هم اشاره و تصریح کرد: صرافی‌هایی که ارز عرضه می‌کنند از صبح تا پایان ساعت کاری مدام می‌گویند ارز نداریم و بسیار کم است و به منظور تشویق بازار، افرادی را در صف قرار می‌دهند تا شلوغ کنند و برای این کار هم پولی کنار می‌گذارند.

این فعال صرافی تصریح کرد: صرافی‌هایی که دارای مجوز از بانک مرکزی هستند هر روز از این بانک ارز دریافت می‌کنند و با ایجاد صف قصد دارند سود خوبی را عاید خود کنند و محاسبه‌ها نشان می‌دهد روزانه بین صد تا 200 میلیون تومان برای صرافی سود خواهد داشت.

وی به قیمت دلار در بازار اشاره کرد و گفت: اکنون دلار در بازار معامله نمی‌شود اما اگر این کار صورت بگیرد با نرخ 4850 به دست مردم خواهد رسید. این در حالی است که نرخ دلار و یورو در صرافی‌ها نرخ دستوری بانک مرکزی است اما در بازار وضعیت تفاوت دارد.

در یک صرافی که صف‌های طویلی جلوی آن تشکیل شده بود به همه افراد متقاضی ارز شماره ورود داده شده بود که این شماره‌ها تا ساعت 13 داده شد و بعد از آن نیز اعلام کردند دیگر دلاری در اختیار ندارند و فقط تهیه یورو امکان‌پذیر خواهد بود.

یک خریدار ارز به خبرنگار ما گفت: به هر نفر 1500 یورو با مشاهده کارت ملی، ویزا، پاسپورت و بلیت سفر به خارج داده می‌شود.

یکی از کارمندان صرافی در مورد عرضه نشدن دلار به مردم گفت: صرافی ما فقط 20 هزار دلار در اختیار داشت و به 20 نفر هزار دلار داده است و دیگر دلاری در اختیار نداریم.

در همین حال یکی از خریدارانی که در صف ایستاده بود، گفت همه چیز دست خود صرافی‌هاست و نظارتی روی عرضه ارز صورت نمی‌گیرد. این چه ساز و کاری است که به 20 نفر باید هزار دلار برسد و به دیگران هیچ. ضمن این‌که شاید یک نفر
2000 دلار نیاز داشته باشد.

شواهد نشان می‌دهد برخلاف سیاست‌های کنترلی بانک مرکزی و دولت مانند دستگیری دلالان و اخذ مالیات از حساب بانکی خریداران ارز، باز هم این بازار روی دست دلالان می‌چرخد.

قیمت دلار کاهشی است!

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان این‌که قیمت دلار سیر کاهشی دارد، گفت: هیچ یک از روسای بانک مرکزی‌ نرخ دلار را اعلام نکرده و نمی‌کنند و اصولا سوال درباره نرخ دلار هم رسمی غیرمعمول است که فقط در کشور ما مطرح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ولی‌ا... سیف رئیس‌کل بانک مرکزی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: قیمت دلار باید با واقعیات اقتصاد کشور تطبیق کند.

سیف درباره عوامل بنیادین و غیر بنیادین تاثیرگذار بر نرخ دلار هم گفت: از عوامل غیر بنیادین که تاثیر بر نرخ ارز دارد، دشمنی و تبلیغات روانی آمریکا علیه کشور ماست. آمریکا مترصد است تا در اقتصاد ما التهاب‌آفرینی کند و فضای اقتصاد کشور را مبهم و غیرقابل ‌پیش‌بینی جلوه دهد.

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به همزمانی افزایش نرخ ارز با تبلیغات آمریکا راجع به برجام و تحریم‌ها تاکید کرد: با وجود فصل تقاضای بالا برای ارز، اقدامات بانک مرکزی بازار ارز را ثبات بخشید و روند نرخ ارز کاهشی شده است.

سیف تصمیم‌گیری برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی و رفتن نقدینگی به سمت بازار ارز را درست ندانست و گفت: ما با آن اقدام خواستیم سپرده‌های کوتاه‌مدت را به سمت سپرده‌های بلندمدت هدایت کنیم که بانک می‌تواند روی آنها حساب کند و تلاش کردیم به‌این وسیله نقدینگی را کنترل کنیم.

اتوبوس، اتوبوس در صف دلار

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری دیروز در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که عده‌ای می‌گویند دولت به انتقادات مردم سربالا جواب می‌دهد، گفت: سر به‌زیرتر از این دولت می‌شود که هر یک هفته سخنگویش پاسخ همه سوالات را می‌دهد؟ دولت خود را خدمتگزار و پاسخگو می‌داند همان‌طور که درباره بازار ارز هم تلاش کرد روند حبابی قیمت ارز را کنترل کند. ما می‌دانیم اتوبوس اتوبوس آدم می‌آورند که ارز بخرند و مردم بخوبی تشخیص می‌دهند اما اگر کسی خواهان مردم باشد، بهتر است وقت دولت را به خاطر برخی مسائل نگیرد. هر چند می‌شود دولت را با سیاه‌نمایی نشان داد، اما آیا این به نفع نظام است؟ ما اگر خواهان دولت هستیم نباید چوب لای چرخش بگذاریم.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 2. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 3. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 4. برخورد مرگبار قطار با خودرو در ایالت «تنسیِ» آمریکا

 5. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 6. چرا نتانیاهو ناگهان پای «بحران آب» ایران را وسط کشید؟ / آیا این سخنان با هماهنگی جان بولتون و عربستان بیان شد؟

 7. نوشته پشت لباس ملانیا ترامپ خبرساز شد  

 8. لحظه باشکوه طلوع آفتاب در عکس روز نشنال جئوگرافیک  

 9. ترمیم قلب با خوردن روزی ۴ فنجان قهوه

 10. چه خودروهایی با کمتر از ۵ میلیون تومان می‌توان خرید؟

 11. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 12. قدردانی وزیر ورزش از مقام معظم رهبری

 13. فوتسال ایران در رده ششم جهان+جدول

 14. توهین هواداران آرژانتینی به سامپائولی در ورزشگاه نیژنی

 15. مخالفت عربستان با محکومیت تحریم‌های ضدایرانی در نشست اوپک

 16. هافبک کلمبیا تهدید به مرگ شد

 17. افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

 18. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 19. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 20. دادگاه شیکاگو پرونده تاجر ایرانی را باردیگر به جریان انداخت

 21. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 22. توئیت کاپیتان پرسپولیس درباره پیروزی کرواسی  

 23. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 24. علیرضا جهانبخش:پرتغال را می‌بریم

 25. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

پربحث‌های دیروز

 1. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 2. ذوالفقارنسب: استراتژی کادر فنی تیم ملی مقابل اسپانیا صحیح نبود/ نمی‌شود ۹۰ دقیقه اتوبوسی دفاع کرد

 3. واکنش «راموس» به حضور زنان در ورزشگاه آزادی

 4. بازتاب نمایش دلاورانه ایران در رسانه های معتبر دنیا

 5. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 6. کی‌روش: نتیجه عادلانه، مساوی بود/ VAR اگر ۶ ماه دیرتر می‌آمد گل ما صحیح اعلام می‌شد

 7. کنایه مارکا به ایران و مورینیو + عکس

 8. ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

 9. کدام اعضای اقتصادی دولت در معرض تغییر هستند؟

 10. حضور خانواده ها در ورزشگاه با دستور رئیس‌جمهور

 11. گریه ملی‌پوشان پس از باخت به اسپانیا/ تشویق شدید شاگردان کی‌روش در کازان

 12. واردات غیرضروری‌ترین کالاها با ارز دولتی/ تقاضا برای واردات 20 برابر افزایش یافته‌ است

 13. برتری خفیف قهرمان سابق جهان مقابل پسران ایران در آمار

 14. بانوان ایرانی پس از ۳۷ سال به ورزشگاه راه یافتند

 15. واکنش «وحید حقانیان» به بازی ایران و اسپانیا

 16. دایی: آفرین بچه ها، آفرین کی روش

 17. کی‌روش: تمام بازیکنان جانفشانی کردند و آزمون هم از این موضوع مستثنی نیست

 18. رازی که ۱۴ سال بعد از قتل برملا شد

 19. تحقیر اروپا توسط ترامپ/ چرا آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد؟

 20. واکنش پیکه و سائول به پیروزی مقابل ایران

 21. فنر قیمت دلار چگونه رها شد؟

 22. خودروی اشراف‌زادگان کُره در سال ۱۹۰۰!   

 23. علت پرش قیمت مسکن

 24. پیام مقام معظم رهبری به کاروان تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در روسیه

 25. شهادت دو مرزبان ایرانی لحظه دیدار فوتبال ایران و اسپانیا

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 7. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 2. واردات غیرضروری‌ترین کالاها با ارز دولتی/ تقاضا برای واردات 20 برابر افزایش یافته‌ است

 3. فنر قیمت دلار چگونه رها شد؟

 4. علت پرش قیمت مسکن

 5. فهرست آپارتمان‌های ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی

 6. فنر جهش بورس تهران

 7. پزشکیان: باز گذاشتن دست سودجویان کمک به تحقق نقشه‌های آمریکاست

 8. پیشنهاد سیف برای تاسیس بانک مشترک ایرانی - سوری

 9. زنگنه در مصاحبه با سی‌ان‌‌ان: آمریکایی‌ها خیلی زود به اشتباه‌های خود پی می‌برند

 10. سکه طرح جدید ۲میلیون و۵۸۸هزار تومان شد

 11. تشدید نظارت‌ها برای برخورد با سودجویان در حوزه سلامت/ سازمان غذا و دارو قیمت دارو‌ها را منتشر کند

 12. ثبت قیمت کالاهای بهره‌مند از نرخ ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ الزامی شد

 13. نماینده اصفهان: نیمی از شهرداری ها رو به ورشکستگی اند

 14. کاهش قیمت طلا با سیگنال رئیس بانک مرکزی آمریکا

 15. زنگنه خبر داد؛ پایبندی قطعی به توافق جهانی کاهش تولید نفت/رفتار ترامپ قیمت نفت را متشنج کرد

 16. تعلل ۳ ساله وزارت راه و سازمان امو/حبس ۷۸۰ هزار میلیارد در خانه‌های خالی ر مالیاتی در اجرای قانون اسکان و املاک

 17. راست‌ها و دروغ‌ها در مورد FATF

 18. رکورد مصرف برق شکسته شد

 19. از "دلار" غیررسمی چه خبر؟

 20. اجلاسی برای زورآزمایی بزرگان نفتی

 21. فرمول رنو برای ماندن در بازار ایران

 22. افزایش ظرفیت تولید در پارس جنوبی

 23. از دلار غیررسمی چه خبر؟

 24. بازتاب جهانی تعلیق پژو و ماندن رنو در ایران

 25. اتحاد روسیه و عربستان علیه اوپک

پربحث‌های هفته

 1. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 2. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 3. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 4. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 5. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 6. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 7. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 8. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 9. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 10. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 11. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 12. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 13. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 14. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 15. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

 16. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 17. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 18. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 19. رئیس طلافروش ها: طلا برای خانواده ها پشتوانه است/ طلا بخرید تا هیچ وقت ضرر نکنید

 20. بانک مرکزی از احتمال تغییر نرخ سود بانکی خبر داد

 21. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 22. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

 23. ایران دیگر برای کارگرهای افغانی جذابیت ندارد

 24. وزیر اقتصاد: دغدغه‌های مردم را درک می‌کنم و نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت نیستم

 25. مسئول گرانی خودرو کیست؟

آخرین عناوین