کودکان ۶ تا ۱۰ سال قربانیان اصلی کودک‌آزاری

گروه اجتماعی الف،   3961210042 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
کودکان ۶ تا ۱۰ سال قربانیان اصلی کودک‌آزاری

ثبت آمار نگران کننده ۱۶ هزار مورد کودک‌آزاری در شش ماه سال ۹۶ نشان می‌دهد کودک‌آزاری جرمی است که باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته و دلایل ایجاد و ابزار جلوگیری از آن شناسایی شود.

به گزارش مهر انگار جامعه نمی‌خواهد کودک آزاری را درک کند؛ هفته گذشته بود که رئیس سازمان اورژانس اجتماعی کشور آماری تاسف بار از میزان وقوع کودک آزاری در کشور ارائه داد. آماری که سبب حیرت تمامی کارشناسان و نگرانی بخش‌های زیادی از جامعه شد. رضا جعفری از وقوع ثبت ۲۷ هزار و ۵۰۰ مورد کودک آزاری در اورژانس اجتماعی خبر داد و گفت که در شش ماه نخست امسال ۱۶ هزار مورد کودک آزاری به سامانه ۱۲۳ گزارش شده است. آمار تلخ تر اما بازه سنی کودکانی است که مورد آزار قرار گرفته اند. براساس آمار سازمان بهزیستی ۳۸ درصد  کودکان آزار دیده در سن دبستان و زیر دبستان هستند. اگرچه تصور عمومی از کودک آزاری بیشتر مرتبط با خشونت‌های جسمی و آزار و اذیت جنسی است، اما دامنه کودک آزاری رفتارهای گسترده‌تری را شامل می شود.

محرومیت از تحصیل نوعی کودک آزاری است

محمدعلی مظاهری، رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی در توضیح رفتارهای آزارگونه با کودکان، سوء رفتار را تفاوت بین شرایط واقعی کودک و شرایط لازم برای رشد مطلوب کودک ذکر کرده و معتقد است: کودکان امکان دفاع از خود در برابر این سوء رفتارها را ندارند. گزارش کودکان از وضعیت خود در مجامع قضایی قابل استناد نیست و فرد آزارگر نیز در مکان عمومی این عمل را انجام نمی دهد که شاهد و ناظری وجود داشته باشد. این خلایی است که وجود دارد.

وی با بیان اینکه دولت در مفهوم  وسیع کلمه مسئول آینده جامعه است، به مهر می گوید: آینده جوامع را می توان از نحوه رفتار آن جامعه با کودکانش ترسیم کرد؛ در قانون اساسی حق تحصیل برای همه کودکان لحاظ شده است. اما تعداد کودکان محروم از تحصیل نسبتا زیاد است که نتیجه آن توسعه بی سوادی است. هر چقدر فضای آموزشی بسته باشد تامین حمایت های بهینه برای کودکان دشوارتر می شود. 

میانگین سن کودکان آزاردیده ۶ تا ۱۰ سال است

نبود آموزش‌های متناسب با فرهنگ، باعث می شود کودکان به راحتی در دام آزارهای جسمی و جنسی بیافتند بدون اینکه به درستی اطلاعی از اتفاقاتی از این دست به ویژه آزار جنسی داشته باشند. در بررسی های انجام شده از سوی جمعیت دانشجویی امام علی (ع) ۱۱۷۵ مورد کودک آزاری در سراسر ایران مورد مطالعه قرار گرفته است که نتایج آن شگفت آور است. در این پژوهش آزارها به سه بخش «جسمی» ،«جنسی» و «غفلت» تقسیم شده است و براساس آن ۳۶ درصد از آزارهای جنسی متعلق به پسران است و درصد بالایی از کودکان در دوران خردسالی مورد آزار قرار گرفته اند به طوری که میانگین سن کودکان آسیب دیده بین ۶ تا ۱۰ سال است. در ۵۱ درصد از کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند، ناآگاهی از جمله عوامل مهمی بوده که آزار دیدن را تسهیل کرده است. به علت سن پائین، حدود ۶۰ درصد از کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند، از آنچه اتفاق میافتد درک صحیحی ندارند و اغلب توسط والدینی آسیب دیده از اعتیاد دچار آزار قرار می گیرند. برخلاف تصور عمومی، حدود ۱۸ درصد از کسانی که اقدام به کودک آزاری کرده اند زن بوده اند.

اصغر ایزدی جیران، انسان شناس و استاد دانشگاه هم کودک آزاری را به دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم تقسیم کرده و معتقد است: شیوه مستقیم به واسطه آزارگری که حضور فیزیکی دارد صورت می گیرد؛ در حالی که در شیوه غیرمستقیم آزارگر شخص نیست و نتیجه عملش در کوتاه مدت نشان داده نمی شود. چون غیر فیزیکی است و اثر آنی به جای نمی گذارد به همین علت فعالان اجتماعی نمی توانند آن را شناسایی کنند بنابراین آزادانه به آزار خود ادامه می دهد و رد پایش در تاریخ زندگی قربانیانش حک می شود. کودک آزاری غیرمستقیم در حقیقت کودک آزاری نهادی است که به واسطه سیاست ها، برنامه ها و اقدامات اشتباه نهادهای مسئول در دراز مدت ایجاد می شود و موجب ضرر و زیان افرادی از جامعه می شود به عنوان مثال سوء مدیریت سازمان های مسئول مرتبط با مساله آب در دو دهه اخیر، منجر به خشکسالی و مهاجرت گسترده روستاییان به حاشیه شهرها و در نتیجه تولید فقر و تبعات ناشی از آن شد.

وی با بیان اینکه بیشتر موارد کودک آزاری در مناطق حاشیه ای شهرها رخ می دهد، به خبرنگار مهر، می گوید: اهالی سکونت‌گاه‌های فقیرنشین، سوژه‌های ساخته‌شده‌ یک وضع تاریخی هستند. نابرابری بر زندگی گروه‌هایی اجتماعی تحمیل و تثبیت شده و مقوله‌ی فقر و فقرا را تشکیل داده است. در این بستر اجتماعی خاص که فقرا خود قربانی خشونت ساختاری و بی‌تفاوتی اجتماعی گروه‌های دیگر جامعه بوده اند، اکنون توجیه فرهنگی لازم برای بازتولید همان خشونت و همان بی‌تفاوتی را دارند یعنی زایش فرهنگ خشونت. حیاتی‌ترین نکته این است که چون فقرا بی‌قدرت شده‌اند، خشونت را نه به سوی دیگری بلکه به سوی جامعه‌ خود و خانواده خود برمی‌گردانند.

اذیت و آزار جنسی، ۳ درصد کودک آزاری‌ها است

سازمان بهزیستی با راه اندازی خط ۱۲۳ به صورت شبانه روزی پاسخگوی موارد مربوط به کودک آزاری است. روانشناسان این مرکز  و در صورت نیاز به همراه نیروی انتظامی و با حکم قضایی به موارد ارجاع شده مراجعه می کنند. حدود ۳۰۰ پایگاه خدمات اجتماعی در مناطق حاشیه نشین و ۲۵۰۰ نیروی مددکار و روانشناس بهزیستی در ارائه خدمات اجتماعی از جمله کودک آزاری فعال هستند اما همچنان این معضل اجتماعی چهره سیاه خود را به جامعه نشان می دهد.

براساس آمار سازمان بهزیستی هر قدر سن کودک پایین تر باشد چون به لحاظ جسمانی وابسته است وضعیت کودک آزاری حادتر است. ۳۸ درصد در سن دبستان و زیر دبستان و ۱۲ درصد راهنمایی تحت آزار قرار گرفته اند. ۲۹ درصد آزارها جسمی و ۳ درصد جنسی بوده است، که خانواده از ترس امنیت و آبرو خیلی از موارد را گزارش نمی کنند. به گفته مسئولان اورژانس اجتماعی بهزیستی، خیلی از موارد کودک آزاری را همسایه ها متوجه می شوند ولی گزارش نمی دهند و اینجا بحث مسئولیت پذیری اجتماعی و فرهنگ سازی در این زمینه بیشتر نمایان است.

کودک آزاری به چهارچوب خانه و خانواده منتهی نمی شود. مسایل و مشکلات فرهنگی بسیاری در این میان موجود است. در بعضی موارد دیده شده که کودک ماه‌ها مورد آزار قرار گرفته و همسایه ها با وجود اطلاع از این موضوع حاضر به ارایه گزارش به اورژانس نبودند.

ازدواج دختران زیر ۱۳ سال ممنوع می شود

طیبه سیاوشی، نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از طولانی شدن بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان می گوید: بررسی این لایحه بوروکراتیک شده است و ما برای اینکه تغییر دستوری ایجاد کنیم شروع کردیم به جمع کردن امضا که بعد از لایحه بودجه در مجلس مطرح شود. مساله مهم در رابطه با این لایحه، مساله نقش تشکلهای مردم نهاد است که فکر می کنم در ماده ۳۸ به عنوان شاهد می تواند حضور پیدا کند.

وی می افزاید: ما انتظار داریم فضاسازی فرهنگی از طرف رسانه هم انجام بگیرد و قبل از اینکه خلا قانونی را بخواهیم پر کنیم، نیاز به آموزش داریم. رسانه ها و به ویژه صدا و سیما که از بودجه بسیار مناسبی برخوردار است می توانند در این مساله نقش مثبتی ایفا کنند. صدا و سیما به خوبی می تواند با تیزرهای کوتاه این آموزش ها را منتقل کند. وزارت آموزش و پرورش بخش عظیم بودجه اش را صرف پرداخت حقوق معلمین و دست اندرکاران می کند و باید گفت بخش فراموش شده آموزش و پرورش کودکان هستند. به غیر از لایحه حقوق کودکان که بر آن تاکید می کنیم، پیگیری ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی در خصوص ازدواج کودکان که نوعی کودک آزاری است. حدود دو ماه است که ما به مجلس پیشنهاد دادیم و امیدواریم بتوانیم حداقل سن ازدواج را به ۱۵ سال افزایش دهیم و ازدواج زیر ۱۳ سال را ممنوع کنیم. در این دو سالی که من در مجلس بودم این طور بوده که نظارت بر آموزش و پرورش و در واقع بازوهای نظارتی ما قوی و کافی نیستند. تصویب هر قانون به دنبال خودش یک عرف و فرهنگ می آورد. به طور مثال می توانم مطرح کنم ما در حوزه قضایی، قضات ویژه کودکان که آگاه و آموزش دیده باشند نداریم. زیرساخت های قضایی ما کافی نیست اما این لایحه یک گام بزرگ به جلوست که برای اولین بار در کشور دارد به تصویب می رسد و من فکرمی کنم یک قدم به جلو می تواند خلا قانونی را پوشش بدهد.

وقوع ۳۰ درصد کودک‌آزاری‌ها در محلات شهر

پژوهش‌ها نشان می دهد حدود یک سوم موارد کودک آزاری در محلات و خیابانهای اطراف محل زندگی کودکان رخ می دهد. در این زمینه نقش سیاست‌های شهرسازی به منظور ایمن سازی نقاط بی دفاع شهری بسیار موثر است. الهام فخاری، عضو شورای اسلامی شهر تهران در این زمینه با بیان اینکه در همه اعضای شورای شهر این نگرانی در مورد کودکان کار وجود دارد ولی همچنان تهران شهری خشن برای کودکان است، می گوید: ما در تدوین قوانین موثر مشکل داریم. ما به عنوان نهادهای قانون گذار و نظارتی چند مرتبه با کودکان کار در ارتباط بوده ایم؟ چه زمانی ایده پردازی ها با خود جامعه هدف یعنی کودکان کار، رخ داده است؟ چه تعداد از ما بودجه شهرداری را با رویکرد نگاه به سهم اقشار محروم جامعه از جمله کودکان کار در نظر گرفتیم؟ پیشنهاد من این بود که هزینه هایی که برای رفع سدمعبرها و دستفروش ها در نظرگرفته شده برای حمایت از کودکان کار هزینه شود. باید از انکار زشتی و بحران های اجتماعی پرهیز کنیم. شهامت خود بودن داشته باشیم و بخش های دچار فقر، کودک آزاری و امثالهم را به صورت واقعی ببینیم.

خشونت های سازمان یافته وقتی حل می شود که تعامل ها بیشتر و بیشتر شود. همه جا پدیده ای به نام کار کودک وجود دارد. نباید پدیده کار کودک را پنهان کنیم. کودکان کار بخشی از ما هستند و باید برای بهبود زندگی کودک کار، کاری کرد.

سازمانهای مردم نهاد باید در حوزه کودکان وارد شوند. ساختار دولتی در حال حاضر پاسخگوی نیازهای جامعه نیست و تشکل های مردمی باید ورود کنند. قطعا رفع مشکلات زمان بر است. در زمینه فقر، اعتیاد و بحران های دیگر باید کار شود تا یک کودک شرایط عادی پیدا کند. جامعه باید به دنبال راه حلی باشد که آسیب کمتری به کودکان برسد. باید برنامه‌ای برای بهبود شرایط والدین آزارگر وجود داشته باشد.

متاسفانه اذهان عمومی فقط در شرایطی نسبت به معضلات اجتماعی به ویژه کودک آزاری واکنش نشان می دهد که خبری رسانه ای شود و با گذر زمان آن معضل به فراموشی سپرده می شود. در حالی که اگر در زمینه جایگاه و شان کودکان اصلاحاتی اساسی انجام نشود به یقین خود را از داشتن یک جامعه سالم و شاد در آینده محروم خواهیم کرد. آسیب ها و مشکلات مناطق حاشیه به بافت و متن شهرها تسری پیدا خواهد کرد و این هشدار و زنگ خطری است برای مردم که بدانند وضعیت کودکان در شرایطی وخیم است.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. بازگرداندن سهمیه های المپیک وزنه برداری ایران با کدام دیپلماسی؟

 2. کاریکاتور بی‌قانون با عنوان شعار مسوولان  

 3. بیست کشور جهان با بالاترین کیفیت زیر ساخت های جاده ای  

 4. نبرد آسیایی پرسپولیس و ذوب آهن/ استقلال با روحیه مقابل پیکان 

 5. مقام آمریکایی: ترامپ و ماکرون درباره «نفوذ مخرب ایران در منطقه» صحبت می‌کنند 

 6. ظریف: در صورت لغو برجام فعالیت‌های هسته‌ای خود را با سرعت بیشتر از سر می‌گیریم 

 7. یک تصمیم بحث برانگیز روی میز شورای عالی مخازن نفت و گاز/میادین سپهر و جفیر چگونه واگذار شد؟

 8. طلایی: پا به سن گذاشته های ناکام در انتخابی، شانسی برای حضور در اردوها هم ندارند

 9. 20میلیون کاربر کروم در دام هکرها

 10. حاج‌رضایی: بحث حضور مربی داخلی یا خارجی در تیم امید منسوخ شده است

 11. اقدام جالب حمایت از محیط زیست در نماز جمعه تبریز +عکس

 12. کارگران چگونه خود را بیمه اختیاری کنند؟

 13. موشکافی بخشنامه ارزی بانک مرکزی/ ابلاغیه وارداتی جهانگیری دور زده شد

 14. ضوابط پرداخت حقوق سرباز معلمان اصلاح شد+سند

 15. درخواست وزارت ارشاد از ادمین کانال‌های تلگرامی +عکس

 16. احتمال قطعی برق در تابستان ۹۷ با تصمیم عجیب «نوبخت»

 17. تقسیط بدهی و بخشودگی جرائم مالیاتی تسهیل شد + سند

 18. بزرگداشت روز سعدی در شیراز  

 19. تصویر هوایی از دریاچه ارومیه توسط فضانورد روسی  

 20. پرویز هادی: سرباز تیم ملی هستم و هر کجا کادر فنی بگوید کشتی می‌گیرم

 21. رقابت‌های انتخابی تیم ملی کشتی‌آزاد  

 22. چاره‌ قطع سرویس گوشی بعد از رجیستری

 23. آیا "زحل" در شکل‌گیری قمرهای مشتری نقش داشته است؟

 24. دومین روز سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر  

 25. حاتمی‌کیا: می‌خواهم همه ایرانیان پیام فیلم «به وقت شام»را درک کنند

پربحث‌های دیروز

 1. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 2. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 3. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 4. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 5. لحظه ناباورانه ای که کروکودیل بعد از گرفتن غزال انجام می دهد  

 6. جانشین فرمانده سپاه: شمال و غرب اسرائیل در تقاطع‌ آتش است/ دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند زیبنده برخی نیست که مانند دشمنان با ما برخورد کنند

 7. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 8. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 9. واکنش عارف به ویدئوی برخورد گشت ارشاد

 10. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: در برجام و بیرون برجام انتخاب‌های گسترده‌ای داریم/ اقدام ایران و واکنش بین‌المللی برای آمریکا ناخوشایند خواهد بود

 11. وقتی که همسر شهید حججی روز پاسدار را به شوهرش تبریک گفت+عکس

 12. ناتالی پورتمن رژیم صهیونیستی را بایکوت کرد

 13. کاریکاتور/واکنشی به احتمال شهردار شدن عارف  

 14. ۵ ساله شدن هنرستان‌ها و تحصیل در دوره کاردانی پیوسته از سال ۹۸

 15. حق الزحمه بالای مشاوران املاک برای رهن و اجاره

 16. استعفای بی‌سروصدای قائم‌مقام آخوندی/خداحافظی مرد شماره یک قرارداد خرید هواپیماها

 17. پوتین به زودی سوار این لیموزین خواهد شد +تصاویر

 18. جمله نامتعارف پخش شده از تریبون مجلس، صداگذاری نبوده است

 19. 10 وزیر در راه مجلس/53 سوال 43 نماینده از وزرا

 20. هند، پیشتاز رشد اقتصادی در جهان + اینفوگرافیک

 21. خواننده زن خارجی ترانه‌های فیلم تازه اصغر فرهادی را خواند

 22. انتخاب خودرو در بازه قیمتی 190 تا 300 میلیون تومان  

 23. توده 4 کیلوگرمی را از شکم یک بیمار قمی  

 24. برگزاری آزمون استخدامی مجزا برای معلمان حق‌التدریس

 25. حقوق بگیران در سال ۹۷ چقدر باید مالیات بدهند؟ + جدول

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 3. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 4. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 5. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 8. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 9. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 10. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 13. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 14. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 15. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 16. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 17. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 18. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 19. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 20. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 21. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 22. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 23. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 24. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 25. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

پربحث‌های دیروز

 1. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 2. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 3. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 4. ۵ ساله شدن هنرستان‌ها و تحصیل در دوره کاردانی پیوسته از سال ۹۸

 5. توده 4 کیلوگرمی را از شکم یک بیمار قمی  

 6. برگزاری آزمون استخدامی مجزا برای معلمان حق‌التدریس

 7. شیوه صحیح تنظیم آینه های بغل جهت از بین بردن نقاط کور  

 8. اینفوگرافی/دلایل بحران ازدواج در ایران/ بیکاری در صدر بحران ها

 9. خبری از تکمیل ایستگاه‌های خط 3

 10. اطلاعیه سازمان هواشناسی درباره رگبار باران و وزش باد شدید

 11. توصیه مدیریت بحران درباره وزش باد شدید و بارش تگرگ در تهران

 12. تمدید اعتبار مجوزهای طرح ترافیک سال ۹۶

 13. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 14. اطلاعیه سازمان هواشناسی درباره رگبار باران و وزش باد شدید

 15. جا به جایی هواکش مترو خط 6 از کنار موزه فرش

 16. توافق برای اجرای طرح ترافیک از ۱۵ اردیبهشت

 17. فردا تعطیل نیست/ طرح تعطیلی چهارم شعبان و مدارس دروغ است

 18. زمان ثبت تقاضای وام شهریه دانشجویان

 19. فردا سامانه بارشی به کشور وارد می‌شود

 20. ثبت‌نام طرح جریمه مشمولان غایب در سال 97 آغاز شد

 21. جزئیات سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری

 22. شرایط بیمه‌پردازی اختیاری اعلام شد

 23. اطلاعات جعبه سیاه سانچی خارج شد/ خطای انسانی دوطرف قطعی است

 24. آمار موالید دختران تهرانی از پسران پیشی گرفت

 25. ترافیک روان در همه جاده های کشور

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 3. چه کنیم تا ماشین های شخصی شهرهایمان را نبلعند!

 4. وزارت دفاع روسیه: فقط از پدافند ۳۰ سال پیش ساخت شوروی استفاده کردیم

 5. چالش شورای شهر تهران برای انتخاب جایگزین نجفی/ انتخاب شهردار نمایش تفرقه اصلاح طلبان؟

 6. دستور وزیر در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد

 7. توضیحات ناجا درباره فیلم سیلی زدن مامور پلیس به یک تبعه افغانستانی

 8. پیام رسان سروش ۵ میلیونی شد/ تشکیل 817 هزار کانال تا امروز

 9. طنز بی قانون با روحانی و وزرا  

 10. اعتراض ابتکار به کتک زدن یک خانم توسط ماموران گشت ارشاد

 11. کاهش دوباره حجم آب دریاچه ارومیه

 12. نامه‌ بطحایی به جهانگیری: بازنشستگی۳۷۰ هزار نفر فعالیت آموزش‌وپرورش را تهدید می‌کند

 13. پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های جهان کدام است؟  

 14. معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد بازداشت شدند

 15. ورود فراکسیون زنان به موضوع برخورد نامناسب پلیس با یک دختر

 16. دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شد

 17. شهردار تهران به هیچ وجه نباید گرایش سیاسی داشته باشد/ ضرورت پرهیز از اقدامات سیاسی

 18. واعظی در جمع خبرنگاران:ایستادگی روحانی برای جلوگیری از فیلتر تلگرام بی‌اساس است

 19. وزیر نیرو: خشک‌ ترین سال نیم قرن اخیر را تجربه می‌کنیم

 20. اوضاع بغرنج طلاق در تهران؛ یک طلاق به ازای هر ۲.۳ ازدواج/ ایران در انتظار ۳۰ میلیون پیرمرد و پیرزن

 21. توضیح یک خبر از قول دبیر شورای عالی فضای مجازی/ مسدود نشدن تلگرام برداشتی اشتباه است

 22. درخواست مهاجرت ۱.۵ میلیون ایرانی به استرالیا و کانادا

 23. ۵ ساله شدن هنرستان‌ها و تحصیل در دوره کاردانی پیوسته از سال ۹۸

 24. توده 4 کیلوگرمی را از شکم یک بیمار قمی  

 25. یک آگهی عجیب!/فروش چشم و کلیه

آخرین عناوین