هتل بین المللی

شقاقی شهری در گفتگو با الف مطرح کرد: قرار بود اقتصاد از گروه‌های خاص گرفته و به مردم داده شود/ اقتصاد ایران مقاوم نشد هیچ، شکننده هم شده است/ منافع برخی اجازه اصلاح اقتصاد ایران را نمی‌دهد

گروه اقتصادی الف،   3961208131 ۱۶ نظر، ۹ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
قرار بود اقتصاد از گروه‌های خاص گرفته و به مردم داده شود/ اقتصاد ایران مقاوم نشد هیچ، شکننده هم شده است/ منافع برخی اجازه اصلاح اقتصاد ایران را نمی‌دهد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه هدف از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مقاوم کردن اقتصاد ایران بود، گفت: اقتصاد ایران تاب آور نشده است؛ همچنین قرار بود اقتصاد مردمی شود و از دست گروه‌های خاص گرفته و بین مردم توزیع کنیم.

به گزارش الف؛ ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی وارد پنجمین سال خود شد؛ سیاست‌هایی درمان بیماری اقتصاد ایران است؛ اما نه‌تنها اقتصاد ایران مقاوم نشد، بلکه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی هم ‌شکل نگرفت؛ از سوی دیگر رهبر انقلاب در دو سال اخیر نام‌های سال را با مضمون اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری کرده است، اما سال گذشته در همین ایام از عدم تحقق اهداف انتقاد کردند؛ امسال، سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال است و اکنون این سیاست‌ها به‌صورت قانون درآمده است، اما متاسفانه کارنامه موفقی در عمل به این سیاست‌ها نداشته‌ایم.

اقتصاد مقاومتی راه نجات و درمان اقتصاد ایران است و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ایجاد شد اما دولت به‌عنوان دارنده نقش اصلی و میدان‌دار آن باید به وظیفه خود به همراه قوای دیگر در جهت حل مشکلات اقتصاد ایران و اهداف اقتصاد مقاومتی اقدام می‌کرد، اما شاهد آن نبودیم و به‌نوعی دچار روزمرگی شد.

چرا گفتمان اقتصادی مقاومتی شکل نگرفت؟/ برنامه‌هایی که نوشتند که یا قابلت اجرایی نداشت یا برنامه جاری بود

وحید شقاقی شهری اقتصاددان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ در مورد اینکه چرا گفتمان اقتصادی مقاومتی شکل نگرفت؛ گفت: هر سیاستی که انتظارات را بالا می‌برد، ولی منجر به تغییرات اساسی نمی‌شود، یک عادی شدن را در پی دارد، مانند اینکه از اجرای اصل 44 قانون اساسی انتظار یک انقلاب اقتصادی را داشتیم؛ اما آن انتظارات و تحولات و تغییرات ایجاد نشد؛ لذا علامت سوال در بین اذهان مردم این بود که اصل 44 که قرار بود انقلاب اقتصادی ایجاد کند چه شد؛ اکنون هم برای اقتصاد مقاومتی همین اتفاق افتاد.

وی در مورد این سوال که آیا دولتمردان نباید برای تحقق اهداف سیاست‌های بالادستی مانند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی  برنامه‌ریزی می‌کردند؟ پاسخ داد: وقتی سیاست‌ها ابلاغ شد، رئیس دولت یازدهم آن را به معاون اول خود ابلاغ کرد و آقای جهانگیری هم ستادی تشکیل داد اقدام به برنامه‌ریزی کردند تا اینکه بعد از مدتی و در شهریور 94 رهبر انقلاب، با انتقاد از عدم تحقق اهداف و انتظارات اقتصاد مقاومتی، دستور تشکیل ستاد فرماندهی آن دادند.

شقاقی شهری افزود: ستاد فرماندهی شکل گرفت و ریاست آن با آقای جهانگیری بود؛ قرار بود دولت راهبری آن را به عهده گیرد و برای تحقق اهداف برنامه‌ریزی کند. دولت؛ 12 محور برای اقتصاد مقاومتی نوشت و 122 برنامه عملیاتی برای دستگاه‌ها تدوین کرد؛ اما این برنامه‌ها که اجرا می‌شود؛ اگر آسیب‌شناسی کنیم مشاهده می‌شود، بخشی از آن‌ها برنامه جاری دستگاه‌ها بود و در برخی دیگر از آن‌چنان برنامه کلان دیده‌شده بود که قابلیت اجرایی شدن به این راحتی ندارد.

آیا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هوشمند عمل کرد؟/ انتظاری که در 4 سال محقق نشد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی در مورد اینکه آیا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هوشمند عمل کرد؟ گفت: ستاد فرماندهی که تشکیل شد، نخست دو معاون اول قوای دیگر در آن حضور نداشتند و دوم اینکه برای اقتصاد فرماندهی حتماً نیاز به اختیارات کافی دارد که متاسفانه ساختارهای سیاسی و موجود اجازه اصلاحات ساختاری را به ستادی نمی‌داد.

این اقتصاددان تصریح کرد: درمجموع سیاست‌های اقتصاد مقاومتی طبق انتظار بعد از گذشت چهار سال در جامعه به سرانجام نرسیده و می‌توانیم با مثال‌هایی این موضوع را اثبات کرد، زیرا اقتصاد ایران مقاوم نشده است؛ مثلاً همین تکانه‌های ارز که رخ داد  و نرخ ارز به‌یک‌باره در کمتر از سه ماه از 3700 تومان رسید تا 5000 تومان رسید؛ این در حالی است که هنوز هیچ‌گونه تحریمی علیه ایران اتفاق نیفتاده و هیچ شوک بیرونی هم به اقتصاد ایران وارد نشد.

شقاقی شهری با اشاره به تاب‌آوری اقتصاد ایران و افزایش نرخ ارز، اضافه کرد: البته قیمت نفت با یک‌روند افزایشی روبرو بود، اما شاهد بودیم که نرخ ارز به‌ویژه دلار با چه افزایشی روبرو بود و ارزش پول ملی را 35 درصد کاهش پیدا کرد و تبعات کاهش ارزش پول ملی یعنی افزایش نرخ تورم یعنی برگشتن به همان اتفاقات سال 91 ولی با شدت کمتری؛ این‌ها این نشان می‌دهد که اقتصاد ایران مقاوم نشده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی با طرح این سوال که سوال اگر قیمت نفت که الآن حدود 62 دلار به 30 دلار کاهش پیدا کند، واقعاً اقتصاد ایران توان مقاومت دارد؟ بیان کرد: پاسخ منفی است یا اینکه اقتصاد ایران با ابر چالش‌هایی مواجه است، آیا توانستیم برای حل این ابر چالش‌ها برنامه کاملی تعیین کنیم و همه این موارد نشان می‌دهد که اقتصاد ایران مقاوم نشده است.

 بیماری که بیماری‌های متعددی دارد/ 9 ابرچالش داریم

وی در مورد اینکه برای ایجاد گفتمان سازی نباید ابتدا از ذهن مدیرانی آغاز کرد که فقط به فکر فروش نفت خام بیشتر هستند؟ گفت: اقتصاد ایران شبیه بیماری است که بیماری‌های متعدد دارد؛ امروز اقتصاد ایران با 9 ابر چالش آشفتگی و اوضاع نامناسب نظام بانکی، بحران بیکاری بخصوص برای جوانان دهه شصت که به سن کار رسیده‌اند، ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی، بحران آب و محیط‌زیست، موضوع سرمایه اجتماعی و تنزل آن، کسری بودجه و بدهی‌های دولت روبرو است.

شقاقی شهری توضیح داد: اقتصاد ایران مثل انسانی که 9 بیماری دارد که درمان این بیماری‌های بزرگ باید از جایی شروع شود؛ البته بخشی از این بیماری‌ها سابقه طولانی دارند و این‌طور نیست در دولت یازدهم و دوازدهم ایجادشده باشد و دهه‌ها پیش ساختار معیوب اقتصاد کشور موجب ایجاد آن شد و به آن‌ها رسیدگی نشده و هرروز عمیق‌تر شده‌اند و اکنون به‌جایی رسیده است که نیاز به جراحی عمیق در برخی از این حوزه‌ها داریم.

باید جراحی را بپذیریم/هنوز نتوانستیم به شفافیت برسیم 

به گفته وی، درمان برخی بیماری‌های این بیمار شاید سطحی‌تر باشد و برخی هم نیاز به جراحی عمیق دارد؛ یعنی اصلاحات ساختاری و نهادی باید انجام شود؛ که نخست بیمار باید این جراحی عمیق بپذیرد و در مرحله بعد تعیین شدت، ضرورت و اولویت‌ها بیماری‌ها است؛ زیرا نمی‌توان همه این‌ها موارد را باهم جراحی کرد؛ باید تعیین شود که ابتدا از کجا باید شروع و اولویت را شناسایی کنیم و وضعیت را به‌خوبی تشخیص دهیم.

این اقتصاددان تصریح کرد: متاسفانه تشخیص با آمار و اعداد متقنی نداریم تا عمق فاجعه مشخص شود؛ هنوز نتوانستیم به شفافیت برسیم که مثلاً بدانیم وضعیت نظام بانکی و شدت وضعیت این بیماری چگونه است؛ زیرا برای تعیین بیماری و وضعیت آن بیمار باید دو یا چند آزمایش انجام دهد تا بدانیم بیماری تا کجا پیش رفته و در مرحله باید به مردم و به مسئولان ارشد نظام گفته شود که نیاز به جراحی داریم و باید از کجای شروع کنیم.

شقاقی شهری با بیان اینکه باید اقدام به اصلاح ساختار کنیم که باید هزینه آن را پرداخت شود، گفت: باید بپذیری که جراحی رخ دهد و بیمار را به پزشک حاذق بسپاریم و  دوران نقاهت طی شود و بعد به دنبال درمان بیمارهای دیگر باشیم؛ اگر این اتفاق رخ نداد، مدام این بیماری بدتر می‌شود و نیاز به جراحی عمیق‌تر خواهد داشت؛ به‌طوری‌که ممکن است دیگر جراحی جواب ندهد؛ مانند موسسات مالی و اعتباری که گذاشتیم مسئله شدیدتر شود و که دولت و نظام مجبور شد این موسسات را ببندد.

وی با بیان اینکه میزان شدت و وضعیت ابر چالش‌های اقتصاد ایران شفاف نیست، اظهار کرد: گروهی می‌گویند 11 بانک کشور ورشکسته‌اند و گروهی عنوان می‌کنند فقط 5 بانک وضعیت نابسامانی دارند؛ برخی اعتقاد دارند نیاز به جراحی است و برخی می‌گویند کار از جراحی گذشته؛ که این نیاز به آمار و اطلاعات متقن و دقیق دارد و که متاسفانه این وضعیت شفاف نیست؛ زیرا آمار و اطلاعات نظام آماری شفاف نیست؛ مثلاً از وضعیت صندوق‌های بازنشستگی یا منابع آب و محیط‌زیست هنوز هیچ تصویر شفاف نداریم.

چرا دولت‌های به اصلاح ساختار دست نمی‌زنند؟

این اقتصاددان در مورد اینکه بیش از یک دهه است که در مورد اصلاح نظام بانکی سخن گفته می‌شود؛ چرا اقدام عملی برای آن رخ نمی‌دهد، گفت: درمجموع دولت‌های ما به این نتیجه می‌رسند که اگر بخواهند دست به اصلاح ساختار بزنند، ممکن است منافع عده‌ای به خطر بیافتد؛ در همین وضعیت منافع کلان را گروهی خواهند داشت و اصلاح ساختار یعنی به هم زدن منافع کلان این گروه.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: ممکن است جایی منافع در حدی باشد که گروه‌هایی اجازه اصلاح و درمان ندهند؛ مثلاً در بحث یارانه‌ها وقتی روی گیری شد از مردم، بعد از ماه که تلاش شد که مردم را اقناع کنند که از دریافت یارانه منصرف شوند، اما این رفراندوم یارانه‌ای موفق نبود و مردم نظر دادند که یارانه می‌خواهیم، درحالی‌که می‌دانیم بالای 240 هزار  میلیارد تومان به‌عنوان یارانه نقدی پول توزیع‌شده و هیچ اتفاقی هم نیفتاده و درحالی‌که می‌توان بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی ایران را با همین پول حل کنیم و یا اینکه درجایی فساد و منافع گروه‌های خاص ایجاب می‌کند که اجازه اصلاح و درمان داده نشود.

اقتصاد مقاومتی 5 محور کلی و اصلی دارد/ از مردمی کردن اقتصاد تا درون‌زا و برون‌زا بودن

شقاقی شهری در با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی 5 هدف کلی و محور دارد، گفت: یکی اینکه اقتصاد ایران باید مردمی شود یعنی اقتصاد را از دست گروه‌های خاص گرفته و بین مردم توزیع کنیم و ملاک آن کارآفرینی، بهبود حوزه کسب‌وکار خرد و متوسط است که 1300 هزار میلیارد تومان نقدینگی به‌جای اینکه در بانک‌ها و سپرده‌ها بلوکه شود، باید در اقتصاد جریان پیدا کند.

به اعتقاد وی، هدف دوم از اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان کردن اقتصاد ایران عنوان است که باید بتوانیم از علم و فناوری، ثروت کسب کنیم، یعنی در نظام دانشگاهی و علمی کشور دگرگونی اساسی رخ دهد؛ وضعیت کنونی نظام آموزشی کشور  برای اقتصاد دانش‌بنیان ساخته نشده است، البته می‌تواند آموزش داد، اما نمیتوانیم از آن ثروت تولید به دست بیاوریم، زیرا اکوسیستم دانش‌بنیانی و اقتصاد دانش‌بنیان وجود ندارد و اقتصاد ایران اجازه نمی‌دهد از علم و فناوری، ثروت تولید شود

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره محور درون‌زا بودن اقتصاد در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بیان کرد: مدیریت رشد اقتصادی در درون اقتصاد ایران باید کنترل شود؛ یعنی بتوانیم از اقتصاد نفتی عبور کنیم، زیرا نه قیمت نفت و نه میزان صادرات آن دست ما نیست. اقتصاد درون‌زا یعنی اینکه بتوانیم به اقتصاد داخل متکی شویم و مدیریت رشد در درون آن شکل بگیرد.

نابرابری گسترش‌یافته و شاهد ظهور یک ابر طبقه در اقتصاد ایران هستیم

شقاقی شهری در ادامه تصریح کرد: مسئله دیگر در بحث سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این است که اقتصاد کشور باید برون نگرا باشد و از ظرفیت‌های منطقه و بین‌المللی استفاده شود؛ هم‌اکنون 50 درصد صادرات و واردات ما از 5 کشور انجام می‌شود؛ یعنی تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار دادیم، فرضاً اگر امارات، چین یا کره جنوبی ارتباط خود را با ما قطع کند، کل اقتصاد ما به هم می‌ریزد.

وی در مورد عدالت بنیان بودن اقتصاد کشورمان، گفت: اقتصاد ایران نباید در دست گروهی خاص و شاهد ظهور ابر طبقه باشد تا توزیع عادلانه فرصت‌های اقتصادی رخ دهد، البته تاکنون نابرابری گسترش‌یافته و شاهد ظهور یک ابر طبقه در اقتصاد ایران هستیم؛ و این حتماً نیاز به اصلاحات ساختاری عمیق دارد که باید انجام دهیم البته مستلزم داشتن جرات و شفافیت با مردم را دارد.

مردم می‌گویند چرا دولت از خودش آغاز نمی‌کند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی افزود: باید به بیمار، به‌صورت شفاف گفته شود که بیماری در چه وضعیتی است و نباید پنهان‌کاری کرد؛ در کنار آن، دولت باید دست به اصلاحات ساختاری از درون خودش بزند و با فساد و قاچاق کالا باید مبارزه جدی صورت بگیرد و رانت اطلاعاتی نیز از بین برده شود.

به گفته این اقتصاددان، در هرجایی در مورد اصلاح ساختار و وضعیت اقتصاد ایران سخن می‌گویم، مردم می‌گویند دولت از خودش شروع کند، چرا به ما می‌گویید که باید هزینه‌ها کاهش و فشار را تحمل‌کنیم؛ دولت‌ها از خودشان هزینه دهند و با فساد مبارزه و اقتصاد را شفاف کنند و از ابر طبقه مالیات دریافت و جلوی فرار مالیاتی بگیرند.

شقاقی شهری در مورد این سوال که چرا دولت به اصلاح ساختار و مبارزه با فساد اقتصادی و کاهش هزینه‌های خود تن نمی‌دهد، پاسخ داد: به این دلیل که می‌دانند بعد از چند سال باید در انتخابات رای بگیرند و از این موضوع می‌ترسند، زیرا انجام اصلاح ساختاری باعث می‌شود منافع گروه‌ها به خطر بیافتد، به همین دلیل با مُسکن این بیمار را سرپا نگه می‌دارند.

چرا آمار‌های اعلامی در جامعه احساس نمی‌شود؟/ رشد اقتصادی به دلیل فروش نفت بود / نرخ تورم سال آینده دو رقمی است

وی در مورد اینکه دولت تدبیر و امید اعتقاد دارد نسبت دولت‌های گذشته کارنامه بهتری دارد و به آمار‌های اعلامی مانند نرخ تورم، رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای مالیاتی اتکا می‌کند، آیا این‌گونه است؟ گفت: این مانند همان آزمایشی است که اشتباه جواب داده است؛ مثلاً بیمار شب قبل از آزمایش قند، نوشیدنی‌های قندی نوشیده  باشد، بنابراین میزان قند خون در آزمایش بالا ثبت خواهد شد یعنی رشد اقتصادی اعلام‌شده مانند عدد 12 درصد برای سال 95 به دلیل افزایش صادرات نفت از یک‌میلیون بشکه به دو و نیم میلیون بشکه در روز رخ داد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: کاهش نرخ رشد تورم نیز به دلیل از بین بردن ریشه‌های تورم در اقتصاد ایران نبود، بلکه رشد تورم کنترل‌شده اما ریشه‌های در جای خود باقی است و دوباره همان بالا خواهد رفت که این نرخ برای سال آینده به بالای 12 درصد خواهد رسید؛ البته این آمارها به تحلیل دقیق و موشکافانه شفاف از اقتصاد ایران نیاز دارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد اینکه آیا جراحی برای حل مشکلات اقتصاد ایران جواب نمی‌دهد و در صورت جراحی چه عوارضی دارد، اظهار کرد: نمی‌گویم جواب نمی‌دهد، بلکه هزینه جراحی سنگین‌تر می‌شود و هر میزان دیرتر اقدام کنیم سخت‌تر می‌توانیم جراحی را انجام داد؛ مانند صندوق‌های بازنشستگی که اگر با همین وضعیت جلو رود، هزینه جراحی آن سنگین‌تر آن خواهد شد؛ باید بپذیریم که یک روز باید جراحی انجام شود.

بهبود فضای کسب و کار فراموش شد/ تولید 50 سال است که مشکل دارد

وی تصریح کرد: متاسفانه هنوز مشکلات برای تولید خیلی جدی است، دولت یازدهم زمانی که سرکار آمد گفت می‌خواهد فضای کسب‌وکار را بهبود ببخشد، درحالی‌که ابتدا برای این امر عزم جدی داشت، ولی آرام‌آرام  این موضوع به فراموشی سپرده شد؛ دولت به‌خوبی مشکل را متوجه شده بود، اما آن را رها کرد و با نتوانستند اقدام موثری انجام دهد، لذا مشکل تولید هم چنان پابرجا است و تغییرات اساسی و سیاست‌گذاری دولت به نفع تولید نیست.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی در مورد اینکه به نظر می‌رسد تولید در ایران جایگاهی ندارد و مشکلات این بخش از اقتصاد حدود نیم‌قرن است و حل‌نشده، بیان کرد: اکنون مشکل  50 سال برای تولید داخلی وجود دارد و سپرده‌های مردم در بانک‌ها در انتظار سرازیر شدن به بازارهای سفته‌بازی مانند به بازار ارز است.

وی با تاکید بر اینکه باید فضای کسب‌وکار بهبود یابد و ریسک فعالیت‌های تولید کاهش پیدا کند، گفت: برای حمایت از تولید باید ریسک فعالیت‌های غیرمولد افزایش پیدا کند تا مردم و فعالان اقتصادی به‌جای اینکه سرمایه‌های خود را به سمت بازارهای سفته‌بازی ببرند آن را در تولید سرمایه‌گذاری کنند؛ متاسفانه در اقتصاد ایران ریسک تولید بالا و سودآوری آن پایین است و ریسک فعالیت‌های سوداگری بسیار پایین و دارای سودآوری بالاست؛ و با این وضعیت اقتصاد به سمت اقتصاد غیر مولد حرکت خواهد کرد.

گروهی به‌شدت از فضای غبارآلود اقتصاد کشور، سودهای کلانی به جیب زدند/مسئولان جرات اصلاح ساختارهای اقتصادی را ندارند

شقاقی شهری در مورد اینکه آلوده شدن مسوولان به مسائل مالی  و تعارض منافع چه میزان در مشکلات اقتصاد ایران نقش دارد و مانع اصلاح می‌شود؛ اظهار کرد این موضوع بسیار مهم است؛ قبلاً گفتم که گروهی به‌شدت از این فضای غبارآلود اقتصاد کشور، سودهای کلانی به دست آورده و می‌آورند، مثلاً در بحث نظام بانکی چه افرادی سودهای کلان به دست آوردند و یا در حوزه‌های مختلف دیگر؛ درمجموع فضای غبارآلود به نفع سفته‌بازی است تا اقتصاد واقعی.

این اقتصاددان در پایان گفت: معتقدم مسئولان جرات اصلاح ساختارهای اقتصادی را ندارند و فرصت هم ندارند، بحث این است که این جراحی را باید از کجا شروع کنند؛ البته امیدواریم این ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با جدیت بیشتری سیاست‌های اقتصادی و شفافیت  را دنبال کند؛ اگر امروز اقتصاد بیمار ایران درمان نکنیم، وضعیت بدتر می‌شود و به نفع همه است که درمان آغاز شود، ابتدا باید از خودمان شروع کنیم و وضعیت را شفاف برای مردم شرح دهیم و شفافیت ایجاد کنیم.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۴ فروردین ۱۳۹۷حمایت از کالای ایران؛ بذری که 8 سال قبل کاشته شد 
۲ فروردین ۱۳۹۷از چاله به چاه/ وقتی بانک مرکزی تمام رشته‌ها را پنبه کرد
۲ فروردین ۱۳۹۷خوش‌چهره: حوزه‌ی اقتصاد، امنیت و منافع ملی را به مخاطره می‌اندازد/ولی فقیه ما به‌درستی تشخیص داده‌اند
۲ فروردین ۱۳۹۷ نرخ مالیات در بودجه ۹۷ با اقتصاد کشور همخوانی ندارد
۲ فروردین ۱۳۹۷نماینده مجلس:واردات کالاهای خارجی بنیان گرایش به فساد اجتماعی را ایجاد می‌کند
۲ فروردین ۱۳۹۷حمایت از کالای ایرانی؛چرا و چگونه...
۱ فروردین ۱۳۹۷افزایش ۹ میلیارد دلاری واردات در سال حمایت از تولید و اشتغال+جدول
۱ فروردین ۱۳۹۷مصباحی مقدم:دولت با تسهیل راهکارهای منتهی به تولید از «کالای داخلی» حمایت کند/ باید فرهنگ مصرف اصلاح شود
۱ فروردین ۱۳۹۷نوبخت:‌ ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بدهی پیمانکاران طلبکار از دولت پرداخت می‌شود
۱ فروردین ۱۳۹۷رئیس کنفدراسیون صادرات:زیرساخت‌های صادراتی فراهم نیست
۱ فروردین ۱۳۹۷به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟
۱ فروردین ۱۳۹۷مردم از کالاهایی که در آن‌ها مزیت تولید داریم، حمایت کنند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۶۲۸۶۱۱۱:۰۸:۰۸ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
اقتصاد ایران یک راه بیشتر نداره اون هم رفتن به سمت اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای آنلاین بین المللی هست
ناشناس۲۶۳۲۲۱۲۲:۵۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
فعلا که کارهای اصلی اقتصاد ایران دست افراد خاص هست
ناشناس۲۶۲۸۶۷۱۱:۱۶:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
تا زمانی که اقتصاد دولتی باشه وضع همین خواهد بود... وقتی مدیری از حقوق زیاد سر ماهش مطمئن باشه و وظیفه پرداخت حقوق کارمندهاش هم به گردن خودش نباشه وضع همین خواهد بود.
انقلابی۲۶۳۱۷۴۲۰:۴۱:۲۷ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
خصوصی سازی افسار گسیخته این بلا رو سر اقتصاد آورده.خصوصی سازی باید متوقف بشه. خصوصی سازی های صورت گرفته بازنگری بشه.زیر ساخت های اقتصادی لازم برای خصوصی سازی فراهم بشه.خصولتی نشه.بعد اقتصاد باید مردمی باشه،خصوصی سازی یکی از راه های این کار هستش.استفاده از تعاونی ها و اصلاح کشاورزی یکی دیگه از این راه هاست.اتحادیه های گارکری و اصناف قوی می تونن،مشکلات رو حل کنه.
ناشناس۲۶۳۷۰۵۱۳:۴۱:۵۷ ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
از دولتی در میاد میشه خصولتی بنگاه اقتصادی یا خدماتی را مانند گوشت قربانی تکه تکه می کنند و کارگرانش را اخراج می کنند بعدش زمینش را و دیگر اثری باقی نمی ماند پولش را هم در جریان خرید دلار و ملک وارد می کنند و قیمت مسکن و دلار و مانند اینها را بالا میبرند اینکه از دولتی بدتر است
ناشناس۲۶۲۹۰۷۱۲:۱۱:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
ذاتا و ماهیتا دولت اشرافی با اقتصاد مقاوم سر ستیز دارد و آشتی ناپذیرند... هزرا تا ستاد هم تشکیل دهند همین است.
حسین۲۶۲۹۴۵۱۳:۲۲:۴۹ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
چرا این کارشناس ها را وزیر اقتصاد نمی کنند کیا اجازه نمی دن این افراد بیایند و مسوول شوند
ناشناس۲۶۲۹۴۶۱۳:۲۵:۳۶ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
مشکل فقط مردمند خسته شدیم از بس شعار و حرف شنیدیم
ناشناس۲۶۲۹۶۳۱۳:۴۶:۳۴ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
بخاطر اینکه مدیران ما این کاره نیستند و تخصص ندارند
ا۲۶۲۹۷۳۱۴:۰۱:۰۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
الف جان اقتصاد ایران دولت یه و باید قانون اساسی اصلاح بشه امروز کی می خواد دلار بالا بره
ناشناس۲۶۲۹۷۹۱۴:۰۷:۳۹ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
اقتصاد مقاومتی هم چاره نیست چون مدیران دنبال منافع خودشوند و هر زوز یک خبرفساد اعلام میشه
دانشجوی اقتصاد۲۶۲۹۹۰۱۴:۱۹:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
چرا از کشورهای دیگ پیروی نمی کنیم اونا چه کار کردن که به توسعه رسیدن حتما نباید چرخ را دوباره اختراع کنیم
ناشناس۲۶۳۰۲۷۱۵:۴۶:۵۷ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
وضع اقتصادی مردم اصلا خوب نیست و هیچ کسی هم به فکر نیست بخدا هیچ گناهی نکردیم
سید۲۶۳۰۴۹۱۶:۱۰:۵۹ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
تازه اینکه چیزی نیست. صبر کنید آقازاده های که رفتن خارج تحصیلشان که تمام شد می آیند. و میشوند نور چشمی و خود حدیث مفصل بخوان از این داستان
ناشناس۲۶۳۱۰۴۱۸:۰۸:۳۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
هر کشوری مثل هر ادمی یک استعدادی داره و باید در درجه اول در اون زمینه حرکت کرد . کشور ما صنعتی مثل المان نیست ، اقتصادی مثل سوئیس نیست ، کشور ما یک کشور کاملا توریستی با اثاری و محیط زیست ناب و صنایع دستی زیباست . در کنارش میشه روی کشاورزی پایدار مثل کشت گیاهان داروئی ، زعفران ، پسته و.... تولید انرژی خورشیدی و صنعت حمل و نقل و ترازیت کالا در منطقه کار کرد .
ناشناس۲۶۳۱۷۰۲۰:۳۲:۰۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
بازهم یک سری کلی گویی و طفره رفتن از اعلام شفاف علت ها و مراکز قدرت دخیل و راه حل آن
تجارت نیوزایرانسل

پربحث‌های اخیر

 1. آیت‌الله مکارم شیرازی: باید "لفظ حجاب اجباری" که منفی است حذف شود/ رعایت حجاب الزامی است

 2. ویدیو/ بادامچیان: اگر کسی در موتلفه صیغه کند اخراج می شود  

 3. فوت خانم ۴۵ ساله در اثر سقوط از ارتفاعات «درکه»

 4. دیپلمات سابق آمریکا در ایران: آیا کسی باورش می شود ترامپ داریوش را بشناسد؟

 5. روزنامه الوطن: کسی از جان بولتون نمی ترسد

 6. ترامپ در حال بررسی اخراج 20 دیپلمات روس است

 7. چگونه در نوروز مجوز اسباب‌کشی بگیریم؟

 8. مسافر نوروزی در رودخانه دز غرق شد /جسد پیدا نشد

 9. ۸۱ روز تا جام جهانی، صدای جام جهانی

 10. چند پیشنهاد برای عکاسان جوان

 11. 3 روش بیمه شدن ایرانیان مقیم خارج از کشور

 12. آتش به جان جنگلهای گیلان افتاد

 13. آیا اعراب در حال اداره کاخ سفید هستند؟

 14. مسیر تحقیقات علمی با وصله‌پینه‌ها جلو می‌رود

 15. همه چیز را به‌یاد آوریم!

 16. خوشحالی دوباره برای ایتالیایی‌ها

 17. چه کنیم که عاق والدین نشویم؟

 18. آمار تکان دهنده از ساعت ارتباط کلامی خانواده‌های ایرانی

 19. ترکیه به‌طور کامل بر منطقه «عفرین» مسلط شد

 20. چه چیزی ایمان انسان را استوار می‌کند؟

 21. واکنش رسانه‌ها به انتصاب بولتون/ دیوانه‌ترین مرد سرزمین دیوانه‌گان؛ همچنان معتقد به اشغال عراق

 22. حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به رفح در جنوب نوار غزه

 23. مقام سابق آمریکا:«جان بولتون» از گروهک منافقین پول دریافت کرده است

 24. پایتختی که مردمش برخلاف دولتش ایرانی‌ها را دوست دارند/ گشتی در تلاقی کوهستان و دریا+عکس

 25. حیوانات وحشی باغ‌وحش ارومیه تحت کنترل هستند/خطری شهروندان را تهدید نمی‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. پایتخت 5 و قافیه تنگ

 2. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 3. موانع اقتصادی دولت - ملت سازی در جمهوری اسلامی ایران

 4. تغییرات جدید در کابینه ترامپ و آینده توافق هسته ای/ بازخوانی طرح جنجالی جان بولتون درباره برجام و واکنش ظریف

 5. آستان قدس رضوی استخدام مرتضوی را تکذیب کرد

 6. نور پردازی سه بعدی پل خواجو - اصفهان   

 7. آیت‌الله مکارم شیرازی: باید "لفظ حجاب اجباری" که منفی است حذف شود/ رعایت حجاب الزامی است

 8. حمایت از کالای ایران؛ بذری که 8 سال قبل کاشته شد 

 9. ویدیو/ فرمانده کل ارتش: عمر رژیم صهیونیستی را کمتر از ۲۵ سال به پایان می‌رسانیم  

 10. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 11. ویدیو/ بادامچیان: اگر کسی در موتلفه صیغه کند اخراج می شود  

 12. فوت خانم ۴۵ ساله در اثر سقوط از ارتفاعات «درکه»

 13. دیپلمات سابق آمریکا در ایران: آیا کسی باورش می شود ترامپ داریوش را بشناسد؟

 14. 110 هزار میلیارد تسهیلات معوق در دست 150 دانه درشت/ قاچاق کالا قاتل 2 میلیون شغل در کشور است

 15. دلار در ترکیه گران شد

 16. تهرانگردی رایگان برای دهه شصتی‌ها

 17. رونمایی معاون اول رییس جمهور از خط تولید خودرو کره ای در کرمان

 18. گیر کردن ۵ ساعته دست یک زن در توالت فرنگی

 19. توکلی: اتهامات بقایی و مشایی مالی است و ربطی به آزادی بیان ندارد/ احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از قانون سخن بگوید

 20. بولتون: باید شبیه لیبی تاسیسات هسته ای کره شمالی را به آمریکا ببریم

 21. لاله افتخاری: درجمع به خانم مولاوردی گفتم: شما درحق روسپی ها هم ظلم کردید

 22. عجیب ترین وسایل بُرده شده به ماه

 23. هیلی: علیه اسرائیل قطعنامه تصویب نکنید تا از شورای حقوق بشر خارج نشویم

 24. محمدرضا گلزار: تا جایی که بتوانم به همه عیدی می‌دهم!/ حاشیه‌ها برایم عادی شده است

 25. برجام بدون ترامپ پا بر جا می‌ماند!

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 3. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 4. پایتخت 5 و قافیه تنگ

 5. پزشکیان: دخترم ماهیانه ۴ میلیون حقوق دریافت می‌کند

 6. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 7. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 8. از چاله به چاه/ وقتی بانک مرکزی تمام رشته‌ها را پنبه کرد

 9. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 10. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 11. دولت در راستای حمایت از کالای ایرانی جلوی واردات و قاچاق را بگیرد/ نمره زیر 10 دولت

 12. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 13. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 14. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 15. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 16. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 17. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 18. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 19. گرانترین عوارضی ایران  

 20. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 21. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 22. چرا «تعصب» رمز تحقق نام سال است؟

 23. مجری بی بی سی و هفت‌سین

 24. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 25. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 3. از چاله به چاه/ وقتی بانک مرکزی تمام رشته‌ها را پنبه کرد

 4. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 5. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 6. دولت در راستای حمایت از کالای ایرانی جلوی واردات و قاچاق را بگیرد/ نمره زیر 10 دولت

 7. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 8. چرا «تعصب» رمز تحقق نام سال است؟

 9. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 10. عکس/ جدول افزایش حقوق کارمندان دولت

 11. اشتغالزایی برای هرنفر ۷۵ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد

 12. تقابل عمیق دو نگاه در سیاست گذاری ها و اعمال مدیریت در کشور و پیامدهای آن!

 13. حمایت از کالای ایران؛ بذری که 8 سال قبل کاشته شد 

 14. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 15. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 16. چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟

 17. استاد دانشگاه صنعتی شریف مطرح کرد: حمایت از کالای ایرانی مهمترین محور اقتصاد مقاومتی/ مردم برای تحقق شعار امسال منتظر دولتمردان نمانند

 18. 110 هزار میلیارد تسهیلات معوق در دست 150 دانه درشت/ قاچاق کالا قاتل 2 میلیون شغل در کشور است

 19. دلار در ترکیه گران شد

 20. رونمایی معاون اول رییس جمهور از خط تولید خودرو کره ای در کرمان

 21. ستاری خبر داد؛ تشکیل کمیته رسیدگی به شکایت شرکت‌های دانش بنیان/ نخبه‌ها از خدمت سربازی معاف می‌شوند

 22. وزارت خارجه در حمایت از فعالان اقتصادی ایران بیانیه داد

 23. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 24. افزایش ۹ میلیارد دلاری واردات در سال حمایت از تولید و اشتغال+جدول

 25. قطارها و هواپیماها با ساعت جدید حرکت می کنند

آخرین عناوین