شقاقی شهری در گفتگو با الف مطرح کرد: قرار بود اقتصاد از گروه‌های خاص گرفته و به مردم داده شود/ اقتصاد ایران مقاوم نشد هیچ، شکننده هم شده است/ منافع برخی اجازه اصلاح اقتصاد ایران را نمی‌دهد

گروه اقتصادی الف،   3961208131 ۱۶ نظر، ۹ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
قرار بود اقتصاد از گروه‌های خاص گرفته و به مردم داده شود/ اقتصاد ایران مقاوم نشد هیچ، شکننده هم شده است/ منافع برخی اجازه اصلاح اقتصاد ایران را نمی‌دهد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه هدف از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مقاوم کردن اقتصاد ایران بود، گفت: اقتصاد ایران تاب آور نشده است؛ همچنین قرار بود اقتصاد مردمی شود و از دست گروه‌های خاص گرفته و بین مردم توزیع کنیم.

به گزارش الف؛ ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی وارد پنجمین سال خود شد؛ سیاست‌هایی درمان بیماری اقتصاد ایران است؛ اما نه‌تنها اقتصاد ایران مقاوم نشد، بلکه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی هم ‌شکل نگرفت؛ از سوی دیگر رهبر انقلاب در دو سال اخیر نام‌های سال را با مضمون اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری کرده است، اما سال گذشته در همین ایام از عدم تحقق اهداف انتقاد کردند؛ امسال، سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال است و اکنون این سیاست‌ها به‌صورت قانون درآمده است، اما متاسفانه کارنامه موفقی در عمل به این سیاست‌ها نداشته‌ایم.

اقتصاد مقاومتی راه نجات و درمان اقتصاد ایران است و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ایجاد شد اما دولت به‌عنوان دارنده نقش اصلی و میدان‌دار آن باید به وظیفه خود به همراه قوای دیگر در جهت حل مشکلات اقتصاد ایران و اهداف اقتصاد مقاومتی اقدام می‌کرد، اما شاهد آن نبودیم و به‌نوعی دچار روزمرگی شد.

چرا گفتمان اقتصادی مقاومتی شکل نگرفت؟/ برنامه‌هایی که نوشتند که یا قابلت اجرایی نداشت یا برنامه جاری بود

وحید شقاقی شهری اقتصاددان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ در مورد اینکه چرا گفتمان اقتصادی مقاومتی شکل نگرفت؛ گفت: هر سیاستی که انتظارات را بالا می‌برد، ولی منجر به تغییرات اساسی نمی‌شود، یک عادی شدن را در پی دارد، مانند اینکه از اجرای اصل 44 قانون اساسی انتظار یک انقلاب اقتصادی را داشتیم؛ اما آن انتظارات و تحولات و تغییرات ایجاد نشد؛ لذا علامت سوال در بین اذهان مردم این بود که اصل 44 که قرار بود انقلاب اقتصادی ایجاد کند چه شد؛ اکنون هم برای اقتصاد مقاومتی همین اتفاق افتاد.

وی در مورد این سوال که آیا دولتمردان نباید برای تحقق اهداف سیاست‌های بالادستی مانند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی  برنامه‌ریزی می‌کردند؟ پاسخ داد: وقتی سیاست‌ها ابلاغ شد، رئیس دولت یازدهم آن را به معاون اول خود ابلاغ کرد و آقای جهانگیری هم ستادی تشکیل داد اقدام به برنامه‌ریزی کردند تا اینکه بعد از مدتی و در شهریور 94 رهبر انقلاب، با انتقاد از عدم تحقق اهداف و انتظارات اقتصاد مقاومتی، دستور تشکیل ستاد فرماندهی آن دادند.

شقاقی شهری افزود: ستاد فرماندهی شکل گرفت و ریاست آن با آقای جهانگیری بود؛ قرار بود دولت راهبری آن را به عهده گیرد و برای تحقق اهداف برنامه‌ریزی کند. دولت؛ 12 محور برای اقتصاد مقاومتی نوشت و 122 برنامه عملیاتی برای دستگاه‌ها تدوین کرد؛ اما این برنامه‌ها که اجرا می‌شود؛ اگر آسیب‌شناسی کنیم مشاهده می‌شود، بخشی از آن‌ها برنامه جاری دستگاه‌ها بود و در برخی دیگر از آن‌چنان برنامه کلان دیده‌شده بود که قابلیت اجرایی شدن به این راحتی ندارد.

آیا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هوشمند عمل کرد؟/ انتظاری که در 4 سال محقق نشد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی در مورد اینکه آیا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هوشمند عمل کرد؟ گفت: ستاد فرماندهی که تشکیل شد، نخست دو معاون اول قوای دیگر در آن حضور نداشتند و دوم اینکه برای اقتصاد فرماندهی حتماً نیاز به اختیارات کافی دارد که متاسفانه ساختارهای سیاسی و موجود اجازه اصلاحات ساختاری را به ستادی نمی‌داد.

این اقتصاددان تصریح کرد: درمجموع سیاست‌های اقتصاد مقاومتی طبق انتظار بعد از گذشت چهار سال در جامعه به سرانجام نرسیده و می‌توانیم با مثال‌هایی این موضوع را اثبات کرد، زیرا اقتصاد ایران مقاوم نشده است؛ مثلاً همین تکانه‌های ارز که رخ داد  و نرخ ارز به‌یک‌باره در کمتر از سه ماه از 3700 تومان رسید تا 5000 تومان رسید؛ این در حالی است که هنوز هیچ‌گونه تحریمی علیه ایران اتفاق نیفتاده و هیچ شوک بیرونی هم به اقتصاد ایران وارد نشد.

شقاقی شهری با اشاره به تاب‌آوری اقتصاد ایران و افزایش نرخ ارز، اضافه کرد: البته قیمت نفت با یک‌روند افزایشی روبرو بود، اما شاهد بودیم که نرخ ارز به‌ویژه دلار با چه افزایشی روبرو بود و ارزش پول ملی را 35 درصد کاهش پیدا کرد و تبعات کاهش ارزش پول ملی یعنی افزایش نرخ تورم یعنی برگشتن به همان اتفاقات سال 91 ولی با شدت کمتری؛ این‌ها این نشان می‌دهد که اقتصاد ایران مقاوم نشده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی با طرح این سوال که سوال اگر قیمت نفت که الآن حدود 62 دلار به 30 دلار کاهش پیدا کند، واقعاً اقتصاد ایران توان مقاومت دارد؟ بیان کرد: پاسخ منفی است یا اینکه اقتصاد ایران با ابر چالش‌هایی مواجه است، آیا توانستیم برای حل این ابر چالش‌ها برنامه کاملی تعیین کنیم و همه این موارد نشان می‌دهد که اقتصاد ایران مقاوم نشده است.

 بیماری که بیماری‌های متعددی دارد/ 9 ابرچالش داریم

وی در مورد اینکه برای ایجاد گفتمان سازی نباید ابتدا از ذهن مدیرانی آغاز کرد که فقط به فکر فروش نفت خام بیشتر هستند؟ گفت: اقتصاد ایران شبیه بیماری است که بیماری‌های متعدد دارد؛ امروز اقتصاد ایران با 9 ابر چالش آشفتگی و اوضاع نامناسب نظام بانکی، بحران بیکاری بخصوص برای جوانان دهه شصت که به سن کار رسیده‌اند، ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی، بحران آب و محیط‌زیست، موضوع سرمایه اجتماعی و تنزل آن، کسری بودجه و بدهی‌های دولت روبرو است.

شقاقی شهری توضیح داد: اقتصاد ایران مثل انسانی که 9 بیماری دارد که درمان این بیماری‌های بزرگ باید از جایی شروع شود؛ البته بخشی از این بیماری‌ها سابقه طولانی دارند و این‌طور نیست در دولت یازدهم و دوازدهم ایجادشده باشد و دهه‌ها پیش ساختار معیوب اقتصاد کشور موجب ایجاد آن شد و به آن‌ها رسیدگی نشده و هرروز عمیق‌تر شده‌اند و اکنون به‌جایی رسیده است که نیاز به جراحی عمیق در برخی از این حوزه‌ها داریم.

باید جراحی را بپذیریم/هنوز نتوانستیم به شفافیت برسیم 

به گفته وی، درمان برخی بیماری‌های این بیمار شاید سطحی‌تر باشد و برخی هم نیاز به جراحی عمیق دارد؛ یعنی اصلاحات ساختاری و نهادی باید انجام شود؛ که نخست بیمار باید این جراحی عمیق بپذیرد و در مرحله بعد تعیین شدت، ضرورت و اولویت‌ها بیماری‌ها است؛ زیرا نمی‌توان همه این‌ها موارد را باهم جراحی کرد؛ باید تعیین شود که ابتدا از کجا باید شروع و اولویت را شناسایی کنیم و وضعیت را به‌خوبی تشخیص دهیم.

این اقتصاددان تصریح کرد: متاسفانه تشخیص با آمار و اعداد متقنی نداریم تا عمق فاجعه مشخص شود؛ هنوز نتوانستیم به شفافیت برسیم که مثلاً بدانیم وضعیت نظام بانکی و شدت وضعیت این بیماری چگونه است؛ زیرا برای تعیین بیماری و وضعیت آن بیمار باید دو یا چند آزمایش انجام دهد تا بدانیم بیماری تا کجا پیش رفته و در مرحله باید به مردم و به مسئولان ارشد نظام گفته شود که نیاز به جراحی داریم و باید از کجای شروع کنیم.

شقاقی شهری با بیان اینکه باید اقدام به اصلاح ساختار کنیم که باید هزینه آن را پرداخت شود، گفت: باید بپذیری که جراحی رخ دهد و بیمار را به پزشک حاذق بسپاریم و  دوران نقاهت طی شود و بعد به دنبال درمان بیمارهای دیگر باشیم؛ اگر این اتفاق رخ نداد، مدام این بیماری بدتر می‌شود و نیاز به جراحی عمیق‌تر خواهد داشت؛ به‌طوری‌که ممکن است دیگر جراحی جواب ندهد؛ مانند موسسات مالی و اعتباری که گذاشتیم مسئله شدیدتر شود و که دولت و نظام مجبور شد این موسسات را ببندد.

وی با بیان اینکه میزان شدت و وضعیت ابر چالش‌های اقتصاد ایران شفاف نیست، اظهار کرد: گروهی می‌گویند 11 بانک کشور ورشکسته‌اند و گروهی عنوان می‌کنند فقط 5 بانک وضعیت نابسامانی دارند؛ برخی اعتقاد دارند نیاز به جراحی است و برخی می‌گویند کار از جراحی گذشته؛ که این نیاز به آمار و اطلاعات متقن و دقیق دارد و که متاسفانه این وضعیت شفاف نیست؛ زیرا آمار و اطلاعات نظام آماری شفاف نیست؛ مثلاً از وضعیت صندوق‌های بازنشستگی یا منابع آب و محیط‌زیست هنوز هیچ تصویر شفاف نداریم.

چرا دولت‌های به اصلاح ساختار دست نمی‌زنند؟

این اقتصاددان در مورد اینکه بیش از یک دهه است که در مورد اصلاح نظام بانکی سخن گفته می‌شود؛ چرا اقدام عملی برای آن رخ نمی‌دهد، گفت: درمجموع دولت‌های ما به این نتیجه می‌رسند که اگر بخواهند دست به اصلاح ساختار بزنند، ممکن است منافع عده‌ای به خطر بیافتد؛ در همین وضعیت منافع کلان را گروهی خواهند داشت و اصلاح ساختار یعنی به هم زدن منافع کلان این گروه.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: ممکن است جایی منافع در حدی باشد که گروه‌هایی اجازه اصلاح و درمان ندهند؛ مثلاً در بحث یارانه‌ها وقتی روی گیری شد از مردم، بعد از ماه که تلاش شد که مردم را اقناع کنند که از دریافت یارانه منصرف شوند، اما این رفراندوم یارانه‌ای موفق نبود و مردم نظر دادند که یارانه می‌خواهیم، درحالی‌که می‌دانیم بالای 240 هزار  میلیارد تومان به‌عنوان یارانه نقدی پول توزیع‌شده و هیچ اتفاقی هم نیفتاده و درحالی‌که می‌توان بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی ایران را با همین پول حل کنیم و یا اینکه درجایی فساد و منافع گروه‌های خاص ایجاب می‌کند که اجازه اصلاح و درمان داده نشود.

اقتصاد مقاومتی 5 محور کلی و اصلی دارد/ از مردمی کردن اقتصاد تا درون‌زا و برون‌زا بودن

شقاقی شهری در با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی 5 هدف کلی و محور دارد، گفت: یکی اینکه اقتصاد ایران باید مردمی شود یعنی اقتصاد را از دست گروه‌های خاص گرفته و بین مردم توزیع کنیم و ملاک آن کارآفرینی، بهبود حوزه کسب‌وکار خرد و متوسط است که 1300 هزار میلیارد تومان نقدینگی به‌جای اینکه در بانک‌ها و سپرده‌ها بلوکه شود، باید در اقتصاد جریان پیدا کند.

به اعتقاد وی، هدف دوم از اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان کردن اقتصاد ایران عنوان است که باید بتوانیم از علم و فناوری، ثروت کسب کنیم، یعنی در نظام دانشگاهی و علمی کشور دگرگونی اساسی رخ دهد؛ وضعیت کنونی نظام آموزشی کشور  برای اقتصاد دانش‌بنیان ساخته نشده است، البته می‌تواند آموزش داد، اما نمیتوانیم از آن ثروت تولید به دست بیاوریم، زیرا اکوسیستم دانش‌بنیانی و اقتصاد دانش‌بنیان وجود ندارد و اقتصاد ایران اجازه نمی‌دهد از علم و فناوری، ثروت تولید شود

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره محور درون‌زا بودن اقتصاد در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بیان کرد: مدیریت رشد اقتصادی در درون اقتصاد ایران باید کنترل شود؛ یعنی بتوانیم از اقتصاد نفتی عبور کنیم، زیرا نه قیمت نفت و نه میزان صادرات آن دست ما نیست. اقتصاد درون‌زا یعنی اینکه بتوانیم به اقتصاد داخل متکی شویم و مدیریت رشد در درون آن شکل بگیرد.

نابرابری گسترش‌یافته و شاهد ظهور یک ابر طبقه در اقتصاد ایران هستیم

شقاقی شهری در ادامه تصریح کرد: مسئله دیگر در بحث سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این است که اقتصاد کشور باید برون نگرا باشد و از ظرفیت‌های منطقه و بین‌المللی استفاده شود؛ هم‌اکنون 50 درصد صادرات و واردات ما از 5 کشور انجام می‌شود؛ یعنی تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار دادیم، فرضاً اگر امارات، چین یا کره جنوبی ارتباط خود را با ما قطع کند، کل اقتصاد ما به هم می‌ریزد.

وی در مورد عدالت بنیان بودن اقتصاد کشورمان، گفت: اقتصاد ایران نباید در دست گروهی خاص و شاهد ظهور ابر طبقه باشد تا توزیع عادلانه فرصت‌های اقتصادی رخ دهد، البته تاکنون نابرابری گسترش‌یافته و شاهد ظهور یک ابر طبقه در اقتصاد ایران هستیم؛ و این حتماً نیاز به اصلاحات ساختاری عمیق دارد که باید انجام دهیم البته مستلزم داشتن جرات و شفافیت با مردم را دارد.

مردم می‌گویند چرا دولت از خودش آغاز نمی‌کند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی افزود: باید به بیمار، به‌صورت شفاف گفته شود که بیماری در چه وضعیتی است و نباید پنهان‌کاری کرد؛ در کنار آن، دولت باید دست به اصلاحات ساختاری از درون خودش بزند و با فساد و قاچاق کالا باید مبارزه جدی صورت بگیرد و رانت اطلاعاتی نیز از بین برده شود.

به گفته این اقتصاددان، در هرجایی در مورد اصلاح ساختار و وضعیت اقتصاد ایران سخن می‌گویم، مردم می‌گویند دولت از خودش شروع کند، چرا به ما می‌گویید که باید هزینه‌ها کاهش و فشار را تحمل‌کنیم؛ دولت‌ها از خودشان هزینه دهند و با فساد مبارزه و اقتصاد را شفاف کنند و از ابر طبقه مالیات دریافت و جلوی فرار مالیاتی بگیرند.

شقاقی شهری در مورد این سوال که چرا دولت به اصلاح ساختار و مبارزه با فساد اقتصادی و کاهش هزینه‌های خود تن نمی‌دهد، پاسخ داد: به این دلیل که می‌دانند بعد از چند سال باید در انتخابات رای بگیرند و از این موضوع می‌ترسند، زیرا انجام اصلاح ساختاری باعث می‌شود منافع گروه‌ها به خطر بیافتد، به همین دلیل با مُسکن این بیمار را سرپا نگه می‌دارند.

چرا آمار‌های اعلامی در جامعه احساس نمی‌شود؟/ رشد اقتصادی به دلیل فروش نفت بود / نرخ تورم سال آینده دو رقمی است

وی در مورد اینکه دولت تدبیر و امید اعتقاد دارد نسبت دولت‌های گذشته کارنامه بهتری دارد و به آمار‌های اعلامی مانند نرخ تورم، رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای مالیاتی اتکا می‌کند، آیا این‌گونه است؟ گفت: این مانند همان آزمایشی است که اشتباه جواب داده است؛ مثلاً بیمار شب قبل از آزمایش قند، نوشیدنی‌های قندی نوشیده  باشد، بنابراین میزان قند خون در آزمایش بالا ثبت خواهد شد یعنی رشد اقتصادی اعلام‌شده مانند عدد 12 درصد برای سال 95 به دلیل افزایش صادرات نفت از یک‌میلیون بشکه به دو و نیم میلیون بشکه در روز رخ داد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: کاهش نرخ رشد تورم نیز به دلیل از بین بردن ریشه‌های تورم در اقتصاد ایران نبود، بلکه رشد تورم کنترل‌شده اما ریشه‌های در جای خود باقی است و دوباره همان بالا خواهد رفت که این نرخ برای سال آینده به بالای 12 درصد خواهد رسید؛ البته این آمارها به تحلیل دقیق و موشکافانه شفاف از اقتصاد ایران نیاز دارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد اینکه آیا جراحی برای حل مشکلات اقتصاد ایران جواب نمی‌دهد و در صورت جراحی چه عوارضی دارد، اظهار کرد: نمی‌گویم جواب نمی‌دهد، بلکه هزینه جراحی سنگین‌تر می‌شود و هر میزان دیرتر اقدام کنیم سخت‌تر می‌توانیم جراحی را انجام داد؛ مانند صندوق‌های بازنشستگی که اگر با همین وضعیت جلو رود، هزینه جراحی آن سنگین‌تر آن خواهد شد؛ باید بپذیریم که یک روز باید جراحی انجام شود.

بهبود فضای کسب و کار فراموش شد/ تولید 50 سال است که مشکل دارد

وی تصریح کرد: متاسفانه هنوز مشکلات برای تولید خیلی جدی است، دولت یازدهم زمانی که سرکار آمد گفت می‌خواهد فضای کسب‌وکار را بهبود ببخشد، درحالی‌که ابتدا برای این امر عزم جدی داشت، ولی آرام‌آرام  این موضوع به فراموشی سپرده شد؛ دولت به‌خوبی مشکل را متوجه شده بود، اما آن را رها کرد و با نتوانستند اقدام موثری انجام دهد، لذا مشکل تولید هم چنان پابرجا است و تغییرات اساسی و سیاست‌گذاری دولت به نفع تولید نیست.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی در مورد اینکه به نظر می‌رسد تولید در ایران جایگاهی ندارد و مشکلات این بخش از اقتصاد حدود نیم‌قرن است و حل‌نشده، بیان کرد: اکنون مشکل  50 سال برای تولید داخلی وجود دارد و سپرده‌های مردم در بانک‌ها در انتظار سرازیر شدن به بازارهای سفته‌بازی مانند به بازار ارز است.

وی با تاکید بر اینکه باید فضای کسب‌وکار بهبود یابد و ریسک فعالیت‌های تولید کاهش پیدا کند، گفت: برای حمایت از تولید باید ریسک فعالیت‌های غیرمولد افزایش پیدا کند تا مردم و فعالان اقتصادی به‌جای اینکه سرمایه‌های خود را به سمت بازارهای سفته‌بازی ببرند آن را در تولید سرمایه‌گذاری کنند؛ متاسفانه در اقتصاد ایران ریسک تولید بالا و سودآوری آن پایین است و ریسک فعالیت‌های سوداگری بسیار پایین و دارای سودآوری بالاست؛ و با این وضعیت اقتصاد به سمت اقتصاد غیر مولد حرکت خواهد کرد.

گروهی به‌شدت از فضای غبارآلود اقتصاد کشور، سودهای کلانی به جیب زدند/مسئولان جرات اصلاح ساختارهای اقتصادی را ندارند

شقاقی شهری در مورد اینکه آلوده شدن مسوولان به مسائل مالی  و تعارض منافع چه میزان در مشکلات اقتصاد ایران نقش دارد و مانع اصلاح می‌شود؛ اظهار کرد این موضوع بسیار مهم است؛ قبلاً گفتم که گروهی به‌شدت از این فضای غبارآلود اقتصاد کشور، سودهای کلانی به دست آورده و می‌آورند، مثلاً در بحث نظام بانکی چه افرادی سودهای کلان به دست آوردند و یا در حوزه‌های مختلف دیگر؛ درمجموع فضای غبارآلود به نفع سفته‌بازی است تا اقتصاد واقعی.

این اقتصاددان در پایان گفت: معتقدم مسئولان جرات اصلاح ساختارهای اقتصادی را ندارند و فرصت هم ندارند، بحث این است که این جراحی را باید از کجا شروع کنند؛ البته امیدواریم این ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با جدیت بیشتری سیاست‌های اقتصادی و شفافیت  را دنبال کند؛ اگر امروز اقتصاد بیمار ایران درمان نکنیم، وضعیت بدتر می‌شود و به نفع همه است که درمان آغاز شود، ابتدا باید از خودمان شروع کنیم و وضعیت را شفاف برای مردم شرح دهیم و شفافیت ایجاد کنیم.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲ تیر ۱۳۹۷سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است
۲ تیر ۱۳۹۷واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید
۲ تیر ۱۳۹۷اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟
۲ تیر ۱۳۹۷رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن
۲ تیر ۱۳۹۷66 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد/ دولت عامل گرانی بازار است
۲ تیر ۱۳۹۷رشد شاخص بازار بورس متاثر از چه عواملی است؟
۲ تیر ۱۳۹۷بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...
۲ تیر ۱۳۹۷اقتصادهای آزادی که دیوار کشیدند
۱ تیر ۱۳۹۷حریری:دولت در مسائل اقتصادی با مردم صادق باشد
۳۱ خرداد ۱۳۹۷افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی
۳۰ خرداد ۱۳۹۷حجم نقدینگی ایران برای اولین بار از تولید ناخالص داخلی فراتر رفت+ نمودار
۳۰ خرداد ۱۳۹۷ توسعه فضای کسب و کار به کجا رسید؟ / نرخ تسهیلات بانک هنوز با دخل و خرج تولیدکنندگان همخوانی ندارد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۶۲۸۶۱۱۱:۰۸:۰۸ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
اقتصاد ایران یک راه بیشتر نداره اون هم رفتن به سمت اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای آنلاین بین المللی هست
ناشناس۲۶۳۲۲۱۲۲:۵۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
فعلا که کارهای اصلی اقتصاد ایران دست افراد خاص هست
ناشناس۲۶۲۸۶۷۱۱:۱۶:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
تا زمانی که اقتصاد دولتی باشه وضع همین خواهد بود... وقتی مدیری از حقوق زیاد سر ماهش مطمئن باشه و وظیفه پرداخت حقوق کارمندهاش هم به گردن خودش نباشه وضع همین خواهد بود.
انقلابی۲۶۳۱۷۴۲۰:۴۱:۲۷ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
خصوصی سازی افسار گسیخته این بلا رو سر اقتصاد آورده.خصوصی سازی باید متوقف بشه. خصوصی سازی های صورت گرفته بازنگری بشه.زیر ساخت های اقتصادی لازم برای خصوصی سازی فراهم بشه.خصولتی نشه.بعد اقتصاد باید مردمی باشه،خصوصی سازی یکی از راه های این کار هستش.استفاده از تعاونی ها و اصلاح کشاورزی یکی دیگه از این راه هاست.اتحادیه های گارکری و اصناف قوی می تونن،مشکلات رو حل کنه.
ناشناس۲۶۳۷۰۵۱۳:۴۱:۵۷ ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
از دولتی در میاد میشه خصولتی بنگاه اقتصادی یا خدماتی را مانند گوشت قربانی تکه تکه می کنند و کارگرانش را اخراج می کنند بعدش زمینش را و دیگر اثری باقی نمی ماند پولش را هم در جریان خرید دلار و ملک وارد می کنند و قیمت مسکن و دلار و مانند اینها را بالا میبرند اینکه از دولتی بدتر است
ناشناس۲۶۲۹۰۷۱۲:۱۱:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
ذاتا و ماهیتا دولت اشرافی با اقتصاد مقاوم سر ستیز دارد و آشتی ناپذیرند... هزرا تا ستاد هم تشکیل دهند همین است.
حسین۲۶۲۹۴۵۱۳:۲۲:۴۹ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
چرا این کارشناس ها را وزیر اقتصاد نمی کنند کیا اجازه نمی دن این افراد بیایند و مسوول شوند
ناشناس۲۶۲۹۴۶۱۳:۲۵:۳۶ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
مشکل فقط مردمند خسته شدیم از بس شعار و حرف شنیدیم
ناشناس۲۶۲۹۶۳۱۳:۴۶:۳۴ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
بخاطر اینکه مدیران ما این کاره نیستند و تخصص ندارند
ا۲۶۲۹۷۳۱۴:۰۱:۰۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
الف جان اقتصاد ایران دولت یه و باید قانون اساسی اصلاح بشه امروز کی می خواد دلار بالا بره
ناشناس۲۶۲۹۷۹۱۴:۰۷:۳۹ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
اقتصاد مقاومتی هم چاره نیست چون مدیران دنبال منافع خودشوند و هر زوز یک خبرفساد اعلام میشه
دانشجوی اقتصاد۲۶۲۹۹۰۱۴:۱۹:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
چرا از کشورهای دیگ پیروی نمی کنیم اونا چه کار کردن که به توسعه رسیدن حتما نباید چرخ را دوباره اختراع کنیم
ناشناس۲۶۳۰۲۷۱۵:۴۶:۵۷ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
وضع اقتصادی مردم اصلا خوب نیست و هیچ کسی هم به فکر نیست بخدا هیچ گناهی نکردیم
سید۲۶۳۰۴۹۱۶:۱۰:۵۹ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
تازه اینکه چیزی نیست. صبر کنید آقازاده های که رفتن خارج تحصیلشان که تمام شد می آیند. و میشوند نور چشمی و خود حدیث مفصل بخوان از این داستان
ناشناس۲۶۳۱۰۴۱۸:۰۸:۳۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
هر کشوری مثل هر ادمی یک استعدادی داره و باید در درجه اول در اون زمینه حرکت کرد . کشور ما صنعتی مثل المان نیست ، اقتصادی مثل سوئیس نیست ، کشور ما یک کشور کاملا توریستی با اثاری و محیط زیست ناب و صنایع دستی زیباست . در کنارش میشه روی کشاورزی پایدار مثل کشت گیاهان داروئی ، زعفران ، پسته و.... تولید انرژی خورشیدی و صنعت حمل و نقل و ترازیت کالا در منطقه کار کرد .
ناشناس۲۶۳۱۷۰۲۰:۳۲:۰۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
بازهم یک سری کلی گویی و طفره رفتن از اعلام شفاف علت ها و مراکز قدرت دخیل و راه حل آن
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 2. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 3. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 4. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 5. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 6. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 7. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 8. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 9. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 10. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 11. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 12. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 13. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 14. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 15. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 16. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 17. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 18. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 19. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

 20. برگزاری جلسه سوم رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج اعلام شد

 21. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 22. برجام در آی‌سی‌یو است  

 23. سخنان ضد ایرانی وزیر خارجه آمریکا

 24. جلوگیری از ورود آمریکایی‌ها به کاشمر

 25. کشف ترکیبی که از گسترش سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 6. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 7. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 8. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 9. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 10. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 11. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 12. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 13. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 14. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 15. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 16. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 17. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 18. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 19. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 20. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 21. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 22. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 23. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 24. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

 25. برگزاری جلسه سوم رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 4. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 5. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 6. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 7. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 8. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 9. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 10. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 11. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 12. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 13. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 14. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 15. محمد ثلاث قصاص شد

 16. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 17. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 18. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 19. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 20. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 21. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 22. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 23. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 24. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 25. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

پربحث‌های امروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 3. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 4. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 5. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 6. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 7. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 8. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 9. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 10. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 11. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 12. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 13. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 14. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 15. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 16. رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

 17. واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

 18. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

 19. وزیر نفت: ایران انتظار ندارد مشتریان نفتی معافیت بگیرند/راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم

 20. تغییر اقلیم یک میلیون فرصت شغلی را در کرمان قربانی کرد

 21. پاسخ «چه کنیم با اقتصاد امروز» از زبان احمد توکلی

 22. هشدار گمرک به واردکنندگان تلفن همراه مسافری و تجاری

 23. وزیر صنعت؛ اصناف نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نباشند

 24. قیمت گوشت کاهش یافت/جدول

 25. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

پربحث‌های دیروز

 1. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 2. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 3. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 4. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 5. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 6. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 7. موافقت اعضا با افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید

 8. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 9. برای خرید پژو ۴۰۵ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 10. تاکید اوپک بر پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت

 11. واکنش فوری ترامپ به نشست اوپک

 12. عراق: تحریم‌های آمریکا بر توافق سوآپ نفت با ایران بی‌تاثیر است

 13. توافق اعضای اوپک برای لزوم پایبندی کامل به توافق قبلی

 14. نشست اوپک به پایان رسید/ نشست خبری دبیرکل تا دقایقی دیگر

 15. قیمت بلیت قطار ۱۰ درصد افزایش یافت

 16. آب بهای خرداد و تیرماه برای مردم آبادان و خرمشهر رایگان شد

 17. عمان: پروژه خط لوله گازی با ایران ادامه خواهد یافت

 18. نشست اوپک به تاخیر افتاد

 19. وزیران نفت ایران و عربستان دیدار کردند

 20. قیمت طلا و سکه امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 21. ژاپنی‌ها برای ادامه واردات نفت ایران از آمریکا معافیت می‌خواهند

 22. چه خودروهایی با کمتر از ۵ میلیون تومان می‌توان خرید؟

 23. مخالفت عربستان با محکومیت تحریم‌های ضدایرانی در نشست اوپک

 24. افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

 25. واکنش بازار به اجلاس امروز اوپک/قیمت بیش از ۲ درصد سقوط کرد

پربحث‌های هفته

 1. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 2. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 3. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 4. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 5. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 8. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 9. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 10. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 11. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 12. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 13. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 14. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 15. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 16. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 17. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 18. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 19. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 20. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 21. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 22. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 23. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 24. رئیس طلافروش ها: طلا برای خانواده ها پشتوانه است/ طلا بخرید تا هیچ وقت ضرر نکنید

 25. بانک مرکزی از احتمال تغییر نرخ سود بانکی خبر داد

آخرین عناوین