الوپیک

حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

گروه سیاسی الف،   3961025012 ۱۱ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
 حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه کشتی که با سانچی برخورد کرده متعلق به چین است، گفت: در مرحله اول نماینده ما از کشتی بازرسی‌های اولیه را انجام داده است، اما اجازه دسترسی به پرسنل را ندادند تا کار حقوقی به طور کامل انجام شود.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛  برنامه گفت‌وگو ویژه خبری امشب (یکشنبه، ۲۴ دی ماه) با حضور احمد مقیمی رئیس شرکت ملی نفت‌کش و هادی حق‌شناس معاون سازمان بنادر و دریانوردی به موضوع نفتکش سانچی پرداخت.

در ابتدای برنامه مقیمی با بیان اینکه در سال‌های گذشته حق مطلب برای شرکت ملی نفت‌کش ادعا نشده است، اظهار کرد: شرکت ملی نفتکش یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت های جهان است و گواهینامه‌های معتبر مختلفی دارد.

رئیس شرکت ملی نفتکش ادامه داد: سرمایه شرکت ما نیروی انسانی است که متاسفانه در اتفاق اخیر تعدادی از نیروهای خوب را از دست دادیم.

وی با طرح این سوال که چگونه دو کشتی غول پیکر با سامانه‌های پیشرفته یکدیگر را ندیدند، تصریح کرد: برخورد دو کشتی سانچی و کریستال اتفاقی منحصر به فرد در تاریخ دریانوردی است.

مقیمی افزود: شدت برخورد به حدی بود که لایه اول کشتی که از جنس فولاد با ضخامت بالا پاره شد و بعد به منطقه‌ای که آب توازن و استحکامات وجود داشته وارد آمده و سپس به لایه دوم وارد شده که منجر به حادثه شده است.

رئیس شرکت ملی نفت‌کش مهم‌ترین مسئله را محموله کشتی دانست و گفت: محموله سانچی میعانات گازی که بین گاز و بنزین قرار دارد، بوده با قدرت اشتعال پایین اما همین موضوع منجر به انفجار شده است؛ این انفجار چنان قوی بوده که نزدیک‌ترین کشتی به محل حادثه که مرتسمس نام داشته در فاصله ۱۵ مایلی شدت انفجار را حس کرده است.

وی تصریح کرد: در همان لحظه اول موضوع حادثه‌ از طریق مالک کشتی به شرکت اعلام شد.

مقیمی درباره این موضوع که چرا اتفاقی برای کشتی کریستال که با سانچی برخورد کرده رخ نداده، عنوان کرد: در این باره تا زمانی که جبهه سیاه و کارهای لازم انجام نشود همه صحبت‌ها گمانه‌زنی است؛ آنچه که از فیلم معلوم است این موضوع را مطرح می‌کند که به خاطر حجم کشتی‌ها پس از برخورد اصطکاک ایجاد شده و به خاطر محموله سانچی انفجار رخ داده است و حتی شاهدان عینی هم این موضوع را تایید کردند.

در ادامه برنامه حق‌شناس اظهار کرد: تقریبا ۹۰ درصد واردات، صادرات و بخش زیادی از انتقال‌های نفتی و میعانات نفتی ایران از طریق کشتی است.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این که چنین حادثه‌ای در نوع خود بی نظیر است، افزود: ما اتفاقات متنوعی چون به گل نشستن و موشک خوردن کشتی را تجربه کردیم.

وی با تاکید این موضوع که در لحظه وقوع اتفاق در وهله اول انفجار رخ داده است، تصریح کرد: در کشتی سانچی ۱۱۵ هزار تن کاندنسیت که موادی بین بنزین و گاز بوده با درجه اشتعال منفی ۱۸ درجه وجود داشته که با این وجود طبیعی است که این حادثه‌ای هولناک باشد.

حق‌شناس افزود: کشتی کریستال بلافاصله بعد از برخورد عقب رفت و تمامی ۲۱ سرنشین از کشتی با قایق پیاده شدند و به ساحل رفتند و بعد کشتی خود را به بندر منتقل کردند؛ این کشتی آسیب دید اما به موتور آن خسارتی وارد نشد و به همین خاطر کریستال حداقل آسیب را دید اما سانچی منفجر شد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در همان لحظه اول کمیته اضطرار در شرکت ملی نفتکش و سازمان بنادر ایجاد شد و تمامی کشورها بسیج شدند.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه بر اساس تجربه کاپیتان‌های ایرانی اطلاعات ناامید کننده بود اما ما اگر یک در صد هزار هم احتمال نجات کشتی و کارکنان را می‌دادیم باید موضوع را ملی می‌کردیم و حداکثر امکانات ملی و بین‌المللی را به خدمت می‌گرفتیم چرا که خدمه برای ما مهم بودند.

حق‌شناس با بیان این که سعی شد تا پیکر پرسنل به ایران منتقل شود، گفت: یک پیکر که در آب پیدا و دو پیکر هم توسط تیم امداد از کشتی خارج شد. 

معاون سازمان بنادر و دریانوردی درباره استاندارهای سانچی اظهار کرد: این کشتی بندر عسلویه را در ۲۵ آذر ترک می‌کند و حدود ۱۶ دی این اتفاق برای سانچی رخ می‌دهد.

وی با تاکید به این موضوع که هم سانچی و هم کریستال به مدرن‌ترین سامانه‌های راداری و موتوری مجهز بودند، گفت: سانچی در سال ۲۰۰۸ و کریستال در سال ۲۰۱۱ ساخته شدند و در آخرین استعلام هم سانچی مشکلی نداشت و استاندارهای جهانی را داشتند؛ پس باید این حادثه بررسی شود.

حق‌شناس با طرح این مثال که وقتی در آپارتمان انفجار رخ می‌دهد، اکسیژن از بین می‌رود، ادامه داد: هر مخزن سانچی حدود ۲۰ هزار تن کاندنسیت داشته که در ضربه اول یک یا دو مخزن منفجر شده که شعله‌های آن از ۱ تا ۲ هزار متری مشخص بود.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی افزود: حتی اگر بگوییم انفجار هم رخ نداده نشست گاز محموله نمی‌گذاشت کسی تا شعاع ۱ هزار متری تنفس کند.

وی تصریح کرد: در زمان برخورد هیچ علامتی از سانچی دریافت نشد و وقتی این اتفاق نیفتاده مشخص می‌شود زمان آنقدر کوتاه بوده که هیچ کسی نتوانسته کاری انجام دهد.

حق‌شناس با بیان این که در صورت وجود وقت پل فرماندهی امداد درخواست می‌کرد، عنوان کرد: کشتی سانچی نو بوده، به جدید‌ترین تجهیزات مجهز شده بود و بازرسی هم انجام شده پس نمی‌توان گفت این سانحه به خاطر تجهیزات بوده‌ است؛ باید منتظر ماند تا جعبه سیاه کشتی باز شود.

هادی حق شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه همه اطلاعات مربوط به کشتی سانچی بازخوانی می‌شود، روند حقوقی آن از یک ماه تا بیشتر به طول می‌انجامد، گفت: جعبه سیاه در کشور محل حادثه رمزگشایی می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه کشتی که با سانچی برخورد کرده متعلق به چین است و به یکی از بنادر این کشور منتقل شده است، افزود: در مرحله اول نماینده ما از کشتی بازرسی‌های اولیه را انجام داده است، اما اجازه دسترسی به پرسنل را ندادند تا کار حقوقی به طور کامل انجام شود.

 حق شناس با اشاره به اینکه کشتی در محل پر تردد حضورداشت، ادامه داد: احتمال گم شدن بوده، ولی اینکه به چه دلیل مشخص نیست، نمی‌توان گفت آن نقطه نقطه کور ارتباطی بوده است پس باید منتظر بازخوانی جعبه‌سیاه باشیم.

 سید علی ادیانی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه مجلس بدون تردید نسبت به این گونه موضوعات حساسیت و عکس العمل نشان داده و پیگیری‌های خاص خود را انجام خواهد داد، عنوان کرد: دو کمیته حقوقی و یک کمیته نفت به بررسی حادثه کشتی سانچی خواهند پرداخت.

وی با بیان اینکه اطلاعات جعبه سیاه در نوع موضع‌گیری کمیسیون انرژی کمک خواهد کرد، اظهار داشت: این مسئله در حوزه وزارت نفت اتفاق افتاده است و کمیسیون انرژی در آغازین لحظات وقوع حادثه به بررسی موضوع پرداخت.

 ادیانی با اشاره به ماموریت‌های کمیسیون انرژی ادامه داد: این کمیسیون بررسی‌های خود را در نحوه کمک رسانی، تحلیل و بررسی اطلاعات مقامات چینی و مسئولان ایرانی و سایر مسائل ادامه خواهد داد، لذا به محض این که آخرین اطلاعات  از سوی مسئولان در اختیارمان قرار بگیرد به بررسی دقیق حادثه خواهیم پرداخت، اطلاعات جعبه سیاه کمک شایانی به ما خواهد کرد.

 محسن بهرامی کاپیتان اسبق کشتی نفتکش در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه اگر یک کشتی سنگین بخواهد مسیر خود را تغییر دهند ۴ الی ۵ دقیقه زمان نیاز دارد، خاطرنشان کرد: برخورد کشتی‌ها امر عادی و روزانه نیست اما در جهان اتفاق می‌افتد.

کاپیتان اسبق کشتی نفتکش با اشاره به اینکه کشتی از سیستم‌های مختلف اطفاء حریق برخوردار بود گفت: این کشتی از انواع مختلف فوم و پمپ آب برخوردار بود اما باید حادثه قابل کنترل باشد، این محموله محموله‌ای بود که نقطه اشتعال پایینی داشت.

کاپیتان بهرامی با اشاره به اینکه موانع که در کشتی وجود دارد باعث می‌شود به درستی نتواند مانور دهند، گفت: هر حادثه ویژگی‌های خاص خود را دارد، سرعت کشتی‌ها اگر چه کم است، اما توان مانور دادن آن‌ها کند است.

وی با اشاره به سیستم AIS قرار نیست این سیستم به عنوان یک سیستم حیاتی و اولیه برای جلوگیری از تصادف مورد استفاده قرار بگیرد، اظهار داشت: کشتی تحت پرچم پاناما است، جعبه سیاه باید توسط کشور صاحب پرچم باز شود، چینی‌ها جعبه سیاه را برداشتند به طوری که آن‌ها شرایط کشتی را تشخیص داده بودند و قبل از اینکه کشتی غرق شود، جعبه سیاه را برداشتند.

کاپیتان  بهرامی با اشاره به اینکه هر دو کشتی عمر زیر ۱۵ سال داشتند گفت: هر دو کشتی شرایط بسیار خوبی داشتند، به طوری که از ایمنی بالایی برخوردار بودند، اگر جعبه سیاه برداشته نمی‌شد ابهام بزرگ به وجود می‌آمد که چه اتفاقی در کشتی افتاده است.

 مقیمی افزود: از خانواده نجیب شرکت ملی نفتکش باید یاد کرد، با توجه به وقفه‌ای که در بحث خبری به وجود آمد برای اینکه آن‌ها فضای جامعه را به سمت خود بکشانند می‌توانستند سراغ رادیو‌های بیگانه بروند، اما این امر صورت نگرفت.

 وی با اشاره به اینکه عزیزان شرکت ملی نفتکش سربازان اقتصاد مقاومتی در دوره تحریم بودند اظهار داشت: آن‌ها اجازه ندادند جریان نفتی کشور متوقف شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۶۹۷۳۰۶:۱۷:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
مورد مشکوک است.....
ناشناس۲۰۷۰۶۵۰۷:۵۹:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اگر پلاسکو ساختمانی قدیمی بود که باید فرو می ریخت، سانچی چرا سوخت و غرق شد؟
ناشناس۲۰۷۱۹۰۰۹:۰۱:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اما ما اگر یک در صد هزار هم احتمال نجات کشتی و کارکنان را می‌دادیم باید موضوع را ملی می‌کردیم و حداکثر امکانات ملی و بین‌المللی را به خدمت می‌گرفتیم چرا که خدمه برای ما مهم بودند.... یعنی چه؟
ناشناس۲۰۷۲۸۱۰۹:۵۵:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اون یکی کشتی کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا زد و رفت؟
ناشناس۲۰۷۳۸۹۱۱:۰۹:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چینی ها بخاطر ترس از الودگی اب و هزینه نکردن برای پاکسازی مواد نفتی ، گذاشتن کشتی بسوزه .
ناشناس۲۰۷۴۲۱۱۱:۲۹:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
فکر نکنم اصلا برخوردی رخ داده باشه. وگرنه حداقل یک عکس از کشتی دوم و خرابی های تصادف بود.
ناشناس۲۰۷۴۲۷۱۱:۳۱:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
کار شکنی چینی ها بای سوختن کامل کشتی مشخص
ناشناس۲۰۷۵۹۹۱۳:۰۷:۰۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چین مشکوک میزنه
علی۲۰۷۶۶۶۱۳:۴۳:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
جناب کاپیتان بهرامی دستگاه ais فقط جهت شناسایی و معرفی الکترونیکی کشتیها و هواپیماها برای سایرین کاربرد دارد و مهم دلایل عدم کارکرد سیستم cpa w که برروی تمام رادارهای کشتی ها نصب و به محض امکان تصادم دو کشتی عبوری در فاصله های رنج رادارها از ۳۲ تا ۵۰ مایل هشدار خطر میدهد و چرا هردو کشتی با داشتن این سیستم کارا و مهم باز هم تصادف کرده اند ؟ لطفا بجای طفره رفتن جواب بدهید که چرا د از کشتی کریستال خیچ عکس یا فیلمی منتشر نشده ؟ و چرا جعبه سیاه را در دست چینیها بدون دخالت بازرسین ایرانی گذاشته اید ؟ چون حتما چینی ها در اطلاعات آن دست خواهند برد و اطلاعات بنده بعنوان افسر ناوبر کشتی احتمال زیاد کستی چینی مقصر بوده است . چون اولا سوپر تانکرها دارای اندازه و مانور محدود و کند و حامل کالای خطرناک است و اولویت با اوست و دوما کشتی کریستال از سمت راست با زاویه تند برخورد کرده که معمولا کشتیها با رعایت فاصله و موازی باهم حرکت میکنند .
ناشناس۲۰۷۹۳۲۱۶:۳۴:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
مقیمی:این انفجار چنان قوی بوده که نزدیک‌ترین کشتی به محل حادثه که مرتسمس نام داشته در فاصله ۱۵ مایلی شدت انفجار را حس کرده است خب اگر انفجار این قدر وی بوده که تا 15 مایلی این انفجار حس شده پس چرا کشتی چینی دچار انفجار نشده و به سلامتی به ساحل رسیده؟
ناشناس۲۰۷۹۳۵۱۶:۳۵:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
خب اجازه نداد! چاره اش دادن امتیازات اقتصادی بیشتره ! مردم هم برای تشکر! بیشتر از چین! کالاهای چینی بیشتری رو امروز بخرند !
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 2. مربی علیرضا کریمی: ۲ سال محروم شدم اما خوشحالم/ این اتفاق دست ما نبود اما دامن ما را گرفت!

 3. روزی روزگاری، علی مطهری و پزشکیان و علایی در تجمعات دانشجویی

 4. راه حلی شگفت انگیز برای کاهش استرس

 5. محصول جدید سایپا، از فرانسه آمد  

 6. عطش خرید ارز دیجیتال تحقیق درباره موجودات فرازمینی را مختل کرد!

 7. بارش برف، باران و مه گرفتگی در ۱۴استان کشور/ترافیک در آزادراه کرج

 8. محسن هاشمی: از تضعیف مدیریت شهری بپرهیزید

 9. تقدیر از جان مک کین در کنفرانس امنیتی مونیخ

 10. مجلس، راه را برای زمین خواران هموار کرد

 11. نگهداری از هزاران نسخه خطی فارسی در کتابخانه‌ای در قلب اروپا

 12. درگیری پسران مجرد، به قتل ختم شد/ روایت متهم به قتل از لحظه‌ای که با چاقوی میوه‌خوری به قلب رفیقش زد

 13. پیش‌بینی بازار گوشی تلفن همراه در سال ۹۷

 14. توقف اجرای نمایشنامه معروف علی نصیریان به دلایل نامعلوم

 15. بمباران مناطق مرزی «اربیل» توسط جنگنده های ترکیه

 16. اعلام آمادگی کره ای ها برای سرمایه گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری در ایران

 17. مهلت یک ماهه برای ثبت نام کارت ملی هوشمند/ تحویل کارت در سال۹۷

 18. پسر16ساله:آقای قاضی!اگر مواد نمی فروختم،من و مادرم از گرسنگی می مردیم

 19. این برنامه باتری گوشی‌تان را خالی می‌کند

 20. ایرانگردی بهاره رهنما به همراه دخترش!   

 21. دختربچه‌ای که قلبش بیرون از بدن می‌تپد!  

 22. دلیل حذف شبه‌کنکور‌ها در آموزش و پرورش

 23. تنها شرط کسر خدمت و معافیت برای ایثارگران

 24. پول حاصل از گرانی سیگار، کجا می‌رود؟

 25. چه‌کنیم که گوشی آیفون هنگ نکند؟

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 3. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 4. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 5. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 6. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 7. آقازاده ای که آقازاده نبود

 8. درباره پدیده‌ای به نام «رضا امیر خانی» و صف خرید کتاب جدیدش

 9. اصلاحیه / آخرین جزئیات مراسم تشییع پیکر و ترحیم مرحوم محمد توکلی

 10. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 11. اتفاق هولناک در فوتبال ایران/ سقوط قهرمان آسیا به لیگ دسته سه!

 12. سمفونی زوال!

 13. بالاشهری های تهران چقدر از آب شرب را در استخرها و باغچه های شان می ریزند؟

 14. زمان پایان محرومیت علیرضا کریمی مشخص شد

 15. ترافیک سنگین در معابر پایتخت

 16. سرقت با طعم آب انار درجه یک

 17. احتمال موفقیت اصلاحات محمد بن سلمان در عربستان چقدر است؟

 18. سخنرانی سیدحسن نصرالله در بزرگداشت فرماندهان مقاومت  

 19. عکس یادگاری سردار آزمون با یورگن کلوپ

 20. ترامپ و نتانیاهو در کاخ سفید دیدار می‌کنند

 21. بزرگ‌ترین فسادهای مالی از ۷۱ تا ۹۶ + فیلم

 22. چگونه دلار را قیمت‎گذاری کنیم؟

 23. علت طولانی‌شدن روند بررسی لایحه بودجه در مجلس چیست؟

 24. عجیب‌ترین حراج‌هایی که تا کنون دیده‌اید! +تصاویر

 25. تولید پژو ۲۰۰۸ متوقف شده است؟

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. نظر شما در مورد این فیلم و سخنان مدیرعامل ایران خودرو چیست؟  

 3. واکنش ها به سخنان روحانی درباره برگزاری رفراندوم برای مسائل مهم کشور/ به جای پاسخگویی به مطالبات معیشتی بحث همه پرسی مطرح شده/ برگزاری رفراندوم می‌تواند امیدواری را به جامعه بازگرداند

 4. برنامه بی نقص ترامپ مجنون، برای اقتصاد ایران و روسیه

 5. طوفان حاتمی کیا در اختتامیه جشنواره فجر +فیلم

 6. آقای حاتمی کیای عزیز؛ پس اگر هیچکاک بودید و هیچ اسکاری نمی گرفتید چه می کردید؟

 7. واکنش روحانی به انتقادات درباره طرح مسئله رفراندوم/ رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است/ امروز 98 درصد مردم به جمهوری اسلامی رای می دهند/در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنیم

 8. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 9. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 10. بازار ارز رها شد/سوال از کرباسیان فردا در مجلس/ نوبخت: قیمت دلار با محاسبات ما باید زیر 4 هزار تومان باشد و قیمت فعلی باید بترکد

 11. حجاب اجباری یا حجاب اجتماعی

 12. روحانی در مراسم سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی: اصلاح‌طلب، اصولگرا، معتدل ،همه بیایند تا با هم باشیم./همه رسانه ها واقعیت‌های کشور برای مردم و دنیا به خوبی منعکس شود

 13. پشت پای بازار ارز و سکه به بانک مرکزی/ دلار از 4800 گذشت/ سکه 17 هزار تومان بالا رفت/ هر گرم طلای 18 عیار رکورد زد+ جدول

 14. دستگیری دلالان ارز از سوی نیروی انتظامی/ دلار ارزان شد + عکس

 15. واکنش رئیس رسانه ملی به انتقاد برنده سیمرغ بهترین کارگردانی فیلم فجر: حق با حاتمی کیا بود/ برنامه هفت با اجرای رشیدپور تذکر گرفت

 16. تفسیرهای غلط از نظرسنجی ها درباره حجاب

 17. داغ شدن هشتگ فیلم ساز وابسته تا اظهارات تند حاتمی کیا و رونمایی از فیلم ساز مستقل  

 18. بی‌ارزش‌ترین پول دنیا +عکس

 19. چرا کمتر کسی حاضر به دفاع از مواضع "حاتمی کیا" است؟

 20. حاتمی کیا؛ ستایشگر ققنوس، نه صیاد سیمرغ

 21. دلار در مرز ۵ هزار تومان!

 22. ماکرون: برنامه موشکی ایران باید تحت نظارت بین المللی قرار گیرد

 23. جانشین جمشید بسم الله دستگیر شد/ تزریق پنج میلیون دلار به طور روزانه کجا می رود؟/755 حساب اخلال‌گران بازار ارز با گردش 20 هزار میلیارد تومان مسدود شد

 24. احمد توکلی: دیده بان به تنهایی قادر نیست فساد را منکوب کند؛ اما می‌توانیم انگیزه ایجاد کنیم / جامعه باید به سمت مبارزه با فساد حرکت کند/بی ثباتی مدیریت و فقدان استراتژی در صادرات گاز

 25. اختلاف بر سر لغو آزمون مدارس نمونه و استعداد درخشان/ نامه اعتراضی ۱۶۰ نماینده به رییس‌جمهور

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. آقازاده ای که آقازاده نبود

 3. علت طولانی‌شدن روند بررسی لایحه بودجه در مجلس چیست؟

 4. طرح سوال از رئیس‌جمهور فردا در مجلس کلید می‌خورد

 5. شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به خط پایان رسیده است؟

 6. پیشنهاد وزیر کشور به فعالان فضای مجازی

 7. در پایان دیدار رسمی روحانی از هند؛ تهران و دهلی نو در بیانیه ای بر توسعه روابط دو کشور تاکید کردند

 8. پیام تسلیت وزیر نفت به مناسبت درگذشت فرزند احمد توکلی

 9. سخنرانی ظریف، جبیر، نتانیاهو و کری در نشست امنیتی مونیخ

 10. روحانی: همه ایرانیان باید برای ساختن ایرانی آبادتر تلاش کنند

 11. ابراز رضایت مودی از دیدار با روحانی

 12. پیام تسلیت دکتر علی اکبر صالحی به احمد توکلی

 13. ظریف: تحکیم دوستی ایران و هند مهمترین دستاورد سفر روحانی است  

 14. واکنش لاریجانی به اصرار قاضی‌پور بر طرح سوال از روحانی

 15. تسلیت رییس صداوسیما و معاون مطبوعاتی به احمد توکلی

 16. پیام تسلیت مقامات و مسئولین به احمد توکلی

 17. رئیس قوه قضاییه درگذشت فرزند دکتر احمد توکلی را تسلیت گفت

 18. روحانی: اگر آمریکا برجام را زیرپا بگذارد،پشیمان خواهد شد

 19. قاضی‌پور: لاریجانی نمیگذارد سوال از رئیس‌جمهور و وزرا مطرح و با مفاسد اقتصادی مبارزه شود

 20. سید عمار حکیم: ایران در مبارزه با تروریسم به معنای واقعی کلمه در کنار عراق بود

 21. پیام تسلیت نوبخت به احمد توکلی

 22. مطهری اعلام کرد: وعده مسوولان برای رفع حصر تا پایان سال

 23. معرفی سیف، نهاوندیان و کرباسیان به عنوان نماینده رییس‌جمهور برای بررسی سوال از روحانی

 24. روحانی: روابط ایران و هند به ضرر هیچ کشوری نیست

 25. پیام تسلیت حاجی دلیگانی به احمد توکلی

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. واکنش ها به سخنان روحانی درباره برگزاری رفراندوم برای مسائل مهم کشور/ به جای پاسخگویی به مطالبات معیشتی بحث همه پرسی مطرح شده/ برگزاری رفراندوم می‌تواند امیدواری را به جامعه بازگرداند

 3. واکنش روحانی به انتقادات درباره طرح مسئله رفراندوم/ رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است/ امروز 98 درصد مردم به جمهوری اسلامی رای می دهند/در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنیم

 4. نظر شما درباره این تصویر چیست؟

 5. روحانی در مراسم سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی: اصلاح‌طلب، اصولگرا، معتدل ،همه بیایند تا با هم باشیم./همه رسانه ها واقعیت‌های کشور برای مردم و دنیا به خوبی منعکس شود

 6. سخنان رییس جمهور در مورد رفراندوم مجهول است/مشاوران روحانی به دنبال دعوای کاذب بین دو جناح هستند/روحانی مراقب سرنوشت احمدی نژاد باشد

 7. واکنش حسین شریعتمداری به پیشنهاد رفراندوم روحانی: این حرف اهانت به راهپیمایان است

 8. سید‌امامی باور نمی‌کرد‌ اطلاعات جاسوسی‌اش را در اختیار داریم/دستگیری این تیم برای آمریکا ‌سنگین بود‌

 9. بیژن مقدم  :دست رئیس‌جمهور برای پیشنهاد همه‌پرسی بسته نیست / راه را برای اجرای اصل 88 قانون اساسی باز کنید!

 10. بازخوانی وظایف رئیس‌ جمهور در قانون اساسی

 11. روحانی: به دنیا نشان دادیم قدرت مذاکراتی بالایی داریم/ آقایی که در آمریکا روی کار آمده بیش از یکسال است می‌خواهد برجام را از بین ببرد و هر بار می‌گوید این آخرین امضای من است

 12. چگونه سازمان سیا به طور پنهانی اساتید را جذب می کند

 13. کدخدایی؛ پیشنهاد رییس‌جمهور برای استفاده از ظرفیت اصل ۵۹ قانون اساسی کارشناسی نشده بود/ افرادی که از انقلاب پیاده شدند قانون اساسی را تفسیر به رای کردند

 14. شاه‌مهره آمریکایی در تور سازمان اطلاعات سپاه

 15. آقازاده ای که آقازاده نبود

 16. ببینید؛ مستند «منطقه ممنوعه»؛ جزییات و ماجرای خودکشی «کاووس سیدامامی»  

 17. سونامی آل‌هاشم به سرپل ذهاب رسید

 18. انقلابی نماها شعار انقلاب می‌دهند و عکس آن عمل می‌‎کنند

 19. مجلس با هر گونه گرانی و قطع یارانه مخالف است

 20. پیام فرمانده کل سپاه به ابراهیم حاتمی‌کیا

 21. ناگفته‌های آیت‌الله علم‌الهدی از ناآرامی‌های مشهد/ربط دادن این وقایع به من یک تهمت و سوءاستفاده از سوی دشمن است/ جریان فراخوانی که مردم را به صحنه آورد جریان دشمن بود

 22. کنایه توئیتری ضرغامی به روحانی با هشتگ رفراندوم

 23. تشکر رهبر انقلاب از مردم : شما زنده و پویا بودن انقلاب را به رخ دشمنان کشیدید/ مسئولان کشور قدر این پدیده‌ی بی‌نظیر را بدانند

 24. علت خودکشی یک متهم به جاسوسی در دست بررسی است/ احتمالا فردا مشخص می شود

 25. قاسم سلیمانی: رشد امروز ایران در همه ابعاد باعث شگفتی همه است

آخرین عناوین