حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

گروه سیاسی الف،   3961025012 ۱۱ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
 حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه کشتی که با سانچی برخورد کرده متعلق به چین است، گفت: در مرحله اول نماینده ما از کشتی بازرسی‌های اولیه را انجام داده است، اما اجازه دسترسی به پرسنل را ندادند تا کار حقوقی به طور کامل انجام شود.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛  برنامه گفت‌وگو ویژه خبری امشب (یکشنبه، ۲۴ دی ماه) با حضور احمد مقیمی رئیس شرکت ملی نفت‌کش و هادی حق‌شناس معاون سازمان بنادر و دریانوردی به موضوع نفتکش سانچی پرداخت.

در ابتدای برنامه مقیمی با بیان اینکه در سال‌های گذشته حق مطلب برای شرکت ملی نفت‌کش ادعا نشده است، اظهار کرد: شرکت ملی نفتکش یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت های جهان است و گواهینامه‌های معتبر مختلفی دارد.

رئیس شرکت ملی نفتکش ادامه داد: سرمایه شرکت ما نیروی انسانی است که متاسفانه در اتفاق اخیر تعدادی از نیروهای خوب را از دست دادیم.

وی با طرح این سوال که چگونه دو کشتی غول پیکر با سامانه‌های پیشرفته یکدیگر را ندیدند، تصریح کرد: برخورد دو کشتی سانچی و کریستال اتفاقی منحصر به فرد در تاریخ دریانوردی است.

مقیمی افزود: شدت برخورد به حدی بود که لایه اول کشتی که از جنس فولاد با ضخامت بالا پاره شد و بعد به منطقه‌ای که آب توازن و استحکامات وجود داشته وارد آمده و سپس به لایه دوم وارد شده که منجر به حادثه شده است.

رئیس شرکت ملی نفت‌کش مهم‌ترین مسئله را محموله کشتی دانست و گفت: محموله سانچی میعانات گازی که بین گاز و بنزین قرار دارد، بوده با قدرت اشتعال پایین اما همین موضوع منجر به انفجار شده است؛ این انفجار چنان قوی بوده که نزدیک‌ترین کشتی به محل حادثه که مرتسمس نام داشته در فاصله ۱۵ مایلی شدت انفجار را حس کرده است.

وی تصریح کرد: در همان لحظه اول موضوع حادثه‌ از طریق مالک کشتی به شرکت اعلام شد.

مقیمی درباره این موضوع که چرا اتفاقی برای کشتی کریستال که با سانچی برخورد کرده رخ نداده، عنوان کرد: در این باره تا زمانی که جبهه سیاه و کارهای لازم انجام نشود همه صحبت‌ها گمانه‌زنی است؛ آنچه که از فیلم معلوم است این موضوع را مطرح می‌کند که به خاطر حجم کشتی‌ها پس از برخورد اصطکاک ایجاد شده و به خاطر محموله سانچی انفجار رخ داده است و حتی شاهدان عینی هم این موضوع را تایید کردند.

در ادامه برنامه حق‌شناس اظهار کرد: تقریبا ۹۰ درصد واردات، صادرات و بخش زیادی از انتقال‌های نفتی و میعانات نفتی ایران از طریق کشتی است.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این که چنین حادثه‌ای در نوع خود بی نظیر است، افزود: ما اتفاقات متنوعی چون به گل نشستن و موشک خوردن کشتی را تجربه کردیم.

وی با تاکید این موضوع که در لحظه وقوع اتفاق در وهله اول انفجار رخ داده است، تصریح کرد: در کشتی سانچی ۱۱۵ هزار تن کاندنسیت که موادی بین بنزین و گاز بوده با درجه اشتعال منفی ۱۸ درجه وجود داشته که با این وجود طبیعی است که این حادثه‌ای هولناک باشد.

حق‌شناس افزود: کشتی کریستال بلافاصله بعد از برخورد عقب رفت و تمامی ۲۱ سرنشین از کشتی با قایق پیاده شدند و به ساحل رفتند و بعد کشتی خود را به بندر منتقل کردند؛ این کشتی آسیب دید اما به موتور آن خسارتی وارد نشد و به همین خاطر کریستال حداقل آسیب را دید اما سانچی منفجر شد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در همان لحظه اول کمیته اضطرار در شرکت ملی نفتکش و سازمان بنادر ایجاد شد و تمامی کشورها بسیج شدند.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه بر اساس تجربه کاپیتان‌های ایرانی اطلاعات ناامید کننده بود اما ما اگر یک در صد هزار هم احتمال نجات کشتی و کارکنان را می‌دادیم باید موضوع را ملی می‌کردیم و حداکثر امکانات ملی و بین‌المللی را به خدمت می‌گرفتیم چرا که خدمه برای ما مهم بودند.

حق‌شناس با بیان این که سعی شد تا پیکر پرسنل به ایران منتقل شود، گفت: یک پیکر که در آب پیدا و دو پیکر هم توسط تیم امداد از کشتی خارج شد. 

معاون سازمان بنادر و دریانوردی درباره استاندارهای سانچی اظهار کرد: این کشتی بندر عسلویه را در ۲۵ آذر ترک می‌کند و حدود ۱۶ دی این اتفاق برای سانچی رخ می‌دهد.

وی با تاکید به این موضوع که هم سانچی و هم کریستال به مدرن‌ترین سامانه‌های راداری و موتوری مجهز بودند، گفت: سانچی در سال ۲۰۰۸ و کریستال در سال ۲۰۱۱ ساخته شدند و در آخرین استعلام هم سانچی مشکلی نداشت و استاندارهای جهانی را داشتند؛ پس باید این حادثه بررسی شود.

حق‌شناس با طرح این مثال که وقتی در آپارتمان انفجار رخ می‌دهد، اکسیژن از بین می‌رود، ادامه داد: هر مخزن سانچی حدود ۲۰ هزار تن کاندنسیت داشته که در ضربه اول یک یا دو مخزن منفجر شده که شعله‌های آن از ۱ تا ۲ هزار متری مشخص بود.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی افزود: حتی اگر بگوییم انفجار هم رخ نداده نشست گاز محموله نمی‌گذاشت کسی تا شعاع ۱ هزار متری تنفس کند.

وی تصریح کرد: در زمان برخورد هیچ علامتی از سانچی دریافت نشد و وقتی این اتفاق نیفتاده مشخص می‌شود زمان آنقدر کوتاه بوده که هیچ کسی نتوانسته کاری انجام دهد.

حق‌شناس با بیان این که در صورت وجود وقت پل فرماندهی امداد درخواست می‌کرد، عنوان کرد: کشتی سانچی نو بوده، به جدید‌ترین تجهیزات مجهز شده بود و بازرسی هم انجام شده پس نمی‌توان گفت این سانحه به خاطر تجهیزات بوده‌ است؛ باید منتظر ماند تا جعبه سیاه کشتی باز شود.

هادی حق شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه همه اطلاعات مربوط به کشتی سانچی بازخوانی می‌شود، روند حقوقی آن از یک ماه تا بیشتر به طول می‌انجامد، گفت: جعبه سیاه در کشور محل حادثه رمزگشایی می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه کشتی که با سانچی برخورد کرده متعلق به چین است و به یکی از بنادر این کشور منتقل شده است، افزود: در مرحله اول نماینده ما از کشتی بازرسی‌های اولیه را انجام داده است، اما اجازه دسترسی به پرسنل را ندادند تا کار حقوقی به طور کامل انجام شود.

 حق شناس با اشاره به اینکه کشتی در محل پر تردد حضورداشت، ادامه داد: احتمال گم شدن بوده، ولی اینکه به چه دلیل مشخص نیست، نمی‌توان گفت آن نقطه نقطه کور ارتباطی بوده است پس باید منتظر بازخوانی جعبه‌سیاه باشیم.

 سید علی ادیانی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به اینکه مجلس بدون تردید نسبت به این گونه موضوعات حساسیت و عکس العمل نشان داده و پیگیری‌های خاص خود را انجام خواهد داد، عنوان کرد: دو کمیته حقوقی و یک کمیته نفت به بررسی حادثه کشتی سانچی خواهند پرداخت.

وی با بیان اینکه اطلاعات جعبه سیاه در نوع موضع‌گیری کمیسیون انرژی کمک خواهد کرد، اظهار داشت: این مسئله در حوزه وزارت نفت اتفاق افتاده است و کمیسیون انرژی در آغازین لحظات وقوع حادثه به بررسی موضوع پرداخت.

 ادیانی با اشاره به ماموریت‌های کمیسیون انرژی ادامه داد: این کمیسیون بررسی‌های خود را در نحوه کمک رسانی، تحلیل و بررسی اطلاعات مقامات چینی و مسئولان ایرانی و سایر مسائل ادامه خواهد داد، لذا به محض این که آخرین اطلاعات  از سوی مسئولان در اختیارمان قرار بگیرد به بررسی دقیق حادثه خواهیم پرداخت، اطلاعات جعبه سیاه کمک شایانی به ما خواهد کرد.

 محسن بهرامی کاپیتان اسبق کشتی نفتکش در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه اگر یک کشتی سنگین بخواهد مسیر خود را تغییر دهند ۴ الی ۵ دقیقه زمان نیاز دارد، خاطرنشان کرد: برخورد کشتی‌ها امر عادی و روزانه نیست اما در جهان اتفاق می‌افتد.

کاپیتان اسبق کشتی نفتکش با اشاره به اینکه کشتی از سیستم‌های مختلف اطفاء حریق برخوردار بود گفت: این کشتی از انواع مختلف فوم و پمپ آب برخوردار بود اما باید حادثه قابل کنترل باشد، این محموله محموله‌ای بود که نقطه اشتعال پایینی داشت.

کاپیتان بهرامی با اشاره به اینکه موانع که در کشتی وجود دارد باعث می‌شود به درستی نتواند مانور دهند، گفت: هر حادثه ویژگی‌های خاص خود را دارد، سرعت کشتی‌ها اگر چه کم است، اما توان مانور دادن آن‌ها کند است.

وی با اشاره به سیستم AIS قرار نیست این سیستم به عنوان یک سیستم حیاتی و اولیه برای جلوگیری از تصادف مورد استفاده قرار بگیرد، اظهار داشت: کشتی تحت پرچم پاناما است، جعبه سیاه باید توسط کشور صاحب پرچم باز شود، چینی‌ها جعبه سیاه را برداشتند به طوری که آن‌ها شرایط کشتی را تشخیص داده بودند و قبل از اینکه کشتی غرق شود، جعبه سیاه را برداشتند.

کاپیتان  بهرامی با اشاره به اینکه هر دو کشتی عمر زیر ۱۵ سال داشتند گفت: هر دو کشتی شرایط بسیار خوبی داشتند، به طوری که از ایمنی بالایی برخوردار بودند، اگر جعبه سیاه برداشته نمی‌شد ابهام بزرگ به وجود می‌آمد که چه اتفاقی در کشتی افتاده است.

 مقیمی افزود: از خانواده نجیب شرکت ملی نفتکش باید یاد کرد، با توجه به وقفه‌ای که در بحث خبری به وجود آمد برای اینکه آن‌ها فضای جامعه را به سمت خود بکشانند می‌توانستند سراغ رادیو‌های بیگانه بروند، اما این امر صورت نگرفت.

 وی با اشاره به اینکه عزیزان شرکت ملی نفتکش سربازان اقتصاد مقاومتی در دوره تحریم بودند اظهار داشت: آن‌ها اجازه ندادند جریان نفتی کشور متوقف شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۶۹۷۳۰۶:۱۷:۴۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
مورد مشکوک است.....
ناشناس۲۰۷۰۶۵۰۷:۵۹:۰۱ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اگر پلاسکو ساختمانی قدیمی بود که باید فرو می ریخت، سانچی چرا سوخت و غرق شد؟
ناشناس۲۰۷۱۹۰۰۹:۰۱:۵۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اما ما اگر یک در صد هزار هم احتمال نجات کشتی و کارکنان را می‌دادیم باید موضوع را ملی می‌کردیم و حداکثر امکانات ملی و بین‌المللی را به خدمت می‌گرفتیم چرا که خدمه برای ما مهم بودند.... یعنی چه؟
ناشناس۲۰۷۲۸۱۰۹:۵۵:۰۸ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
اون یکی کشتی کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا زد و رفت؟
ناشناس۲۰۷۳۸۹۱۱:۰۹:۴۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چینی ها بخاطر ترس از الودگی اب و هزینه نکردن برای پاکسازی مواد نفتی ، گذاشتن کشتی بسوزه .
ناشناس۲۰۷۴۲۱۱۱:۲۹:۰۴ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
فکر نکنم اصلا برخوردی رخ داده باشه. وگرنه حداقل یک عکس از کشتی دوم و خرابی های تصادف بود.
ناشناس۲۰۷۴۲۷۱۱:۳۱:۲۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
کار شکنی چینی ها بای سوختن کامل کشتی مشخص
ناشناس۲۰۷۵۹۹۱۳:۰۷:۰۶ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
چین مشکوک میزنه
علی۲۰۷۶۶۶۱۳:۴۳:۵۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
جناب کاپیتان بهرامی دستگاه ais فقط جهت شناسایی و معرفی الکترونیکی کشتیها و هواپیماها برای سایرین کاربرد دارد و مهم دلایل عدم کارکرد سیستم cpa w که برروی تمام رادارهای کشتی ها نصب و به محض امکان تصادم دو کشتی عبوری در فاصله های رنج رادارها از ۳۲ تا ۵۰ مایل هشدار خطر میدهد و چرا هردو کشتی با داشتن این سیستم کارا و مهم باز هم تصادف کرده اند ؟ لطفا بجای طفره رفتن جواب بدهید که چرا د از کشتی کریستال خیچ عکس یا فیلمی منتشر نشده ؟ و چرا جعبه سیاه را در دست چینیها بدون دخالت بازرسین ایرانی گذاشته اید ؟ چون حتما چینی ها در اطلاعات آن دست خواهند برد و اطلاعات بنده بعنوان افسر ناوبر کشتی احتمال زیاد کستی چینی مقصر بوده است . چون اولا سوپر تانکرها دارای اندازه و مانور محدود و کند و حامل کالای خطرناک است و اولویت با اوست و دوما کشتی کریستال از سمت راست با زاویه تند برخورد کرده که معمولا کشتیها با رعایت فاصله و موازی باهم حرکت میکنند .
ناشناس۲۰۷۹۳۲۱۶:۳۴:۰۵ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
مقیمی:این انفجار چنان قوی بوده که نزدیک‌ترین کشتی به محل حادثه که مرتسمس نام داشته در فاصله ۱۵ مایلی شدت انفجار را حس کرده است خب اگر انفجار این قدر وی بوده که تا 15 مایلی این انفجار حس شده پس چرا کشتی چینی دچار انفجار نشده و به سلامتی به ساحل رسیده؟
ناشناس۲۰۷۹۳۵۱۶:۳۵:۴۲ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
خب اجازه نداد! چاره اش دادن امتیازات اقتصادی بیشتره ! مردم هم برای تشکر! بیشتر از چین! کالاهای چینی بیشتری رو امروز بخرند !
سفرستان

پربحث‌های امروز

 1. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 2. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 3. آنچه در پسابرجام عاید اقتصاد ایران شد؛ از واردات تا فروش نفت + نمودار

 4. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 5. پوپولیست تلگرامی

 6. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 7. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 8. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 9. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 10. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 11. صحبت‌های وحید-م بعد از دستگیری: ۵ دقیقه تا ترکیه فاصله داشتم/ به من می‌گویند عقاب ایران

 12. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 13. افزایش 30 تا 50 درصدی حقوق کارمندان برخی دستگاه‌های اجرایی طی 5 سال

 14. مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس چقدر آب خورد + عکس

 15. تلویزیون در سیطره خواننده‌های جوان‌پسند بازاری/ از مسیح و آرش تا حمید هیراد

 16. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

 17. آقای طاهری حداقل عذرخواهی کنید!

 18. خبری جدید از بن‌سلمان اما بدون پوشش در خبرگزاری رسمی عربستان 

 19. «افشانی» سوگند خورد و راهی بهشت شد

 20. ۲۶میلیارد تومان دریافتی سازمان برنامه و بودجه در فروردین خرج چه شد؟

 21. قتل وکیل دادگستری در لنگرود

 22. فهرست ۲۴ نفره تیم ملی برای اردوی استانبول اعلام شد

 23. تیغ زدن میلیونی مردم توسط سلبریتی‌ها/ حساب یک فوتبالیست و ۳ بازیگر مسدود شد

 24. تصمیم جدید ارزی دولت/ اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز

 25. درحاشیه؛ «بیست متری شهرداری»  

پربحث‌های دیروز

 1. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 2. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 3. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 4. دست دادن و احوالپرسی روحانی و ملک عبدالله پادشاه اردن   

 5. ربیعی: تحولات بازار ارز، نباید در زندگی مردم تاثیر بگذارد

 6. روحانی: ایجاد۸۰۰ هزار شغل در سال ۹۶ به معنای ادای دین و پیمان بود/دولت آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت

 7. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 8. بپرهیز از ویژه‌سازی در چیزهایی که همه‌ی مردم در آنها برابرند  

 9. حضور "حسین فریدون" در انظار عمومی پس از ۳۰۰ روز غیبت + عکس

 10. وقتی اروپایی‌ها همکاری با ایران را به رسمیت نمی‌شناسند/ خروج ۸ شرکت برجامی از ایران

 11. قانون انسداد تحریم ها و تضمین هایی که ایران می خواهد/ آیا اروپا مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی خواهد کرد؟

 12. توضیحات کریمی قدوسی درباره مدیران دوتابعیتی

 13. سقوط رنکینگ تلگرام بعد از فیلترینگ + تصاویر

 14. صالحی: خروج آمریکا از برجام، نشان از برداشت صحیح مسئولان ارشد نظام بود

 15. بجای دعوا بر سر برجام، بفکر منافع واقعی مردم باشید

 16. استوری روحانی در سالگرد انتخابات ۹۶  

 17. مرگ 9 نفر و مسموم شدن 720 بر اثر مصرف قارچ سمی/حال 50 نفر وخیم‌ است

 18. چراغ سبز به گرانی خودرو + جدول

 19. جزئیات درگیری مرگبار اوباش تهرانی در پنت‌هاوس ولنجک

 20. واکنش قاضی پور به سخنان مجید انصاری

 21. آخرین خبرها از طرح تعطیلی زمستانی مدارس از زبان وزیر آموزش و پرورش

 22. واکنش معتضد به ادعایی درباره شجره نامه ملکه الیزابت

 23. افزایش هشت درصدی طلاق در کشور

 24. دستگیری قاتل فراری در ۵۰۰ متری مرز ترکیه   

 25. سوال نمایندگان از وزیر دادگستری در مورد علت برخورد نکردن با تخلفات احمدی‌نژاد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. بازگشت ظریف از تور برجامی بدون اخذ تضمین های لازم/ اعلام آمادگی اروپا برای مسدود کردن تحریم های آمریکا

 5. سیدصالحی: مردم به سروش اعتماد کردند و اکنون نوبت مسئولان است/ بیش از 10 میلیون کاربر عضو سروش شدند+فیلم

 6. فعالیت اقتصادی و کارمندی فرزندان ظریف، زنگنه و مشاوران روحانی در خارج کشور با تابعیت مضاعف

 7. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 8. آغاز رایزنی های ظریف/فشار ترامپ به شرکای آمریکا/آیا می توان به اروپایی ها اعتماد کرد؟

 9. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 10. توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید

 11. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 12. سه گروه از دختران که دیگر برای ازدواج به اجازه پدر نیاز ندارند

 13. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 14. افشانی با ۱۹ رای شهردار تهران شد/ حسینی‌مکارم ۱ رای آورد + فیلم

 15. خبر محرمانه درباره مرگ بن‌سلمان در تیراندازی‌های کاخ پادشاهی

 16. ظریف: باید کشورهای اروپایی به من تضمین بدهند/ اطمینان داریم چینی ها در کنار ما خواهند بود

 17. درگیری خونین در خوابگاه دانشگاه خوارزمی/ ورود یکی از دانشجویان پسر به خوابگاه دختران

 18. گزارشی تکان‌دهنده از جراحانی که سرجان مردم معامله می کنند و از شرکت‌ها رشوه می‌گیرند

 19. چرا خودرو گران شد؟/ ورود مجلس برای ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش تعرفه واردات و رقابتی کردن

 20. توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

 21. سیف: دلار ۷۰۰۰ تومانی در پستوها معامله می‌شود

 22. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 23. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 24. زنگنه: نامردی هم حدی دارد/ توتال برود، CNPC چین را جایگزین می‌کنیم

 25. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

پربحث‌های امروز

 1. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 2. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 3. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 4. پوپولیست تلگرامی

 5. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 6. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 7. آقای روحانی! با این همه نقض، ۸۰ درصد برجام اجرا شده؟

 8. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 9. حاجی دلیگانی: آقای روحانی! گفتید کشور را از بیکاری نجات می‌دهید اما تعداد بیکاران ۲ برابر شد

 10. معاون‌قضایی دادستان کشور: فیلتر تلگرام با موفقیت پیش می‌رود/ نظام هر زمان اراده کند فیلتر شکن‌ها مسدود خواهند شد

 11. صدور مجوز دسترسی دستگاه‌ها به فیلترشکن بدون اختلال

 12. روزنامه ایران: آتش کازرون را نماینده این شهر در مجلس به پا کرد

 13. دادستان تهران: در مورد حصر برخی اخباری منتشر می‌شود که واقعی نیست/ ارسال پرونده محمد ثلاث به اجرای احکام دادسرا

 14. پلیس: ۴۰ درصد دستگیرشدگان حوادث کازرون، سابقه کیفری دارند / آنها با برنامه‌ریزی دشمنان به اغتشاش دعوت شدند

 15. دبیر کارگروه فیلترینگ: خبر دستور لغو فیلتر تلگرام کذب است

 16. فرد توهین کننده به امام رضا (ع) آزاد شد

 17. عراقچی: تردید داریم اروپا بدون آمریکا برجام را ادامه دهد/ نمی‌توان به اروپا مطمئن بود

 18. روزنامه آرمان و خبرگزاری ایلنا مجرم شناخته شدند

 19. گزارش وزارت اطلاعات: ۱۱۲ مدیر "دوتابعیتی" هستند/ حضور ۴۷ دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی

 20. تشکیل کمیته ویژه در کمیسیون انرژی برای مدیریت سامانه عرضه سوخت و سی ان جی

 21. مقاومت‌‌های «گسترده‌» در برابر خروج از تلگرام + عکس

 22. وزیر اطلاعات: مدیر دوتابعیتی دولتی نداریم

 23. ولایتی: بعضی از کشورهای اروپا یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ/ تناقض‌گویی مقامات اروپایی شک برانگیر است

 24. واعظی: ابراز پشیمانی از رای به روحانی، کار مخالفانش است

 25. واکنش سخنگوی شورای نگهبان به برخی از توئیت‌های نمایندگان مجلس

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 2. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 3. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 4. حضور "حسین فریدون" در انظار عمومی پس از ۳۰۰ روز غیبت + عکس

 5. قانون انسداد تحریم ها و تضمین هایی که ایران می خواهد/ آیا اروپا مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی خواهد کرد؟

 6. توضیحات کریمی قدوسی درباره مدیران دوتابعیتی

 7. صالحی: خروج آمریکا از برجام، نشان از برداشت صحیح مسئولان ارشد نظام بود

 8. استوری روحانی در سالگرد انتخابات ۹۶  

 9. واکنش قاضی پور به سخنان مجید انصاری

 10. سوال نمایندگان از وزیر دادگستری در مورد علت برخورد نکردن با تخلفات احمدی‌نژاد

 11. ۱۵ طرح ۲ فوریتی در نوبت طرح در صحن مجلس/ طرح الزام دولت به اجرای قانون اقدام متناسب و متقابل در دستان هیئت رئیسه

 12. نامه نمایندگان مجلس به لاریجانی درباره دوتابعیتی‌ها؛ «کمیته ویژه برای دوتابعیتی‌ها تشکیل شود»

 13. حاجی‌بابایی: خدا برجام را رحمت کند

 14. آیا برای اقدام متناسب در نقض برجام نیاز به قانون جدید داریم؟

 15. روحانی: اشغال فلسطین بزرگ‌ترین تهدیدِ جهان اسلام است/ دولت آمریکا تهدیدی برای امنیت جهانی است/شش پیشنهاد ایران به برای مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی 

 16. پیشنهاد عجیب جدایی ری از تهران به بهانه اصلاح یک نام

 17. بازدید قضات از مراجع انتظامی و بازداشتگاه‌ها

 18. محسن رضایی: اثبات شد که راه خروج از مشکلات اقتصادی اعتماد به بیگانگان نیست

 19. دیدار سران ایران و اردن پس از ۱۵ سال + عکس

 20. ابلاغ ۲ قانون مصوب مجلس جهت اجرا از سوی رییس جمهور

 21. تکذیب سرقت اسناد محرمانه از دفتر حقوقی ریاست‌ جمهوری در لاهه

 22. ابراز تاسف ایران از سانحه سقوط هواپیمای مسافری در کوبا

 23. ماجرای دوتابعیتی‌هایی که ارز از کشور خارج کردند

 24. وظیفه امروز انقلابیون

 25. روحانی وارد تهران شد

پربحث‌های هفته

 1. اطلاعیه دولت:آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند/ مدیریت مسئولانه کشور، عرصه تناقض گوئی نیست/ برجام یک دستاورد بی‌نظیر است

 2. روحانی: باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم/ ۸۰ درصد اهداف برجام محقق شد/ باید روشن شود چه کسی مستحق ملامت است

 3. دولت مخالف افزایش حقوق کارمندان است؛ اما 200 مدیر دولتی پاداش 600 میلیونی گرفتند

 4. فعالیت اقتصادی و کارمندی فرزندان ظریف، زنگنه و مشاوران روحانی در خارج کشور با تابعیت مضاعف

 5. جمهوری اسلامی و مسئله ای به نام" فساد"

 6. آغاز رایزنی های ظریف/فشار ترامپ به شرکای آمریکا/آیا می توان به اروپایی ها اعتماد کرد؟

 7. تضمین روحانی به موگرینی باعث خروج ترامپ از برجام شد

 8. صادق زیباکلام: برجام به کل منتفی می شود/ نامزد اصولگرایان در انتخابات 1400 پیروز می‌شود

 9. واکنش مطهری به نامه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام

 10. ظریف: باید کشورهای اروپایی به من تضمین بدهند/ اطمینان داریم چینی ها در کنار ما خواهند بود

 11. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 12. آیت‌الله صدیقی: در قصه پرغصه‌ برجام از ابتدا دنیای غرب کلاه گشادی را برای ایران آماده کرده بود/با چه جراتی می‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم و تضمینی نگیریم

 13. عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

 14. نامه سرگشاده سید حسین موسویان به لاریجانی / من دو تابعیتی نیستم

 15. واکنش مجلس خبرگان به خروج آمریکا از برجام: رییس جمهور به‌خاطر خسارت‌های وارده در برجام عذرخواهی کند

 16. ۱۰ تضمینی که باید از اروپا گرفت

 17. ریابکوف: بدون امتیازدهی ایران، حفظ برجام غیرممکن است

 18. تحلیل عجیب حجاریان از آینده روحانی/ پشت پرده حوادث کازرون/ خاطره کنایه آمیز سعید جلیلی/ انتقاد قالیباف از احمدی نژاد/ پیشنهاد برجامی حسین الله کرم به دولت چه بود؟

 19. چرایی استمرار شعار مرگ بر آمریکا

 20. انتشار برای اولین بار/ جزئیات توافق دولت با دوروف در تهران

 21. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 22. درگیری در کازرون و به آتش کشیده شدن مقر پلیس

 23. موسویان در برنامه مناظره بی بی سی: اروپا به تعهداتشان عمل کنند، ایران هم در برجام می‌ماند/اروپا اراده سیاسی دارد، اما ظرفیت ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا را ندارد

 24. قالیباف: پیش کسوتان اصولگرا نیازی نمی بینند حرف بقیه را گوش کنند/ تا زنده هستم جهادی کار می‌کنم

 25. تقابل فراکسیون امید با لاریجانی/ اتمام پروژه روحانی و میزان شانس جهانگیری برای انتخابات بعدی/ هشتگ جدید ضرغامی/ جوالدوز شرق به اصلاح طلبان/ ادامه حاشیه های بیانیه آیت الله جنتی

آخرین عناوین