هتل بین المللی

ادعای موگرینی: امروز رازی را درباره درخواست ایران در برجام افشا می‌کنم

گروه جهان الف،   3960922251 ۶ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
ادعای موگرینی: امروز رازی را درباره درخواست ایران در برجام افشا می‌کنم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی در پارلمان اروپا ادعا کرد رازی را درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ افشا کرده است.

به گزارش تسنیم، «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جلسه‌ای در بخشی از سخنان روز سه‌شنبه خود در پارلمان اروپا مدعی شد که رازی را درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 افشا کند.

راز ادعایی موگرینی درباره مذاکرات هسته‌ای

موگرینی ادعا کرد که در بخش مقدمه (PREAMBLE) توافق هسته‌ای ایران «نیم‌جمله‌ای» با این مضمون وجود دارد که خواستار قرار دادن برجام به عنوان زیربنایی برای گفت‌وگو درباره مسائل دیگر است. او ادعا کرد که این جمله به درخواست ایران در بخش مقدمه برجام گنجانده شده است. 

وی گفت: «در بخش مقدمه این توافق 104 صفحه‌ای، نه در یکی از بندهای آن- من الان آن را حفظ شده‌ام- یک ارجاع در حد یک نیم‌جمله با این مضمون وجود دارد؛ این توافق می‌تواند مسیر را برای نوع دیگری از تعامل یا تعاملی سازنده‌تر در منطقه فراهم کند و زیربنای آن را ایجاد کند. آن جمله- شاید الان دارم یک راز را افشا می‌کنم- به درخواست ایران گنجانده شد.»

موگرینی درباره اینکه این جمله در کدام بخش قسمت مقدمه توافق هسته‌ای برجام گنجانده شده است، اشاره‌ای نکرد. در بخش «مقدمه و مفاد عمومی» (PREAMBLE AND GENERAL PROVISIONS) متن برجام جمله‌ای با مضمون مورد اشاره موگرینی یافت نشد. 

علی‌رغم این مقام‌های دولت ایران بارها گفته‌اند که توافق هسته‌ای ایران را زیربنایی برای ورود به مذاکره درباره مسائل دیگر می‌دانند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در روز اجرایی شدن توافق هسته‌ای برجام گفت: «برجام می تواند به عنوان یک راه حل برای حل و فصل مسایل منطقه‌ای هم مورد استفاده قرار بگیرد. برجام یعنی دو طرفی که اختلافی با هم دارند از طریق منطق و مذاکره می توانند به حل و فصل و مرحله اعتمادسازی برسند.»

وی یادآور شد: «منطقه مشکلات فراوانی دارد و متاسفانه بعضی از کشورهای منطقه با معضل تروریسم مواجه هستند و اختلافاتی بین کشورهای منطقه وجود دارد که در منطقه ما باید برداشته شود. از امروز با اجرای برجام شرایط برای روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه بهتر از گذشته خواهد بود و در سایر این روابط هم می توانیم مسائلی را که در منطقه داریم حل و فصل کنیم.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در چندین مصاحبه گفته که دولت ایران به توافق هسته‌ای به عنوان زیربنایی برای همکاری‌های بیشتر و نه سقفی برای آن می‌نگرد. 

وی به عنوان مثال در مصاحبه‌ای  با نشریه نیویورکر در روز 16 جولای گفت در صورتی که آمریکا در اجرای برجام حسن نیت نشان دهد، ایران در حوزه‌های دیگر با آمریکا همکاری خواهد کرد. 

ظریف در آن مصاحبه گفت: «در صورتی که شاهد حسن نیت از طرف آمریکا در اجرای توافق هسته‌ای باشیم، این توافق، زیربنایی (برای همکاری) خواهد بود و نه سقف آن و امکان دارد که در حوزه‌های دیگر هم تعامل کنیم.» 

دولت ایران برجام را برای مناقشات داخلی می‌خواست

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اظهارات خود در پارلمان مدعی شد دولت ایران قصد داشته از توافق هسته‌ای با گروه 1+5، در چارچوب منازعه سیاسی خود با جناح‌های رقیب به عنوان ابزاری برای کسب مجوز جهت «تعامل با دنیا» استفاده کند. 

موگرینی  گفت: «زیرا، مسئولان ایران در آن زمان،- که همچنان هم روی کار هستند- قصد داشتند از این توافق به عنوان روشی برای درخواست مجوز از مردم خودشان و افکار عمومی خودشان جهت تعامل با سایر جهان استفاده کنند و آنها این کار را در چارچوب یک منازعه سیاسی انجام می‌دادند که به خوبی می‌دانیم داخل ایران جریان داشته و هنوز هم جریان دارد. بعضی‌ از شما به این واقعیت اشاره می‌کنید که تضعیف اجرای کامل توافق هسته‌ای، آن کسانی در صحنه سیاسی ایران که به روش خودشان - که با روش ما فرق دارد- در تلاش برای گشایش و تعامل با سایر دنیا هستند را نیز تضعیف خواهد کرد.»

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه از لفظ «تندروها» برای اشاره به منتقدان برجام در ایران استفاده کرد و گفت که تضعیف اجرای برجام، مواضع آنها را تقویت خواهد کرد. 

وی تصریح کرد: «تضعیف برجام یا ابراز تردید در آن راهی برای تقویت تندروها در صحنه سیاسی ایران است. آیا این برای ما مناسب است؟ مطمئنا برای ما مناسب نیست.»

موگرینی تأکید کرد: «اگر برجامی در کار نبود، چه اتفاقی می‌افتاد؟ تصور کنید فردا، برجام در کار نباشد. آیا وضع حقوق بشر در ایران بهتر خواهد شد؟ احتمالاً نه. بر عکس، تندروها قوی‌تر خواهند شد. رفتار منطقه‌ای ایران بهتر می‌شود؟ مطمئناً نه. آیا برنامه هسته‌ای ایران، همچنان تحت نظارت خواهد بود؟ نه. آیا آژانس ابزارهای لازم برای حضور در این کشور را خواهد داشت؟ خیر. مطمئن خواهیم بود که برنامه هسته‌ایی که ایران توسعه می‌دهد صلح‌آمیز خواهد بود؟ یقیناً نه و غنی‌سازی دوباره از سر گرفته می‌شود، از همین فردا.»

آمریکا خودش خواست مذاکرات صرفاً به مسئله هسته‌ای محدود باشد

وی گفت: «هدف توافق هسته‌ای با ایران، همان‌طور که از نامش به صراحت برمی‌آید، صرفاً هسته‌ای است. این تصمیم درستی بود یا خیر؟ تصمیمی بود که 14 سال پیش در آغاز مذاکرات گرفته شد.»

موگرینی تصریح کرد: «فکر نمی‌کنم با گفتن این حرف من رازی را افشا کرده باشم: این تصمیم کشورهای حاشیه خلیج [فارس] و دولت وقت آمریکا در آن زمان بود که مذاکرات را صرفاً به مسائل هسته‌ای محدود کنند.»

وی اضافه کرد: «در آن زمان ایران بود که بر انجام مذاکره در حوزه‌های دیگر اصرار داشت. آیا این تصمیم علاقلانه بود یا خیر؟ من و شما الان در جایگاهی نیستیم که درباره آن قضاوت کنیم، ولی این تصمیم آن موقع گرفته شد.»

موگرینی با یادآوری اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها نهاد مسئول راستی‌آزمایی اجرای تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام است گفت که این نهاد بین‌المللی تا کنون همواره پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است. 

تضعیف اعتبار آژانس عاقلانه نیست

مسئول سیاست خارجی اروپا گفت با توجه به اینکه جامعه بین‌المللی ممکن است در سال‌های آینده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای سایر کشورها نیاز خواهد داشت زیر سوال بردن اعتبار آن «عاقلانه نیست.» 

موگرینی گفت: «وقتی که آژانس بعد از ارزیابی‌های کاملاً فنی 9 بار تأیید می‌کند که ایران به تعهدات هسته‌ای خود  پایبند بوده، این یعنی اینکه توافق، کارآمد است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه، در ادامه سخنان خود بار دیگر به تکرار ادعاها درباره ایران پرداخت و گفت بیان کارآمد بودن توافق هسته‌ای به معنی اعتماد به ایران نیست. 

وی تصریح کرد: «آیا این به معنی داشتن نگرش مثبت درباره ایران یا به معنی خوش‌بینی درباره فضای موجود است؟ دقیقاً چون مسئله به کشوری مانند ایران مربوط می‌شود لازم است شما با این کشور توافق هسته‌ای داشته باشید. چون نمی‌خواهیم کشوری مانند ایران به سلاح‌های هسته‌ای در منطقه دست پیدا کند.» موگرینی گفت: «اگر با سوئیس طرف بودیم، مسئله فرق می‌کرد. بنابراین، موضوع به ساده‌انگاری مربوط نیست، نبودن اعتماد است که این توافق را ضروری می‌کند.»

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۶ اسفند ۱۳۹۶عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد
۲۵ اسفند ۱۳۹۶آمریکا: به دنبال رسیدن به توافق تکمیلی با اروپایی‌ها در خصوص برجام هستیم
۲۵ اسفند ۱۳۹۶ظریف: خروج آمریکا از برجام اشتباهی دردناک خواهد بود  
۲۵ اسفند ۱۳۹۶توصیه‌های نشریه «فارن‌افرز» به اروپا برای مذاکره با ترامپ جهت حفظ برجام
۲۲ اسفند ۱۳۹۶رویترز: اروپا برجام را بدون آمریکا هم حفظ می‌کند
۲۰ اسفند ۱۳۹۶ظریف: وزارت خارجه برای مقابله با بدعهدی های آمریکا در برجام نیازمند تلاش بیشتر است
۱۸ اسفند ۱۳۹۶مقام ارشد پیشین سیا: ترامپ نتوانسته با حضور ایران در سوریه مقابله کند
۱۶ اسفند ۱۳۹۶شرط اجرای ادامه تعهدات برجامی ایران
۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ارزش افزوده سرمایه‌های ما در خارج چیست؟
۹ اسفند ۱۳۹۶آیا اروپا با «مقررات مسدودساز» می‌تواند مقابل تهدیدهای برجامی ترامپ بایستد؟
۸ اسفند ۱۳۹۶لاوروف: لغو برجام بسیار خطرناک خواهد بود
۶ اسفند ۱۳۹۶موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۵۷۸۴۱۶:۰۷:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۲۲
این که برای با بیسوادان معلوم بود!
ناشناس۱۶۵۷۹۰۱۶:۱۲:۰۳ ۱۳۹۶/۹/۲۲
چشم دولت مردان ما روشن
سعید تمر۱۶۵۹۲۸۱۸:۱۰:۰۷ ۱۳۹۶/۹/۲۲
هموطنان عزیز اینکه خانم موگرینی اینگونه با مخاطبانش در باره برجام صحبت می کند واقعا ستودنی است چون همه جانبه درحال دفاع از پایبندی اروپا به برجام است. حال اگر شک دارید برجام به نفع ایران است، حسابتان جداست و احترامتان هم واجب. اما اگر میخواهید از راز و دفاعیه موگرینی علیه تیم مذاکره کننده استفاده کنید یا علیه حامیان برجام در ایران، باور کنید شواهد و حرفهای موگرینی کافی نیست و قابل استناد هم نیست. قرار است هوشمند بمانیم تا حق ملت ایران را بستانیم. در سکوت، شاهد دفاع همپیمانان برجام از برجام باقی بمانیم و اتحاد نصفه نیمه خودمان را حفظ کنیم. ما برجام را آن موقع تصمیم گرفتیم که باشد. الان لازم نیست درستی و غلطی تصمیم گذشته را بحث کنیم. فوقش می توانیم در مورد الان که چه تصمیمی باید گرفت حرف بزنیم که الزاما به تصمیم قبلی بازنمی گردد. یا حق. پی بنویسم که از دفاعیه هوشمندانه خانم موگرینی واقعا لذت بردم. نظر من هست خب.
علی۱۶۵۹۴۰۱۸:۱۹:۵۰ ۱۳۹۶/۹/۲۲
...مچکریم. با روحانی تا 1400 از اون به بعد با جهانگیری تا 1408 . البته به امید تعامل سازنده با جهان مثل برجام. ای افتاب تابان ای ابر بهار ای ... ای سیب و گلابی برجام. واقعا یه قرارداد و این همه خوشبختی محاله.
صدیقه۱۶۵۹۷۱۱۸:۵۳:۴۸ ۱۳۹۶/۹/۲۲
متاسفم که چنین دولت مخفی کاری داریم. ای کاش به اندازه ی کمی شفافیت رو از موگرینی یاد می گرفتن.
ناشناس۱۶۶۱۰۱۲۱:۴۲:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۲۲
کدوم مخفی کاری؟؟؟ تعامل با دنیا بده؟؟؟ الان این نیم جمله چی رو نشون میده ...؟؟
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. تلگرام ایران را تحریم کرد

 2. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 3. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 4. ۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

 5. تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام

 6. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 7. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 8. قتل عام خانوادگی در ۲۱۰ دقیقه

 9. مهماندوست:روحانی را دوست ندارم و به او رای ندادم/ عسکری من را یاد چرچیل می‌اندازد/ علی کریمی جگر دارد

 10. متن حکم محکومیت بقایی منتشر شد

 11. واکنش حزب‌الله لبنان به ادعاهای بن سلمان علیه ایران

 12. هزینه‌ های جشنواره‌ی فیلم فجر اعلام شد

 13. ساعت مراسم سخنرانی رهبر معظم انقلاب در مشهد اعلام شد

 14. کدام خودروی بازار برای من مناسب است؟

 15. آیت الله نوری همدانی: وضع معیشت مردم، انسان را شرمنده می‌کند

 16. افشای پشت پرده اغتشاشات دی‌ ماه در ایران

 17. گفتگوی ملی با اصلاح‌طلبان برانداز!

 18. چرا سفر به کیش بهترین مقصد برای سفرهای نوروزی 1397 است

 19. آغاز ثبت‌ نام طرح ترافیک ۹۷ از امروز

 20. شمخانی: پاسخ شایسته و به موقع به نقض عهدهای واشنگتن در برجام خواهیم داد

 21. سر دلالان از صرافی‌ها شلوغ‌تر است

 22. حکم کمیته انضباطی درباره بازی فولاد و استقلال اعلام شد

 23. اعلام ترکیب تیم ملی مقابل سیرالئون

 24. سرلشکر باقری: «به وقت شام» جلوه‌گر شجاعت رزمندگان در جبهه‌های دفاع از اسلام است

 25. اعلام ساعت و شبکه پخش سریال های نوروزی + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 2. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 3. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 4. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 5. چمران: شهرداری در این مدت کاری انجام نداده است

 6. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 7. تظاهرات گسترده دانش‌آموزان آمریکایی در اعتراض به حملات مسلحانه  

 8. روایت پوتین از رباعیات عمر خیام

 9. یک تنه در آلمان در برابر یک جهان!

 10. علت استعفای شهردار تهران، بیماری یا فسادستیزی؟

 11. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 12. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 13. نتانیاهو: ترامپ در ماه "مه" از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود

 14. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 15. نقوی حسینی: تحریم جدید آمریکا مقدمه خروج از برجام است/ نوزدهمین تحریم علیه ایران بعد از برجام

 16. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 17. لطفا اهداف و خباثت انگلیس را تقلیل ندهید

 18. نجفی: به عنوان خدمتگذار مردم وارد شهرداری شدم/ شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود

 19. اعتراف موبایل قاپ حرفه‌ای تهران به ۲۰۰ سرقت

 20. دیدار دوستانه ایران - سیرالئون لغو شد/ برگزار نشدن بازی ضرری حدود ۲۰۰ میلیون تومانی در دامن فدراسیون فوتبال می‌گذارد

 21. نامه فیفا؛ سیرالئون حق بازی جلوی ایران را ندارد!

 22. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 23. ظریف: ترامپ از روزی که سرکار آمده تلاش خودش را برای از بین بردن برجام انجام داده/ اگر آمریکا اشتباه خروج از برجام را مرتکب شود، حتما این اشتباه دردناکی برای آن‌ها خواهد بود

 24. ظریف: خروج آمریکا از برجام اشتباهی دردناک خواهد بود  

 25. اعلام دستمزد کارگران تا ۲۹ اسفند

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. مراسم مبتذل برج میلاد و پنج نکته اساسی

 3. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 4. اختصاصی | مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» چه می‌گویند؟

 5. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 6. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 7. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 8. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 9. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 10. فرقه شیرازی از کاخ باکینگهام تا کاخ سلطنتی آل سعود+تصاویر

 11. ظریف: برای سوخت‌گیری پرواز من، به یکی، دو شرکت مراجعه شده ‌بود که اطلاعات غلطی داشتند/ اینکه تصویر من را با یک پیت نفت در دست چاپ کنند، تحقیر ظریف نیست، تحقیر مردم ایران است

 12. استیون هاوکینگ درگذشت

 13. چرا مردم ایران شاد نیستند، اما هندی های فقیر شادند

 14. اسم این موزه چی بود؟  

 15. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 16. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 17. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 18. عباس آخوندی: استیضاح من جز متشنج کردن فضا سود دیگری ندارد

 19. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 20. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 21. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 22. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 23. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 24. ماجرای تخریب منزل خانواده معلول ۳ نفره در ارومیه + واکنش شهردار

 25. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

پربحث‌های اخیر

 1. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 2. واکنش حزب‌الله لبنان به ادعاهای بن سلمان علیه ایران

 3. افشای پشت پرده اغتشاشات دی‌ ماه در ایران

 4. حماس: عملیات «جنین» پاسخی به تصمیمات ترامپ علیه قدس بود

 5. جزئیات تحریم‌های پیشنهادی اروپایی‌‌ها علیه ایران

 6. فروش دستخط استیو جابز به قیمت ۱۷۴ هزار دلار + عکس

 7. اقدام تلافی‌جویانه مسکو؛ اخراج ۲۳ دیپلمات انگلیس از روسیه

 8. خبر برکناری وزیر خارجه آمریکا در توالت به او گفته شد

 9. بن سلمان: عربستان قدیمی‌ ترین هم پیمان آمریکا در خاورمیانه است

 10. شبکه آمریکایی: بن‌ سلمان مادرش را حبس خانگی کرده است

 11. فرانسه رکورددار خودکشی در جهان

 12. وزیر جنگ اسرائیل: پیگیر اعدام عامل عملیات «جنین» خواهم بود

 13. ۱۶ کشته در حمله هوایی ترکیه به بیمارستانی در عفرین

 14. شی جین‌ پینگ برای دومین بار رئیس جمهور چین شد

 15. کاخ سفید: تمرکز ما بر مسائل مهمتری مانند ایران و کره شمالی است

 16. محمد بن سلمان پازل ضدایرانی غربی‌ها را تکمیل کرد

 17. پاسخ محکم ایران به ادعاهای جدید بن‌سلمان

 18. زیردریایی روسیه بدون شناسایی از آبهای سرزمینی آمریکا گذشت

پربحث‌های دیروز

 1. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 2. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 3. روایت پوتین از رباعیات عمر خیام

 4. نتانیاهو: ترامپ در ماه "مه" از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود

 5. گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای جهان برای زندگی

 6. دختری که بر اثر بیماری نادرش تمام طول روز را خواب است + تصاویر

 7. سازمان ملل: در روز‌های اخیر ۴۸ هزار نفر در عفرین سوریه آواره شده‌اند

 8. کاخ سفید:اگر کره شمالی مسیر درست را انتخاب کند، آینده درخشانی خواهد داشت

 9. آمریکا: به دنبال رسیدن به توافق تکمیلی با اروپایی‌ها در خصوص برجام هستیم

 10. واکنش مرکل به اظهارات ضد اسلامی وزیرش

 11. دیدار وزرای خارجه ایران،روسیه و ترکیه با رئیس جمهور قزاقستان  

 12. تاکید حاضران در نشست کمیسیون مشترک برجام بر پایبندی مستمر خود به تعهدات برجامی

 13. بارش طلا و نقره بر روی باند فرودگاهی در روسیه + عکس

 14. کره شمالی آزمایش راکتور هسته‌ای جدید خود را تایید کرد

 15. رسوایی ترامپ؛ رابطه با بازیگر فیلم های غیراخلاقی

 16. ارتش سوریه: ۷۰ درصد غوطه شرقی پاکسازی و آزاد شده است

 17. انتقاد صریح بشار الجعفری از سازمان ملل

 18. کارشناس آمریکایی: تیلرسون بعد از اخراجش نفس راحتی می‌کشد/ «پمپئو» متحد ترامپ در خروج از برجام است

 19. کشته و زخمی شدن ۵ نظامی صهیونیست در عملیات استشهادی

 20. دی میستورا: نیروهای ترکیه با سرعت در عفرین در حال پیشروی هستند

 21. انصارالله یمن شایعات درباره مذاکره با عربستان را رد کرد

 22. واکنش کرملین به اتهام‌زنی لندن علیه ولادیمیر پوتین

 23. وزیر کشور آلمان: اسلام به آلمان تعلق ندارد

 24. اردوغان: اگر آمریکا قصد همکاری دارد، تروریست‌ها را از شرق فرات اخراج کند

 25. جانسون: حمله به جاسوس روس‌تبار احتمالا تصمیم پوتین بود

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 2. استیون هاوکینگ درگذشت

 3. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 4. چرا ترامپ، تیلرسون را برکنار کرد/ یک زن شکنجه‌گر رئیس جدید سیا شد/ تغییر رادیکال سیاست واشنگتن در قبال ایران و برجام

 5. تصویب طرح ضدایرانی در مجلس سنای آمریکا/ پاس تازه به ترامپ برای تحریم بیشتر ایران

 6. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 7. روایت پوتین از رباعیات عمر خیام

 8. بچه‌های چه کشورهایی بیشتر کتک می‌خورند؟ + نمودار

 9. کره شمالی از ایران حمایت کرد

 10. نتانیاهو: ترامپ در ماه "مه" از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود

 11. پوتین: تولید و عرضه محصولات تراریخته در روسیه ممنوع است

 12. پشت پرده سفر سفیر انگلیس به مشهد

 13. پشت پرده حمله به سفارتخانه های ایران در انگلیس و اتریش

 14. اردوغان: تا پایان امروز عفرین را به‌ طور کامل تصرف می‌کنیم

 15. سخنرانی تیلرسون پس از برکناری: رهبری آمریکا با دیپلماسی آغاز می‌شود

 16. مسکو: به حملات آمریکا به مواضع دولت سوریه پاسخ خواهیم داد

 17. ترامپ تیلرسون را برکنار کرد/ پومپئو وزیر خارجه جدید آمریکا

 18. کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل: نتانیاهو به اطرافیانش گفته ترامپ در آستانه خروج از برجام است

 19. فضاسازی ولی‌عهد سعودی علیه ایران: اگر تهران بمب اتمی بسازد ما هم خواهیم ساخت

 20. اعتراف مشاور «بن‌زاید» به دست داشتن امارات در عزل «تیلرسون»؛ تاریخ فراموش نخواهد کرد

 21. انتخاب پمپئو به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا چه تاثیری بر برجام دارد؟

 22. پلیس انگلیس: در جریان حمله به سفارت ایران کسی آسیب ندید/ معترضان پس از ۳ ساعت از ساختمان خارج شدند

 23. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 24. گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای جهان برای زندگی

 25. دختری که بر اثر بیماری نادرش تمام طول روز را خواب است + تصاویر

آخرین عناوین