هتل بین المللی

سالانه دو میلیارد تن از خاک کشور بر اثر فرسایش از دست می‎رود

گروه اجتماعی الف،   3960916124 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
سالانه دو میلیارد تن از خاک کشور بر اثر فرسایش از دست می‎رود

روزنامه جام جم با اشاره به اینکه 14 آذر روز جهانی خاک، فرصتی برای توجه بیشتر به بستر حیات است، نوشت: سالانه دو میلیارد تن از خاک کشور بر اثر فرسایش از دست می‎رود.

خاکی که تشکیل آن حاصل هزاران سال تلاش طبیعت است به واسطه قاچاق، فرسایش، تخریب ناشی از مصرف بیش از حد سموم، انتشار آلودگی‌های صنعتی و... از دست می‌رود؛ اما هنوز برای حفظ این بستر حیات، قانون مدونی نداریم.

در ادامه این گزارش می خوانیم: بحران خاک در ایران جدی است. خسارت‌های سالانه ناشی از فرسایش خاک، بیش از 56 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. برای ساماندهی وضعیت خاک‌ ایران علاوه بر این که قانون نداریم، متولی مشخصی نیز تعریف نشده و برنامه مدونی وجود ندارد. ما اطلاعات کافی در زمینه منابع خاک و روند از دست رفتن ‌آنها در اختیار نداریم. اندک اطلاعات موجود براساس فرمول‌های تجربی و کنار هم گذاشتن اطلاعات پراکنده قبلی به دست آمده است. بحران خاک در ایران گم شده است، اما هر سال در روز جهانی خاک، فرصتی دست می‌دهد تا متخصصان درباره این بحران به مسئولان مسائلی را گوشزد کنند تا شاید هرچه سریع‌تر برای نجات این منبع ارزشمند، قوانین مناسب تصویب شود.

تشکیل هر سانتی متر خاک در منطقه خشکی مثل ایران هزاران سال زمان نیاز دارد، اما این خاک ارزشمند براحتی به روش‌های مختلف از دسترس خارج می‌شود و به نظر می‌رسد هیچ مقام مسئولی، نگرانی جدی در این باره ندارد. بحث قاچاق خاک مدت‌ها در سطوح رسانه‌ای مطرح می‌شد و کارشناسان در ارتباط با خروج خاک حاصلخیز ایران هشدار می‌دادند.

برخی کارشناسان از صدور رسوبات حاصل از لایروبی بستر تالاب‌ها یا آب بندان‌ها به کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر می‌دهند و برخی دیگر خروج خاک حاصلخیز کشاورزی از ایران برای مزارع شیخ‌نشین‌ها را تهدید جدی برای منابع خاک کشور اعلام می‌کنند، اما هیچ مرجع رسمی این گفته‌ها را تایید یا تکذیب نمی‌کرد تا این که حسن روحانی، رئیس‌جمهور در 22 آذر 95، در مراسم جشن شکرگذاری برداشت محصول، از خروج خاک ایران با لنج برای استفاده در بخش کشاورزی کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد. اگرچه روحانی اولین مقام رسمی بود که این خبر را اعلام می‌کرد، اما معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی مدیریت خاک کشاورزی، معتقد است قاچاق خاک از کشور نداریم. منوچهر گرجی، رئیس انجمن خاک ایران هم در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: قاچاق خاک را نمی‌توان تایید یا به طور کلی تکذیب کرد.

او ادامه می‌دهد: خاک هم مثل هر کالای دیگری می‌تواند از مبادی قاچاق خارج شود. اگر صادرات خاک به صورت گسترده صورت گیرد، به‌طور حتم برای کشور خطرناک خواهد بود، اما قطعا خروج خاک حاصلخیز از کشور چندان زیاد نیست. گرجی بیان می‌کند: خاک‌های جزیره هرمز که مصرف غذایی دارد و در پخت و پز استفاده می‌شود یا خاک‌های معدنی، مستعد قاچاق هستند؛ اما نباید ذهن‌ها را مشغول مساله قاچاق خاک کرد، زیرا حجم قاچاق خاک زیاد نیست و چند برابر خسارات ناشی از قاچاق خاک، از طریق فرسایش از دست می‌‎رود.

** خسارت 56 میلیارد دلاری فرسایش
به اعتقاد رئیس انجمن خاک ایران، سالانه حدود دو میلیارد تن در هکتار خاک کشور فرسوده می‎‌شود که با در نظر گرفتن مساحت ایران، حدود 15 تا 16 تن خاک در هکتار به صورت سالانه فرسوده می‌شود. براساس برآورد آمریکایی‌ها، با فرسایش هر تن خاک 28 دلار خسارت به اقتصاد این کشور وارد می‌شود؛ بنابراین خسارات ناشی از فرسایش خاک در ایران، حدود 56 میلیارد دلار است.

او در ادامه می‌افزاید: اگر خسارات ناشی از رسوب را در نظر بگیریم، میزان خسارت یک‌چهارم این مبلغ می‌شود که باز هم عدد بزرگی است. در هر صورت هزینه‌هایی که به ما تحمیل می‌شود، بسیار زیاد است و برای کنترل این مشکل، برنامه منسجمی نداریم. کارهای پراکنده‌ای در آبخیزداری انجام می‌شود، اما این اقدامات کافی نیست. به گفته گرجی در آمریکا وقتی ریزگرد پیش می‌آید، سازمان حفاظت خاک تشکیل می‌دهند، اما در ایران هنگام وقوع پدیده ریزگرد از زمین و آسمان و همه چیز صحبت می‌شود و کسی راجع به خاک صحبت نمی‌کند، در حالی که اصل قضیه مربوط به خاک است. سال 1930 آمریکا سازمان حفاظت خاک تشکیل داد و قانون خاک نوشت، اما در ایران برای ریزگردها همواره صبحانه کاری می‌گذاریم، ولی کسی به این که خاک تبدیل به ریزگرد می‌شود، توجهی ندارد.

** فرسایش آبی بیش از فرسایش بادی
اگرچه آمار دو میلیون تن فرسایش در هکتار و سال برای خاک ایران اعلام شده، اما کسی دقیق نمی‌داند این رقم درست است یا خیر. این اعداد بر اساس فرمول‌های تجربی و از روی هم گذاشتن آمار و اطلاعات موجود در کشور به دست آمده است. آن طور که امیرمسعود پویافر، معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به جام‌جم می‌گوید در ایران فرسایش آبی بیش از فرسایش بادی است، زیرا مناطق بیابانی کشور محدود هستند. او به جام‌جم می‌گوید: برای پایش وضعیت فرسایش بادی در کشور نیازمند ده ایستگاه رسوب‌سنجی هستیم و در حال حاضر فقط دو ایستگاه در حاشیه دریاچه ارومیه و کرمان ایجاد کرده‌ایم. برای ایجاد ایستگاه‌های بیشتر، درخواست بودجه به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده است، ولی با درخواست سازمان جنگل‌ها موافقت نمی‌شود، زیرا کارشناسان سازمان برنامه و بودجه معتقدند مطالعه فرسایش در حیطه وظایف بخش تحقیقات است.

علی محمد طهماسبی، رئیس گروه مطالعات دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در گفت‌وگو با جام‌جم میزان فرسایش آبی را بیش از فرسایش بادی اعلام کرده و معتقد است فرسایش آبی به سدهای کشور خسارات زیادی وارد کرده است، اما متولیان وزارت نیرو بر این باورند فرسایش فقط برای سد کرخه و سفید رود مشکل ایجاد کرده است.

رئیس گروه مطالعات دفتر امور بیابان در این ارتباط می‌گوید: سد شهید عباسپور یا سد مسجد سلیمان در حوزه فرسایش آبی بشدت دچار مشکل هستند. در سد مسجد سلیمان که شاخه رودخانه شور آن درست روی خروجی دریچه سد واقع شده است، با مشکل فرسایش شدید مواجه‌ایم. این رسوبات، توربین‌ها را از کار می‌اندازد و ظرفیت سدها به دلیل شدت رسوب‌گذاری کاهش یافته است.

به گفته او، بسته به شرایط مناطق مختلف، وضعیت فرسایش آبی یا بادی تغییر می‌کند. در جاسک هزار تن در هکتار فرسایش بادی داریم، اما در جای دیگر ممکن است فرسایش بادی کمتر شود؛ مثلا در مناطق کوهستانی و تپه ماهوری پتانسیل فرسایش آبی و تولید رسوب بیشتر است.در مناطق دشتی فرسایش بادی حاکم است.

** اراضی دیم شیبدار مستعد فرسایش
آن طور که طهماسبی اعلام می‌کند: در اراضی و تپه ماهورهای شیبدار مناطقی که مستعد کشت دیم هستند، امکان بروز فرسایش آبی بیشتر است. این مناطق در استان‌هایی نظیر آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد واقع شده‌اند. او ادامه می‌دهد: در دشت‌ها که اراضی کشاورزی رها شده داریم، بیشتر شاهد فرسایش بادی هستیم. در کهنوج و جیرفت یا ریگان کرمان و اراضی خوزستان، این نوع از فرسایش بخوبی دیده می‌شود.

رئیس گروه مطالعات دفتر امور بیابان می‌گوید: بسته به کاربری‌های مختلف و شرایط اراضی، وضعیت فرسایش بادی و آبی تغییر می‌کند، اما به طور کلی میزان فرسایش در اراضی آبی بیشتر از بادی است.

در حالی که فرسایش خاک، سالانه میلیون‌ها تن از این منبع ارزشمند را از دسترس خارج می‌کند، هیچ راه کنترلی برای این پدیده مخرب در نظر نگرفته‌ایم. همچنان تخریب سرزمین با ایجاد شخم و شیار در اراضی شیبدار ادامه دارد و اجرای برنامه‌های آبخیزداری و تثبیت بیولوژیک اراضی به دلیل کمبود اعتبارات، به کندی انجام می‌شود. کشاورزان آموزش‌های لازم را ندیده‌اند، در نتیجه کنترل فرسایش خاک در اراضی حاصلخیز کشاورزی بخصوص مناطق دیم نیز کنترل نمی‌شود. خاک براحتی آلوده می‌شود و برای برخورد با متخلفان، قانون و ابزار لازم در اختیار نداریم. به این ترتیب با از دست رفتن منابع خاک به عنوان بستر حیات، امنیت غذایی مردم ایران نیز با مخاطره جدی مواجه می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۲۶۶۱۸:۱۰:۵۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
بجز سخنرانی کجا برنامه داریم....
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 2. پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

 3. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 4. جان مریم چشماتو واکن،سری بالا کن!

 5. پرواز موفقیت آمیز هواپیمایی با بزرگترین موتور جت دنیا

 6. سخنگوی وزارت خارجه: حال عمومی ظریف رو به بهبودی است

 7. طرح تاخیر ۲ ساعته اقامه نماز عشاء در مجلس شورای عربستان

 8. واکنش دختر خیابانی به طنزهای ساخته شده مربوط به پدرش  

 9. با وجود دلار ۴۸۰۰ تومانی و عوارض خروج ۲۰۰ هزارتومانی، گردشگران ایرانی‌ در سفر به ترکیه رکورد شکستند

 10. مسی: جام جهانی ۲۰۱۸ آخرین شانس ما برای قهرمانی خواهد بود

 11. رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار: مسائل مهمتری از نجومی بگیران وجود دارد  

 12. چرا باید سفر کرد؟ بلیط هواپیما چارتر ارزان از کجا بخریم

 13. جزییات بیشتر از نحوه نظارت بر نهادها و دستگاه‌های منتسب به رهبری

 14. عضو شورای شهر: استعفای نجفی فقط بدلیل بیماری نیست

 15. توافق مخفیانه مرد سال آسیا با العین

 16. دروازه‌بان سابق استقلال در سانتیاگوبرنابئو  

 17. جزییاتی تازه از حضور جناب‌ خان در فصل جدید خندوانه

 18. واکنش سردار غیب‌پرور به درخواست‌ها برای مسابقه دادن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی

 19. عذرخواهی رضا رشیدپور از بازیگر «لاتاری»

 20. مهمترین تحولات اقتصادی سال ۹۶ چه بود؟

 21. عزت‌الله ضرغامی: سال ۹۷، سال برجسته شدن جریان‌های عدالتخواه و انقلابی است

 22. زمان سفر روحانی به «ترکمنستان» و «آذربایجان» مشخص شد

 23. عیدی پلیس راهور به خلافکاران میلیونی

 24. روحانی انتخاب مجدد ولادمیر پوتین را تبریک گفت

 25. ادامه جست‌و‌جوی اجساد جانباختگان پرواز تهران یاسوج تا پایان فروردین ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 2. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 3. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 4. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 5. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 6. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 7. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 8. اروپایی ها اگر حسن نیت دارند مشکلات بانکی و پولی را مرتفع کنند/ بین اروپا و آمریکا تفاوتی نیست

 9. چه‌کسی به دختر خیابان انقلاب «تراول ۵۰ هزارتومانی» داد؟/ بازهم پای تاجزاده در میان است؟ +عکس

 10. دانه درشت های فاسد از نظر محسنی اژه ای/رونمایی از سلاح دراویش/ روایت احمدی‌نژاد از سردار سلیمانی قبل و بعد از دستگیری بقایی/ دلیل لغو دیدارهای امروز ظریف/ جهانگیری: در بهشت هستم

 11. مایلی‌کهن:‌ ۸۰۰میلیون خرج کردند تا سیرالئون بیاید ایران!

 12. باید ایتالیایی زندگی کرد یا آلمانی؟

 13. جزئیات قتل ۲ خواهر به‌ دست برادران شکاک

 14. آزادی عامل قتل عام خانوادگی

 15. موضوع فیلترینگ تلگرام به کجا رسید؟

 16. تازه‌ترین وضعیت جوی در آخرین ساعات سال 96

 17. ارتش آزاد مدعی شد؛ سرنگون شدن جنگنده ارتش سوریه

 18. واکنش رضا عطاران به پوشاندن موی بازیگر زن خارجی «مصادره» در مشهد/ عکس  

 19. مشاور امور پایگاه‌های خبری معاون مطبوعاتی منصوب شد

 20. در سیستان و بلوچستان خاک می‌بارد/ آلودگی هوای زاهدان به ۲۲ برابر حد مجاز رسید

 21. قصه ادامه دار مذاکرات مزدی ۹۷

 22. پوتین در جمع هواداران خود در میدان سرخ سخنرانی می کند

 23. وزیر نفت اعلام کرد؛ تولید۵۰۰میلیون بشکه ای، عایدی سومین قراردادIPC/ ملاک رنگ چشم نیست

 24. ترافیک پرحجم در محورهای فیروزکوه و هراز

 25. پزشکیان:جلسه امروز مجلس برای فیلترینگ تلگرام نبود/فیلتر مشکلی را حل نمی‎کند

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 3. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 4. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 5. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 6. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 7. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 8. استیون هاوکینگ درگذشت

 9. اسم این موزه چی بود؟  

 10. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 11. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 12. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 13. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 14. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 15. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 16. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 17. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 18. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 19. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 20. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 21. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 22. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 23. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 24. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 25. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

پربحث‌های دیروز

 1. تازه‌ترین وضعیت جوی در آخرین ساعات سال 96

 2. ترافیک پرحجم در محورهای فیروزکوه و هراز

 3. «کلاه قرمزی» با چهار عروسک جدید می‌آید

 4. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 5. کشف ۴۴۰ سکه عتیقه دوره ساسانی در مازندران

 6. توصیه های مسافرتی وزارت خارجه در آستانه آغاز تعطیلات نوروزی

 7. اولین واکنش بازیگر زن پس از انتشار خبر کشف حجابش  

 8. تقدیم طرح پخش جلسات علنی شورای شهر از رادیو با ۵۰ امضا به هیات رئیسه مجلس

 9. افزایش ۱۴ درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز ۹۷

 10. زمان صدور حکم راننده اتوبوس خیابان پاسداران

 11. هدیه نوروزی به سبک دیجی‌کالا برای مردم کرمانشاه

 12. دوربین‌های طرح ترافیک فردا خاموش می‌شود

 13. اولویت آموزش و پرورش در سال ۹۷ از زبان بطحایی

 14. آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌ها + جزییات محدودیت‌های نوروزی

 15. ادامه بارش‌ها تا بعدازظهر فردا در کشور

 16. محدویت زمانی برای ثبت نام طرح ترافیک وجود ندارد

 17. چراغ سبز شورای شهر تهران به شهردار شدن محسن هاشمی رفسنجانی

 18. تصویب نرخ بلیت مترو ۱۳۹۷ در فرمانداری؛ بلیت تک سفره ۱۰۰۰ تومان

 19. آغاز سومین جلسه محاکمه‌ راننده اتوبوس حادثه پاسداران

 20. خارجی‌ها کدام آیین‌های نوروزی را تغییر دادند

 21. جزئیات ثبت نام "طرح ترافیک جدید" پایتخت

 22. «پیک‌های نوروزی» همچنان پای ثابت تعطیلات عید دانش‌آموزان

 23. آخرین وضعیت پرونده سقوط پرواز تهران ــ یاسوج در دادستانی‌کل

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 3. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 4. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 5. چمران: شهرداری در این مدت کاری انجام نداده است

 6. یک تنه در آلمان در برابر یک جهان!

 7. روایت نجفی از دلیل اصلی استعفایش

 8. بررسی استعفای نجفی پشت درهای بسته

 9. خیابان نفت به نام مصدق نامگذاری شد

 10. واکنش وزیر ارتباطات به شایعه قطع دائم تلگرام  

 11. یک عضو شورای شهر استعفای نجفی شهردار تهران را تکذیب کرد   

 12. دادستان کل کشور: ۶۰ تا ۷۰ درصد جرائم فضای مجازی در تلگرام رخ می دهد

 13. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 14. نجفی: به عنوان خدمتگذار مردم وارد شهرداری شدم/ شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود

 15. دستور برکناری شهردار تهران از اتاق فکر اصلاح‌طلبان صادر شد

 16. جمعیت کشور از مرز ۸۱ میلیون نفر گذشت

 17. توضیح سراج درباره طرح ترافیک جدید و سود‌های سپرده ۲۰ درصدی

 18. نماینده مجلس: متکدیان پایتخت روزانه ۳ تا ۴ میلیون تومان درآمد دارند

 19. جان مریم چشماتو واکن،سری بالا کن!

 20. گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای جهان برای زندگی

 21. خواننده پاپ بار دیگر در بیمارستان بستری شد

 22. رحمانی فضلی: نهادهای بین‌المللی در مبارزه با مواد مخدر کوتاهی کرده اند

 23. بطحایی: آموزش و پرورش در عملیاتی کردن سند تحول ضعیف بود

 24. کاهش تعداد مصدومان و موارد بستری در شب چهارشنبه آخر سال

 25. آیت الله مکارم شیرازی: سپاه و بسیج باید همراه روحانیت باشند/هشدار نسبت به خطر فضای مجازی

آخرین عناوین