موشک ها جلوی رفاه مردم را گرفته اند؟

حسین مهدی تبار، گروه تعاملی الف،   3960813107 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
موشک ها جلوی رفاه مردم را گرفته اند؟

حمله به نیروها و هزینه های امنیتی کشور به بخش لاینفک سخنان اصلاح طلبان برای توجیه ناکارامدی دولت روحانی در تامین رفاه عمومی مبدل گشته است. آقای زیبا کلام در حالی با مربوط کردن وضعیت اعتیاد به برد موشک های کشور مرزهای استدلال را به سخره گرفت که آمارها نشان می دهد سهم نهادهای نظامی کشور آنقدر کم هست که دیگر نیاز به دلواپسی امثال او را نداشته باشد.

بررسی دقیق هزینه دفاعی کشور نشان می دهد با وجود تهدیدهای شبانه روز دشمنان و با عنایت به وضعیت بحرانی امنیتی، باز هم مخارج نظامی ایران بسیار ناچیز است. نگاهی به بودجه سال ۹۶ گویای این حقیقت است که سهم نهادهای دفاعی کشور از بودجه، چیزی در حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان است که این رقم تنها ۲.۵ درصد ناخالص داخلی کشور را تشکیل می دهد. گزارش بانک جهانی حاکی از آن است که رتبه ی ایران در اختصاص مخارج نظامی نسبت به ناخالص کشور در جهان ۵۳ ام است. این در حالی است که بر اساس همین آمار سهم مخارج نظامی برخی کشورهای متخاصم ایران مثل عربستان، اسراییل، کویت، امارات، اردن و امریکا از کل درآمد کشورهای شان به ترتیب، ۱۳، ۵.۵، ۴.۸، ۵.۵، ۴.۵ و ۳.۵ درصد می باشد.[1] گزارش بی بی سی در همین زمینه می گوید:‌ « سرانه ی دفاعی کشور برای هر فرد در ایران در حالی تنها ۱۶۶ دلار ( ۵۵۰ هزار تومان ) در سال است؛ این در حالیست که در کشور های عربستان و اسراییل به عنوان دو دشمن همسایه، سرانه دفاعی هر فرد در سال به رقمی بالای ۲۰۰۰ دلار یعنی چیزی در حدود ۱۲ برابر ایران می رسد. » [2]
جالب توجه است بر اساس گزارش مذکور از تلویزیون دولتی انگلیس، هزینه سرانه دفاعی ایران برای هر فرد بعد از هزینه رفاه، آموزش و سلامت که به ترتیب ۹۰۰، ۷۰۰ و ۶۰۰ هزار تومان در سال است، در مقام چهارم قرار می گیرد. سه برابر بودن مجموع هزینه های دولت برای سلامت و آموزش هر فرد، نسبت به هزینه تامین امنیت افراد در ایران نشان می دهد، هزینه های نظامی نه تنها موجب عدم توجه به سایر بخش ها نشده که در برابر هزینه های دیگر عدد ناچیزی به حساب می آید. با وجود اینکه هزینه های نظامی کشور عدد ناچیزی است ایران در رده بندی های مطرح جهانی در حوزه نظامی همواره جز برترین ها بوده و پیشرفت صنایع دفاعی و موفقیت های عملیاتی نیرو های نظامی به خصوص در منطقه غرب آسیا بر کسی پوشیده نیست. اما چرا در مورد مسئله رفاهی کشور وضعیت فرق می کند؟

با اینکه بخش عمده ی بودجه کشور صرف حوزه های رفاهی، سلامت و اموزش می شود اما وضعیت حوزه های مذکور به هیچ وجه قابل دفاع نیست. با وجود این که بنا به گفته ی معاون سازمان برنامه و بودجه بودجه رفاهی کشور از ابتدای دولت یازدهم تاکنون با رشد ۹۳ درصدی همراه بوده اما بررسی گزارش های جهانی نشان می دهد رفاه ایران از سال ۲۰۱۳ مصادف با انتخاب روحانی تاکنون از رتبه ی ۱۰۱ به ۱۱۸ تنزل یافته است.[۳] [۴] این امر گویای این حقیقت است که کشور نه از اختصاص بودجه برای افزایش برد موشک ها یا کمبود درآمد که از ناکارآمدی بخش های اجرایی دولتی رنج می برد.
نیروهای نظامی و بخش دفاعی کشور بدون اینکه بهانه جویی کنند با همان سهم کم وضعیت امنیتی کشور را به بهترین شکل ممکن حفظ کرده اند؛ و اما کی نوبت دولت ها می شود که به جای فرافکنی به وظیفه ی خود در حوزه رفاه عمل کنند؟!

۱- Military expenditure (% of GDP)
۲- بودجه نهادهای نظامی در ایران چقدر است؟
۳- بودجه رفاه اجتماعی کشور در دولت تدبیر و امید 93 درصد رشد داشته است
۴- THE LEGATUM PROSPERITY INDEX™ 2016
 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

زاینده۱۳۶۷۷۷۱۲:۰۶:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۱۳
با سلام، مطمئن باشید اگر دشمن یک لحظه احساس ضعف کند ما هم مثل عراق و... خواهیم شد و بالاترین رفاه که امنیت است از دست خواهیم داد. بگذارید این آقایان به ظاهر روشنفکر افاضات کنند که بهانه عدم آزادی بیان در ايران عزيز نباشد! آمار و منابع اعلام شده آیا دهان اين دوستان را یک بار برای همیشه می بندد؟ گمان نمی کنم اینها همیشه باید در صحنه باشند؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۳۶۸۴۳۱۳:۱۰:۳۸ ۱۳۹۶/۸/۱۳
بجای فرافکنی وضعيت معيشتی مردم بخصوص بازنشستگان را در چهل سال گذشته بررسی کنيد.
ناشناس۱۴۶۳۱۲۲۰:۵۳:۵۹ ۱۳۹۶/۸/۲۶
وضع خودشان خوب هست بازنشسته هم پیر شده وقت رفتنش هست!
امید۱۳۶۸۵۶۱۳:۲۱:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۱۳
سرانه دفاعی بعضی از کشورها رو با ایران مقایسه کردید، لطفا درآمد سرانه مردم این کشورها رو با هم مقایسه کنید.
موسوی۱۳۷۳۶۵۰۱:۱۶:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۱۴
در متن بالا حرفی از سرانه زده نشده ، بلکه از درصد بودجه نظامی به کل بودجه و مقایسه اون با کشورهای منطقه صحبت شده اونم با این همه تهدیدی که کشور با اون مواجهه و امنیتی که در کشور حاکمه .
ناشناس۱۳۷۲۴۲۲۱:۱۳:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۱۳
واقعا متعجبم که بعد از این همه آشوب و تلاطم توی منطقه هنوز نیازه که به بعضیا اثبات بشه قدرت دفاعی جای هیچ بحثی نداره. خدا میدونه تو افکار این آدما چی میگذره.فقط در کشور ما میشه چنین پدیده های عجیبی دید ک بعضیا به خودشون جرات بدن از قدرت دفاعی انتقاد کنن و اون رو بانی بیچارگی بدونن. اونم قدرتی که با صرفه جویی به دست اومده نه ولخرجی. ختم کلام. از قدرت دفاعی فقط باید تمجید کرد. تو این یک مورد اصلا آزادی بیان معنی نداره.
ناشناس۱۳۷۳۶۷۰۱:۲۶:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۱۴
من به آقای روحانی رای دادم ولی باور دارم که هر چه قدرت موشکی و نظامی ایران قوی تر باشد بیشتر از گزند تهدید های خارجی در امان خواهیم بود و بنابراین بدون ترس از این تهدیدها میتوان در راه رسیدن به مردم سالاری واقعی و به دنبال آن آزادی رسانه و در نتیجه ریشه کن شدن فساد و نابرابری در جامعه گام برداشت و با مخالفان آزادی و فساد انگیزان مبارزه کرد. ضمن اینکه فساد و سو مدیریت دامنگیر همه احزاب از جمله اصولگرا و اصلاح طلب بوده و هست.
مهدی۱۳۷۳۷۲۰۳:۱۵:۵۶ ۱۳۹۶/۸/۱۴
تا دیروز چرخ ساتیفیوژ ها بود که باعث شده بود که چرخ زندگی مردم نچرخه سانتیفیوژ و هسته تعطیل شد وضع مردم به گفته ی خود مردم تقریبا هیچ تغییر کرد حالا امنیت کشور را برای چرخ زندگی مردم میخوان تعطیل کنن لعنت به هرچی خائن به کشوره موشک های برد بلند و نوشته های تهدید آمیزش باید باشه تا دشمن های این مملکت بدانند که مرگ تاوان حمله به ایرانه نه چیز دیگه والا اگه جنگ بشه پولدار و فقیر صغیر و کبیر بدبخت و خوشبخت همه در خطرن اصلاح طلبان هم موقع جنگ میرن خارج ادامه تحصیل می دن ما باید اینجا هر روز بمیریم زنده بشیم
صمصام۱۳۷۴۱۱۰۸:۰۴:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱۴
جناب مهدی تبار شما چرا موضوعات رو یکطرفه و بر اساس درک خودتون قضاوت میکنید؟ بله بودجه دفاعی کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان پایین تر است ..درست اما اگر نگاهی هم به وضعیت اقتصادی همین کشورهای مورد اشاره تان بفرمایید حقیقت کلام جناب زیبا کلام عیان خواهد شد
مشعود۱۳۸۷۱۱۰۷:۳۱:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۱۶
کشور نیاز به امنیت داره نیاز به بهداست داره نیاز به آموزش و پرورش داره چرا باید بودجه دفاعی بره جایی دیگه خرج بشه؟ شما بجای اینکه به این بودجه اعتراض کنید برید ببینید چرا وزرای دیگه نمیتونن با بودجه کلانی که در اختیارشون میذارن کاری بکنن؟ چرا بی عرضگی بعضیا باید با مایه گذاشتن بعضی دیگه برطرف بشه؟
تدبیر۱۳۷۵۱۸۱۱:۲۴:۰۶ ۱۳۹۶/۸/۱۴
حرف حق رو میزنه
ناشناس۱۳۷۷۲۲۱۵:۲۰:۵۷ ۱۳۹۶/۸/۱۴
دو و نیم درصد ناخالص داخلی؟ با GDP میخواستی مقایسه کنی؟ دو و نیم درصد تولید ناخالص داخلی میشه چیزی حدود 10 تا 15 درصد GDP که خیلی اوضاع بدیه! از کنار این اعداد و ارقام راحت رد نشوید !!!!!
ناشناس۱۳۸۲۰۲۱۰:۰۰:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۱۵
اگر دشمن آمد به خاک و ناموس تو حمله کرد و تو به راحتی تسلیم شدی آن وقت می فهمی که فلان شخص ..... حرف حق می زنه یا نه!!!!
ناشناس۱۳۸۴۳۱۱۶:۲۹:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱۵
بحث هزینه مستقیم نیست بلکه هزینه ای است که غیر مستقیم برای داشتن موشک به ما تحمیل میشود مثل تحریم ها و سوال بعدی این است که چرا همه دنیا باید با ما دشمن باشند و چرا ما با اکثر همسایگانمان رابطه خوبی نداریم...
ناشناس۱۴۲۶۴۸۲۳:۳۲:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
این نظر پاسخ درست به این مطلبه .ما غیر مستقیم اقتصاد را متاثر از این مورد می بینیم ...یعنی تحریم .مسولین به مردم بگویند چرا ایجاد و ساخت ابزار دفاعی از طرف ما باعث تحریم اقتصادی می شه ؟چرا برای کشورهای دیگه این اتفاق نمی افته ؟
مهدی۱۳۸۹۱۶۱۲:۱۷:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۱۶
اگر قدرت نظامی نداشتیم مذاکرات هسته ای برای غرب معنا نداشت در سایه این قدرت رفتید ومذاکره کردید
ناشناس۱۴۰۷۲۶۲۰:۲۴:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۱۸
بايد ديد ايا معيشت مردم هم بموازات افزايش قدرت نظامي بهبود يافته ؟
ناشناس۱۴۱۰۵۷۱۳:۳۸:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۱۹
مردم از نبود رفاه معترض نيستند از تبعيض وشكاف طبقاتي معترضند سوال اين است اگر نمي توانند رفاه براي مردم ايجاد كنند چرا به هزارها نفر حقوق نجومي پرداخت مي كنند،چرامجلس براي خودشان ودولتيان حقوق بيست ميليوني تصويب مي كنند،چرا براي خودشان ودولتيان حقوق مادام العمر بدون كار دولتي تصويب ميكنند ولي وقتي نوبت بازنشستگان مي رسد اعلام مي كنند خزانه خالي است
بهنام۱۴۲۰۴۰۰۳:۲۹:۲۳ ۱۳۹۶/۸/۲۱
موشک جلوی پیشرفت مردم را نگرفته هر قدر سازمان ارتش بخصوص نیروی هوایی و موشکی قوی باشه برای امنیت کشور لازمه ..
ناشناس۱۴۴۴۹۶۰۸:۱۱:۳۵ ۱۳۹۶/۸/۲۴
اگر سهم هزینه های نظامی کشور های ذکر شده بالاست فروش انها هم بالاست وسرمایه گذاریها برمیگردد ایا در کشور ماهم اینچنین است؟
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 4. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 5. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 6. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 7. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 8. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

 9. خودسوزی عاشق پیشه ۱۸ ساله+عکس

 10. ناگفته‌های فیروزآبادی از کوی دانشگاه  

 11. آیا رژیم صهیونیستی، «عربستانِ اتمی» را می‌پذیرد؟

 12. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 13. با ۶ سریال ترسناک آمریکایی آشنا شوید (۱۶+)  

 14. سفیر مالزی در ایران:برنامه‌های پتروناس برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

 15. ثبات در بازار خودروهای وارداتی

 16. کنسرت کیهان کلهر در تالار وحدت   

 17. آمار متناقض اشتغالزایی سخنگوی دولت

 18. زمانی: هواداران استقلال در دربی به چیزی جز برد فکر نکنند

 19. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 20. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 21. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 22. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 23. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 24. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 25. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 3. زبان مادری و زبان رسمی

 4. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 5. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 6. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 7. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 8. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 9. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 10. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 11. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 12. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 13. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 14. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 15. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 16. چه ساعتی شام بخوریم؟

 17. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 18. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 19. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 20. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 21. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 22. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 23. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 24. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

 25. نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 5. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 6. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 7. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 8. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 9. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 10. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 11. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 12. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 13. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 14. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 15. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 16. زبان مادری و زبان رسمی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 19. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 20. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 21. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 22. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 23. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 24. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 25. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

آخرین عناوین