موشک ها جلوی رفاه مردم را گرفته اند؟

حسین مهدی تبار، گروه تعاملی الف،   3960813107 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
موشک ها جلوی رفاه مردم را گرفته اند؟

حمله به نیروها و هزینه های امنیتی کشور به بخش لاینفک سخنان اصلاح طلبان برای توجیه ناکارامدی دولت روحانی در تامین رفاه عمومی مبدل گشته است. آقای زیبا کلام در حالی با مربوط کردن وضعیت اعتیاد به برد موشک های کشور مرزهای استدلال را به سخره گرفت که آمارها نشان می دهد سهم نهادهای نظامی کشور آنقدر کم هست که دیگر نیاز به دلواپسی امثال او را نداشته باشد.

بررسی دقیق هزینه دفاعی کشور نشان می دهد با وجود تهدیدهای شبانه روز دشمنان و با عنایت به وضعیت بحرانی امنیتی، باز هم مخارج نظامی ایران بسیار ناچیز است. نگاهی به بودجه سال ۹۶ گویای این حقیقت است که سهم نهادهای دفاعی کشور از بودجه، چیزی در حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان است که این رقم تنها ۲.۵ درصد ناخالص داخلی کشور را تشکیل می دهد. گزارش بانک جهانی حاکی از آن است که رتبه ی ایران در اختصاص مخارج نظامی نسبت به ناخالص کشور در جهان ۵۳ ام است. این در حالی است که بر اساس همین آمار سهم مخارج نظامی برخی کشورهای متخاصم ایران مثل عربستان، اسراییل، کویت، امارات، اردن و امریکا از کل درآمد کشورهای شان به ترتیب، ۱۳، ۵.۵، ۴.۸، ۵.۵، ۴.۵ و ۳.۵ درصد می باشد.[1] گزارش بی بی سی در همین زمینه می گوید:‌ « سرانه ی دفاعی کشور برای هر فرد در ایران در حالی تنها ۱۶۶ دلار ( ۵۵۰ هزار تومان ) در سال است؛ این در حالیست که در کشور های عربستان و اسراییل به عنوان دو دشمن همسایه، سرانه دفاعی هر فرد در سال به رقمی بالای ۲۰۰۰ دلار یعنی چیزی در حدود ۱۲ برابر ایران می رسد. » [2]
جالب توجه است بر اساس گزارش مذکور از تلویزیون دولتی انگلیس، هزینه سرانه دفاعی ایران برای هر فرد بعد از هزینه رفاه، آموزش و سلامت که به ترتیب ۹۰۰، ۷۰۰ و ۶۰۰ هزار تومان در سال است، در مقام چهارم قرار می گیرد. سه برابر بودن مجموع هزینه های دولت برای سلامت و آموزش هر فرد، نسبت به هزینه تامین امنیت افراد در ایران نشان می دهد، هزینه های نظامی نه تنها موجب عدم توجه به سایر بخش ها نشده که در برابر هزینه های دیگر عدد ناچیزی به حساب می آید. با وجود اینکه هزینه های نظامی کشور عدد ناچیزی است ایران در رده بندی های مطرح جهانی در حوزه نظامی همواره جز برترین ها بوده و پیشرفت صنایع دفاعی و موفقیت های عملیاتی نیرو های نظامی به خصوص در منطقه غرب آسیا بر کسی پوشیده نیست. اما چرا در مورد مسئله رفاهی کشور وضعیت فرق می کند؟

با اینکه بخش عمده ی بودجه کشور صرف حوزه های رفاهی، سلامت و اموزش می شود اما وضعیت حوزه های مذکور به هیچ وجه قابل دفاع نیست. با وجود این که بنا به گفته ی معاون سازمان برنامه و بودجه بودجه رفاهی کشور از ابتدای دولت یازدهم تاکنون با رشد ۹۳ درصدی همراه بوده اما بررسی گزارش های جهانی نشان می دهد رفاه ایران از سال ۲۰۱۳ مصادف با انتخاب روحانی تاکنون از رتبه ی ۱۰۱ به ۱۱۸ تنزل یافته است.[۳] [۴] این امر گویای این حقیقت است که کشور نه از اختصاص بودجه برای افزایش برد موشک ها یا کمبود درآمد که از ناکارآمدی بخش های اجرایی دولتی رنج می برد.
نیروهای نظامی و بخش دفاعی کشور بدون اینکه بهانه جویی کنند با همان سهم کم وضعیت امنیتی کشور را به بهترین شکل ممکن حفظ کرده اند؛ و اما کی نوبت دولت ها می شود که به جای فرافکنی به وظیفه ی خود در حوزه رفاه عمل کنند؟!

۱- Military expenditure (% of GDP)
۲- بودجه نهادهای نظامی در ایران چقدر است؟
۳- بودجه رفاه اجتماعی کشور در دولت تدبیر و امید 93 درصد رشد داشته است
۴- THE LEGATUM PROSPERITY INDEX™ 2016
 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

زاینده۱۳۶۷۷۷۱۲:۰۶:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۱۳
با سلام، مطمئن باشید اگر دشمن یک لحظه احساس ضعف کند ما هم مثل عراق و... خواهیم شد و بالاترین رفاه که امنیت است از دست خواهیم داد. بگذارید این آقایان به ظاهر روشنفکر افاضات کنند که بهانه عدم آزادی بیان در ايران عزيز نباشد! آمار و منابع اعلام شده آیا دهان اين دوستان را یک بار برای همیشه می بندد؟ گمان نمی کنم اینها همیشه باید در صحنه باشند؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۳۶۸۴۳۱۳:۱۰:۳۸ ۱۳۹۶/۸/۱۳
بجای فرافکنی وضعيت معيشتی مردم بخصوص بازنشستگان را در چهل سال گذشته بررسی کنيد.
ناشناس۱۴۶۳۱۲۲۰:۵۳:۵۹ ۱۳۹۶/۸/۲۶
وضع خودشان خوب هست بازنشسته هم پیر شده وقت رفتنش هست!
امید۱۳۶۸۵۶۱۳:۲۱:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۱۳
سرانه دفاعی بعضی از کشورها رو با ایران مقایسه کردید، لطفا درآمد سرانه مردم این کشورها رو با هم مقایسه کنید.
موسوی۱۳۷۳۶۵۰۱:۱۶:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۱۴
در متن بالا حرفی از سرانه زده نشده ، بلکه از درصد بودجه نظامی به کل بودجه و مقایسه اون با کشورهای منطقه صحبت شده اونم با این همه تهدیدی که کشور با اون مواجهه و امنیتی که در کشور حاکمه .
ناشناس۱۳۷۲۴۲۲۱:۱۳:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۱۳
واقعا متعجبم که بعد از این همه آشوب و تلاطم توی منطقه هنوز نیازه که به بعضیا اثبات بشه قدرت دفاعی جای هیچ بحثی نداره. خدا میدونه تو افکار این آدما چی میگذره.فقط در کشور ما میشه چنین پدیده های عجیبی دید ک بعضیا به خودشون جرات بدن از قدرت دفاعی انتقاد کنن و اون رو بانی بیچارگی بدونن. اونم قدرتی که با صرفه جویی به دست اومده نه ولخرجی. ختم کلام. از قدرت دفاعی فقط باید تمجید کرد. تو این یک مورد اصلا آزادی بیان معنی نداره.
ناشناس۱۳۷۳۶۷۰۱:۲۶:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۱۴
من به آقای روحانی رای دادم ولی باور دارم که هر چه قدرت موشکی و نظامی ایران قوی تر باشد بیشتر از گزند تهدید های خارجی در امان خواهیم بود و بنابراین بدون ترس از این تهدیدها میتوان در راه رسیدن به مردم سالاری واقعی و به دنبال آن آزادی رسانه و در نتیجه ریشه کن شدن فساد و نابرابری در جامعه گام برداشت و با مخالفان آزادی و فساد انگیزان مبارزه کرد. ضمن اینکه فساد و سو مدیریت دامنگیر همه احزاب از جمله اصولگرا و اصلاح طلب بوده و هست.
مهدی۱۳۷۳۷۲۰۳:۱۵:۵۶ ۱۳۹۶/۸/۱۴
تا دیروز چرخ ساتیفیوژ ها بود که باعث شده بود که چرخ زندگی مردم نچرخه سانتیفیوژ و هسته تعطیل شد وضع مردم به گفته ی خود مردم تقریبا هیچ تغییر کرد حالا امنیت کشور را برای چرخ زندگی مردم میخوان تعطیل کنن لعنت به هرچی خائن به کشوره موشک های برد بلند و نوشته های تهدید آمیزش باید باشه تا دشمن های این مملکت بدانند که مرگ تاوان حمله به ایرانه نه چیز دیگه والا اگه جنگ بشه پولدار و فقیر صغیر و کبیر بدبخت و خوشبخت همه در خطرن اصلاح طلبان هم موقع جنگ میرن خارج ادامه تحصیل می دن ما باید اینجا هر روز بمیریم زنده بشیم
صمصام۱۳۷۴۱۱۰۸:۰۴:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱۴
جناب مهدی تبار شما چرا موضوعات رو یکطرفه و بر اساس درک خودتون قضاوت میکنید؟ بله بودجه دفاعی کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان پایین تر است ..درست اما اگر نگاهی هم به وضعیت اقتصادی همین کشورهای مورد اشاره تان بفرمایید حقیقت کلام جناب زیبا کلام عیان خواهد شد
مشعود۱۳۸۷۱۱۰۷:۳۱:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۱۶
کشور نیاز به امنیت داره نیاز به بهداست داره نیاز به آموزش و پرورش داره چرا باید بودجه دفاعی بره جایی دیگه خرج بشه؟ شما بجای اینکه به این بودجه اعتراض کنید برید ببینید چرا وزرای دیگه نمیتونن با بودجه کلانی که در اختیارشون میذارن کاری بکنن؟ چرا بی عرضگی بعضیا باید با مایه گذاشتن بعضی دیگه برطرف بشه؟
تدبیر۱۳۷۵۱۸۱۱:۲۴:۰۶ ۱۳۹۶/۸/۱۴
حرف حق رو میزنه
ناشناس۱۳۷۷۲۲۱۵:۲۰:۵۷ ۱۳۹۶/۸/۱۴
دو و نیم درصد ناخالص داخلی؟ با GDP میخواستی مقایسه کنی؟ دو و نیم درصد تولید ناخالص داخلی میشه چیزی حدود 10 تا 15 درصد GDP که خیلی اوضاع بدیه! از کنار این اعداد و ارقام راحت رد نشوید !!!!!
ناشناس۱۳۸۲۰۲۱۰:۰۰:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۱۵
اگر دشمن آمد به خاک و ناموس تو حمله کرد و تو به راحتی تسلیم شدی آن وقت می فهمی که فلان شخص ..... حرف حق می زنه یا نه!!!!
ناشناس۱۳۸۴۳۱۱۶:۲۹:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱۵
بحث هزینه مستقیم نیست بلکه هزینه ای است که غیر مستقیم برای داشتن موشک به ما تحمیل میشود مثل تحریم ها و سوال بعدی این است که چرا همه دنیا باید با ما دشمن باشند و چرا ما با اکثر همسایگانمان رابطه خوبی نداریم...
ناشناس۱۴۲۶۴۸۲۳:۳۲:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
این نظر پاسخ درست به این مطلبه .ما غیر مستقیم اقتصاد را متاثر از این مورد می بینیم ...یعنی تحریم .مسولین به مردم بگویند چرا ایجاد و ساخت ابزار دفاعی از طرف ما باعث تحریم اقتصادی می شه ؟چرا برای کشورهای دیگه این اتفاق نمی افته ؟
مهدی۱۳۸۹۱۶۱۲:۱۷:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۱۶
اگر قدرت نظامی نداشتیم مذاکرات هسته ای برای غرب معنا نداشت در سایه این قدرت رفتید ومذاکره کردید
ناشناس۱۴۰۷۲۶۲۰:۲۴:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۱۸
بايد ديد ايا معيشت مردم هم بموازات افزايش قدرت نظامي بهبود يافته ؟
ناشناس۱۴۱۰۵۷۱۳:۳۸:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۱۹
مردم از نبود رفاه معترض نيستند از تبعيض وشكاف طبقاتي معترضند سوال اين است اگر نمي توانند رفاه براي مردم ايجاد كنند چرا به هزارها نفر حقوق نجومي پرداخت مي كنند،چرامجلس براي خودشان ودولتيان حقوق بيست ميليوني تصويب مي كنند،چرا براي خودشان ودولتيان حقوق مادام العمر بدون كار دولتي تصويب ميكنند ولي وقتي نوبت بازنشستگان مي رسد اعلام مي كنند خزانه خالي است
بهنام۱۴۲۰۴۰۰۳:۲۹:۲۳ ۱۳۹۶/۸/۲۱
موشک جلوی پیشرفت مردم را نگرفته هر قدر سازمان ارتش بخصوص نیروی هوایی و موشکی قوی باشه برای امنیت کشور لازمه ..
ناشناس۱۴۴۴۹۶۰۸:۱۱:۳۵ ۱۳۹۶/۸/۲۴
اگر سهم هزینه های نظامی کشور های ذکر شده بالاست فروش انها هم بالاست وسرمایه گذاریها برمیگردد ایا در کشور ماهم اینچنین است؟
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 3. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 4. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 5. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 6. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند

 7. ژاپن با ۱۳ میلیون بیکار چه کرد؟ ماجرای کمپینی که ۷۰ سال طول کشید

 8. نیاز مبرم به گروه‌های خونی منفی در تهران/کاهش 3درصدی اهدای خون در پایتخت

 9. سفر خانوادگی وزیر ارتباطات به سوادکوه  

 10. انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

 11. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 12. کرباسچی: عبدالله نوری جایگزین خوبی برای عارف است/رای رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بالاتر از اعضا نیست

 13. طلا گرمی ۲۵۲ هزار تومان شد/ سکه ۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان

 14. فلاحت پیشه: ایرانی‌ها بارها بازیچه سیاست‌های منفعت‌طلبانه روسیه قرار گرفتند

 15. بحران در حوالی تشک/ گرگ‌های وارداتی در پوستین رژیم صهیونیستی

 16. لاکچری‌ترین خودروی ژاپنی/ تویوتا سنچری ۱۸۰ هزاردلاری را ببینید  

 17. دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

 18. افشاگری مدیر برنامه‌ کارلوس پویول درخصوص حاشیه‌ها  

 19. واژگونی خودروی حامل ورزشکاران در یاسوج

 20. سخنگوی کاخ سفید را از رستوران بیرون انداختند

 21. ممنوعیت رانندگی بانوان عربستانی رسما لغو شد + فیلم

 22. تهدید ترامپ بر اعمال تعرفه ۲۰ درصدی روی واردات خودروهای اروپایی

 23. آیت‌الله نوری‌همدانی: مشکلات اقتصادی مردم مایه شرمندگی است/ برخی مسئولان با کتمان مشکلات نمک بر زخم نپاشند

 24. کتک خوردن وحشتناک دانش آموز 14 ساله به دست معلم  

 25. جنگ در حال نزدیک شدن به مرکز شهر الحدیده

پربحث‌های دیروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 6. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 7. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 8. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 9. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 10. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 11. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 12. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 13. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 14. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 15. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 16. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 17. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 18. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 19. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 20. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 21. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 22. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 23. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 24. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 25. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 7. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 8. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 9. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 10. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 11. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 12. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 13. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 14. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 15. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 16. محمد ثلاث قصاص شد

 17. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 18. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 19. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 20. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 21. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 22. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 23. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

آخرین عناوین