موشک ها جلوی رفاه مردم را گرفته اند؟

حسین مهدی تبار، گروه تعاملی الف،   3960813107 ۱۶ نظر، ۶ در صف انتشار و ۵۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
موشک ها جلوی رفاه مردم را گرفته اند؟

حمله به نیروها و هزینه های امنیتی کشور به بخش لاینفک سخنان اصلاح طلبان برای توجیه ناکارامدی دولت روحانی در تامین رفاه عمومی مبدل گشته است. آقای زیبا کلام در حالی با مربوط کردن وضعیت اعتیاد به برد موشک های کشور مرزهای استدلال را به سخره گرفت که آمارها نشان می دهد سهم نهادهای نظامی کشور آنقدر کم هست که دیگر نیاز به دلواپسی امثال او را نداشته باشد.

بررسی دقیق هزینه دفاعی کشور نشان می دهد با وجود تهدیدهای شبانه روز دشمنان و با عنایت به وضعیت بحرانی امنیتی، باز هم مخارج نظامی ایران بسیار ناچیز است. نگاهی به بودجه سال ۹۶ گویای این حقیقت است که سهم نهادهای دفاعی کشور از بودجه، چیزی در حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان است که این رقم تنها ۲.۵ درصد ناخالص داخلی کشور را تشکیل می دهد. گزارش بانک جهانی حاکی از آن است که رتبه ی ایران در اختصاص مخارج نظامی نسبت به ناخالص کشور در جهان ۵۳ ام است. این در حالی است که بر اساس همین آمار سهم مخارج نظامی برخی کشورهای متخاصم ایران مثل عربستان، اسراییل، کویت، امارات، اردن و امریکا از کل درآمد کشورهای شان به ترتیب، ۱۳، ۵.۵، ۴.۸، ۵.۵، ۴.۵ و ۳.۵ درصد می باشد.[1] گزارش بی بی سی در همین زمینه می گوید:‌ « سرانه ی دفاعی کشور برای هر فرد در ایران در حالی تنها ۱۶۶ دلار ( ۵۵۰ هزار تومان ) در سال است؛ این در حالیست که در کشور های عربستان و اسراییل به عنوان دو دشمن همسایه، سرانه دفاعی هر فرد در سال به رقمی بالای ۲۰۰۰ دلار یعنی چیزی در حدود ۱۲ برابر ایران می رسد. » [2]
جالب توجه است بر اساس گزارش مذکور از تلویزیون دولتی انگلیس، هزینه سرانه دفاعی ایران برای هر فرد بعد از هزینه رفاه، آموزش و سلامت که به ترتیب ۹۰۰، ۷۰۰ و ۶۰۰ هزار تومان در سال است، در مقام چهارم قرار می گیرد. سه برابر بودن مجموع هزینه های دولت برای سلامت و آموزش هر فرد، نسبت به هزینه تامین امنیت افراد در ایران نشان می دهد، هزینه های نظامی نه تنها موجب عدم توجه به سایر بخش ها نشده که در برابر هزینه های دیگر عدد ناچیزی به حساب می آید. با وجود اینکه هزینه های نظامی کشور عدد ناچیزی است ایران در رده بندی های مطرح جهانی در حوزه نظامی همواره جز برترین ها بوده و پیشرفت صنایع دفاعی و موفقیت های عملیاتی نیرو های نظامی به خصوص در منطقه غرب آسیا بر کسی پوشیده نیست. اما چرا در مورد مسئله رفاهی کشور وضعیت فرق می کند؟

با اینکه بخش عمده ی بودجه کشور صرف حوزه های رفاهی، سلامت و اموزش می شود اما وضعیت حوزه های مذکور به هیچ وجه قابل دفاع نیست. با وجود این که بنا به گفته ی معاون سازمان برنامه و بودجه بودجه رفاهی کشور از ابتدای دولت یازدهم تاکنون با رشد ۹۳ درصدی همراه بوده اما بررسی گزارش های جهانی نشان می دهد رفاه ایران از سال ۲۰۱۳ مصادف با انتخاب روحانی تاکنون از رتبه ی ۱۰۱ به ۱۱۸ تنزل یافته است.[۳] [۴] این امر گویای این حقیقت است که کشور نه از اختصاص بودجه برای افزایش برد موشک ها یا کمبود درآمد که از ناکارآمدی بخش های اجرایی دولتی رنج می برد.
نیروهای نظامی و بخش دفاعی کشور بدون اینکه بهانه جویی کنند با همان سهم کم وضعیت امنیتی کشور را به بهترین شکل ممکن حفظ کرده اند؛ و اما کی نوبت دولت ها می شود که به جای فرافکنی به وظیفه ی خود در حوزه رفاه عمل کنند؟!

۱- Military expenditure (% of GDP)
۲- بودجه نهادهای نظامی در ایران چقدر است؟
۳- بودجه رفاه اجتماعی کشور در دولت تدبیر و امید 93 درصد رشد داشته است
۴- THE LEGATUM PROSPERITY INDEX™ 2016
 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

زاینده۱۳۶۷۷۷۱۲:۰۶:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۱۳
با سلام، مطمئن باشید اگر دشمن یک لحظه احساس ضعف کند ما هم مثل عراق و... خواهیم شد و بالاترین رفاه که امنیت است از دست خواهیم داد. بگذارید این آقایان به ظاهر روشنفکر افاضات کنند که بهانه عدم آزادی بیان در ايران عزيز نباشد! آمار و منابع اعلام شده آیا دهان اين دوستان را یک بار برای همیشه می بندد؟ گمان نمی کنم اینها همیشه باید در صحنه باشند؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۳۶۸۴۳۱۳:۱۰:۳۸ ۱۳۹۶/۸/۱۳
بجای فرافکنی وضعيت معيشتی مردم بخصوص بازنشستگان را در چهل سال گذشته بررسی کنيد.
امید۱۳۶۸۵۶۱۳:۲۱:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۱۳
سرانه دفاعی بعضی از کشورها رو با ایران مقایسه کردید، لطفا درآمد سرانه مردم این کشورها رو با هم مقایسه کنید.
موسوی۱۳۷۳۶۵۰۱:۱۶:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۱۴
در متن بالا حرفی از سرانه زده نشده ، بلکه از درصد بودجه نظامی به کل بودجه و مقایسه اون با کشورهای منطقه صحبت شده اونم با این همه تهدیدی که کشور با اون مواجهه و امنیتی که در کشور حاکمه .
ناشناس۱۳۷۲۴۲۲۱:۱۳:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۱۳
واقعا متعجبم که بعد از این همه آشوب و تلاطم توی منطقه هنوز نیازه که به بعضیا اثبات بشه قدرت دفاعی جای هیچ بحثی نداره. خدا میدونه تو افکار این آدما چی میگذره.فقط در کشور ما میشه چنین پدیده های عجیبی دید ک بعضیا به خودشون جرات بدن از قدرت دفاعی انتقاد کنن و اون رو بانی بیچارگی بدونن. اونم قدرتی که با صرفه جویی به دست اومده نه ولخرجی. ختم کلام. از قدرت دفاعی فقط باید تمجید کرد. تو این یک مورد اصلا آزادی بیان معنی نداره.
ناشناس۱۳۷۳۶۷۰۱:۲۶:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۱۴
من به آقای روحانی رای دادم ولی باور دارم که هر چه قدرت موشکی و نظامی ایران قوی تر باشد بیشتر از گزند تهدید های خارجی در امان خواهیم بود و بنابراین بدون ترس از این تهدیدها میتوان در راه رسیدن به مردم سالاری واقعی و به دنبال آن آزادی رسانه و در نتیجه ریشه کن شدن فساد و نابرابری در جامعه گام برداشت و با مخالفان آزادی و فساد انگیزان مبارزه کرد. ضمن اینکه فساد و سو مدیریت دامنگیر همه احزاب از جمله اصولگرا و اصلاح طلب بوده و هست.
مهدی۱۳۷۳۷۲۰۳:۱۵:۵۶ ۱۳۹۶/۸/۱۴
تا دیروز چرخ ساتیفیوژ ها بود که باعث شده بود که چرخ زندگی مردم نچرخه سانتیفیوژ و هسته تعطیل شد وضع مردم به گفته ی خود مردم تقریبا هیچ تغییر کرد حالا امنیت کشور را برای چرخ زندگی مردم میخوان تعطیل کنن لعنت به هرچی خائن به کشوره موشک های برد بلند و نوشته های تهدید آمیزش باید باشه تا دشمن های این مملکت بدانند که مرگ تاوان حمله به ایرانه نه چیز دیگه والا اگه جنگ بشه پولدار و فقیر صغیر و کبیر بدبخت و خوشبخت همه در خطرن اصلاح طلبان هم موقع جنگ میرن خارج ادامه تحصیل می دن ما باید اینجا هر روز بمیریم زنده بشیم
صمصام۱۳۷۴۱۱۰۸:۰۴:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱۴
جناب مهدی تبار شما چرا موضوعات رو یکطرفه و بر اساس درک خودتون قضاوت میکنید؟ بله بودجه دفاعی کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان پایین تر است ..درست اما اگر نگاهی هم به وضعیت اقتصادی همین کشورهای مورد اشاره تان بفرمایید حقیقت کلام جناب زیبا کلام عیان خواهد شد
مشعود۱۳۸۷۱۱۰۷:۳۱:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۱۶
کشور نیاز به امنیت داره نیاز به بهداست داره نیاز به آموزش و پرورش داره چرا باید بودجه دفاعی بره جایی دیگه خرج بشه؟ شما بجای اینکه به این بودجه اعتراض کنید برید ببینید چرا وزرای دیگه نمیتونن با بودجه کلانی که در اختیارشون میذارن کاری بکنن؟ چرا بی عرضگی بعضیا باید با مایه گذاشتن بعضی دیگه برطرف بشه؟
تدبیر۱۳۷۵۱۸۱۱:۲۴:۰۶ ۱۳۹۶/۸/۱۴
حرف حق رو میزنه
ناشناس۱۳۷۷۲۲۱۵:۲۰:۵۷ ۱۳۹۶/۸/۱۴
دو و نیم درصد ناخالص داخلی؟ با GDP میخواستی مقایسه کنی؟ دو و نیم درصد تولید ناخالص داخلی میشه چیزی حدود 10 تا 15 درصد GDP که خیلی اوضاع بدیه! از کنار این اعداد و ارقام راحت رد نشوید !!!!!
ناشناس۱۳۸۲۰۲۱۰:۰۰:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۱۵
اگر دشمن آمد به خاک و ناموس تو حمله کرد و تو به راحتی تسلیم شدی آن وقت می فهمی که فلان شخص ..... حرف حق می زنه یا نه!!!!
ناشناس۱۳۸۴۳۱۱۶:۲۹:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱۵
بحث هزینه مستقیم نیست بلکه هزینه ای است که غیر مستقیم برای داشتن موشک به ما تحمیل میشود مثل تحریم ها و سوال بعدی این است که چرا همه دنیا باید با ما دشمن باشند و چرا ما با اکثر همسایگانمان رابطه خوبی نداریم...
مهدی۱۳۸۹۱۶۱۲:۱۷:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۱۶
اگر قدرت نظامی نداشتیم مذاکرات هسته ای برای غرب معنا نداشت در سایه این قدرت رفتید ومذاکره کردید
ناشناس۱۴۰۷۲۶۲۰:۲۴:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۱۸
بايد ديد ايا معيشت مردم هم بموازات افزايش قدرت نظامي بهبود يافته ؟
ناشناس۱۴۱۰۵۷۱۳:۳۸:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۱۹
مردم از نبود رفاه معترض نيستند از تبعيض وشكاف طبقاتي معترضند سوال اين است اگر نمي توانند رفاه براي مردم ايجاد كنند چرا به هزارها نفر حقوق نجومي پرداخت مي كنند،چرامجلس براي خودشان ودولتيان حقوق بيست ميليوني تصويب مي كنند،چرا براي خودشان ودولتيان حقوق مادام العمر بدون كار دولتي تصويب ميكنند ولي وقتي نوبت بازنشستگان مي رسد اعلام مي كنند خزانه خالي است
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 2. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 3. دقیقا کجایی؟

 4. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 5. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 6. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 7. بقایی باز هم به دادگاه نرفت

 8. پاداش خوب برای پلیس بد!

 9. جزئیات تعرفه‌های جدید اینترنت +جدول

 10. کنکور چگونه نظام آموزش‌وپرورش کشور را به بحران کشاند؟

 11. پیشکسوت پرسپولیس خطاب به بیرانوند: فراموش نکن که در میدان آزادی می‌خوابیدی

 12. برنامه‌نویسان و کاربران با ممنوعیت "ویز" چه می‌کنند؟

 13. تبدیل نام باشگاه سياه‌جامگان خراسان به مشكي‌پوشان خراسان

 14. روحانی: اتحادیه عرب یک تشکیلات پوسیده، کهنه، بی‌رمق و بی‌اثر است

 15. گرد و خاک شدید در آسمان اهواز  

 16. کدام گوشی‌های مسافری نیاز به رجیستری ندارند؟

 17. محسن هاشمی: شادی لازمه جامعه انسانی ما است/ رتبه نامناسبی از لحاظ غم داریم

 18. اتهام زنی خزانه داری آمریکا به سپاه در پی نابودی داعش

 19. 8 میوه کم‌قند را بشناسید

 20. سفر معاون اول رئیس جمهور به استان کرمانشاه کنسل شد

 21. وام 110 میلیونی مسکن 17 میلیون اوراق می خواهد

 22. AFC، نماینده عربستان را نقره داغ می‌کند

 23. قصاص؛ فرجام قتل در دوئل عشقی

 24. آیا مهر سیاه، نماز را باطل می‌کند؟

 25. امیرالمؤمنین (ع): میلِ خردمند، به حکمت است و همت نادان، در کارهای احمقانه!  

پربحث‌های دیروز

 1. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 2. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 3. چرا حاضر به مذاکره موشکی و منطقه‌ای نیستیم؟

 4. مشوق های مالیاتی برای کمک فعالان اقتصادی به زلزله زدگان

 5. "تیراژ روزنامه‌ها" در کشور به وضعیت بحرانی رسیده است

 6. با آزادی «بوکمال» وعده سرلشکر سلیمانی عملی شد/آخرین پناهگاه داعش فرو ریخت

 7. رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله‌زده: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم/ انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

 8. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 9. وزارت خزانه‌داری آمریکا نام ۲ فرد و ۴ شرکت مرتبط با ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد

 10. حضور رهبر انقلاب در منطقه زلزله‌زده سرپل ذهاب+ فیلم و عکس  

 11. سماجت به این میگن!  

 12. وعده دو ماه قبل سردار سلیمانی چه بود؟  

 13. بازسازی چهره زلیخا در موزه مصر!   

 14. واکنش کلوپ به احتمال هدایت بارسلونا

 15. دایی ۶ میلیارد و ۲۸۸ میلیون تومان پول جمع کرد

 16. تکذیب خبر اسلحه کشیدن یکی از فرمانداران در فضای مجازی

 17. شلوغی صف جایگاه‌های سوخت در ایلام

 18. مدارس مهران فردا دایر است

 19. رضایی: پرونده داعش برای همیشه بسته شد

 20. ولایتی: فرزندان حریری در دستان عربستان گروگان هستند

 21. حضور موگرینی در میان آوارگان روهینگیایی  

 22. درخواست آمریکا برای استقرار سلاح‌های اتمی در ژاپن

 23. کشف گورستان جمعی در داخل چاه‎های نفت عراق

 24. درگیری مرزبانان هرمزگان با قاچاقچیان خارجی

 25. نرخ بیکاری در ایران چقدر است؟

پربحث‌های هفته

 1. مسکن مهر و زلزله ۷.۳ ریشتری در کرمانشاه

 2. زلزله کرمانشاه و طرح مسکن مهر

 3. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 4. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 5. پاسخ نیکزاد به جهانگیری/ پرداختن به تسویه‌حساب سیاسی دور از جوانمردی است

 6. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 7. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 8. افزایش تعداد مصدومان زلزله کرمانشاه به ۷۸۱۷ نفر/ ۱۸۰۰ میلیارد تومان؛ خسارات زلزله/ تایید حمله به ۲۰ کامیون امدادی به زلزله‌زدگان/ واکنش به گلایه های مردم/ به حساب‌های شخصی کمک نکنید

 9. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 10. توئیت جالب عبدلله‌رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات خطاب به وزیر مسکن  

 11. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 12. مقام مسئول اداره راه و شهرسازی استان کرمانشاه: سقف هیچ مسکن مهری در زلزله فرو نریخت/ مسکن مهر فقط ۲ فوتی داشت

 13. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 14. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 15. روشنگری مجری سمت خدا درباره یک کلیپ

 16. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 17. بازی سیاسی جدید یاران احمدی نژاد؛ بقایی بجای دادگاه به حرم عبدالعظیم حسنی رفت /بست نشینی بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم

 18. روحانی در بدو ورود به کرمانشاه: دولت با همه توان خود برای یاری آسیب دیدگان وارد عمل شده/مردم باید خودشان خانه‌هایشان را بسازند/دولت وام می‌دهد

 19. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 20. بدرقه بقایی و جوانفکر توسط احمدی نژاد پیش از بست نشینی  

 21. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 22. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 23. آمار جدید قربانیان زلزله کرمانشاه؛ 432 کشته و 7817 مصدوم/ 100 نفر بدون مجوز دفن شدند

 24. ویرگول نجومی!

 25. رقصنده با زلزله

آخرین عناوین