آب‌درمانی به غضروف‌های آسیب دیده کمک می‌کند؟

گروه سلامت الف،   3971218024

یک متخصص طب ورزشی درباره ایجاد آسیب‌های جدی برای بدن با انجام فعالیت‌های نامناسب و بدون گرم کردن توضیح داد.

آب‌درمانی به غضروف‌های آسیب دیده کمک می‌کند؟

محمد احمدی متخصص طب ورزشی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آسیب‌های ورزشی اظهار کرد: امروزه به دلیل زندگی شهر نشینی و تغییر سبک زندگی آسیب‌های ورزشی یکی از موضوعات مهم در بین جوانان تصویب شده است و همین مسئله باعث بروز مشکلات استخوانی و حتی عضلانی در طولانی مدت می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل صنعتی شدن کشورها فعالیت فیزیکی افراد به شدت کاهش پیدا کرده است و همین مسئله باعث بروز ساییدگی اسکلت و به ویژه آسیب‌دیدگی مفصل زانو و مچ پا می‌شود.

احمدی اضافه کرد: نوجوانان به‌دلیل اینکه در سن رشد قرار دارند بیشتر از سایر افراد در معرض آسیب‌های ورزشی قرار می‌گیرند و چون قبل از شروع ورزش‌های حرفه‌ای بدن خود را گرم نکرده به طور مرتب دچار لطمه‌های مختلف در بافت استخوانی و مفاصل قسمت‌های مختلف بدن می‌شوند.

عدم هماهنگی لازم بین عضلات مختلف  در سن نوجوانی

این متخصص طب ورزشی افزود: در سن نوجوانی هماهنگی لازم بین عضلات مختلف بدن وجود ندارد به همین دلیل به انجام یک ورزش نامناسب ممکن است آسیب‌های مفاصل برای نوجوان به همراه داشته باشد؛ از این رو وجود یک مربی خوب و متخصص طب ورزشی در کنار افراد برای انجام فعالیت‌های فیزیکی لازم و ضروری است.

وی ادامه داد: اگر در هنگام بروز آسیب‌های ورزشی افراد به موقع به پزشک مراجعه نکنند در بزرگسالی دچار مشکلاتی متعدد می‌شوند که از بین رفتن مفاصل و غضروف‌های زانو از جمله آنهاست.

احمدی گفت: برای کاهش وزن تنها ورزش کردن مناسب نیست، زیرا این کار در برخی از موارد باعث آسیب جدی به اسکلت و غضروف افراد به ویژه نوجوانان می‌شود به همین دلیل در کنار ورزش باید از یک رژیم غذایی مناسب جهت لاغری استفاده شود.

این متخصص طب ورزشی افزود: در هنگام آسیب دیدن استخوان‌ها و غضروف زانو باید عضلاتی مانند آب درمانی یا فیزیوتراپی استفاده کرد تا به مرور اعضای صدمه دیده التیام پیدا کند و وضعیت غضروف‌های بدن به حالت عادی برگردد.

عوارض نشستن بیش از حد

وی افزود:‌ متاسفانه در کشورهای آسیایی و به خصوص کشور ما خم کردن زانو بیشتر از دیگر مناطق به دلیل استفاده نکردن از صندلی انجام می‌شود و همین مسئله و نوع نشستن مردم ایران باعث آسیب جدی به زانو و غضروف آن می‌شود.

احمدی یادآوری کرد: یکی از ورزش‌هایی باعث آسیب جدی به بدن و به خصوص غضروف یا زانو می‌شود انجام ورزش کوهنوردی است زیرا بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که افراد دچار زانو درد به شدت از ورزش کوهنوردی بپرهیزند.